J/T 11 b««i. Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Rechtzaken. Y isscherij -berichten. Scheepvaart. Beursbericht van Amsterdam. Handelsberichten. tegen de steenengooiers is ingediend en de justitie nu onderzoek doet. Met z'n achten. Gister-nacht heeft men op de Boulevard te Breda in niet minder dan 8 hui zen geprobeerd in te breken, zonder succes even wel. De politie stelt een streng onderzoek in. Een schoolwagen bij de H. IJ. S. 11. Als een bijzonderheid kan men rnededeelen, dat er bij de H. IJ. S. M. op hare lijnen zal worden ingevoerd een „schoolwagen" ten dienste van het personeel dier Maatschappij. Daarin zal nu hier, dan daar op bepaalde lij den onderwijs worden gegeven, niet alleen uit sluitend den dienst rakende, maar ook in de moderne talen, 't Nederlandsch enz., aan beamb ten, die zich aan een of ander examen willen onderwerpen en daarmee hunne positie trachten te verbeteren. Dit onderwijs, door verschillende flinke leeraren en bekwame spoorwegbeambten gegeven, zal wor den verstrekt tegen zeer geringe kosten voor de deelnemers. De inrichting van bedoelden schoolwagen is als volgt Behalve eenige kasten voor 't bergen van boe ken en leermiddelen bevinden zich er in vier losse zitbanken, acht vaste vensters met schuif gordijnen, een gasketel van 575 L. inhoud, een kachel met scherm en een kolenmand. Er is tevens een lijst in opgehangen, waarin zijn vermeld de in den waggon aanwezige voor werpen en teekeningen. De waggon zal op de gewone wijze in de trein- regeling worden opgenomen en evenals de andere treinafdeelingen aan de waggoncontröle zijn on derworpen. Door het bestuur der Onderwijsinstelling van de coöperatieve vereen. „Voor allen" der H. IJ. S. M. zullen de noodige aanwijzingen voor de zending van den waggon worden aangegeven. Oplichting. Het Weekblad voor Drogisten maakt melding van eene nieuwe manier van op lichting waarvan in Duitschland verscheidene apo thekers de dupe zijn geworden. Een reiziger, optima forma, komt binnen en geeft met veel omhaal van woorden, maar met de noodige geheimzinnigheid te kennen, dat hij eigenlijk smokkelaar is en in het bezit van een groote partij alcohol van zooveel en zooveel pro cent. Hij biedt die, natuurlijk onder de meeste geheimhouding, tot zeer lagen prijs aan. Een monster in zijn bezit voldoet aan alle eischen. Gaat men er op in, dan ontvangt men een vat, maar tegelijk den „meneer", die zooals ge conditioneerd is, contant geld verlangt. Natuur lijk wordt vóór de betaling het vat gemonsterd. De bondel wordt afgeslagen en met een proef glas een monster er uit getrokken, dat blijkt geheel aan het monster te voldoen, waarna be taald wordt. Bij op stelling leggen en nadat de kraan is ingeslagen, komt de aap uit de mouw. Bij af tappen blijkt het niets dan water te zijn. Bij nader onderzoek blijkt dan, dat onder het spongat heel kunstig een diepe maar nauwe blik ken bus is aangebracht, waarin alleen alcohol is, de overige ruimte van het vat is door het tapgat met water gevuld. De bedrogene kan niet reclameeren en er geen justitiezaak van maken, omdat dan ook hij met dien rechter kennis maakt. De pest te Londen. Een pestepidemie heerscht te Londen. In de afgeloopen week heeft deze, te Londen zeldzaam voorkomende ziekte, reeds zes slachtoffers gemaakt. In het begin van de week wérden twee personen, door deze ziekte aangegrepen, in het Guy Hos pital gebracht, waar zjj na twee dagen