Staten-Greneraal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. RUSLAND. Nogmaals komen zoowel uit Kopenhagen als uit St. Petersburg berichten, hoe er geen het minste uitzicht bestaat, dat de Tsaar er toe zal overgaan eenige belangrijke concessie in con- stitutioneelen geest te doen. Niet dat hij zelf daartoe niet zou te vinden zijn, maar de vrees dat de reactionaire grootvorsten en de hofcama- rilla een paleis-revolutie zullen uitlokken, bindt den Tsaar de handen. Elke concessie, die als gevolg van het zemstvo-congres mogelijk zal wor den gedaan, kan dan ook slechts van onderge schikt belang zijn. We geven dit bericht voor wat liet waard is. De Tsaar wordt door velen als een vreesachtig man afgeschilderd, maar zelfs in Rusland lijkt de tijd voor de ouderwetsche paleisrevoluties toch wel voorbij. Die kunnen, dunkt ons, in Europa nog slechts voorkomen in semi-barb'aarsche lan den als Turkije en Servië. De Daily Telegraph verneemt uit Peters burg: Drieduizend studenten hebben een lezing bijgewoond over de beginselen van de Fransche omwenteling en hebben daarna een vergadering gehouden, waarin heftige redevoeringen tegen de regeering zijn gehouden en op groote schaal pro clamaties zijn verspreid. Dezelfde berichtgever verneemt dat er in het gansche land op 12 December tal van werklui- bijeenkomsten gehouden zullen worden. ENGELAND. Graaf van Hardwicke, onderstaatssecretaris van Indië, is, na langdurige ongesteldheid, gister over leden. Volgens de Pall Mall Gazette is men op de Engelsche kustvloot druk bezig de verkeerde vizieren op de kanonnen te verbeteren. Ver beeld u, dat 'ttot een. oorlog met Rusland ware gekomen, zegt het blad; terwijl de vloot die de kust moet verdedigen, niet behoorlijk schie ten kan. Het December-nummer van de Nineteenth Century neemt het uitvoerig verslag op van een belangrijk gesprek dat de journalist Bashford den 15den dezer met graaf Bülow heeft gehad. De rijkskanselier loochende daarin nadrukkelijk dat Duitschland zou schuldig staan aan anti-Engel- sche kuiperijen in zake Tibet, en verder te Pa rijs om de Engelsch-Fransche goede verstandhou ding legen te werken en te verijdelen. Duitsch land doet zoo iets nergens. De beweringen van de Engelsche pers dienaangaande zijn oliedom. De rijkskanselier weerlegde verder dat Duitsch land Rusland bijstaat tegen Japan. Met betrek king tot de Oostzee-vloot waarschuwde de Rus sische regeering de Duitsche dat de Japanners de üostzee-vloot van Duitschland uit zouden kun nen aanvallen en niet omgekeerd. De regeering te Berlijn droeg daarop aan hare eigen admirali teit op te waken voor de naleving van de voor schriften tot handhaving van de onzijdigheid. In- tpsschen gaf Bülow toe dat Duitschland's bij zondere belangen aan zijn oostergrens meebren gen dat het Rusland te vriend houdt. Maar hij ontkende dat hij of Bismarck ooit het land zou den hebben gehad aan Engeland. Integendeel, de rijkskanselier is sterk voor een goede ver standhouding tusschen Duitschland en Engeland. Men moet daartoe allereerst ophouden met het toedienen van speldeprikken over en weer. FRANKRIJK. Scheiding van Kerk en Staat. De taak van den min. van Finan ciën te zwaar. Het vervolgen van kloosterlingen in Frankrijk schijnt naar den zin van minister Combes nog niet voldoende te zijn. Hij heeft, gelijk men weet, een wetsontwerp ingediend tot scheiding van Kerk en Staat. De commissie uit de Kamer voor dit wets ontwerp beraadslaagde gister en nam aan de eer ste twee artikelen van het tegenontwerp Deville, overgenomen door de regeering. Deze twee ar tikelen betreffen het ophouden der betalingen uit de openbare kas, die voor de verschillende eere diensten werden gedaan; het kosteloos gebruik der bedehuizen door verschillende kerkgenoot schappen gedurende twee jaren en hun