Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 27ste Jaargang. Zondag 27 November 1904. No. 8064. EERSTE BLMh Algemeen Overzicht. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f'.1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1G regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/} cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. TelefooHnuminer 85. Postbus no. 39. 26 November. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. Wat uit Japansche bron over Port Arthur ge meld wordt, geeft wèl blijk van zelfvertrouwen en kalm gerust-zijn over de dingen, die komen kunnen. Aan de Times wordt uit Tokio gemeld, dat de vesting vanzelf den Japanners in handen zal vallen, dus als eene rijpe vrucht.... Bestormin gen, die duizenden menschenlevens kosten, zijn zegt het voornaamste blad te Tokio, en daar aan was dus blijkbaar ook ontleend hetgeen Reu ter gister-ochtend over de vesting seinde ge heel overbodig geworden. De zaak komt van zelf wel in orde. De sarcastisch-aangelegde Ti jwe«-correspondent in de Japansche hoofdstad meldt zelfs, dat de Japanners de nadering der Baltische vloot met bijzondere ingenomenheid te gemoet zienWel, zij hunkeren ernaar, om eindelijk eens de eentonigheid der blokkade te kunnen afwisselen met een beslissend zeege vecht. Aan deze Japansche blufferij behoeft men niet meer waarde te hechten dan zij verdient, en dat is niet bijzonder veel.... De Associated Press verneemt uit goede bron, dat het Japansche leger last heeft gekre gen den aanval op Port Arthur vandaag te her vatten en de voornaamste vestingwerken tot el- ken prijs te nemen. Men verneemt, dat de Japansche loopgraven, tegen de forten van Er-loeng-sjan en Soeng-sjoe- san en laatstelijk tegen Ki-kwan-sjin gericht, de basis van het middelpunt van de gegraven over dekte gangen van Er-loeng-sjan en Soeng-sjoe- san hebben bereikt. De Russen zijn nog in het bezit gebleven van de borstweringen. De Ja panners beschieten deze laatste cn brengen er hevige schade aan toe. De bezetting van deze forten wordt binnenkort verwacht. Zijn die ge nomen, dan schijnt het nemen van Port Arthur zelf binnen een niet te lang tijdsbestek ver zekerd. In Mantsjoerije. Telegrammen van Koeropatkin aan den Tsaar berichten In den nacht van 22 op 23 dezer heb ben vrijwilligers aan het front onzer stelling ver kenningen gedaan en 11 Japanners gevangen ge nomen. Reuter seint uit Moekden d.d. 25 November Op het geheele front duren de schermutselingen voort. Eenige compagnieën van een Japansch es kadron gingen over de brug bij Siaosyr, doch werden na aanzienlijke verliezen in den nacht van den 23en gedwongen terug te trekken. De Hoenho en de Taitsje zijn dichtgevroren. De lage waterstand van den Liaota verhindert den toevoer van levens middelen uit Inkou. Gebrek aan spoorwegwagens vertraagt den toevoer van munitie en het wegvoe ren van gekwetsten naar Liao-jang en Dalny. Een telegram van het Mantsjoerijsche hoofd kwartier dd. 24 November zegtSedert een uur in den morgen van den 23en heeft de vijandelijke infanterie een reeks aanvallen op onze buiten posten te Lamoetoem gedaan, doch hij is noord waarts terug moeten trekken voor ons vuur. Te gelijkertijd beschoot de Russische artillerie den omtrek van de spoorwegbrug over de Sjaho. Zij schoot dertig kogels at, doch deed geen schade aan Japansche stellingen. Renter's correspondent bij Koeroki's leger seint via, Foesan van 24 November. De Russen toon den heden bij het aanbreken van den dag eenige levendigheid op het front van Okoe's leger. Ja pansche afdeelingcn vielen op twee plaatsen Rus sische divisies op den linkervleugel en het cen trum aan. Do aanval op den linkervleugel leidde na een hard gevecht tot de bezetting van Pon- tuen door de Japanners. De Russen lieten vele dooden achter. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Reuter seint d.d. 25 November uit Port Said Het Oostzee-eskader is het kanaal binnengevaren. De pantserschepen worden gesleept. Er heeft geen incident plaats gehad. Reuter seint d.d. 25 November uit Suez: Twee slagschepen, drie kruisers en negen trans portschepen zijn behouden aangekomen in de Bit tere Meren, waar zij geankerd zijn voor heden nacht. Zeven torpedojagers zijn te Suez uit het kanaal aangekomen. Onmiddellijk nadat de torpedojagers de anker plaats hadden bereikt, gingen er twee op ver kenning uit. Na een uur keerden zij terug. Allen zijn voorzien van toestellen voor telegraaf zon der draad. De Engelsche en de Russische marine officieren hebben bezoeken gewisseld. Terwijl de booten door het kanaal voeren, stand de be manning bij de kanonnen en de torpedolanceer- buizen. Het ankeren geschiedde onder toezicht van de havenpolitie, en de kustwacht zond nieuwe bevelen uit. De negen transportschepen kregen bevel de Bittere Meren te verlaten en met elek trisch licht naar Suez te komen. Zij worden hier vannacht omstreeks twee uur verwacht. De slagschepen en de kruisers blijven totdat het dag is in de Meren. Verspreide berichten. - Het Petersburgschen telegrammenagentschap is gefnachtigd tot de verklaring, dat het bericht uit de Parijsche editie der New-York Herald, dat er een verhooging met 25 pet. van alle belas tingen zou te wachten zijn wegens oorlogsdoel einden geheel verzonnen is. Opnieuw heeft een der grootste Russische oorlogsschepen in de Finsche Golf een ongeluk gehad. De Slawa, een zusterschip van de Orel, Alexander III, Knjas Soewórof en Borodino, is te Kroonstad aangekomen na op een zandbank vastgezeten te hebben. De Slawa zal nu tot in 't voorjaar te Kroonstad blijven liggen. Het is een der nieuwste schepen van de Russische ma rine: verleden jaar te water gelaten. Admiraal Skrydlof is, na twaalf dagen in Koeropatkin's hoofdkwartier doorgebracht te heb ben, den 21en naar Wladiwostok teruggekeerd. De Tsaar gaat tegen het einde dezer maand weer troepen inspecteeren die naar het oorlogs terrein vertrekken. De reis gaat nu naar den Kaukasus. Engeland en Rusland. De Engelsch-Russische conventie betreffende het Noordzee-incident is gisteren op het ministerie van Buitenlandsche zaken te St. Petersburg geteekend. De officieele tekst zal Maandag worden openbaar gemaakt. Thans is men bezig den vorm te over wegen, waarin de uitnoodigingen tot Frankrijk en Amerika zullen gericht worden. RUSLAND. De Russische minister van Binnenlandsche Za ken heeft., volgens de Daily Telegraph, aan de leiders van de zemstvo's geschreven dat hij hen niet in gehoor ontvangen kon. De zemstvo's verzoeken den minister, op zijn besluit terug te komen, anders zullen hem de besluiten der ver gadering schriftelijk toegezonden worden. De hou ding van den minister in zake de zemstvo's wekt in heel Rusland groote beroering, het publiek houdt zich met niets anders bezig; iedereen be spreekt de kwestie met Voorbeeldelooze open hartigheid. De Grazjdanin en een ander blad zijn om hun warme verdediging van de zem stvo's in beslag genomen; de redacties zullen nu, naar 'theet, hun hoofdartikelen op groote schaal verspreiden door het geheele rijk. Volgens den Petersburgschen correspondent van de New-York Herald hebben de voornaamste artikelen van het ontwerp-adres dat de zemstvo- vergadering aan den Tsaar wil zenden, den vol genden inhoud 1. Dat tegenwoordig de regeering geheel bui ten aanraking is met het Russische volk, en zijn nooden niet kent. 2. Dat de regeering te ver gegaan is in haar wantrouwen tegen eiken vorm van zelfbestuur. 