Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. presideeren, maar Perczel niet. Wij dulden niet dat Perczel ooit weer voorzitter is." De minister-president en een aantal ministers vertoefden maar tien minuten in de zaal. Do afgevaardigden van de oppositie riepen hun pe- reats toe. Tisza zeide: „Dat is geen politieke strijd meer, het is gewoonweg een misdrijf." ITALIë. Uit Rome. Eergisteren heeft men in de catacombe van St. Priscilla feest gevierd ter eere der Onbevlekte Ontvangenis, 's Morgens om 10 uur pontificale Mis, om 11 uur archeologische conferentie en om 3 uur processie. De paters Redemptoristen en Bamabieten hebben den H. Vader een paar kostbare bou- quetten van kunstbloemen aangeboden waarop in gouden letters op satijnen linten de opdracht geschreven stond. Aan een gesprek dat Mgr. Lobbedey, vica ris-generaal van Kamerijk, gehad heeft met kar dinaal Oreglia ontleent de Semaine religieuse van dat bisdom het volgende Hebt ge den Paus gezien, Mgr. vicaris- generaal Je Eminentie. Wat is hij goed. Zeg maar goed, krachtig en heilig. Hoe meer ik met hem omga, hoe meer ik hem hoog acht. Hij is de Heilige Vader. Homo Dei. Na de plechtige heiligverklaring was de Paus zeer ontroerd en vermoeid, toen hij de baziliek verliet. In zijne vertrekken terugge keerd zijnde, overviel hem een flauwte, die even wel slechts kort duurde, dank de ijverige zor gen van dr. Lapponi; met eenige dagen rust zal de gezondheid van den Paus geheel hersteld zijn. In de kerk heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Bij het H. Misoffer heeft de Paus zich bediend van een massief gouden kelk, met diamanten versierd, een geschenk van den Sultan, en van den mijter, aangeboden door keizer Wilhelm II. De ampullen, waarvan de Paus gebruik heeft gemaakt, waren dezelfde, waarvan Pius IX zich op 8 Dec. 1854 heeft bediend. ZUID-AFRIKA. De afvaardiging uit het Brandfortsche Boeren- congres heeft eergisteren aan Sir Hamilton Good- Adams, luitenant-gouverneur te Bloemfontein, de moties van het congres overhandigd, met het verzoek om ze aan den Koning op te zenden. Men meldt verder dat er kans is op een con ferentie over onderwijs tusschen leden van de Hollandsche kerk en de regeering. AMERIKA. Het Huis van volksvertegenwoordigers te Was hington heeft besloten, den rechter Swayne van het Bcndsgerechtshof wegens ernstige tekortko mingen in staat van beschuldiging te stellen. Hij is 212 dagen uit zijn district weg geweest; bovendien heeft hij onder eede uitgaven terug verlangd die in werkelijkheid minder bedroegen. Sedert 74 jaren is dit de eerste vervolging van een bondsrechter. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 14 December. Staatsbegrooting. De minister van Waterstaat, de ver schillende sprekers beantwoordende, kwam aller eerst op tegen de min of meer minachtende wij ze, waarop de heer Foreest had gesproken over de ingenieurs bij «Waterstaat", en hun wijze van werken. In zake de indijking van de Lauwerzoe zijn weer wijzigingen voorgesteld. Misbruiken bij aanbestedingen werden tegengegaan o. a, daar door, dat, wanneer er vermoeden bestaat van afspraken tusschen inschrijvers, de aanbesteding niet wordt gedaan. De minister deelt mee, dat de Grafelijke Zalen door de leden der Kamer heden om half 1 in oogenschouw kunnen worden genomen. Door verschillende sprekers wordt aangedrongen op voorziening ter zake van de Lauwerzee in het belang van de afwatering van Friesland, doch de heer Okma wenscht geen rijksbijdrage, omdat er belangen zijn, strijdig met de indijking. Tegen over hem staan de heeren Melchers en van Veen. De minister verdedigt zijn in zake de Lau werzee gevolgde gedragslijn, die geheel overeen komt met de daaromtrent ingekomen rapporten. De heer Passtoors dringt aan op Zondags rust en betere huisvesting van de kanaalbeamb ten de heer S me en ge op gratis geneeskundige hulp, pensioenregeling enz., waarop de minister antwoordt, dat een groot aantal categorieën van ambtenaren en beambten in dezelfde positie ver- keeren. Wat gedaan kan worden zal