beschik baarstelling aan den minister van Eeredienst na afloop van dat tijdperk. In de Kamer verweet Fernand Brun aan minister Rouvier, dat deze geen voorstander is van inkomstenbelasting. Rouvier protesteerde en zeide, dat hij in het kabinet is getreden om een goed financieel beleid te volgen en alle hervor mingen in te voeren, die mogelijk zijn. Indien men vindt, dat ik niet ver genoeg ben gegaan, laat men bet maar zeggen. Ik zal niet trachten een last te blijven dragen, die reeds te zwaar voor mijn schouders is. (Beweging.) I ITALIë. Uit Rome. In St. Jan van Lateranen is onthuld een nieuw monument ter gedachtenis aan de zouaven, die voor den H. Stoel te Castelfidardo gesneu veld zijn. Het is uitgevoerd in den stijl, waarin de meeste groote grafmonumenten der Pausen in St. Pieter zijn ontworpen. Boven op staat het beeld van Christus, de handen ten hemel uitgestrekt, geflankeerd door beelden, voorstel lende het geloof en de gerechtigheid, beide af gebeeld door vrouwenfiguren. Onder den Chris tus stelt een groot bas-relief den slag van Cas telfidardo voor, op het oogenblik dat de Larno- ricière den doodelijk gewonden Pimodan ont moet, welken hij voor 't laatst de hand drukt, terwijl deze door (wee zouaven ondersteund wordt, in een der hoeken ziet men de Charette, die zijn zouaven tot den aanval op de hoeve de la Croisette voorgaat. Een paar andere bas-reliefs stellen voor de oprichting van het zouaven-bataljon, door Lamo- ricière voorgesteld aan Pius IX, en de instelling van den St. Pieterspenning. Onder het groot bas- relief, leest men op een banderolGloriosam mortem obierunt. Boven het monument prijken deze twee regels: Fortibus viris qui jura sedis apostolicae Profuso sanguine asseruerunt. A.D. MDCCCLX. De gezondheidstoestand van kardinaal Ri chard, aartsbisschop van Parijs, die wegens een lichte ongesteldheid reeds een tweetal weken zijn kamer moest houden, is volgens den Gaulois, de laatste dagen zóó verergerd, dat zijn omge ving zich ongerust begint te maken met het oog op den hoogen leeftijd van den lijder. Uit Lucca verneemt het telegraafagentschap „Information", dat mgr. Lorenzelli, die van zijn aartsbisschoppelijke zetel in genoemde stad nog geen bezit heeft genomen, te Rome vrij ernstig ongesteld is. AMERIKA. De New-Yorksche World verneemt dat de be faamde Johann Most eergisteren te St. Louis is opgepakt, nadat hij driemaal vergeefs moeite had gedaan, om een vergadering van anarchisten toe te spreken. De buitengewone politie-maat- regelen voor Roosevelt's veiligheid worden ver klaard uit de aanwezigheid van vele anarchisten te St. Louis. 1De Daily Chronicle meldt uit Washington: Vele fabrikanten komen de leden van het Con gres in protectionistischen geest bewerken. De meeste republikeinsche leden van Congres en en Senaat zijn gekant tegen een herziening van het tarief. Roosevelt zou desniettemin van zins zijn in Maart een extra zitting van het Congres bijeen te roepen tot beraadslaging over een ont werp, betreffende verlaging van het tarief. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 November. Indische begrooting Heden komt in bespreking hét amendement- H e 1 s d i n g e n, om de jaarwedde van den Gou verneur-generaal te verminderen van f 132.000 op f 100.000 met 't oog op den slechten financi- eelen toestand van Ned.