Dagblad voor Schiedam en «-OnsnienffFeuilletoii. Onder Kleurlingen. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Woensdag 7 December 1904 No. 8072. Offlcieele Berichten. Afsluiting Hoogstraat. eeuc Onderwijzeres, BERICHT. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azlë. VAN HET OORLOGSTE RRE IN. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland j i.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekbandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h e r h a a 1 d e l ij k adverteeren worden uiterst 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. b i 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Van de Koemarkt tot de Appelmarkt te be ginnen Donderdag 8 December a s. Van de Appelmarkt tot de Dam te beginnen Maandag 12 December a.s. Schiedam, 6 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. Aon de OPENBARE LAGERE SCHOOL C te Schiedam (hoofd de heer C. Kerdel) wordt gevraagd met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaar wedde f550; voor akte nuttige handwerken f25; bij bezit of verkrijging van de hoofdakte f 100 verhooging; voorts 4 driejaarlijksche verhoogingen van f50 en bij het bezit der hoofd akte eventueel nog 3 driejaarlijksche verhoogingen van f50. Sollicitatiestukken in te zenden vóór 24 Decem ber a.s. bij den Burgemeester. Klachten over de bezorging van de Nieuwe Schiedamschr Courant gelieve men recht streeks te richten aan de A DMJNISTRA TIE, Roterstraat 50. Donderdag zullen wy een aanvang maken met een nieuw, boeiend Feuilleton getiteld Wie dit hoogst belangwekkend en onder houdend geschreven feuilleton in zyn geheel wil volgen abonneere ziel» vanaf lieden op de Nieuwe Schiedamsche Courant. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Boterstraat 50. 6 December. Port Arthur. De Japanners hebben reeds zware kanonnen op den berg van 203 M. opgesteld. Nadere bizonderheden omtrent de verovering van den 203 M. hoogen berg. Een nieuwe uitval der Pert Arthur- vloot De Daily Telegraph meldt dd. 3 dezer uit Tsji- foe: De Japanners zijn er in geslaagd, zware kanonnen op den Berg van 203 M. of op een hoogte ten YV. van. Itsjan op te stellen. De Rus sen hebben den berg onafgebroken beschoten. Uit Sjanghai wordt aan hetzelfde blad gemeld. Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 54) De waarheid begon, na de inhechtenisneming van lord Canonbunj, onmiddellijk uit te lok ken, en het was Verwonderlijk hoe weinig men- schen, zelfs onder zijne intiemste vrienden ooit een goeden dunk van hem gehad hadden, de meesten vergaten hem geheel, hoezeer zij vroe ger zijne bescherming gezocht hadden, en poog- en nu zich boven elke verdenking te verheffen op gemeenzamen voet met hem ver- Keera te hebben. er hi (ie hniT <lagon ten achteren met hetgeen S zat J'"gol Marks als gewoonlijk m het sombere kamertje bezie met de folio's na te slaan, die de icbes geschreven geschiedenis, van ,i,n fortuin be helsden. Te oordeeten naar den zwaarmoedige» dat de Japanners een hoogte van 300 M. ten Z. van den Berg van 203 M. hebben bezet. De particuliere berichten van uit Tokio ont vangen, betreffende de verovering van den 203 meter hoogen heuvel door de Japanners, bewij zen hoe hardnekkig en verbitterd de strijd om deze klaarblijkelijk zoo belangrijke positie is ge weest. Te een uur in den middag van den 27ste begon de aanval, wijl de Japanners hét vuur van hun zwaar geschut concentreerden op de Akasa Kayama of Rooden Heuvel, die 300 me ters ten zuiden van den 203 meter hoogen heu vel gelegen is. Inmiddels rukte de infanterie in verspreide colonnes van Kenkratoen en Soekia- toen op en deed tusschen 3 en 4 uur vier ach tereenvolgende aanvallen, waarvan de laatste slaagde, zoodat de Japanners den Rooden Heu vel in hun bezit, hadden, 's Nachts deden de Russen echter weer drie tegenaanvallen, en dre ven zij de Japanners