voor Schiedam en Omstreken. Onder Kleurlingen. 27ste Jaargang Woensdag 14 December 1904. No. 8078 NATIONALE MILITIiT Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. gesloten. FEUILLETON. K e n n i s g e v i n g. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. hij" met ÏÏr woS niet^ ITh™' w duidde, maar hel in den ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden /'1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f±per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan cms BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van '1Ij regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tioeemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 23 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de lotelingen der nationale militie dezer gemeente, voor de lichting 1905, dat de militieraad in het 2e district van Zuid- Holland, voor deze gemeente, op Dinsdag 3 Janu- ari 1905, des voormiddags ten 10 ure, zitting zal houden te ROTTERDAM, in het Gebouw der Militie en Schutterij, Achterklooster No. 60, aldaar. Zg brengen tevens in herinnering art. 74 der Militiewet 1901, luidende Voor den militieraad moeten verschijnen: lo. behoudens het geval, bedoeld in art 11, tweede zinsnede, of in art. 75, de fotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken 2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens gemis van de gevorderde lengte 3o. de lotelingen, die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie-Commissaris, en het indienen van de noodige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter Secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij rneenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad; en dat, krachtens art. 52 der genoemde wet, geen vrijstelling aangevraagd wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of wegens gemis aan lengte wordt verleend, wanneer de loteling die haar vraagt niet voor den Militieraad verschijnt, behoudens het geval dat de loteling, wegens ziekte of gebreken, buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, in welk geval hij wordt onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt, mits deze binnen het Rijk gelegen zij en de noodzakelijkheid van dat huis onderzoek, zoo spoedig mogelijk, door eene be hoorlijke geneeskundige verklaring wordt aange toond en ter Secretarie bezorgd, in ieder geval voor den dag der zitting van den Militieraad. Dientengevolge roepen zij voornoemde lotelingen op, om, op bovengenoemden dag, uur en plaats, voor gemelden militieraad te verschijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den December 4904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat het Slop van de Gasfabriek naar de Nieuwe Haven tot nadere aankondiging voor het verkeer zal zijn Schiedam, 13 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Vit het Duitsch.J 5).. Zijn heele plan was dat van een onversaagd en toch voorzichtig man, die geen omstandigheid, hem nuttig, over het hoofd ziet. Hij kwam zoo dicht bij me, dat ik hem duidelijk zijne schreden hoorde tellen. „Satu dua, tiga, ampat, lima, anam, tud- samhilan, sapuluh," telde hij van een tot tien en ging daarna voort: „Sa- pul uh-sa.tu, sapuluh-dua, sapuluh-tiga Rorn-halt!" gebood ik toen, uit de varens te voorschijn komend, en legde hem de hand op zijn schoüder. „Wat doet gij hier?" v Hij verschrikte stellig door mijn plotselinge verschijning, kwam in een oogenblik tot zich kwm?"i,'- e een mes uit ziJn gordel. Nu geen i,n^.fnstoilds tot do overtuiging, dat ik heven het W'dra de" °Pge" „Inglo?" J "Franko'r gWn En6elschman." De Commissie voor Gemeentewerken te Schiedam is voornemens, op Vrijdag 16 December a.s. s voormiddags 11 uur, namens Burgemeester en Wethouders ten raadhuize aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikeien en verdere materialen ten behoeve van den dienst der gemeentewer ken gedurende het jaar 1905. Het bestek ligt ter inzage op de stadstimmer- werf en is ter Gemeente Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. 