Rusland. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. klaarde Tisza erover verwonderd te zijn, dat de Kamer het tooneel was geworden van schandelijke geweldplegingen, waarover men zich zal moeten verantwoorden voor de rechtbanken. De regeering laat zich geen vrees aanjagen. Indien het onmo gelijk wordt verdere zittingen te houden, zal men onmiddellijk een beroep op de natie doen, maar door misdadige geweldplegingen zal men de werk zaamheden van het parlement niet kunnen be letten. Hij hoopt dat bij de liberale partij geen enkel persoon zal zijn, die zal terugdeinzen, wanneer men tot dit pijnlijke dwangmiddel zijn toevlucht moet nemen. (Donderende toejuichingen.) Een po ging om in de straten een volksbeweging op te wekken mislukte totaal. Hij weigert niet bemiddelaars aan te hooren over een kalme herziening van het Kameregle- ment, maar elke tusschenkomst is onmogelijk zoo lang als de schandelijke gebeurtenissen van gister niet bestraft zijn. (Toejuichingen.) Men gelooft dat de Kamers heden weer bijeen zullen komen. De nieuwe koers. Het begint er nu in Rusland sterk naar te lijken, dat de hervormingsbeweging niet meer te keeren valt en zoo krijgt Tsaar Nicolaas een goede gelegenheid om te toonen, wat er aan is van de hem toegedichte wankelmoedigheid en gemis aan energie. Want er is geen twijfel of, waar aan de eene zijde de nieuwe strooming voort gestuwd wordt door machtige elementen, aan den anderen kant de reactie het uiterste zal doen om nogmaals de beweging den kop in te drukken. Welke van beide partijen zal er ten slotte in slagen den keizer te haren gunste te doen be slissen Wat er tot dusver is gebeurd, wettigt de over tuiging, dat prins Swiatopolk Mirski grooten in vloed op den Tsaar oefent. Van welke opmer kelijke veranderingen in het Russische binnen- landsche politiek beleid zijn wij binnen enkele maanden al niet getuige geweestOpmerkelijk niet alleen door hun aard, maar ook door hun veel heid. Men denke slechts aan drie geheel uiteenloo- pende feitenhet congres der zemstvo'sden terugkeer van tallooze ballingen uit Archangel en in Finland de door prins Obolenski uitgesproken troonrede in den eindelijk weer bijeengeroepen Landdag. Maar daartegenover staat, dat de ultra- machtige reactionairen deels niet zonder succes prins Mirski's beleid op zich zelf aanvallen. Le leiders der reactionairen te St. Petersburg hebben Zondag ten huize van gneraal Bogdano- witsj beraadslaagd hoe de hervormingsbeweging het best te verijdelen. In welken geest de debatten verliepen laat zich gemakkelijk raden door de wetenschap, dat ook Pobjedonostef, de opperpro- cureur, er aan deel nam. Wat aangaat het bericht, dat Moeravjof ont slag heeft gevraagd als minister van Justitie Uit wordt niet weersproken. De meening der Mos- kousche en Petersburgsche advocaten, aan prins Mirski mee te deelen bij de overhandiging der op hun congres aangenomen moties, over de onwen- schelijkheid van Moeravjof's aanblijven, schijnt dezen genoopt te hebben reeds te voren ontslag te vragen. Afgezien echter van de meening der advocaten voelde de minister zich reeds daartoe geneigd, omdat hij als aanhanger der autocratie niet kon werken met een ambtenaarspersoneel, dat grootendeels constitutioneele wenschen koestert. De oorlogscorrespondent van de Daily Tele graph te Petersburg verneemt, dat de reeds ver melde hervormings-oekase ook de intrekking be veelt van eenige tegen de Joden gerichte bepa lingen, inzonderheid van het verbod tot aankoop van landerijen. NOORWEGEN. Het Storting heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij de belasting op alcohol wordt be paald op 25.3 oere den liter van 100 percent, en het invoerrecht op 26.5 oere. ENGELAND. Arnold Forster, de Engelsche minister van Oor log, heeft eergisteren in een rede te