Dagblad voor Schiedam Onder Kleurlingen. KLACHTEN 27ste Jaargang. Vrijdag 23 December 1904 No. 8086. BERICHT. Officieele Berichten. STIERENKEURINGEN. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Rureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauIIOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1-0 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk aaverteerea worden uiterst biF lijke overeenkomsten aangegman. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Zij, die zich met I Januari op de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, abon- neeren ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. over de bezorging van de Nieuwe Schiedam- sehe Courant gelieve men rechtstreeks te doen aan ons Bureau: BOTERSTRAAT 50. De Gedeputeerde Staten der Provicnie Zuid- Holland maken bekend dat ingevolge art. 1 in verband met artt. 6 en 7 van het Reglement ter bevordering der veefok kerij in de Provincie Zuid-Holland, (Provinciale bladen nos. 5 van 1900. 108 van 1902 en 91 van 1904), tot het toekennen van premiën voor stieren boven den leeftijd van 2^ en van 1^ jaar en voor pinkstieren beneden den leeftijd van 1£ jaar, jaar lijks keuringen zullen worden gehouden dat voor deze keuringen de Provincie is ver deeld in 14 districten en voor elk district 1 pre mie van f100 voor een stier boven den leeftijd van '2£ jaar (nl. 7 uit de Rijksbijdrage en 7 uit de Provinciale bijdrage) en bovendien vanwege de Provincie voor elk district 1 premie van f150 voor een stier boven den leeftijd van 1) jaar, 2 premiën van tlOO en 2 van f50 voor pinkstieren beneden den leeftijd vah 1) jaar beschikbaar zijn gesteld, met dien verstande dat slechts voor uit muntende stieren premiën mogen worden toege kend en dat de toegekende premiën slechts wor den uitbetaald, indien de bekroonde stieren van af de bekroning tot 1 September daaraanvolgende in de Provincie Zuid-Holland, en wèl in hetzelfde districht waarin zij zijn gekeurd (behoudens ver kregen toestemming van de regelingscommissie) tegen een springgeld van hoogstens f l beschik baar zijn gesteld, terwijl de eigenaar verplicht is daarbij minstens 50 verschillende koeien tot dek king toe te laten; dat in elk district slechts de stieren kunnen mededingen, wier standplaats binnen het district is gelegen, tenzij in bijzondere gevallen door Ge deputeerde Staten volgens art. 5 van het Regle ment, hiervan aan een of meer stierenhouders voor een of meer stieren afwijking is toegestaan dat de Gemeente Schiedam behoort tot het 14e District samengesteld uit de gemeenten Vlaardingen, Kethel en Spaland, Schiedam, Vlaardinger-Ambacht, Maassluis, Maasland en Rozenburg en dat de keuring in dat district zal plaats hebben te Vlaardingen op Woensdag 15 Maart des morgens te 11 uren. 's-Gravenhage, den 5den December 1904. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter, F. TAVENRAAT, Griffier. N.B. Op den zelfden dag en het zelfde uur wordt een keuring van Rijkswege gohouden waarbij premiën worden uitgeloofd, onder gelijke voorwaarden als bovenvermeld. Uit het DuÜsch.J 12) Deze kano's varen daarom zelfs bij eene roe rige zee buitengewoon zeker en vertrouwbaar. Stellig zou men zich zonder den dwarsboom uiterst voorzichtig daarin kunnen bewegen, daar de ronde boêm de geringste wending des li- cnaams volgt, en men bij de kleinste zwenking niet alleen gevaar liep, om te kantelen en een niet gewenscht bad te nemen, maar zulk «n klem ongeval met het leven betalen kon, daar do bochten en sommige wateren dezer eilanden van haaien wemelen die tot de gevaarlijkste de zer zeeroóvers behooren. baDenbikde maiHlen 'n de boot waren Potom- wifkwlm' h;wl w?rkelijk woord gehouden, want ofschoon wijntaottWe0 TO"? in Tahiti aan' dwingen waren germgen omweg gc- voort rel telt ik'p \vaaien<1e sterke passaat had ons w «HL,'.