telegrammejvT Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. ozo w w zw zw z Spoeling: f i.40. met diens uitlating in de vorige vergadering, dat hij straks om dezelfde reden tegen het verleenen van presentiegeld behoort te stemmen als tegen het bestaan der kermis. De heer Gnuka is het niet eens met den heer v. d. Schalk, waar hij verband brengt tus- schen de groote agenda en presentiegeld. Indien de heer v. d. Schalk tegen lange agenda's is, be hoort hij zijn bezwaren aan P>. en W. kenbaar te maken, bij wien hij zeker een vriendelijk gehoor zal vinden. Wat toch is hier de zaak Het is een principe-kwestie. De Raad heeft principieel het besluit genomen, dat presentiegeld wordt toege staan. Met dit besluit heeft de Raad het mogelijk gemaakt, dat financieele aangelegenheden een raadslid niet behoeft te weerhouden de verga deringen bijtewonen. Het is hier geen apprecieeren van tijd en moeite, daar het meeste werk toch in de commissies geschiedt en dat wordt niet betaald. Spr. begrijpt niet, waarom men reeds na zoo'n korten tijd terug komt op genomen beslissingen. Dit terugkomen houdt veel tijd op. De heer Van Westendorp is het groo- tendeels met den heer Gouka eens. In het midden latend ol het presentiegeld op de groote agenda's invloed uitoefent, betoogt spr. dat de raadsleden, die geen verlies van tijd hebben, ook geen pre sentiegeld moesten aannemen. Het presentiegeld dient z.i. alleen voor hen, die verlies van tijd hebben. Spr. dringt dan ook aan op handhaving der bestaande verordening. De heer Gouka is van meening, dat geen uitzonderingen behooren te worden gemaakt. Ieder raadslid neme zijn presentiegeld. Wanneer de gemeente het niet kan bekostigen, dan is het een ander geval. De heer v. d. Poel is de meening van den heer v. d. Schalk niet toegedaanspr. merkt den heer v. d. Schalk op, dat de kermis hier met dit debat niets e maken heeft. De Voorzitter meent, dat hetgeen aangaan de het groote raadsbriefje door den heer v. d, Schalk werd gezegd, ernst was. Spr. komt naar aanleiding daarvan op tegen de beschuldiging, dat dit verband zou houden met het presentie geld. Dit zou zijn reageeren tegen de besluiten van den Raad en dit doet spr. beslist niet. De heer v. d. Schalk heeft niet anders te kennen willen geven dan dat hij in het groote raadsbriefje een zuinigheidsmaatregel zag, door hem dan ook op hoogen prijs gesteld. De Voorzitter herhaalt, dat dit toch rea geeren zou zijn. Hvt voorstelv. d. Schalk (afschaffing presen tiegeld) wordt in rondvraag gebracht en v e r- worpen met 15 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de heeren Honnerlage Grete, Lagerwey, v. Westendorp, Klein, Ris, Beukers, De Groot, v. d. Poel, Gouka, Visser, mr. Jansen, P. C. M. Jansen, Smit v. d. Velden en v. d. Drift. Voor stemmen de heeren Kranen, Bender, v. d. Schalk, Dirkzwager, Wittkampf en Loopuyt. Daarna komt aan de orde het voorstel De Groot tot Afschaffing der Kermis. De heer De Groot verklaart zich voor de afschaffing der Kermis, omdat le zij overbodig is. 2e zij aanleiding geeft tot allerlei ongebondenheid, 3e het goede ook op andere wijze kan worden verkregen, 4e zij afbreuk doet aan de pogingen om betere ontspanning te verschaffen en 5e wegens de concurrentie aan de eigen stadgenooten. Hij bespreekt daarna beide ingekomen adressen. Het adres der vereeniging «Vergunning" wordt door hem beschouwd als een aanbeveling van de af schaffing der kermis, terwijl hij uit het adres der bakkersgezellen-vereeniging «Morgenster" afleidt, dat