13 December. Port Arthur. Het resultaat der beschieting der Russische vloot. De Sewastopol. Waar zijn de torpedobooten De verliezen door de Japanners bij Port Arthur geleden. Beschieting der haven. Uit Port Arthur wordt ambtelijk bericht, dat het resultaat van het bombardement van de ha ven als volgt is: 4 linieschepen, 2 kruisers, een kanonneerboot en een torpedotransportschip vol komen ontredderd. Uit Tokio komen nog nadere berichten over de beschieting der Russische vloot in de haven van Port Arthur. Het bombardement wordt voort gezet. De Sewastopol ligt buiten de haven voor anker, maar komt misschien 's nachts dicht on der den wal, achter de versperring die tegen over rompeling door torpedobooten is aangebracht. Het stormachtige weer maakt overigens een torpedo- aanval van de Japanners onmogelijk. Uit de om standigheid, dat. de oorlogsschepen, alvorens te zinkon, sterk op zij vielen en dat men de Sewas topol tracht te redden, maken deskundigen de gevolgtrekking, dat niet de Rupsen zelf hun sche pen hebben laten zinken; voorts meent men uit de ligging der gezonken schepen te mogen op maken (lat de granaten in het inwendige der sche pen uiteengesprongen zijn. Ten aanzien van de torpedobooten heerscht onzekerheid. Men begrijpt niet, waar deze ge bleven zijn. Het. Japansche geschut bestrijkt alle hoeken van de haven, maar misschien liggen de torpedobooten ergens op de buitenreede ver scholen. De Japanners melden voorts, dat een aantal sleepbooten en kleine schepen vlak bij de hospitaalschepen zijn gaan liggen, zoodat het schijnt alsof zij met de bescherming van het Roode kruis hun voordeel willen doen, en men denkt erover, generaal Stoessel opmerkzaam te maken op de gevolgen die dit kan hebben, al trachten de Japanners voorshands de hospitaal schepen te sparen. Volgens een bericht van de Daily Mail zouden Japansche torpedobooten Vrijdag-nacht een aanval op de Sewastopol gedaan hebben de uitslag is onbekend. De juistheid van dit bericht valt echter sterk te betwijfelen. waarmede alle Westerlingen bedoeld worden. „O, dat 'sgoed! Zijt ge alleen, Sahib?" Was hij in Indië geweest, dat hij me dezen titel gaf? Ik gaf de voorkeur daarvan geen ver klaring te geven en vroeg „Wat zoekt gij hier?" „Redding." Hij stapte ietwat terug en wees met de hand naar de booten, die nu zoo dichtbij waren, dat men hun boord duidelijk onder scheiden kon. „Zij vervolgen mij en zoeken mijn dood." „Waarom „Ik ben rijk en ©en christen." „En zij zijn heidenen?" Hij knikte toestemmend. „Eenigen zijn nog heiden, anderen hebben zich door de fnglo-Mitonare laten doopen." Mitonare wil zeggen Missionaris, en met dit woord beduidt de in zijn taal zeer eenvoudige eilander ook alles, wat met den godsdienst der Christenen in verhand staat, zooals: kerk, prediker, altaar, kruis, godsdienstoefening, bij bel, zalig, heilig, vroom, enz., dat alles mito nare geheeten wordt. Hier was evenwel een protestantsche zendeling der Engelschen be doeld. „Zoo zijn deze toch christen; al zijn zij ge doopt door de Inglo-Mitonare „Eita-neen. Zij gelooven nog altoos aan Atna, den goeden god, en aan Oro, den god der boos heid, doch zij hebben zich laten doopen, omdat zÜ dan met de Eugelsehea handel drijven en Eit, Tientsin wordt aan de Daily Telegraph gemeld Volgens ambtelijke opgaven van Japan sche zijde bedragen de verliezen, door de Ja pansche belegeringstroepèn voor Port Arthur ge leden. in tiet laatste deel van October 3000 man gesneuveld en 10.000 gewond; de verliezen hij den jongstcn grooten aanval zouden nog veel grooter geweest zijn. In Mantsjoerije. Het Russische leger bij Moekden moet nu 400,000 man tellen, waarvan 40.000 tot de ruiterij behooren. Naar 't heet, zijn de Japanners bezig, op neutraal gebied (d. w. z. in Mongolië, waarschijnlijk) kameelen op te koopen. Twee duizend Japanners zijn onlangs te Nioe-tsjwang aan wal gezet. Opnieuw gaat het gerucht, dat de Japanners een vliegend vendel uitrusten om de verbindingen van Koeropatkin met zijn verbin dingslijn, bij Tië-ling, te verstoren. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Kapitein Klado, die dezer dagen met zijn ar tikelen in de Nowoje Wremja over de Zwarte zee-vloot, een reprimande en gevangenisstraf heeft opgeloopen, gaat in dat blad voort met het le veren van kritieken over de Russische vloot. Thans is de Oostzee-vloot aan de beurt ge weest. Klado legt nadruk op de geringe kansen die de Russische Oostzeevloot heeft, tegenover de Japansche, welke haar in Oost-Azië opwacht. De Russische vloot, telt, zoo zegt hij, vijftien sche pen; de Japanners kunnen 33 schepen, behalve de torpedobooten, daar tegenover stellen. De Rus sen beschikken over 703 stukken geschut, de Ja panners over 941, eerstgenoemde over .14 tor- pedo-lanceerbuizen, de anderen over 52. Voorts telt de Russische vloot 8521 koppen, terwijl Togo's vloot er 14.435 heeft. Maar niet in het aantal schepen en manschap pen moet hier het zwaartepunt gelegd worden. Al loopt ook de sterkte van de linie-eskaders niet ver uiteen, bij de beide partijen; juist in dit geval zal de rol van de snelle kruisers zeer belangrijk zijn, en van deze soort van schepen is de Japansche vloot veel beter voorzien dan de Russische. Bovendien heeft Togo al den tijd en een uitstekende gelegenheid, om zijn sche pen, na een reis om de halve wereld heen, een sterk aangegroeide huid moet hebben en ook in andere opzichten tekortkomingen moeten ver- toonenzij kunnen wel-is-waar Fransche en an dere havens aandoen, maar het is niet aan te nemen dat zij bijv. te Saigon lang genoeg mo gen vertoeven om geheel opgeknapt te kunnen worden. Wat ten slotte de bemanning betreft: die van de Russische vloot is inderhaast bijeen- gescharréld en heeft geen ervaring, terwijl de be manning der Japansche vloot gehard, aan den strijd gewend, en door haar overwinningen vol zelfvertrouwen is. Juist omdat de kansen van de Russische Oost zeevloot volstrekt niet mooi staan, vraagt men zich af, waardoor toch de werkeloosheid van schoon© dingen bekomen kunnen." „Hoe heet gij?" „Potomba." „Van welk eiland zijt gij?" „Ik woon in Papetee, de hoofdstad van Ta hiti. Ik ben een Ehri, een landsvorst, en zal al mijne vijanden dooden." Hij schouwde achterwaarts. Juist beproefde de 'eerste boot zijner vervolgers het enge kanaal binnen te komen. Hij sprong terug tot de plaats, waar zijn pijl neergekomen was, spande zijn boog en mikte. De pijl snorde van het koord en had den man stellig getroffen, doch een terugslaande golf hief den kano op en het spitse hout boorde in 'Ihout der voorzijde. Onwille keurig bukte de roeier der boot uit vrees voor de pijl en hield de riemen intusschen stilde zelfde golf, welke hem ingestuwd had, nam hij den terugslag zijn vaartuig mee en dreef het andermaal naar den ingang. „Halloro-oh!" riep men daar bij den koraal- ring, en toen ik mij op zij wendde, zag ik den stuurman met zijn volk naar voren springen. De stuurman had het pijlschot op verkeerde wijze voor een signaal gehouden en vernietigde alzoo mijn heele plan. De vervolgers hadden mij intusschen reeds gezien, zonder van hun voornemen af te zien; toen zij evenwel be merkten dat het eiland bevolkt was door een troep mannen, gekleed ajs Europeanen, beslo ten zg af te deinzen* trokken zeil in top en het Russische smaldeel te Port Arthur te ver klaren is. Een daad van roekclooze