* 22 December. De oorlog in Oost-Azië. Port Arthur. Het Kikwan-fort. Veroveren of sterven. Verschrikkelijke verliezen. De held van den dag. De for tengordel is niet verbroken. Een belangrijk steunpunt. De geluk- wensch van Stössel aan den Tsaar. De verjaardag van den Tsaar. Een bom in een hospitaal. De Sewas- topol. Reuter seint nog, over de vermeestering van het noordelijk Kikwan-fort bij Port Arthur, door de Japanners in den nacht van Zondag op Maan dag, dat de aanval gedaan is door twee afdee- lingen vrijwilligers, „die gezworen hadden, het fort te veroveren of te sterven." De eerste af- deeling droeg een rood, de tweede een wit on- derscheidingsteeken. Hoewel de Russen verster king kregen, en de „roode" Japanners schrik kelijk geleden hadden door het ontploffen van de mijnen, slaagde de aanval na een gevecht dat tien uren duurde, en waarbij de Russische bezetting bijna geheel buiten gevecht gesteld werd. Generaal Samesjima, de leider van den aanval, is in Japan de 'held van den dag. Samesjima is een genie-officier, vooral deskundige in vestingwer ken, zoodat. hij bij Port Arthur vooral dienst deed bij het opwerpen van schansen en het ma ken van loopgraven; tot dusver was hem geen actieve rol bij een aanval toebedeeld. De militaire medewerker van de Kölnische Zei- tung is van oordeel, dat de Japanners met het zoogenaamde „noordelijke fort" van den Toeng Ki-kwan-sjan slechts een buitenwerk veroverd heb ben. Het kan inderdaad het eerste deel zijn van de permanente verdedigingswerken van Port Ar thur, in dezen zin, dat de aanleg dezer ver sterking reeds dagteekent van vóór de toebe reidselen die wegens het verwachte beleg ge maakt zijn. Een eigenlijk fort zou 't intusschen niet geweest zijn, ook was de bezetting slechts gering. De fortengordel is dus nog niet ver broken, intusschen is het mogelijk dat de Japan ners nu een belangrijk steunpunt verkregen heb ben voor hun sappeurswerkzaamheden tegen de Ivi-kwan-groep. Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat generaal Stös sel van daar een telegram heeft laten verzen den om den Tsaar geluk te wenschen met zijn verjaardagStössel voegt er bij, dat hij er trotsch op is, de vesting tot dusver voor den Tsaar en vaderland te hebben kunnen behouden en dat hij zich met God's hulp hoopt te handhaven totdat het ontzet komt. Men zegt voorts, dat de verjaardag van den Tsaar in de belegerde stad gevierd is met een plechtige godsdienstoefening. Een bom is op het hospitaal no. 9 gevallen. Bij de ontploffing werd een dokter gedood en een zieke gewond. overtocht een buitengemeen snelle geweest. Daar lag nu het heerlijk eiland voor ons, waarover ik zooveel waars en zooveel onver standigs gelezen had. Papetee hief zich bij de nadering hoe langer hoe meer voor ons op, en eindelijk herkenden wij duidelijk iedere per soon uit. de volksmenigte, die zich om 't strand verdrong om ons vaartuig te kunnen opnemen. Het viel mij op, dat men zulk een opmerk zaamheid schonk aan onzen kleinen, nietige» kano, terwijl er in de haven geheel andere stukken van groot belang waren. Ik reefde hot zeil, om door den bries niet naar de koralen gedreven te worden, die wij naderbij kwamen en vroeg; „Ziet gij die lui, Potomba?" „Ja, Sahib," knikte hij. „Hoe komt het, dat men juist ons zoo be kijkt, terwijl hier zooveel booten liggen, die heel wat. anders te zien geven?" „De mannen en vrouwen kennen mijn boot, en Potomba is een Ehri, beroemd onder de lieden van zijn volk. Zit stil en houd u vast, Sahib, want wij stooten dadelijk in de bran ding I" Wij naderden een zijstraat van den polypen- ring, waardoor zulk een klein en smal vaartuig als 't. onze kon binnenloopcn. Een riemslag bracht ons in de branding; haar kokende wal hief ons ten hooge, hield ons een ooganblik lang