Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Faillissementen. Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. wekte, verbaasde vrouw Peperkamp te Druten de justitie door het verzet, dat zij hare dienaren bood. Hare woning was een fort, van waaruit zij de rijksveldwachters bestookte met kruiken, flesschen, zakjes peper, enz. en toen die voorraad op was met een mestvork. Eindelijk kon zij door het dak heen naar buiten gehaald worden oin een maand gevangenis wegens overtreding van de drankwet te ondergaan. Nij had zij wederom straf te goed wegens mis handeling. Zij weigerde te gaan zitten en richtte haar woning op dezelfde wijze in. Overwachts werd zij Zaterdag evenwel aangehouden en te Tiel in hechtenis gesteld. 1 Aanranding. De horlogemaker E. uit Nordhorn is even buiten genoemde plaats door twee personen zoodanig mishandeld, dat men voor het behoudt van zijn leven vreest. Een 10 0-jarige. Den 31 December hoopt de weduwe Ursula van de Velde, te Moerbeke, aan de Zeeuwsch-Belgische grenzen haar lOOen verjaardag te beleven. Groote opschudding. Te Bar-le-Duc is Zondag-avond groote opschudding geweest in de St -Janskerk. Terwijl verscheidene vrouwen bijeen waren om den biechtstoel van den vicaris van de parochie, kwam een onderofficier de kerk binnen en begon tegen de biechtelingen heftig uit te varen. Toen de geestelijke uit zijn biechtstoel kwam, om den rustverstoorder de deur te wijzen, trok deze zijn bajonet tegen) hem. Gendarmes moesten den woestaard wegbrengen. Op de wacht bleek de man niet wel bij het hoofd te zijn, naar men zegt, tengevolge van kwaadaardige koortsen die hij indertijd in China heeft gehad. Aanvaring. Dicht bij de Notre-Dame-brug te Parijs zijn eergisteren-avond twee dicht bezette Seine-bootjes met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond een vreeselijke verwarring onder de reizigers, maar allen konden gered worden. Zeven menschen kregen wonden, de twee bootjes zijn gezonken. De oudste Duitscher. Caspard Griesser, een inwoner van het dorpje Lorsch in Hessen, is de oudste Duitscher. Daar de registers van den burgerlijken stand niet opklimmen tot 1793, zijn geboortejaar, moest Griesser er zich mee tevreden stellen, zijn lilden verjaardag op den 2den December, den datum, die in het doop boek stond, te vieren. De grijsaard heeft zijn gezicht nog geheel be houden en evenmin iets van zijn eetlust of zijn gehoor verloren. Hij wandelt eiken dag zonder een stokje en brengt zijn dagen door met het rooken van een pijp. Hij heeft zijn geboorteplaats nooit, verlaten. Een man, geboren in de achttiende eeuw en die nog leeft in de twintigste, die 11 jaren telde toen Napoleon I gekroond werd tot keizer der Franschen, het is waarlijk geen kleinigheid. Engelsche dagbladreclame. Pearson de nieuwe eigenaar van de Standard, heeft voor dit blad een reclame bedacht, die op zich zelf den man tot eer strekt. Hij heeft aan zijn blad een vereeniging verbonden, die zich ten doel stelt met Kerstmis kinderen van de allerarmste menschen een veertien dagen b(j gegoeden te laten logeeren. Men kan zich aanmelden om zelf kinderen bjj zich aan huis te nemen of geld geven, om de kinderen in de gelegenheid te stellen bij anderen een gelukkige veertien dagen door te brengen. Op een lijst in de Standard vinden wjj den hertog van Sutherland, Lady Stradbroke en meer adellijke dames, die ieder twee kinderen willen hebben, enz. Anderen hebben geld gezonden; o. a. Lady Harmsworth de vrouw van Pearson's mede dinger in het dagbladbedrijf een flinke som. Eennieuwtelegraaf-systeem. Te Lon den is voor een aantal genoodigden, onder wie de Oostenrijksche gezant, in het Carlton Hotel, een nieuw telegraaf-systeein gedemonstreerd, dat een uitivinding is van twee Hongaren, Anton Pollok en Jossef Virag, en er op berekend is, niet minder dan 40.000 woorden per minuut over te brengen. Juist deze enorme capiciteit van het systeem maakt het voorloopig niet prak tisch bruikbaar, aangezien nog geen enkel tele- graakfantoor ter wereld voor zijn bedrijf een der gelijke capiciteit practisch benutten kan. Het beginsel, waarop het nieuwe systeem van telegrafie berust zal wellicht aan de eischen van dezen tijd aan te passen zijn, of anders zal deze inventie, wanneer