voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. fIsu Tl leton. 27ste Jaargang. Woensdag 30 November 1904. No. 8066. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent hn per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland /2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 10 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h e r h a a I d e 1 ij k a d v e r t e e r e n worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst b i 1 Telefoonnummer 85. 'JPostbus uo. 39. 29 November. De oorlog.i» Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. 'De Japanners weer teruggeslagen. Een oordeel van Graaf Katsoera. De laatste bestorming van Port Arthur is, blij kens nadere berichten, weer afgeslagen. Het schijnt dus wel juist te zijn, dat de be narde veste het nog geruimen tijd zal kunnen uithouden. Wie weet, welke verrassingen de komst van de Oïstzee-vloot nog met zich brengt! Zou Port Arthur bij baar komst nog behouden zijn, dan lijdt het geen twijfel of zij zal Port Arthur minder angstvolle dagen bezorgen. De Japanners zijn echter hardnekkig vechtende krijgers, die niet spoedig den moed laten zinken. Graaf Katsoera, de Japansche premier, heeft in een onderhoud met den correspondent der Times te Tokio o.a. gezegd: „Alles draait om den val van Port Arthur, maar ik troost mij niet met de gedachte dat de verovering van die rampzalige vesting een spoedig einde zal maken aan den oorlog. De verovering van Port Arthur zal Rusland gelegen heid verschaffen om een nieuw veldtochtplan uit te werken. Ik wacht met spanning op de ont wikkeling van 'svijands plannen." In Mantsjoerije. Uit, Mantsjoerije komen enkele berichten ojrer kleine schermutselingen en bizonderheden dm- trent de positie Van beide legers. Aan Renter's bureau wordt uit Moekden ge meld, dat binnen een kring van 30 kilometer de heele streek door Russische troepen van alles ontbloot is. Al wat er aan kolen en graan te vinden was, is voor het leger in beslag genomen. De bevolking verlaat het midden van Mantsjoe rije, en verhuist naar het oosten en naar Hsin- ming-sing. De dorpen verdwijnen het een na het andere van den aardbodem. Er wordt bitter ge klaagd over de afpersingen waaraan de leveran ciers van het leger zich schuldig maken. De Birzjewja Wjedomosti verneemt uit Moek den, van eergisteren In den afgeloopen nacht hebben Russische af- deelingen, op den Poetilof en den Novgorod-heu- vel gelegerd, de Japansche stellingen beschoten. Dezen beantwoordden het vuur slechts zwakjes, en deden hunnerzijds geen tegenaanval. Dage lijks komen nieuwe troepen te Moekden aanook keeren tal van soldaten wier wonden genezen zijn, uit Charbin terug. Chineezen beweren dat de Japanners alle inwoners van een groot vlek bij Kwan-dian-sjan vermoord hebben, zoogenaamd omdat zij betrekkingen onderhielden met de Rus sen meer dan 200 menschen, ook kin deren, werden afgemaakt Koeropatkin seinde eergisteren aan den Tsaar Vandaag ingekomen berichten melden dat de nacht rustig Voorbijgegaan is bij de afdeeling die Ehigelsch Volksverhaal uit het 'begin der vorige eeuw. 48) Daar was geen gedachte aan een stok of een ander ondersteuningsmiddel, toen Guij over eind sprong en vrouw O'Discoll in zijne armen drukte. „Moeder!" riep hij met eene stem, die beefde van aandoening. „Och, mijn arme Guijwat zijt ge bleek en mager geworden!" riep zij uit, terwijl zij hem op een arms lengte van zich afhield, om hem beter te kunnen opnemenen omknelde zij hem in een nog vaster omarming, alsof de kracht harer moederlijke liefde hem voor het gevaar kon behoeden. „En lieve, beste vader Daniël, hoe is het met u?" vroeg Guij, toen hij weder vrij was en zich naar zijn pleegvader wendde, die stond te wachten, totdat zijne vrouw hare-ge negenheid had lucht gegèven. „Mijn arme jongen. Gelukkig dat wij, naar u toe zijn gekomen!" riep Daniël uit, terwijl hij hem de hand schudde