3. Dat de bureaucratie en de centraliseering van de regeering in Petersburg het volk niet wei nig vervreemd heeft van den troon. 5. Dat in Rusland, wil het goed geregeerd worden, volstrekte vrijheid van geweten, gods dienst, vergadering en pers moet heerschen. 6. Dal de geheele bevolking van Rusland, welke ook haar maatschappelijke stand of haar gods dienst moge zijn, gelijke burgerlijke en politieke rechten behoort te hebben. Aangezien de massa van het Russische volk den landbouw beoefent, moeten de gerechtshoven evengoed voor de boeren toegankelijk zijn als voor anderen. 7. Ieder zal het recht hebben, leden van de zemstvo's te kiezen en tot lid van een zem- stvo verkozen te worden. 9. Ieder persoon zal door het lid dat hij kiest invloed kunnen uitoefenen op de vor ming van de nieuwe wetgeving, op het alge meene toezicht op de regeering en de bekrachti ging der begrooting. 10. Opdat de raadgevingen der commissie zoo veel mogelijk aan het geheele volk ten goede komen, zal een groote volksstemming in geheel Rusland gehouden worden. Tot zoover dit stuk. Over de artikelen 4 en 8 zijn de leden het nog niet geheel eens kun nen worden, maar laatstgenoemd artikel zal ver moedelijk bepalen dat de twee kamers van het parlement ongeveer ingericht zullen zijn als de beide huizen van het Amerikaansche Congres. Do bovengenoemde artikelen zouden door 70 van de 102 leden geheel goedgekeurd zijn; 28 zijn het met de algemeene strekking dezer artikelen eens, slechts twec leden hebben zich buiten stem ming gehouden. DUITSCHLAND. Volgens de Nordd. Allg. Ztg. komt de marine- begrooting tot een benoodigd krediet van 2384 millioen mark. De blijvende uitgaven der gewone begrooting beloopen 105,260,755 mark, d. i. 5,950,246 mark meer dan verleden jaar. De uit gaven voor eens op de gewone begrooting beloopen 111,498,450 mark d. i. 10,632,480 meer dan verleden jaar. Daaronder is voor nieuwen scheepsbouw 70,070,000 mark: d. i. 835,000 mark meer dan verleden jaar. Hieronder zijn talrijke tweede en latere termijnen van bekostiging. Nieuw gevraagd worden de eerste termijnen voor linie schepen. Q en R, een grooten kruiser, twee kleine kruisers, een kanonneerboot voor verrere zeeën verder wordt er een rivierkanonneerboot voor Oost-Azië verlangd. Ook zijn er posten voor eerste termijnen voor een stoomboot om onderzeesche mijnen te leggen, waarvan de bouw door de er varingen van den Russisch-Japanschen oorlog noodig blijkt. Verder is een nieuwe post van 1^ millioen om proeven te doen met het oog op de inrichting van onderzeesche booten en er wordt een bijzondere mijnencompagnie van 300 man ge vormd. FRANKRIJK. Op den terugweg naar Lissabon zullen de ko ning en de koningin van Portugal eenige da gen te Parijs doorbrengen. Den llden Decem ber steken zij over naar Cherbourg en komen 's avonds te Parijs aan. Den volgenden dag bren gen zij een bezoek aan president Loubet en me vrouw. Den 13den en 14den zijn zij de gasten van den vorst van Monaco te Marchaiser zal dan worden gejaagd. Den löden geeft president Loubet een groot galadiner op het Elysée, ge volgd door een receptie. Den 16den gaan de koning en de koningin incognito Parijs bekijken, waarna er 's avonds een semi-galavoorstelling plaats heeft in de Opera of de Comédie fran- Caise. Den 17dcn, den laatsten dag, is het in cognito weer opgeheven. Loubet biedt dan te Rambouillet den koning een jachtpartij aan, waar op het koninklijk paar den 18den per extra-trein naar Lissabon vertrekt. Don Carlos heeft dan een mooie vacantie gehad, die misschien ook wal zal hebben geholpen, tegen 's konings, blij kens de jongste portretten, vóór zijn komst in