Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. tie aangenomen van den volgenden inhoud: Al leen de invoering van algemeens radikale her vormingen in het. staatsbestuur en dé instelling van een volksvertegenwoordiging kunnen een nor male recht,sbedeeling verzekeren. Advokaat Pasjewalski nam op zich, om de mo tie ter kennis van de ministers van Justitie en van Binnenlajndsche Zaken te brengen. Later banketteerden te Moskou nog 450 advo- katen, dokters en journalisten. Aan tafel ont brak het weer niet aan hervormingsgezinde rede voeringen. De tafelgenooten verklaarden in te stemmen met de wenschen van de Petersburg- sche en Moskousche advokaten naar een volks vertegenwoordiging. Ook dit besluit zal aan den minister van Binnenlandsche Zaken worden mede gedeeld. Ook de Petersburgsche studenten hebben aan de hoogeschool ten gunste van vrijheid van druk pers een stormachtige vergadering gehouden, waarin zooveel menschen aanwezig waren, dat de politie haar, veiligheidshalve, sloot. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdag de afgevaardigden van de zemstvo van Twer ontvangen die door zijn voorganger Plehwe uit hun ambt ontzet waren, en gaf hun vergun ning om in Twer in Januari of Februari een vergadering van de zemstvo- bijeen te roepen. Binnenkort zal de kring binnen welken de joden zich mogen vestigen, uitgebreid en hun het verblijf in 48 nieuwe plaatsen veroorloofd worden. De correspondent van de Kölnische Ztg. seint nog uit Petersburg: De zich steeds uitbreidende politieke beweging in Russische kringen heeft de Roes aanleiding gegeven, te doen uitkomen dat het onbezonnen zou wezen, de gedachten die een uitweg zoeken, beletselen in den weg te stel len. De beteekenis van het tegenwoordige oogen- blik mag niet onderschat worden. Men moet vol ledige vrijheid krijgen om datgene te zeggen, wat men hartstochtelijk verlangt te zeggen. DUITSCHLAND. Uit den Rjjksdag. Reuter seint d. d. 5 December uit Berlijn Bij de voortzetting van de beraadslagingen over de begrooting en de twee militaire wetten in den Rijksdag, betoogt Spahn, van het centrum, met betrekking tot de handelstractaten, dat Oostenrijk het mis heeft, wanneer het soms gelooft dat Duitschland het. wanneer het tariefverdrag niet tot stand komt. behandeling op voet van meest- begun tig.ie natie zal toestand. (Toejuichingen rechts.) Spr. z- gt van de legerwetten dat het centrum ze alteen zal goedkeuren, wanneer in de commis sie bewezen wordt dat de te verwachten meerdere inkomsten van. het rijk de kosten van de nieuwe maatregelen op den duur zullen dekken. Bebel richt in een lange redevoering heftige aanvallen tegen de regeering en het centrum. Aan de wereld veroveringspolitiek is te wijten dat de ingediende begrooting zoo innig troosteloos is. Wanneer spr. zegt dat het toltarief alleen tot stand is gekomen door schending van de grondwet en van het reglement van orde, wordt hij tot de orde geroepen. oortgaande, behandelt spr. de koloniale poli tiek. \erder staat hij stil bij militaire vraagstuk ken en wijst op de ontzaglijke uitgaven voor de vloot. Bülow had, in plaats van zich door een Engelsch journalist te laten interviewen, eerst in den Rijksdag een uiteenzetting van zijn beleid moeten geven. Rusland zou het handelstractaat met Duitschland niet gesloten hebben, indien het niet tot over de ooren in de vergelegenheid had gezeten. Het Russische regeerstelsel is in duigen gevallen tot heil van de gansche wereld en van het Russische volk, want zoodoende daagt de vrijheid des volks. Ten slotte zegt Bebel nog dat het thans arbi- tragetractaten regent, maar Roosevelt heeft tege lijkertijd de uitnoodiging tot de vredesconferentie en het buitensporige Amerikaansche vlootprogram onderteekend. Duitschland heeft zijn onzijdigheid