vast, zoodat het scheen, alsof we in de vrije lucht aweelden, en duwde ons dan in het Een telegram uit Tokio meldt, dat de Sebas- topol thans tien graden overhelt, „waarschijn lijk tengevolge van de jongste torpedo-aanvallen." In Mantsjoerije. Sacharof seint van den lOden en den 20st,en, dat hij die dagen geen berichten over gevech ten heeft gekregen. De nachten van den 18den en den 19den waren koud; in dien van den 18den vroor het zestien gradenin dien van den 19den tien. De Japanners verkennen nu de Russische po sities met behulp van luchtballons. Verspreide berichten. De taotai te Sjanghai heeft den Russischen consul gevraagd hem twee Russische zeelieden van den kruiser Askold uit te leveren, die al daar ligt opgeborgen. De Russen worden beschul digd een Chinees vermoord te hebben. De taotai heeft echter niet de middelen om zijn eisch met geweld door te zetten als de consul weigert. Want er zijn duizenden Russen te Sjanghai op 'toogenblik. Te Liverpool is bericht ontvangen, dat in de afgeloopen week een heele vloot stoomschepen er in geslaagd is, Wladiwostok te bereiken. De meeste schepen kwamen uit Sjanghai, en zij had den o. m. kolen aan boord. Gevaar bestond eerst, toen deze (van verder gelegen haven ko mende) schepen van Sjanghai vertrokken, dat als plaats van bestemming aangegeven was. Men verzekert dat aan boord van de Nigritia zich de commandant van den Russischen torpedo jager Wrossowoj bevond, die belangrijke stuk ken en kaarten hij zich had; volgens een vroe ger bericht zou, ook de bemanning van de Ras- toropni aan boord van de Nigritia gegaan zijn. Het schip is, gelijk men weet, door de Japan ners opgebracht Het Noordzee-incident De eerste bijeenkomst. Admiraal Davis. Kapitein Klado. Eeu pleister op de wond. Omkooping van visschers te Huil. De eerste bijeenkomst der internationale com missie voor het Noordzee-incident heeft heden plaats gehad. Admiraal Davis, het Amerikaansche lid, is eergisteren te Antwerpejj aangekomen. Het spreekt van zelf dat de Fransche journa listes kapitein Klado uitgehoord hebben, zoodra deze te Parijs aankwam. Het is wel vreemd, dat de kapitein, die een der voornaamste getuigen zal zijn bij de behandeling der zaak door de internationale commissie, niet heelt kunnen zwij gen (tenzij de reporters het verhaal uit hun duim gezogen hebben). Naar 't heet verzekert Klado nadrukkelijk dat de Oostzee-vloot in de Noordzee door Japansche torpedobooten aangevallen is. Hij heeft 26 jaar op zee gevaren en weet een torpe doboot wel te onderscheiden van een trawler. Hij zag duidelijk dat twee torpedobooten de Knjas Soworof naderden en »zich gereed maakten" om torpedo's af te schieten. Admiraal Bridge en Butler Aspinall, de com missaris, die door de Engelsche regeering benoemd rustige binnenwater. Rechts van ons lag een rij zeeschepen, die door het breede kanaal toegang hadden ver kregen. De bouw van het eene kwam mij be kend voor, ofschoon do romp alleen te zien en al 't zeilwerk ingebonden was. Boven in 'twant hing een man, die dit hoog punt scheen gekozen te hebben, om te beter naar de stad te kunnen zien, Hij droeg op 't hoofd een Mexi- caanschen sombrero, en deze rietvezelhoed had een broeden rand van zulk ©en buitengewone afmeting, alsof een heele familie wemelende pec- caris daaronder moest verborgen worden. Zulk een buitengewone rand was alleen vervaardigd op bijzondere bestelling, en tot zulk een aardige bestelling was maar een enkel man in staat, met name de wakkere en vereeringswaardige master Frick Turner-stick, met wiens bark ik voor eenigen tijd van Galveston naar Buenos- Ayres gevaren was. „Haal wat bij naar dit schip, Potomba!" „Waarom, Sahib?" „De kapitein daarvan is, geloof ik, een be kende van mij." „Wilt. gij me nu reeds verlaten en naar hem gaan?" „Ja, wanneer ik me ten minste