New-Castle een plaats medegedeeld uit een brief van generaal Sir Ian Hamilton, die aan het Japansche leger toe is gevoegd. De generaal zegt o. m.Deze oorlog heeft mij tot het brandend bewustzijn gebracht dat de toestand van ons leger een vreeselijk gevaar voor het bestaan van ons land is. Ik heb opge merkt dat alleen het allerbeste voldoende is, wij hebben echter het allerslechtste. FRANKRIJK. De rechter van instructie die een onderzoek in stelt naar de oorzaak van Syveton's dood, wil niets loslaten. De Matin besloot gister een arti kel aldus: „Er is geen sprake van een ongeluk, maar wel van een zelfmoord, de ontknooping van een familie-drama waarover allerlei lezingen de ronde doen, maar ten aanzien waarvan men het grootste voorbehoud in acht dient te nemen tot men de beslissende stukken bezit." SPANJE. Niet slechts te Florence, doch ook te Valencia hebben Zondag ernstige ongeregeldheden plaats gehad van anti-godsdienstig karakter. De Katho- Ikkeü, die bij processies reeds herbaalde malen de prooi waren geweest van brutale aanvallen hunner politieke tegenstanders, hadden op krach tige wijze de leden van verschillende Yereenigin- gen aangespoord zich, met het. oog op alle gebeur lijkheden, te voorzien van wapens. Dit vatten de Republikeinen op als een uitdaging. Nauwelijks had de processie, onder geleide van de gendarmerie, de kathedraal verlaten, of er werden kreten aange heven: „Leve de Republiek!" welke natuurlijk onmiddellijk werden beantwoord door andere o. a. door het: „Leve de Paus-Koning!" Er ontstond een vreeselijk tumult, men sloeg op elkaar in met stokken en schoot met revolvers. Ook de gen darmerie gaf ten slotte vuur, tal van personen ernstig wondende, zoodat gisteren sommigen der getroffenen op sterven lagen. De politie deed tal rijke arrestaties. Een huis, uit welks ramen men do Republikeinsche betoogers begoten had met heet water, werd gebombardeerd met steeneii. Des avonds was de rust weer hersteld. „Cosas de Espana!" ZUID-AFRIKA. De Johannesburgsche correspondent van de Daily Chronicle, over de ernstige onlusten op den Rand seinende, zegt dat men het gevaar wel be seft dat voortvloeit pit de steeds aangroeiende bevolking van Chineezen en Kaffers. Ook de blan ke bevolking is, wel is waar, toegenomen, maar m oneindig zwakkere mate, terwijl bovendien het blanke werkvolk hoofdzakelijk met den bouw van de kampen voor Chrineezen en Kaffers bezig gehouden is, en men vreest dat de Randmag- naten de blanke werklieden zoo spoedig mogelijk na de voltooiing van die bouwwerken zullen weg zenden. BRAZILIë. Een telegram uit Rio de Janeiro meldt dat de staat van beleg met een maand is verlengd. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 December. Staatsbegr ooting. De heer Troelstra repliceert en kenschetst het zeven dagen lange debat, dat achter ons ligt, als een dat beurtelings voor een jongelingsveree- niging, voor een universiteit en voor een jezuïten- college thuisbehoort. De rede van den minister noemt hij mooi, doch zwak, en men miste er veel in. Ook ten-opzichte van de sociale kwestie bestaat verschil van gevoelen tusschen de kerkelijke groe pen. De minister concentreert dan ook zijn poli tiek alleen op de schoolkwestie. Noch de kerkdijken, noch de liberalen hebben iets positiefs aan het volk aan te bieden. In een vrijzinnige coalitie zullen de sociaal- demokraten dan ook niet meegaan. De heer de Savornin Lohman verklaart namens en in opdracht van de leden der rechter zijde, dat zij met het oog op den tijd van repliek afzien. Daarna komt de m in ister van Binnen- landsche Zaken aan het woord. Omtrent de Overijselsche kwestie zegt Z. E., dat de Commissaris der Koningin volstrekt niet direct aan de Koningin voorstellen doet, doch volgens zijn instructie in vele gevallen den minis ter als zijn