Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PARJJSCHE KRONIEK. Seheveningsche Visschershaven. deeltelijk met scherp, na enkele losse schoten. Een aantal personen werden zwaar gewond. De oorzaak van de onlusten wordt gezocht, in het verspreiden van oproerige proclamaties. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer heeft na de onthulling van het standbeeld te Washington een telegram aan Roosevelt gezonden, waarin hij o.a. zegtHet arbitrageverdrag zal een nieuwe, sterke schakel zijn om Amerika en Duitschland in vredelievende betrekkingen tot heil der beschaving aan elkaar te bindenhet moge de gevoelens van wederkee- rige achting en kameraadschappelijkheid van twee groote en jonge volkeren helpen versterken en blijvend ten goede komen aan hun vreedzame ontwikkeling. Roosevelt zegt in zijn antwoord na zijn dank betuigd te hebben Het verheugt mij, dat mij wederom de gelegenheid is geboden Uwe Majes teit mijne hoogachting te betuigen en daaraan mijn harteüjken wensch vast te knoopen, met instemming van al mijn landgenooten, voor het geluk en het welzijn van het Duitsche volk. FRANKRIJK. Van onzen Parijschen correspondent.) Het ontslag van generaal André. Godsdienstvervolging en onderdruk king. Een samenzwering. Een socialistisch leeraar, Henri Wal- lan f. De minister-president Combes heeft, als een luchtreiziger die met angst begint te zien, dat zijn ballon het voorgenomen doel niet zal be reiken, omdat hij door te veel gasverlies zor gelijk naar de aarde dreigt af te dalen, het eerst omdat dit voor de hand lag generaal André als ballast uitgeworpen om weer wat op dreef te komen en is zoodoende eenige stemmen, van 1 tot 29, gestegen. Doch men gelooft hier algemeen, dat, wil het ministerie het nog eenige maanden in de lagere luchten, waarin het thans is afgezakt, uithouden er heel wat meer ballast uitgeworpen zal moe ten worden. Het geheele regeerings-regime is, sedert de on vergetelijke en in hare gevolgen zoo heilzame zitting der Kamer, waarin Guyot de Villeneuve de lage, gemeene handelingen der vrijmetselarij in Frankrijk en van den minister van Oorlog brandmerkte een geweldigen slag toegebracht, waarvan het moeielijk meer zal opkomen. De godsdienstvervolging en onderdrukking, het met voeten treden der gewetensvrijheid, de ver klikkersaffaire kunnen niets anders dan een na tionale ramp voorbereiden, en het geheele land desorganiseeren. Dat de oppositie dan ook alles in 't werk stelt om, door het ministerie te doen vallen, tot iets minder verderflijks te geraken, wie zou het kunnen veroordeelen De ontevredenen worden dage lijks talrijker. Zij die geruineerd werden, willen het verlorene terug bekomen, de ontslagenen wil len in hun ambt worden hersteld, de verjaagden in hun land terug keeren; de bestolenen eischen gerechtigheid, allen verlangen naar vrijheid en ge lijkheid voor de wet. Dezen met den dag krachtiger protesteerende verongelijkten en door de schreeuwers van het republikeinsche bloc getergden en verdrongenen, zullen hunne aanvallen tegen de verdrukkers niet opgeven, doch met woede voortzetten. Dit is aan alles te bespeuren. Mogen zij spoedig de zegen behalen I In de laatste dagen hoorde men zijdelings ge ruchten, dat Combes, met het oog op al die aan vallen, het plan zou hebben opgevat, de Senaat als Hooggerechtshof bijeen te roepen, teneinde aan die politieke rechters eene samenzweering, zoogenaamd door de oppositie tegen de veilig heid van den Staat gesmeed, te onderwerpen en de saamgezworenen en bloc te doen veroor deelen en zoo noodig verbannen. Combes zou ontdekt hebben, dat zijn republiek bedreigd wordt en zijn ministerie slechts aan een draad hangt. In het brein van dezen fanatiek is bet Cabinet dat hij voorzit, de eenige onverdeelbare Repu bliek zelve, zoodat zij die het ten val willen brengen en daaraan hunne beste krachten wijden, tegen de Republiek en den Staat samenspan nen en als zoodanig gestraft moeten worden. Eene zaak is hierbij een geluk, namenlijk, dat, zoo niet