Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. teraansch paleis in beslag. Juryleden zijn prof. Galli, Nobili, Marucchi, Guidi en Vanni, Mgr Wil- pert, baron Kanzier en pater Janssens, benedic tijn. Donderdag om 9 uur wordt het Congres ge opend in de kerk der Apostelen, kardinaal Vine. Vannutelli houdt de openingsrede in 't Latijn, kardinaal Vives y Tuto sluit het Congres. Op 5 Dec. verleent de H. Vader bijzondere audiëntie aan de Congresleden. AMERIKA. Alle mogendheden, met uitzondering van Rus land en Japan, hebben nu aan de regeering te Washington laten weten dat zij pre#ident Roo sevelt's uitnoodiging tot het houden eener nieuwe vredesconferentie aannemen. Roosevelt zal nu opnieuw een nota rondzenden om de punten die op de conferentie ter sprake kunnen komen, uit een te zetten. Officieele berichten. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Oorlog, Koloniën en Marine, zullen deze week niet plaats hebben. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal 30 dezer met den gewonen trein van 8.59 v.m. (Greenwichtrjd) Van Apeldoorn over Amersfoort en Utrecht naar de residentie vertrekkenaankomst aldaar te 11.45 V.m. (Greenwichtijd). Onderscheiding. Tijdens zijn laatste verblijf in de Eeuwige Stad is de heer Bern. J. M. de Bont door Z. H. Paus Pius X benoemd tot Geheim Kamerheer di Cappa Spada. Rijnvaarttollen. Uit volstrekt zekere bron wordt vernomen van een betrouwbaar getuige van het bewuste ge sprek, dat minister Budde de hem toegeschreven uitlating betreffende dwangmaatregelen tegen Ne derland in zake de Rijnvaarttollen niet gedaan heeft. Integendeel staat Budde op 't standpunt dat, komt die kwestie aan de orde, zij niet door dwang en bedreiging, maar slechts in vriend schappelijke verstandhouding en met inachtne ming van de wederzijdsche belangen behandeld moet worden. Overigens zijn er in die zaak tot nog toe in het geheel geen diplomatieke onder handelingen of besprekingen gevoerd. Staalman. Naar Het Volk verneemt, heeft het provinciaal Noord-Hollandsch comité der antirevolutionaire partij gister morgen besloten het Kamerlid Staal man van het lidmaatschap der partij vervallen te verklaren, zonder beroep op de deputaten-verga dering. Dr. Mees. Naar men verneemt, heeft dr. Mees, lid der Tweede Kamer, gister-namiddag bij een val op het Beursplein te Rotterdam zijn rechterheupbeen gebroken. Nader meldt men ons Omtrent het gisteren het lid der Tweede Kamer Dr. R. P. Mees R. Az. overkomen onge val wordt nader gemeld Dr. Mees bevond zich in het wachthuisje der tram aan het Beursplein. Door de ophooging van dit plein is dit wachtlokaal gezakt. De heer Mees die bijziende is, gleed uit, waardoor het rechter been in het heupgewricht uit den kom schoot. Zijn toestand is zorgelijk. C. Dyserinck. -J- In den ouderdom van 59 jaar is te Amsterdam overleden de heer C. Dyserinck, oud-wethouder van financiën der gemeente Amsterdam, en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Visschershaven te Scheveningen. Eergister-namiddag had de eerste afslag van haring plaats bij de visschershaven te Schevenin gen. De afslager sprak daarbij een toepasselijk woord. Daarop is door reeders en kooplieden een telegram van hulde gezonden aan B. en W. en aan den Raad van 's-Gravenhage. De bomschuit SCH 293, die te Schevenin gen in den buitenhaven bij het binnenkomen aan den grond was geraakt, is gister-avond vlotgeko- men en behouden in de binnenhaven gebracht. De werkstaking der glasblazers. Naar men verneemt, heeft, nu de glasblazers nog geweigerd hebben het werk te hervatten, de directie van de «Struisvogel" te Nieuwerkerk a. d. IJsel pogingen in het werk gesteld de verzuim-blazers en stellers aan den arbeid te doen gaan. Ook zij hebben evenwel geweigerd. Zij, die in huizen aan de fabriek behoorende wonen, hebben de aanzegging gekregen, dat zij huur moeten betalen en anders de woningen ver laten. Koninklijke Militaire Akademie. De waterstand in de Kasteelgracht is in de laatste jaren, gedurende de zomermaanden, zeer laag, hetgeen in verband met de omstandigheid, dat in die gracht riolen uitmonden, aanleiding geeft tot een uit een hygiënisch oogpunt hoogst ongunstigen toestand. De gouverneur der academie acht dien toe stand met het oog op de gezondheid der kadetten op den duur onverantwoordelijk. Er zullen dan ook eerlang voorzieningen worden ge troffen, waarvan de kosten op f 11,000 