Gmilie eii Moeite Onroerende Goederen, Kerknieuws. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Uitlotingen. Scheepvaart. V isscherij -berichten. Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. 88% 33'/, ter hoog op de rails stond én waarschuwde stukken hout dreven. Men begon heden-ochtend met beperkten dienst te rijden van Delftshaven en van Schiedam af naar het terrein van den doorbraak, vice-versa. Daar zijn trappen tegen Schieland's zeedijk ge maakt. om bij het overstappen de reizigers van dienst te zijn. Al hooger en hooger stijgt inmiddels de mod derlaag, want steeds vloeit het door het gat in den zwakker wordenden dijk. Van meer dan 150 meter tramrail is al niets meer te zien. En maar altijd door verspreidt zich de papperige glibberige massa, cfïe opgespoten werd ter ver booging, in de nabijgelegen sloten en van daar op de landerijen, die hoe langer hoe meer on der de modder dreigen te verdwijnen. De schade is zéér groof! Steun voor de glasblazers. Het volgende manifest aan het Nederlandsehe volk moesten wij Zaterdag wegens plaatsgebrek tot heden laten liggen. Geachte Medeburgers Onderstaande organisaties achten het noodig langs dezen weg u in te lichten omtrent de sla king der glasblazers, die nu reeds twee maan den heeft geduurd. Nog steeds worden de sta kers in een verkeerd daglicht gesteld. Nog steeds wordt de meening verkondigd, dat de staking is geproclameerd en voortgezet omdat het al leen te doen was om te staken en de patroons te dwingen de loonsvermindering in te trekken, zonder meer. Wat is toch de werkelijkheid. Toen de eerste conferentie plaats had met de patroons, werd namens alle glasblazers in Nederland ge vraagd „de nieuwe loonlijst in te trekken en een andere samen te stellen in overleg met de arbeiders", wilde men dit niet doen dan een maand of 14 dagen uitstel geven. Kon het bil lijker? Doch inplaats daarvan mochten de ar beiders hun grieven bekend maken en daarmee uit. De patroons maakten eenige wijziging in het betalen der loonen, doch de loonen der fles- schen bleven hetzelfde. Men moest een uniform loontarief hebben. Wel eigenaardig, dat dit juist moest geschieden door verlaging op die fabrie ken waar het nog een beetje redelijk was, en niet door verhooging waar het veel te laag was. Hiermede was het recht van de arbeiders mis kent, elk weldenkend mensch zal toch moeten toestemmen, dat de arbeiders recht van meespre ken hebben, waar het geldt het vaststellen van zijn loon, de eenige bron van zijn levensonder houd. Was het wonder, dat men na zoo teleur gesteld en gegriefd te zijn het werk neerlegde. Hadden de patroons de arbeiders niet genegeerd, er was geen staking gekomen. Herhaaldelijk is door Verschillende afgevaardigden gevraagd of de patroons van meening waren, dat de arbeiders te veel verdienden, doch steeds zijn zij het ant woord schuldig gebleven. Nu is er herhaalde malen beweerd in de bla den, dat er inzage van boeken is gegeven, en dat het antwoord der werklieden was: „dat men niet geloofde dat de toestand zoo slecht was." De waarheid is deze: slechts een der fabrikanten heeft inzage gegeven van eenige bekcheiden, die betrekking hadden op de uitkomsten van het be- dryf, doch daar is niet voldoende uit gebleken, uit welke oorzaak die uitkomsten niet bevredi gend waren. Op de tweede conferentie is dan ook ronduit gezegd door den voorzitter der pa- troonsvereeniging, dat de patroons nooit te vin den zouden zijn om inzage daarvan te geven. Op deze