Sinterklaaspraatjes Binnenland. aangekondigd worden, kan men er zeker van zijn dat, als het tot een ontmoeting .komt, dit pas op het laatste oógenhlik hekend zal gemaakt worden. De Hessischje regeering maakt bekend dat de verloving tot stand gekomen van den groother tog van Hessen met prinses Eleonore van Solms- Hohensolms-Lich. De prinses is op een na de oudste dochter van den in 1899 overleden prins Hermann en zijn pas- kort geleden gestorven gemalin, prin ses Agnes, eene gravin van Stolberg-Wernigerode van zichzelve. Prinses Eleonore is den 17dcn September 1871 te Hohensolms geboren; haar verloofde, de gescheiden groothertog Ernst Lud- wig is ongeveer drie jaar ouder. FRANKRIJK. Zaterdag heeft minister Combes in de Kamer weer een aanval te doorstaan gehad met be trekking tot het zoogenaamde spionneeren. De nationalist Gauthier de Clagny wilde 100.000 francs op de begrooting voor de prefecten ge schrapt hebben, onder voorgeven, dat zij verspie ders waren. Combes verdedigde het stelsel van inlichtingen, dat z. i. noodig is om te weten of de ambtenaren der Republiek de Republiek ook trouw dienen; het misbruik, dat daarbij is voor gekomen, had hij gewraakt! Maar het stelsel moest blijven. Met 360 tegen 134 stemmen werd de voorgestelde vermindering verworpen. De Fransche afgevaardigde Guyotde Villeneu- ve, plotseling bekend geworden door zijn optreden tegen het verklikkings-systeem in het leger, heeft bij den groot-kanselier bij het Legioen van Eer een aanklacht ingediend tegen generaal André, generaal Percin, commandant Pasquier en andere officieren. De afgevaardigde verklaart daarbij ge bruik te maken van de bevoegdheid bij decreet van 14 April 1874 verleend aan iederen burger om tegen ridders van het Legioen van Eer aan klachten in te dienen wegens daden, die hun eer aantasten,...doch die noch voor de rechtbank noch voor den krijgsraad vervolgbaar zijn. De daden zijn in casu het organiseeren van een verklikking-systeem in het leger en het mede werken daartoe. Guyot de Villeneuve laat de verklikkers niet los! Hoe waar het woord was, eenmaal gesproken door een beroemd katholiek redenaar en afgevaar digde, -die zeide dat. Frankrijk niet onder een republikeinschen maar onder een maconnk-ken regoeringsvorm leeft, bleek dezer dagen op ver bluffende wijze voor de negende kamer der Pa- rijsche rechtbank in een proces van laster, door het godloochenaarsblad VAction ingesteld tegen het dito blad La Raison. Een der getuigen, Gus- tave Théry, verklaarde bij die gelegenheid wel de waarheid te willen zeggen, doch als vrij metselaar niet te kunnen beloven de volle waar heid mede te deelen, tenzij de bekende senator-br.'. Delpech, die in de zaal aanwezig was, hem van zijn ma<;onnieken eed ontsloeg. Br.'. Delpech sprak geen woord en verroerde geen lid. Toen stond Labori, de bekende advo caat, op en riep„Dus, mijneheeren, er zetelt boven uw tribunaal nog een ander, een geheim tribunaal.... Boven uw justitie heerscht er eene die machtiger is.... daar zij drukt op de gewe tens der getuigen, die voor den rechterstoel zijn gedaagd en hen verhindert de waarheid te zeg gen. Ik sta ontsteld. Het zal ten slotte gaan om heel de toekomst van Frankrijk. De eer der justitie dreigt ten gronde te gaan." Het publiek juichte en... de president liet de zaal ontruimen. „Nous ne sommes pas en République maïs en franc-maponnerie 1" DOOR TOON NIKKEL. II. Vervolgens ben ik met den »oue" een bezoek gaan brengen in het magazijn van heer L. Kamp, Hoogstraat 128, waar we een enorme verscheidenheid huishoudelijke artikelen hebben bezichtigd. Ik zei tegen hem, terwijl hij amper al het moois, dat ik voor me liet uitstallen, gadesloeg «Voor betrekkelijk weinig duiten toover je nu toch maar een snoezig inventarisje