Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Vrijdag 2 December 1904. No. 8068. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd '/.on- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.115. per rnaand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12'/J cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. V o or h e r h a a 1 d e 1 ij k adverteer en worden uiterst b i 1 lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Officieel© Berichten. Politie. De politie brengt in herinnering lo. de volgende artikelen van het Wetboek van Strafrecht Art. 284. Met gevangenisstraf van ten hoogste 9 maanden of geldboete van ten hoogste f300.— wordt gestraft, hij, die een ander door geweld of eenige andere feitelijkheid, of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid, gericht hetzij tegen dien ander, hetzij tegen derden, wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden. Art. 426 bis. Hij die wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmert of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijk ver klaarden wil blijft opdringen of hem op hinderlijke wijze blijft volgen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste f 100. 2o. de volgende artikelen uit de verordening ter handhaving van de openbare orde en veilig heid en de straatpolitie te Schiedam. Art. 30. Alle deelneming aan eene samenscho ling of eenen Volksoploop op den openbaren weg is verboden. Art. 31. Al wie aanwezig is bij of zich bevindt in eene samenscholing of eenen volksoploop op den openbaren weg en niet gehoorzaamt aan de bevelen van de politie om zich te verwijderen is strafbaar. Overtreding dezer artt. wordt gestraft met hechtenis van 'ten hoogste 6 dagen, of geldboete van ten hoogste f25. Algemeen Overzicht. 1 December. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. De Russen kunnen hoogstens 400,000 man op de been houden. Diao- jang en Orlof's divisie. Geen over winning zonder hulp der vloot, Port Arthur. Geen oorlogsschat ting. - De toestand. Het Notvoje Wremja heeft tegenwoordig arti kelen over den oorlog van een militair deskun dige, welke de aandacht, verdienen. Zij zijn in zeer gematigden toon geschreven, gunstig afste kende bij de gebruikelijke gezwollenheid van de Russische pers. Hij begint met het af te keu ren dat men nog steeds den oorlog met Japan als een tweede-rangs-oorlog beschouwt en daar om de beste troepen in Rusland achterhoudt. De schrijver is overtuigd dat Rusland in geen geval meer dan 400.000 man in Mantsjoerije op den duur op de been kan houden en daar er geen reden is, om aan te nemen dat Japan niet evenveel manschappen in het veld zou, kunnen brengen, moest men het overwicht dat men in getal niet kan verkrijgen, in hoedanigheid trach ten te bereiken. Generaal Orlol's divisie, die het er zoo jammerlijk afbracht bij Liao-jang, be stond uit reserve-soldaten. Hoe groote diensten hadden juist in dit geval puike troepen kunnen bewijzen. De deskundige van het Notvoje Wremja ziet geen kans op een definitieve overwinning voor Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 50) „Ja," antwoordde Guij zachtzinnig „over dat punt bestaat niet de minste twijfel." „Dan hebben wij ons beiden vergist," ver volgde Daniël plechtig; de jongen moet door het lijden zeer veranderd zijn geweest. Nie mand uit mijne familie, Guij, keerde ooit den rug aan een ongelukkigen vreemdeling, laat staan aan zijn eigen vleesch en, bloed." „Die!" antwoordde Guij, insgelijks onder den invloed eener strenge ontroering was. „Zoo als ik dan zeide ontmoette Karei en ik el kander met toeval, (hier glimlachte hij om zijne eigen gedachten), ik vernam wie hij was en luisterde naar zijne treurige geschiedenis. Had hij uw zoon, boste vader Daniël had Karei niet het volste recht in de wereld om mijn broeder te zijn?" Daniël knikte toestemmend, en Guij zag dat het oogenblik voor verzoening gekomen was. „En Karei