Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Standard verneemt uit PetersburgEr zijn plannen voor een grootc volksbetooging Zondag en Maandag op het Newski Prospect en het plein van het. winterpaleis. De bedoeling is den eisch tot. invoering van een grondwet te steunen. Intusschen verneemt de Daily Telegraph uit Petersburg, dat meer en meer de hoop afneemt, dat de toegezegde oekas werkelijk hervormingen van ingrijpenden en afdoenden aard zal aan kondigen. Daarentegen heet 'tvast te staan, dat Mirski Plehwe's ontwerp van hervorming van den boerenstand prijsgeeft, en dat door een vrij zinniger plan, van Witte afkomstig, zal ver vangen. DUITSCHLAND. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft eergis teren een kapper te Metz, zekeren Hense, die beproefd had een ontslagen Duitsch onderoffi cier tot. het verraden van militaire geheimen aan Frankrijk te verleiden, veroordeeld tot twee ja ren tuchthuisstraf, vijf jaar verlies van eere rechten en plaatsing onder polilie-toezicht. FRANKRIJK. Het is thans te Parijs algemeen bekend, dat de afgevaardigde van het tweede arrondissement, Gabriël Syveton, inderdaad zelfmoord heeft ge pleegd. De rechter van instructie, Boucard, mocht de zaak met nog zoo groote discretie behan delen, toch drongen de echo's van het onder zoek door in het geheele paleis van Justitie en daarbuiten in de pers. Reeds onmiddellijk na den dood, meldt, de Figaro, had de Justitie, toen zij zich aan het sterfhuis vervoegde, uit den mond van een van Syveton's vrienden ver nomen, dat de afgevaardigde het voornemen had te kennen gegeven zich zeiven het leven te be nemen. Den dag, volgende op het noodlottig feit, kwam de compagnon van advocaat Ménard, advocaat Potel, den rechter van instructie mede- deelen, dat men hier had te doen met een zelf moord. Ménard, de schoonzoon en de weduwe legden vervolgens dezelfde verklaring af. Welke dan van dezen tragischen dood de oorzaak is geweest? Wij meenen te kunnen volstaan met de mede- deeling van de volgende feiten: Syveton's stief dochter is gehuwd met advocaat Ménard. Deze laatstq had den afgevaardigde, een paar dagen tevoren, in een heftige familiescène, -de gruwe lijkste beschuldigingen en verwijtingen naar het hoofd geslingerd en Mevr. Syveton had naar aanleiding daarvan het voornemen te kennen ge geven tegen haren man een proces tot echtschei ding in te dienen. De eerste stappen daartoe zou zij doen 1.1. Vrijdag. Verpletterd onder deze beschuldigingen, die hij niet kón weerleggen en door de gedachte aan de publicatie van dingen, „die hem hopeloos zouden compromiteeren, had Syveton toen verklaard, dat hem niets anders overbleef dan „er een einde aan te maken." Uit het onderzoek moet verder gebleken zijn, dat noch de bloedverwanten, noch mevr. Syveton eenige poging in het werk hebben gesteld om den afgevaardigde het volbrengen van zijn nood lottige daad te verhinderen. Toen deze geschied was, heeft men getracht het gebeurde voor te stellen als een ongeval. SPANJE. Generaal Azcarraga, de conservatieve voorzit ter van den Spaanschen Senaat, is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Maura, de aftredende eerste-minisber, heeft hem zijne mede werking beloofd. ITALIë. Aan de Köln. Volkszeitung wordt uit Rome gemeld, dat in deze dagen besprekingen plaats hebben tusschen Meda, Crisponi, graaf Santucci, Soderini en andere katholieke leiders betreffende de organisatie der katholieken op politiek ge bied. TURKIJë. De bloed lijst. De lijst geeft voor de vorige week o. a. de volgende heldendaden aanIn de eerste plaats een bestialen moord op den Griekschen koop man Dimitrioe Konstantinoe, een algemeen ge acht man uit Saloniki. Op een rit van Kon stantinoe van Saloniki naar Goemendsje in het district Gevgeli volgden hem een Bulgaarsch pries ter en twee Bulgaarsche boeren. Later vonden de gendarmes het verband uit dat tusschen bei der bewegingen bestondDe Bulgaren hadden den koetsier van Konstantinoe