Sinterklaaspraatjes Binnenland. een benoeming door te zetten. Alles bijeengeno men heeft Duitschland weer een nieuwe sensatie van een zijner kleine staten. Het tijdstip waarop de jonge hertog van Saksen- Koburg-Gotha aan de regeering zal komen, wordt, zoo schrijft de Kölnische Zeitung, nog uit een ander oogpunt met spanning tegemoet gezien dan wegens de domeinen-kwestie. In de stad Koburg toch, van oudsher de resi dentiestad, maakt men zich ongerust dat de nieuwe hertog dit reeds door den staatsminister Strenge aangetaste privilege te niet doen, en ergens anders zal gaan wonen. Om administratieve redenen zou men voornemens zijn, het geldelijke beheer der beide hertogdommen in Gotha te laten uitoefenen, daarheen zouden het fideicommis-be- heer en het opperhofmaarschalkschap overgebracht worden. Koburg, zoo betoogt men, is het oudste hertogdom van de twee: door het erftractaat is Gotha aan Koburg toegewezen, niet omgekeerd. Toch. is Gotha thans reeds de plaats waar de staatsminister en de voornaamste overheidsperso nen wonen, terwijl Koburg voor zijn aangelegen heden slechts over een ministerieele afdeeling beschikt. Daarentegen kan Koburg bogen op den hofschouwburg, en op heerlijk gelegen kasteden, terwijl tegenwoordig nog de hofhoudingen der weduwen van de beide vorige hertogen, Ernst en Alfred, en ook de gescheiden groothertogin van Hessea-Darmstadt te Koburg zijn. De Koburgers willen hun overtuiging, nevens de mooie natuur de stad tot het aantrekkingspunt van veel vreem delingen maakt. Gingen de hooge personages weg, dan zou Koburg niets meer zijn dan een provin ciestadje, want het ligt niet aan de groote ver keerswegen en met den spoorweg kan men er slechts langs een grooten en lastigen omweg komen. En dus staan de Koburgers op de bres voor hun belangen. Zaterdag-middag om twee uur is te Kiel van de Germania werf het linie-schip N. van stapel ge- loopen, dat de Keizer Deutschland doopte. Het linieschip is van de Braunschweig-k\a.sse, maar in verschillende opzichten verbeterd. Het meet 13,200 ton, de machines hebben 16,000 I. P. K., het schip zal 18 mijl kunnen loopen. De pantsering is sterker dan bjj de schepen der Braunschweig-k\asse. In de bewapening is nog al verschil gebracht. Het schip zal vier snel vuurkanonnen van 28 cM. dragen, 25 van 17 cM. en 22 van 8.8 cM., daarentegen zjjn de ma chine-kanonnen en machinegeweren elk tot vier stuks beperkt. Voorts zijn zes torpedolanceerbuizen onder de waterlijn aangebracht. De bemanning zal 736 koppen tellen. De rijkskanselier hield de dooprede, waarin hij betoogde dat de Duitschers een vloot scheppen om de Duitsche beschaving en arbeid, die de wereld in trekken, te beschermen en hun een steun in den rug in hun vaderland te geven. Voor niemand zjjn de Duitsche weermiddelen ter zee een uitdaging, maar Duitschland moet sterk blijven in den vriendenraad der volken en daartoe moet ook dit schip meehelpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Kamer drukten de afgevaardigde Kaiser en de minister-president het diepe leedwezen en de verontwaardiging van de Kamer en degeheele bevolking uit over de taal van densocialistischen afgevaardigden Pernerstorfer tegen de kroon en de dynastie. De minister-president zeide, dat de luister van het Habsburgsche huis niet kan worden verduisterd. De persoon van den geëer- biedigden monarch kan niet worden getroffen, maar de minister volgt de stem des volks door TOON NIKKEL. Zeer serieus was het eenigen tijd geleden in de krant verzekerd, dat op verzoek van de Winke- liersvereeniging geruimen |tjjd voor St. Nico- laas, de Hoogstraat niet zou worden opgebroken. Het zou begrijpelijk een enorme schade zijn, indien je in dien gulden t\jd een hoop steenen, planken, een berg zand of een stapel trottoir banden vlak voor je winkel