echter ge daan worden. Na de pauze wijst de heer van G ij n op den onvoldoenden toestand, waarin de waterweg van Dordrecht naar zee zal komen te verkeeren, wanneer de thans bestaande plannen worden ver wezenlijkt. De minister zegt toe, dat een verandering van de geprojecteerd route zal worden overwogen. Het amendement-Foreest tot vermindering van den post voor bouw van woningen voor water molen-beambten wordt, na bestrijding door ver schillende leden, ingetrokken. In de plaats komt het amendement, in dien geest door den heer Smeenge voorgesteld. Dit wordt, na overgenomen te zjjn door den minister, aangenomen. Het tweede amendement van den heer Foreest strekt tot vermindering van den post voor onder houd van de Pettener zeewering. Dit amendement wordt verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Het volgend amendement tot verlaging van den post voor duinplantingen aan de Noordzee werd daarentegen met 42 tegen 35 stemmen aangenomen. Nadat nog eenige posten zonder stemming zijn aangenomen, wordt het verdere debat verdaagd en de vergadering geschorst tot des avonds 8 uur, als wanneer de begrooting van Marine aan de orde zal zijn. Avondzitting. Staatsbegrooting. Aan de orde is hoofdstuk VI (M a r i n e). Er worden geen algemeene beschouwingen gevoerd. De heer V e r h e y bespreekt bij de eerste atdeeling, kosten van het Departement, het bureau stoomwezen. Nu dat bureau eenige jaren heeft gewerkt vraagt spr. of de onderstellingen van den gewezen directeur van het stoomwezen juist zijn bevonden, of wel of de nieuwe organisatie voldoende is ge bleken. Spr. vraagt verder of het niet goed zou wezen aan het hoofd een chef van het eigen korps aan te stellen of een officier-machinist. Ten slotte brengt spr. de kwestie der uitbreiding van het aantal schrijvers aan het Departement ter sprake en vraagt in verband hiermede of het niet goed zou zijn hen, die nog goede diensten kunnen bewijzen, zoolang mogelijk aan het Departement te houden. De minister van Mar ine antwoordt dat de inspecteur van den stoomvaartdienst op alles con trole zal uitoefenen en voeling houden met het bureau van stoomwezen en de minister heeft alle mogelijke reden te gelooven, dat alles op de door hem voorgenomen wijze goed zal gaan. In die omstandigheden zou het verkeerd wezen den in specteur van het stoomwezen aan het departe ment te plaatsen. Het is geenszins uitgesloten later iemand uit het corps te nemen. De heer V e r h e y hoopt dat het den minister zal gelukken zoodanige maatregelen te nemen dat de adviezen der deskundigen steeds tot hun recht zullen komen. Bij art. 17 (materieel) stelt de heer M a r c h a n t met andere leden een amendement voor om het geld voor het nieuwe pantserschip voor de binnen- landsche defensie van de begrooting af te nemen. Dit amendement toelichtende, zegt de heer Marchant, dat de voorstellers van het amende- I ment overtuigd zijn, dat die uitgaven een te zware last zijn. De heer V e r h e y betoogt, dat wat nu wordt voorgesteld niet is om schepen te hebben voor den algemeenen dienst, maar wel voor een sociaal doeleinde. Wil men nu materieel voor de defensie, dan moet er een vast plan zijn, doch hij zou dit be zwaar loslaten voor dit schip, wanneer hij niet dit groot bezwaar had, dat het schip voor de kustdefensie te kostbaar is. Wij kunnen volstaan met schepen van minder kracht de bestaande Kortenaers zijn voldoende. En wil de minister op dit denkbeeld niet ingaan, laat men dan de gelden bezigen voor het bouwen van een pantserschip voor Indië, want daar hebben wij het zeer noodig. Spreker wil voor de werf van Amsterdam wel werk hebben, maar dan moet het werk zijn dat noodzakelijk is. Verder vraagt spreker, ten aanzien van den kazernebouw, of het niet noodig is te zorgen, dat, zoolang de schepelingen aan wal zijn, zij in be hoorlijke kazernes kunnen worden opgenomen. De heer Hugenholtz zegt, dat men met de aanvraag voor dit pantserschip zou komen tot een geheel nieuw stelsel, dat echter ontzaglijk veel geld zal kosten. Spr. conclusie is deze, dat