Dagblad voor Schiedamten Omstreken. Het Woningvraagstuk. SCHELMEN. 27ste Jaargang Zondag 20 November 1904. No. 8058. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. Van 1- Elke regel daarboven PRIJS DER ADVERTENTIëN: -6 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Van 16 tot 19 October jl. is te Frankfort ge houden het Eerste Duitsche Woningcongres onder zeer talrijke deelname. Wanneer men thans na afloop van het Congres zijn balans gaat opmaken, kan het niet anders of men moet zich eeniger- mate teleurgesteld gevoelen in zijn verwachtingen. Waar het woningvraagstuk zoo diep ingrijpt in de maatschappelijke verhoudingen en waar er op dit terrein bestaat een ontzaglijk meeningverschil, had het op den weg van het Congres moeten liggen, de uiteenloopende gevoelens zooveel mo gelijk te vereenigen en alzoo aan te geven een bepaalden weg langs welken de ontwikkeling van het vraagstuk zich moet bewegen. Dit alleszins verklaarbare doel van het Congres is niet bereikt. Aan voor- en tegenstanders der woninghervor ming was volkomen gelegenheid gegeven zich te uiten en nu stonden deze opvattingen zoo steil tegenover elkander, dat een verzoening of het aangeven van een middenweg niet mogelijk bleek en dat reeds in den aanvang werd besloten geen resolutie te nemen. Valt het dus te betreuren, dat geene algemeene regelen gesteld zijn en de richting voor de naaste toekomst niet is aange geven, het Congres heeft toch groot nut gehad, daar uit het aldaar verzamelde materiaal, van alle zyden door voor- en tegenstanders, door practici en theoretici bijeengebracht, door een ieder in ruime mate kan geput worden. Op het Congres is duidelijk gebleken, dat zoo wel bij de Rijks- en Bondsregeeringen als bij de stedeljjke autoriteiten het streven voorzit om naar vermogen mede te arbeiden aan de geleidelijke afwikkeling van 't vraagstuk. Van meer dan éene zijde is medegedeeld, dat men van Rijkswege »die Lösung der Wohnungsfrage als eine der wichtigsten, vielleicht als die wichtigste Aufgabe unserer Sozialpolitiek ansehe und zwar sowohl das gezetzgeberische und polizeiliche Vorgehen gegen die Schaden der vorhandenen Wohnungen als auch besonders die Bekampfung des Woh- nungsmangels, die positive Fürsorge fiir die Be- schaffung einer ausreichenden Zahl guter Klein- wohnungen." Zoo betitelde de vertegenwoordiger van den minister van Financiën het woningvraag stuk als een »Kulturaufgabe ersten Ranges." De omvangrijke beraadslagingen kunnen wij tot 3 groepen terugbrengen, naar mate zij betrek king hadden op le. stand en ontwikkeling van het woningvraagstuk in Duitschland, 2e. taak van Rijk, Bondsstaat en ander openbaar lichaam op dit terrein en 3e. het verschaffen van kapitaal voor woningbouw. Prof. dr. Pohle leidde het eerste punt in met de bewering, dat het zwaartepunt van het wo ningvraagstuk ligt en liggen zal in de steden zoolang de industrieele ontwikkeling voortgaat en de landelijke bevolking tot zich trekt. Aangaan- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 41) Slechts weinig menschen zijn in staat een geheel belangloozen raad te geven of te den ken, dat men him enkel om bestwil raadt. Van beide kanten denkt men aan het spreek woord: Van een anders leer is het goed rie men snijden. „Och! dat zal het niet zijn," antwoordde Guij droogjes; „wij moeten hem zeiven ver legd of Verloren hebben, want ik heb in deze vertrekken niets, wat iemands eerlijkheid op proef kan, stellen. Dieven hebben het in den regel niet op jonge geneesheeren voorzien." Binnen een half uur was de vermiste sleu tel door een nieuwen vervangen;en aangezien er de geheele week niets van verdachten aard gebeurde, was het onbeduidende voorval wel dra vergeten. Om zich van den arbeid huns geestes eenigs- zins te verpoozen gingen Guij en Karei ge regeld eenmaal 's weeks een avond-wandeling doen. de de vraag of in de groote steden een vererge ring dan wel een verbetering der toestanden valt waar te nemen, komt de inleider tot een opti mistische conclusie. Wel is de bebouwing inten siever