zij wordt in gebruik genomen, misschien een revolutie in post- en telegraafwezen teweeg brengen. Bij de Pollok-Virag-telegraaf wordt het aangeboden telegram eerst in code- teekens overgebracht op een papierstrook en wel in een soort van Brailleschrift. De strooken wor den door verschillende cylinder's geleid, waar door een aantal horizontale en verticale elec- trische trillingen worden teweeggebracht en uit gezonden. Aan het andere eind van de draad brengen deze trillingen een spiegel eveneens in snelle, nauw merkbare horizontale en verticale bewegingen. Nu laat men op dien spiegel een lichten straal va en, die weerkaatst wordt op een fotografische gevoelige strook papier. Deze lichtstraal schrijft dus als het ware op dat papier, geleid door de bewegingen van den spiegel, welke bewegingen op haabeuyt onderworpen zijn aan de clectrische trillingen, welke de oorspronkelijke woorden weer geven Zoodoende verschijnen in het station van ont vangst deze woorden in photographic op het ge voelige papier, waarvan de ontwikkeling 2 secon den duurt; wanneer eenmaal de woorden in het Brailleschrift zijn overgeschreven, worden zij met een snelheid van 40.000 per minuut overgebracht. 25 cent per regel. HOE VER IS HET HIER VANDAAN Een onlangs voorgekomen geval te Amster dam is vrij belangrijk. Daar het zoo dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belang het te publiceeren. Hier is het Mejuffrouw C. Bouderij, wonende 50 L. Leid- schedwarsstraat, te Amsterdam meldt onsGe durende twaalf jaren heb ik onophoudelijk aan de nieren geleden, ik had pijn in den rug en de lenden, welke somtijds zoo scherp waren, als of men mij met een mes stak. Ik had dikwijls schemering voor de oogen en aanvallen van rheu- mathiek, en de pijnen waren van tijd tot tijd zoo hevig, dat. ik niet meer het minste werk kon verrichten en het bed moest houden. Ook deed het zich voor dat ik plotseling hevig moest transpireeren zonder aanleiding. Veel had ik reeds gedaan om van mijn ziekte af te komen, doch niets hielp en toen ik omtrent Foster's Rug pijn Nierenpillen hoorde, wenschte ik deze te pro- beeren. Ik gevoel me zeer gelukkig U te kun nen mededeelen, dat deze gunstig op mijn ge stel gewerkt hebben. Na de eerste doos geëin digd te hebben, werd de pijn reeds veel minder, ik gevoelde me opgewekter en sterker en mijn beterschap neemt nog toe. Gaarne zal ik dit uitmuntend geneesmiddel aan eventueele lijders aanbevelen. De pijn, die gelijkt op een dolksteek in den rug, spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en de bij tende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaruit Foster's Rugpijn Nierenpillen samenge steld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit vergif, welke afvoering plaats grijpt hij het urineeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft, dezelfde die mej. C. Bou derij gehad heeft. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de Heeren Kappelhof Hovingh, voor heen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. (46) in het sigarenvak verzocht hun arbeiders die op stuk werken, eenige tegemoetkoming te verleenen in de aanstaande feestdagen, die anders met zorg door de werklieden worden tegemoet gezien. Gister overleed in het Liefdegesticht te Geffen het Hoofd van Jhet Bizonder Onderwijs aldaar, de eerw. zuster Maria Alphonsina, (in de wereld mej. Anna Maria Joanna van Crimpen). De aan den grond geraakte schepen. Uit Maassluis wordt ons heden gemeld Gister-avond is het ss. Rossya, dat gister hier tijdens de mist aan den grond geraakte, vlot ge komen met hulp der sleepbooten Katwijk, Sche- veningen, Mars en Venus. De sleepboot Pernis heeft tevergeefs getracht de Argo vlot te sleepen. Ook de Oanfa zit nog aan den grond. Daaraan hebben van ochtend geen sleepbooten getrokken. Men zal aanvangen met lichten. Diepgaande stoom schepen kunnen passeeren. Aanranding. Men meldt ens uit Rotterdam De commissaris van politie de heer L. J. C. Vuyk 3e afdeeling bureau Meermansstraat te Rotterdam verzoekt de opsporing van een onbe kend man, flinke lengte en postuur, zwarte snor, vermoedelijk valschen baard, tonkelende zwarte oogen, is vermoedelijk zenuwlijder of krankzinnig. Hij draagt een bruine vlokkige overjas en