Dagblad voor Schiedam en 27ste Jaargang Zondag 4 December 19D4. No. 8070 EERSTE BLJU. Oflicieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. Stateii-Geiieraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bux-eauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. Van PRIJS DER ADVERTENTIëN: 16 regels /'0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden u lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. i ter st bil- Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens ,op 15 December a.s., des middags te twaalf uur voor den tijd van 3 jaar bij inschrijving in het openbaar te verpachten Het recht van den afslag van viscli aan de Groote Vischinarkt te Schiedam. De pachtvoorwaarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie (Afdeeling A) Op zegel geschreven inschrijvingsbiljetten moeten vóór 's middags 12 uur van dien dag ten Raad- huize zijn ingeleverd. De Commissie voor Gemeentewerken te Schiedam is voornemens, op Vrijdag 16 December a.s. 's voormiddags 11 uur, namens Burgemeester en Wethouders ten raadhuize aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikelen en verdere materialen ten behoeve van den dienst der gemeentewer ken gedurende het jaar 1905. Het bestek ligt ter inzage op de stadstimmer- werf en is ter Gemeente Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. 3 December. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. De strijd om den 203 meter hoog en berg. Verandering der Japansche bele geringstactiek. De veroverde berg beheerscht de haven. Wat de Daily Mail er van zegt. De Russen hebben kanonnen in den steek moeten laten. Naar aanleiding van den verwoeden strijd om den 203 M. hoogen heuvel, die geëindigd zou zijn met eene overwinning der Japanners, wordt van deskundige zijde de opmerking gemaakt, dat men hier wellicht te maken heeft met een verandering in de Japansche belegeringstactiek. De Japansche veldheer schijnt ingezien te heb ben dat de kans om Port Arthur te vermeeste ren, vóórdat de Baltische vloot aankomt, vrij ge ring is een heden ontvangen Reuter-telegram noemt nu 10 December als uitersten termijn! en dat generaal Stössel besloten heeft tot het alleruiterste te volharden. Onder dergelijke om standigheden zou generaal Nogi geredeneerd hebben komt het er allereerst op aan, om althans enkele punten te veroveren, die de haven van Port Arthur beheerschen, om vandaar uit het restant van het eskader, dat zich in de baai bevindt, te kunnen beschieten. Daar de geheele veldtocht beheerscht wordt door de vraag, wie ter zee de oppermacht, zal hebben en het voor uitzicht, dat de Baltische vloot verslagen worde, tamelijk twijfelachtig blijft, zoolang het Port Arthur-eskader ook slechts een deel van de Ja pansche vloot vordert, acht men het natuurlijk, dat de Japanners er nu bovenal op bedacht zijn, het Port Arthur-eskader te vernielen. De fout van admiraal Togo, die bij den uit val van het Port Arthur-eskader een deel ervan weêr in den „val" liet terugroepen wordt nu op pijnlijke wijze gevoeld. Thans zal moeten blij ken, of het generaal Nogi zal gelukken het vraag stuk op te lossen, hoe men een vloot door een landleger weet te overwinnen.... Van verschillende kanten wordt erkend, dat de verovering van den 203 M. hoogen heuvel de Japanners inderdaad de binnenste ruimte der Vesting en de haven geheel doet beheerschen. De taak der verdediging wordt daardoor zeer aanmerkelijk verzwaard. Welke offers van Ja pansche zijde gebracht werden om dit te be reiken: de huiveringwekkende cijfers, in de. te legrammen genoemd, geven daar een denk beeld van I De Daily Mail zegt naar aanleiding vay de vermeestering van den Berg van 203 M. door de Japanners: Nauwkeurige metingen en vergelijkingen too- nen aan dat de berg elk deel van de stad en de