de kermis vooral aan de bakkers schade bezorgt. De heer Smit doet het voorstel de behandeling van dit punt van de agenda uit te stelllen tot een volgende vergadering, wegens overwegende reden, die spr. hier niet kan noemen. Het voorstel—Smit wordt ondersteund door de heeren Klein en Bender. De heer De Groot vindt het niet raadzaam dit punt zoo maar zonder dat daarvoor goede gronden zijn aangevoerd, tot een volgende verga dering aan te houden. Spr. zal dan ook tegen het voorstelSmit stemmen. Het voorstelSmit wordt in stemming gebracht en aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Nadat het voorstel tot toekenning van gratifi catiën voor het blusschen van brand was aange nomen, kwam het voorstel tot verpachting van den afslag van v i s c h aan de Groote Zeevischmarkt aan de orde. De heer Lagerwey vraagt of er een regle ment bestaat, regelende den tijd, waarop de visch wordt afgeslagen. De Voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid bij verordening is geregeld. De heer Klein zegt, dat het voorkomt, dat er visch aan het Hoofd wordt aangevoerd, die ongekeurd wordt verkocht. Nu weet spr. wel, dat de keurmeester niet steeds aan het Hoofd kan zijn, maar hij zou tech gaarne zien, dat alle visch gekeurd werd. De Voorzitter merkt den heer Klein op, dat hij buiten de orde is. In verband met het gesprokene wil spr. evenwel verklaren, dat op het keuren van visch reeds de aandacht van B. en W. is gevestigd en een herziening der verordening eerlang in overweging zal worden genomen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. R ij wi e 1 bergplaats bij de H. B. S. Het voorstel tot vaststelling van een reglement op het gebruik der rijwielbergplaats aan de H. B. S. ontlokte eveneens nog eenige discussie. De heer Van Westendorp wenscht maat regelen te treffen, waardoor het niet mogelijk zal zijn, dat van de rijwielbergplaats zonder betaling gebruik wordt gemaakt. Hij zou den concierge met de bewaring belast willen zien en doet het voorstel om een nieuw artikel op te nemen, waarbij bepaald wordt, dat de concierge met de bewaring der rijwielen wordt belast, doch zonder voor de rijwielen aansprakelijk te zjjn. De V oorzitter geeft in overweging eerst eens te zien of die bepaling noodig is. Wanneer zij noodig blijkt, dan kan zij altijd nog in het reglement worden opgenomen. Handhaaft de heer Van Westendorp echter zijn voorste), dan zal het worden aangehouden tot een volgende vergadering en kan spr. inmiddels het advies inwinnen van den directeur der H. B. S., wiens schrijven alsdan^ zal worden overgelegd. De heer R i s acht de bepaling overbodig, daar het gebouwtje toch onder contróle staat van den directeur. De heer Van Westendorp wenscht het reglement in eens goed te maken en niet later daarin veranderingen te brengen en dringt aan op aanhouding van dit punt tot de volgende verga dering. Na eenige ondergeschikte opmerkingen der heeren R is en Kranen, spreekt de heer Klein er zijn leedwezen over uit. dat men hier den koste- lijken tijd zit te verbeuzelen met zulke nietige besprekingen. Het sprak z.i. van zelf dat de con cierge met de bewaking wordt belast, daar men dit immers niet aan den directeur kan opdragen. Het voorstelVan Westendorp wordt voorts in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen JlOj stemmen, waarna het voorstel van B. en W. ongewijzigd wordt aangenomen. Begrooting Gasthuis. Bij de begrooting van het Gasthuis wenscht de heer m r. Jansen te zien uitgemaakt of de Raad de