terug, zoodat dezen 's mor gens van den 28sten even ver waren als 24 uur te voren. Zij trokken nu den Rooden Heuvel om en hernieuwden het gevecht in het dal van den voet van den 203 meter hoogen heuvel zelf. Een troepenafdeeling viel nabij de zuid-ooste lijke, een andere de zuidwestelijke helling aan. Te gelijker tijd door de Russische kanonnen op den Rooden en op den Hoogen Heuvel onder vuur genomen, leden de Japanners enorme ver liezen doch zij lieten zich niet ontmoedigen en bezetten na een verbitterd gevecht, waarbij beide partijen met handgranaten werkten, een stelling op den zuidoostelijken hoek van het noordelijke en dicht hij den kop van het Zuidwestelijk heu velfront. Wederom ondernamen de Russen, ditmaal hij het aanbreken van den 29ste, een tegenaanval en wel zoo verwoed, dat de Japanners van het Noor delijke front, werden teruggeworpen in de vallei tusschen de beide heuvels en ook op het Zuid- Westelijke front ongeveer 300 meter gaans. Van Sinkiatoen en Fongouatoen rukten echter reserve troepen aan gedurende den 29sten, en zoodra deze de gevechtslinie hadden bereikt, werd de aanval hernieuwd, van uit de behouden geble ven posities op het zuidwestelijke front. Van af de schemering van den 30sten tot in den na middag van dien dag werd onafgebroken gevoch ten, doch de Russen weken geen duimbreed gronds. Middelerwijl had zich echter de Japan- sche artillerie ingeschoten en begonnen de ka nonkogels in de achterste schansen der Russen te vallen, terwijl bovendien kleine Japansche ka- nonneerbooten in de Duifjesbaai de Russische stelling onder een hooghoekig kanonvuur namen. Tegen 5 uur in den namiddag Vertoonden de Russen teekenen van verzwakking, doch toen de Japanners daarop aanvielen, herstelden eerstge- noemden zich en brachten den aanvallers zware verliezen t.oe. Nieuwe reserves kwamen den Ja- panschen aanval steunen en eindelijk omstreeks 7.30, terwijl de Japanners op nieuw stormliepen onder een gegil dat over gansch Port Arthur weer klonk, brak de hechte muur der Russische ver dediging en trokken de dappere soldaten in groep jes van 30 a 40 aarzelend terug. Meteen werd op de zuidoostelijke helling de glimlach, die op zijn perkamenten gelaat, zicht baar was, wagen wij het. de veronderstelling uit te spreken, dat hij juist zijn balans had opgemaakt., en over de uitkomst bijzonder te vreden was. Zijne aangename droomen werden echter onderbroken door het steelsgewijze open gaan der deur en den aan dien eener kat gelijken zachten tred der oude huishoudster, die zwijgend naderde, eene courant op tafel legde en op de wijze der marionetten, oogenblik- kelijk verdween. De jood verwaardigde zich niet op te zien; hij bleef doorschrijven, en had het incident ge heel vergeten, toen zijn oog, terwijl hij zijn pen in den inktkoker doopte, op het nieuws papier viel. Het bleek het laatste verschenen nummer van het politie nieuws te zijn. Marks stelde meer belang in handels- en beurstijdin gen, dan in politieberichten, want uit de eer sten kon hij nuttige wenken vernemen, terwijl de laatsten de achting, die hij reeds zoo weinig voor het menschelijk geslacht gevoelde, niet ver meerderden. Nochtans besloot hij zich een oogenblikje vrijaf te gunnen en er een blik in te slaan, toen hij een bericht las, dat van het grootste belang voor hem was. Zijn oog viel op een paragraaf, die Lot op- aanval hernieuwd en om acht uur woei de Ja pansche vlag van het 203 meter hooge fort. Na tuurlijk waren de Russen toen gedwongen ook van den Roode Heuvel terug te trekken, om niet afgesneden te worden. Hun versterkingstroepen per telefoon uit Port Arthur gerequireerd, kwa men blijkbaar juist even te laat, want kort na den val ondernamen de Russen reeds weer een tegenaanval, welke gevolgd werd door vijl' an dere, waarvan de laatste duurde van 4 uur in den morgen tot, op den middag van den lsten December. Daarbij werden gevechten geleverd van man tegen man, doch de aanvallers bleken te zwak en vielen ten laatste terug op de Antsoe- en Itszoe-forten, de Japanners in het bezit latend van de belangrijke stelling om den 203 meter hoogen heuvel. De Japanners hebben opgemerkt dat de Rus sen ijverig in de weer zijn met het vrijmaken van een havenuitgang. Daaruit maakt men op dat de oorlogsschepen van plan zijn, een nieu wen uitval te doen. In Mantsjoerije. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft gister het volgende verkorte bericht medegedeeld Omstreeks twee uur in den ochtend van den 3den dezer heeft onze infanterie het dorp Koe- tsjiatse bezet, na den vijand noordwaarts ver dreven te hebben. Het dorp is vroeger hard nekkig bezet gehouden door een afdeeling Rus sisch voetvolk met machine-kanonnen. Er sneu velden geen Japanners, maar 12 man werden gewond. Dc Russen verloren meer dan 30 man. In den avond van den 3den heeft de Russi sche artillerie Wei-tao-sjan beschoten. Twee tot drie compagnieën van hun infanterie rukten te gen den berg op, maar werden teruggeslagen. De Japanners hebben de beschieting van hun stellingen ten Z. van Soekiatoen door Russische belegeringsstukken niet beantwoord, ofschoon zij daarvoor de Russische stellingen in de buurt van die plaats hadden beschoten met Russische kanonnen van hetzelfde kaliher die aan boord van het Russische transportschip Mantsjoeria met den daarbij behoorenden schietvoorraad wa ren buitgemaakt. Vrijdag avond zag men dat de Japanners blijk baar bezig waren, om observatie-mijnen onder de spoorbrug over de Sja-ho te leggen, om die te gebruiken in geval de Russen mochten op- rakken. De Russen trachtten te verhinderen dat het werk zijn gang ging. Een scherp geweer duel volgde. Tezelfdertijd werd een Japansche troepenmacht, die bezig was met beschieten van den Poetilof-heuvel, Verrast door een afdeeling kozakken, welke echter moest aftrekken na een mislukte poging om een Japansche batterij te nemen. Na twee dagen voorzichtig de Japanners ver volgd te hebben, wier jongsten aanval hij af had geslagen, heeft generaal Rennenkampf zijne aan vallende beweging in het oosten gestaakt. Ofschoon de grond achttien duim diep bevro ren is, worden nog aardwerken uitgevoerd. Verspreide berichten. De Londensehc bladen melden, dat. de overheid te Cardiff Zaterdag van het departement van schrift droeg: „De dood van een edelman", en hij las het volgende: „Gister-avond vond de cipier van het lichaam van den welbekenden baron von Fel- dersheim, (sinds geruimen tijd te Parijs woon achtig). De levensgeesten waren reeds geweken. Den vorigen dag had hij een scherp verhoor ondergaan over zijne verdachte medeplichtig heid aan den onlangs gcpleegden moordaanslag op Dr. Guij O'Discoll. Nadat, het. lijk van den moordenaar, dat door de politie onder het ven ster va,ii den dokter gevonden was, herkend was als te zijn dat van Jerome Pantin een ontsnap ten galeiboef, werd er in diens woning eene huiszoeking gedaan, en een geschreven overeen komst gevonden, die duidelijk bewijst, dat de overleden edelman het plan van den moord ontworpen had, en dat Pantin, een doortrapt hooswicht, was gehuurd om de daad te vol brengen. De beweegredenen tot den aanslag is onbekend, en de dood van den Baron laat bit ter weinig hoop, dat zij ooit ontdekt zal worden. Er gaat een gerucht, dat de jonge dokter eigenlijk de rechtmatige eigenaar zijner titels en bezittingen is, ofschoon naar men zegt dit feit den overledene niet bekend moet geweest lijn. Zooveel is zeker, dat men eerstdaags by het Buitenlandsche Zaken last heeft gekregen, te be letten dat een Duitsche kolenboot, gezagvoerder W. Menzell, nu te Cardiff liggende, opnieuw een lading steenkool inneenit, aangezien de regee ring het bewijs heeft verkregen, dat een vorige lading steenkolen, met