worden geraamd. De brand te De Steeg. Men schrijft uit De Steeg van Zondag: Door velen uit de naburige plaatsen werd heden aan ons dorp een bezoek gebracht, om de ruïne der afgebrande villa Rhederpark in oogenschouw tc nemen. De villa en inboedel zijn verzekerd voor f 75,000. De brandkast die in een kamer op de tweede verdieping stond, is thans ook van onder het pujn weggehaald en hoewel zij oogenschijnlijk weinig geleden had, bleek bij de opening dat alles verbrand was of zeer veel geleden had. R. K. Propagandaclubs. Men meldt ons: Zondag 27 November vergaderden te 's-Hage de afgevaardigden van 11 R. K. Propaganda-clubs tot Vorming van een Nationalen Bond. Uit alle oorden des lands waren adhesiebetuigin gen ingekomen. Na behandeling van Concept-Statuten en Regle ment, werd besloten deze aan de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat te onderwerpen. Na de eventueel verkregen Bisschoppelijke sanc tie hoopt het Voorloopig Bestuur zoo spoedig mogelijk alle bekende R. K. Propagandaclubs tot een stichtingsvergadering in het Centrum des lands uit te noodigen. Ongelukken. Men meldt, dat er bij den heer v. W. op de Albrecht Beijlinggracht te Schoonhoven, in een vulkachel, welke met cokes gestookt werd, een zoo sterke ontploffing heeft plaats gehad, dat de kachel in stukken gruis door het vertrek ge slingerd werd; er werd een gat in 'tplafond ge slagen; allerlei voorwerpen werden min of meer beschadigd. Een courant, die de zoon des hui zes zat te lezen, werd op verschillende plaatsen verscheurd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd; alleen kreeg de bedoelde zoon een stukje ijzer in 't oog, waarvoor geneeskundige hulp noodig bleek. Tengevolge van den mist is gister-ochtend den 70-jarigen landbouwer van der M., te Bommel, in het water geloopen, hoewel spoedig op het drooge gebracht, was hij toen reeds dood. Gister-nacht kwam F. Visser, wonende aan den Eeldersingel, te Groningen, tehuis. De man had sterken drank gebruikt, heeft de lamp op gestoken en is toen met de brandende lamp in de hand komen te vallen. Men vond Visser in zeer deerniswaardigen toestand. Een gedeelte van zijn bovenlichaam was verkoold. Toch leefde hij nog. De patiënt werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar is reeds onderweg gestorven. Gister-morgen heeft de 19-jarige J. S., te Kielwindeweer, zich met een geweerschot in de borst getroffen. De ongelukkige was terstond dood. Zondag-avond is een vijfjarig dochtertje van den heer H. Hindriks te Wintschoterzijl in een pot met kokende melk gevallen, waardoor de kleine groote brandwonden kreeg aan 't hoofd en aan den linkerarm. De heer Van Dens, arts te Winschoten, verleende hulp. Men schrijft uit Haarlem Het echtpaar Haagendoom, wonende Saenredam- straat 82rood, was naar een uitvoering gegaan van een der vereenigingen van de werf „Con rad", thuis latende een dochter van 17 jaar en twee kinderen van 11 en 8 jaar. De beide laats ten moesten opblijven tot de ouders thuis kwamen. Terwijl nu de 17-jarige ©enige huishoudelijke bezigheden verrichtte in een ander vertrek, kwam tegen 12 uur de 11-jarige op het idee, de kachel aan te maken tegen dat vader en moeder thuis kwamen en zij nam daartoe een pulletje petro leum en wierp daarvan in de kachel. Blijkbaar was daarin nog vuur, want plotseling sloeg een vlam naar buiten, die de 11-jarige en het naast haar staande 8-jarige zusje in brand zette. De oudste liep naar de keuken en gooide zich een emmer water over het lijf, waardoor bij haar alleen de rechterarm gebrand werd, doch de jong ste liep de trap af, reeds in lichte laaie staande, en wekte de buren, die haar de kleertjes van het lijf rukten. Zij is, deerlijk aan de geheele rechterzijde ge brand, naar het gasthuis vervoerd. Schiedam, 29 November 4904. Volksbadhuis. Inde week van 21—27 Nov. 1904 werden geno men 109 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 21 regen 9 regen 112 school kinder »a3ctll Gister-morgen 6 uur is op de. glas blazerij van de firma v. Deventer en Co. aan een hut. het werk hervat door 21 man, blazers, stellers, inleggers enz. Een die ook opgekomen was om te werken, trok zich het laatste oogen- blik nog terug. Deze arbeiders zijn geen vreemdelingen. Eerstdaags worden de Iaatsten zeker verwacht, zoowel voor de blazerij van de firma v. Deven ter als voor „de Schie." De heer en, die de arbitrag e-c o m- missie zullen vormen in zake de staking der glasblazers, zijnW. Hovy, mr. J. G. Schölvink en prof. mr. Treub, allen te Amsterdam. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 154 sche pen, waarvan 3 zeilschepen en 4 zeelichters- Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 145, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 12. In hetzelfde tijdperk van 1903 kwamen binnen 147 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 2 zee lichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 144, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 2. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 7178 schepen, metende 7,217,837 netto reg. ton, tegen 6970 schepen, met. 7,022,505 netto reg. ton in 1903. Alzoo een vermeerdering van 208 schepen, met 195 332 netto reg. ton. Typhus te Woudrichem. De typhus breidt zich te Woudrichem meer en meer uit. In enkele dagen constateerden men 11 gevallen. Lijkschouwing. Op last van de justitie is het lijk van een te Voorschoten overleden vrouw ter gerechtelijke lijkschouwing overgebracht naar het academische ziekenhuis te Leiden. Deze vrouw was gedurende haar laatste ziekte behandeld door den bekenden heer De Haas, in de wandeling ook wel „professor De Haas" ge noemd, vroeger te Voorschoten, thans op villa „Habis Perkara" aan den Vinkweg, onder Zoeter- woude, hij Leiden wonende. De verdwenen notaris. Omtrent de ver dwijning van notaris van Wermeskerken te Krom menie meldt men nog vandaar aan de O. H. Ct Zij, die den plaatselijken toestand goed ken nen, vermoedden wel, dat vroeg of laat iets der gelijks moest gebeuren, maar niemand venvachtte het nu reeds. 'tWas ©en publiek geheim, dal de financieel© toestand van den heer v. W. vóór zijn tweede huwelijk ver van rooskleurig was. De verdwijning van een deel van het hem in beheer toevertrouwde wordt daarmede in ver hand gebracht. Het overige is en blijft zoek, evenals de heer v. W. zelf. Zijn echtgenoot© schijnt vermoeden gekregen te hebben, dat er iets niet in orde was, en trachtte, tevergeefs, verantwoording van het be heer te verkrijgen. Dit schijnt de aanleiding te zijn tot de plotselinge verdwijning. Daar de heer v. W. zich niet mocht verheugen in de gunst' van dat deel van het publiek, hetwelk een no tariaat profijtelijk vermag te maken, zijn derden zoo goed als niet bij de zaak betrokken. Trouwens, de ambtelijke zaken waren in orde en voor de schulden aan derden was genoegzaam actief aanwezig. Ook de kas van de vereeniging Hulp in Lijden was intact. Ter afwikkeling der zaken waren de noodige volmachten voor den klerk achtergelaten. Door den officier van justi tie is op een en ander beslag gelegd. Men ziet hier met spanning het verdere verloop der zaak tegemoet. S c h a n d e 1 ij k. Bij de jongste velddienstoefe ning van het 7de regiment infanterie, in het Gooi, heeft een deel der troepen een poos uitge rust in Laren. Eenige soldaten moeten van die rustpoos gebruik gemaakt hebben om een bezoek te brengen aan de Katholieke kerk, en er zoo huisgehouden hebben, dat er een klacht is inge diend, die thans door den kolonel-commandant ernstig wordt onderzocht. (Echo.) Ernstig ongeluk te Portsmouth. Een stoomsloep en een kotter, waren bij Ports mouth bezig met een oefening in het opruimen van drijvende mijnen, toen er een ontploffing plaats had. De kotter werd stukgeslagen, ook de stoom sloep werd verbrijzeld en zonk. Er zijn twee men- schen gedood en twee zwaar gewond- Een zonderling sterfgeval. Te Kas- tenholz, in den Elzas, is dezer dagen een. meisje van 22 jaar, Anna Blind geheeten, onder zeer zonderlinge omstandigheden overleden. Enkele dagen geleden bracht zij met haar moeder een bezoek bij een bevriende familie in de buurt om deelneming te betuigen met het overlijden van een dochter. Mevrouw Blind richtte aan het doodsbed tot de moeder van. de overledene eenige welgemeende troostwoorden, welke evenwel door de, zich in zenuwachtigen toestand bevindende vrouw blijkbaar verkeerd verstaan werden. Zij toonde zich althans ten zeerste gekrenkt en voegde mevrouw Blind toe„U bent een hartelooze vrouw en weet niet, wat het zeggen wil, een kind te Verliezen; het zal u echter met uw dochter ook gauw zoo gaan." Inmiddels schudde zij het lijk heen en weer. Anna Blind was bij deze pijn lijke scène tegenwoordig, en de woorden van de ongelukkige moedpr hadden haar zeer aangegre pen. Toen zij thuis kwam, moest