subsidie van f500.thans al dan niet wenscht te geven. Z. i. behoort de Raad die subsidie niet eerder te geven dan wanneer blijkt, dat het St. Jacobsgasthuis haar noodig heeft. Men behoort een afwachtende houding aan te nemen. DeVoorzitte r deelt liet gevoelen van den lieer mr. Jansen niet. Spr. stelt het Burg. Armbestuur b. v. gelijk met het St. Jacobsgasthuis en ziet niet in waarom een request van regenten van het St. Jacobsgasthuis moet worden afgewacht. De heer mr. Jansen repliceert. Spr. zegt dat bij de wet bet St. Jacobsgasthuis en Burg. Arm bestuur niet gelijk gesteld worden. Wel zou het St. Jacobsgasthuis als een gemengde inrichting kunnen worden beschouwd, maar regenten zelf beschouwen het als een particuliere inrichting, terwijl het Burg. Armbestuur een gemeentelijke inrichting is. Een subsidie kan z. i. alleen wor den verleend bij gebleken noodzakelijk- en onvermijdelijkheid. De heer R i s merkt op, dat evenzoo het Zie kenhuis dan als een gemeentelijke inrichting is te beschouwen. De heer Gouka betoogt nog, dat men de subsidie vóór den tijd, dat men haar noodig heeft, behoort te verleenen, maar niet daarna. Het voorstel tot toekenning der subsidie van f500.wordt goedgekeurd en daarna even eens de begrooting van het St. Jacobsgasthuis over 1905. De heer De Groot stelt bij het voorstel tot wijziging der verordening van het getal, rangen en jaarwedden van de ambtenaren tér secretarie en de boden der gemeente voor om in art. 1. dier verordening te bepalen, dat het maximum der klerken zal zijn f500 in plaaats van f600. Nadat de Voorzitter en m r. Jansen de mindere wenschelijkheid daarvan hadden aan getoond, op grond dat men ruimte moet hebben voor behoorlijke salarieering, trok de heer D e Groot zijn voorstel in en werd de geheele ver ordening met algemeene stemmen goedge keurd. Brandkluis. Bij het onderwerpaanschaffing Brandkluis in het Raadhuis, vraagt de heer Ris of in verband met de plannen voor een nieuw Stadhuis hiermede niet kan worden gewacht. De heer Visser verklaart het onverantwoor delijk te vinden, indien de groote sommen geld niet op een veiliger plaats worden bewaard, daar de bouw van een nieuw stadhuis nog wel 15 jaren op zich kan laten wachten. De heer Kranen geeft in overweging de ge meente tegen inbraak te doen verzekeren. De Voorzitter verzekert, dat 3e kluis bij het eventueel betrekken van een nieuw stadhuis nog niet weg is, daar men de deur en het kozijn kan laten verplaatsen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stem ming goedgekeurd. Volkshuisvesting. Door den heer v. d. Drift wordt bij alge meene beraadslagingen over dit punt betoogt, dat Volkshuisvesting wel-is-waar een eisch des tijds is, maar de tijd nog niet gekomen is om voor stellen dienaangaande in te dienen, vooral omdat het bouwplan der gemeente nog niet vaststaat. De heer van Westendorp vindt de voor stellen van B. en W. zoo duidelijk mogelijk. Hij heeft daaraan weinig bij te voegen. Daar B. en W. bespoediging wenschen, vraagt hij of het niet raadzaam zou zijn onverwijld het contract met de vereeniging «Volkshuisvesting" op te maken en het daarna ter goedkeuring aan den Raad aan te bieden. Hierdoor zou vertraging worden voorkomen, want indien de vereeniging eerst hare statuten konkl. moet laten goedkeuren en daarin later ver anderingen moeten worden aangebracht, zal dit veel tijd vorderen. De 'Voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt, wanneer de Raad dit voorstel aanneemt, in een volgende vergadering de