Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 27ste Jaargang Zaterdag 26 November 1904. No. 8063. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. Staten-Greneraal. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 1.21/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingeti 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gelet op art. 14, punt 6 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 Staatsblad no. 76) Doen te weten, dat ter vervulling der plaatsen welke op 1 Januari 1905 wegens periodieke af treding en het niet aannemen der benoeming door de heeren P. C. van der Pant Jr. en D. Ris, nog zullen vaceeren, alsnog eene verkiezing voor twee leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken zal plaats hebben op Vrijdag, den 30sten Decem ber aanstaande, ten raadhuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvan gen des namiddags ten half twee ure en voortdu ren tot des namiddags ten half vier ure, waarna onmiddellijk tot de opening der biljetten zal wor den overgegaan, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. Veringmeier en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een herstelplaats van koper-, lood en zinkwerken, in het pand staande aan de Dwarsstraat no. 44, kadaster sectie L no. 1120. S c h i e d a m, den 24sten November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is inge komen van II. P. VAN KATWIJK, handelende onder de firma Vun Katwijk Verlouw, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor het pand Westvcst no. 2; en herinneren, dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken, na de bekendmaking, tegen het verleenen van de vergunning schrifte lijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 25 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. 25 November. VAN HET OORLOGSTE RRE IN. Port Arthur. Een onderhoud met gen.-majoor Kodama. Een huldeblijk voor Stössel en de overige dappere verde digers. De brand bij het tuig huis. Desertie. De berichten omtrent Port Arthur blijven nog steeds zeer verward. De eene berichtgever noemt den toestand gun stig, terwijl een ander hem weer als zeer ongun stig voorstelt. Niettemin zijn er heden weer een aantal tref fende bizonderheden. Allereerst verdient een interview uit de Chi cago Daily News de aandacht. Het is een onder houd, dat de berichtgever had met generaal- majoor baron Kodama, chef van den staf bij afwezigheid van markies Ojama. Kodama was minister van Oorlog tijdens den oorlog met China. Hij is zich volkomen bewust, naar hij zei, welke moeilijkheden aan de ver meestering van Port Arthur verbonden zijn, maar houdt zich niettemin overtuigd, dat de Japan ners in de vesting zullen overwinteren. (Dan moeten ze toch langzamerhand beginnen aan die „moeilijkheden", dunkt ons). De reden, dat de Russen hun kanonnen niet tegen de Japansche vloot gebruiken, zit hierin, dat de Japanners hun tegenmijnen zóó gelegd hebben, dat als Russische bommen ze doen ont ploffen, zij van hun kant de Russische mijnen doen springen, waardoor zij de havenverdediging in gevaar brengen. De Japansche vloot is door dezen stand van zaken ook tot werkeloosheid gedoemd, tenzij de Russische vloot het nog eens tegen haar verkoos op te nemen. Kodama voorspelde voorts, dat men nu twee groote zeemachten te land zou zien vechten en voegde er bij, dat hij alle tactici ter wereld ge tuige zou willen doen zijn van de lessen, die daaruit voor toekomstige oorlogen zouden zijn te putten. Op de vraag of hij niet meende, dat op de infanterie ten slotte de taak zou rusten de vesting te nemen, zei Kodama dat het naar zijn meening een kwestie van krijgskunst, tac tiek en werk der genie was. De vijand heeft 20.000 man en wij ongeveer 60.000. We kunnen er niet meer gebruiken. De uitslag hangt nu af van munitie en veldheerschap. Grooten lof zwaaide Kodama toe aan den bouw der forten, welke een meesterhand verried. Ze waren geheel .veranderd sinds den Chineesch- Japanschen oorlog. Men kan thans niet meer zeggen, dat een enkel fort de sleutel van het geheel is, omdat de forten zoo gerangschikt zijn, dat ieder op zichzelf genomen moet worden. De vermeestering van een fort beteekent alleen de vermeestering van dat ééne, niet van een reeks, zooals vroeger. Zelfs met de nauwkeurigste be- studeering valt hel moeilijk eenige zwakke plek te ontdekken nu de versterkingen zulk een omvang hebben gekregen. - Een Rationalistisch lid van den Parijschen gemeenteraad," dr. Audigné, een gewezen offi cier, doet in de Echo de Paris het voorstel, generaal Stössel een eeresabel, mevrouw Stös sel een aandenken, en aan alle officieren en soldalen van het garnizoen van Port Arthur een herinneringsmedaille aan te