Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. als een der ergste reactionairen geldt,' blijft ech ter opperbevelhebber in het militaire district Mos kou. Met grootvorst, Sergius verlaat den bur gerlijken dienst generaal Trepof, hoofd der po litie te Moskou en vertrouwde van den aftre dende. Moet het aangekondigde gelijktijdig heen gaan van deze mannen en den minister van Binnenlandse he Zaken beteekenen, dat de Tsaar zich van de uitersten van beide partijen wil losmaken? De Petersburgsche correspondent van de Neiv York Herald seint uit Petersburg over den indruk dien het manifest van den Tsaar heeft gemaakt Op zijn zachtst gezegd heeft de tekst van het keizerlijke manifest gevoelens van diepe teleur stelling gewekt. Op de denkbeelden van nationale hervormingen op breeden grondslag wordt geant woord met vage beloften betreffende hervormingen voor den boerenstand. Dientengevolge is er nieuwe roerigheid onder degenen die het manifest brand merkt als vijanden van het land. De berichtgever van de Echo de Paris zegt dat men een tijdperk van levendigen strijd in 's Kei zers omgeving verwacht, daar de reactionairen besloten, om partij te trekken van de zeer vage bewoordingen van den oekas om de hervormingen tot een minimum te beperken. Reuter seint d.d. 28 December uit Peters- burg De stadsraad heeft heden met meerderheid van stemmen besloten, het voorstel te doen tot bijeen roeping eener vergadering van vertegenwoordi gers der stadsraden in geheel Rusland. Voorts nam de raad een motie aan, voorgesteld door de advocaten Sjitnikof en Kedrine, de noodza kelijkheid uitsprekende, er tegen te protesteeren dat de politie de portiers (dworniks) in den arm neemt om op te treden tegen personen die heb ben deelgenomen aan woelingen op straat; dat is in strijd met de voorschriften ten aanzien van de dworniks. De raad besloot, een com missie met het opstellen van zulk een protest te belasten. Reuter seinde gister uit Moskou De aan de notulen van de eergisteren gehou den zemstvo-zitting toegevoegde verklaring, be vattende de afwijkende meening van dertien af gevaardigden luidt: Wij achten het onmogelijk het voorgestelde adres aan den Tsaar te onder teekenen. Samen met de groote massa van het Russische volk gelooven wij vast aan het aloude beginsel van de autocratie des Tsaars; verwer pen wij onvoorwaardelijk elke poging tot ver kleining, tot inkrimping daarvan, omdat wij er den steunpilaar van het Russische staatsbestaan in zien. Wij; gelooven vast, dat het autocratisch gezag den rechten weg zal weten te vinden voor de vervulling der tot rijpheid gekomen volks behoeften en daarmee strookende hervormingen zonder toevlucht te moeten nemen tot een ra dicale verbreking der bestaande staatsorde. Vooral op het oogenblik, dat Rusland in een zwaren oorlog is gewikkeld, achten wij een poging om een radicale hervorming aan te vatten bizon- der ongelegen. Heel Rusland moet zich bijeen- scharen om den troon en helpen om het land uit zijn tegenwoordigen moeilijken toestand te brengen. Zulk een oogenblik te gebruiken om een radicale hervorming des rijks door te zet ten staat- gelijk met het aanwakkeren van de binnenlandsche troebelen, waardoor het land toch reeds genoeg heeft te lijden. Uit Moskou wordt nog geseind In de zemstvo-vergadering van eergisteren heeft de minderheid in de notulen een verklaring laten opnemen, behelzende dat het haar niet mogelijk is, het adres aan den Tsaar te teekenen. De minister wijst elke vermindering van de auto cratische macht als een ongelegen maatregel af, vooral thans nu de binnenlandsche verwarring er door zou vermeerderen. ITALIë. Uit Rome. De Zaligverklaring van den eerbiedwaardigen Steph. Belesini is eergisteren met hetzelfde plech tig ceremonieel geschied, als voor den zaligen del Bufalo, door ons uitvoerig medegedeeld. Alle pas toors van Rome en uit het diocees Palestrina, waar de Zalige het herderlijk ambt had uitgeoefend als als pastoor te