en goedhartig in de oogen zag. bij Tvin-ho-tsen staat. Tegen zeven uur in den ochtend begon de aanval ook tegen den linker vleugel. Op 25 en 26 dezer kreeg de afdeeling 11 dooden en 62 gewonden. Verscheidene ge wonden wenschten in het' front te blijven. De bevelhebber der afdeeling gelooft dat de verliezen der Japanners aanzienlijk zijn. Wij hebben meer dan 100 geweren buitgemaakt. Vandaag wordt een zwak geschutvuur onderhouden tegen de Ja panners die aan hun schansen werken. -De Japansche bezetting van An-toeng, Ta- koe-sjan, Jin-kou, Feng-hwang-tsjeng en Liao-ajng, zijn door andere, minder ervaren troepen ver vangen. De Japanners wenden zich nu hoofdza kelijk tegen Port Arthur, maar zonder succes. Bij Moekden brengen de Japanners ten westen van den spoorweg ruiterij naar voren. In den afgeloopen nacht vielen zij Lin-sjin-poe aan, maar werden afgeslagen. Men zegt dat de oproeping van nog meerdere reservisten op het eiland Kioe-sjoe en in het district Osaka ontevredenheid heeft gewekt; ver moedelijk wordt daarom Koroeki's leger aange vuld door ongeoefende recruten. Bij Hai-tse-poe moet oud-modelsch belegeringsgeschul opgesteld zijn. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Rozjestwenki's smaldeel laadt bij Swakopmond thans kolen. Eergisterenavond zijn drie torpedobooten van onbekenden landaard, dpor een groote stoom boot vergezeld, Brest voorbijgevaren. Men denkt dat die schepen tot het aanvullings-smaldeel van de Russische Oostzeevloot behoorden. Zaterdag avond hebben twee Russische kruisers en drie hulpkruisers voor Dover het anker laten vallen. Verspreide berichten. Volgens een uitvoerig telegram uit New-York heeft de Russische regeering met den Ameri- kaanschen scheepsbouwer Nixon een overeenkomst gesloten. Hij vertrekt 1 Februari naar Sewastopol om daar in twee jaar tijds honderd verschillende oorlogsschepen te bouwen torpedobooten, kruisers en linieschepen. Nixon neemt 7000 werklieden mede. Te Tsjifoe wordt door de Japanners een Chineesch dagblad uitgegeven, om propaganda te maken voor hun zaak. Generaal Kaulbars is gister-middag met zijn staf van Odessa naar Moekden vertrokken, waar hij omstreeks 14 December zal aankomen. Engeland en Rusland. De tekst van de Engelsch-Russische overeen komst ter zake van het Noordzee-incident be vat niets nieuws. Keizer Frans Jozef is inder daad aangewezen om zoo noodig, het vijfde lid der commissie te benoemen. De commis sie zal besluiten nemen bij meerderheid van stemmen. Artikel 2, het belangrijkste, luidt nu„De com missie zal een onderzoek instellen naar, en rap port uitbrengen over alle omstandigheden van „Kom jongen, ga nu weer zitten, en maak je zelf niet overstuur om moeder of mij," zeide Daniël zeer bezorgd, terwijl hij Guij naar zijn armstoel terugbracht. Daniël zelf zag rood als een kers wegens het toonen van zooveel liefdevolle zwakheid, cn troostte zich met de gedachte, dat het zoo naar 's lands gewoonte was. -„Ja, houd u rustig, lieveling, of gij mocht weder instorten, zeide de oude vrouw zenuw achtig, terwijl rij het kussen achter zijn rug wat opschudde, zijn voorhoofd kuste, en hem in eene gemakkelijke houding zette. Guij was aan dien zachten druk van die tee- derüevende hand gewoon, en hij had haar in de dagen zijner hulpeloosheid, toen hij zijn eigene niet gebruiken kon, wel gemist; het leek wel, dat het kussen eens zoo gemakkelijk zat als anders, nu moeder O'Discoll liet had opgeschud. Door het gerucht in de andere kamer in zijne studiën gestoord, opende Karei de gemeenschap deur, en zag twee vreemdelingen met den rug naar hem toe staan. Hij deed een paar schre den voorwaarts, toen herkende hij plotseling zijn vader, en zag een andere persoon, op wel ke hij slechts een vluchtigen blik wierp. Het bloed vloog hem naar zijn hart terug, en liet hem bijna wezenloos van verbazing staan; daar na sloot hij zich weder haastig in zijn eigen