kreeg. Tóen ik in het midden der vorige week de Hoogstraat doorliep, die we vooral in den laatsten tijd zoo gaarne «onze winkelstraat" noemen, trof het mijne opmerkzaamheid, dat ter hoogte van de Weezenbuurt een groot gedeelte van het trot toir was opgebroken, en eenige winkels zonder halsbrekende toeren onmogelijk voor den cadeau - tjes-kooper bereikbaar waren. Maar, mijmerde ik, het ongerief van eenige dagen weegt toch niet op tegen het groote voordeel, dat men in de toekomst van een egale trottoir-be strating heeft. Ik dacht, als dat maar voor Zaterdag in orde is, want anders zou ik bjj het doen van Sinter- klaas-inkoopen noodzakelijk grooter voorzichtig heid in acht moeten nemen De meerdere voorzichtigheid was Zaterdag avond gelukkig onnoodig, daar onze stadsjantjes onder bekwame leiding van den heer Bubberman behoorlek gezorgd hadden, dat de boel in orde was. Toen ik nu Zaterdag-avond over de Hoog straat wandelde, om mijn eerste Sinterklaas- inkoopen tedoen, herinnerde ik me onwillekeurig den historischen avond van den 9en in 't «zaaltje van Van Waard," toen we met z'n twintigen tot middernacht hadden zitten kletsen over de groote, urgente kwestie. de stoepen- verdwjjning van de Hoogstraat en daarna zonder deze aanranding van deszelfs heiligste gevoelens te brandmerken. De liberale burgerij had Zondag-ochtend te Boedapest een bijeenkomst belegd, waar vele menschen tegenwoordig waren Graaf Tisza, de voorzitter van den ministerraad, rechtvaardigde zijn houding in de Kamer van Afgevaardigden onder geestdriftigen toejuichingen. De vergadering nam een motie aan, waarin de obstructie ver oordeeld, en Tisza's staatkundig beleid goedge keurd is. Onder en na de bijeenkomst hadden er voor de zaal tegen Tisza vijandige betoogingen plaats. De be- toogers ontvingen den minister, toen deze de zaal verliet, met kreten van «ontslag" en wierpen met sneeuwballen naar hem. De politie verdreef hen met de blanke sabel terug en nam veertig menschen gevangen. ITALIë. Uit Rome. Men meldt uit Rome aan de Gazetta di Torino Zaterdag-morgen tegen half een, kwam een Ro- meinsch kardinaal in gesloten rijtuig vergezeld van zijn secretaris aanrijden. Toen het rijtuig op het Pantheonplein was, naderde een jongeling het portier, opende het en spuwde den Kerkvorst in het gelaat. De secretaris liet het rijtuig stilhou den, stapte er uit en noodigde een politieagent uit den beleediger naar het politiebureau te bren gen, waar hij zich persoonlijk mede heen begaf, terwijl de kardinaal wegreed. De jongeling, met name Ariodante Marabini, is 20 jaar oud. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch intusschen liet de kardinaal een briefje brengen, waarin hij van de aanklacht afzag en den ellendeling' verge ving schonk, waarop deze werd vrijgelaten. De illuminatie der kerken en godsdienstige in stellingen te Rome op 8 Dec. belooft indrukwek kend te zijn. Het diocesaan comité heeft met machtiging van het Vicariaat, circulaires aan alle godsdienstige inrichtingen en kloosters gericht om den avond van dien dag op bijzondere wijze de kerken en gebouwen, die van hen aihangen, te illHmineeren, 's Nachts om een uur zullen alle klokken van Rome geluid worden gedurende een vol uur en op dit sein zal Bengaalsch vuur ontstoken worden op de heuveltoppen en de kerktorens en terrassen. Daarenboven zal het deocesaan comité de prach tige trap en het plein der Trinito dei Monti illu- mineeren. Het uitvoerend comité zal tevens voor de elec- trische verlichting zorgen, welke door middel van reflectoren en veelkleurige lampen van af de monumentale zuil op het plein Espagna, waar een prachtige tuin zal worden aangelegd. Het college van de Propaganda en alle inrich tingen, die daartoe behooren, zullen eveneens a giorno worden verlicht, zoodat het laatst genoem de