bewusteloos ge slagen en dezen zelf met behulp van eenige in de nabijheid geposteerde handlangers ontvoerd. Konstantinoe werd aan een boom gehangen en met messteken dood gemarteld. Op het lijk vond men den volgenden dag 22 wonden. In het dorp Gradobor bij Saloniki zijn den öden een onderwijzer en een onderwijzeres ver moord. Den volgenden dag drongen eenige ko- mitadsji's een herberg in het dorp Aja W assil binnen, vermaanden de bezoekers zich rustig te houden en schoten twee personen, naar men beweert Bulgaren, neer; vermoedelijk omdat do zen niet mee wilden doen aan de „vrijheids beweging." De overval door een Grieksche bende te Aflos bij Eksjisoe uitgevoerd, heeft 40 slachtoffers go- eischt. Naar verluidt, zijn 23 Bulgaren gedood en 17 gewond. Te Sorowitsj zijn de priester en de onderwijzer door komiladsji's vermoord. Verschillende plaatsen in het wilajet Monastic vragen om meer militaire bescherming en, naar het heet,- zullen zij die krijgen. In de eerste plaats is deze bescherming na die van men- schenlevens wel noodig voor handhaving van het. verkeer ten platte lande, want alles staat op sommige punten stil tengevolge der jongste gebeurtenissen. Winkels moeten dagen lang ge sloten blijven en markten worden niet meer ge houden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 December. Staatsbegrooting. Bij de voortzetting van de behandeling der be- grooting van Waterstaat wordt door den minister den heer Schukking toegezegd, dat nopens ver betering van de haven van Harlingen nadere me- dedeelingen zullen worden gedaan, zoodra het be treffend onderzoek zal zijn afgeloopen. Het door den heer Smeenge verlangde opheffen van z.g. »nachtgelden" aan de sluis te Lemmer heeft be zwaren, omdat er weinig plaats in de binnen haven is. De heer Schaper wordt gerustgesteld omtrent gevaar, dat in de havan van Delfzijl zou ontstaan, door het uitstellen van de noodige ver dieping. Een amendement van den heer Foreest tot ver mindering van een post voor een brug v\ achters woning neemt de minister over, en het wordt zonder stemming aangenomen. De heer van Foreest acht verder het aantal meer- en stoppalen in het Noordzeekanaal reeds te groot en is dus tegen nieuwen aanmaak (zooals de begrooting wil). Met 30 tegen 34 stemmen wordt het betreffende amendement evenwel ver worpen. Een volgend amendementForeest, tot schrap ping van een bedrag van ruim 1 20.000. grooten- deels uitgetrokken voor steenkolen, noodig voor de Velser pont, wordt door den heer Passtoors (voorstellers der bekende motie) gesteund, omdat hij meent, dat hangende de kwestie de pont stil zou liggen. De minister zou dit echter achten een voor- uitloopen op de beslissing van de Kamer. De pont moet voorloopig kunnen varen. Het amendement wordt ingetrokken, nadat de heer van Foreest er akte van heeft genomen, dat het hier dus slechts een kredietpost geldt. De heer C rem er acht het jnist verkeerd, dat de proeven met de pont zijn gestaakt. De kamer kan geen beslissing nemen omtrent de motie, wanneer zij niet de resultaten van de proefne mingen vóór zich heeft. De minister verklaart juist uit deferentie voor de Kamer de proeven te hebben gestaakt tot tijd en wijle de motie zal zijn behandeld. De heer Heemskerk geeft den minister gelijk, men is evenwel in moeilijkheid geraakt door de vroegere beslissing van de Kamer zelf, waardoor men meende den minister te moeten nopen tot staking der proeven. Het is nu echter gebleken, dat men omtrent een paar punten nog proeven moet nemen. Hij stelt bij motie voor, den minister te ver zoeken om in afwachting van de beslissing over de motie-Passtoors door te gaan met de proefne mingen. De motie, waarmee de Regeering zich vereen igt, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een amendementForeest tot vermindering van den post voor vergrooting van de vischhal te IJmuiden wordt, na eenige toelichtingen van den minister, door den voorsteller ingetrokken. Voor de