heeft bewezen dat hij een dege lijk goede broeder was," vervolgde hij levendig „de deelgenoot mijner werkzaamheden, de eenige Rusland zonder hulp van de vloot. Voor het oogenblik kan een aanvallende beweging van Koe- ropatkin niet veel uitwerken. Het, is onmogelijk de Japanners in hun verschanste stellingen door middel van frontaanvallen te verslaan, terwijl voor omtrekkende bewegingen grooter numeriek overwicht noodig zou wezen. Zelfs als de Ja panners tot een terugtocht gedwongen worden, zouden de Russen er weinig baat bij hebben. Want eer zij zuidelijk genoeg zijn gekomen, zal Port Arthur gevallen zijn. Bovendien, hoe zou Rusland Port Arthur kunnen bezet houden zoo lang de 'Japanners op zee de baas zijn. De Ja panners kunnen ook naar goeddunken Sachalin en Kamsjatka bezetten. Verder zal Rusland nooit middelen bezitten, om van Japan een oorlogsschat ting af te dwingen. Alleen wanneer admiraal Rozjestwenski de overwinning behaalt over Togo, kan de krijgs kans keeren. In Mantsjoerije. De legersterkte. Kozakken. Een Russische overwinning. 300 Japanners gesneuveld. Door Ja panners is het gevecht doodgezwe gen. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Daily Express, beschikken de Russen in Man tsjoerije thans over 320.000 man. Hunne drie legers zijn als volgt samengesteldeerste leger, onder generaal Linjewitsj, bestaande uit de 1ste, 2de, 3dê en 4de Siberische legercorpsen en het lste Europeesche legercorps; tweede leger, on der generaal Grippenberg, bestaande uit dé 8ste, 10de en 17de Europeesche legercorpsen; derde leger, onder generaal Kaulbars, bestaande uit de 5de, 6de Siberische legercorpsen en de 4de en 16de Europeesche legercorpsen. Het leger van Kaulbars is met 30.000 ko zakken versterkt en zal gesplitst worden in drie kleine legermachten, waarvoor Kaulbars na zijn aankomst op bet, oorlogsterrein de bevelhebbers zal kiezen. Koeropatkin stelt, gelijk men in een tele gram in dit. blad bevestigd zal zien, hel ge vecht bij Tsin-he-tsjen als een belangrijk voor deel voor de Russen voor. Gisteren werd van hém het eerste ambtelijke telegram erover te Petersburg ontvangen. Het luidde: Het gevecht bij Tsin-he-tsjen is den 28sten November op nieuw begonnen en denzelfden dag om 11 uur 's ochtends geëindigd. Wij begroeven de gedoode Japanners in den omtrek van onze stelling. Eer het middag was, hadden wij er 230 begraven, allen van het 7de regiment van de 9de reserve- brigade. Wij maakten vele geweren, schietvoor raad en schansgraversgereedschappen buit. Uit een Reuter-telegram over hetzelfde ge vecht blijkt dat de Russen onder Rennenkampf stonden. Een Russische batterij verijdelde een poging van drie Japansche compagnieën om den rechtervleugel van de Russen om te trekken. Het. aantal Japansche lijken op het slagveld bedroeg, volgens dit bericht, 300. makker mijner vrije uren. Hij was het, die bij mij waakte, mij oppaste, mij verzorgde, toen gij beiden en alles wat ik in de wereld heb honderden mijlen van mij verwijderd waart. En waarom zouden wij geen vereenigd huisgezin zijn? Heeft, de Almachtige niet den armen verlaten vondeling, den pleegzoon, als het middel gebezigd, om den werkelijken zoon, den eenigen, die u is overgebleven, in zijn vroe- geren toestand terug te brengen? „Ik wii de Voorzienigheid niet, beleedigen, maar zijt gij wel zeker van hetgeen gij zegt?" vroeg Daniël, met die sterke ontroering, welke bij een krachtvol man altijd zoo pijnlijk is om aan te zien. „Zeker! Gij kunt ook bij zijne vrienden, den pastoor onzer parochie en Dr. O'Mara gaan informeeren." „Dat de goede God u zegene, Guij," mom pelde de grijze moeder vurig. Guij zweeg, en de oude lieden zaten zich stilzwijgend te verheugen over de nieuwgeboren hoop. Weinige oogenblikken te voren had Karei, wellicht aangespoord door die geheimzinnige kracht welke men sympathie noemt, de deur der kamer geopend, en stond nu besluiteloos op den drempel, terwijl