plein in een uitgestrekt meer van vuur za' veranderd zijn. Het College der Cultori der martelaren heeft besloten een plechtig feest in de Catacomben van Priscilla in die gedenkwaardige dagen te houden. In die catacomben bevindt zich een beeld van de H. Maagd, dateerende uit het primitieve christen dom. In den loop van dit feest zullen conferenties in verscheidene talen voor de vreemdelingen, die alsdan in Rome komen, gehouden worden. SPANJE. Van de menschen die bij den dynam ietaanslag te Barcelona gewond werden, is er een tengevolge van bloedverlies overleden. Een Italiaan, een kran- eenig resultaat naar huis waren gegaan. O, ja, onze portemonnaies, weet u, waren iets lichter geworden, wegens het meebetalen in de onkosten voor zaalhuur, plaatsing van adverten- tiën enz. Het was er toch eigenlijk wel een lollige boel, omdat je van verscheidene eigenaren van panden aan de Hoogstraat haarfijn hun gevoelens omtrent het «topic of the day" kon vernemen. Ze waren daar allen in principe voor den aan leg van een doorloopend trottoir, maar de een wilde toch z'n stoep niet afstaan, voordat ie zeker wist, dat ie z'n wagen ook op de trottoir mocht laten staan, een ander (manufacturier), omdat voor hem z'n straatétalage verloren zou gaan, een derde wegens het gemis van voldoende ruimte om z'n kisten met winkelgoederen uit te pakken, 'n vierde, omdat z'n zonnescherm veranderd moest worden, 'n vijfde om reden z'n buurman beslist had geweigerd z'n stoep af te staan enz. enz. Mijn blik weidde dus over die aangebrachte veranderingen en werkelijk vond ik het al mooi, dat er hier en daar reeds zulke degelijke ver beteringen waren tot stand gekomen en ik meende met recht, dat het goede voorbeeld wel spoedig navolging zou gaan vinden. Een reeds bejaard winkelier, die doorgaat voor 'n feilen tegenstander van de verdwijning der stoepen, sprak me aan en het gesprek kwam natuurlijk al zeer spoedig over de stoepen kwestie. De man vroeg me of ik 't niet treurig vond, dat men «die fraaie stoepen met de sierlijke paal tjes en artistiek bewerkte ijzeren hekken, een mooi, imposant beeld vormend van den goeden smaak onzer vaderen," ging afbreken. Ik schrikte en meende hem te vragen of ie ze wel alle v(jf had. Niks gaf ik hem toefen wees hem op de vier paaltjes, die voor het huis van den heer Perre (hoek Taansteeg) zoo knutterig op 'n rijtje staan, meer geschikt voor het haasje-over-spel dan om tenverkoopster en een dame liggen zwaar gekwetst in het hospitaal. Tot dusver is nog niemand in verband met dezen aanslag in hechtenis genomen het onderzoek is vruchteloos gebleven. De bom was met spijkers gevuld en blijkbaar bestemd voor het naburig raadhuis, waar juist een vergadering gehouden werd. Na den eersten schrik hernam de stad eergisteren weer haar ge wone uiterlijk, alleen de schouwburgen bleven leeg. De regeering is in den Senaat reeds geïn terpelleerd over het geval. Offieieele berichten. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. De Koninklijke familie. Prins Hendrik vertrok Zondag-avond te 8 uur van 't Loo naar de residentie, om heden aan een jachtpartij deel te nemen. Z. K. H. keert Dinsdag-avond op 't Loo terug. Dr. Roessingh arriveerde Zaterdag-avond op 't Loo. Hij werd afgehaald door dr. Pot. H. M. de Koningin heeft benoemd tot haar particulier secretaris met ingang 1 December 1904 den adjudant van Hare Majesteit, jonkheer F. M. L. van Geen. Naar het Ilaarl. Dagbl. verneemt, bestaat bij H. M. de Koningin-Moeder het plan een bezoek te brengen aan het Diaconessenhuis in de Haze- paterslaan te Haarlem. De datum is echter nog niet vastgesteld. Rijksverzekeringbank. Meermalen deed het |bericht de ronde, dat de Rijksverzekeringbank van Amsterdam zou worden overgeplaatst naar den Haag. Het deze week inge diende ontwerp tot wijziging