drie vierde dan toch ten minste de helft van de Franschen van de Combes-rcpubliek genoeg beginnen te -krijgen en zulk een monster- samenzweering kon wel eens noodlottiger voor de aanklagers zelf dan voor de samenzweerders worden. Doch een in het nauw gebracht minister als Combes is voor geen klein geruchtje ver vaard en alle middelen zijn hem goed, indien het zijn portefeuille geldt. De Parijsche afgevaardigde van het negende aroondissement, Georges Berry, heeft in de zit ting der Kamer van 18 dezer den minister van Onderwijs, Chaumié, uitlegging gevraagd over de ongepaste taal, door den professor in de geschie denis aan het Lyceum Condorcet, den heer Tha- lamas, gevoerd. Deze socialist had het bij de laatste verkie zingen niet kunnen halen en was, als beloo ning voor zijn republikeinsc.hen ijver, tot pro fessor in de geschiedenis aan een der grootste scholen van Parijs benoemd. Hier kon hij vrij, zoo dacht hij, al zijn haat tegen alles wat hem kt. de geschiedenis niet aanstaat, den vrijen loop geven en aan de jeugd de geschiedenis van Frank rijk in zijn trant onderwijzen. Hij heeft, het echter wat al te ver gedreven, zoodat vele zijner leerlingen, hunne verontwaar diging niet meer kunnende bedwingen, mededec- ling deden van eenige zijner brutaalste aantei- gingen. De 'minister verklaarde een onderzoek over deze zaak te hebben ingesteld en in geval de pro fessor aan hetgeen 'men hem len laste legt, schul dig wordt bevonden, zal hij hem straffen. Hij verzocht den heer Berry zijne interpellatie tot de enquêtezal zijn at'geloopen, uit te stellen. Terwijl een paar inspecteurs der Academie zich hiermede bezig houden en reeds een twintig tal leerlingen in verhoor namen, komen er thans van alle kanten nieuwe klachten over de onbe tamelijkheden van dezen socialistischen leeraar, die ongelukkigerwijze niet de eenigste moet zijn, die, in plaats van de geschiedenis te doceeren, propaganda voor het socialisme en de vrijgeesterij op een staatsschool maakt. Bij herhaling manifesteerden de scholieren te gen hun professor. Twee hunner zijn daarbij ge vangen genomen en zullen waarschijnlijk worden weggezonden. Wij zouden denken dat deze echte Fransche jongens eerder eene loftuiging dan be- bestraffing verdienen. Den 13den dezer is hier de senator en lid van het Institut de heer Henri Wallon, 92 jaren oud, overleden. Niemand verdiende meer dan hij, die „le Père de la Constitution" genoemd werd, door zijn waardig leven, de oprechtheid zijner over tuiging en de loyaliteit zijner bedoelingen, de algemeene achting zijner landgenooten. Zoo hij al niet de derde republiek hielp stichten, toch werkte hij krachtig mede haar eene constitutie te geven, waarmede zij tot heden heeft, bestaan. Wijsgeer en geschiedschrijver heeft hij de logica der ideeën welke hij verdedigde, niet voorzien, en evenals vele Fransche geleerden de lessen der ondervinding veronachtzaamd. Gelijk zijn vriend Casimir Perier fils dacht hij, met aan de Fransche republiek een wettig be staan te geven, hij de gevolgen der leerstellingen kon tegenhouden en vermijden en dat de sociale en godsdienstige vrede uit een regime kon voort komen, dat voornamelijk op de ontkenning van alle stabiliteit gegrond is en om te blijven en te regeeren, haar steun bij alle partijen vindt, die alleen in eene meerderheid het recht en reden van bestaan zoeken. Reeds vele jaren voor zijn dood heeft hij de onverwachte, doch natuurlijke vruchten van zijn werk zien rijpen en zijn laatste redevoering als Nestor van den Senaat, den 12den Januari van dit jaar in die vergadering uitgesproken, klinkt als een mea culpa. Na tie gebruikelijke inleiding en eenige beschou wingen over de beweging in de Turksche pro vinciën en de hevige strijd tusschen Rusland én Japan, zeide hij dat de President der Republiek gedurende de laatste jaren bij elke officieele ge legenheid zijn wenschen voor een wereldvrede uitspreekt en dat de geesten en harten van alle Franschen steeds verzoenend en vereenigd mogen