Genazzano, waren tegenwoor dig: ook familieleden van den gelukzalige, uit Trente overgekomen, en waaronder een zekere Simon Belesini, rechter. De kerk van St. Andrea della Valle, die nu reeds drie jaren gesloten is wegens restauratie werken, zal weldra weder in gebruik worden genomen. Men roemt vooral de schilderstukken die door vier meesters zijn geschilderd en voorstellen de apostelen, de H. Familie, de boodschap des Engels, de ver jaging van Adam en Eva uit het paradijs, het visioen van St Ursula, de dogmaverklaring der Onbevlekte Ontvangenis en de ontmoeting van Maria en Elisabeth. Het gewelf is bovendien rijk verguld en een prachtige mosaïek vloer is gelegd. Tot nuntius te Brussel zal worden benoemd Mgr. Marini, substituut aan de secretarie der Breven. Het gerucht loopt, dat de Staatssecretaris van het Vaticavn besprekingen heeft geopend door tusschenkomst van Keizer Wilhelm II om den H. Stoel deel te doen nemen aan de aanstaande Vredesconferentie in den Haag. SERVIë. Niet alle Servische officieren hebben hun eed geschonden tegenover hun vermoorden koning. Op den St. Nikolaasdag (volgens den Russischen kalender) hebben sommigen hunner op zeer de monstratieve wijze hun aanhankelijkheid aan do vorige dynastie aan den dag gelegd. St. Niko laasdag is het feest van den schutspatroon der Obrenovitsen. Bedoelde officieren vonden dit een geschikte gelegenheid 0111 hun afkeer van het nieuwe régime te luchten door te Nisj in lo gementen én koffiehuizen te schieten op de por tretten van koning Peter en den kroonprins. De politie verwijderde de doorboorde portretten. Op merkelijk is, dat totdusver geen instructie in ver band met deze feiten is geopend. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Trotha meldt d.d. 27 dezer, dat den Hen dezer door patrouilles ten zuidwesten van Oijihangwe en den 22en in de bergen ten oosten van Brak water benden Herero's zijn overvallen. Vele Herero's sneuvelden. Den 22en viel overste Streitwolf met luitenant Van Usedom en 12 man een Hereroplaats bij Okatjipiko aan. De plaats werd bestormd, waarbij 16 Herero's sneuvelden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag-middag 28 December. Meegedeeld wordt, dat benoemd zijn tot voor zitters der afdeelingen de heeren Godin de Beau fort, van Zinnieq Bergmann, Reekers, van Weide ren Rengers en Havelaar, en tot onder-voorzitters de heeren van der Does de Willebois, Thooft, Woltjer, van Velzen en van Houten. Aan de orde is in de eerste plaats het wetsont werp van de heeren van Raalte c.s. tot wijziging der bepalingen van het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, betreffende het getuigenverhoor in burgelijke zaken, welk ontwerp in de Eerste Kamer verdedigd werd door den heer van Raalte, lid der Tweede Kamer, als gedelegeerde dier Kamer. De heer van Berckel bestrijdt het ontwerp als bedenkelijk, omdat het de waarborgen zal verminderen voor het uitoefenen van goed en snel recht. De heer van Raalte deed uitkomen, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. De lange duur van het proces heeft een allernadeeligsten invloed op de bedeeling van goed recht. De heer van Zinniq Bergmann onder steunt het voorstel-van Raalte c.s. Het wetsontwerp werd na replieken goedgekeurd met 35 tegen 6 stemmen. De voorzitter wenscht den heer van Raalte geluk met deze beslissing. Hierna wordt behandeld het wetsontwerp be treffende bepalingen omtrent bevloeiingen, dat door den heer Reekers bestreden werd, om dat alle waarborgen voor iemands eigendom, thans bij de Onteigeningswet uitstekend geregeld, door dit wetsontwerp worden te niet gedaan, alleen door wijziging van het woord «onteigening" en het woord »in gebruik neming." Ook de heer van den Biesen waarschuwt tegen de gevolgen van aanneming van dat wets ontwerp. De minister van Waterstaat betoogt, dat in deze geen sprake is van ontzetting uit den eigendom, maar slechts van een beperking van het eigendomsrecht, ten behoeve van een water- uitweg van de naburige erven. De heer van Houten opperde bedenkingen tegen het ontwerp, en achtte de verdediging van de beperking van den eigendom, hier voorgesteld, op grond van het burenrecht, paradoxaal. Het wetsontwerp wordt ten-slotte aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. Hierna komt in behandeling de overeenkomst met Griekenland betreffende den toestand der naamlooze vennootschappen van het eene land en het andere. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming, na een nadere toelichting door den minister van Buitenlandsche Zaken. Daarna is aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt. De heer Waterschoot van der Gracht bracht hulde aan den minister van Justitie, deze noch het vrije notariaat als bezoldigd Staatsambt heeft willen invoeren, maar betreurt dat de Re geering geen wijziging in art. 1 heeft voorgesteld, om de wet meer in overeenstemming met den werkeljjken toestand te brengen, De heer Brouwers gaf aan een algemeene herziening van de wet op het notariaat in plaats van deze partieele de voorkeur. De minister van Justitie kon geen uitzicht openen op een nadere ruime herziening als de onderhavige reeds is. De minister blijft volharden bij zijn meening, dat het ondoenlijk is te voldoen aan het verlangen van de notarissen om hun legale werkzaamheden tot extra-legale te stempelen. Een voor altjjd geldende omschrijving van het notarisambt te geven, acht de minister niet mogeljjk, aangezien de extra-legale werkzaam heden van een notaris nog steeds bezig zijn zich te ontwikkelen en te vervormen, zoodat na eenigen tijd toch weder een nieuwe omschrijving noodig zou blijken. De minister geeft de toezegging dat hij. voor zoover van hem afhangt, het voorberei dend examen niet te zwaar zal maken. De kwestie van het toestaan van het gebruiken van schrijfmachines voor het maken van akten of afschriften enz., wordt nog door den minister onderzocht. Na nog eenige discussie werd het wetsontwerp aangenomen, evenals het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet, houdende bepalingen op fabrieks- en handelsmerken. Heden (Donderdag) voortzetting. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën, van Marine en van Binnenlandsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. Minister Kuyper. Naar de Opr. Haarl. Ct. verneemt, heeft minister dr. Kuyper wegens ambtelijke bezigheden afgezien van het plan om tot herstel van gezond heid eenigen tijd in de Riviera door te brengen. Het Kamerlid Zijlma. Naar de Prov. Gron. Ct. met zekerheid ver neemt, zal de heer Zijlma, lid der Tweede Kamer voor het district Zuidhorn, zich in 1905 niet weer voor een verkiezing beschikbaar stellen. Drankwet. De Arnh. Ct. meldt, dat voortaan alle zaken de uitvoering der Drankwet betreffende, behandeld zullen worden door het departement van Binnen landsche Zaken en niet door het departement van Justitie. Ouderscheiding. Z. II. de Paus heeft aan Mevrouw M. Van Waterschoot Van der GrachtVan der Does de Willebois het eerekruis «Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. Vereeniging van luitenants. Op initiatief van den le-luitenant S. Reitsma, is te Assen eenigen tijd geleden een debatingclub opgericht van luitenants, waarvan geen hooger geplaatste officieren lid mogen zijn. Jhr. Graafland, redacteur van de Militaire Gids, is daar als spreker opgetreden en heeft een warm pleidooi gehouden voor de leger-organisaties, zoo als hij deze wenschelijk acht. Dit optreden schijnt eenige hooggeplaatste militairen mishaagd te heb ben, ten minste wij vernemen, dat kort na deze lezing de generaal-majoor, Prins, uit Arnhem bij de bespreking van technische oefeneningen zich tegen officieren zeer scherp heeft uitgelaten over het werken en streven van den luitenants-bond en het optreden van jhr. Graafland, wiens tijd schrift in de cantine is verboden. Het feit, dat de generaal majoor den luitenantsbond bij den Ma- trozenbond vergeleek heeft bij de