pet. Deze persoon heeft den 1 December j.l. des avonds eene dame op den openbaren weg zonder aanleiding erstig aan het hoofd verwond met een stuk hout of ijzeren staaf. Deze aanranding ge schiedde onder dezelfde omstandigheden als die op den inspecteur van politie 1e klasse W. Blom in den nacht van 5 op 6 Februari l.l. op den Crooswijkschen Singel. Uit den Haag wordt ons heden gemeld De Christelijk Sociale Conferentie die in de Kerstweek te Amsterdam zou worden gehouden, is uitgesteld tot de tweede week van Januari a. s. Voor de eerste maal verschenen de «Mededee lingen" van den «Bond van Ambtenaren bij De partementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat" te 's-Gravenhage, bevattende o. a. een artikel waarin karakter en doel worden uiteengezet van deze nieuwe organisatie, die be doelt de stoffelijke, de zedelijke en de intellectu- eele belangen der ambtenaren te bevorderen. De conclusie van het rapport van den heer B. Moret, accountant te Rotterdam, omtrent het onderzoek van de administratie en het beheerder Haagsche Pro-Boervereeniging luidt in hoofdzaak dat de som van f 105.000 ten behoeve der slacht offers van den Zuid-Afrikaanschen Oorlog kan worden overgemaakt. De Kamer van Arbeid voor Voedings-en Ge notmiddelen te 's-Gravenhage heeft de patroons Tweede Kamer. Men meldt ons heden uit 's-Gravenhage De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging en verhooging der begrooting van Suri name voor 1903 en verhooging van Hoofdstuk X der Staatshegrooting voor 1903wijziging van hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) voor 1903; van de begrooting van Curacao voor 1903naturalisatie van J. M. de Bruin e. aen nadere voorziening in het kas-tekort van den Indischen dienst 1904 en voorziening in het kas-tekort van den Indischen dienst over 1905 de heeren Arts, de Waal Male- fijt, Cremer. van Limburg Stirum en Pijnacker Hordijk. Brand in het station te Utrecht. Heden-nacht omstreeks half drie ontstond door onbekende oorzaak een vrij hevige uitslaande brand in een der lokalen van het middengebouw van het station Maliehaan der Holl. Spoorwegmaatsch. te Utrecht. De brandweer mocht er in slagen met behulp van de stoombrandspuit en de waterleiding het vuur tot het aangetaste lokaal te beperken. Het lokaal dat geheel uitbrandde, diende als berg plaats voor telegraafbenoodigdheden enz. Koffie: Suiker Koffie: HAMBURG, 14 December. Dec. Maart Mei vast. 39 39'/i 4OV4 Dec. Mei Aug. loom. 27.90 28.45 28.G5 HAVRE, 14 December. Dec. Maart Mei Juli - 473/, 48'/, 483/, 491/4 Sept. 4Ï1/4 Oct. /Dec 22.45 K. DE OORLOG IN 00ST-AZIE. Port Arthur. Een groot Japansch oorlogsschip in den grond geboord. Twee Rus sische torpedobooten vernield. Zieke en gewonde Japanners. LONDEN, 14 December De Daily Telegraph verneemt uit Tsjifoe, dat volgens een bericht uit Dalny opnieuw een Japansch oorlogsschip, van grooter type dan de Seijen, op 30 November in den grond werd geboord door een Russische torpedoboot. Twee Russische torpedo-booten, die een ver kenning deden buiten de haven van Port-Arthur, in den namiddag van 25 November, werden in den grond geboord door een Japanschen kruiser. Dagelijks worden te Dalny vierhonderd zieke en gewonde Japanners ingescheept, uit het Noorden komende. Uit Rusland. PETERSBURG. 13 December. Uit zekere bron verluidt, dat de stadhouder van den Kaukasu*, prins Galibsin, zijn functie neerlegt. Een opvol ger is nog niet benoemd. PETERSBURG 14 December. Gister-avond werd het vonnis uitgesproken tegen de moorde naars van Von Pleliwe. Sasonow werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstrafSikorsky tot twintig-jarigen dwangarbeid. Het proces liep kalm af. Uit Italië. ROME, 13 December. In eene officieuse nota wordt tegengesproken, dat eene overeenkomst zou zijn tot stand gekomen tusschen de regeering en de spoorweg-maatschappijen. ROME, 13 December. Bij de behandeling van het adres houdt Ferri een apologie van de algemeene werkstaking. Hij vraagt de regeering het pro gramma bekend te maken over de sociale her vormingen. Sonnino noodigt den minister uit zijne gevoe lens uiteen te zetten over de militaire kwestie en die der spoorwegen. Giolitti zegt, dat het onrechtvaardig is de regee ring aansprakelijk te