Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Russische kruisers gaan de haven niet uit. Er zal een geul in het ijs open worden gehouden voor het oogenblik dat. de kruisers Rozjestwenski tegemoet kunnen varen. Verspreide berichten. De keizerlijke adjudant-generaal vice-admiraal Kaznakof heeft verlof gekregen naar St. Petersburg terug te keeren wegens ongesteldheid, die zijn deelneming aan den arbeid der internationale commissie van onderzoek naar het incident van de Hullsche visschersvloot verder onmogelijk maakt. Zijn plaatsvervanger, vice-admiraal Doebassof, ver trekt den 4den Januari naar Parijs. Admiraal Togo heeft bedankt voor de plechti ge ontvangst op het stadhuis te Tokio: de tijd was, zeide hij, nog niet geschikt voor dergelijke feestelijkheden. De admiraal pleegt ijverig over leg met de leden der regeering over de toekom stige maatregelen ter zee. Volgens een nader bericht, wordt admi raal Skrydlof reeds in Januari te Petersburg ver wacht. RUSLAND. Het besluit van het zemstvo te Moskou om voor onbepaalden tijd uiteen te gaan, is genomen in den vorm van een motie waarbij de wensche- lijkheid werd uitgesproken om voorshands alle agitatie te staken, „aangezien zoodanige agitatie niet vereenigbaar is met de strekking van den oekas van 27 December, welke niet beantwoordt aan de ware aspiraties van het Russische volk op het tegenwoordige oogenblik." Deze beslissing heeft een diepen indruk ge maakt. Men zegt dat het zemstvo van Tsjernigof een dergelijke houding zal aannemen. De twee vergaderingen hebben overigens verklaard dat zij niet langer met de regeering zouden samenwer ken om de gezinnen van arme reservisten, die naar Oost-Azië gaan, te hulp te komen. Reuter seint uit Nisjni Novgorod: De gemeenteraad besloot te pogen de burge meesters en stadsvertegenwoordigers uit geheel Rusland op te roepen tot een congres, aan het welk, onder meer, vragen met betrekking tot de noodzakelijkheid van verandering der toestanden op maatschappelijk en staatsrechtelijk gebied zul len worden voorgelegd. Voorts betreffende de deelneming van gekozen vertegenwoordigers aan een conferentie ter beraadslaging over de bij keizerlijken oekas van 25 December beloofde hervormingen. DENEMARKEN. De Deensche minister van Oorlog, Madzen, heeft zijn voornemen bekend gemaakt om af te treden. Officieel is zijn ontslagaanvrage nog niet. De kwestie staat in verband met de tegen den minister ingebrachte beschuldiging, Denemarken's onzijdigheid geschonden te hebben ten bate van Rusland. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer heeft von Koerber's ontslag aan genomen en baron Gautsch benoemd tot minis ter-president. De andere leden van Koerber's ka binet behouden hun portefeuilles. Keizer Frans Jozef heeft aan v. Koerber, ter zake van diens ontslag, den volgenden eigenhan dig geschreven brief gezonden: „Tot mijn grooten spijt ben ik genoodzaakt, ge hoor te geven aan uw verlangen om ontheven te worden van uw tegenwoordige functiën, wegens ernstige redenen van gezondheid. Terwijl ik u aldus onthef van het presidentschap van den ministerraad, en het beheer mijner ministeriën van Binnenlandsche Zaken en Justitie, kan ik niet nalaten u mijn groote dankbaarheid uit te spreken voor de belangrijke diensten die gij, ge durende bijna vijf jaren, door het uitoefenen dezer betrekkingen met zooveel toewijding en zelfverloochening, bewezen hebt aan mij en aan den staat. Ook wil ik niet nalaten, tegelijker tijd de hoop uit te spreken, dat ik in de toe komst nog op uw diensten zal kunnen blijven rekenen." TURKIJë. De Amerikaansche regeering heeft aan de Porte een nota laten overhandigen, waarin verzocht ten uit, jongens!" gebood hij zijn volk, „en haalt dadelijk de twee booten op dek, opdat die slungels daar niets merken. Zij moeten niet beter weten, of op onzen goeden „Wind" ligt alles in slaap. Zoo, zoo, de touwen neer! Ziet, jongens, ziet! Stopt! Vooruit met die note- doppen! Prachtig! Al klaar! Neemt nu de handspaken, en wanneer het iemand durft te probeeren zijn neus binnen boord te steken, dan geeft hem een geduchten opstopper!" Zulk een maatregel was niet noodzakelijk. De vervolgers schenen te gelooven, dat wij naar land stevenden en roeiden naar de kust, waar nog langen tijd het schijnsel hunner fakkels te zien was. Potai ontving zijn broeder en zijn schoon zuster met groote vreugde. Aan den kapitein moest, zoodra wij in de kajuit verzameld wa ren, natuurlijk alles wijd en