Dagblad voor SchiedamOmstreken. Paul Knisr's Politiek Testament. 27ste Jaargang. Zondag 18 December 1904 No. 8082. EERSTE BLAD Officieele Berichten. Kennisgeving. Bekendmaking. Stads-Ziekenhuis. eene Onderwijzeres, Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per .'1 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1-0 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoon nummer 85. Postbus no. 30. Verkiezing voor de Earners van Arbeid voor de Bouwbedrijven, voor de Voedings- en Genotmiddelen en voor de Alcohol- Industrie te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat op heden een afschrift van de processenverbaal, vermeldende den uitslag der op den 16den December jl. gehouden stemming, ter verkiezing van een lid-patroon van de Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven, drie leden patroons van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, en vijf leden-patroons van de Kamers van Arbeid voor de Alcohol-in dustrie is aangeplakt, en dat de bovenbedoelde processenverbaal voor een ieder ter gemeente-secretarie (afdeeling A) ter inzage zijn nedergelegd. Schiedam, den 17den December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, maakt bekend dat de stukken, bedoeld bij art. 6 en ter voldoening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125), betreffende de onteigening voor havenwerken aan de Maas te Schiedam, met spoorwegverbinding naar den spoorweg RotterdamAmsterdam, ter Secretarie dezer gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 22 December 1904 tot en met 31 Januari 1905 en dat belanghebbenden binnen dien termijn hunne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het College van Burgemeester en Wethouders. Schiedam, 17 December 1904. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 23 December 1904, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1905, van vleesch, vet, brood, melk en kruideniers-, grutters en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen des morgens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd VERSTEEG. Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr.-Penn. Aan de OPENBARE LAGERE SCHOOL C te Schiedam (hoofd de heer C. Kerdel) wordt gevraagd met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaarwedde f550; voor akte nuttige handwerken f25; bij bezit of verkrijging van de hoofdakte f 100 verhooging; voorts 4 driejaarlijksche verhoogingen van f50 en bij het bezit der hoofd- f^On^U6e' n°^ driejaarlijksche verlioogingcn Sollicitatiestukken in te zenden vóór 24 Decem ber a.s. by den Burgemeester. In Mei van dit jaar zond het Boerencongres, te Pretoria vereenigd, een telegram aan President mgeiGeneraal Botha bevestigde dat in een brief, en daarop heeft de President den 29en Juni geantwoord. Sinds dien dag heeft hij niet meer tot ziin volk gesproken. Den 14en Juli overleed hij Generaal Botha maakt thans dien brief open baar, waarin Krager zegt: "Het is mij een groot voorrecht de ontvangst 9a€rkt'unt;n van uw kabelgram van den zeiw 1 01 UWeu trief vai1 den 29en dier- eebrach|la U1 "aardoor mij de groet wordt over- 101 En van ganscher harte dank ik allen, die, te zamen gekomen om te beraadslagen over het heden en de toekomst, gedacht hebben aan hun nen ouden staats-president en daardoor getoond hebben het verledene niet te hebben vergeten. Want wie zich een toekomst scheppen wil, mag het verledene niet uit het oog verliezen. Daaromzoekt in het verledene al het goede en schoone, dat daarin te ontdekken valt, vormt daarnaar uw ideaal en beproeft voor de toe komst dat ideaal te verwezenlijken. Het is waarveel van wat was opgebouwd is thans vernietigd, vernield, gevallen. Doch met eenheid van zin en eenheid van krachten kan weer worden opgericht, wat thans daameder ligt. Het stemt mij eveneens tot dankbaarheid, te zien dat die eenheid, die eendracht bij u regee- ren. Vergeet nooit de ernstige waarschuwing, die ligt in het woord: „verdeel en heersch" en maakt dat dit woord op het Afrikaansche volk nooit van toepassing zal kunnen zijn. Dan zullen onze nationaliteit en onze taal blij ven en bloeien. Wat ikzelf nog daarvan zien of beleven zal, ligt in Gods hand. Geboren on der de Engelsche vlag, wensch ik niet daaronder te sterven. Ik heb geleerd te berusten bij de bit tere gedachte de oogcn te zullen sluiten in den vreemde, als een balling, bijna geheel alleen, ver van bloedverwanten en vrienden, die ik waar schijnlijk nooit zal wederzien, ver van den Afri- kaanschen grond, dien ik wellicht nooit meer betreden zal, ver van het land waaraan ik mijn leven gewijd heb om het te openen voor de beschaving en waar ik een eigen natie zag ontwikkelen. Maar die bitterheid zal worden verzacht, zoo lang ik de overtuiging mag blijven koesteren dat het eenmaal aangevangen werk wordt voort gezet. Want dan houden mij staande de hoop en de verwachting dat het einde van dat werk goed zal wezen. Zoo zij het Uit de diepte van mijn hart, groet ik U en het gansche volk. (w.g.) S. J. P. KRUGER." 