jegens Japan zeer flauw betracht en feitelijk Rusland's partij gekozen. Bülow neemt daarop het woord. Hij verklaart dat Bebel de regeering niet zal beletten, vredelievende neigingen te bevorderen. De sociaal democratie wil geen onzijdigheid in den oorlog in Oost-Azië, maar een oorlog tegen Rusland, waarbij de sociaal-democratie zou kunnen oogsten. Wij willen ons echter niet in Russische toestanden mengen. Als wij zulk drijven toelieten, zouden wij de goede betrekkingen met onzen buur in gevaar brengen. Bij het interview van den journalist Bashford met Bülow was het er om te doen, onkruid uit te wieden dat de Engelsche journalisten op den akker van de Duitsche politiek hebben willen planten. Het staat vast dat de Duitsche vloot slechts defensief bedoeld is. Ik kan mij niet voorstellen, vervolgde Bülow, dat verstandige menschen een oorlog tusschen Duitschland en Engeland in het verschiet zien. Ik hoop en vertrouw dat dit niet het geval zal zijn voor een lange toekomst, voorzoover die voor het menschelijk oog te onderkennen is. Met de tegenwoordige vreedzame betrekkingen zijn onze belangen het best gediend. Wat Zuidwest-Afrika betreft, hebben wij het aan de alzijdige opoffering te danken, als de op stand van de Herero's zoo goed als gedempt is. Ook met de Witboois hopen wij af te rekenen, maar wij willen volstrekt niet dat de verhonger de Herero's neergeschoten worden als zij terug komen. De rijkskanselier licht dan de plannen van de regeering met betrekking tot Zuidwest-Afrika toe. Hij zegt dat de afdeeling van Koloniën tot een afzonderlijk ministerie gemaakt en de organisatie van de Duitsche koloniale strijdmacht gewijzigd zal worden. Onze uitgaven voor Marine, zoo besluit Bülow, zijn bij lange na niet de hoogste. Immers, een verzekeringspremie van iets meer dan een millard voor de veiligheid van een volk dat drie millard voor geestelijke doeleinden uitgeeft, is niet te hoog. (Toejuichingen rechts en in het centrum.) Heden (Dinsdag) voortzetting. ENGELAND. Wegens de ernstige ziekte van de hertogin van Aosta, vertrok de koningin van Portugal (hare zuster) gister uit Londen naar Turijn. BELGIë. De glaswerkersstaking in het bekken van Char leroi is geëindigd. De vereeniging van glasfa brikanten heeft eergisteren vergaderd en beslo ten de aanbiedingen der arbeiders aan te ne men. Heden zouden de werklieden zich aan de verschillende fabrieken vervoegen om de verkla ringen, dat het werk zal worden hervat te tee kenen. i i i FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 322 tegen 228 stemmen geweigerd het voorstel van Lazies tot afschaffing van de wet betreffende de grond eigenaars die den oogst van hun land zelf tot brandewijn verstoken, spoedeischend te verklaren. Minister Rouvier had de kwestie van vertrouwen gesteld. SPANJE. Reuter seinde gister uit Madrid Sanchez Guerra, de minister van Binnenlandsche Zaken, neemt ontslag, wegens beschuldigingen die hem in verband met de jongste verkiezingen zijn aangewreven. Salazar, minister van Landbouw, volgt hem op. Figuiroa is in diens plaats met de portefeuille van Landbouw belast. ITALIë. Zondag-morgen om 11 uur heeft te Rome in de groote zaal van het Quirinaal de doopplech tigheid plaats gehad van prins Humbert van Pie- mont, den troonopvolger van Italië. Koningin Margerita was de peetmoeder. Peetvaders waren de vorst van Montenegro, keizer Wilhelm, ver tegenwoordigd door prins Albert van Pruisen, en koning Edward, vertegenwoordigd door prins Ar thur of Connaught. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig: de koningin van Italië, de graaf van Turijn en de hertog van Genua, de prinsessen Milena, Militza en Zenia van Montenegro en Helena van Servië, de hertog van Oporto, de prins en prinses van Battenberg en Gio-litti. Uit Rome. De algemeene verlichting van Rome belooft den 8n schitterend te zijn. Al de kerken en kloosters zullen baden in licht. Om I uur 's mor gens zullen al de klokken der stad beginnen te luiden, welk gelui om het kwartier hervat zal worden. Ter gelijkertijd zullen alle hoogten, heuvelen, terrassen en torens door bengaalsch vuur verlicht worden. Het plein der Drievuldigheid (der Ber gen), de hoofdtrap en het Spanjeplein, waar zich de monumentale zuil der Onbevlekte Ontvange nis bevindt, zullen electrisch verlicht worden. Als tusschen een woud van groen, een berg van bloemen, zal de zuil zich verheffen Het gebouw van 't Spaansche gezantschap, alsmede het gebouw der Propaganda, beloven bijzonder prachtig geïllumineerd te zijn. Den lOn December zullen er te Rome 50000 pelgrims en vreemdelingen vereenigd zijn, om in den St. Pieter aan de kerkelijke plechtigheden deel te nemen. Den lln December zal de grootsche plechtig heid van de heiligverklaring des Zaligen Gerardus Majella plaats hebben. Zaterdag heeft op het Maria-Congres dr. Brom gesproken over de devotie der Nederlanders voor de Onbevlekte Ontvangenis. Eergisteren ontving de H. Vader de con gresleden in audiëntie en zegende het aureool, waarmede het beeld der Onbevlekte Moeder a.s. Donderdag gekroond zal worden. Vooral indrukwekkend moet op het Maria- Congres de redevoering geweest zijn van den Eerw. heer Jozef Lehmann. Ik ben, zoo zeide hij, teruggekeerd uit de schaduwen des ouden ver- bonds tot het ware licht en ben nu gelukkig propaganda te kunnen maken voor Jesus, die de dwalende vergeven heeft. In roerende woorden deed hij een beroep op de aanwezigen om den eeredienst van Maria vooral te bevorderen »een zoon van Israël vraagt het u in naam zijner reine Zuster, de Onbevlekte Maagd." Bij het lezen der verslagen staan wij telkens stil bij heerlijke passages, maar de stof is zoo overvloedig dat wij inderdaad geen keuze doen kunnen een dor beknopt verslag zou reeds veel meer van onze plaats ruimte vorderen, dan wij geven kunnen. Het congres is eergisteren-morgen gesloten, daarbij waren acht kardinalen tegenwoordig en tal van bisschoppen. Kardinaal Vives hield de sluit ingsrede. Kardinaal Langenieux is naar Nice afgereisd. Z.Z. Mgr. Cyrillus vertrekt dezer dagen weer naar Constantinopel en zal aan den Sultan een eigenhandig schrijven van den H. Vader over brengen. Naar men zegt, heeft de II. Vader nog geen enkele stap gedaan om diplomatieke betrek kingen tusschen den II. Stoel en de Verheven Porte tot stand te brengen, MACEDONlë. Uit Saloniki seinde Reuter gister Een Bulgaarsche bende heeft, uit weerwraak, op den weg van Serowitsj naar Katzoni vijf Grieksche kooplui vermoord. Er schijnt een tijdperk van moorden over en weer ingetreden te zijn. SERVIë. De Neue Freie Presse meldt dat deKoningvan Servië Groeïtsj belast heeft met de vorming van een gematigd ministerie. AMERIKA. Reuter seint uit Washington van 5 dezer Het Congres is vanmiddag geopend. De hoofd stad was vol nieuwsgierigen. De senatoren en leden van het Huis van volksvertegenwoordigers verdaagden hun vergaderingen, na afdoening van plichtplegingen, ten teeken van eerbied jegens de nagedachtenis van de senatoren Hoar en Quazi. Roosevelt heeft zijne openingsrede vandaag niet uitgesproken. De Amerikaansche minister Hay bereidt een nota voor, de rondzending aan de mogendheden die de Haagsche conventie hebben onderteekend, waarin hij de antwoorden welke hij op zijn uit noodiging voor een tweede conferentie heeft ont vangen in hoofdzaak zal mededeelen. Naar de NewMork Herald verneemt, blijkt uit een onderzoek, ingesteld naar de meening der congresleden over tarief-hervorming, dat onder hen de verhouding van tegenstanders tot voor standers Van zulk een hervorming is als 