onmiddellijken chef heeft te beschou wen. Tegen de wijze, waarop de heer Treub hem bestreed in zake de adviezen, door den heer Fabius gegeven, protesteert hij. De »antithese" heeft spreker niet gesteld tusschen christendom en materialisme, maar tusschen de christelijke en de moderne wereldbeschouwing. De minister van Waterstaat ant woordt nog in zake de opgeworpen kwestie om trent de bestekken. De algemeene beschouwingen voor de pauze geëindigd zijnde, gaat men na de pauze voort met de gister-avond gestaakte behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De heer Dolk bestrijdt het behouden van de gezantschapspost te Teheran. De heer L i e f t i n c k acht den gezant, den heer Knobel, veel te pessimitisch en te weinig vertrouwend op de toekomst van zijn taak. Het is noodig, dat de heer Knobel spoedig terugkome. De minister van Buitenlandsche Zaken erkent, dat de tegenwoordige gezant wat moedeloos is gestemd. Na afhandeling wordt stemming over de begroo ting gevraagd door den heer Schaper. De begrooting werd met 56 tegen 7 stemmen aangenomen. Aan de orde wordt gesteldHoofdstuk IX de begiooting voor Waterstaat, Handel en Nij verheid. Algemeene beschouwingen worden niet gevoerd en afdeeling I zonder stemming of discussie aan genomen. Bij atdeeling II klaagt de heer van Foreest over onpraktisch werken. De heer R e 11 dringt aan op een spoedig ter hand nemen van de reeds als noodig erkende wer ken aan de Lauwerzee. De heer Goeman Borgesius betoogt, dat de aanleg van een vaste brug over de IJssel te Doesburg van zeer uitgebreid belang is. Nadat nog enkele sprekers met hun bezwaren voor den dag waren gekomen, is het woord aan den minister, die heden (Woensdag) zal antwoor den. Officiëele berichten. Bij Kon. besl. is de leerling-consul G. S. D. Hamel benoemd tot vice-consul in algemeenen dienst bij het Departement van Buitenlandsche Zaken. Bij Kon. Besl, is S. Kingma, veearts te Leeu- warderadeel, met ingang van 16 dezer, benoemd tot a-sistent aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam De gewone audiënties van de ministers van Marine en van Binnenlandsche Zaken zullen resp. Vrijdag en Zaterdag niet plaats hebben. Van het Loo. Het Hof zal heden voor het laatst in dit seizoen op het Loo jagen. Behalve de Prins, nemen ook vele genoodigden van elders aan de jachpartij deel. Rijnvnarttolien. W olf's Bureau meldde van hetgeen er in de Nederlandsche Kamer over het plan om scheep- vaarttollen op den Rijn te heffen voorgevallen is aan de Duitsche bladen slechts het volgende «Minister van Lynden zeide, dat aan de regae- ring van de plannen der Duitsche regeering be treffende de heffing van scheepvaarttollen op den Rijn ambtelijk niets bekend was en het interna tionale Rijnscheepvaartverdrag en de Duitsche grondwet hinderpalen voor deze tolheffing zijn." De Vossische Zeitung teekent daarbij aan Van die hinderpalen weet men in Duitschland reeds lang. Men weet er echter niet, of Nederland zich tegen de intrekking van het Rijnscheepvaartver drag verzetten zal; en daarover heeft de minister helaas gezwegen. De Berliner Zeitung zegtDe Duitsche grond wet zal men ten slotte wel naar de wenschen der agrarische verkeersvijanden wijzigen. Het Rijn scheepvaartverdrag kan men echter niet verande ren, als Nederland niet wil. Het is te hopen, dat het er zich niet toe vinden Iaat. Verkiezing Tweede Kamer. Naar men verneemt, wordt als candidaat van de vrijzinnigen in het district Brielle eventueele vacature Goekoop) genoemd de heer De Kan ter. Hospitaalschepen. Men meldt uit den Haag: De diplomatieke conferentie naar aanleiding van het door Frankrijk ingediende voorstel met betrekking tot de hospitaalschepen in den oor log (vrijstelling van rechten en heffingen in de havens) is gisteren in de vergaderzaal der Eerste Kamer van