zelfopoffering had ook na den lOen Augustus de kans kun nen keeren, want het is niet aan Ie nemen dat alle oorlogsschepen die Oechtomski te Port Ar thur terugbracht, zoo beschadigd waren dat zij volstrekt onbruikbaar waren voor een uitval, en zeker was dat niet 't geval met de Russische torpedobooten. Indien in een wanhopig gevecht het geheele overschot der vloot van Port Arthur in den grond geschoten was, en daartegenover slechts één of twee van de grootste Japansche schepen vernield of zwaar beschadigd, dan zou dat resultaat misschien voldoende geweest zijn om de kans in het voordeel der Russische Oost zeevloot te laten keeren. Volgens een te Parijs ontvangen telegram uit Dzjiboeti, zal Folkersam's eskader binnenkort in de richting van Madagaskar vertrekken. De Russische kruiser Oleg en een torpedo jager zijn te Chania op Kreta aangekomen de overige schepen van liet aauvullingssmaldeel worden er verwacht. Admiraal Siloti, van de staf der Russische ma rine, heeft gezegd dat tot de uitzending van een derde smaldeel der Oostzee vloot reeds sedert lang besloten is. Maar de Russische regeering volstrekt niet voornemens, het Zwartezee-eskader daarvoor te gebruiken. De correspondent die verslag geeft van zijn gesprek met den admiraal, voegt er bij, dat men met de uitzending van het derde smal deel waarschijnlijk wachten zal totdat de schepen die op de werf van Burmester en Wehn te Ko penhagen en op Fransche werven onderhanden zijn, afgeleverd kunnen worden. Ook zouden nog drie linieschepen en 20 torpedobooten, te Kroon stad en Riga in aanbouw, tegen Mei gereed kunnen zijn. Verspreide berichten. Negen torpedobooten (onderzeesehe?) in New- Jersey gebouwd, zullen binnenkort zoo mel den Amerikaansche bladen .stuksgewijs naar Rusland verzonden worden. Van de bemanning der Sei-jen zijn 38 per sonen omgekomen, onder hen kapitein Tasjima. Aanzienlijke Japanners te Londen ontkennen beslist de bewering Van Günsberg, den leverancier der Russische vloot in Oost-Azië, als zou een broeder van den Japanschen minister-president Katsoera hem 120,000 ton steenkool voor de Rus sische vloot geleverd hebben, toen de oorlog reeds voor de deur stond. Wie Katsoera kent, zeg gen zij, weten dat dit niet waar kan zijn, en bovendien zou de Japansche pers er zeker achter gekomen zijn en ©en geweldig lawaai erover ge maakt hebben. De Argentijnsche gezant te Londen heeft van zijn regeering opdracht gekregen, bekend te maken dat de republiek haar onzijdigheid vol strekt zal handhaven, en dat de berichten over verkoop van Argentijnsche oorlogsschepen geheel ongegrond zijn. Naar de Standard uit Tokio verneemt, is de regeering het met de leiders der parlementaire rooiden afwaarts. Ik ging nu naar het strand, waar Potomba op de knieën was gezonken. „Bapa kami iang ade de surga, kuduslah ki- ranja namamu" (x), hoorde ik hem bidden vol gens den woordenklank, die de bekeerden dei- Missie plegen te gebruiken. Dan sprong hij ver heugd op en riep: „Ik ben gered! Zij vluch ten, en ik behoef niemand te dooden. Mijn pijl had bijna Anoui, den valschen pries ter, gedood, die evenwel de vader mijner vrouw is Alleen de nood had hem alzoo tot tegen weer gedwongen, en ik erkende in aanroep en in uitgesproken dankgebed een vrome, echt christelijke gezindheid, welke onder de bekeer lingen met hun oprechtheid des harten niet zeer dikwerf wordt aangetroffen. De jonge man verwierf daardoor aanstonds mijn sym pathie. In elk geval was hij niet uit berekening, maar uit wezenlijke overtuiging christen ge worden. „Wie is Anoui?" vroeg ik hem. „De priester van Tamai." Ik dacht een wijl na. „Ligt Tamai niet op Eimeo, het naburig eiland van Tahiti? Letterlijk: Onze Vader, die in de Heme- len zijt, geheiligd zij uw naam.... Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1