voorwaarden en de veranderingen, die B. en W. in de concept-statuten wenschen zien aange bracht, aan de orde te stellen. De heer van Westendorp meent, dat 1 /5 in het voorstel van B. en W. wel wat veel is. (B. en W. hadden voorgesteld een voorschot te ver leenen van f 100.000, mits het gestorte aandeelen kapitaal minstens '/5 van het voorschot bedraagt) en vroeg om verlaging van dit percentage. De Voorzitter merkt den heer van Wes tendorp op, dat dit niet bij de algemeene beraad slagingen thuis behoort. De heer van Westendorp zegt er dan straks over te zullen spreken. De heer De Groot is overtuigd, dat men den bouw van nieuwe woningen niet alleen aan het particulier initiatief moet overlaten, daar het dik wijls in deze aangelegenheid te kort schiet. Spr. is van meening, dat wel degelijk een ver eeniging, als hier bedoeld recht, heelt van bestaan, en wees den heer v. d. Drift op de bepalingen der Woningwet. Hij hoopt dan ook, dat het voor stel met algemeene stemmen zal worden aange nomen, opdat daaruit blijke, dat men hart heeft voor dit groote volksbelang. De heer v. d. Drift repliceert en blijft van meening dat het particulier initiatief voldoende in den bouw van nieuwe woningen zal voorzien en oordeelt het noodzakelijk dat eerst uitvoering aan het Bouwplan zal moeten worden gegeven. De heer De Groot zegt, dat de heer v. d. Drift blijkbaar de bouwers op het oog heeft. De vereeniging zal geen concurrent van hen zijn, daar zij kunnen meedingen naar den bouw van door haar te bouwen woningen, dat geen z. g. revolu tiebouw zal zijn. De bouwers zullen er dus zeer te vreden mee zijn, daar het werk voor hen toch blijft bestaan. Bi ven hen weet spr. nog niet of de bouwers niet liever voor een vereeniging willen bouwen dan voor eigen rekening. De Voorzitter antwoordt den heer v. d. Drift, dat het stratenplan is aangewezen voor de uitbreiding der stad en in dit plan worden tevens de plaatsen genoemd, waar straten zijn geprojec teerd en het verboden is te bouwen. Het een sluit het ander niet uit. Eerlang zal zal een plan worden ingediend voor bestratingen in 't Kamp. B. en W. zullen niet achterwege blijven met straataanleg voorttegaan. Door den aanleg van nieuwe straten wordt immers den bouwers gelegenheid tot bouwen geopend. De heer v. d. Drift ontkent, dat de tijd thans reeds gekomen is, om overtegaan tot het verlee nen van het voorschot aan «Volkshuisvesting" en zal derhalve zijn stem aan dit voorstel niet geven. De algemeene beraadslagingen worden thans gesloten. Bij de discussie, die nu volgde, kwam eerst de heer van Westendorp aan het woord. De heer Van Westendorp meent, dat de zekerheidsstelling van ]/5 van het voorschot mis schien bezwaren zal opleveren en zou gaarne '/s in zien veranderd. De heer De Groot is het met den heer Van Westendorp eens, datbij de geringe risico, die de gemeente heeft, dit percentage te hoog is. De heer Van Westendorp zou het be treuren, indien om de bepaling van V5 de plannen van «Volkshuisvesting" schipbreuk zouden lijden. De Voorzitter acht het percentage van 1/s gerechtvaardigd daar door het verleenen van het voorschot voor meer personen aanleiding zal bestaan hun geld in de onderneming te steken da» voorheen. 