eerst een vast plan moet bestaandat de taak van het schip nutte loos is en de techniek het onbruikbaar maakt voor onze havens. De heer Duymaer van Twist meent, dat men de zaak moet beschouwen uit de volgende drie oogpunten de werkkring van onze zeemacht bij de kust verdediging van het land aan de zeezijde de plannen des ministers, met die verdediging in verband staande de financieele gevolgen van wat wordt voor gesteld. Spreker wil een actieve zeemacht. Zeker wordt hier een zeer groot offer geeischt, maar er is niet aan te ontkomen. Hierbij komt, dat in den vervolge op verschillende zaken bespaard zal worden, Spreker vraagt den minister, of de minister zich vereenigt met het rapport der defensie-com missie. De heer De Visser zegt, dat ook in de memorie van antwoord staat, dat men onder de zes schepen voor de kust wil opnemen de drie schepen, type Kortenaer. Spr. trekt hieruit de conclusie, dat wij eigenlijk tot meer schepen moet komen. Spr. is om die reden ook huiverig zijn stem aan de voordracht des ministers te geven. Spr. vraagt verder waarom de minister geen schip voorstelt met voldoenden kolenvoorraad voor Indië Heeft spr. dan ook geen bezwaar voor een vijfde pantserschip voor Indië, wanneer dit niet het ge val is, dan heeft hij bezwaar zijn stem aan dit voorstel te geven. De heer Staalman wil geen gelden geven voor de binnenlandsche defensie zoolang er geen vast plan bestaat tusschen Oorlog en Marine. Het is z. i. den minister niet gelukt de noodzakelijk heid van den gevraagden bouw aan te toonen. De heer Van G ij n zal ook voor het amende ment stemmen, omdat hij niet vooruit wil loopen op het toegezegd werkplan, ook om zooveel moge lijk gelijksoortige schepen te hebben. Hij zal dit ook doen met het oog op de financiën. De heer Van Karnebeek zegt, dat zijn stem omtrent het amendement zal afhangen van een antwoord door den minister te geven omtrent zijne plannen voor den aanbouw van schepen voor Indië. Wij hebben daar stellig zes schepen noo dig en hebben er maar vijf. Ten einde den stoot te geven aan versterking van onze scheepsmacht in Indië, wil spreker voor het amendement stemmen. De minister zal dan zien dat de Kamer wel een schip wil, maar alleen alleen voor Indië. De heer Van Wassenaer Van Catwijck ze^t dat het niet de vraag is hoeveel de zes schepen zullen kosten. De vraag is wat men per jaar zal uitgeven. Spreker komt verder op tegen wat door den heer Verhey is gezegd, alsof schepen als de Kortenaer voldoende zouden zijn. Verder verdedigt spreker het stelsel van eene active verdediging onder zekere omstandigheden. Spreker komt op tegen de bewering, dat inen een der schepen uit Indië naar hier moeten laten komen, om dan voor Indië een nieuw schip te bouwen. Hij zou dit een verkeerde wijze van handelen achten. De heer Van V 1 ij m e n meent, dat het noodig is voor ons land en Indië te bouwen. De min. heeft duidelijk uiteengezet wat hij wil. Wij hebben nu nog hier de drie Kortenaers, maar dit is onvoldoende, wij hebben dus meer noodig. En nu zegt méner is nog geen plan maar dat plan bestaat welde commissie heeft de 6 pantserschepen bepaald noodig geacht. Men weet dus wat noodig wordt geacht. Vermits nu het voorgesteld schip eerst in 1908 dienst zal kunnen doen, zullen wij nog lang moe ten wachten voor al de 6 gereed zullen zijn. En daarom zou hij willen drie schepen tegelijk. De minister van Marine, om elk mis verstand weg te nemen, wil herhalen, reeds vroe ger overtuigend te hebben aangetoond, dat de sterkte van het auxiliair eskader kan worden op gevoerd tot 9 schepen, zoodat het niet vóór alles noodig is voor Indië te zorgen. Zich beroepende op het advies der defensie commissie zegt de minister dat, ook al had die commissie de schepen niet noodig geacht, hij toch uit innige overtuiging den bouw van dit schip zou hebben voorgesteld, omdat hij dit noodig acht voor de binnenlandsche defensie. De minister verdedigt verder de techniek van het te bouwen schip en zegt, dat daarvoor wel voldoende bemanning zal zijn, daar deze van een ander