haven van Port Arthur beheerscht op afstan- dexx van 7200 M. tot 8800 M. Indien hij bezet kan gehouden worden en indien er zware ka nonnen op geplaatst zijn, wat altijd eenigen lijd kost, aangezien het eenige dagen vereischt. om de basementen te maken voor aanvalswapens als de Japanners gebruiken, zal het. vuur van daar de Russische schepen in de haven recht streeks teisteren. Het moet de haven onhoud baar voor hen maken cn hen dwingen zee te kiezen. Maar het groote belang van de stelling, gelijkende op dat. van de Malakof bij Sewasto- pol, maakt het zeker dat de Russen de wan hopigste pogingen zullen doen, om de Japan ners te verdrijven en de stelling opnieuw t,e ne men. Wij kunnen verwachten te hooren dat al het. vuur van de Russische oorlogsschepen cn forten erop samengetrokken is, zoodat nu zelfs de Japanners door nog een hel van granaten en vuur moeten. Zij hebben do stelling gewon nen door den hoogs ten heldenmoed, door offers zoo groot als geen ander leger ter wereld zou kunnen brengen; indien zij bezet gehouden kan worden door menschetijke wezens zullen zij haar bezet houdeix; want, het leven van hun land hangt, af van hun volhardingsvermogen in dit uiterste oogenblik van den strijd. Niet, alleen bestrijkt de Berg van 203 M. de haven, maar ook het terrein achter de groote groep van forten op de Ilse en Antse-hoogten, zoodat zijn vermeestering den aanval op deze laatste forten veel zal vergemakkelijken. Het is dan ook twijfelachtig of die nog gehouden kun nen worden, wanneer de Japanners eenmaal be legeringsgeschut op den Berg van 203 M. hebben opgesteld De Londensche bladen melden dat de Russen, bij het verlies van hun fort op den Berg van 203 M. voor Port. Arthur verscheidene snelvuren de kano ïx non en 15 cM.-stukken van Canet in den steek hebben moeten laten. Het fort bestaat voornamelijk uit rotsen en groote brokken rots, die vooral aan den westelij ken kant de verdedigingswerken vormden. Bij den stormloop moesten de Japanners een reeks van gepantserde dekkingen nemén, welke den berg op zijn top omgaven. In Mantsjoerije. Koeropatkin heeft dd. eergisteren aan den Tsaar bericht: Drie sotniën, die den 30en November van den pas, twaalf wersten ten zuiden van Tsin- het-sjen den verdreven vijand vervolgden, dron gen hem aldoor in het nauw, bereikten over Soeïdoen de Taitseho, beschadigden de telegraaf lijn in het dat der rivier en namen den draad der leiding mee. De Japamxers verbrandden ge durende een gevecht de depóts proviand in twee dorpen in het dal van de Taitseho. Van de tot vervolging van de Japanners uitgezonden afdee ling zijn twee kozakken gekwetst. Naar het zeg gen van Chineezen zouden de Japanners tijdens het gevecht in den pas, den 30en, een vijftig tal dooden cn een honderdvijftigtal gekwetsten op karren hebben vervoerd. Wij vonden nog drie- en-twintig lijken en hebben zeven man gevan gen genomexx. Van den nacht van 1 op 2 De cember geen berichten aangaande gevechten. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. TANDZJER, 2 December. De officieren der Rus sische schepen verklaren, dat zij denken tegen Maandag te zullen vertrekken. PERIM, 2 December. Twiixtig Russische oor logsschepen zijn om vijf uur 's namiddags hier gepasseerd, varende in de richting van Dzjiboeti. Ten Noorden van Perim heeft de Fransche stoom- boot Binger zich bij de vloot gevoegd, waar schijnlijk om den Russen bijzondere loodsen voor Dzjiboeti te verschaffen. PERIM, 2 December (zeven uur 's avonds). Na een uur stoppens op de Afrikaansche kust hier tegenover, zijn de Russische schepen van koers veranderd en voeren oostelijk naar Aden in stee van naar Dzjiboeti. tegelijkertijd het recht ontnomen van den ver koop van losse exemplaren. De Tsaar heeft geheimraad Taganlsef be noemd tot voorzitter van de commissie welke in opdracht heeft, de wetten van Finlaxxd in over eenstemming te brengen met die van het, rijk. Onder de Russische leden bevindt zich prof. Mar tens. De eerste vergadering wordt vandaag te Petersburg gehouden. DUITSCHLAND. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden voor de kaxxaten heeft gister met 18 tegen 10 stemmen, ook in tweede lezing het. beslissende artikel uit het wetsontwerp aangenomen, waar bij het graven vaxx het kanaal Rijn-Hannover en de kanaliseering vaix de Lippe werden vastge steld. Tot, Minden wordt het kanaal als een vol ledig kanaal aangeduid, vandaar tot Haxxnover als een aansluitingskanaal. Gister-namiddag om twee uxxr is te Mun- chen prins Frederik van Hohenzollern overleden. (Hij was te Intzigkofen den 25en Juni 1843 geboren. Pruisisch ruiter-generaal, was hij ge huwd met eeu prinses van Thurn en Taxis. Zijn broeder is koning Karei van Roemenië, zijne zus ter de Gravin van Vlaanderen). RUSLAND. De Rxxssische minister van Binnenlandsche Za ken heeft aaxx de krant Syn Otetsjestwa, waar van eenige dagen geleden het eerste nommer verschenen is, een waarschuwing gericht en haar FRANKRIJK. Het is reeds meermalen gebleken dat de H. Stoel de leugens of halt-onjuiste voorstellingen, door minister Combes gedebiteerd, niet onweer sproken laat. De minister heeft, nu onlangs weer, op den 25en November, in de Kamer ver klaard dat, toen de Regeering alle aanvragen om autorisatie, ingediend door verschillende congre gaties: de Capucijnen, Dominicanen of Francis canen, had geweigerd, deze congregaties in 1903 haar aaxxvragen hernieuwden om in Frankrijk eenige huizen te mogen behouden met het doel missionarissen te vormen voor het Oosten, welke aanvragen zij later weer introkken, naar Com bes beweerde, op last van den H. Stoel. „Wij kunnen", meldt thans de Osservatore Romano in een officieel „Communiqué", verklaren, dat de nieuwe aanvragen om autorisatie door de bo vengenoemde congregaties werden ingediend op herhaald advies van den minister van Buitenl. Zaken en dat de H. Stoel, daaromtrent geraad pleegd, zich in de droeve noodzakelijkheid be vond aan deze congregaties dien stap te ont raden enkel en alleen ter oorzake van de door de Regeering gestelde onaannemelijke voor waarden." De Siècle ontvangt uit Rome het volgexxde bericht Sedert eenige dagen wordt de Paus bestormd met verzoeken onx krachtdadig op te treden tegen de Fransche regeering. Men hoopt, dat binnen korten tijd in de acht onbezette bisdommen van Frankrijk nieuwe bisschoppen zullen worden be noemd en wel zonder daarin de Fransche regee ring te kennen. In beginsel heeft Pius X reeds toegegeven, doch hij wil eerst nog kardinaal Lan- genieux raadplegen. ZUID-AFRIKA. Te Brandfort, in Transoranje, is eergisteren het Boeren-congres geopend waarin het in ge breken blijven van de rijksregeering ter zake van de toegezegde schadeloosstelling, het onderwijs vraagstuk en andere kwesties aan de orde zijn gesteld. Er warén 113 afgezanten uit alle doe len des lands, behalve uit Frankfort, opge- konxen. ITALIë. Uit Rome. In de verschillende kerken van Rome is de noveen ter eei-e der Onbevlekte Maagd reeds begonnen. De kardinaal-vicaris Respighi heeft een schrijvenaan de rectors en de pastoors van Rome ge richt voor de verlichting dergevels, koepels en torens op den avond van 8 Dec. Op zijn last, zullen dien nacht om 1 uur precies alle klokken van Rome geluid worden. Men rekent dat niet minder dan 30000 pelgrims naar Rome zullen komen om de plechtigheden in de St. Pieterskerk bij te wonen. De Civilta cattolica zal in lxaar eerstvolgend nummer een opmerkelijk artikel over het Non expedit bevatten, waarin zal worden betoogd, dat al kan de Heilige Stoel het bekende verbod niet. officieel en geheel opheffen, tie