hij pijnlijk tusschen hoop en vrees geslingerd werd, en niets van hetgeen er gesproken werd hem ontging. Zich ten laatste niet langer kunnende bedwingen, liep hij met haastigen tred naar bet midden Misschien heeft dit voordeel de Russen aan gemoedigd, om den algemeenen aanval op de Japanners te openen. Uit het jongste telegram van Koeropatkin schijnt men tenminste te m<>e- ten opmaken, dat een dergelijke beweging aan den gang is. Van Japanschen kant is het geheele gevecht tot dusver doodgezwegen. Engeland en Rnsland. Président Roosevelt heeft, naar Reuter gister uit Washington seint, medegedeeld, dat vice-ad- miraal Charles Henry Davis Junior, vlagofficier, van de Marine der Vereenigde Staten, zal worden toegevoegd aan de commissie van enquête inzake het Doggersbank-incident. Schout-bij-nacht Davis heeft het lidmaatschap van de Doggersbank-commissie aangenomen. RUSLAND. De Kölnische Ztg. verneemt uit Petersburg dat er, ingevolge een aantal verzoekschriften van de zemstvo's, op het departement, van Binnenlarid- sche Zaken plannen bestaan om de vertegen woordigers van de districten te vermeerderen en de administratieve bestraffing van zemstvo-amb- tenaren af te schaffen. Opnieuw zijn 26 menschen die langs ad- nhnistratieven weg verbannen waren, uit Ar changel en 54 uit de omliggende districten vrij gelaten. Er zijn vele studenten, statistici, vrou welijke artsen en ambachtslui onder. In Archan gel zijn nu 500 politieke ballingen. De tekst van, de laatste motie die de con ferentie van zemstvo's te Petersburg heeft aan genomen, luidt, als volgt: Aangezien de conferentie gelooft, dat het regle ment van 14 Augustus 1881, nopens maatregelen tot bescherming van de openbare orde in den staat, een van de voornaamste oorzaken is voor het ontstaan van administratieve misbruiken en openbare ontevredenheid, en zoodoende de ves tiging van onderling- vertrouwen tusschen regee ring en volk belemmert, beschouwt zij de on verwijlde afschaffing van gezegd reglement als dringend wenschelijk. Daar bovendien het stel sel van administratieve onderdrukking dat kor telings door bijzonder1 geweld onder bedoeld regle ment. is toegepast, een menigte slachtoffers van administratieve misbruiken heeft gemaakt, welke slachtoffers straffen hebben ondergaan en rech ten hebben verloren, beschouwt de conferentie het als een plicht om de noodzakelijkheid in het licht te stellen van de volledige afschaf fing va.n alle straffen, welke bij maatregel van bestuur worden opgelegd. Dc conferentie hoopt en vertrouwt dat door een daad van vergevings gezindheid jegens alle personen die de boven bedoelde straffen hebben ondergaan, de hoog ste macht, in den staat vrede in het land zal brengen. DUITSCHLAND. Gister seinde Reuter uit Berlijn: der kamer, en de armen uitstrekkende riqp hij met bevende lippen die hem de spraak bijna weigerden, de gezegende woorden „Moeder!" „Vader!" Meer was er niet noodig dan deze twee woor den; de heiligste en dierbaarste, welke ooit door een sterveling aan zijne medemenschen gericht zijn; de eerste, die het kindermondje stamelt en die op vergevorderden leeftijd niets van hunne kracht, verliezen. De ziel, voor wie zij hunne beteekenis verloren hebben, is wel diep te beklagen. Daar was dien avond op Guij's kamer een familiefeest, zoo rein, zoo gelukkjg, dat de en gelen er aan deel zouden willen nemen, den kende wat een gelukzalig verblijf de aarde zou zijn, indien er meer dergelijke oprechte en har telijke wed erkeerige liefde op hare oppervlakte gevonden werd. De oude vrouw zat haar geluk in stilte te genieten met een zoon aan iedere zijde; en Daniël, die de rol van gul gastheer vervulde, (want, het was immers het huis van den kleinen Guij), was zeker wel twintig jaar jon ger geworden. „Vergeef het mij," zeide hij, „maar het zien van uw verbleekt gelaat, Guij, en al wat er verder gebeurd is, zou mij een zaak van groot belang doen vergeten. Uw