kamer op; en luisterde in stilte, met de smart van het zelfverwijt, en terwijl hij met de ellc- het incident in de Noordzee, en vooral over de vraag wie de schuldigen zijn, en in welke mate hun gedrag afkeuring (blame) verdient, zoowel waar het onderdanen van de contracteerende par tijen betreft, als ook onderdanen van andere mo gendheden, in geval hun verantwoordelijkheid uit het onderzoek blijkt." RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den voorzitter van de Vergadering van leden der zem- stvo's zeer minzaam ontvangen. Sjipof deed den minister eeni ge mededeelingen over de vergade ring en reikte hem hare besluiten over. De mi nister beloofde, ze den Tsaar voor te leggen. Sjipof zeide o. a., dat de zemstvo's bereid zijn, geld op te brengen voor het onderwijs alsook voor een grooter ambulance voor den oorlog. Het gerucht blijft gaan, dat de Tsaar van de geheele beweging geen kennis zal nemen. Maar hot is de vraag of de regeering haar nog zal kun nen beteugelen; ze is reeds tever gegaan. Tegen den 12en December is er een groote bijeenkomst van werklieden belegd, maar de politie zal haar waarschijnlijk beletten. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung maakt een wetsontwerp openbaar tot wijziging van den weerplicht. Bij dat wetsontwerp wordt de sedert '1893, onderscheidenlijk 1899 bestaande toestand bestendigd, zoodat voortaan de werkelijke dienst onder de wapenen voor de cavalerie en de rijdende veld artillerie drie jaren, voor de overige wapens twee jaren duurt. Een wetsontwerp betreffende de sterkte van het Duitsche leger in tijd van vrede bepaalt dat van 1 April 19U5 af die sterkte langzamerhand aldus verhoogd wordt, dat ze in den loop van het 'dienstjaar '1909 bereikt het getal 505,839 man beneden den officiersrang. Deze sterkte blijft, tot 31 Maart 1910 bestaan. De eenj ar ig-vr ij willige rs zijn in dat aantal niet begrepen. Bernstein, een van de sociaal-democratische leiders die niet revolutionair genoeg is voor de groep van de „vereelte knuisten", heeft thans de uitgave van zijn veelbesproken Neue Mon- tagsblatt gestaakt. Het blad is in het geheel maar dertigmaal verschenen. De Germania teekent hierbij aan„Zoo wordt een man als Bernstein uitgehongerd, maar een man als Eberhardt uit, het roode garnizoen Char- loittenburg, die begrepen heeft „dat het verzwel gen van groote hoeveelheden, in alcohol opge loste wijsheidsingrediënten zeer goed invloed kan oefenen op de opvoeding tot socialisme" en die een elk bescheid kan doen met groote glazen jenever, deze gewezen partij-herbergier krijgt, volgens de Münchener Post, als partijbe ambte een makkelijk baantje met een aanvangs salaris van 2400 mk. Dat is do tegenwoordige sociaal-democratie." bogen op het opengeslagen boek ruste, naar de hartelijke woorden en liefdevolle klanken, die zijn natuurlijke ouders richtten tot iemand die hen niet in den bloede bestond. Hij wist, da,t hij het verlies hunner genegenheid verlo ren had, en hij beminde Guij oprecht, maar toch veroorzaakte dit denkbeeld hem bittere pijn; en hij barstte weder in tranen los, ter wijl het vroegere geval van verlatenheid hem weder overviel, en hij zich den laatsten avond op Hochstein herinnerde toen zijn vader den berouwhebbenden verloren zoon niet herkende cn de groote poort met een harden slag achter hem werd dichtgesloten. Karei O'Discoll was, gelijk zoo menig zwak sterveling, onbillijk jegens anderen, omdat hij de kwestie niet genoeg uit eefi onzelfzuchtig standpunt beschouwde. Hij had gedacht, dat het voldoende was te zeggen, dat hij berouw had, om weder in liefde te worden opgeno men, niet herdenkende, dat brave lieden even goed als andere weten, dat er huichelarij op de wereld bestaat. Karei was ontmoedigd om dat hij naliet te denken, dat, ofschoon de men schen onze beweegredenen beoordeclen naar onze daden, God onze daden beoordeelt naar onze