Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Donderdag 24 November 1904 No. 8061. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Feestdagen, en ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden tnededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteren worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 23 November. De militaire medewerker van een üuitsch blad schrijft over de verbinding der Japanners op het oorlogsterrein met hun basis het volgende: De versterking die de Japanners nu naar het noorden van Korea zenden, zullen wel uitslui tend bestemd zijn tot bescherming van de ver bindingslijn; zeker niet om Wladiwostok te gaan belegeren. Aan dit laatste kunnen de Japanners pas gaan denken indien Port Arthur valt, en zij een besliste overwinning behalen bij Moekden. Maar de Japansche verbindingslijn wordt aan merkelijk gewijzigd zoodra de Russische Oostzee vloot de Chineesche wateren nadert. Nadat het eskader van Port Arthur onschade lijk gemaakt en de kruisers uit Wladiwostok ver slagen waren, was Japan ontegenzeggelijk mees ter ter zee. Al wat aan troepen, munitie, provi and en materiaal van allerlei aard naar het oor logsterrein in Mantsjoerije gezonden moest wor den, ging te water. Met de aankomst der Oost zeevloot wordt die toestand heel anders, vooral in dien Port Arthur het tot dien tijd uithoudt. Japan's leger te velde en de belegeringstroepen van Port Arthur zouden dan nog slechts kunnen beschikken over de verbinding te land, via Andzjoe, Pung- jang, Sëoel en Foesan. Daarom wordt sedert het uitbreken van den oorlog met koortsachtige haast gewerkt aan den spoorweg van Foesan naar Sëoel en aan de voortzetting van die lijn naar het noor den (Widzjoe). Herhaaldelijk zijn losse afdeetin- gen der troepen uit Wladiwostok, die tot dusver onder het opperbevel stonden van generaal Linje- witsj, met eenig goed gevolg tegen den weg van Sëoel naar Gensan opgerukt, ook Andzjoe en Widzjoe hebben zij bedreigd. Tegen zulke ondernemingen moet de Japansche verbindingslijn, die weldra de eenige worden zal, meP alle macht beschermd worden, en daartoe moet vermoedelijk het nieuw gevormde Japansche legercorps dienen. Om hun taak goed te verrich ten, 'zullen deze 'troepen langs den kunstweg moe ten oprukken tot Ham-heung en van Pung-jang langs de Toemen naar Tsjang-tsjin en Rang-keu. Welk een ingrijpende wijziging door het verleggen van den verbindingsweg van de zee naar het land teweeggebracht wordt, en hoeveel nadeel de Ja pansche tactiek daarvan zal ondervinden, kan men reeds opmaken uit deze omstandigheid, dat nu tusschen Saseho en Jinkou (Nioe-tsjwang) in vier dagen transporten gaan, die later over land 35 of 40 dagen noodig zullen hebben. Het Japan sche legerbestuur moet dus wel alles in het werk stellen om alle beschikbare strijdkrachten thans naar het oorlogsterrein te zenden, want na nieuw jaar zal men wellicht niet meer kunnen reke- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 44) De „man van ondervinding" haalde zijne aan- teekeningen voor den dag. „Gij hebt," dus begon hij, „eenige jaren gfteden een knaapje opgenomen, dat gij als uw eigen kind hebt groot gebracht, niet waar?" De oude lieden, die op dergelijke vragen niet voorbereid waren, keken elkander verbijsterd aan. „Ja, mijnheer," zei Daniël, na een poos. „Hoe hebt gij hem bekomen?" Het echtpaar O'Discoll zagen hun ondervrager met een doorborenden blik aan; Daniël fronste zijn voorhoofd op onheilspellende wijze, en zijne oogen vroegen vrij duidelijk„Wat drom mel gaat u dat aan De man van de wet vond dien blik van den reus niet naar zijn smaak. „Wees niet bevreesdzeide hij min of moor gejaagd. „Het betreft enkel eene zaak van groet g .