-Indië. De minister bestrijdt het amendement, dat met 47 tegen 7 stemmen verworpen wordt. De minister belooft overweging van het denkbteld-Fock, om den zetel van den Gouver neur-generaal te verplaatsen van Buitenzorg naar Batavia. In het belang van de voorgenomen decentrali satie dringt de heer van Kol er op aan, dat den Raad van Indië meer macht wordt toegekend, evenals aan de departements-directeuren, terwijl de invloed van de Algemeene Secretarie moet wor den verminderdvan haar moet worden gemaakt een civiele staf voor den Gouverneur-generaal. In beginsel heeft de minister tegen deze verdeeling der bestuurslasten geen bezwaar, maar hij acht thans het tijdstip daarvoor niet gunstig. De minister verklaart zich verder niet bereid, in te gaan, op het denkbeeld van den heer van Kol, om in te richten een bureau voor politieke aanraking met de inlandsche vorsten in de bui tenbezittingen, en wel omdat het zoeken van der gelijke aanraking behoort tot de persoonlijke plich ten van den Gouverneur-generaal De heer F o c k, wijzende op den pijnlijken in druk, dien de conclusiën van het rapport van mr. Rhemrev over de Deli-toestanden hadden gewekt, dringt in dit verband op strenger ambtenaars- toezicht en op de instelling van een raad van jus titie te Medan aan, en maakt voorts eenige opmerkingen over het ontwerp-koelieordonnantie van den heer Hoetink. Ook de heer Troelstra brengt de Deli-toe standen ter sprake, met kracht protesteerende tegen de weigering van den minister1 tot overlegging van het rapport van mr. Rhemrev, en met waar deering getuigende van de brochures van den heer v. d. Brand. Spr. gaat vervolgens de oorzaken van de misstanden op D*li na, z. i. schuilende vooral in het feit, dat de planters zelf het toezicht uitoefenen. In dit verband dringt hjj, naast de voorgenomen maatregelen, aan op een beter ge regelder, burgerlijk bestuur. In ieder geval moet ook de dwang uit de bestaande koelieordonnantie verdwijnen, voegt spr. er aan toe. Ten-slotte stelt spr., ook namens den heer van Kol, voor een motie, waarbij de Kamer de noodzakelijkheid uitspreekt van de verbetering der Delische toestanden en de Regeering uitnoodigt tot het nemen van verschil lende maatregelen in den zin door spr. aange geven ter verbetering van die toestanden. De heer C r e m e r doet uitkomen, dat eerst in latere jaren klachten ontstaan zijn over de werking van de koelie-ordonnantie, die een uitvloeisel was van den indertijd door de Kamer uitgesproken wensch, en die vroeger uitmuntend werkte. Toen misbruiken bleken, is een onderzoek ingesteld, hetgeen spreker nooit heeft geschroomd. Heden (Woensdag) is de minister aan het woord. Offleieele berichten Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de ge meente Prinsenhage, J. C. L. Esser, candidaat- notaris te Boxmeer. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Delfland, W. G. van der Boor, te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. De Koninklijke familie. Het Kon. Echtpaar stelt zich voor Zaterdag 17 December naar 's-Gravenhage terug te keeren. II. M. de Koningin-Moeder verwacht begin December als gast de prinse? van Bentheim- Steinfurt .in de residentie. Paul Kruger's uitvaart. Reuter seint uit Kaapstad De Batavier VI is hier gister bijna onopge merkt aangekomen. De lijkkist met het stoffe lijk overschot, van president Kruger is aan land gebracht en op een katafalk geplaatst, waar het publiek gelegenheid heeft tot een laatste hulde. Den 7den December vertrekt een speciale rouw- trein naar Pretoria, die aan de meeste stations zal stilhouden. Fransche Legatie. De heer Eugène Balléro, die attaché was aan de sedert dezen zomer opgeheven Fransche am bassade bij het Vatikaan, is overgeplaatst naar de Fransche legatie in den Haag. De jonge di plomaat denkt binnen zeer kort reeds op zijn nieuwe standplaats te zijn. Kinderwetten. De inwerkingtreding der Kinderwetten zal behoudens onvoorziene omstandigheden, met 1 September 1905 kunnen geschieden. Rooster van aftreding der Eerste Kamer. De Voorzitter van de Eerste Kamer heeft voor gesteld te bepalen, dat de aftreding van het eer ste derde gedeelte van deKamer zal plaats heb ben in 1907, van het tweede gedeelte in 1910 en van het laatste gedeelte in 1913. Bij dit voorstel is de voorzitter