77 tot 22. Het blad maakt hieruit op, dat er met het tegenwoordige congres geen sprake kan zijn van wijziging van het tarief. ZUID-AFRIKA. De Daily Mail verneemt uit Johannesburg over het congres der Vrijstaatsche Boeren te Brandfort: 1 De afgevaardigden vielen bitter de regeering aan over de schending van de vredesvoorwaarden. De eenige voorwaarde die vervuld is, zeide men, was de inlijving van het land. Aanvankelijk wilde de vergadering een deputatie naar Engeland zen den om de grieven aan den koning voor te leg gen, maar later kwam zij daarop terug, nadat eenige sprekers betoogd hadden, dat het onwaardig was om te gaan bedelen om inwilliging van rechtmatige eischen. Daarop nam het congres besluiten aan, die aan den landvoogd Goold-Adams overhandigd zou worden met verzoek ze aan den koning mede te deelen. De besluiten verklaren o.a., dat het vredes verdrag van Vereeniging, dat de verdeeling van de schadevergoeding en de volledige erkenning van de door Engelsche officieren te velde af gegeven schuldbewijzen bepaalt, evenmin nage komen is als de bepaling betreffende het Hol- landsch bij de rechtspraak en op school. Verder verlangt het congres volledige toelichting van het beheer van de fondsen tot onderstand der Boe- ren, bij gebreke waarvan de Boeren niet met de Engelschen kunnen samenwerken. Onder de sprekers was ook de Wet. De correspondent der Standard te Kaapstad seint uitvoeriger, maar in hoofdzaak hetzelfde. Hij voegt er alleen bij, dat Botha een redevoe ring heeft gehouden, waarin hij met de besluiten van het Brandfortsche congres zijn instemming betuigt. De Engelschen hebben alle verzoek schriften in den wind geslagen. Verder pleitte hij er voor, het nationale leven en het volks karakter van de Boeren te handhaven. Van de Koninklijke familie. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is Zondag avond met zijn adjudant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare naar Buckeburg vertrokken om een jachtpartij bij te wonen. Zaterdag hield de Prins met de leden der hofhouding een hertenjacht bij Soeren. Om één uur ontving H. M. de Koningin de jagers op het Aardhuis aan een dejeuner. Minister Kuyper. De minister van Binnenlandsche Zaken is gister avond, omstreeks 9 uur, met den Brusselschen trein in de residentie terug gekomen. Men kan 't dr. Kuyper aanzien, dat hij nog niet geheel hersteld is. Jhr. Hooft. In den Haag is in den ouderdom van 87 jaren overleden H. P. FHooft, kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, vroeger sinds November 1861 van wijlen Z. M. Koning Willem III, oud-administrateur van het Kroondo mein. Onderscheiding. De heer C. H. Engels, wethouder te Gouda, is op voordracht van den Conseil supérieur der Pau selijke Orde der advocaten van Sint-Pieter, gister te Rome benoemd tot lid dezer orde in de 5e klasse (chevalier). Het Kamerlid Melchers. Bij het federatiebestuur van het district Leeu warden is een schrijven van bet Kamerlid Mel chers ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hij zich voor de Kamerverkiezing 1905 niet weer beschikbaar stelt. ///et Volk./ Arbeidswet. De lieer W. P. de Vries, te Rotterdam, voor zitter van het agitatiecomité van de Handels- en Kantoorbedienden vereeniging »Mercurius" aldaar inzake het wetsontwerp betreflende het arbeids contract, beeft vanwege den minister van Binnen landsche Zaken een uitnoodiging ontvangen tot een onderhoud aan het departement. Sinterklaasjool. Uit Utrecht meldt men Bij het elk jaar terugkeerend rondrijden van verkleede studenten was er gister, behalve de «echte" St. Nicolaas, een rijtuig vol St. Nicolasen echter zonder zwarte knechts; deze waren geheel uitverkocht, zooals eene bekendmaking in het rijtuig luidde. Naast tal van gewone groepen en groepjes trokken