officieren nogal kwaad bloed gezet. In verband met de bemoeiien- gen van luitenant Reitsma voor den luitenants- bond is hij met 1 Februari overgeplaatst naar Doesburg. Wereldtentoonstelling te Luik. In een der zalen van het Hotel des Pays-Bas te Utrecht had eergister-middag, op uitnoodiging van het voorloopig comité voor deelneming aan de wereldtentoonstelling te Luik in 1905, een flink bezochte vergadering plaats van belanghebbenden bij de inzending op deze tentoonstelling. De bijeenkomst werd geleid door den heer .1. E. Scholten. lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, voorzitter van het voorloopig comité, die bij den aanvang mededeelde, dat het comité de beschikking heeft over 580 vierk. M. terrein, waarvan thans reeds 360 vierk. M. besproken is. Eenige industrieelen wilden 250 vierk. M. terrein hebben, doch eene definitieve beslissing daarom trent is nog niet genomen, daar de onderhande lingen nog gaande zijn. De uitgaven worden geraamd op f36.000 (kos ten gebouw f15.000, voor plaatsruimte 111,000 en voor onvoorziene uitgaven f 10,000). Tegenover deze overgaven wordt gerekend op eene ontvangst van f 16,375,50 voor plaatsruimte en f20,000 aan bijdragen van belanghebbende personen. Nadat nog eenige besprekingen waren gehou den. werd het voorloopig comité definitief gecon stitueerd. In het uitvoerend comité hebben zitting de volgende heeren J. E. Scholten, te Groningen, voorzitter Ernest Regout, te Maastricht, en M. E. Jonker, te Am sterdam, ondervoorzitters W. L. G. Molkenboer, te Amsterdam; jhr. C. R. T. Kaayenhoff, te UtrechtJ. A. Kalff, te Amsterdam jhr. W. C. de Geer, te Luik; jhr. W. C. G. van Eysinga, te Leeuwarden; G. N. de Stoppelaar, te Brussel; jhr. P. J. J. Repelaa, te Dubbeldam; J. Rooda, te Middelstum; jhr. mr. C. Eysinga, te Leeuwar den K. H. H. van Bennekom, te 's-Gravenhage G. Opdenberg, te Amsterdam, en G. P. Bakker, te Groningen. Architect van de Nederlandsche afdeeling zal zijn de heer W. Kromhout, Czn., te Amsterdam. Hierna had nog eene bespreking plaats aangaan de verschillende aangelegenheden, de deelneming betreffende. De heer G. P. Bakker, consul van België te Groningen, lid van het Uitvoerend Comité, zal optreden als secretaris-penningmeester. Vergiftiging. Met een enkel woord maakten wij gister mel ding van een vergiftigingszaak, waarbij betrokken is een handelaar in koffie te Amsterdam. De zaak heeft zich als volgt toegedragen De heer v. d. Kaay, lid van de firma v. d. Kaay en Co. in koffie, Warmoesstraat 14 te Amsterdam, had frauduleus boek gehouden ten nadeele van zijn compagnon. De heer J. F. Hoekstra, boekhouder bij de firma, en andere bedienden hadden dit ontdekt en den heer v. d. Kaay daarover gesproken, die getracht had hen om te koopen hetgeen echter niet ge lukte. De heer Hoekstra sprak er zijn anderen patroon over en deze liet Van der Kaay een week tijd om 't ontbekende aan te zuiveren. Dit is werkelijk geschied maar men begrijpt, dat de verhouding van Van der K. tot het personeel na dien tijd minder vriendschappelijk was. Verleden week bemerkte de heer Hoekstra bij het proeven van koffie in het achterblijvenden dik een witte stof, en waar hij nu onder normale om standigheden hierop vermoedelijk geen acht zou hebben geslagen, kwam hem dit nu verdacht voor. De heer 11. liet deze stof bij een apotheker scheikundig onderzoeken en toen men er arseni cum in meende te ontdekken, liet het hij in het Binnen-gasthuis zijn maag leegpompen. Het nauw keurig onderzoek dat nu volgde bracht aan het licht, dat de bewuste stof arsenicum was geweest. De heer Hoekstra meende nu de justitie met de feiten in kennis te moeten stellen en deze vond voldoende termen aanwezig, nadat de heer Van der Kaay door den officier, mr. von Baum- hauer in verhoor was genomen, om hem in voor- loopige hechtenis te nemen. Uit het ingestelde onderzoek ten kantore dei- firma, bleek, dat in het aanwezige vaatwerk ook nog sporen van arsenicum waren achtergebleven. De