dat schip uit Cardiff ge haald, op zee aan de Oostzeevloot is geleverd. Toen Zaterdag het laden gestuit werd, had de boot reeds 400 ton aan boord. Naar het heet, doet de regeering een onderzoek naar andere gevallen van stoombooten, die in Engelsche ha vens kolen laden. De Standard verneemt uit PetersburgFlint, vroeger agent van de Amerikaansche vloot en nu een aanzienlijk financieel syndicaat, in Ame rika vertegenwoordigende, is Dinsdag te Moskou aangekomen. Men zegt, dat hij een kredietbrief op Rothschild bij zich heeft voor ongeveer zeven millioen pond sterling, waarvoor hij Argentijnsche en Chileensche oorlogsschepen zou koopen, voor Rusland nl. Sedert is Flint naar Konstantino- pel doorgereisd. Daar, zegt men, zal hij on derhandelen over den aankoop van Turksche oorlogsschepen voor Rusland. Die schepen zou den voorloopig de Turksche vlag blijven voeren. De Daily Telegraph verneemt uit Peters- burg: Sommige politici bereiden vredesplannen voor die de Engelschen zullen verrassen. Zij be pleiten opnieuw om rechtstreeks met Japan vrede te sluiten en dan met Japan een verdrag te sluiten op den grondslag van een protectoraat van Japan over Korea en een billijke verdeeiing van de wederzijdsche belangen in Oost-Aziö. Dat zou opheffing van het Engelsch-Japansche ver drag meebrengen, met vernieuwing van het vroe gere samengaan tusschen Rusland, Frankrijk en Duitschland. Frankrijk toont daar echter weinig lust in ©n zou Duitschland in die samenvoeging willen vervangen door Engeland, wat Rusland weer niet wil. De Fransche gezant te Peters- burg komt herhaaldelijk met Lamsdorf samen, naar het heet om over de genoemde aangelegen heid te spreken. RUSLAND. De politieke beweging. Ter viering van het veertigjarig jubilee van de hervorming van het Russische rechtswezen, hadden zich Zaterdag 200 adv oka ten "in het Pe- tersburgsche paleis van justitie tot een verga dering vereenigd, welke zij in het openhaar wil den houden. De procureur die belast is met de zorg voor het gebouw, kwam daartegen in ver zet. Daarop gingen de advokaten naar het stad huis, waar de vergadering doorging, ofschoon de voorzitter van den raad van advokaten zijn ambt neerlei. De vergadering besloot, den pro cureur haar misnoegen te kennen te geven en de motiën van den raad van Moskovietische ad vokaten aan te nemen, volgens welke de her vorming van het rechtswezen niet als volledig kan beschouwd worden, zoolang de onschend baarheid van den persoon en van het huis als mede de vrijheid van drukpere niet gewaarborgd zijn. in een dergelijke bijeenkomst van advokaten ie Moskou, werd aangedrongen op de noodzake lijkheid van hervormingen. Hier werd een mo- gerechtshof zonderlinge onthullingen zal ver nemen." Jingel Marks legde de courant neder. Daar was, tijdens hij het onverwachte nieuws las, geen verandering op zijn gerimpeld gelaat te hespeuren; doch de uitdrukking zijner gluiperige uogen zeiden vrij duidelijk, dat het pas gelezen nieuws hem alles behalve aangenaam was. „Een slechte speculatie, Jingel Marks I" mompelde hij. Toen haalde hij zijn smerige brieventasch voor den dag, en den thans waardeloozen wissel er uit nemende, scheurde hij dien aan stukken. Toen hoekte hij de geheele schuld van lord Canonburij in zijn groot boek onder de „onin bare posten", en besloot, ter tegemoetkoming van dit verlies, zich nog meer in zijn dage- iijksche uitgaven te bekrimpen, tot groot ver driet der wandelende marionet, zijn oude huis houdster, die liet nu in 't geheel niet meer bij hem kunnende uithouden, hare biezen pakte en hem in zijn hok aan zijn lot overliet. (Slot volgt.) BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, brengen ter algemeene kennis, dat tot nadere aankondiging de Hoogstraat voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten en wel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1