overleden. Verleden Zaterdag werden vier andere personen in het hospitaal gebracht, waar zij eergisteren overleden. De zes slachtoffers van deze verschrik kelijke ziekte zijn arbeiders, werkzaam in de hui- den- en vellenindustrie. Men veronderstelt, dat de ziekte door besmette huiden op hen overge bracht is. Er wordt een onderzoek ingesteld. Rattenplaag in Frankrijk. Een particulier telegram aan de Berl. Lok. Am. uit Parijs meldt, dat de arrondissementen Larochelle, Rochefort en Saint-Jean d'Angely (departement Charente-inféricure) geteisterd worden door veld ratten. Men schat hun aantal op 12 milliard. De aangerichte schade bedraagt tot op heden 20 millioen frank. Het door het Instituut Pasteur voorgeschreven verdelgingsmiddel Danysche vergift bleef zonder de minste uitwerking. Nu heeft men zijn toevlucht genomen tot een oplossing van braaknoot, dat een radicaal middel moet zijn. De fooien van vorsten. Een Fransch a vertelt, dat onder het Fransche keizerrijk een Oostenrjjksch aartshertog 20,000 francs aan de bedienden van het keizerlijk hof schonk, waar hij drie dagen verbleven had. Nog scheutiger was de Tsaar aller Russen, toen hij voor drie jaren een bezoek aan Frankrijk bracht, hij gaf 50,000 francs ooi en voor 80,000 francs aan geshenken. dward VII kan nooit zoo vrijgevig zijn hij reist zoo dikwijls en heeft ook niet zoo'n reuzen sleXtTWooO °f hUiSh0Uding zijn in Seheel K*ir \v iu r*nCS V00r fooien uitgetrokken. ai owes 60,000 mark fooi hebben. Van alles het grootste. De grootste universiteit van de wereld heeft Kaïro met 11.000 studentenzij komen uit alle deelen der Mo- hammedaansche wereld en studeeren in Kaïro het recht der Muzelmannen, geschiedenis en theologie. Het allergrootste park der wereld is de dieren tuin bij Kopenhagen, die -1200 acres beslaat. De grootste tuin in Amerika is Fairmount- Park in Philadelphia, die 3.740 acres beslaat. De grootste lucifersfabriek der wereld is de Vulcanlucifersfabriek in Tidaholm in Zweden. Zij verschaft meer dan 12.000 mensclien werk en er worden dagelijks 900.000 doosjes lucifers ge fabriceerd. De grootste natuurlijke grot in de wereld is de Mammouthgrot in Edmonson Conntv, Kentucky. De langste tunnel van de wereld is de St. Gothardtunnel. De grootste bibliotheek op de wereld is de Bibliothèque Nationale te Parijs, gesticht door Lodewijk XIV. Zij bevat 1.400.000 boekdeelen 600.000 brochures, 175.000 manuscripten, 300.000 atlassen en kaarten en 150.000 munten en medailles. De Chineesche muur is de grootste muur van de wereld. Z(j leidt over hooge bergen, diepe dalen, over rivieren en andere natuurlijke hinder nissen en is 1250 Engelsche mijlen lang. De grootste klok van de wereld is de groote klok van Moskou aan den voet van het Kremlin. Zij heeft een omvang van 68 voet en is meer dan 21 voet hoog. Haar gewicht wordt op 443.700 pond geschat. Zij is nooit opgehangen en werd waarschijnlijk gegoten op de plaats, waar zij nu staat. 