samengaan. „Deze wenschen zijn helaas niet verwezenlijkt „geworden. Het is immers geen vrede, doch de „oorlog en wel de droevige godsdienstoorlog, „die wij op dit oogenblik in dit land aan- „schouwen. En het is de regeering die er toe „aanzette. Het Katholicisme, dat is de vijand. „De wet der verdachten is weder ingevoerd „en de regeering, die zich de republikeinsche „verdediging noemt, zet drie vierde der natie „buiten de Republiek en hare wetten. Dat is „het treurige schouwspel wat zich aan ons oog „vertoont." Zoo veroordeelde de oude oprechte republikein zijn eigen werk. Fidelius, De Fransche Kamer heeft Zaterdag alle hoofd stukken van de begrooting van Buitenlandsche Zaken aangenomen. In den loop der beraadslaging noemde minis- Delcassé het Verbond met Rusland nooit noo- diger dan tegenwoordig. Op verzoek van minister Combes heeft de Ka mer besloten voorloopig eiken dag te vergade ren. De Maandagen en Dinsdagen zullen gewijd zijn aan het ontwerp van een inkomstenbelasting, de andere dagen, Vrijdag uitgezonderd, aan de begrooting. ITALIë. Het Italiaansche koningspaar is, naar uit Rome aan het Berl. Tagebl. wordt gemeld, Vrijdag bij een rit, in een door den koning zelf ge- menden phaeton, bijna in botsing gekomen niet de electrische tram. Het rijtuig kwam n.l. tus schen twee van tegenovergestelde zijden komende tramwagens, die nog te juister tijd tot staan kon den worden gebracht. AMERIKA. Reuter seint uit Washington: De antwoorden, tot heden door minister Hay ontvangen op pre sident Roosevelt's uitnoodiging tot een tweede vredesconferentie, toonen genoegzaam aan, dat het denkbeeld over het algemeen met veel in genomenheid ontvangen is. Men gelooft dat bin nenkort, zoodra de antwoorden door alle mogend- heden afgezonden zullen zijn, de Amerikaansche regeering overleg zal plegen om het tijdstip der conferentie vast te stellen. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 2(> November. De behandeling van de Indische begrooting werd heden voortgezet met een repliek van den heer de Visser, die,zich dankbaar verklarende door 's ministers toezeggingen op het gebied van het onderwijs, opnieuw tegenover den heer van Kol de zending in bescherming nam; welke velen in Indië ten zegen is geweest. Het stelsel van hulpverleening van den minister verdedigende, bestreed hij voornamelijk het stelsel- Bos, waaraan het begrip van eereschuld ten grond slag ligt. Daarentegen bleef de heer R e 11 het stelsel des ministers bestrijden, omdat de door Nederland beschikbaar te stellen gelden niet slechts voor buitengewone uitgaven zullen worden aangewend, maar ook voor de gewone uitgaven voor de Indi sche huishouding. Ter voorkoming van misverstand en het vesti gen van onjuiste begrippen zoowel hier te lande als in het buitenland constateerde de heer Fock dat de heer De Stuers in zijn rede van gister had erkend, dat de kolonne-van Daalen alles had ge daan om het gebeurde in de Gajoe- en Alas hui den te voorkomen. Spr. vroeg verder, of uit het verlofnemen van overste van Daalen in het einde van dit jaar mag worden afgeleid, dat geen nieuwe expeditie naar de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo zal worden ondernomen. De heer van Karnebeek verdedigde de meening, dat wij in Indie een suzerein gezag uitoefenen, en dat dit ons recht geeft overal, dus ook in de Gajoe-en Alaslanden, ons reclitstreeksch bestuur te vestigen. Wanneer desociaal-demokra- ten dit betoog niet aanvaarden, dan kan de heer van Kol ook bezwaarlijk voorstellen opwerpen tot verkoop van een gedeelte van de koloniën. Hij beval echter voorzichtigheid aan, alleen reeds met het oog op den toestand onzer financiën. De heer Bos bleef 's ministers hulpverleening van 40 millioen onvoldoende achten. Spr.'s grootste bezwaar tegen 's ministers stelsel is, dat het geld aan Indië wordt gegeven, zonder dat men weet, waarvoor het geld wordt gegeven en gebruikt. De heer Troels tra bestreed het betoog van den heer van Karnebeek. Wanneer het waar is, dat Nederland