-wicht voor uw aangenomen zoon." „Dan was het vrij gewaagd van u dit kruis verhoor zonder deze belangrijke verklaring te beginnen," merkte Daniël zeer bedaard op. nen op het snelle en gemakkelijke vervoer ter zee. In Mantsjoerije. Maarschalk Ojama moet naar Tokio geseind hebben, dat alle pogingen van de Russen om de Japanners in den val te lokken, door hen te bewegen hun stellingen aan de Sja-ho prijs te geven, te vergeefs zijn. Het Japansche leger heeft nu een uitstekende en goed versterkte stelling in bezit genomen, die hun ook veel waard zal zijn als zij aan vallende nv ijs willen optreden. Oja ma is dientengevolge nu in staat, al naar de om standigheden het wcnschelijk maken, een slag te weigeren of aan te nemen. Koeropatkin meldt den Tsaar dd20 dezer: Op onzen linkervleugel heeft een onzer afdee- lingen heden het dorp Oeitsoeitsje bezet, 10 werst zuidwest van Dapindoesjau. Reuter seint. dd. 22 November uit Moekden: Beide legers houden zoo sterk bevestigde stel lingen bezet, dat geen van beide geneigd schijnt aan te vallen, tenzij er een zou kunnen mee- nen, een voldoend numeriek overwicht te heb ben om het in staat te stellen een succesvolle omtrekkende beweging te maken. De Japanners hebben waarschijnlijk meer troepen beschikbaar en meer bewegelijkheid. Zij hebben den laat- sten tijd teekenen van levendigheid gegeven op ons centrum en op onze rechtsche posities. Beide legers schijnen terzelfder tijd ongeveer gelijke ver sterkingen te hebben gekregen. Een telegram aan de Rocskoje Glowo meldt: Een aantal verspieders op onze rechterflank heeft een Japanschen transporttrein met warme klee- ren aangehouden. Onze manschappen hebben den buit onmiddellijk verdeeld. De staf van den onderkoning verlaat Charbin en zal verdeeld worden over de drie Mantsjoér- sche legers. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Reuter seint uit Kanea dd. 22 November: De Duitsche transportschepen Tertia, Pallas en Mi- los zijn vertrokken na de Baltische vloot van voorraad voorzien te hebben en laten een hoe veelheid kolen te Suda achter. Het gedrag dor matrozen van de Oostzeevloot tijdens hun opont- howlta ldaar heeft onbeschrijfelijken last veroor zaakt. Ongelukkigerwijze deden verscheiden of ficieren mee aan de tooneelen van dronkenschap. Er hadden dagelijks talrijke vechtpartijen plaats. Een zeeman is gedood door een kameraad en verscheiden zijn ernstig gekwetst. Eenige matro zen zijn achtergebleven doordat zij den weg kwijt zijn geraakt, of wel gedeserteerd zijn. Er hadden ergerlijke tooneelen plaats op het openbare plein te Kanea. Matrozen trokken hun kleeren uit en beleedigden in het. openbare wandelpark de vrouw van den directeur van een buitenlandsch agent schap en mishandelden haar echtgenoot, die haar wilde beschermen. Er heerschte volkomen insub ordinatie tegenover de meerderen en geen spoor „Ik was zoo verlangend u het goede nieuws mede te deelen, dat ik geheel vergat, dat wij elkander niet kennen," zeide de politie beambte op verschoonenden toon; „geen fat soenlijk man zou zulke vragen louter uit nieuws gierigheid doen." Na eene poos hervatte hij „Wilt gij zoo vriendelijk zijn mij te ver tellen, hoe gij aan den knaap gekomen zijl?" „Voorzeker," hernam Daniël op minza- men toon; „maar in de eerste plaats moet ik u beiden verzoeken te gaan zitten, want gij zult het op uw rit hierheen waarschijnlijk niet warm gehad hebben. Onderwijl zal mijne vrouw iets verwarmends gereed maken. De partijen stonden spoedig op vriendelijken roet, en zelfs Jack Flush vond zijn tong weder. Ei' volgde toen een lang en vertrouwelijk ge sprek. - „De zaak is," zeide Daniël, zijn verhaal vervolgende, „dat wij den kamerdienaar van den Graaf, Ludwig, hier moesten hebben, om zijne geschiedenis eerst te hooien. Op zekeren avond bracht deze Ludwig, die een zeer oud vriend van mij is, een knaap van tien tot twaalf jaren op het kasteel. De kleeren van den ar men jongen waren vuil en