25 cent per regel. IN KOREA. Hoe men eet. De bewoners van Korea zijn groote eters, men kan zelfs zeggen verslinders. Een zonderlinge bijzonderheid is, dat bij iederen maaltijd de man nen het eerst eten, de vrouwen daarna in een afzonderlijk vertrek. Een dokter die dat land bezocht en die van nabij de gewoonten naging zegt: „De moeders nemen de kinderen op de schoot en stoppen ze vol met. rijst en gort, vervolgens kloppen zij op de buik der kinderen om het mechanische werk der spijsvertering te bevor deren, zulks is zoo danig dat het niet zelden is dat men hen na een dezer maaltijden ziet dat zij niet in staat zijn adem te halen of te loopen. Men kan zeggen dat de slechte spijs vertering de landziekte van Korea is." In Ne derland wordt met de kinderen niet op dus danige wijze gehandeld, maar het is eenmaal bewezen dat de slechte spijsvertering en de maag ziekten hoogst onaangenaam is voor een groot aantal personen. En evenwel is het middel zoo eenvoudig, zoo gemakkelijk te nemen en zoo werkdadig. De slechte spijsvertering kan geen weerstand bicden aan eene behandeling van eenige weken met de Pink-Pillen, vele personen hebben eene groote hoeveelheid geneesmiddelen gepro beerd, zij hebben op nuttelooze wijze veel geld uitgegeven en hebben geen resultaten bekomen, zij zien er tegen op zich zonder eenig succes te verzorgen en misschien aarzelen zij de Pink-Pillen te nemen. Zij hebben ongelijk, want de Pink- Pillen gelijken in niets op andere geneesmiddelen en het succes is zoo regelmatig, gelijk het door talrijke genezingen, dagelijks in al de couranten gepubliceerd, bewezen wordt. Zoo gij aan de maag lijdt, verschaft U nog heden de Pink-Pillen, wendt U tot een der depothouders die onder dit artikel staan. In dit jaargetijde zijn er vele zwakke personen, zij hebben geen eetlust, de Pink-Pillen zullen hen veel goed doen en hun lichaamsgestel versterken. Ziehier het resultaat dat de heer Bemardus Brand, Lindeboomstraat A 757 te Oldenzaal bekomen heeft: „Sedert ge- mimen tijd was ik erg lijdende aan de maag en ingewanden en zulks was zoo hevig, dat ik niet meer in staat was mijn werk te verrich ten. Ik verloor den eetlust, had dikwijls last van zure oprispingen, het scheen mij alsof men met een gloeiend ijzer over de maag streek, kor tom ik was uiterst zwak. Alleen bij het zien van het eten had ik een afkeer. Reeds zoovele behandelingen gevolgd te hebben zonder eenige verbetering te bekomen, besloot ik tot de Pink- Pillen over te gaan; ik heb ze gebruikt, en mijne genezing is snel gekomen en is van blijvenden aard." De Pink-Pillen worden aanbevolen tegenbloed armoede, neurasthenie, algemeene zwakte, maag kwalen, rheumatiek, zenuwzwakte, onregelmatig heden, lichamelijke en geestelijke overspanning, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, St. Vitus-dans. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen, ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De aan den grond geraakte schepen. Men meldt ons heden uit Maassluis Met het ochtendgetij is het s.s. Oanfa met assistentie der sleepbooten Vlaardingen en Pool- zee vlotgekomen, na ongeveer 400 ton der lading te hebben gelicht. Heden-morgen is ook het ss. Argo vlotgesleept door de sleepboot Pooizee. Beide stoomschepen zijn opgestoomd naar Rot terdam. Rechtzaken. Uit Rotterdam wordt ons gemeld: De rechtbank alhier eischte heden 1 jaar ge vangenisstraf tegen den ontslagen politieagent D. K.. die 2 jongelieden onder bedreiging valsche- lijk had beschuldigd van strafbare handelingen en daarvoor ft.