bij elkaar, terwql er in de kasten van de lui, die vóór zes tig jaren zich vodr een schijntje installeeren moes ten »Hm", bromde hij, «vroeger was alles handwerk en daarbij veel solider »Denk-je nou werkelijk, dat hetgeen je hier voor je ziet, niet jaren en jaren mêe kan Maar hij voelde wel, dat mijne argumenten sterk waren. Zoo was hij niet, of hij wist de kwaliteiten van talrijke voorwerpen te waardeeren. maar de koppigheid deed 't hier hij wilde geen ongelijk bekennen; de halstarrige. «Je weet, ik ben óók niet zoo heelemaal vrij van conservatieve smetten", ging ik voort, om hem wêer in goed humeur te brengen«Maar toch wees eens redelijk laten we eens nagaan. Hij was echter weer minder goed te spreken, toen we den naastbijgelegen winkel van den heer L. Kamp bezochten, waar ik hem op de groote voordeelen van een fraai vernikkelde vulkachel wees. O, van zoo'n ding in z'n huiskamer wilde ie ITALIë. De Kamer wordt 30 November plechtig ge opend en begint den volgenden dag haar werk zaamheden. Tot Kerstmis zal intussehen de tijd wel in beslag genomen worden door het onder zoek der geloofsbrieven, de verkiezing van het bureau der Kamer en van de permanente com missies. Met een votum over de algemeene po litiek van het kabinet-Giolitti en misschien af doening van een paar kleine wetsontwerpen is stellig het maximum vóór Nieuwjaar bereikt. Niet besproken, maar wel ingediend wordt ook vóór de Kerstvacantie Luzatti's schildering van Italië's financieelen toestand. Onder de eerste dingen, die in 1905 aan de orde komen, zullen behooren de met verschillende staten gesloten handelsverdragen. Uit Rome. De Arcadia heeft eergisteren-avond een plech tige zitting gehouden ter eere van de omschrij ving van het Dogma der Onbevelkte Ontvangenis en ter herdenking van het 214-jarig bestaan der Academie. Geheel deze feestvveek is gewijd aan conferenties door professoren en doctoren te hou den. Een uitwisseling van godsdienstige boeken heeft eenigen tijd geleden plaats gehad tusschen de Vaticaansche Bibliotheek en die van het zoo genaamde oecumenische patriarchaat van Constan- tinopel. Sedert de schismatieken te Constinopel zich gevestigd hebben, geeft de H. Stoel den titel van patriarch aan een prelaat, zetelende te Rome. Thans is dit mgr. Cepetelli. De schismatieke patriarch heeft gaarne in die uitwisseling toege stemd, waarvoor Z.Ein. kardinaal Merry del Val hem bedankte. De gezondheid van kardinaal Langénieux is vrijwel stationnaireen lichte beterschap wordt waargenomen. SERVIë. Voordat de oude konak waarin de konings moord plaats had werd afgebroken, be stonden er groote plannen voor de stich ting van een aantal monumentale gebou wen, waaronder een tweede vleugel aan het nieuwe paleis en een nieuw gebouw voor de Skoepsjtina. Wegens de groote kosten en de be rooide schatkist kwam er niets van. Nu is het tegenwoordige zeer primitieve parlements gebouw opgeknapt en er o.a. een restauratie zaal aan toegevoegd. Een en ander heeft ook nogal geld gekost en men maakt daaruit op, dat de Servische volksvertegenwoordigers nog lang op een nieuw gebouw zullen kunnen wachten. ZUID-AFRIKA. Uit Johannesburg wordt geseind, dat Solomon, lid van den Wetgevenden Raad, een rede heeft gehouden die groot, opzien baart. Hij noemde Transvaal rijp voor onmiddellijke invoering van zelfbestuur. De Engelschen daar kunnen met de Boeren samen het land beter regeeren dan de jeugdige Oxforders, die daarvoor tegenwoordig uit komen. De beweging in den lande voor zelfbe stuur neemt ontegenzeggelijk toe. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Het stoomschip Gertrud Woermann, met 24 offi cieren en 382 minderen, benevens 300 paarden aan boord, is Zondag-nacht bij mist op 15 KM. ten N. van Swakopmond gestrand. De kruiser Yi- neta heeft de troepen en verdere reizigers te Swakopmond gebracht. Wanneer het weer goed blijft, kan denkelijk het grootste deel der lading geborgen worden. Het schip is waarschijnlijk ver loren. niks weten. «Heilig die groote haarden, waar mee je tenminste een groote dosis warmte kon verkrijgen" Toen hij hoorde, dat ik den heer Kamp opdroeg een hyper-moderne vulkachel op den »rij-avond" bij me aan huis te laten bezorgen, kreeg de stum- perd 't zóó benauwd, dat ik blij was, ik weer met hem in de frissche buitenlucht kon gaan. In de magazijnen van Gebroeders Beau- s a r, Hoogstraat, hoek Appelmarkt, en J. J. E x- 1 e r Hoogstraat 5, 20 en 30, heb ik daarna langen tijd met hem vertoefd. Ik kon het maar niet met me eens worden, dat de luxerieuse schrijfbureau!, etagères, beelden schilderijen en honderd andere moderne voorwer pen in die groote «arsenalen" geexposeerd, den mensehen meer behagen, dan het ouderwetsche goedje van vroeger. «Als ik je toch verklaar", zeide hij, met zijn ernstige oogen naar me kijkend, dat de meeste menschen toch liever op een stevigen, prettigen, ruimen luiestoel zitten, dan op 'n nietig nieuw modisch salonstoelje, waarvan de pooten en de leuning zoo teer zijn, dat het, wanneer er iemand van middelmatige zwaarte op plaats neemt, in elkaar zakt Ik schudde weer 't hoofd en liet hem maar schelden op alles wat ik juist zoo mooi vond. Gister-avond zijn we ook een bezoek gaan brengen in den Goedkoopen Bazar, waar ik een collectie vernuftig uitgedachte gezelschaps spelen heb uitgezocht. Hij noemde die spelen nuttige, gezellige winter avond bezigheidjes. «Alles grif toegegeven! Je moet nu, ging ik verder, nog met me naar de Si nger-M aat- s c h a p p ij en als je daar die naaimachines ziet van de eenvoudigste tot de keurigste en kost- Officieele berichten. Bij Kon. besluit is aan J. van Hemert, boot werker, te Rotterdam, de eere-medaille dei- orde van Oranje-Nassau. in zilver, toegekend. Bij Kon. besluit is aan Maria Hendrika Smit, dienstbode te 's-Gravenhage, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. De Koninklijke familie. 11. M. de Koningin-Moeder keert op 30 dezer naar Soestdijk terug. Gister is ten paleize aangekomen jhr. van Weede, hofmaarschalk der Koningin-Moeder, Jhr'. de Ranitz, kwam om half twaalf. In verband met de komst der gezanten van Zwitserland en Paraguay, die hunne geloofsbrie ven aan de Koningin overhandigen, zullen de opperceremoniemeester baron Sirtema van Gro- vestins en de minister van Buitenlandsche Zaken Dinsdag ten paleize verschijnen. Deli. Tot wegneming van de justitieel geconstateerde misstanden bij de koeliesbehandeling, op Deli, wordt noodig geacht eene arbeidsinspectie op Su matra's oostkust, verbetering van de politie aldaar en oprichting van een raad van Justitie, waartoe de minister van Koloniën weldra voorstellen zal doen. Vloedgolf Ned. lndië. Het uit Ned. Indië ontvangen regeeringstele- gram luidt «De Nasroesa-eilanden en de eilanden benoorden Groot Sangir zijn door een vloedgolf geteisterd- Van de bevolking groot 35000 zielen zijn er dertig omgekomen." Hof van Arbitrage. Gister werd in het gebouw van het Arbitrage hof te 's-Gravenhage de eerste zitting gehouden van het scheidsgerecht in het geschil (over een belastingkwestie) tusschen Japan en Frankrijk, Engeland en Duitschland. De president van de arbiters, de heer Gram, commissaris des Konings in Noorwegen herinnerde dat de kwestie verband houdt met het verblijf van vreemdelingen in Ja pan. De regeeringen gaven door hun geschillen aan de internationale rechtspraak te onderwerpen een hernieuwd bewijs van haar toewijding aan een grootsche en edele zaak. Met leedwezen con stateerde hij, dat de weg van vooruitgang der menschheid bezaaid is