versleten; hij zag er zeer verwaarloosd uit, en moet ongetwijfeld, door dengene, onder wiens toezicht hij het laat ste stond, zeer hardvochtig behandeld zijn. Wij vernamen van Ludwig, dat de Freule, hd doch tertje van onzen Graaf, hem dien dag op de kermis in het, dorp bijna stervend van honger van discipline. Verschillende ramen van win kels zijn ingeslagen. De bevolking van Kanea en omstreken heeft alle achting voor de Rus sische zeelui verloren en beschouwt ze als gede moraliseerd. Te Parijs is van de Ivoor-kust (Fransch West-Afrika) telegrafisch bericht ontvangen dat een smaldeel van de Russische Oostzeevloot daar voorbijgevaren is. Verspreide berichten. -De bemanning van de Rastoropni is door den Chineeschen kruiser Hai-joeng naar Sjanghai overgebracht. De regeeringen te Tokio en te St. Petersburg hebben er beide in berust. ■t Naar Renter's correspondent te Petersburg seint, wordt daar uit goede bron verzekerd, dat keizer Frans Jozef op verlangen van Engeland en Rusland het vijfde lid der internationale com missie van onderzoek benoemen zal. Admiraal Alexejef is benoemd tot. lid van den Rijksraad en lid van het ministerie. Dat zal dus wel beteekenen dat er voorshands geen sprake is van zijn terugkeer naar Oost- Azië. stelde de kwestie van vertrouwen. Het voorstel- Dejeante werd verworpen met 293 tegen 262 stemmen. RUSLAND. Te St. Petersburg zal het proces tegen Soso- nof Sikors, beklaagd van den moord op Plehwe, den 13den December een aanvang nemen. DUITSCHLAND. In de grofste en verachtelijkste bewoordingen had Maximiliaan Harden den laatsten tijd in zijn Zukunft herhaaldelijk de National-Zeitung be schuldigd van veil te zijn, voor de regeering tegen nieuwtjes, voor de geldwereld tegen con tant geld. Gister verklaarde de hoofdredacteur der National-Zeitung', Arthur Nix, namens zich zelf en zijn redactie, dat Harden's beweringen onwaar zijn en dat hij een aanklacht tegen Har den heeft ingediend, waardoor deze kan probee- ren het. door hem aangeboden bewijs der waarheid te leveren. Mogelijk komt er echter van dit sen- satieproces niets, omdat volgens onze gewone juris-prudentie een courant niet als een persoon wordt beschouwd, die wettelijke bevoegdheid be zit een aanklacht wegens beleediging in te die nen. Wordt echter eventueel om een of andere reden ditmaal de aanklacht ontvankelijk verklaard, dan moet niet enkel de redactie, maar ook de uitgever en de administratie der National-Zei- tung te pas komen aan de aanklacht tegen Har den, om diens aanvallen te ontzenuwen. De hoele zaak is een groot literarisch-politiek schan daal. gevonden had, en dat de Graaf, Ludwig bevolen had hem naar hot kasteel te brengen. Wij hiel den hem uit medelijden bij ons." „En wij hebben er nimmer over nage dacht I" viel vrouw Daniël hem in de rede. „De arme jongen was voor ons, die kind noch kraai hadden, een waar genot; en hij heeft ons altijd eer aangedaan, zelfs in de groote school, waar de Graaf hem heengezonden heeft." „Dus dan heeft hij eene uitmuntende op voeding ontvangen?" zeide de vreemdeling, niet weinig in zijn schik. „Eene uitmuntende opvoeding inderdaad! Hij was een geboren genie, en is nu genees heer te Parijs," antwoordde Daniël niet weinig trotsch. „Gelukkig!" mompelde Jack half binnen 's monds, ofschoon hij zich geweld moest aan doen om het stilzwijgen te bewaren. „En is het u bekend, goede vrienden, wie en wat uw aangenomen zoon de uit gehongerde arme knaap, die uwe liefde reeds zoo ruimschoots beloond heeft werkelijk is?" vroeg de ambtenaar op een toon van onmis kenbare zelfvoldoening. Vrouw Daniël werd doodsbleek; en zelfs haar krachtvolle man schudde in afwachting van eenige slechte tijding hot hoofd, terwijl hij fluisterde „Neen!" „Luistert dan: hij is de eenige wettige erfgenaam der Engelsche Gravin van Canon- buryen, aangezien zijn edele