vooral twee groepen de aandacht. De eene stelde voor het bVredespaleis", voorafgegaan door den Vredes-engel te paard. Te midden van groen zaten de afgevaardigden der verschillende landen in een reactionair kostuum, heel deftig te beraadslagen. Dit rijtuig werd gevolgd door een brikje, waarin de oorlogvoerende mogendheden Japan Jen Rusland in eikaars onmiddellijke nabij heid gezeten waren hier heel broederlijk. Dc moord te Dieren. De justitie zet het onderzoek inzake den moord op den strooper te Dieren voort. In de buurt van den Grindweg waar het lijk gevonden werd, wer den eenige schoten gelost om vast te stellen, of men in de naburige woningen werkelijk een schot kan hebben gehoord. Vrij zeker kan worden aangenomen, dat de moord Woensdag-avond te ruim negen uur is gepleegd. Verscheidene personen zijn nog gehoord. Het lijk is Zaterdag-middag begraven. Ongelukken. Te Neerlangbroek is het 3-jarig zoontje van J. II. in een onbewaakt oogenblik in den Krommen Rijn geraakt en verdronken. Men meldt uit Leiden De beer F. J. van B., een 67-jarig lid van het zangkoor der H. Petruskerk aan de Ru ine, begaf zich Zondag- voormiddag naar het kerkgebouw om zijn medewerking te verleenen aan den dienst. Halverwege de trap gekomen, welke naar het zangkoor voert, sloeg de man achterover, kwam op den beganen grond te land en was onmiddel lijk een lijk. Hij bleek overleden aan een hart verlamming. Dr. K., ter plaatse aanwezig kon slechs den dood constateeren. Zaterdag-middag is het tweejarig zoontje van den heer Joh. Damen, te Langbroek, in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en ver dronken. Men meldt uit Alkmaar: Gister-ochtend te kwart over zeven uur werd op de rails bij de spoorbrug van het emplacement van de H. IJ. S. M. gevonden het lijk van een manspersoon, wiens oofd deor liet overrijden van den trein van den romp was gescheiden. De man was reeds verstijfd en het ligt dus voor de hand dat het ongeluk met den laatsten trein van Zon dag-avond heeft plaats gehad. Bij onderzoek bleek de man te zijn zekere P J. C., visscher, ongehuwd, oud 27 jaar, wonende te den Helder. Hij was voorzien van bescheiden voor aanmonstering. Na Zondag vergeefs gedregd te hebben, is Maandag-voormiddag uit de Wetering langs 's-Gra- venweg onder de gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel het lijk opgevischt van den paardenkoopman M. v. 't H., bijgenaamd «bolle Rinus" uit Rotterdam. J.l. Woensdag-avond is hij met een trein uit Rotterdam tot de halte Ouderkerk gekomen om een bedrag van f70 te gaan betalen bij den vrachtrijder F. den II. aan 's-Gravenweg. Door de duisternis wellicht misleid, is hij, op weg naar Den H., te water geraakt en verdronken. Een be drag van f69.80 is op het lijk, dat per schouw naar de begraafplaats vervoerd is, gevonden. Schiedam, 6 December 4904. De werkstaking der glasblazers. De pogingen tot tusschenkomst in de staking der glasblazers, op verzoek van den Algemeenen Nederl. Glasblazersbond aangewend door de heeren W. Hovy, mr. J. G. Schölvinck en prof. mr. M. W. L. Treub zijn, blijkens gister bij den secre taris van genoemden bond ingekomen schrijven, mislukt. Naar men ons mededeelt, meldde deze commissie zich aan als arbitrage-commissie en zou de uitspraak de volgende punten betreffen Geen rancune-maatregelen tegen de stakers, er kenning van de vakorganisatie, erkenning van de algemeen erkende christelijke feestdagen, ook op de fabrieken, waar dit tot heden niet geschiedde, en eindelijk intrekking van het nieuwe loontarief. Ten opzeclite van dit laatste punt was door de arbeiders bepaald, dat beide partijen dit onder werp voor arbitrale uitspraak vatbaar zouden verklaren. In de jongste vergadering van den Bond van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2