het recht heeft, in alle gedeelten van den Archipel door te dringen, dan begrijpt spr. niet, dat 't voor Nederland ooit noodig is geweest, traktaten te sluiten met inlandsche vorsten. Door het sluiten van die traktaten hebben we toegegeven, dat we het recht, dat de heer van Karnebeek Nederland toekent, niet bezitten. De heer De Ram wilde de suikerindustrie de gelegenheid geven, zich te herstellen, wilde daarom de vrachtprijzen voor de suiker niet verlioogen en ontraadde het heffen van een uitvoerrecht op suiker waarna de heer Borgesius verklaarde, groot gewicht te hechten aan 's ministers verkla ring, dat geen oorlog zal worden aangegaan wanneer de uiterste noodzakelijkheid daarvan niet vaststaat. De minister van Koloniën, nader de sprekers beantwoordende, verdedigde breedvoerig zijn stelsel van hulpverleeriing. Pertinent verklaarde de minister, dat de Regee ring niet bereid is, een stelsel te aanvaarden waarbij voor het oogenblik meer dan 40 millioen wordt toegestaan en evenmin een stelsel, dat niet van stonde af aan den vollen last van rente en aflossing op de Nederlandsche begrooting zal leggen. De minister weigerde den post voor de trans- migatie naar Banjoewangi van de begrooting te nemen. Uit het feit van het verlof nemen van overste Van Daalen in het laatst van dit jaar valt af te leiden, dat onder diens leiding geen expeditie naar de Zuid Ooster-afdeeling van Borneo zal plaats hebben. Het algemeen debat werd gesloten. Dinsdag 11 uur behandeling der artikelen. Minister Kuyper. De schrijver van de Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. zegt, dat de minister Kuyper ern stiger lijdend is dan men wel weet. «De neural- gische aandoening, waarvoor hij in verandering van omgeving onlangs baat zocht, is niet 't ergste, maar vooral een keel-ziekte, waarmee het hoofd van het kabinet ook een jaar of vijf zes geleden was geplaagd en die hem niet slechts het spreken, maar zelfs het openen van den mond bemoeilijkt, veroorzaakt eenige ongerustheid. Niet dat er dadelijk of ernstig gevaar zou bestaan voor seri- euse complicaties, maar de aandoening is vaneen vrij hardnekkigen aard en dreigt van langen duur te zullen zijn." Oud-gouverneur-generaal Rooseboom. Wij vernemen, dat de oud-gouverneur-gene raal, de heer Rooseboom, te Parijs is aangekomen alwaar hij tot begin December denkt te verblijven, Sigi. De correspondent van deN.Il. Ct. te Batavia seint: Een mobiele colonne uit Makassar, onder kapi tein Engelen, is met den resident Brugman ver trokken tot tuchtiging van Sigi. Onderwijzerspensioenen. De Standaard deelt mede, dat de Memorie van Antwoord op het ontwerp betreffende de onder wijzerspensioenen weldra zal verschijnen, zoodat dit voorstel na het winter-recès bij de Tweede Kamer in openbare behandeling kan komen. Honderden belangstellenden waren Zaterdag in den laten namiddag bij de visschershaven te Scheveningen om de twee bomschuiten te zien binnenkomen. De schepen waren ruim voorzien van vlaggen om aan dit feit een feestelijk karakter te geven. Zonder eenige averij kwamen de schepen in de binnenhaven. Het denkbeeld is nu geopperd om, met het oog op de vele bommen, die de volgende week zijn te verwachten, een sleepboot te huren, die de schepen direct uit zee bij hoog water naar binnen zal sleepen. Werkeloosheid. Namens de federatie te Amsterdam der Tim- merliedenvereenigingen, vakafdeelingen Patrimoni um, R. K. Volksbond, Chr. Nat. Werkmansbond, St. Jozefs Gezellen vereeniging en Maarten Lut her, is aan het bestuur der Algemeene Patroons- vereeniging tot vaststelling en handhaving van arbeidsvoorwaarden, te Amsterdam, het dringend verzoek gericht, voor de a.s. wintermaanden den arbeidsduur te beperken tot negen uren per etmaal, in verband met en ter bestrijding van de zorg wekkende werkeloosheid, met name in het tim mervak. Door het bestuur is aan dat verzoek bij de leden voldaan en is er tevens op aangedrongen de uitbetaling van het loon niet te doen plaats vinden buiten den winkel of het