beweegredenen. Het onderscheid is van belang voor berouwhebbende zondaars, die van de Maatschappij geen vergiffenis kunnen erlangen. Karei mocht doen wat hij wilde om zijne aandacht af te leiden, hij was gedwongen nsar FRANKRIJK. De Fransche Kamer is gister begonnen met de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp op de inkomstenbelasting. ZWITSERLAND. In het kanton Zurich is gisteren een voorstel, dat ieder vrij de zoogenaamde natuurgeneeskunde zou mogen uitoefenen, bij volksstemming met 51.319 tegen 22.881 stemmen verworpen. Een wetsontwerp betreffende verhooging van de jaarwedden der onderwijzers, dat in Mei j.l. met een zeer geringe meerderheid (229 stemmen) verworpen werd, is gisteren met 43.500 tegen 31.473 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zondag had to Weenen de aangekondigde so cialistische betooging plaats. Tegen 10 uur trok ken de deelnemers, wier aantal men op ruim tienduizend schat, door de Herengasse en aan grenzende straten onder den uitroep„Weg met Körber, Hartel en Lueger". Alle huisdeuren, win kels, vensters en straatlantaarns werden beplakt met aanplakbiljetten waarop stond: „Weg met reactionnaire schoolwetten en de christelijk-so- ciale schoolt" Voor den Hofburg werd niet gedemonstreerd, maar do hofrijtuigen in de Herrengasse werden ook met biljetten beplakt. Voor de woning van den nuntius klonk het „los van Rome 1" Toen de menigte voor het stadhuis verscheen, waar een bijeenkomst gehou den werd van een christelijk-sociale vereenigyig, werd uit het gebouw met appelen en stukken hout geworpen. Nu poogden de betoogers de deur te forcecren, de politie trok evenwel de sabel en dreef de menigte uiteen, waarbij vijf agenten en drie burgers gewond werden. Ver scheidene personen werden in hechtenis genomen. De Neue Freie Pressc verneemt uit Tries:, dat de overheid last gegeven heeft tot vervol ging van tien personen wegens hoogverraad; tot hen behooren een scheepskapitein, een hoog leeraar uit Milaan en twee schrijvers. De ver volging schijnt in verband te staan met de slui ting der Associazione ginnastica, eenigen tijd geleden. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de stad houder naar Weenen orftboden is. Men vermoedt dat hij niet naar Innsbruck zal terugkeeren. ITALIë. Uit Rome. Zondag om 10 uur is de Maria-tentoonstelling te Rome geopend met een openingsrede van kar dinaal Ferrata. Een koor van 100 kinderen voerde een cantate uit ter eere van de Onbevlekte Ont vangenis en een hymne aan den Paus. Tegen woordig wairen behalve de kardinalen Vine. Van- nuttelli, Ferrata, Rampolla en Vives y Tuto, de leden van het Pauselijk hof, het corps diploma tiek, de romeinsche aristocratie en vele bisschop pen. De tentoonstelling neemt 12 zalen van 't La de welbekende stemmen te luisteren, die door den muur, welke de beide kamers van elkander scheidde, onduidelijk tot. hem kwamen. Zijn hart was bij de sprekers, en zijn geest was geneigd hen te volgen. Ofschoon hij den draad van hun gesprek niet kon nagaan onderscheidde hij nu eens de stem van Guij, dan weder het zacht geluid zijner moeder of de diepe bas van zijn vader. En de oude lui gevoelden zich recht op hun gemak en net alsof zij t'huis waren. Vrouw Daniël ontdaan van haar vreeselijke grooten hoed en langen mantel, die nu op het bed lagen, was bezig met het uitpakken van een groote marktmand, die klaarblijkelijk was inge pakt onder den indruk dat er óf te Parijs hongers nood heerschte óf dat de ziekte van Guij de geeuwhonger was. Zij stalde hare lekkernijen zeer uitlokkend op de tafel uit, en was niet weinig teleurge steld toen zij bevond, dat Guij weinig of geen eetlust had. Hij schudde zijn hoofd hij het eene ding ach ter het andere met eene vriendelijke weigering, welke hij trachtte goed te maken door de be lofte, dat hij morgen wonderen zou verrichten. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1