in dien man niet vergis." „Sahib, dat schjp is van den Yanki, met wie ik niet veel opheb. Zoek liever een schip der Franki of der Germani uitl" „Die ma» is mijn vriend l" waren om hij de visschers te Huil een onder zoek in te stellen naar de omstandigheden van het incident op de Doggersbank, zijn gereed ge komen met hun werk. Het geheele bedrag der schadeloosstelling die gevraagd zullen worden, schat men op 120,000. Geen onaardige pleisters op de wond. Te Huil loopt het gerucht dat drie personen, vermoedelijk agenten van Rusland, een aantal visschers gepolst hebben of zij voor, een goede fooi stukken wilden teekenen waarin de Doggers- bankgeschiedenis gunstig werd voorgesteld voor de Russen. Met een paar visschers zou dat gelukt z(jn. RUSLAND. De gouverneur van Moskou heeft verzet aan- geteekend tegen de politieke besluiten, den 13en dezer door de 'istedelijke doema genomen. Tege lijkertijd heeft burgemeester Golizyn op last van den minister van Binnenlandsche Zaken een i'or- meele verklaring verlangd, waarom de doema haar bevoegdheden overschreden had door vraagstukken te behandelen die haar niet aan gingen. De Russische minister van Binnenlandsche Zaken heeft de courant Bessarabez voor drie maanden geschorst. In een ambtelijk bericht over de onlusten te Moskou op 11 dezer wordt verzekerd dat nie mand daarbij ernstig gewond is. Negen betoo- gers en twaalf agenten liepen lichte kwetsuren op, twee agenten werden door revolverkogels ge wond. De politie hield 43 personen gevangen, die als de aanstokers der onlusten werden beschouwd, en wegens opruiing vervolgd zullen worden; de overige arrestanten werden vrijgelaten nadat de rust hersteld was. Volgens een bericht van den correspondent van de Daily Express te Zurich, zou do moor denaar van Von Plehwe, K. G. Sazonoff, naar Zwitserland zijn gevlucht, terwijl de in Rusland dezer dagen veroordeelde Sazonoff niet „de ech te" is. We denken, dat de Russische regeering nog wel niet zoo aanstonds klaar zal staan om den Sazonoff, dien ze te pakken heeft, zoo maar los te laten op het verhaal van den zegsman van den jEazpress-correspondent. In Wolhynië zijn ernstige troebelen uitge broken. Duizenden werklieden, opgestookt door revolutionaire studenten, loopen het land af, plun derende en roovende op de kasteelen en hoe ven. der groote grondbezitters. Er zijn troepen heen. SPANJE. De buitenlandsche reis van den jeugdigen Spaanschen koning moet nu bepaald zijn vóór a.s. Februari. Alfonso XIII zal Parijs, Berlijn en Londen bezoeken. De ministers van Oorlog, van Buitenlandsche Zaken en de chef van het militair kabinet, zullen hem vergezellen. De Liberal verneemt, dat den Duitschen keizer bij „Maar ik zou u toch niet hij hem brengen." „Waarom niet?" „Gij hebt tegen Potomba gezegd„Ik houd veel van u!" Hebt gij toen de waarheid ge zegd „Ik zeg u geen leugens." „Zoo vraag ik u vriendelijk, met mij naar Papetee in ons huis te gaan, en daar uit te rusten tot morgen. Gij moet lang bij mij blij ven, vele dagen, vele weken, maar hebt ge iets aan hem beloofd, dan spoedig terugkeeren, en daarom vraag ik u tol morgen bij mij te blijven." „Ik zal hij u blijven, zoolang 't mijn tijd ver oorlooft, Potomba; maar wanneer de kapitein daar genegen is de mijnen te halen en spoe dig kan vertrekken, zoo moet ik hem verge zellen." „Hij kan niet. eerder weg dan morgen. De vloed is reeds begonnen; hij moet de ebbe af wachten, die eerst legen den avond beginldan is 'tzoo donker, dat hij zich niet wagen zal door de klippen." „Dat is waar; hij moet alzoo de tweede ebbe afwachten, maar kan zich ook gedurende den vloed door een sleepboot naar buiten la ten brengen." „Gij vergeet dat zulk een groot zeeschip voel tijd en arbeid noodig heeft, om zeewaardig te zijnl" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1