— had geëischt. om de zaak te schikken. Nog veroordeelde de rechtbank 2 jongelie den van 22 en 25 jaar, wegens diefstal, van ver schillende voorwerpen, die zij in een woningschuit, in de Rotte verbergden, tot 2 en 1 jaar gevange nisstraf. Weerkundige Waarnemingen. van Donderdag 15 December, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. Suiker HAMBURG, Dec. vast. 39s/4 Dec. loom. 27.95 15 December. Maart Mei 40'/4 40'/„ Mei Aug. 28.60 28.90 Sept. 413/4 Oct./Dec 22.50 DE OORLOG IN 00ST-AZIE. Port Arthur. TOKIO, 14 December. Togo rapporteert een reeks van torpedoaanvallen die sedert Maandag nacht 12 uur tegen de Sewastopol zijn onderno men. De Russen boden een krachtdadig verzet. De uitslag van de ontploffing van de torpedo's is niet bekend. TOKIO, 15 December. Naar gemeld wordt heb ben de Japanners met succes de Sewastopol ge- torpilleerd. LONDEN, 15 December. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai, dat de Japanners gisteren den algemeenen aanval op Port Arthur hervat hebben. Toebereidselen voor de ontvangst van de Russische Oostzee-vloot. LONDEN, 15 December. De Daily Telegraph verneemt uit Tsjifoe, dat de Japanners agenten, marine-officieren en andere personen naar het Zuiden zonden, om toebereidselen te maken voor de ontvangst van de Russische Oostzee-vloot. Gis teren zijn ook enkele journalisten vertrokken. De Japansche slagschepen en kruisers namen kolen in de Yungching-baai, ten zuiden van Shangtoeng. De Nishin en de Kasuga, die eveneens kolen hadden ingenomen, stoomden daarna naar de open zee. De bemanning droeg de tropen-uniform. Uit Rusland. MOSKOU, 15 December. In de gehoorzaal voor plantkunde hielden de studenten gisteren een be tooging. Zij boden prof. Timiriasof, den schrijver van een geschrift over akademische vrijheid, een adres en bloemen aan. Timiriasof bedankte ervoor en liet uitkomen dat hij getuige was geweest van de eerste vrijheidsbeweging van de studenten. Hij wensclite hun toe dat zij getuigen en in zekeren zin ook aanstichters zouden zijn der tweede vrij heidsbeweging. Uit Oostenrijk-Hongarije. BOEDAPEST, 14 December. Op het gerucht dat vanochtend om 7 uur een vergadering van het Huis zou gehouden worden, was de oppositie van half zeven af samengestroomd. De politie hield het plein voor het parlementsgebouw bezet. De opositie bezette het gestoelte van den voor zitter en Andrassy verklaarde dat Perczel niet het voorzitterschap zou uitoefenen en dat de wacht de zaal niet binnen mocht komen. Tisza kwam om kwart voor tienen met het geheele kabinet. Er gebeurde niets bijzonders. De minister-president las het «koninklijke rescript voor, betreffende de opening van de zitting. Dit riscript werd naar de Magnatentafel verzonden en daarna de vergade ring geschorst. Uit Spanje. MADRID, 14 December. Het geheele ministerie heeft een aanvrage om ontslag ingediend. (Late r.) De ministerieele crisis is een gevolg van tweedracht in het kabinet over het ontwerp betreffende legerhervormingen. Nadat de Koning zich gekant had tegen de benoeming van generaal Lono tot chef van den grooten staf, waartoe hjj door den minister van Oorlog was voorgedragen, gaf deze aan Maura verslag van het gebeurde. Na gehouden overleg met de andere ministers diende de minister-president daarop de ontslagaanvrage van het heele ministerie in. Maasland. Van het hooger beroep, ingesteld tegen het vonnis, gewezen in de zaak tegen directeur en commissarissen van Maasland, is gisteren afstand gedaan. SCHIEDAM, 15 Desember. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SDM 17 Catharina, schipper J. Ros, met 4 last van de 5e reis. Schiedam, 15 December. Vertrokken ss. Nerma naar Antwerpen. RIJNHOOGTE. Caub 15 December: 1.85 M; 0.13 M. val. Huningen 15 December: 1.45 M; 0.02 M. val. Kehl 15 December: 1.88 M; 0.05 M. val. Keulen. 