conferentie, die was aangevraagd om de patroons de gelegenheid te geven, eenige toe zegging van beteekenis te doen, om de staking opgelost te krijgen, stelden de patroons de voor waarde, dat ze binnen 4 dagen besluit moesten hebben van de arbeiders. Doch binnen 24 uur zochten de patroons zelf deze overeenkomst te breken door te probeeren onderkruipers aan te werven. Tevens moesten wij de aandacht, vestigen op het volgende. Reeds voor de staking richtten de patroons een adres aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp Arbeidscontract; zij zeggen daarin woordelijk het Volgende bij arti kel 1639a: „Dat de werklieden in hun bedrijf „veelvuldig noodeloos verzuimen, door roekeloos- „heid vaak groote schade veroorzaken, en in vele „gevallen een haast zwervend leven leiden." Dus met andere woorden: die glasblazers zijn niet meer dan een zigeunerbende. Wij zullen op al die beschuldigingen niet ingaan; trouwens, -de arbeiders hebben tijdens de staking wel bewe zen geen zigeuners te zijn, doch hierop willen we toch even de aandacht vestigen, dat de pa troons zelf met schoone beloften de arbeiders trachten te verdeelen, omdat ze gebrek hebben aan goede arbeiders, om dan naderhand te zeggen „ze leiden een zwervend leven." Wat zegt gij daarvan, waarde lezer? En nu ten slotte deelen wij mede, dat, naar wij uit goede bron Vernemen, een Arbitrage- Comité tot stand is gekomen, tot beëindiging der staking, en wij hopen van harte, dat het ge noemd comité het moge gelukken de kwestie op te lossen, maar wij vreezen dat alles zal af stuiten op den starren onwil der patroons. Daarom, ieder die maar iets gevoeld voor denstr ij dderglas blazers, steunt allen naar uw vermogen, bedenkt als deze staking moet worden verloren, de terugslag zal gevoeld worden in andere bedrijven. Het nooit te bevre digen kapitaal zal ook daar weer I r a c h I e n z ij n slag Ie s 1 a an ten koste van het levensonderho u d der a r- be i d e r s. Hel Hoofdbest. v. d. Ned. Glasbl.bond. Het Hoofdbest. v. d. Chr. Glasbl.bond. R.-K. Glasbl.vereeniging, afd. Schiedam. Steun zonde men aan onderstaande adressen. O. FR1EBEL, St. Anna Boogert 73, Delft. J. v. d. MOST, Spoors tr. 40, Schiedam. H. VOORWALD, li. Appelm., Schiedam. Volkshuisvesting. De voorloopige vereeniging «Volkshuisvesting" heeft thans toezegging van een bedrag van pl. min. f 11.000. In verband met de beslissing in zake «Volks huisvesting" door den gemeenteraad dezer dagen genomen, zou het bestuur dier vereeniging dit be drag gaarne tot f20.000 zien aangroeien. Volkshuisvesting is een zeer groot sociaal be lang en verdient aller sympathie en medewer king. Ieder, die de hierterstede bestaande vereeniging wil steunen, kan een storting toezeggen van f10, f 100.of f1000.of een veelvoud van een dezer bedragen. De leden van het Comité der voorloopige veree niging Volkshuisvesting, de heeren M. C. M. de Groot, voorzitter; Herman Jansen, P. Slavenburg, J. Stegman en ,Th. J. H. Mouwens, secr.