schip op het nieuwe zal overgaan. Men wijst evenwel op de onderzeesche mijnen, doch geen enkele mogendheid heeft zich daardoor van het bouwen van pantserschepen laten afhouden. Wij moeten ook de mijnen hebben, maar dit ont slaat ons niet van den plicht om de noodige schepen te hebben, want die hebben wij noodig om het leggen der mijnen te beschermen, om het wegnemen der betonning mogelijk te maken. Wat de tegenwoordige oorlog vooral geleerd heeft is, dat vooral een kleine mogendheid tijdig klaar moet zijn. En wat nu de kosten betreft, zeker, het schip is duur, maar het kan niet goedkooper worden gemaakt met het oog ep het doel waar voor het bestemd is. De minister zou het plicht verzaken achten een dag langer te wachten met zijne aanvraag. De beraadslagingen worden gesloten. Het amendement, strekkende om f695,300 van de begrooting af te nemen, wordt verworpen met 47 tegen 30 stemmen. Voor de heeren Van Foreest, Schaper, Zijlma, De Boer, Drucker, Smeenge, Ter Laan. Marchant, Ketelaar, Fock, Hennequin, Bos, Smidt, Treub, Hubrecht, Verhey, Van Raalte, Van der Zwaag, Troelstra, Staalman, Borgesius, Hugenholtz, Van Kol, Pijnacker Hordijk, Cremer, Dolk, Roessingh en Van Gijn. De artikelen betreffende het materieel worden hierop goedgekeurd. De beraadslagingen vorderen tot de derde af- deeling; zij zullen worden voortgezet Vrijdag avond. De vergadering wordt hierop gesloten. Van de Koninklijke familie. Men meldt uit Schwerin aan de N. Ct. H. K. H. groothertogin Marie, moeder van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, is sinds eenige dagen lijdende aan influenza, gepaard met neuralgische aandoeningen, die haar noodzaken het bed te houden. Onderscheiding Z. H. de Paus Pius X beeft aan den heer A. A. v. d. Poel, die eergisteren te Rotterdam zijn 50 jarig jubileum als Vincentiaan vierde, heteere- kruis »Pro Ecclesia et Pontifice" geschonken. Rijksverzekeringsbank. Gister-avond vereenigden zich de leden der ver- eeniging van ambtenaren bij de Rijksverzekerings bank in een der bovenzalen café „de Kroon" op het Rembrandtplein te Amsterdam. O.m. was op de agenda geplaatst het voorstel omtrent de wijze van benoeming van ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank. Na debat heeft men besloten niet op dit denkbeeld in te gaan, maar Z.Ex. den minister van Binnenl. Zaken te verzoeken, in den vervolge alleen 2e klerken bij meergemelde instelling te benoemen. Hospitaalschepen. De Conferentie heeft gisteren-ochtend eene algemeene vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer de Monbel. Na eene gedachtenwisseling van algemeenen aard is eene commissie benoemd die belast is met het samenstellen van een ontwerp-verdrag op den grondslag van het Fransche voorstel en met inachtneming van hetgeen bij de algemeene dis cussie was in het midden gebracht. Deze commis sie heeft daarop tot voorzitter gekozen den heer mr. Asser en tot Rapporteur Baron Guillaume, gezant van België te 's-Gravenhage. Zij is van 3 uur tot half zes vergaderd geweest en zal heden haar arbeid voortzetten. Nationaal-historische partij. Naar men verneemt, kan de openbaarmaking van het program van Beginselen der onlangs nieuw opgerichte Nationaal-historische partij binnen en kele dagen worden verwacht. Als orgaan der partij zal een blad worden uitgegeven, genaamd Nederlandsche Stemmen. Het eerste nummer daarvan zal waarschijnlijk nog vóór het einde van dit jaar verschijnen. Visscherij. Gister-avond kwamen in het Nieuw Verkoop lokaal te Scheveningen een aantal visschers, niet behoorende tot den neutralen visschersbond, te zamen ter gedachtenwisseling over de toestanden in het visschersbedrijf, in verband met lotsver betering der bemanningen en andere noodzakelijk gekeurde wijzigingen in de verhouding der vis schers tot de reederij. Loodgieters- en Fitterspatroons. Gisteren had te Utrecht in het «Haagsche Koffiehuis een drukbezochte vergadering plaats van afgevaardigden der vereenigingen van lood gieters- en fitterspatroons, waarin o.a. besloten werd tot de oprichting van een Centralen Bond der bestaande plaatselijke loodgieters- en fitters- patroonsvereenigingen. Pet secretariaat van den Bond is voorloopig gevestigd Deventerstraat 391, Zwolle. De Katholieke Pers. Het bestuur der Limburgsche Katholiekendagen heeft een zeer goeden inval gehad. Men heeft eene vereeniging opgericht tot steun van de Katholieke Pers. Het lidmaatschap kost geen cent. Men verbindt zich slechts tot deze drie zaken 1. in het openbaar in hotel restau rant, koffiehuis, op reis naar katholieke bladen te vragen. 