met struikelblokken. Daar entegen achtte hij het gelukkig, dat liet aantal der tractaten, die een nieuwen band tusschen de volkeren vestigen, van dag tot dag toeneemt. Hierna wordt de zitting verdaagd tot heden. Van Japan is het verzoek ingekomen een termijn va^t te stellen tot het opstellen van een antwoord op de memorie der Europeesche mogendheden. Vredesconferentie. In verband met het telegram uit Washington betreffende het antwoord der Nederlandsche Regeering op het voorstel der Amerikaansche Regeering tot het weder bijeenkomen der Vredes conferentie, kan nog worden medegedeeld, dat de Nederlandsche Regeering aan den Amerikaanschen zaakgelastigde te 's Hage heeft te kennen gegeven, dat het Hare Majesteit de Koningin zal verheugen, de conferentie in Den Haag te zien bijeenkomen en dat het voorstel der Amerikaansche Regeering vanzelf op medewerking van Hare Majesteits Regeering aanspraak heeft, zoodra de grondlegger van den in 1899 aangevangen arbeid, Zijne Maje steit den Keizer van Rusland, en de overige Mogendheden hunne instemming hebben betuigd. De Romeinsche correspondent van het Gentrum baarste toe, dan zult ge me wel toe moeten geven. «De vrouwtjes, in onzen tijd", zei ie, «hebben net zoo mooi, zoo netjes, zoo accuraat gewerkt als tegenwoordig met jouw machines gebeurt «En de tijdbesparing dan Reken je die voor niets Terecht verklaart de Singer-maatschappij, dat haar machines «welkom zijn bij arm en rijk, zoowel op naaikamers als in het salon". Aan de oogen van zooveelen, die vroeger dagen lang moesten doen over arbeid, die nu in een paar uren kant en klaar isaan het gemak en de besparing voor 't huisgezindaar denkt ge, waarde vriend, niet aan. Denkbeeldige tijdbesparinghield ie vol. «Vroeger zijn ze er óók gekomen. Nu wilde ik eens zien of ik hem niet zou kun nen overtuigen. «Waarde heer, wanneer je het nieuwe ma gazijn van den heer S. II ij man, Hoogstraat 55 57, bezoekt en daar o. m. de nieuwste gouden en zilveren remontoir-horloges bekijkt, dan weet ik zeker, dat ge zult erkennen, dat ze oneindig veel gemakkelijker in 't gebruik zijn, dan die dikke, bolle cylinder-horloges van vroeger tijd..." «Indien je bij de firma C. M o n t f o o r t, Hoog straat 145-147, de groote sorteering celluloid- waren aanschouwt, ge toch tot de overtuiging moet komen, dat we er tegenwoordig vrij wat beter aan toe zijn, dan in jouw tijd, toen ze celluloid-werk nog niet kenden en al dié nuttige voorwerpen van hout vervaardigd werden." «Ga eens bij den beer Henri Rebers, Hoog straat, hoek Zwaansteeg, zien naar den schat van surprises hammen, varkensribben, gewichten, halsters, visschen enz. enz., dan zult ge verklaren, men in den tegen woord igen tijd op Sinterklaas avond veel aardiger surprises kan bekomen dan is van meening, dat van het resultaat der voor de regeering gunstige Kamerverkiezingen in Italië een verrassende terugslag voor ons land kon worden verwacht deze dat vermoedelijk de Ita- liaansche regeerir.g zich niet zal verzetten tegen de uitnoodiging van den Paus op de nieuwe Vredesconferentie, en dat als gevolg daarvan, de sedert 1899 vacante internuntius-plaats in Den Haag opnieuw zal worden vervuld. De Kölnische Ztg. meldtDe uitnoodiging van Amerika tot een Haagsche conferentie heeft overal in de wereld een sympathieken weerklank gevon den. De Duitsche regeering heeft haar eveneens aangenomen, zonder voorshands in bijzonderheden te treden. Yan het leger. Naar wordt medegedeeld, zal in het volgend jaar uitvoering worden gegeven aan het voor nemen van den minister van Oorlog om bij elke compagnie infanterie in plaats van een sergeant majoor-titulair een tweede-sergeant-majöor-effectief aan te stellen. Liefdadigheid. Wijlen Th. J. Joling heeft aan de R. K. bijz. scholen, de