geworden, maar er is te constateeren een afname van het getal der zeer kleine en zeer groote woningen en een toename van het aantal middelmatige. Daarnevens treedt het verschijnsel op, dat overal de z. g. woondichtheid afneemt. Wel moet worden toegegeven het duurder wor den der woningen, doch ook hier moet men zich wachten voor eenzijdige opvattingen. Het duurder worden vindt zijn oorzaak zoowel in het stijgen van den bodemprijs als in het duurder worden van het materiaal, het stijgen der loonen in het bouw vak, de hoogere eischen der bewoners enz. Het verband tusschen het afnemen der woon dichtheid en het stijgen der huurprijzen, leert volgens den inleider, dat 't inkomen der massa mede gestegen is, dat dit den hoogeren huurprijs kan dragen. Hij kqrnt tot de conclusie, dat maat regelen in belang der volkshuisvesting gepaard moeten gaan met het streven om de inkomsten der volksklasse ie verbeteren. In denzelfden geest liet landraad Berthord zich uit. Hij legde er vooral den nadruk op, dat er niet overhaast moest worden te werk gegaan, vooral met betrekking tot de daling van de waar de der oude woningen en dat voorts de arbeiders hunne eischen niet dadelijk te hoog moesten stellen. Tegen deze referaten werd van meer dan ééne zijde te velde getrokken, niet het minst door de leiders der vak Vereen igingen, die de discussiën brachten in het rechte spoor, n.l. het vaststellen van en het uitoefenen van critiek over de bestaa nde wanverhoudingen en het doen van voorstellen ter verbetering. Afgezien van de inzichten der aan wezige huiseigenaren, was men het er over eens, dat de voornaamste oorzaak van de slechte wo ningtoestanden is de speculatie in bouwterrein zoowel in het hart der steden als in de naaste omgeving, waarbij de bouw van goedkoope wo ningen onmogelijk wordt gemaakt. Dat de stijging van het inkomen gelijken tred heeft gehouden met de stijging der huurprijzen, werd beslist ont kend; het bedrag waarmede het inkomen ver meerderd is, wordt niet alleen door de woning- huur opgeslorpt, daar niet deze huur alleen hoo- ger is geworden. Hetgeen de werkgevers op wo- ninggebied voor bun personeel doen, werd wel dankbaar aanvaard, maar tevens werd terecht ge wezen op de bedenking die voortvloeit uit den korten opzeggingstermijn wanneer de arbeiders om welke redenen dan ook, gedwongen worden de onderneming te verlaten. Als positieve mid delen ter verbetering werden aangeprezen liet in het leven roepen en ondersteunen van bouwver- eenigingen, decentralisatie in het bouwen, verbe tering der verkeersmiddelen en het vormen van sterke huurorganisaties. Ten slotte moest worden aangedrongen op een omvangrijke Rijkswetgeving. Tot dit resultaat komt ook het referaat van dr. Sinzlieimer. Drie factoren, Gemeente, Bonds staat en Rijk komen volgens dezen spreker in Op den avond van hum ie eerstvolgende wan deling na het verlies van den sleutel, verlieten zij hunne woning als gewoonlijk in zeer opge ruimde stemming, vast'besloten de weinige uren, binnen we'lke zij hunne uitspanning van een gansche week beperkten, zoo aangenaam moge lijk door te brengen. Toen zij de straat opgingen, kwam een man uit eene duistere koetspoort te voorschijn, en volgde hen op korten afstand. Er was in deze handelwijze niets bijzonders om hunne aandacht op te wekken, zelfs al waren zij minder vervuld geweest met het pret tige vooruitzicht dat hen wachtte. De man volgde hen eenige straten, en keer de terug toen de anderen daar waren binnen gegaan. „Terwijl de vogels zijn uitgevlogen, zal ik de vrijheid nemen eens een kijkje in hun nest te doen," mompelde Jerome Pantin, terwijl hij op zijne schreden terugkeerde. Hij gleed als een schaduw naar binnen; open de de deurschielijk en zacht; en trad op zijn teenen in Guij's wachtkamer, met welker bij zonderheden hij zich gemeenzaam had gemaakt Toen stak hij op zijn dood gemak een lan taarn aan, dien hij onder Lord Canonburij's mantel droeg; trok een paar vilten overschoe nen aan, liep de wachtkamer door, en trad Guij's slaapkamer binnen, vanwaar