der Ongevallenwet schrapt nu de verplichte vestiging der Bank te Amsterdamin de toelichting zegt de minister van Binnenlandsche Zaken echter uitdrukkelijk dat de bedoeling van deze wijziging niet is, de Bank in de Residentie te vestigen. Amsterdam wordt als zetel opgegeven, omdat ondanks de beschikking over vijf perceelen en de betaling van een huurprijs'van f 10.600' s jaars de bureelen nog steeds veel te wenschen laten. De beschikking over een geschikt gebouw te Am sterdam zou wegens de hooge prijzen bezwaarlijk zijn te verkrijgen. Gediplomeerde militaire koks. Naar men verneemt, heeft de minister van Oorlog bevolen, dat de toepassing van den maat- regel, om zooveel mogelijk bij alle menages ge diplomeerde korporaals-kok aan te stellen, met kracht moet worden voortgezet, zoodanig dat iedere menage binnenkort de beschikking over zoodanigen kok zal hebben. In het belang van de goede bereiding van het eten der korporaals en minderen acht de minister dien maatregel bepaald noodig. Technisch Onderwijs. Door het hoofdbestuur van de maatschappij tot bevordering der Bouwkunst is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin het verzoekt het daarheen te willen leiden, dat niet worde over gegaan tot stichting eener Centrale School voor Middelbaar Technisch Onderwijs, maar tot het oprichten van meer kleinere technische scholen in verschillende centra van ons land. iemand. een beeld te geven van den goeden smaak onzer vaderen Hij moest verder nog het een en ander van me hooren omtrent enkele onverbeterlijke, stijf- en star-conservatieve eigenaren, die 't gewoonweg vertikken hun stoep af te staan. En toen hjj dat had geslikt, pakte hij uit over al dat moderne, overdadige, over-weelderige al dat gemakzuchtige, dat streven naar onnoodige luxe. «Waarde heer, houd op!" riep ik glimlachend uit, «we kennen 't immers al. Jij verfoeit het moderne. Maar die aanbouw dan van verschil- ende moderne panden op de Hoogstraat. En met schamper-neêrgetrokken mondhoeken schudde hij 't hoofd. En maakte een geluid van hm 't zou ook wat Ik werd warm. »Wat" riep ik uit, »als je meegaat naar het ma gazijn van de firma D. Bal-Gabel, Hoog straat 41 en daar die schatten voor onze jon gens ziet, waarvan wij, in onze jeugd, niet gedroomd hebben tooverlantaarns, die een kind doen hunkeren naar 't uur waarop het witte laken op den wand zal worden gespeld en uit het mysterieuse lampje de wonderen van Too- verland zullen worden te voorschijn geroepen. sporen met uurwerk en stoom, tunnels, wacht huizen en beambten-personeel van zeldzame ac curaatheid, dien schat van kinderspeelgoed-up to date bekijkt, dan zal je toch moeten erkennen, dat de jongens van onze dagen er vrij wat beter aan toe zijn. «Ze worden verwend", bromde hij. «Neen, protesteerde ik, «hun smaak wordt ver edeld, verfijnd. Door allerlei vernuftige machine- riën leeren zij al-speelende, wordt hun opmer kingsgave gevoed en geprikkeld. «Met de simpele houten soldaatjes en de plompe wagentjes en poppetjes met leelijke houten kop pen, waren wij, in onzen tijd, veel gelukkiger 1" De Overijselselie kwestie. De Zwolsche Ct. behelst een zeer uitvoerig antwoord van den heer P. J. G. van Diggelen op de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Aan het slot schrijft hij «Ik heb open en ronduit gezegd, hoe 't met de zaak gelegen is, en daar blijf ik stellig bij. Ik heb mij aan de afspraken gehouden. Toetst men den inhoud van het door de leden der Statenclub ingezonden verslag aan de feiten, dan blijkt allerduidelijkst, dat vaak phantasieën als waarheden worden opgedischt. Bij het herlezen van de zinsneden, waarin met zooveel ophef de zoogenaamde bewijzen tegen mij worden aangekondigd, kan ik een gevoel van weerzin niet onderdrukken. Als ik daar lees «Er is echter meer nog, veel