pauze wordt besloten, dat Maandag en Dinsdag-avond zal worden vergaderd, zoo noodig ook Donderdag- en Vrijdag avond. Maandag-avond wordt aangevangen met hoofd stuk IV. De heer Hennequin klaagt over de nog steeds uitblijvende, doch zeer noodige werken ten behoeve van de handelsinstellingen bij Ter-Neuzen. De minister zegt, dat het betreffende wets ontwerp reeds bij den Raad van State is geweest en dus spoedig zal worden ingediend. Omtrent de verbetering van de afwatering voor het Meppeler diep is de noodige medewerking van het gewestelijk bestuur nog niet verkregen. De heer Roossingh mag de toezegging ver werven, dat, wanneer een nieuwe maatschappij ernstig de zaak van een kanaal naar en in de Weerdingervenen wil aanvatten, zij op dezelfde tegemoetkoming van de zijde der Regeering zal kunnen rekenen als de vorige maatschappij, die er van heeft afgezien. Nog andere afgevaardigden krijgen de door hen gewenschte geruststellende verzekeringen. Bij de afdeeling »Landsgebouwen" voert de heer de Savornin Lohman het woord. De heer Lohman klaagt o.a. over onhygië nische toestanden ter Landsdrukkerijde Regee ring moet ten deze in haar eigen gebouwen voor gaan, waar zij door de wet zoo groote lasten legt op de industrie ter wille van de gezondheid. De redenaar vraagt onderzoek en overlegging van het rapport. De minister zegt een suppletoire begrooting toe. De heer De Stuers klaagt over de tribunes in de oude zaal van de Staten van Holland, nu in gebruik bij de Eerste Kamer. Die tribunes ont sieren reeds een halve eeuw die zaal. Spr. weidt uit over de schoonheden van de zaal en van de jonge dame, die destijds model is geweest voor de üVrede", die in de zaal prijkt. De voorzitter acht dit alles buiten de orde. De heer de Stuers zegt, dat hij verplicht is, te doen uitkomen welk een tegenstelling er bestaat tusschen de kunstliefde van de Regeering destijds en de verwaarloozing, die men nu aantreft. De minister zal zijn aandacht op de zaak vestigen. De heer T y d e m a n acht de wijze van meu bileering van de groote Grafelijke Zaal getuigend van wansmaak. De minister zegt, dat praktische redenen hebben geleid tot het plaatsen van den troon, zooals die geplaatst is. De minister trouwens zou huiverig zijn. in deze eigener autoriteit verschik- kingen te maken: gastheeren zijn bijgelegenheid der opening der Kamers de leden der beide Ka mers. Hij wil nu evenwel op proef eenige andere arrangementen laten maken. De post voor de voorzieningen te treffen in het voormalig gebouw van het Rijksarchief wordt door den minister teruggenomen, nadat hij ver klaard heeft, dat het plan, om het gebouw voor den Piaad van State in te richten, is blijven be staan. De heer van A s c h van W ij c k dringt aan op betere regeling van de Zondagsrust voor het personeel der spoorwegen. Het goederenvervoer zou met uitzondering van het vervoer van aan bederf onderhevige koop waar des Zondags geheel kunnen stilstaan. Zeer ongunstig is de toestand voor het personeel der stoomtrams de conducteurs van de stoomtram HaagScheveningen hebben zelfs geen enkelen vrijen Zondag gedurende den geheelen zomer. Spreker acht het treurig, dat het publiek juist zooveel op Zondag wil reizen. De afgevaardigde dringt er op aan, dat de mi nister zich schrap zette tegen de spoorwegmaat schappijen, opdat deze aan het personeel Zondags rust verzekeren. De heer Schaper hoopt, dat de Zondagsrust niet worde gegeven ten koste van hen, die slechts één dag in de week de stad kunnen ontvluchten. Bij klaagt over slechte Verlichting van de wag gons over het gebrek aan afdeelingen voor niet- rookers op locaal-spoorwegen. De beraadslaging wordt verdaagd tot heden (Vrijdag). Offlciëele berichten. Stbl. no. 251 bevat een Kon. Besluit van den 8 dezer, waarbij het tijdstip van aanvang van de overneming ter slachting, bedoeld in het Kon. Besl. van 2 September 1904 [Stbl. no 219) (hou" dende bepalingen ter bevordering van de tubercu lose onder het rundvee) bepaald wordt op Januari 1905. Minister Kuyper. De minister van Binnenlandsche Zaken begaf zich gister avond naar Amsterdam. Tentoonstelling van Kookkunst. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken heeft gister een bezoek aan de Tentoonstelling van Kookkunst te 's-Gravenhage, gebracht. Gehuwde militairen. Door den minister van Oorlog is wijziging ge bracht in de bedragen van de toelagen, toe te kennen aan de gehuwde militairen, die geschei den van hunne gezinnen buiten hunne vaste standplaatsen moeten verblijven. Aan bedoelde militairen zal, indien zij te dier zake niet uit anderen hoofde toelage genieten, boven hunne gewone soldij, per dag worden toegekend aan een gehuwd onderofficier vijftig cent en aan een gehuwd minder militair dertig cent. Wordt het in zeer bijzondere gevallen billijk geacht hun eene hoogere toelage toe te kennen, dan kan daartoe een voorstel aan het departement van Oorlog worden gedaan. Belangrijke vergadering. A. s. Zondag zal er een belangrijke vergadering plaats hebben te Utrecht, van den R. C. Volks bond van het aarts-diocees Utrecht en het diocees Haarlem. Als een der hoofdpunten zal behandeld worden, een aanhangige kwestie, betreflende de uittreding van het Ned. R. C. Secretariaat van Spoor-en Tramwegpersoneel uit den R. C. Volks bond, in het aartsdiocees Utrecht en diocees Haar lem. Reeds zijn verschillende commissies benoemd om hun wederzijdsch voorof tegen bij het betrok ken Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat over te leggen, hetwelk in deze uitspraak zal doen. Als redenen hiervoor geeft het Ned. R. C. Secretari aat van Spoor- en Tramwegpersoneel het volgende aan Ie. Aangezien deze spoorwegarbeiders in eene geheel andere verhouding tot hunne superieuren staan, dan de overige arbeiders 2e. daar deze R. C. werklieden bijna nooit ge heel en al kunnen mede leven met de bestaande Werkliedenvereenigingen of Volksbonden (door de bijzondere regeling van hun werktijd) 3e. daar de R. K. werkliedenvereenigiag weinig kunnen bijdragen tot verbetering hunner maat schappelijke positie, doordat de spoorwegmaat schappijen alleen onderhandelen met hun groeps- vertegenwoordigers. Met belangstelling wachten de leden, zoowel die van het Ned. R. C. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel als de leden van den R. C. Volksbond den uitslag dezer vergadering af. Voorburg en Den Haag. De gemeenteraad van Voorburg heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht ter zake van de aanhangige grensregeling tusschen 's-Gravenhage en Voorburg. Daarin worden bestreden de argumenten, in het adres van den Haagschen gemeenteraad aangevoerd. Diamant-industrie. Een groot aantal Amerikaansche diamanthan delaars vertoeft thans te Amsterdam om gesle pen partijen te koopen. Ongewoon is dat ver schijnsel niet, in zooverre dat elk jaar om dezen tijd een aantal Amerikanen verschijnen, die den ken dat de Amsterdamsche juweliers tegen het einde van het jaar wel partijtjes willen verkoo- pen en goedkoop verkoopen, zelfs om aan geld te komen, en dikwijls worden er op die manier ook wel inferieure kwaliteiten geslepen diamant verhandeld. Intusschen zijn er deze maand ont zaglijke partijen verkocht, waarvan het bedrag in de millioenen moet loopen. De Amerikaan sche markt neemt bijna uitsluitend Amsterdam sche diamant, terwijl Antwerpen nogal aan Rus land levert. Tengevolge van den oorlog met Ja pan, betrekt Rusland echter veel minder dan an ders, terwijl ook Amsterdam altijd nog verreweg de baas is in hol fabriceeren. Dat. de werklieden van den levendigen handel profiteeren, is een gelukkig verschijnsel. Men deeld mede, dat per week meer (fan f300.000 aan arebidsloon wordt betaald. Ongelukken. Te Barneveld is gisteren een doofstom koop man, genaamd I. v. d. II., en wonende te Nijkerk, door een voertuig overreden. Zwaar aan het hoofd gewond, werd de ongelukkige opgenomen. Een geroepen geneeskundige constateerde schedel breuk, zoodat zijn toestand hoogst gevaarlijk is. Schiedam, 16 December 1904. Kamers van Arbeid. De uitslag van de heden ten Raadhuize gehou den verkiezing van leden-patroons van de Kamers van Arbeid is als volgt 1 lid-patroon van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven: ingekomen 7 biljetten, van onwaarde 1. Gekozen de heer A. BUBBER- MAN met 6 stemmen. 