subsituut-officier van justitie, mr. Bosch van Oud-Amelisweerd, deed ook een onderzoek in de woning van den heer v. d. Kaay te Bussum. Intusschen ontkent de heer v. d. Kaay alle schuld en beweert hoegenaamd zich geen denk beeld te kunnen vormen, op welke wijze dit arsenicum op zijn kantoor is gekomen. Naar wij vernemen, wordt te Amsterdam zoo wel als te Bussum bij apothekers en drogisten een onderzoek ingesteld, daar, waar bovengenoemde feiten zich in betrekkelijk korten tijd hebben afgespeeld, het voor de hand ligt, dat het vergif een dezer dagen gekocht is. Moord. Uit Stein meldt men aan de Limb. Koer. Zondag-avond omstreeks half tien werd alhier een inwoner uit deze gemeente, de twee-en-twin- tigjarige Johannes Op den Camp doodgestoken. De ongelukkige heeft een steek gekregen in het linkerbovenbeen, waardoor de slagader werd door gestoken, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. De ontboden geneesheer, dr. Beckers uit Beek, kon dan ook slechts den dood consta- teeren. De dader is tot heden onbekend; door den brigadier der marechaussee te Beek, den heer Driessen, die met ijver het onderzoek in deze duistere zaak begonnen is, werd echter Zon dag-nacht gearresteerd zekere G. N. uit Beek, daar deze het laatst in gezelschap van den ver- slagene is gezien. De gearresteerde blijft ech ter beslist volhouden, dat hij van den moord niets afweet. Brand te Leiden. Men meldt uit Leiden Gister namiddag ongeveer vijf uur ontstond door een tot dusver onbekende oorzaak een uitslaande brand in een perceel aan den Ouden Rijn. Door het wakker en vlug optreden der weesjongens, die met hun brandspuit onmiddellijk op het terrein aanwezig waren, werden de vlammen spoedig bedwongen. Toch had deze brand vérstrekkende gevolgen kunnen hebben, daar een der huisgenoo- ten zich onledig hield met het vervaardigen van vuurwerk en daarvoor een kist met ontplofbare stoffen voorradig had. Hoewel enkele vuurpijlen, voetzoekers enz. ontploften, wist men deze kist gelukkig nog intijds te verwijderen. De woning zelf brandde geheel uit. r Ongelukken. Gister-ochtend werd een heer, die op kamers woonde in de De Riemerstraat te 's-Gravenhage dood te bed gevonden. Zijn dood was veroorzaakt door gasverstikkingde gaskraan had den gan- schen nacht opengestaan. Een kind Yan G., te Bladel, op bezoek bij buren, kwam te dicht met de kleeren bij het vuur en geraakte in brand. De kleine is aan hare brandwonden bezweken. Schiedam, 29 December 1904. Recht, Plicht en Orde. In de gister-avond in het Bondsgebouw alhier, onder voorzitterschap van den heer A. C. A. Nolet, gehouden vergadering van de R. K. Kies- vereeniging «Recht, Plicht en Orde" werden na eenige discussie voor de a.s, verkiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, candidaat gesteld de heeren D. L. I n g e 1- se en A. ter Horst. Oe werkstaking der glasblazers. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Glasblazersbond werd gister-middag in het Ver- eenigingsgebouw op den Goudschenweg te Rot terdam een vergadering belegd van de stakende glasblazers uit Delft, Schiedam, Vlaardingen, Ca- pelle a/d. IJsel, Zwijndrecht, Leerdam en Korte- noord. De vergadering werd geleid door den voor zitter van het hoofdbestuur, den heer W. Bitter. Zij was druk bezocht. Bij de opening herinnerde de Voorzitter er aan, dat de staking nu juist 12 weken duurt en tot nog toe een model-staking genoemd mag worden. Hij dringt er voorts op aan, dat allen de noodige kalmte zullen bewaren. Een overzicht werd daarna gegeven van de met de bemiddelingscommissie gehouden confe renties, waar in hoofdzaak aan de orde waren 4 punten en welgeen rancunemaatregelen te nemen ten opzichte der werklieden; vrij op den 2en Paasch-, 2en Pinkster-, len Kerst- en Nieuw jaarsdag erkenning der vakorganisatie en ten vierde de loonkwestie, bij welke laatste werd te kennen gegeven, dat de loonsvermindering niet 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2