meer 1 zóóveel, «dat aan eiken gerechten twijfel finaal de pas «is afgesnedenMen oordeele dan vraag ik mij af «heeft hier wel een ernstig zoeken naar de waar heid voorgezeten, of heeft men er slechts aan gedacht de publieke opinie, welke wankelde, voor zich te winnen in een zaak welk bij een waardige vermelding der feiten den toets der waarheid niet kon doorstaan Het kan niet uitblijven, of een in zoo opge smukte taal gegeven relaas, na den aanvanke- lijken opzet verbeterd en vermeerderd, om als bewijsstukken te kunnen dienen, moet een ver keerden indruk verwekken. Het beoogde opzet is bij menigeen maar al te wèl gelukt. Ik laat echter met vertrouwen de beoordeeling van deze zaak over aan het publiek, dat wel gemakkelijk onder den indruk komt van gepast anthousiasme, maar een open oog heeft voor de waarheid. Het is een grievende ondervinding voor mij, na de beste jaren mijns levens gegeven te hebben aan stad en provincie." Talaut-eilanden. De correspondent te Batavia van het Handels blad seint «Een vloedgolf heeft groote schade aangericht op de Talavet-eilanden. Een stoomschip is er heen vertrokken". Het telegram is vermoedelijk, zegt het Han delsblad, verminkt en de naam zal moeten luiden Talaut-eilanden, behoorende tot een groep ten noordoosten van Celebes onder de residentie Menado. Ze behooren tot de Sangir-eilanden. Celebes. Men seint uit Batavia aan de N. Ct. De gouverneur van Celebes is opgeroepen naar Buitenzorg. Mijnbouw in Djurahi. De correspondent van de N. Ct. te Batavia seint Djambi is voor den Mijnbouw gesloten. Alle aanvragen blijven buiten behandeling. Dr. Teilegen. f Zaterdag is in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage bij de observatie van eenige gevangenen, onder wie de moordenaar van mevrouw K. in de Scheveningsche Boschjes, dokter Teilegen, bekend katholiek psychiater, door een beroerte getroffen. De dood volgde onmiddellijk. Dr. Tel legen werd in 1848 te Groningen geboren en vestigde zich in 1888 te 's-Gravenhage. Gedurende zes jaren was hij directeur van het krankzinnigengesticht aldaar. repliceerde hij. «Maar de schatten, bij D. Bal-Gabel onzer dagen verzameld, zijn leerzaam en bekoren beide. Zij streelen den aesthetischen aanleg. »'t Moderne kind wordt geblaseerd, veel-eischend door al die luxe", pruttelde h(j. Ik was bespeurde ik nog geen duim breed gronds verder gekomen En in de ietwat pijnlijke stilte, die gevolgd was, gingen we den winkel uit, waar ik natuur lijk verscheidene aardige stukjes speelgoed had gekocht voor surprises, waarmede ik met Sinter klaas eenige jeugdige familieleden blij moet maken. Daarna ben ik met hem gegaan naar het maga zijn van de firma H. Adams, Hoogstraat 101 en 103 en heb daar een oog laten gaan over de collectie prima nikkelwaren en modern koper werk, die er vereenigd is. 'tls daar een complete tentoonstelling. Je hebt er presenteerbladen, bouil- louirs, rookstellen, moderne beeldenik noem nu maar iets uit den reusachtigen voorraad. Voor iedereen wat voor veel en voor weinig geld. Voor Sinterklaas-cadeautjes is 'ter een voor treffelijk adres. Maar toen ik dien schat van nikkelwaren aan schouwde, kwam de gedachte in mij opaan toepassing van moderne uitvindingen door de industrie hebben wij 't te danken, dat het moderne intérieur fraaier isgestoffeerd met zooveel sier lijker dingen dan het bescheiden huishoudentje van een vijftig jaar hèr. 't Oog wil óók wat. Nu, zèg zelf. Hij zat op een laag stoeltje voor de toonbank, leunde met z'n rug tegen het toonbankblad en luisterde zwijgend toe. Dat geduldigde vond ik al verrassend. «Ze waren er gelukkig en tevreden meê" mom pelde hij eindelijk, maar ik voelde weer best, dat h(j me in zijn hart toch niet heelemaal ongelijk gaf(Wordt vervolgd DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2