Dagblad voor Schiedam en Omstreken SCHELMEN. 27ste Jaargang Vrijdag 25 November 1904 No. 8062 Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. v EEN vraag. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f'l.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/8 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteere» worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnuminer 85. Postbus uo. 30. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat door den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne be schikkingen van 22 November jl. no. 4920, af- deeling A, bepaald is dat door het niet aannemen van enkele benoemingen, op Vrijdag 10 Decem ber a s. eene Verkiezing en zoo noodig op Woensdag 28 December d. a. v. eene Herstem ming zal plaats hebben ter benoeming van 1 lid-patroon van de KAMER VAN ARBEID voor de BOUWBEDRIJVEN; 3 leden-patroons van de KAMER VAN ARBEID voor de VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN 5 leden-patroons van de KAMER VAN ARBEID voor de ALCOHOL-INDUSTRIE, en zulks ter vervulling der plaatsen die op 27 Januari 1905 in genoemde Kamers zullen zijn opengevallen. Zij brengen tevens in herinnering de artt. 17, 18 en 41 der wet op de Kamers van Arbeid lui dende Art. 17. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin personen die op eene kiezerslijst voor eene Kamer van Arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in fabrieken, en werkplaatsen, is verplicht te zorgen dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvolgen de uren van den voor de stemming bepaalden tijd gelegenheid vinde om mede te werken tot de keuze waartoe hij bevoegd is. Art. 18. Het hoofd of de bestuurder in het voorgaande artikel bedoeld is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werk dagen vóór en tijdens de tot stemming bepaalde uren, op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende lijst, de urea in het voor gaande artikel bedoeld vermeldende voor elk af zonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen lijk. Op de woorden «arbeid" en «fabrieken en werk plaatsen" in dit en het vorige artikel is 1 der Arbeidswet, met uitzondering' van het laatste lid van art. 2, toepasselijk. Art. 41. Overtreding van art. 17 of 18 wordt gestralt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Schiedam, 23 November 1904. Burgemeester en Wethouders can Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, S1CKENGA. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen verzoeken zijn inge komen om vergjinning tot verkoop van sterken drank in het klein: lo. van B. J. VAN DER MOST, voor het pand Broersveld 13G2 2o. van J. VOOGD, voor het pand Broersvest 130; en herinneren, dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken, na de bekendmaking, tegen het verleenen van de vergunningen schrifte- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 45) „En weest er verzekerd van," herhaalde Jack met een zeer onvaste stem, „dat gij over vloedige dankzeggingen, en niet minder beloo ningen, voor al uw goedheid zult ontvangen." De oude O'Discoll kreeg een kleur tot aan zijne oogen. „Spreek toch van dergelijk vuil winstbe jag niet tot een O'Discoll, mijnheer, zelfs niet wanneer het toeval gewild heeft, dat hij in het oog der wereld een arm man is," riep Daniël, die tevergeefs beproefde zijne ontroering te ver bergen; „onze rijkste belooning zal zijn, Guij gelukkig te zien. „Maar," zeide vrouw Daniël, met eene plot selinge opwelling van vrouwelijk vernuft, „vertel mij toch hoe het mogelijk is, dat een kind van zulke hooge geboorte.... „Zwijg, goede vrouwviel Jack, die zag welken loop de zaak thans nam, en buiten gewoon zenuwachtig begon te worden, haar in de rode. „Voor