2. in geval van noodzakelijkheid tot het koopen van, zich abonneeren op of adverteer én in een niet Katho liek blad daarnevens een Katholiek blad te koopen, zich daarop te abon neeren of daarin te adverteeren, 3. socialistische, liberale en zooge naamde neutrale bladen uit den huise- 1 ij ken kring te weren. Schiedam, 15 December 1904. Door de politie is gister-avond ge arresteerd een 11-jarige jongen, die in vereeniging van twee andere knapen van gelijken leeftijd, zich had schuldig gemaakt aan diefstal van suiker goed uit een winkel aan de Hoogstraat. Men meldt ons uit Rotterdam Gisteren-avond werden in den Tivoli-schouw- burg alhier op de galerij aangehouden een viertal jongens van 15 tot 17 jaar, allen haringvisschers. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van lood van een pand der gemeente aan de Geuzen- laan te Delfshaven. Van het geld, dat zij voor het lood gekregen hadden, waren zij eene voor stelling gaan bijwonen van «Robert en Bertrand" of de lustige vagebonden. Een vijfde jongen was reeds 's middags aange houden ten huize van een opkooper. Een nieuw Raadhuis te Rotterdam. Naar men uit Rotterdam seint, zijn onderhan delingen aangeknoopt door het gemeentebestuur tot onderhandschen aankoop van het blok huizen in de Hoogstraat en het Achterklooster, hoek Oostpoort, grenzende tot aan het Krankzinnigen gesticht en het nieuwe bevolkingsbureau, tot het stichten aldaar van een nieuw Raadhuis, met front naar het Nieuwe*Oostplein, waardoor de stadhuiskwestie zou zijn opgelost en tevens bijna alle gemeentebureaux alsbevolking, belasting, onderwijs, militie en armbestuur, die reeds in de gebouwen grenzende aan dit complex gevestigd zijn, zouden vereenigd worden. De kosten zouden deels gedekt worden door verkoop van het terrein van het oude Raadhuis. Een dezer dagen te houden geheime raadszit ting zou met deze bouwplannen, die toejuiching verdienen, verband houden. De inbraak en brandstichting te Rotterdam. Het toezicht der justitie op het kantoor dor Ned. Kiosken Maatschappij aan de Wijnhaven, hoek Korte Wijt.brugstraat, te Rotterdam, is opge heven. Daar binnen ziet het er, wat de beschei den der administratie betreft, allerbedroevendst uit. Veel is onherstelbaar vernietigd door brand en waterschade. Intusschen heeft de justitie van verschillende zjjden, in verband met den gepleegden diefstal en de daarop Volgende brandstichting, zoodanige aanwijzingen gekregen, dat zij besloot den ten kantore der Ned. Kiosken Maatschappij werkza- men bediende J. J. A. H., gister-nacht uit zijn woning op het Haagscheveer te ontbieden naar het politiebureau in de Pauwensteeg, van waar hij gister-middag is weggegaan, onder geleide van een agent-majoor, tot nader verhoor, het geven van inlichtingen en het geven van opheldering en aan de justitie. In de opengebroken lessenaar van dezen bediende was de sleutel van de kluis geborgen en hij was ,ook in het bezit van den sleutel van de buitendeur van het kantoor, welke deur, toen de brand ontdekt werd, op het nacht slot was. H. is sedert ruim 6 jaren op genoemd kantoor werkzaam. Notabelen als stroopers. Te IJmuiden zijn twee personen, die tot de notabelen behooren, bekeurd wegens stroopen. Armoede teVolendam. Te Volendam heerscht bittere armoede nu de vloot sinds weken niets kon verdienen, meest door windstilte. De relletjes te Beverwijk. De relletjes, die te Beverwijk plaats hadden, zullen naar wij vernemen, een naspel hebben, daar een klacht I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2