valer tv,: l-1 mg dood ITALIë. Eerste peet bij den doop van den Italiaan- schen kroonprins zal zijn keizer Wilhelm, die zich laat vertegenwoordigen door prins Albert van Pruisen. Tweede peet is de vorst van Monte negro de grootvader die zelf overkomt. Koning Eduard wordt door den prins van Wa les vertegenwoordigd. Mr. Chamberlain is te Pisa aangekomen. Hij is van plan daar eenigen tijd te blijven. Koning Victor Emanuel ontving Chamberlain Zaterdag op het kasteel San Rossore. Toen grootvorst Cyrillus van Rusland, op reis naar Napels, eergisteren het station van Chinsi binnenreed, wierp iemand met een steen naar het. rijtuig waarin hij zat. Het glas werd verbrijzeld, maar de grootvorst werd niet ge- kwel st. Eergisteren avond is hij te Napels aan boord van een stoomboot gegaan die hem naar Palermo brengt. Volgens een andere lezing zouden toevallig stee- nen van een hoogte gerold zijn en den trein be schadigd hebben. In Rome wordt groot opzien gewekt door een artikel van de Civïlta Cattolica, waarin uiteen gezet wordt, dat de civiele lijst van den Paus van 3 millioen Lire per jaar, niet verjaart, en dat de Paus, als bij wilde ieder oogenblik de meer dan 100 millioen, die hem nu reeds toevallen, te gelde zou kunnen maken. Sommigen maken hieruit de gevolgtrekking, dat er oen verbetering te wachten is in de verhouding tusschen Vaticaan en Quirinaal. FRANKRIJK. Reuter seint dd. 22 November uit Parijs: In de Kamer verlangde Combes, naar aanlei ding van de door Dejeante gevraagde opheffing der geheime fondsen, de handhaving ervan en CUBA. Volgens de Amerikaansche bladen hebben zich vier gevallen van gele koorts op Cuba voorgedaan de eerste sedert 1900, toen de Amerikanen maat regelen namen om door verbetering van den ge zondheidstoestand de ziekte uit te roeien. Daarna is echter de Cubaansche regeering weer verval len tot haar vroegere zorgeloosheid in dit op zicht, de hygiëne werd geheel verwaarloosd. De Amerikaansche bladen vreezen dat er nu op nieuw een epidemie ontstaan zal; in dat geval zouden op de geheele Noord-Amerikaansche kust quarantaine-maatregelen genomen moeten wor den. Hot zou echter beter zijn, indien de Ver- eenigde Staten en Cuba overeenkwamen om ge meenschappelijk maatregelen te nemen tegen het gevaar. AMERIKA. Minister Hay heeft eergisteren een arbitrage- verdrag onderteekend tusschen de Vereenigde Sta ten en Zwitserland, en gister zou zulk een ver drag tusschen Duitschland en de Vereenigde Sta ten tot stand zijn gekomen. is, is hij derhalve Guij, Graaf van Canonbury," zei de officier der politie met een statige be weging zijner rechterhand. „Is het mogelijk?" riep de pleegmoeder, terwijl zij, aan al hare leden bevende, achter over in haar stoel zonk, en de tranen over hare wangen biggelden. De oude Daniël was voor een wijl sprakeloos van verbazing. „Ik wist het!" riep hij op zegevierenden toon uit. „Ik wist, dat er geen druppel on edel bloed in Guij's aderen vloeide, evenmin als in de mijne. Zeker zijn de O'Discoll's van Bal- lijsnackskadereen...." Alle verdere toespeling op dezen zijtak van den familiestamboom werd afgesneden doör .lafck Plush, die, zijn gevoel niet langer kun nende bedwingen, overeind sprong, Daniël's L.ide handen vatte en ze niet minder hevig dan hartelijk schudde. Daniël onderging de be werking op goedhartige wijze, terwijl hij op den zoo diep ontroerden man, die zijne handen als den slinger eener klok heen en weer schudde, vriendelijk neerzag. „Ik dank u, goede brave lieden, uit naam der moeder, die haren geliefden eenigen zoon zoovele jaren als dood beweend heeft, en wie ik deze heuglijke tijding weldra hoop te bren gen, zei de flegmatieke Duitsche polit.ie-be- ambte, die al de bewegingen van Jack Flush met een onverholen bewondering had aange zien. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1