de Staten-Generaal geopend door den minister van Buitenlandsche Zaken, Melvil baron van Lynden. In zijne openingsrede herinnerde de minister, wat door de Vredesconferentie van 1899 omtrent de hospitaalschepen bepaald is en deelde mede, dat de uitnoodiging op initiatief der Fransche regeering door de Nederlandsche tot de onderteekenaren der conventie van 29 Juli 1899 (uitvloeisel der Vredesconferentie) gericht om deze conferentie te houden, door 21 staten is aangenomen. De minister hoopte dus, dat de arbeid der conferentie met een goeden uitslag bekroond zal worden. De gezant van Oostenrijk-Hongarije, de heer d'Okoliesanyi, bedankte den minister voor zijne woorden en stelde voor hem tot eere-voorzitter der conferentie te benoemen. Vervolgens werd op voorstel van den minister van Buitenlandsche Zaken de' vertegenwoordiger der Fransche regeering, de gezant de Monbel, tot voorzitter en op diens voorstel de Nederlandsche gevolmachtigde, mr. Asser, 'tol ondervoorzitter benoemd. Als secretarissen werden aangewezen de heeren mr. Doude van Troostwijk, hoofdcommies aan het departement van Buitenlandsche Zaken, le secretaris, en de heeren von Prollius, raad van legatie van Duitschland, Allard de Chateauneuf, secretaris der Fransche legatie, en jhr. te Stuers, attaché aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De conferentie besloot, een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en werd daarna verdaagd tot heden. Dr. Ariëns. Dr. Alph. Ariëns, pastoor te Steenbergen, is ongesteld en lijdende aan een hartaandoening. Hoewel zijn toestand niet direct gevaarlijk is, werd hem toch volstrekte rust gedurende eenige maanden voorgeschreven. Wie hem kent zal wel begrijpen, dat hem dit leed genoeg zal veroorza ken en het dus geraden is, hem die rust niet te bemoeilijken door het brengen van bezoeken of het schrijven van brieven. A. E. Beijen. In den ouderdom van 80 jaar is in den Haag overleden de gepensionneerde generaal-majoor bij de infanterie van het Nederlandsche leger A. E. Beijen. De IIoll. IJz. Sp. Mij. en de Handeldrijvende Middelstand. In druk verschenen is het rapport van de com missie, door het bestuur van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrijvenden middel stand benoemd, om in nadere onderhandeling te treden met de directie der H. IJ. S. M. in zake de verhouding van genoemde directie tot de coöperatieve verbruiksinstelling van het personeel der Maatschappij en den daaraan verleenden steun. De commissie bestond uit de heeren mr. Aalberse, prof. mr. Josephus Jitta en dr. J. Th. de Vis ser, leden van den raad van advies, en de heeren J. S. Meuwsen, W. Nieuwenhuizen en J. Das Dzn., dagelijksch bestuur van den Bond. Na eene schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling met de H. IJ. S. M., die in het rap port wordt medegedeeld, kwam de commissie tot het besluit, dat op bevredigende wijze door de H. IJ. S. M. opheldering gegeven was van de werkelijke verhouding, waarin de Maatschappij tegenover de Verbruiksinstelling stond, en daar door officieel gebleken, was, dat vele der grieven, die men ten opzichte van de H. IJ. S. M. had, gebaseerd waren op verkeerde voorstelling der feiten." Het bestuur van den Bond is evenals de com missie van oordeel, dat hiermede de bemoeiingen van den Bond geëindigd zijn. Tentoonstelling van Kookkunst. Op de tentoonstelling van kookkunst enz. te 's-Gravenhage is door het Departement van Oorlog eene collectie levensmiddelen tentoongesteld, die, evenals bij de marineafdeeling geëxposeerde, reeds bij den eersten aanblik doet zien de zorg waarme de ook hier alles behandeld wordt en de nauw gezetheid waaamede de officieren, met de keuring der levensmiddelen belast, hunne taak opvatten. Het brood, de erwten en boonen zijn alle van de eerste qualiteit, terwijl