eene deur in een kamertje leidde, dat Karei O'Discoll tot slaapvertrek diende. Naar het venster terug- aanmerking bij het onderhavige vraagstuk. Voor het geven van een algemeene oplossing schijnen de gemeenten het minst berekend, daar de ver ouderde inrichting der gemeenten met haar huis manskiesrecht, volgens hem, elke hervorming in den weg s taat en hare slechte financieele toestand onover komelijke hinderpalen biedt. Ook kan men de regeling niet overlaten aan de Bondsstaten zelve, daar de practijk leert, dat het tempo dan niet vlug genoeg was. Neen, het Rijk zelf is het aange wezen lichaam om met kracht en energie op te treden, daar de Rijksdag, uit algemeen, direct kiesrecht voortgesproten, de controle over de getroffen maatregelen op zich kan nemen en van de Bondsstaten en gemeenten dan medewerking bij de uitvoering kan worden gevorderd. De tweede referent, dr. Jager, verdedigde niet tegenstaande zijn gebreken, het Pruisische ontwerp- woningwet. Aan de zeer levendige discussie over deze beide praeadviezen werd vooral deelgenomen door de talrijke aanwezige burgemeesters. Er bleken twee richtingen te bestaan, eenerzijds werd de gemeen telijke bouw- en woningpolitiek verdedigd, ander zijds werd het Pruisische ontwerp afgebroken. De vertegenwoordigers der stedelijke regeeringen stelden zich met verwijzing naar hetgeen door de groote gemeenten op dit gebied is tot stand gebracht» op het standpunt, dat de gemeenten wel degelijk op het bedoeld terrein een overwegende rol moeten spelen. Ze konden het Pruisische ontwerp niet een schrede in de goede richting noemen en wezen er op, dat zij in deze hunne opvatting gesteund werden door een resolutie van de vertegenwoordigers van 50 steden van 10.000 tot 50.000 inwoners. Het derde punt, het verschaffen van kapitaal voor woningbouw, werd in uitgebreiden zin op technische wijze behandeld. Dr. Heydweiler, die het punt inleidde, sloeg voor door het vormen van geprivilegieerde hypotheekbanken de ver- eischte bouwkapitalen tot 60 van de waarde tegen den gewonen rentevoet op de kapitaal markt te betrekken en voor het verdere kapi taal van 60 tot 85 */0 tegen een lageren rentevoet aan te kloppen bij de Rijksverzekeringsinstel lingen. Langs dezen weg zou het mogelijk wor den 461 millioen Mark, die de Rijksverzekerings instellingen bezitten, dienstig te maken aan de oplossing van het woningvraagstuk. Van andere zijden werden andere middelen aangeprezen de meeningen liepen hier zoozeër uiteen, dat niet tot overeenstemming kon worden gekomen. Zoo heeft dus het congres geene algemeene regelen gesteld, geene richting aangegeven, maar wel heeft het een schat van gegevens verzameld, die niet zullen nalaten ten goede te komen aan bet vraagstuk der volkshuisvesting. Ook voor ons land, waar op het gebied van het woningvraag stuk nog slechts de eerste stap is gezet, zullen de handelingen van het Congres rijke lectuur op leveren. koerende, waarbij hij de eerste keer, toen hij als patient zijne beurt afwachtte, gestaan had, trok hij er de bank onder uit en maakte de grendels los, zoodat hij het venster in eens zou kunnen openstooten en naar beneden op de straat springen. Gelijk een generaal had hij het grondgebied van zijn slachtoffer verkend, en daarom een in elk opzicht volmaakt plan van uitvoering gemaakt. Hij deed zijn mantel af, legde hem dubbel gevouwen onder Guij's ledikant, en ging er, met een scherp geslepen dolk en een pistool met dubbelen loop gewapend, op liggen. Toen deed hij het licht uit, en met het wreede ge duld eens tijgers, die op zijne prooi loert, wachtte hij de terugkomst af van den man, die Lord Canonbury in den weg stond. Daar lag hij, dorstende naar bloed van iemand, die hem nooit eenig leed had gedaan, terwijl hij hoegenaamd niets door eenig zelfverwijt ge kweld werd, en alleen de politie vreezende, en den tijd verwenschende, die zoo langzaam voortkroop, als de klok negen.... tien.... elf uur sloeg. Even na elven keerden Guij en Karei in hunne gemeenschappelijke woning terug, en begaven zich