17 December. Port Arthur. De haven. De Seivastopol. Goede maatjes. Zeven Russen in politiek. Depêches. De haven van Port Arthur zoo schrijft een correspondent uit het Japansche hoofdkwartier levert een vreemd en droevig schouwspel op. Masten, schoorsteenen en gepantserde torens van de gezonken oorlogsschepen steken boven wa ter uit. De dokken en de gebouwen langs de kaden zijn vernield of verbrand. Geen schip ligt heelhuids meer in de haven. De Sewastopol lag in het dok, toen de andere schepen vernield werden. Men verhaalde haar 's nachts en zij ligt nu onder de rotsen van Liao- ti-sjan voor anker. Tijdens den jongsten korten wapenstilstand te Port Arthur hebben Russen en Japanners bij Ki-kwan-sjan elkaar pntmoet, en elkaar beleefd heden bewezen. De officieren wisselden kaartjes, dronken op eikaars gezondheid en lieten zich fotografeeren in één groep. Een van de Russi sche officieren, zoo zegt men, gaf hoog op van de onneembaarheid van de vesting. En als gij de vesting inneemt, voegde hij er bij, zal eerst onze laatste man daar gevallen moeten zijn. Wij hebben voedsel, wijn en munitie genoeg, en niet alleen voor onszelf, wij zouden u nog wel wat kumien overdoen. De Japanners erkennen dat de stemming onder de Russische troepen waar mede zij aldus op vredelievende wijze in aanraking kwamen, niets te wenschen overliet. Zij hielpen elkander bij het weghalen van de dooden. Uit. Tsjifoe wordt d.d. 16 December geseind: Zeven Russen in politiek, maar kennelijk mi litairen, te oordeelen naar hun houding en hun weigering om te spreken, kwamen hier heden vrór Port Arthur aan in een open zeilboot. Zij hadden depêches bij zich en begaven zich onmid dellijk naar het Russische consulaat. Een krach- tige wind stelde hen in staat een vluggen over tocht van Port Arthur te doen. In en om Moekden. In een hol onder de aarde. Een beschrijving. Zich ingegraven om te overwinteren. Geen rapporten over gevechten. Doodgevroren. De 12e divisie. Iemand die zelf tijdens den Russisch-Turkschen oorlog weken lang in een hol onder de aarde heeft gewoond, gelijk de Japanners en de Rus sen thans aan de Sja-ho doen, logenstraft in de Köln. Ztg. de opvatting da,t het daar koud zou zijn. Integendeel, zulke holen bieden een uitstekende bescherming tegen de koude. Men maakt ze op een eenvoudige wijze. Eerst graaft men een vierkanten put uit, waarboven, met behulp van palen, een soort van dakstellage wordt gebouwd. De stelling wordt met stroo of riet gedekt, en daarna werpt men er een dikke laag aarde over, die haar 40 c.M. hoog bedekt. Bui ten eromheen maakt men een greppel, om het vocht af te leiden, en aan den eenen smallen kant maakt men een kleinen toegang, die met trappen naar beneden leidt. In het inwendige wordt het midden van den grond ongeveer 25 c.M. diep weggegraven, zoodat langs de wonden verhevenheden ontstaan, die men met stroo en dekens in legersteden verandert. Verder heeft het uitgraven van den grond in het midden ten doel, om het vocht van de verhevenheden weg te leiden en gelegenheid tot zitten te verschaf fen. In den ©enen hoek wordt dan nog een pri mitieve kleine stookplaats gemaakt, waaraan men een schoorsteen verbindt door een buis door het dakjt e stouten. Eindelijk maakt men nog een soort van deur, en men heeft een hol dat wel donker, maar uitstekend bestand is tegen invloe den van het weer. Zulke holen kunnen in zeer korten tijd kant en klaar zijn. Het eenige gevaar dat zij opleveren, is dat 's nachts bij ongeluk weieens een ruiter over het dak komt gereden en de slapende soldaten zoodoende levend be graaft. Zulke hofwoningen zijn overigens nog in gebruik in de Balkan-sta ten. Daar zoowel het Russische als het Japansche leger, bij hun sterke ophooping en het gebrek aan groote bewoon bare plaatsen, geen onderkomen zullen vinden, is het waarschijnlijk dat beide legers zich op deze wijze hebben ingegraven, om te overwinteren. Sacliarof seinde Donderdag weer uit Moekden, dat geen rapporten over gevechten aan de Sja- ho ontvangen waren. Het was mooi weer, met weinig wind, maar de thermometer daalde nog steeds. De Petit Parisien verneemt uit Petersburg, dat het vertrek van de twaalfde divisie, die uit Kief naar het oorlogsterrein gezonden zou wor den, ter versterking van het 2e Mantsjoersche leger, afgelast is. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. De afdeeling der Oostzeevloot, die onder be vel staat van admiraal Folkersam, is Woensdag avond uit Dzjiboeti vertrokken. Uit Nyborg (Denemarken) wordt gemeld, dat de Russische hulpkruiser Okean daar voorbij- gevaren is. ENGELAND. Arnold Forster, de minister van Oorlog, ver betert in de Times wat de pers van zijn aan haling uit een brief van generaal Ian Hamil ton, die den oorlog in het Oosten aan Japan- schen kant volgt, gemaakt heeft. De generaal heeft niet geschreven„Ik heb hier ondervon den, dat niets dan het allerbeste ergens goed toe is, en wij (in Engeland n.l.) hebben het al lerslechtste;" maar: en wij hebben al te dikwijls het slechtste." De generaal stelt den toestand van het Engel sche leger, van manschappen en materiaal, dus niet zoo slecht voor als 'teerst leek. Maar 't. lijkt erg genoeg. In dit verband zij melding ge maakt van een polemiek, die in de Times over het Engelsche veldgeschut gehouden is. Een oor logscorrespondent van het blad had geschreven, dat de Russen in hun nieuwe snelvuurgeschut het beste veldgeschut ter wereld hebben, op een na, en de Engclschen het slechtste. Die eene uitzondering, die vuurmond die de allerbeste in de wereld is, is die welke in Engeland beproefd en aangenomen is, al een heelen tijd geleden, maar waarvan de invoering aldoor uitblijft. Daarop regende het ingezonden stukken, die over 't ge heel de beschouwing van den correspondent staafden. Chamberlain is eergisteren-avond, bij zijn Vertrek uit Londen, minder welwillend begroet dan bij zijn aankomst, Een vijandige volksme nigte jouwde hem uit toen hij naar het station reed. FRANKRIJK. President Loubet en zijne vrouw hebben eer gister-avond op het Elysee ter eere van den ko ning en de koningin van Portugal een feestmaal gegeven. De president stelde een toost in op zijne gasten en op de welvaart van Portugal, den vriend van Frankrijk. Don Carlos bedankte in zijn antwoord voor de warme ontvangst en zeide dat hij met Loubet's woorden dat Portugal, Frankrijk's vriend was, volkomen instemde. Het waren geen ijdele klanken, en zij zouden in Por tugal levendige vreugde wekken. ITALIë. Uit Rome. Z. H. de Paus heeft den weleerw. heer Berlage, als bijzonder gedelegeerde van de Croix ontvangen, die hem twintig boekdoelen met de handteekeningen van 200.000 Fransche katholie ken kwam overhandigen, gesteld onder een pro test tegen het afbreken van de betrekkingen tus- schen Frankrijk en het Vaticaan. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Standard te Durban heeft een onderhoud gehad met den eerste-nii- nister van Natal, die Leyds' bejegening erkende, maar niet toegaf dat deze ongeoorloofd zou zijn. Volgens den correspondent der Daily Chronicle te Johannesburg is daar een beweging ontstaan om de Randmagnaten te dwingen, de kosten te dragen van de onderdrukking der onlusten tus- schen Chineezen en Kaffers aldaar. AMERIKA. Piet Cronjé en de zijnen, uit St. Louis terug- keerende, hebben zich te New-York beklaagd over hun behandeling te St. Louis. Cronjé wil trach ten een gerechtelijk verbod uit te lokken tegen de ontwerpers van ©en soortgelijke Boeren-onder- neming in Kansas City. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 16 December. Staatsbegrooting. Bij de verdere voortzetting van het debat over de begrooting voor Waterstaat (afd. «Spoorwegen") worden eenaantal vragen gedaan en wenschen ken baar gemaaktdoor verschillende leden door den heer Ter Laan omtrent verbetering van los- en laadplaatsen te Hoogezund en te Kropswolde dooi den heer van Helsdingen nopens gemakka mers in de 3e klasse, de verlichting enz., en het onbillijke van het vorderen van een waarborgsom van houders, van kilometersboekjes; door den heer van Kol nopens ontbreken van dubbel spoor op de lijn Enschedé Hengeloo door den heer Sm een ge, die. klagende over de tarieven, er op wyst, dat een Haagsch blad een afzonderlijke rubriek voor spoorwegtarief klachten heeft geopend door den heer M a rcha n t, die reeds voor de vierde maal een nieuw station vraagt voor De venter. De heer Drucker houdt, hetgeen hij ook namens zijn politieke vrienden heeft te zeggen omtrent Staatsexploitatie van spoorwegen, terug tot aan de behandeling van de betreflénde motie. Bij die gelegenheid zal dan tevens over den toe stand, waarin de employés verkeeren enz. worden gesproken. De heer M elchers evenwel spreekt daarover reeds nu, en wel naar aanleiding van het sedert de staking verschenen rapport der spoorweg enquête. Hij acht daaruit gebleken, dat de sta- kenden destijds gelijk hadden en betreurt,, dat zij er niet op vooruit zijn gegaan. Nog steeds is de rechtspositie der spoorwegarbeiders niet geregeld. Spr. is evenzeer voor Zondagsrust als de heer van Asch van Wijck, maar niet op Bijbelsclie gronden, want dan zou de Zaterdag de juistte rustdag zijn wél is een rustdag op den Zondag veel beter dan een onwillekeurige dag in de week, maar hij wil den vrijen Zondag niet ten koste van de extra treinen, die soms op Zondag noodig zijn. Er zou evenwel veel meer Zondagrust kunnen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1