het oogenblik is het noodza kelijk, dat alles nog geheim gehouden wordt, lijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank is in beroep gekomen van de door den Raad van Be roep te Rotterdam, d.d. 17 October genomen be slissing, waarbij is toegewezen de vordering van Jan Bonheur, wonende te Schiedam, strekkende tot toekenning eener voorloopige rente van 70 van zijn dagloon. In de maand April overkwam Bonheur bij het verrichten van zijn werk een ongeval, tengevolge waarvan hij niet meer in staat is te werken. Een uitkeering van de Rijksverzekeringsbank heeft hij totnogtoe niet ontvangen, zoodat de 75- jarige man sinds April zonder eenig inkomen heeft voortgesukkeld. Door de Plaatselijke Commissie werd d.d. 17 Juli bij den Raad van Beroep te Rotterdam een klaagschrift ingediend, waarbij het geding aan hangig werd gemaakt. De beslissing van den Raad van Beroep viel eerst den 1 7 e n October, en dd. '17 No vember komt het bestuur der Rijksverzekerings bank biervan in beroep. Nu moet dus deze zaak nog voor den Centralen Raad van Beroep dienen. Als men bedenkt, hoe lang het heeft geduurd voor de beslissing te Rotterdam is gevallen, dan kan men gerust aannemen, dat een beslissing van den Centr. Raad van Beroep eerst in 1905 kan worden verwacht. Wij vragen is het niet mogelijk meer spoed te betrachten in deze zaken Bijua een jaar wachten op een uitkeering is toch werkelijk wel wat al te lang! 24 November. VAN HET OORLOGSTERREIN. In Mantsjoerije. De legers hunkeren naar den strijd. Geen beslissende slag. Rust en kóu. Elk uur kan verrassingen brengen. Hoeveel weken is het nu al, dat we wachten op de tijding over den grooten slag in Mantsjoe rije?.... De legers hunkerden naar den strijd, werd gezegd. De toestand was onhoudbaar, onduld baar. 'tWerd eene kwestie van enkele dagen, toen van enkele uren. Eilacy, ongeduldige lezer, die mee hunkert naar het relaas van zóóveel duizenden dooden, zóó veel honderden zwaar- en lichtgewonden, zóó veel gevangenen, ontsnapten, vermisten.... Tóch zuli ge nog langer geduld dienen te hebben. Althans, indien de correspondent van de New- en wij willen voorloopig over Guij slechts spre ken als uw pleegzoon." De bewijzen van opgewondenheid en de ver andering van kleur bleven niet onopgemerkt voor de scherpziende oogen van den politie beambte, die van de ontvoering des jeugdigen erfgenaams slechts zooveel wist, als de voor zichtige mijnheer Plush noodig geoordeeld had hem te vertellen, en dat was inderdaad zoo goed als niets. Toen was het een opeenvolging van vragen en geschiedenissen van eindelooze verscheiden heid totdat de vreemdelingen met elke bijzon derheid van Guij's lotgevallen bekend waren. Zelfs zijne brieven uit Parijs werden voor den dag gebracht. Jack gaf het eenzame echtpaar daarentegen een schets van het vroegere ge deelte der wonderlijke geschiedenis, ofschoon hij zorgvuldig vermeed de geringste melding te maken van het aandeel, dat. hij zelf in het ten uitvoer brengen van Leech's instruction, had gehad. De officier der politie nam slechts weinig deel in het. gesprek, en wanneer hij een enkel woord in het midden bracht, bepaalde hij zich gemeenlijk tot een vraag of een opmerking. Intusschen bespiedde hij nauwkeurig de afwis selende houding van Plush, en bewaarde en overwoog elk woord, dat dit opgewonden per- sonaalje sprak. Jack's ijver zou ongetwijfeld aanmerkelijk ver minderd zijn, indien hg had kunnen gissen, York Herald te Petersburg, gelijk heeft Deze deelt namelijk mede, dat generaal Koeropatkin den militairen attaché's heeft verzekerd, dat een gevecht van beslissenden aard vermoedelijk niet vóór de lente zal plaats hebben. Geruchten heb ben reeds lang geloopen over de mogelijkheid van zulk een uitstel, maar nu komt de voor allen, die belust zijn op sensatie nieuws, dat kip penvel aanjaagt, verpletterende tijding, dat de Russische generalissimus 'tmet eigen mond zou verzekerd hebben. De Fransche en Spaansche militaire attaché's hebben daarom meldt de correspondent van de New-York Herald voorts Moekden verlaten en zullen er niet vóór 1905 terugkeeren. 