stellen voor de onlusten tijdens de werkstaking. De aangevallen militaire macht verdedigde zich h\j beveelt den prefecten gematigdheid aan en dring er op aan dat de toestanden van de werk lieden verbeterd worden. De voortdurende gedach te der regeering is om in den toestand der minder bevoordeelde klassen verbetering aan te brengen. De bevordering van het welzijn is de beste waarborg voor den vrede en den voorspoed van het land. (Toejuichingen) Het adres wordt met groote meerderheid aan genomen. Dr. Leyds in Zuid-Afrika. DURBAN, 13 December. Dr. Leyds is heden aan boord van de Dover-Castle. naar Delagoa vertrokken. Hij is hier intusschen niet aan land gegaan. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Geëindigd is het faillissement van If. S- Ladage, bouwondernemer, gewoond hebbende aldaar. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Middelburg, 12 December. P. Smith, fotograaf, aldaar. Rechter-commissaris :mr. Ph. J. Callenfels curatormr. Dieleman. 's-Gravenhage, 9 December. H. Landwaard, vrachtrijder, te Leiden. Rechter-Commissarismr. A. E. Croockewitcurator: mr. P. E. Briët. Alkmaar, 8 December. D. J. Bimmerman, modiste aldaar. Rechter-commissarismr. W. A. van Woudenberg Hamstracuratormr. A. M. de Lange. RIJNHOOGTE. Caub 14 December: 1.98 M; 0.16 M. val. Iluningen 14 December: 1.47 M; 0.05 M. val. Kehl 14 December: 1.93 M; 0.00 M. val. Keulen. 14 December: 2.73 M; 0.20 M. val. Mannheim 14 December: 2.80 M; 0.10 M. val. Ruhrort 14 December: 2.29 M; 0.20 M. val. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Weerkundige Waarnemingen. van Woensdag 14 December, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. Biarritz w z z z zzo ozo zzw zzo z zzw zzw w z zzw filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 2.6" C. In den voormiddag zijn de barometers hier te lande een weinig gedaald. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Zuid-Westelijken wind. Temperatuur te Rotterdam te 11 u. 30 m. 4.6° C. Hoogste temperatuur gister-middag 2^ u. 6.3* C. Laagste temperatuur heden-morgen 2 u. 0.6" C. 14 Dec. Per Telefoon, 2V2 °/o Nederland Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal U/2 Turkije C 7 o/0 China 4 0/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 8/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 797» 100'Vu 467, 407, 853/4 115 572Vi II33/4 821/* e.d. 343/4 29 761/* 327, 1057, Wisselkoersen te Rotterdam, 14 December. Per Telegraaf. Londen kort 12.04^ Disc. 3 pCt. Parijs - 47.92.1 3 Antwerpen - 47.771 3 Duitsche Rijksbankpl. s -59.12| 5 BEURS VAN SCHIEDAM, 14 Dec. 1904. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 14 December. Moutwijn f 91/4. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS, Stemming: flauw. Bond van Distillateurs: j Moutwijn: f 10. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Prima Graan spiritus f 20 a 211/2 Spoeling: f 1.20. Schippersbeurs te Ruhrort. Officieele vraclitnotee ring op 13 December. Bestemming: Schiedam; Kleine schepen: laagste vracht Mk, hoogste vracht Mk Gemiddelde schepen: laagste vracht 1.45 Mk, hoogste vracht 1.50 MkGroote schepen laagste l vracht Mk, hoogste vracht Mk. PLAATSEN. Barometer- stand, Heden. "Wind richting. Toestand van de Lucht. Thennom. Celsius. Heden. Bodö 757.2 NW licht hew. 0.6 Christiaansund 761.0 OZO onbew. 1.6 Skudesnaes 754.0 ZO betrokk. 4.2 Stornoway 739.5 ZW regen 5.0 Blacksod Valentia 747.0 ZW bewolkt 8.3 Scilly 8.9 Holyhead 744.7 ZW betrokk. St. Mathieu 750.8 W regen 12.0 761.9 betrokk. 13.7 Cherbourg 751.9 regen 5.8 Wick 742.6 id. 4.4 Schields 747.9 id. 2.8 Sylt 756.7 betrokk. 2.0 Hamburg 757.1 mist 0.2 Groningen. 755.9 id. 2.6 Helder 754.4 id. 0.4 Rotterdam 755.1 id. 3.6 Vlissingen. 754.9 nevelig 5.0 Gris-nez 754.1 ZO bewolkt 4.0 Haparanda 757.2 stil onbew. 22.2 Hernösand. 760.2 stil id. 16.0 Stockholm 760.8 stil betrokk. 8.8 Neufahrwasser 759.0 ZZO id. 0.1 Kopenhagen 757.8 ZW id. 4.1 Breslau. 758.4 stil mist 0.3 Munchen 758.3 ZW sneeuw. 0.6 Chemnitz 759.0 mist 1.5 Carlsruhe 758.7 betrokk. 4.6 Maastricht. 756.3 zw. bew. 4.6 Parijs 757.3 betrokk. 2.3 Clermont 759.4 0 id. 2.4 Nice (Obs.340M.) Officieele opgave van heden-middag van de 23/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3