paus toch wel op zijn minst, vele overtredingen van het verbod, dat slechts door de omstandigheden in 't leven werd geroepen, kan toelaten. SERVIë. Het Kabinet heeft zijn ontslag ingediend. AMERIKA. Naar de Standard uit New-York verneenxt, heeft de commissie voor de Amerikaansche han delsvloot het denkbeeld losgelaten van preferen- tieele en differentieele subsidiën, omdat dit onuit voerbaar blijkt: het is in strijd met de handels verdragen. De commissie zou nu willen voor stellen het heffen van een tonnegeld van buiten- landsche schepen, alsnxede uitbreiding der wet ten op de kustvaart, waarbij ook het Panama kanaal inbegrepen zou worden. Het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft, naar aanleiding van Rus- land's antwoord, voorstellende onx de tweede Haagsche conferentie te verdagen tot xxa afloop van den oorlog in het Verre Oosten, de vol gende nota aan de pers gezonden: Waar Rus land alleen op deze voorwaarde aan de confe rentie wil deelnemen en aangezien verscheidene andere mogendheden hun toezegging in zouden trekken, ingeval Rusland niet vertegenwoordigd ware, verhindert het. voorstel van de Russische regeering de Amerikaansche, tegen wil cn dank, om op dit oogenblik verdere stappen in de aan gelegenheid te doen. De Japansche zaakgelastigde heeft aan F. B. Loomis, secretaris-ad sisten t bij het staatsde- partement te Washington, medegedeeld, dat. Ja pan gisteren Roosevelt's uitnoodiging tot de Vre desconferentie had oxxtvangen, die met bekwa men spoed aaxx het Parlement zal worden voor gelegd. De vorm dezer kennisgeving wordt be schouwd als een aanduiding dat het voorstel gun stig door Japan wordt ontvangen. De wereldteixtoonstelling te St. Louis heeft eergisteren-avond om twaalf uur hare poorten gesloten met dezelfde plechtigheid als zij ge opend is. De oud-gouverneur Francis, voorzitter van het tentoonstellingscomité, hield een toe spraak en daarna trok weer een schilderachtige stoet over het tentoonstellingsterrein. Het geheele aantal bezoekers is 19 millioen geweest. De uilgaven hebben 125 millioen gul den beloopen. Terwijl de correspondenten van New-York- sche bladen zeggen dat de wereldtentoonstelling te St. Louis winst heeft opgeleverd, seint die van de Daily Chronicle te St. Louis, dat er met zwaar verlies gewerkt is; de omvang van het verlies moet echter nog vastgesteld worden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 December. Indische begrooting De heer Fock vraagt bij «bosch wezen", of het gratis vex-strekken van hout aan de bevolking niet op ruimer schaal kan plaats vinden, en of de minister zijn aandacht wil vestigen op de misbruiken, hij liet zg. «huisbezoek" voorkomen de. De minister zegt overweging toe, maar wijst er op, dat vaak hêt gratis verstx-ekte hout wordt verkocht. De heer V e r lx e ij wil meer doortastende proe ven laten nemen met draadlooze telegrafie, en wil dien tak van dienst in handen van den Staat zelf houden. De heeren Dolk en Tydeman sluiten zich in hoofdzaak hierbij aan. De heer Pijnacker If or d ij k wil in deze concessie verleenen aan particulieren, wanneer slechts de voorwaarden, daarin gesteld, nauwkeu- keurig omschreven zijn. De heer Fock vraagt, hoe het met de reede nabij Soerabaja is gesteld. De minister gaat de argumenten tegen de particuliere exploitatie van de telegrafie na, en bestrijdt ze. Hij verklaart, dat de concessionaris verplicht zal zijn, al datgene in het publiek be lang te doen en na te laten, wat door den Slaat zelf zou kunnen worden gedaan of nagelaten. Moet men de zaak in eigen beheer nemen, dan stijgt de post voor traktementen en pensioenen weer aanmerkelijk. Omtrent de reede van Soera baja zegt de minister, vooralsnog geen volledige inlichtingen te hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1