uitgegaan van het beginsel, in 1851 door de Kamer gehuldigd, dat het tijdstip van aftreding moet gerekend worden van af het zitting nemen der nieuwe Kamer. Tot toelichting wordt het volgende gezegd„Uit den aard der zaak is verschil in het jaar van aftreding naarmate dit berekend wordt van af het tijdstip der ontbinding of van dat van het zitting nemen slechts mogelijk, wanneer, gelijk thans het geval is geweest, de eerstvol gende derde Dinsdag van September (art. 148 dei- Kieswet) tusschen de twee genoemde tijdstippen invalt. In het eerste geval zal de aftreding plaats vinden resp. in 1906 en 1912, zoodat alsdan de leden een geheel jaar korter zullen zitting heb ben dan art. 91 der grondwet voorschrijft; in het tweede geval resp. in 1907, 1910 en 1913. De Grondwet zegt, dat de leden der Eerste Kamer voor negen jaar gekozen worden. Het moet derhalve in de bedoeling der Kieswet lig gen de leden dien vollen zittingtijd zooveel mo gelijk te waarborgen, daarbij echter zorg dragende, dat de feitelijke zittingstijd nimmer langer dan negen jaren kan voortduren. Hiervoor waakt de bepaling van art. 146 der kieswet, dat de roos ter twee jaren na den eerstvolgenden Dinsdag in September begint te werken. Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot vaststelling van de verplichtingen en de bevoegdheden van de militaire macht, bij haar optreden tot hulp van het burgerlijk gezag en ten aanzien van de burgerij. Voorts zijn ingekomen eenige wijzigingsont- werpen van de Indische begrooting voor 1903 en een nota van den minister van Waterstaat, met inlichtingen over de Velserpont. Staalman. Het Volk meldt, dat het bericht over Staal- man's uitsluiting uit de antirevolutionaire partij aan het blad was medegedeeld door den heer Den Broeder, voorzitter van den Amsterdamschen Bond van Christen-democraten. Zou het ook kun- hen zijn, vraagt Het Volk, dat niet Staalman persoonlijk, maar zijn Heldersche kiesvereeniging uit de partij geworpen was? Propaganda door Kunst. Naar aanleiding der Steinlen-tentoonstelling in de hoofdstad bepleit de schilder Th. Molkenboer in De Tijd het denkbeeld om, in tegenstelling met de socialistische, ook katholieke propaganda te maken door middel van de kunst. „In 1900", zegt hij, „heb ik reeds iets, als hier door mij bedoeld wordt, ondernomen. Ik zal niet zeggen, dat ik toen de perfectie bereikte, maar ik weet dat mijn bedoeling goed was. 't Was een serie katholieke propaganda-prenten met Verschillende anti-socialistische en vooral idea listische onderwerpen." De schrijver meent, dat door middel van de kunst ook zeer sterke katholieke actie zou kun nen verkregen worden. De moord in de Boschjes. Omtrent dit treurig voorval kan het Vad. nog mededeelen, dat het nauwkeurige signalement van B. gegeven is door de kinderjuffrouw van mevr. I., die vooral schrok toen B. na aan zijn slachtoffer den weg naar de Witte Brug gewezen te hebben, op akelige wijze in zichzelf lachte. Toen moet B- blijkbaar het besluit genomen heb ben deze dame (mevr. Kriisman) te vermoorden. Hij liep haar achterop, kwam aan haar rechter zijde. sloeg de linkerhand om haar hoofd en stak met de rechter zichzelf daarbij nog aan zijn mes verwondende. Dit bloed, van hemzelf is Brouwers toen blijkbaar aan de Waterpartij van zijn handen gaan afwasschen. Brouwers schijnt den dag van den moord met moordplannen te hebben rondgeloopen. Hij dwaalde met dat plan in de Boschjes rond, gelijk ook is af te leiden uit de reeds bekende bijzonderheden, dat hij in de omtrek van De Bataaf op verschillende punten personen, agenten en meisjes met kinderen, ont moette. Men moet er toe besluiten, dat hij toen telkens zijn zucht om een moord te plegen, wist te onderdrukken, tot deze hem te machtig werd. Nu moet Bromvers tot het volle besef van zijn afgrijselijke