-penn., nemen berichten van toezegging, in ontvangst. Gevonden voorworpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een zinkenpenning no 18, een duimstok, een gems lederen handschoen, een witte kinderzak waarin portemonnaie met eenig geld, een sleutel, een portemonnaie met eenig geld. Terug te bekomen aan de volgende adressen een pakje bleekpoeder, A. Jeub, Grofbaan 2510; een portemonnaie met eenig geld, P. v. d. Broek, Grotbaan 65; een lederen muilkorf, F. ter Hof stede, Hoflaanstraat 5een koralen ketting waar aan medaillon, J. Hoenderkamp, Bagijnenhof '12; een witte bok, J. Feijen, Lange Nieuwstraat 15116een ijsmuts, wed: de Bruijn, Hoogstraat 263een nikkelen heeren-remontoir jnet ketting, C. Middendorp, Singel 49'een grijze handschoen, fantasie broche en onderstuk van een oorbel, J. W. Scheflers, Oost Singel 122een ijsmuts, J. Post, Villastraat 67 een Overschoen, J. Mak, Zalmstraat 25. DoorBurgemeesterenWethouders worden opgeroepen Sollicitanten naar de betrek king van Directeur der Algemeene Begraafplaats op een jaarwedde van f 100. Sollicitatiestukken worden ingewacht bij Burge meester en Wethouders vóór Donderdag 18 Decem ber a.s. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 140 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 128, voor Schiedam 3 en voor Hoek van Holland 9. In hetzelfde tijdperk van 1903 kwamen binnen 145 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 2 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 141, voor Schiedam 2 en voor Hoek van Holland 2. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 7318 schepen, metende 7,349,297 netto reg. ton, tegen 7115 schepen, met. 7,170,608 netto reg. ton in 1903. Alzoo een vermeerdering van 203 schepen, met. 178,689 netto reg. ton. Pater Koopmans. f Zaterdag overleed te Amsterdam op 66-jarigen leeftijd de zeereerw. pater Fulgentius Koopmans. C. s.s. R. Hij werd den 16en October 1838 te Nieuwland geboren. Den lOen Augustus 1864 te Utrecht priester gewijd, bleef hij ruim een tiental jaren in het aartsbisdom als kapelaan werkzaam en trad daarna in de Congregatie des Allerhei ligsten Verlossers, waar hij den den 15en October 1876 de religieuze geloften aflegde. Aan de beoe fening der kloosterdeugden wist hij een weerga- loozen zielenijver te paren gedurende al den tijd, dat hij te Rotterdam en Amsterdam gestationeerd was. Ontelbaar zijn dan ook de missies en andere oefeningen, door hem gegeven. Het was Gods H. Wil, dat zulk een strijder voor Zijne zaak op het veld van eer met de wapens in de hand zou vallen. Den 29en November j.l. toog hij naar Witmarsum in Friesland, om er bij zijn trouwen vriend, pater Rouma, eene jubilé-oefening te geven Den len December preekte hij des avonds nog zeer krachtig, doch voelde zich den volgenden morgen onwel, en reeds Zaterdag mocht hij, na voorzien te zijn geweest van de HH. Sacramenten der Stervenden, de kroon der overwinning behalen. Huldeblijk. Justus van Muurik. Het Groene Weekblad bericht de aanstaande vorming van een commissie tot stichting van een eenvoudig huldeblijk op het graf van Justus van Maurik. Kloosterman. Men meldt uit Zaandam De kantonrechter te Zaandam heefd den anar chist Kloosterman Zaterdag vrijgesproken van het hem ten laste gelegde overtreden der voorschriften op het aan den man brengen van brochures enz. op de Zaterdag-avond-markt alhier. Tegen hem waren ter zake twee geldboeten, subsidair hechtenis geëischt. Door o e n p 1 o e g werklieden is heden langs de tramrails van de stoomtram Rotterdam Schiedam een dam gelegd, waardoor het mogelijk is geworden de train weder zonder stoornis direct door te laten rijden. Het Deensche s.s. Nerva, kapt. M. M. Nielsen, van Pernau naar Schiedam, met een lading gerst en lijnzaad, is hij het eiland Oland (hij Denemarken) gestrand. Assistentie is ter plaatse. Uit T e s s e 1 schrijft men aan het Vad.Neemt aan de Noordoostkust van ons eiland strand en duin geweldig af, aan de Zuidwestkust is het juist