eigen moeder is gevonden door den knappen man, dien gij eenige jaren geleden in de hoofdstad geraad- Het Pruisische Hoogerhuis vierde heden het gouden jubileum van zijn bestaan. Bij het be gin der zitting sprak de minister Hammerstein de gelukwenschen uit van het ministerie. Waren de zittingen der Vertegenwoordiging niet steeds zonder strijd, toch was de grondgedachte bij de werkzaamheden steeds trouw jegens koning en vaderland, in tijd van strijd zoowel als van vrede, en daaraan had het Hoogerhuis ©en groot en roemvol aandeel. De voorzitter, vorst Knyphau- sen, betuigt het ministerie dank en spreekt het vertrouwen uit, dat het Huis zijne werkzaam heden tot zegen des vaderlands moge volbren gen. De president heft tot driemalen toe een „Hoch" aan op den keizer, waarmee de vergade ring met geestdrift instemt. Daarna gaat het Huis over tot de orde van den dag. BELGIë. Het comité van de magazijnarbeiders in de glasnijverheid van Charleroi heeft gisteren be sloten, in geen onderhandelingen met de patroons meer te treden en de staking tot 1 Mei voort te zetten. Het comité beweert 300.000 frs. aan ondersteuning uit het buitenland te hebben ge kregen. Het bedrag van het totdusver ver beurde loon wordt op 11 millioen frs. geschat. Tengevolge van het stilstaan van de glasblaze rijen, wordt ook 3e crisis in de steenkoolnijver heid verscherpt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seinde gister uit Weenen: In de vergadering der Kamergroepen stemden de aanwezige leidsmannen, uitgenomen de Jong ïsechen, de Zuid-Slaven en Agrarische Tsechen er in toe, op Voorstel van den minister-presi dent, om vóór Kerstmis te behandelen de voor- loopige begrooting, de Voorstellen tot ondersteu ning van hulpbehoevenden en dc oprichting van een juridische ItaJiaansche facultiteit. De voorzitter beloofde de kwestie ter kennis te brengen van de vertegenwoordigers der af wezige groepen. ITALIë. In den Senaat, begroette de koning in zijne troonrede de nieuwe Volksvertegenwoordiging en drukte de overtuiging uit, dat de vraagstukken, voortvloeiend uit de nieuwe wenschen op het gebied der sociale wetgeving, tot oplossing zullen komen. Bij de wetgeving zal men vooral zorg moeten wijden aan de arbeidende klassen; de arbitrage zal geschillen tusschen kapitaal en arbeid kunnen beslechten. De regeering heeft nieuwe handlsverdragen voorbereid met Duitsch- land, Zwitserland en Oos-tenrijk-Hongarije. De ©economische toestand van Italië toont vooruit gang; een zoo hooge rentevoet is nooit bereikt, de kapitalen vloeien rijkelijk toe naar de spaar kassen en de banken, dank zij den vrede, be veiligd als die wordt door hechte bondgenoot schappen en oprechte vriendschapsbanden. De koning herinnert voorts aan de bezoeken pleegd hebt, krijg maar geen kleur, jongen. Hij heeft mij alles zelf verteld." „Waar is hij?" vroeg Guij zeer kalm, terwijl hij het moederlijk gelaat van vrouw Da niël aanzag, en dacht, dat hij met zijn te- genwoordigen toestand zeer tevreden was en geene verwijdering van den kring zijner familie behoefde. „O!" zeide Daniël, „hij zal morgen-ochtend hier komen en een vreemdsoortig kereltje mede brengen, die zegt, dat hij uw vader's knecht weest is en u als zuigeling op zijn arm heeft gedragen; maar dat is nog lang het buiten gewone van de zaak niet, volstrekt niet." „Inderdaad," antwoordde Guij met een glimlach, „er is hoegenaamd niets buitenge woons in, dat ik werkelijk mijn eigen vader en moeder terug vindt; maar wie en wat wa ren zij? Ik heb een brief ontvangen, maar ik denk van een der mannen, van wie gij spreekt, doch ik. had het maar beter gevonuen niets over den inhoud te zeggen." „Gij zijt een voornaam heer, ofschoon de wereld het nog niet weet; inderdaad aan ieder lid even adelijk en rijk als mijn meester zelf," zeide Daniël, met een blik vol liefdevolle be wondering. Wordt, vervolgdA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1