ook de geconserveerde spijzen van allerlei aard (uit de fabriek der firma Meursing te Alblasserdam) bleken den toets van zuiverheid te hebben doorstaan. Bij een scheikun dig onderzoek van een blik geconserveerde haché werd volkomen afwezigheid van schadelijke me taalverbindingen geconstateerd. Met de meeste bereidwilligheid worden ook hier allerlei inlichtingen aan belangstellenden ver strekt. De minister van Marine bracht gister-middag een bezoek aan de Tentoonstelling. Z.Exc. bezocht o. m. het volkslogies der Marine De nieuwe Maasmond. Bij Grave staan de uiterwaarden reeds zoo goed als geheel onder water, zoodat de vrees, dat de opening van den nieuwen Maasmond op den waterstand van de Maas van invloed zou zijn, on gegrond blijkt. Uit 's-Hertogenbosch meldt men De verwachting van velen, dat de omtrek van den Bosch, tengevolge van de opening van den Nieuwen Maasmond, watervrij zou blijven, wordt niet bewaarheidsedert een paar dagen al staan het Bossche Veld, de Vliert en andere polders in den omtrek blank en met den was van het water op de rivier de Maas houdt de toevoer van water in die polders gelijken tred. De moord te Lutterade. Omtrent den moord gepleegd te Lutterade-Gleen, verneemt men nader: De dader is de 72-jarige J. M., welke zijn schoonzoon P. Swilden, oud 39 jaren, Zaterdag avond laat, naar men zegt met een bijl van het leven beroofde. De verslagene stond bekend als een dronkaard en woesteling, woonde bij zijn schoonvader in en was de schrik dss huizes. I oen hij nu Zaterdag-avond weer dronken thuis kwam en allerlei verwenschingen tegen den ouden man uitbraakte, wachtte deze hem boven aan de trap op en sloeg hem, Tloor angst of vrpes gedreven, dood. De dader heeft zich zelf bij de politie aangegeven en volledig bekend. Ongelukken. Te Tilburg is gister de molenmaker J. M., be zig bij het herstellen eener fabriek, gevallen hij bleef op de plaats dood. Van een Huizer visschersvaartuig is in de na bijheid van Broekerhaven een der opvarenden, T. S., door het omgaan van het zeil overboord ge slagen en verdronken. Schiedam, 14 December 1904. De werkstaking der glasblazers. Naar wij vernemen, heeft de conferentie, die gister plaats had tusschen de heeren Hovy, mr. Scholvinck en mr. Treub en leden der Vereeniging van glasfabrikanten in Nederland zonder een op lossing van het geschil direct te hebben veroor zaakt, toch een basis opgeleverd, waarover ver dere onderhandelingen hangende zjjn en waarom trent vermoedelijk eerst op het einde van deze of in het begin der volgende week een beslissing zal kunnen genomen worden. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 20 De cember, des namiddags 2 uur, vergaderen. Voor de Boeren. Donderdag komen generaal Kritzinger en ds. van Heerden op hun tocht door ons land te Rotterdam, om te trachten ook daar bijdragen te verkrijgen voor het nationale onderwijs in den Vrijstaat. Zij zullen daartoe een lezing houden, om 8 uur 's avonds, in den salon van den Doele, welke lezing op touw is gezet door de besturen van de afdeelingen der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, van het Algemeen Neder landsch Verbond en van het Christelijk Nationaal Boerencomité. Behalve voor leden dezer vereeni gingen met hunne dames, zal de zaal toegankelijk zyn voor niet leden tegen betaling van een gering bedrag. Na alloop van de vergadering zal eene inzameling van geld worden gehouden. Ook de leden van de genoemde drie besturen zijn bereid giften voor het doel in ontvangst te nemen. De verdwenen notaris. Ter bevoegde plaatse is niets omtrent een arrestatie van notaris van Wermeskerken bekend. Een tweede fort Chabrol. In de dagen, toen de belegering van het fort Chabrol te Parijs de verbazing van geheel de wereld op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2