werk. Wel is het bestuur overtuigd, dat dit verzoek voor zoo verre het den leden der vereeniging persoonlijk zoude aangaan overbodig is en derhalve ach terwege had kunnen blijven, maar het scheen toch wenschelijk nog eens terloops de aandacht daarop te vestigen met het oog op de mogelijkheid dat door onder-aannemers het loon nog op andere plaats dan op het werk mocht worden uitbetaald. Knoeierij inet boter. Zooals men weet, worden op de vaten, waarin boter, die onder Pujkscontröle staat, plakkaten geplakt, waarop het rijkswapen en het opschrift «Nederlandsche Botercontróle onder rijkstoe- zicht". Dit blijkt nog niet voldoende. In de waag te Leeuwarden kon men Vrijdag een foto zien van een vat boter, door een handelaar in Noord- Brabant naar Duitschland verzonden. Op dit vat was een plakkaat geplakt met het opschrift «Gegarandeerde natuurboter, staande onder toezicht van den Nederlandschen Staat". Bij onderzoek bleek die boter 30% vreemde vetten te bevattenDe handelaar in Noord-Bra bant is bekend. Strafrechterlijk zal hieraan weinig te doen zijn zoo wordt geoordeeld. Rijntollen. De Kamer van koophandel te Dusseldorp heeft besloten, de Kamer te Mainz uit te noodigen om een gemeenschappelijke vergadering bijeen te roepen van vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel, vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid en van de steden der Rijn provincie, ter bespreking van het sleepmonopolie en de tollen op den vrijen Rijn. De Kamer heeft een motie aangenomen waarin zij o.a. den wensch uitspreekt, dat geen tollen op den Rijn geheven worden mocht dat toch het geval zijn dan althans geen tollen op den grondslag van tot dusver aan den Rijn aange brachte verbeteringen. Bidden in den gemeenteraad. Naar aanleiding van het in October j.l. door het bestuur der Limburgsche Katholiekendagen gedaan verzoek, is in tal van Limburgsche ge meenten door den gemeenteraad besloten de ver gaderingen te openen en te sluiten met het door de Kerkelijke Overheid goedgekeurde gebed. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau der Limburgsche Katholiekendagen is dit reeds geschied in de navolgende gemeenten Beek, Born, Buggenum, Grathem, Grevenbicht, Gulpen, Houtum, Hunsel, Kerkrade, Maasbracht, Meerlo, Meijel, Mheer, Mook, Nederweert, Neer, Neeritter, Ob- bicht en Papenhoven, Oud-Valkenburg, Oud- Vroenhoven, Roosteren, Schinnen, Schin-op-Geul, Schinveld, St. Geertruid, St. Odiliënberg, Sittard, Susteren, Valkenberg, Venraay, Voerendaal en Weert. (L.K.) Schiedam, 28 November 1904. Pluimvee-tentoonstelling. De tentoonstelling van de V. P. N. heeft zich met een druk bezoek vereerd mogen zien. Gister werd 'zij door ruimv4000 personen bezocht. Zaterdag hebben wij onder „Laatste Berichten" reeds eenige bekroningen vermeld, thans laten wij hieronder de overige eereprijzen volgen: Groote bronzen medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik voor de fraaiste inzending Vlaamsche reuzenkonijnenJoh. H. van Piggelen. Hoenders. Zilveren Medaille, uitgeloofd door J. Jonker Roelants, te Schiedam, voor de fraaiste inzending „Hollandsche Witkuiven": J. A. Smits; Zilveren Medaille, uitgeloofd door R. Houwink Hzn., te Meppel, voor de fraaiste inz. Ned. Uile baarden": J. Forfgens; Zilveren Medaille, uitge loofd door dcnzelfde, Voor de fraaiste inz. „Frie- scho Hoenders": niet toegekend; Bronzen Me daille, uitgeloofd door J. H. Fr. Xavier von Wersch, te Maastricht, voor de fraaiste inz. „Kraaikop- pen": R. Houwink; Verguld Zilveren Medaille, uitgeloofd door J. M. van der Schalk Jr., te Schie dam, voor de fraaiste inz. „Wit Leghorn"Hoen derpark „De Nijverheid", bij loting; Zilveren Me daille, uitgeloofd door de Bestuursleden van de Vereeniging „Schiedam Vooruit", voor de fraaiste inz. „Patrijs Leghorn": Wouter Noordzij; Zilveren Medaille of f5.uitgeloofd door W. J. M. de Bas, te 's-Gravenhage, voor den fraaisten „Wit Leghom"-Haan der tentoonstellingHoenderpark

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2