't Komt er nu op aan te weten, of maarschalk Ojama. van hetzelfde gevoelen is als Koeropatkin. Nog wordt gemeld, da,t prins Joachim Murat Khar- bin heeft verlaten, om zijn regiment, te Hoean- Chan, weer op te zoeken. Rust, absoluut rust in de streek hij Moekden. Vinnige, extra-felle kou. Maar geen geknal van geweerschoten, geen gedonder van ontploffende granaten. Aldus ook de Petersburgsche correspondent van de Matin. Deze vermoedt, dat ook de Japanners zich eenige rust gunnen na al de geweldige in spanning, besteed aan de tot dusver vruchtelooze pogingen om Port Arthur te nemen. Maarmen vertrouwe niet al te vast op deze stilte, voegt de .Mafiw-oorrespondent er bij. Elke dag, elk uur kan verrassingen brengen. Kolonel Maxi mow sky, van den Russischen gene- ralen slaf, heeft hem gisteren gezegd: Wij moeten op onze hoede zijn. Niemand kan voorspellen wat de dag van heden, laat staan die van mor gen, zal brengen Dat is in enkele woorden saamgevat het „oorlogsnieuws" uit de Moekdensch-Mantsjocrij- sche buurt. Belangwekkend is het niet. Of het de stilte vóór den storm, dan wel het begin van eene langdurige stilte heeft t.e beduiden: daar omtrent zijn degenen, die vlak bij ,;bet vuur" staan en dus geacht mogen worden den toe stand het, best, te kqnnen, het, niet eens en de op zeer verren afstand bespiegelende courantier heeft zich dus zeker van elke prognose in deze te onthouden. Port Arthur. Het Japansche gezantschap te Londen heeft uit Tokio de volgende mededeeling ontvangen Uit het Japansche kamp voor Port Arthur wordt gemeld dat Dinsdag-middag de gebouwen bij het arsenaal in brand geraakten tengevolge van dé beschieting door ons marinegeschut. Om half tien 's avonds brandden ze nog. Admiraal Birilef, de maritieme prefect van Kroonstad zou, volgens een correspondent van het Petit Journal, aan eenige vrienden verze kerd hebben dat Port Arthur in staat, gesteld was, een gedeelte van zijn geschut te vernieu wen. Twee schepen met kanonnen, munitie en voorraad, benevens 500 artilleristen, zouden uit Wladiwostok vertrokken zijn. Een daarvan ver- dat .zijn stilzwijgend medgezel, dien hij voor zijne hulp om het geheim op te lossen op on bekrompen wijze betaald had, er al dien tijd over ha te denken zat of het niet raadzaam zou zijn hem als medeplichtige van Baron von Feldersheim in hechtenis te nemen. Hebt gij papier, pen en inkt bij de hand?" vroeg Plush, weinig vermoedende, dat dq man van. de wet eerst op dat oogenblik besloten had hem in vrijheid te laten,, doch hem nauw keurig in 'toog te houden. „Ja, in de andere kamer," zeide vrouw Daniël, naar hét vertrekje wijzend, dat vroeger door Guij bewoond werd. „Wilt gij hem een brief gaan schrijven?" „0 neen!" antwoordde Jack beslissend; „maar ik moet terstond aan de Gravin schrijven, hoe de zaken staan. Zoodra zij den brief ont vangt zal zij zich haasten naar Parijs te gaan, en wij allen moeten morgen ook naar die plaals vertrekken." „Wij!" riep Daniël verwonderd. „Ja zeker Wij," zeide de officier be slissend; en toen vervolgde hij op zeer ernsti- gen toon „Als ik mijne veertigjarige ondervinding vertrouwen mag houd ik het er voor, dat gij en uwe uitmuntende vrouw natuurlijk gaarne de eersten wenschten te zijn, die deze blijde tijding aan uw pleegzoon zal overbrengen. Is dat zoo niet?" „Natuurlijk is het," riep Daniël opsprin- brak de blokkade en kwam veilig de haven van Port Arthur binnen; het andere werd door de Japanners achtervolgd maar kon naar Wladiwos tok terugkeeren. Het waren Engelsche schepen, in het begin van den oorlog door de Russen in beslag genomen, omdat ze contrabande aan boord hadden. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. De Engelsche kruiser Fox, die uit Indië komt, is te Suez aangekomen en blijft daar lig gen totdat het smaldeel der Russische Oostzee- vloot het Suez-kanaal doorgevaren is. Reuter's correspondent te Athene spreekt te gen, dat. Russische matrozen te Retimo op Kreta eenige Kretenzen vermoord zouden hebben; vol gens dezen berichtgever is daar slechts een vecht partij geweest tusschen de matrozen onderling, waarbij een van hen gedood werd. Het zal wel met de aanstaande vaart van de Russische oorlogsschepen door den Indischen ar chipel verband houden, dat, gelijk uit Pinang ge meld wordt, de gouverneur van Singapore den uitvoer van waepnen, munitie, kruit, dynamiet enz., zoomede van materiaal voor leger of vloot uit de Engelsche kolonie naar het sultanaat van Broenei (Borneo) voor een half jaar geschorst heeft. Verspreide berichten. Van het verhaal, door den correspondent der Daily Express te Tsjifoe gedaan over nog drie Russische torpedobooten (behalve de Bas- toropnidie met telegrammen uit Port Arthur vertrokken zouden zijn, kan niets waar zijn, zoo verzekert het marinebestuur te Petersburg. De correspondent van een Fransch blad te Peters burg voegt er terecht bij, dat de Japanners, als het waar was, er wel melding van zouden gemaakt hebben. Vijf onilerzeesche booten zijn gister te Joko- haina aangekomen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph seint dat de vergadering van zemstvo's eergister-avond voor de vierde en tevens laat ste maal bijeen is gekomen. Zes-en-negentig ge delegeerden hebben met algemeene stemmen het ontwerp van een grondwet met 70 artikelen be krachtigd. Daarin wordt vooropgesteld dat het tegenwoordige regeerstelsel in Rusland heeft af gedaan en de tijd rijp is voor een volksparle- ment, waaraan de ministers verantwoording schul dig moeten zijn. Alle verdeeling van hel Rus sische volk in klassen behoort te vervallen en alle Russen dienen voor de wet gelijk gesteld te worden. Alle eigendunkelijke bevelen des kei zers dienen afgeschaft te worden, evenals alle straffen en verbanningen zonder vorm van proces. De politie zal geen huiszoekingen mogen doen dan op lasl van den rechter. Een deputatie van vier leden uit de zemstvo's heett gister het ontwerp van de grondwet aan den minister van Binnenlandsche Zaken aange- g nde, gereed om dadelijk te vertrekken. „Maar heel naar Parijs, man I" merkte de vrouw des huizes op, die door het vooruit zicht op zulk een lange reis niet weinig van haar stuk gebracht was. „Fm hij is ziek ook misschien ster vend!" vervolgde Daniël, op de bemerking zijner vrouw geen acht slaande, en aldus nieer zijn hart dan zijn verstand raadplegende. „Ja, gij hebt gelijk, wij zullen zonder ineer lijd te verliezen naar Guij gaan," riep de arme vrouw, nu geheel overtuigd, en vastbesloten elk gevaar te trotseeren. Op verzoek van Daniël ging de politiebeambte met hem naar buiten om hem te heipep het ongelukkige paard uit te spannen, dat al dien lijd geduldig huiten de poort had gestaan, met geen ander protest tegen zijne verlatenheid, dan door nu en dan met zijn beslagen hoef over h'ii bevroren weg te schrappen. Gedurende hunne afwezigheid schreef Jack i ene óprechte en volledige bekentenis, die hij verzegelde en aan Lady Cauonbury adresseerde. Ook schreef hij een brief aan Dr. Guij O'Discoll, die ongeveer hetzelfde behelsde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1