1 De heer R i s is van oordeel, dat de vereeniging «Volkshuisvesting" niet veel meer geld zal bijeeu brengen wegens het verleenen van het voorschot. Ook hem is het indertijd moeilijk gebleken het geld voor het Badhuis bijeen te krijgen. De heer Van Westendorp wil wachten met het bepalen van het percentage tot dat de voor stellen inkomen, betreffende de overeenkomst met Volkshuisvesting, om intusschen te trachten meer geld bijeen te brengen. De heer De Groot dringt er op aan, dat de Raad zich thans uitspreke. Met veel moeite heeft men f 11000 bijeengebracht. De heer Loopuyt meent dat er risico voor de gemeente blijft bestaan en stelt voor in plaats van '/si f 15.000.te bepalen. De heer Wittkampf vraagt, of de vereeni ging bepaald f 100.000 noodig heeft en of zij het niet met een kleiner bedrag kan doen. Hij wijst ver der nog op de waardevermindering, die te ver wachten is. De heer R i s betoogt eveneens dat op waarde vermindering behoord te worden gelet. De heer Klein zegt, dat het verleenen van het voorschot op den weg van den Raad ligt en wijst op de gemakkelijke manier, waarop men bij groote bankinstellingen geld kan bekomen. De heer mr. Jansen is van oordeel, dat het minimum van 20% als waarborg moet blijven gehandhaafd. Kan de vereeniging het noodige geld niet bijeenbrengen, dan mist zij de sympathie der bevolking. Spr. kan niet medewerken om haar geld te verstrekken, indien zij die sympathie mist. De heer De Groot meent, dat mr. Jansen, in deze niet op een juist standpunt staat. Hei is spr. onverschillig of de vereeniging de sympathie der bevolking al dan niet heeft. De heer Wittkampf blijft de aandacht vestigen op eventueele waardevermindering, al wordt er nog zoo solide gebouwd. Spr. geeft in overweging '/5 te veranderen in 11%. De heer Klein zal gaarne zijn stem aan het voorstel geven. Hij wijst ook op waardevermin dering. Het is hem bekend, dat bij verkoop van nieuwe panden nog geen '/s der waarde kwam. Zoo bracht onlangs een huis, 'dat f 1000 had gekost, hoogstens f250.— op. Hij zou dus 1/s als minimum willen houden. De heer van Westendorp stelt thans voor in plaats van *U te lezen t/10- De heer m r. Jansen zegt, dat, indien «Volks huisvesting" bij de gemeente niet voldoende ver trouwen geniet om 20% bijeen te kunnen brengen, hij zich niet gerechtigd gevoelt het geld te ver strekken. De heer van Westend or p zegtde heer mr. Jansen stelt het vertrouwen op 20%, ik op 10%. Spr. betoogt verder dat de Raad het percentage zal hebben te bepalen, niet de bevolking. Het voorstelvan Westendorp (10% in plaats van V5) wordt in stemming gebracht en ver worpen met 15 tegen 6 stemmen. Het voorstelLoopuyt (te lezen 15%) wordt hierna in rondvraag gebracht en verworpen met 13 tegen 8 stemmen. De heer De Groot wijst nog op de redactie van het voorstel van B. en W., dat thans luidt, dat wanneer geen f20,000 bijeen wordt gebracht, geen voorschot zal gegeven worden Hij stelt voor dat vijfmaal hetaandeelen-kapitaal, doch hoogstens tot een bedrag van f 100.000, als voorschot zal worden verleend. Het voorstelde Groot wordt in stemming gebracht en aangenomen met 12 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna in rondvraag gebracht en met 15 tegen 5 stemmen aangenomen. Vrijdag-middag voortzetting. tegen 8 De werkstaking der glasblazers. Een ploegbaas van het werkvolk, dat tlians in de glasfabriek van de firma van Deventer werkt, werd gister-avond bij het verlaten der fabriek door een joelende menigte opgewacht, die hem na liep tot zijn woning aan de Lange Singelstraat. De politie herstelde evenwel spoedig de orde. Vanwege het Schiedamsch Steun- Comité voor de Stakende en Uitgesloten Glas bewerkers wordt heden-avond 8 uur in 't gebouw Musis Sacrum, Lange Haven, alhier, een Openbare Vergadering gehouden, waarop de heeren A. Karsdorp van Delft en W C. Uitenbroeks van Rotterdam zullen spreken overHet ontstaan en het verloop van de Staking in de Glas-Industrie. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad, die gister werd geschorst, zal Vrijdag-middag worden voortgezet. De 40-j arige bootwerker J. Soeters is gister-avond aan boord van de zeelichter Scheepvaart II, liggende voor de kaarsenfabriek Apollo, van het dek in het ruim gevallen met het noodlottig gevolg, dat hij zijn ruggegraat ernstig bezeerde. Hij werd naar zijn woning gebracht, waar de hulp van een geneesheer werd ingeroepen. Heden zijn door de politie twee jongens van 10 en 12 jaar aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van plank jes op het stationsterrein alhier. Door de r ij ksambte naren O. De Hoog en J. De Ruiter is alhier aangehouden L. G. H., die, komende uit de branderij van den heer B. in de Mariastraat, een hoeveelheid van ongeveer I.7 liter ongedekten moutwijn vervoerde. KAAPSTAD, 30 November. Het is nog onzeker, of dr. Leyds het stoffelijk overschot van presi dent Kruger naar Pretoria zal vergezellen. Leyds heeft de mededeeling ontvangen, dat hij den 'eed van trouw (aan de Engelsche Regeering) moet afleggen, zoo hij in Transvaal wenscht te blijven. Indien het niet zijn voornemen is geruimen tijd in Afrika te blijven, dan moet hij een stuk tee kenen, waarin de datum van zijn vertrek wordt vastgesteld RIJNHOOGTE. Caub 30 November: 1.09 M; 0.04 M. *val. Huningen. 30 November: 1.08 M; 0.07 M. val. Kehl 30 November: 1.46 M; 0.02 M. was. Keulen. 30 November: 1.02 M; 0.05 M, val. Mannheim 30 November: 2.07 M; 0.03 M. val. Ruhrort 30 November: 0.36 M; 0.02 M. val. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Weerkundige Waarnemingen. van Woensdag 30 November, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. PLAATSEN. Barometer- stand, Heden. Wind richting. 1 Toestand van de Lucht. Thermom. Celsius. Heden. Bodö 751.3 O onbew. 9.6 Christiaansund 744.2 WZW sneeuw. 2.1 Skudesnaes 749.4 NNW zw. bew. 3.4 Stornoway 755.0 stil regen 8.3 Blacksod Valentia 767.0 WZW betrokk. 8.9 Scilly 767.6 W zw. bew. 8.9 Holyhead 763.3 WN VV betrokk. 8.9 St. Mathieu 768.5 N id. 8.6 Biarritz 767.1 onbew. 0.3 Cherbourg Wick 755.0 betrokk. 6.1 Schields 759.1 WNV\ •v. H'W 5.0 Sylt 75 4.5 S A 6.4 Hamburg 755.8 VZ V fV'UUh 5.0 Groningen. 758.1 •VZW R't ruK 6.2 Helder. 75 -.4 VN A id. 8.2 Rotterdam 761.4 vVZYV id. 6.6 Vlissingen. 762.6 W nevelig 7.3 Gris-nez 764.2 betrokk. 8.0 Haparanda 749 0 N onbew. 17.2 Hernösand. 751.0 N id 15.4 Stockholm 749.7 N id. 15.5 Neufahrwasser 746.9 WZW regen 1.9 Kopenhagen 750.2 NYV nevelig 3.9 Breslau. 756.8 sneeuw 1.4 Munchen 764 5 zw. bew. 1.5 Chemnitz 760.3 WZW sneeuw. 1.5 Carlsruhe 765.-1 ZW betrokk. 1.4 Maastricht 763.3 WZW regen 4.5 Parijs 766.9 ZZW betrokk. 2.1 Clermont 767.5 id. 2.2 Nice (Obs.340M.) 764.4 ONO onbew. 0.4 Per Telefoon, 30 Nov. 2V2 0/0 Nederland7913/ Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal Turkije C 7 o/0 China 4 o/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 6/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie >t 731/4 47 421/i 86S/4 115 232 586 116i/j 881/2 39V, 321/4 743/4 35V. 113Vs BEURS VAN SCHIEDAM, 30 Nov. 1904. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 30 November. Moutwijn f lÖ'/4. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 11. Jenever: f 15.—. Amst. proef f 16.50. Prima Graanspiritus ƒ2) a 21 Va»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3