daad gekomen zijn en schijnt hij daarover wroeging te gevoelen. Uit het Huis van Bewaring schrijft hij nog al eens aan zijn ouders. Yisschershaven te Scheveningen. De werkzaamheden in de buitenhaven te Sche veningen worden thans na zonsondergang met electrisch licht voortgezet. De vaargeul zal waarschijnlijk nog deze week op de voorgeschreven diepte komen. De oorzaak dat twee bommen aan den grond zijn geraakt moet, naar men verneemt, vooral toegeschreven worden aan de omstandigheid dat caisson, die in de buitenhaven ligt, nog niet is opgeruimd, en de schepen bij het binnenkomen de aslijn der haven niet durfden volgen, uit vrees op dien caisson te stooten. De werkstaking der glasblazers. Aan de fabriek „de Ooievaar", te Nieuwerkerk a/d. IJsel zijn, na gehouden besprekingen tus schen een aantal blazers en den patroon, gister morgen de vuren aangelegd, zoodat ook daar wel dra het werk zal kunnen worden herval. Werkeloosheid. Men meldt uit Amsterdam: De federatie van timmerliedenvereenigingen vakafdeelingen van Patrimonium, den R.-K. Volks bond, den Chr. Nat.. Werkmansbond, St. Jozefs- Gezellenvereeniging en Maarten Luther, heeft on langs een schrijven gericht aan de Algemeens Patroons-Vereeniging tot vaststelling en handha ving van arbeidsvoorwaarden, houdende het drin gend verzoek, voor de a.s. wintermaanden den arbeidsduur te beperken tot negen uren per et maal, in verband met en ter bestrijding van de zorgwekkende werkloosheid, met name in het tim mervak. Het bestuur der Patroonsvereniging heeft ge meend dat het ernstige overweging verdient aan den wensch der Federatie gevolg te geven en ver zoekt den leden dienovereenkomstig daartoe zooveel dit in hun macht ligt en behoudens bij zondere omstandigheden zooveel mogelijk te willen medewerken. Branden. Onder Terwulde nabij Deventer is eergisteren de kapitale boerenplaats de Hinde totaal afge brand. Men vermoedt dat boos opzet in het spel is; de dienstbode, na een verhoor te hebben on dergaan, is gevankelijk overgebracht. Van den inboedel is niets gered en daarbij is voor een groote waarde aan oud porselein, be nevens een aanzienlijk bedrag aan geldswaardig papier verloren gegaan. Van de levende have, die vrij groot was, zijn alleen drie varkens in de vlammen omgekomen. Niets was tegen brandschade verzekerd. Ongelukken. Men schrijft uit Groningen aan de Ass. Ct. Een ernstig ongeluk, met zeer droevigen af loop, heeft aan den Radebinnensingel alhier plaats gehad. Een kindje van den steenhouwer A. Slichting viel door eene met papier beplakte vensterruit (de ruit was gebroken). Het arme schaap viel op straat en is na eenige uren over leden. Uit Firdgum meldt men aan de Leeuw. Ct.: In vele gezinnen bestaat de gewoonte om zelf azijn te maken voor tafelgebraik. Men mengt dan door een flesch water een weinig azijnzuur. Hoe voorzichtig men met dit laatste vocht moet zijn, bleek hier op treurige wijze. Een jongetje Van bijna twee jaar wist zich in een onbewaakt oogenblik meester te maken van het fleschje met azijnzuur, dat op tafel stond en dronk er een weinig uit Ruim 48 uren later was het reeds aan de gevolgen bezweken. Schiedam, 30 November 1904. Gemeenteraad. Wij laten hieronder volgen de discussies van de gister gehouden Raadzitting. Presentiegeld. De heer Van der Schalk vindt het aanne men van presentiegeld door gemeenteraadsleden niet in overeenstemming met hun waardigheid. Tot zijn verwondering constateert hij, dat de agen da's van den Raad steeds grooter worden. Spr. brengt dit in verband met het presentiegeld. Wanneer er veel vergaderingen zijn, moet meer aan presentiegeld worden uitgekeerd. Bij groote agenda's kunnen de zaken niet zoo goed worden behandeld. Tegen den heer v. d. Poel zegt spr., in verband

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2