3 leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen: inge komen 4 biljetten. Gekozen de heer J. H. SCHEUERMAN met 4 stemmen.H erstemming tusschen de heeren J. M. v. d. Schalk, Alb. v. d. Brink, Dr. van Rietschoten, IJ. Dubbeld en J. J. Jocker. 5 leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Alcohol-industrie: ingekomen 29 biljetten, Ge kozen de heeren G. M. HAM 25 St., J. v. d. VEL DEN 26 st., W. J. M. N0LET 24 st.,J. HOEK Azn. 25 st. en C. J. WOUTERLOOD met 25 st. Bij de gisteren in het openbaar ten Raadhuize plaats gehad hebbende inschrijving voor het recht van afslag aan de zeevischmarkt was ingeschreven door C. Kerssen voor f30, en Q. Dries voor f42.50 per jaar. De gunning werd nog aangehouden. De Inbraak met brandstichting te Rotterdam. De Rotterdamsche politie heeft gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak en brandstichting in het kantoor der Nederlandsche Kioskenmaatschappij aldaar, een zekere H., torpedist der Marine te Briel, broeder van den Woensdag aangehouden kantoorbediende. Relletjes te Vlaardingen. De reeder R. Ommering te Vlaardingen had aan een zijner schippers bevel gegeven om na afloop der haringvisscherij met de beug te laten visschen, waarvoor een dertiental matrozen voor de aanmon stering konden worden opgezocht. Hieraan was gevolg gegeven en nadat dit gebeurd was, was evenwel den schipper door dien reeder te kennen gegeven, dat de voorgenomen beugvisscherij niet meer door hem en zijne matrozen zou plaats heb ben, doch door een schipper met matrozen uit Middelharnis.(Ter verduidelijking zij hierbij gevoegd, dat deze laatsten, in tegenstelling van de Vlaar- dingsche visschers, uitsluitend zoogenaamd op pro centen ter beugvisscherij varen de Vlaardingers genieten, behalve een gering procent der opbrengst, een vast weekgeld.) Deze handelwijze van den reeder had bij de visschersbevolking schijnbaar kwaad bloed gezet, want toen gister-middag de schipper uit Middel- harnis met zijne matrozen het voor de reis benoo- digde wilde scheep halen, had er een ernstig ver zet van wege de visschers van hier plaats. Min stens een tweehonderdtal, welk getal steeds groo- ter werd, dreigden de visschers uit Middelharnis te zullen doodslaan, wanneer zij hun voornemen zouden trachten ten uitvoer te brengen. De politie, hiervan in kennis gesteld, verscheen met den commissaris aan het hoofd, die allen aanmaande, hen, die wenschten te werken, dit niet te be letten, daar hij anders geweld zou gebruiken. In tusschen raadde de commissaris van politie den schipper aan zijn werkzaamheden tot heden-och tend uit te stellen, wanneer de noodige politie maatregelen zouden zijn genomen. De schipper en zijn manschappen besloten echter de voorgenomen reis niet te doeh, doch naar hun woonplaats terug te keeren. Hiermede was het incident afgeloopen. Typhus in den Haag. Naar men ver neemt, was eergisteren het getal typhuslijders daar ter stede 32. Hun toestand was over 't algemeen bevredigend. De ziekte breidt zich niet uit, dank zij de doeltreffende maatregelen, door de Gezondheids commissie en geneeskundigen genomen. De besmette melk, die vermoedelijk de ziekte heeft veroorzaakt, welke zich tot één be perkte wijk der stad heeft bepaald, kwam van een leverancier, naar men vermoedt, in de gemeente Rijswijk. Er schijnen redenen te bestaan om aan te ne men, dat 't oog altijd een nawerking is van de typhusbesmetting van 't vorige jaar te Rotterdam, die ten plattelande door onvoldoende voorzor gen zou hebben voortgesmeuld. ,.J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2