R. K. armen en de St. Vincentius- vereeniging, te Culemborg, ieder voor een gelijk deel vermaakt zijn nalatenschap, na aftrek van legaten, geschat op een waarde van pl. m. f 15,000. Vergiftiging te Sas van Gent. De justitie van Middelburg vertrok gisteren, vergezeld van een geneesheer, naar Sas van Gent, ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk gepleegde vergiftiging, tenge- gevolge waarvan een 39-jarige arbeider aldaar ondere hevige pijnen is overleden. De vrouw van den overledene, die met een vroeger inwonenden vrijgezel in betrekking schijnt te staan en die van dit feit wordt verdacht, wordt onder bewaking gehouden. Ongelukken. Te Kolhol, Gr., gem. 't Zandt, had de 20-jarige Derk W. het ongeluk van een hoop vlasschoven naar beneden te vallen, met het ongelukkig ge volg, dat hij den nek brak. Hij was onmiddellijk dood. Gister-middag geraakte de knecht van den heer J. Th., te Venlo. zijnde de 17-jarige S., met zijn voet bekneld tusschen eene breekmachine, met het gevolg, dat hij zijn voet niet weer los kon krijgen en het been tot aan het bovenlijf werd afgesne den. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Gister-morgen werd door J. van Gink, wonende aan de Kop van 't Land, aan de secretarie te Dubbeldan kennis gegeven, dateergisteren-morgen Joh. Rovers, oud 62 jaar, werkzaam in den Otter polder bij den opzichter Stoop aldaar, zich per roeiboot naar Dordrecht had begeven om eenige inkoppen te gaan doen en hij op zijn terugreis langs den Biesbosch varende, vermoedelijk is ver dronken, daar later zijn roeiboot in den Biesbosch aan de Kop van 't Land is opgevischt, terwijl in zijn roeiboot zijn jekker en de ingeslagen bood schappen werden gevonden. Zondag-middag omstreeks 4 ure viel een 6- jarige jongen bij het spelen op eenige binten, welke voor de fabriek van den heer Krantz aan den walkant lagen, in het water van de Lange- gracht te Leiden. Eenige kameraadjes hebben hem gegrepen en nog enkele oogenblikken boven water gehouden, doch de peuters konden den knaap niet houden, waarna deze weder te water viel. Door middel van een dregje werd hij even later door inmid dels toegeschoten hulp op het droge gehaald en bij den nachtwaker der fabriek ingehaald. De toen je nog jong waart". «In vroeger tijd werd je reeds tot gelukkigsten beschouwd, indien je met Sinterklaas een grooten vrijer en vrijster van taai-taai thuis kreeg", merkte hij terloops op. «Geloof me, zei ik verder, als de welbespraakte, welwillende chef van het magazijn S c h 1 a t- mann Co, Groote Markt, je een kijkje zal hebben gegund in zijn ruim gesorteerd magazijn, dat alles en nog wat bevat, op confectie-gebied, zal-je anders pratenIk durf er alles onder te verwedden «Jij, met je verheerlijking van al wat modern isriep hij uit, en onuitsprekelijke minachting lag in den toon, waarop hij dat zei. «En als-je 't wint vroeg hij daarna weer om te toonen, dat mijne peroratie ter eere van den «nieuwen tijd" hem toch heusch niet boos had gemaakt. «En als-je 't wint «Als ikherhaalde 'k, een oogen- blik uit 't veld geslagen. Maar de oude plaaglust kwam weer in me op. .«Als ik 't win," zei ik, «dan ga-je naar den heer J. A. UI Iers, Hoogstraat 36, en dan bestel-je daar voor mijn rekening een levensgroot crayon-portret van je en laat dat bij mij bezor gen Wanneer ik het thuis krijg, zal ik eerst zien of 't sprekend gelijkt, dan zend ik het aan den ge meente-archivaris met het vriendelijk, doch drin gend verzoek het een plaatsje in het Oudheidkundig Museum te willen geven en er onder te schrijven «Dit is de man, die anno 1904 Toon Nikkel van de y>Nieuwe Schiedammed' op zijn Sinter klaaswandelingen vergezelde. Zijn nagedachtenis blijve in eere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2