biedendaartoe zou den in Frankrijk inzamelingen gedaan worden. Een telegram uit het hoofdkwartier voor Port Arthur meldtDe brand bij het tuighuis, door onze scheepskanonnen veroorzaakt, heeft geduurd van Dinsdag middag tot Woensdag-nacht twee uur. Waarschijnlijk is het voorraad steen kool die verbrand is. De Standard verneemt uit Tokio: Van Port Arthur wordt gemeld dat het aantal Russische deserteurs toeneemt. Zij zeggen dat de nood en de ontzenuwing van de Russen toenemen. In Mantsjoerije. De Japansche regeering maakt bekend, dat volgens een telegram uit het hoofdkwartier in Mantsjoerije, dd. 23 dezer, den 22en te middernacht 600 man Russisch voetvolk Hsingloentoeng aan vielen. Na verscheiden uren weerstand geboden te hebben, trok de vooruitgeschoven Japansche post veilig op de hoofdmacht terug. Het dorp werd geheel verbrand. Bij het aanbreken van den dag deden de Russen gisteren verscheiden plotselinge aanvallen bij de spoorwegbrug over de Sjalio en bij Paotsoejen, maar zij werden volkomen terug geslagen Reuter seint d.d. 24 November uit Moekden, dat in de laatste twee dagen het geschut gezwe gen heeft. Men gelooft, dat wanneer de Japanners niet aanvallen, Koeropatkin het weer zal doen. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. De Russische oorlogsschepen Sisoj- Weliki, Nawarin, Zjemtsjoeg, Swjellana en Almas, be nevens zeven torpedo-jagers en negen schepen van de vrijwillige vloot zijn te Port Said aangeko men. Zij zullen water en provisiën innemen, maar geen kolen. Het muziekkorps der vloot speelde het Engelsche volkslied ter eere van den Engel- schen kruiser Furiousdie in de haven was. De Russische schout-bij-nacht Foelkersahn en de commandant van de Furious wisselden bezoeken. De Russische torpedo-jagers hebben kolen ingenomen van transportschepen, die langszij kwamen liggen. Drie jachten de Fiorcntina, Catarina en Emerald zijn onlangs door het kanaal gegaan in de richting van Suez. Reuter's Agentschap verneemt, op inlich tingen die het te Londen ingewonnen heeft, dat de Emerald en Catarina gehuurd zijn door menschen, die hun bepaalden weiisch te kennen gaven, dat hun naam niet genoemd zoude worden. De Cata rina vertrok den 21en uit Alexandrië met be stemming, zoo bet heette, naar Indië. De Fiorentina voert de Fransche vlag, de Catarina en de Emerald de Engelsche. Hun zending ligt geheel in het duister, maar men vermoedt, dat de Russische admiraliteit de jach ten in dienst heeft genomen om, voor het Oostzee- eskader uit varende, de riffen in de Golf van Suez en om het eiland Sjedoean te onderzoeken. Verspreide berichten. Reuter seint uit Skagen d. d. 24 November, dat van het Russische aanvullingssmaldeel de kruiser Oleg, een hulpkruiser en een torpedojager weer in de Skager Bocht voor anker zijn gegaan. Er is nu al sprake van een derde Russische vloot,, die, nu het Oostzee-eskader op weg is, in gereedheid gebracht wordt om naar de Oost-Aziatische wateren gezonden te worden, daar men de uitgezonden strijdmacht nog te zwak vindt. Dat zouden dan hoofdzakelijk schepen uit de Zwarte Zee moeten zijn. Maar 't is nog slechts een gerucht. De Daily Telegraph vernoemt uit DalniDe Japanners richten hier groote gasthuizen in, waarin 10.000 menschen verpleegd kunnen* wor den. Eiken dag komen wintervoorraden en ver sterkingen, meerendeels jongelingen, aan. Aan de Daily Telegraph seint men uit Tsji- foe: Do Japanners hebben vele Chineesche roo- vers in Russische vermomming opgeknoopt. De Russische admiraal Skrydlof moet te Wladiwostok bijster onpopulair zijn geworden, omdat hij er niet in geslaagd is, de Russische vloten uit Port Arthur en Wladiwostok te ver eenigen. RUSLAND. Volgens inlichtingen van den Petersburgschen correspondent van de Daily Telegraph, zal de Tsaar vermoedelijk niet antwoorden op het rekest van de zemstvo's. FRANKRIJK. Scheiding van Kerk en Staat. Het heeft gister weer gespannen inde Fransche Kamer hij de behandeling van de begrooting van eeredienst. De socialist Allard had de brutaliteit voor te stellen de begrooting op te heffen als oorlogsver klaring aan den Paus. De verwoede jacobijn, minister Combes, zeide, dat ingeval de Kamer de opheffing aanneemt, hij den Senaat niet zal verzoeken de begrooting te herstellen en de beslissing der Kamer als gunstig voor zijn voorstel tot scheiding van Kerk en Staat zal opvatten. Het voorstel Allard werd echter met 352 tegen 232 stemmen verworpen, zoodat Comhes zijn voor stel dus als ongunstig zal hebben op te vatten. De radicale afgevaardigde Meunier stelde voor de bezoldiging van aartsbisschoppen en bisschop pen wier zetels niet op het Concordaat berusten, te schrappen. Ook dit voorstel werd met 323 tegen 223 stem men