ter rust, nadat zij zich eerst in Gods be scherming hadden aanbevolen. Guij lag gerust op liet bed, waaronder hij, die van plan was hem te vermoorden, ver borgen wasen alvorens te gaan slapen Papegaaien in huis! In de laatste jaren is van wetenschappelijke zijde herhaaldelijk ge wezen op de gevaren die het liefkoozen van dieren met zich voert. Deze gevaren bestaan in hooge mate, waar het papegaaien betreft. Er is gespro ken van een soort tuberculose, die door dit dier op de menschen overgebracht wordt en het is gelukt in de organen van den papegaai een bacil te ontdekken, die ook voor menschen noodlottig kan worden. Van 1892 tot 1897 zijn volgens opgaven van een Fransch dokter 70 gevallen van papegaaien ziekte bij menschen bekend geworden, van welke 24 met doodelijken afloop, In September van het vorige jaar had een ingenieur een papegaai gekocht, die eenige dagen later ziek werd en na vier weken stierf. Een dag na den dood van den vogel werd de ingenieur ziek en het bleek, dat hij een hevige longont steking had. Zjjn vrouw, die hem verpleegde, kreeg dezelfde ziekte. Beiden waren steeds in de buurt van het zieke dier geweest, terwijl een dienstmeid, die slechts af en toe in die kamer kwam, niet ziek werd. Toevallig was de papegaai in den tuin begraven en zoodoende kon hij worden opgegraven. Hij werd onderzocht en de bekende bacil gevonden. Het mijnongelukteMaesteg, Wales). Nog twee mijnwerkers, die bij het ongeluk in de steenkolenmijn te Maesteg, in Wales, gewond werden, zijn overleden. De man, die de machine bestuurde, wordt vervolgd wegens manslag. In het land der Kannibalen. Kapitein J. II. Reid, van het zeilschip Aegburth, uit Liver pool, dat in Juli op de kust van Nieuw-Guinea schipbreuk leed, is weer in Liverpool teruggeko men. Hij weet heel wat te vertellen van de erva ringen, in het land der kannibalen opgedaan. Nadat wij het zinkende schip verlaten hadden, bereikten wij Long Island in een kleine boot Daar werden mijn zeven metgezellen en ik door 50 kannibalen aangevallen, die met pijl en boog gewapend waren. Zij bevoelden ons, of we vet genoeg waren om opgegeten te worden Ik had gelukkig een geweer, dat ik van tijd tot tijd laadde en afschoot, om den wilden te laten zien, dat ze met mij geen gekheid moesten maken. Voorzichtig trokken wij naar de boot terug; ik was de laatste en ik verwachtte elk oogenblik een pijl in mijn rug te krijgen. Doch onze aanvallers hadden den schrik beet en vergenoegden zich met het in beslag nemen van onze provisie. Het waren groote, wilde gestalten, die door hun neusvleugels en oorlellen stukjes van beenderen geschroefd hadden. Vleeschspijzen zijn in Nieuw-Guinea zeer zeld zaam, wegens de daar heerschende mvliegenpest", die elk dier het leven onmogelijk maakt. Zelfs vo gels blijven niet daar. De inboorlingen zijn daarom steeds bijzonder verheugd, als er een schipbreuk op de kust voor komt, dan krijgen zij ten minste weer eens gele genheid vleesch te eten bad hij, naar zijne gewoonte van alle avonden, het volgende gebed: „Jezus, Maria, Joseph, ik geef u mijn hart en. mijn ziel. „Jezus, Maria, Joseph, staat mij bij in mij nen doodstrijd. „Jezus, Maria, Joseph, laat mij in uw hei lig gezelschap vreedzaam sterven, en met u rusten. Amen." „O, alle Heiligen en Engelen Gods, bidt voor mij dezen nacht, en bijzonder in het uur van mijnen dood. Amen." Oude Daniël had hem dat gebed geleerd; toen hij nog een kind was,had hij het aan de knieën van dien oprechten Ierschen Katholiek opge zegd en nu hij een man geworden was, her haalde hij het als eene zaak, die vanzelf sprak: hetzij in het goede of kwade, zooals de knaap is, zoo wordt de man. Karei ging op zijn kamertje, waarvan de deur op een kier bleef is,taan; en kort daarop was alles in diepen rust. Nog voor dat het middernacht was, vernam Pantin uit de zware geregelde ademhaling, dat de beiden vrienden in een vasten slaap ge dompeld waren, en hij kroop langzaam uit zijne schuilplaats. Wordt vervolgd.) 121/2 cent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 5