15 December: 2.58 M; 0.05 M. val. Mannheim 15 December: 2.76 M; 0.04 M. val. Ruhrort 15 December: 2.06 M; 0.23 M. val. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. z wzw z zzw zo wzw z zo w w .Officieele opgave van heden-middag van de iiliale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 2.7* C. Eene depressie, die haar centrum nabij Schot land heeft, doet haar invloed over bijna geheel Europa gevoelen. Alleen in het Zuiden van Frank rijk en aan de Botlmische Golf bevindt zich een gebied van hooge drukking. De temperatuur is alleen in het Noorden van Scandinavië iets lager dan de normale. In de meeste andere landen is zij daar boven. In den voormiddag zijn de barometers hier te lande een weinig gestegen. De algemeene toestand duidt voor onze streken op Zuid-Westelijken wind.- Temperatuur te Rotterdam te 11 u. 30 in. 6.6° C. Hoogste temperatuur heden-inorgen 8 u. 6.4° C. Laagste temperatuur heden-morgen 2 u. 3 2° C. 15 Dec. Per Telefoon, 2t/a o/o Nederland Zilver Metalliek 3 o/o Portugal 4 Vu Turkije C 7 o/o China 4 o/0 Japan 5 o/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 o/o Peruvian 5 o/o Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 o/o Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 47 41 114 573 1131/, 82 35 28»/t 327. Wisselkoersen te Rotterdam, 15 December. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04j Disc. 3 pCt. Parjjs - 47.92 i 3 Antwerpen - 47.77J 3 Duitsche Rijksbankpl. - 59.12 j 5 Beurs van Louden. (Open. Koers.) 15 December. De markt opende lusteloos voor Amerikaanscbe waarden. Southern Pacifies 62. Steels 27'/» laten en 893/4 laten. Zuid-Afrikaansche mijn waarden vast. Goldfields levendig 8'/8. BEURS VAN SCHIEDAM, 15 Dec. 1904. Officieele noteering van de Commissie uit da Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 15 December. Moutwjjn 9V4. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS, Stemming: flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 10. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Prima Graanspiritus f 20 a 211/2 Spoeling: f 1.40. Schippersbeurs te Ruhrort. Officiëele vracht notee ring op 14 December. BestemmingSchiedamKleine schepen laagste vracht Mk, hoogste vracht Mk Gemiddelde schepen: laagste vracht 1.45 Mk, hoogste vracht MkGroote schepen laagste vracht Mk, hoogste vracht Mk. PLAATSEN. Barometer- stand, Heden. Wind richting. Toestand van de Lucht. Thermom. Celsius. Heden. Bodö 753.4 O licht be.w. - 2.4 Christiaansund 748.4 ZO betrokk. 5.4 Skudesnaes 749.3 ZO id. 5.3 Stornoway 742.6 WNW bewolkt 5.0 Blacksod 747.2 ZW regen 8.3 Valentia 751.6 ZZO zw. bew. 6.7 Scilly Holyhead 751.3 licht bew. 7.2 St. Mathieu 757.3 W betrokk. •10.2 Biarritz 1 Cherbourg 757.4 betrokk. 8.6 Wick 742.3 bewolkt 5.0 Schields 749.0 zw. bew. 3.3 Sylt 754.0 ZZO betrokk. 1.0 Hamburg 755.3 mist 0.8 Groningen. 753.0 ZZO betrokk. 1.9 Helder 752.2 Z id. 3.3 Rotterdam 7540 id. 6.4 Vlissingen. 754.2 ZW nevelig 6.2 Gris-nez 755.6 W betrokk. 7.5 Haparanda 762.4 stil mist 12.4 Hernösand. 761.3 betrokk. 1.4 Stockholm 761.9 stil id. 2.5 Neufahrwasser 758.7 ZO id. 2.1 Kopenhagen 756.9 regen 4.1 Breslau. 756.9 O mist 0.3 Munchen 757.9 betrokk. 0.3 Chemnitz 757.4 ZW id. 2.6 Carlsruhe 757.5 ZW regen 10 Maastricht. 755.4 ZW id. 6.3 Parijs Clermont 761.2 betrokk. 5.8 Nice (Obs.340 M.) 793/i lOOi/j 631/8 733/4 851/2 771/4 1061/4 31/8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 3