verworpen. OOSTENRIJK-HON GARI JE. Reuter seint d.d. 24 November uit Weenen Bij de voortgezette beraadslaging, in het Huis van Afgevaardigden, over de ministerieele verkla ring, zegt de minister-president, dat de regeering staat op strikte onzijdigheid tegenover alle par tijen. Hij doet op al die partijen een beroep van een vruchtharen arbeid. De regeering stelt zich ten doel, de dwarsdrijverij op te heffen en de werkkracht van liet Huis te herstellen. Palffy en LudwigstrolT, groote grondbezitters, teeltenen verzet aan tegen de aanvallen op de dy nastie. De Duitsche socialisten en radicalen prote.rtce- ren. De voorzitter drukt zijn leedwezen uit. (.Waar over Daszynski zegt: De socialisten vallen niet den koning aan, maar zij zullen niet ophouden de waarheid te zeggen over de camarilla die Oostenrijk regeert. ITALIë. Volgens de Giornale d' Italia zullen de doop- plechlighedcn van prins Umberto op 4 December plaats hebben in het Quirinaal. Majoram is tot minister van Financiën be noemd. MACEDONlë. Do Weensche correspondent van de Times maakt melding van een groote betooging van mohammedanen te Kuprili, in Macedonië, Zon dag jl. Zij gingen naar het telegraafkantoor en seinden naar Jildiz en naar Hilmi pasja om be scherming tegen het schrikbewind der Komitadji's. Intusschen maakten zij zelf zich aan ongeregeld heden schuldig, zij vielen Bulgaren aan, van wie er een gedood en een ernstig gewond werd. De wali van Uskub heeft troepen uitgezonden om de herhaling van zulke troebelen te voorkomen. CHINA. Uit Tiëntsin wordt gemeld dat China 66 Krupp- kanonnen besteld heeft, te leveren binnen tien maanden en kostende 3.847.600 mk. BRAZILIë. Generaal Travassos, de voornaamste leider van de militaire relletjes, is, nadat liem een been was afgezet, bezweken. Bij de onlusten te Rio de Janeiro zijn, volgens een ambtelijke opgaaf', 44 menschen om het leven gekomen. Eenige militairen hebben zelfmoord gepleegd, dezen zijn niet in dit aantal opgenomen. ZUID-AFRIKA. De Times verneemt uit Naamvpoort, dat insdag is opgericht een progressieve partij voor Transvaal. Het program dezer „gematig den" bevat in de eerste plaats handhaving der Britsche vlag, verder o. a. vrijzinnige bestuurs instellingen als voorbereiding van het tot stand komen van zelfbestuur (zoo spoedig mogelijk), en „een krachtige en rechtvaardige politiek ten aanzien van Kaffers en Aziaten, in overeenstem ming met Zuid-Afrikaansche denkbeelden." Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Generaal von Trotha seint: Den 22sten dezer 's ochtends om vier uur hebben ongeveer 250 Witboois, die naar het heet onder bevel van Hendrik Witbooi en Manasse stonden, den post Koeb', dien kapitein Ilitter met anderhalve com pagnie en een halve batterij bergslukken bezet hield, aangevallen. Kolonel Deimling, die met een compagnie en een halve batterij bergstukken om zes uur 's ochtends daar aankwam, vond Ritter's compagnie al aan 't vechten. Na een gevecht van verschei dene uren deinsden de Witboois af en vloden, door ons nagezet, in de richting van Rietmond. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 24 November. Indische b e g r o o t i n g. Bij de voortzetting van de algemeene beschou wingen wordt het woord gevoerd door den heer Verliey, die, in tegenstelling met den heer De Stuers zie ons Kamerverslag van gister) van de zen militairen minister en dezen militairen gou verneur-generaal, geen opdrijving van militaire uit gaven vreest. De heer Verliey is voor een sterk auxiliair- eskader, de besparing op de flottielje-vaartuigen zou voor verbetering van onderwijs kunnen worden besteed. Ook hij betreurt het voorgevallene in de Gajoe- en Alaslanden, maar de kolonne-komman- dant was hier wel verplicht, zijn instructie, het verzet te breken, uit te voeren. De heer Bos verdedigt, in het belang van een behoorlijken financieelen toestand, het overbrengen van flinke bijdragen van de Indische begrooting op de Nedeiïandsche. Dat is beter dan uitvoer rechten te heften Het stelsel van den minister is evenzoo geheel onvoldoende. Spreker acht ook het bedrag, waarmee geholpen wordt onvoldoende; hij wil lndië helpen met min stens 100 millioen. De heer Heemskerk bespreekt de rede van den lieer De Stuers. Deze heeft meent de heer H. niet «representatief" gesproken, noch voor zijn politieke groep, noch voor het land en de bevolging van Nederland in haar verschillende schakeeringen. De term «bloedhonden" is een beleediging voor liet leger, die de heer De Stuers niet had mogen gebruiken. Spreker leest citaten voor, uit niet-ministerieele bladen, die verklaren, dat de bedoelde expedities behoorlijk in de stukken zijn gemotiveerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1