zij naar bed; altijd maar dacht zij aan de treurige profetie. Zij geloofde te voelen, dat zij heel spoedig ster ven moest, en noch de predikant, noch de dok ter kon haar deze rampzalige gedachte uit het hoofd praten. Na, vier dagen was het meisje dood, zonder dat. een eigenlijke ziekte geconstateerd had kunnen worden. Een m i 11 i o n a i r s d o c h t e r. Uit Philadel phia wordt bericht, dat miss Marianne Wood, de dochter van een bekenden Amerikaanschen mil- lionair, het leven in haar kring zoo ontzettend vervelend is gaan vinden, dat zij zich als dienst meisje heeft verhuurd, tegen 16 shillings per week. Zij stoft nu kamers, kook en poetst en zij moet het nu héél goed doen. De millionairs- dochter beweert, dat zij er zich gelukkig bij voelt, 't Is intusschen de vraag, hoe lang het duren zalvroeger heeft miss Wood het ook al gepro beerd als tooneelspeelster, als kleermaakster en als ziekenverpleegster. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op Zondag den 27n November in de kapel van het Seminarie van Rijsenburg de HH. Wijdingen toegediend van het Diaconaat aan de volgende eerw. heeren van het SeminarieA. Arends, C. G. J. Van Avezaath, C. B. Bos, P. J. Bijlard, G. B. Ellenbroek, N. J. Eppings, J. B. F. Hooglugt, T. J. M. Knüvelder, J. M. P. A. Lokin, H. J. Meijerink, H. T. G. Reintjes, J. P. G. Van Rooijen, B. H. Som en A. J. Weijenborg, en aan den eerw. frater Leo Heesbeen, van de Orde der Trappisten van het Priesterschap aan den eerw. frater Vincentius, Kupers van de Orde der Trap pisten. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch, herdacht Zondag den dag, waarop hij voor 12£ jaar de bisschoppelijke wij ding ontving. De zeereerw. Pater Alphonsus Rijken in 't Dominicanen-klooster te Huisen, ontving gister baret en ring en werd plechtig bevorderd tot Magister Theologie. De plechtige concecratie van Mgr. C. van de Ven, geboren te Oirschot, deken en pastoor van Baton Rouge, hoofdstad van Louisiana in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ben. bisschop v. Natchitoches, zal plaats hebben op den feestdag van den Apostel Andreas Woensdag a. s. in de Cathedraal van New-Orleans. Z. D. H. de aartsbisschop van New-Orleans, Mgr. Chapelle zal de H. Wijding verrichten. Johanna van Woude. f Het Hbl. bericht den dood van mevrouw S. M. C. Junius, vroeger mevrouw van Wermeskerken die gedurende eenige jaren als Johanna van Woude zeer populair is geweest, en die o.a. »Een Hol- 'andsch Binnenhuisje" heeft geschreven. Verschenen is het eerste nummer van De Volks courant, Goedkoop Dagblad, verbonden met het Advertentieblad voor Limburg. Hoofdredacteur is de heer Jac. P. van Term Geboren: 25 Nov. Johanna, dochter van J. J. Kolling en J. M. van der Kraan, Dirkje Meester- straat. 27. Antonia Maria, dochter van J. W. J. van Steenoven J. J. Eikmans, Villastraat. Geertruida Maria, dochter van F. W. Etman en M. P. Wijzenbroek Noordvestsingel. Overleden: 27 Nov. Nicolaas Kool, oud 5 maanden, Oude Dijk. Johan Frederik Möring, oud 33 jaar, en 6 maanden, Oostsingel. 28. Neeltje Groeneweg, oud 79 jaar en 11 maanden, weduwe van Jan Gerrit van Leeuwen, Rotter- damsche dijk. Schiedam, 29 November. Aangekomen zeelichter Scheepvaart 2 kapt. G. Saber van New-Castle geladen met 950 ton steenkolen. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 29 November 1904, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. De notulen der vergadering van 28 October worden onveranderd vastgesteld. f Ingekomen stukken. Mededeeling Yan Burgemeester en Wethouders dat bij hun college zijn ingekomen, van Gede puteerden Staten dezer provincie, missive, hou dende mededeeling, dat door hen wordt berust in het besluit van den Raad, waarbij aan het Bur gerlijk Armbestuur voor den dienst 1905 een sub sidie van f 1000.is toegekend. Aangenomen voor kennisgeving. Idem. missive, houdende mededeeling dat door hen wordt berust in het besluit van den Raad, waarbij aan het Stads-Ziekenhuis voor den dienst 1905 een subsidie tan f 10.750.is toegekend, Voor kennisgeving aangenomen. Idem. missive, houdende mededeeling dat door hen bezwaar moet worden gemaakt op grond van art. 7 al. 1 der Woningwet om de verordening tot wijziging der verordening, regelende de bouw- politie en de verplichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam goed te keuren, omdat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2