Engeland onverzwakte corpulentie. SPANJE. De Spaansche politie heeft de menschen die zij in arrest genomen had ter zake van den bommenaanslag te Barcelona weer vrijgelaten. Zij heeft nog geen spoor van de daders. ITALIë. Uit Rome. Men weet dat op 3 Dec. e. k. de Paus het beeld van de Onbevlekte Maagd zal kronen in de koor kapel van de baziliek van St. Pieter. Deze kapel is de 3e links bij het binnenkomen zij ligt tegenover de kapel van|het H. Sacramentdeze beide kapellen zijn de grootste van de reusachtige baziliek. Onder de eerste boog door, naar deze kapel gaande, ziet men de tomben van Koningin Maria Clementina Sobieski en van de familie Stuart. De tweede boog geeft plaats aan de tombe van Innocentius VIII. Men noemt deze kapel die van het koor Sistina van San Pietro, omdat zij is gebouwd op die welke door Sixtus IV is opgericht om tot koor van de kanunniken te, dienen. Zij werd herhaal delijk veranderd. Tomben, standbeelden, altaren werden er opgericht en verplaatst. De mozaiek, die het altaarstuk vormt is gemaakt door de fa briek van Vaticaansclie mozaieken in 1749, naar teekeningen van Bianchi. Zij stelt voor de Onbe vlekte Maagd, tronende op de wolken en omringd door de 11.11. Crysostomus, wiens lijk rust onder het altaar Franciscus van Assisie en Antonius van Padua, die Hare voorspraak in roepen. Na de plechtige proclamatie van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis door Pius IX 8 Dec. 1854 begaf de Opperpriester zich naar de kapel van het koor om het beeld der 11. Maagd te vereeren. Op 8 Dec. zal Pius X bij deze kroon den gouden stra lenkrans voegen versierd met twaalf sterren, van diamanten die een aureool zullen vormen. Een plechtige lijkdienst zal gehouden wor den in de San Lorenzo buiten de muren op 9 Dec. e.k., waar het stoffelijk overschot van Pius IX rust. De vereeniging der katholieke ïtaliaansche jeugd heeft daarvoor liet initiatief genomen de plechti ge pontificale mis zal worden opgedragen door Mgr. Ceppetelli, patriarch van Antiochië de absoute zal aan de catafalk gegeven worden door kardinaal Oreglia van Santo Stefano, deken van het H. Collage en eenig overlevende kardinaal van hen, die door Pius IX zijn gecreëerd gewor den. De muziek zal uitgevoerd worden door de Schola cantorum van S. Salvatore in Lauro. AUSTRALIë. Reid, de eerste minister van het Australische Gemeenebest, heeft van de rijksregeering kennis gekregen, dat zij bij de Duitsche regeering drin gende vertoogen heeft gericht betreffende de be lemmering van den handel op de Marshall eilanden. CUBA. De Amerikaansche regeering heeft aan de Cu- baansche regeering laten weten dat zij alle Cu- baansche schepen quarantaine zal laten ondergaan wegens de gele koorts, tenzij krachtige maat regelen worden genomen. Duurt de epidemie daarna nog voort, dan zal de Amerikaansche regeering zelf tusschenbeide komen, en vermoe- delijk beambten van den gezondheidsdienst naar Cuba zenden. Officieele berichten. De gewone audiëntie van den minister van Jus- luie zal Woensdag 30 dezer niet plaats hebben. Bij Koninklijk besluit van 17 dezer is de heer L. Vallenilla Lanz erkend en toegelaten als con sul te Venezuela te Amsterdam. Stct Beschermheerschap. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het Beschermheerschap aanvaard over de Internationale en Nationale Tentoonstelling van Kookkunst, Hotelwezen en Industrie, te houden in de gebou wen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage van 922 December a.s. Nieuwe wetten. Blijkens do mededeelingen der Regeering in haar antwoord op de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting, hebben de departementen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1