het tegenovergestelde. Het strand neemt daar steeds in breedte toe. Vroeger werd door schuiten tusschen de Tes- selsche kust en de zandplaat Onrust gevaren; thans loopt men bij laag water ongestoord van het strand naar die zandplaat. De zandplaat Onrust verplaatst zich binnenwaarts, en wel zoo sterk, dat verleden jaar de reddingkaap, die zich daarop bevindt, eenige honderden meters naar binnen verplaatst is moeten worden. Officieele opgave van heden-middag van de filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 31* C. Nabij Schotland ligt eene belangrijke depressie die haar invloed over een groot gedeelte van Europa doet gevoelen. Alleen over het zuiden van het vasteland staan de barometers betrekkelijk hoog. Te Bodö en over een groot gedeelte van Zuide lijk Frankrijk is de temperatuur wat lager dan normaal, overal elders is zij boven de normale. In den voormiddag zijn de barometers hier te lande een weinig gerezen. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Zuid-Westelijken wind. Temperatuur te Rotterdam te 11 u. 30 m. 10.8° C. Hoogste temperatuur heden-morgen 8 u. 9.8° C. Laagste temperatuur gister-middag 2 u. 6.8 °C. ST. PETERSBURG, 4 December. Uit artike len in Russische nieuwsbladen, die de laatste dagen zijn verschenen, heeft men opgemaakt, dat Rusland er over denkt om èf een fait accompli tot stand te brengen met betrekking tot den door tocht van zijn Zwarte zee-vloot door de Darda- nellen öf onderhandelingen met de betrokken mo gendheden aan te knoopen met het doel het ver bod van doortocht van oorlogsschepen door de Dardanellen afgeschaft te krijgen. Uit de beste bron kan verzekerd worden, dat de Dardanellen-kwestie in geen enkelen vorm ter sprake is gebracht en dat de artikelen van ka pitein Klados in het Nowoje Wremja enkel diens persoonlijk gevoelen uitdrukken. De kantteeke- ningen van het Nowoje Wremja, welks meenin gen door de overige pers worden nagegalmd, zijn in geen enkel opzicht geïnspireerd door het departement van Buitenlandsche Zaken of door dat van Marine. ST. PETERSBURG, 4 December. Het Russi sche Telegraafagentschap deelt medeDe rust verstoringen door matrozen te Sewastopol hadden niet de minste politieke beteekenis. Zij hadden niets met den oorlog uitstaan. De oorzaak der uitspattingen was de volgende: Rondom de kazernes hadden zich kleine neder zettingen gevormd, waar behalve de door de fa milies der matrozen bewoonde huisjes, kroegen van twijfelachtig gehalte en verdachte huizen stonden. Admiraal Tsjoechnin, bevelhebber der Zwarte zee-vloot gaf daaroift bevel deze hui zen af te breken en de kroegen te sluiten. Toen de politie het bevel van den admiraal wilde uit voeren, begonnen de matrozen samen te rotten; zij schreeuwden en wierpen toen men handge meen werd, een officier, die juist in zijn rijtuig voorbijkwam, op het plaveisel. Toen de gewapende macht aanrukte, trok de menigte terug. LOTEN VAN SCHAERBEEK 2 pet. van 1897. Trekking 1 Dec. Betaalbaar 1 Oct. 1905. 9 Serieën 3042 3049 5462 6797 7145 7789 7909 8584 8998 Serie 7789 No. 17 fr. 75,000; Serie 3059 No. 6 fr. 1000Serie 3042 No. 20 en Serie 8998 No. 5, elk fr. 500Serie 3049 No. 15, Serie 5462 No. 15. Serie 5462 No. 16, Serie 5462 No. 23, Serie 6797 No. 5, Serie 6797 No. 9, Serie 7145 No. 24, Serie 8998 No. 1, Serie 8993 No. 16 en Serie 8998 No. 19, elk fr. 200. De overige Nos. in bovenstaande Serieën vervat, elk fr. 100. RIJNHOOGTE. Caub 5 December: 1.20 M; 0.04 M. was. Huningen 5 December: 1.03 M; 0.05 M. val. Kehl 5 December: 1.42 M; 0.02 M. Keulen. 5 December: 1.34 M; 0.13 M. Mannheim 5 December: 2.17 M; 0.01 M. Ruhrort 5 December: 0.67 M; 0.00 M. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. SCHIEDAM, 5 December. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SCH 401, Truida, schipper W. v. d. Zwam, met 4| last. SCH 350, Petronella, schipper J. v. d. Zwam, met 21 last en de bom SCH 341, Phoenix, schipper A. Ver baan, met 9 last, allen van de 5e reis Loggers SCI1 404, Antonia Huberta, schipper W. Groen, met 8J last, S:' 11 355, A. E. Maas, schipper P. v. dj Plas, met 10 last, beide van de 4e reis. te Schiedam. Notaris W. J. A. Roldanus. VerkochtZaterdag 3 December. Een W oonhuis, verdeeld in beneden en boven huis met, afzonderlijken opgang, twee pakhuizen, waarvan een vroeger distilleerderij, nog voorzien van grondvaten, en met een vloer van IJselsteen onder den houten vloer, met zolders, open plaats en erven, staande en gelegen te Schiedam aan de Noordvest, Nrs. 18 en 20, kadaster Sectie A. Nrs. 777 en 778, groot 392 centiaren. Perceel 1 Woonhuis en 2 pakhuizen in veiling f3060. Perceel II 1 pakhuis in veiling f2920. Bij den gecombineerden afslag opgehouden. Schiedam, 5 December. Vertrokken naar New castle, ss. Boldon, kapt E. H. Curling. New-Castle, 4 December. Vertrokken naar Schiedam zeelichter Scheepvaart 11, kapt. Faber. mat steenk >len, gesleept dior ss. 'Aaul-HolkuuL Per Telefoon, 21/2 o/0 Nederland Zilver Metalliek 3 o/0 Portugal Turkije C 7 o/o China 4 o/o Japan 5 o/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 5 Dec. 80 100% 731/a 471/a 41V» 235 585 1151/j 893/4 393/4 763/4 37i/8 II41/4 31/, Wisselkoersen te Rotterdam, 5 December. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04^ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerpen - 47.77J 3 Duitsche Rijksbankpl. -59.02.J 5 BEURS VAN SCHIEDAM, 5 Dec. 1904. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 5 December. Moutwijn f 9%. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS, Stemming: stil. Bond van Distillateurs1 Moutwjjn: f 10. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Prima Graanspiritus f 20 k 211/3. Spoeling: f 1.30. VEEMARKT TE ROTTERDAM 5 December. V e e-aanvoer en prijzen Magere runderen stuks, le kw. 2e kvv. 3 kw. Vette 226 stuks, le kw. f0.68, 2e kw. f0.60. 3e kw. f0.52. Handel traag. Vette en graskalveren 186 stuks le kw. f0.96, 2e kw. f0.86 en 3e kw. f 0.80. Nuchtere kalveren stuk, schapen of lammeren 1135 stuks, le kw. f0.48, 2e kw. (0.40, 3e kw. f0.3ü, varkens 521 stuks, le kw. i'0.43, 2e kw. f0.40, 3e kw. f0.36, licht f0.32 a f0.36 Handel matig. Vlas. Aanvoer Blauw 30021 steen 3642 stui vers Wit Zeeuwsch 3049 steen 3133 st. Gio- ningsch 3500 steen tot 36 st. Eieren Zeeuwsche f7.20 a f7.50 Overmaas- jc e f7.60 a 7.80 per 100 stuks. Kaas Geen aanvoer. Aardappelen, onveranderd, tamelijke aan voer, geen vraag. Lijnzaad. Ruime aanvoer. 7.50 a f8.50. ROTTERDAM, 5 December. Binnenlandse he Granen. De aanvoer was heden ruimer dan d« vorige week. Tarwe. Per 100 kg. f8.75 a f9.30.. Rogge. Als voren verkocht. Per heet. f5.40 a 5.60. Gerst. Winter en zomer niet van beteekenis. Chevalier p. 100 kg. t8,35 a f8.55. Haver. Per 100 kg. f 6.90 a f 7.25. Witte boonen 114.a f 14.75,per 100 kg. Bruine Boonen per heet. f 10.25at 11.25. Blauwe erwten f7.— af 7.50. Per heet. Buitenlandsche Granen nagenoeg onveranderd en stil.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3