breed verteld wor den. Toen ik daarmee aan 'teind was, reikte mij Pareyma haar zacht, bruine handje. „Ik dank u, SahibGij hebt mij van den dood gered, want ik was aan mijn eigen mes gestorven, eer ik met Matemba het huis had verlaten...." Tegen den morgen staken wij in zee. Vijf dagen later bevond zich kapitein Roberts met zijne marsgasten en al de geredde goederen bjj ons aan de boord. Daarna zeilde de "Wind" Noord ten Westen om den Samoa-archipel te bereiken. wordt, dat last gegeven zal worden aan den moc- tessarif van Zor, om de handlangers van het Koerden-opperhoofd Ibrahim, die in November een Amerikaanschen karvaan plunderden, in hechte nis te nemen en te straffen. MAROKKO. Volgens een Havas-bericht uit Tandzjer wordt door een deel der omgeving van den sultan van Marokko een sterke druk op hem uitgeoefend, om Frankrijk niet voor het hoofd te stooten. Naar 'theet zijn de meeste leden der regeering overtuigd dat hervormingen in Marokko dringend noodig zijn. Ook de Temps weet te melden, dat de Sultan bakzeil haalt. Ol'flciëele berichten. Bij Kon. Besl. is J. J. Weve, gemeente-architect der gemeente Nijmegen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Koninklijk bezoek. Uit Meppel wordt gemeld Als vrij zeker wordt ons van geachte zijde medegedeeld, dat in den zomer van 1905 de Veen koloniën in den Zuidhoek van Drente met een bezoek van het vorstelijk echtpaar zullen vereerd worden. Tweede Kamer-verkiezing1 district Brieile. De minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat de heer mr. G. J. Goekoop heeft opgehouden lid van de Tweede Kamer der Staten-Ueneraal te zijn, en dat mitsdien eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben in het district Brieilegelet op de artt. 130, eerste lid 131, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, 134, derde lid en 144 der Kieswet, goedgevonden te bepalendat die verkiezing zal plaats hebben op Zaterdag 14 Januari e. k. de stemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Januari, en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 3 Februari e. k. H. G. L. Regout. Het oud-lid der Eerste Kamer, de heer H. G. L. Regout, werd getroffen door een aanval van hartzwakte. De laatste H. der stervenden Sacramen ten werden hem toegediend. Rusland en Ned.-Indië. De Londensche pers heeft het telegram van den Times-Correspondent te Tokio, over de onjuiste verdenking onzer regeering de neutraliteit te schenden door tsabmg voor de Baltische vloot beschikbaar te stellen, blijkbaar niet ernstig opgevat en er derhalve geen aandacht aan geschon ken. (De Brusseische correspondent van het blad, seinde Dinsdag-avond dadelijk dat het daarin ver melde gerucht totaal ongegrond was.) liet is raai selachtig, hoe dat gerucht in de Japansche hoofd stad ontstond, als de Èugelsche berichtgever het niet uit zijn duim zoig. ia veronderstelde echter, dat het verband nield met de schrijverij in de Times over de levering van Welscbe steenkool aan de Russische vloot. En om die reden de vorige nummers van het Cityblad napluizende, vond ik in het nummer van 1 December een bericht uit Cardiff, inhoudend, dat aal de steenkool- booten (aldaar) in de laatste veertien dagen geladen (en bestemd voor de Baltische vloot), voor Batavia (Java) geklaard werden. Tot.deze booten behoorenden o. a. de Bulgaria, de Bade- nia, en de Bengalia, die te zamen 30.009 ton rooklooze kool hevatten, terwijl de lading van de Captain W. Menzell, ook voor Batavia bestemd, door Lord Landsdowne in tijds verboden werd Is dit bericht juist, dan zal onze Indische vloot wel een oogje houden op die transportschepen. Chincesche wijk verbrand. De correspondent van de N. R. Cf. te Batavia seint Vrijdag-avond is de Chineesche handelswijk Tandjong Panajan afgebrand. De schade wordt op 6j ton geraamd. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan. Daar, op 't eiland Upolu, en wel in Saluafata, woont nog heden een rijk, Polynesisch koop man, die zich Potomba noemt. Nu en dan, wanneer de zon haar gloeiend aangezicht baadt in den vloed, om ter rust te gaan, roeit de grijze Ombi een dwarshout kano naar de haven. Daarin zit Potomba met Pareyma, en wanneer Ombi mocht toeluisteren, zoo zou hij hooren, hoe de donkerkleurige man tot zijn vrouw fluistert: „Mata ori, het oog des dags, het licht mijns levens!" 't. Spreekt van zelf, dat in zulke stille oogen- blikken het schoone paar het verledens her denkt, het geluk en de daarop volgende tegen spoeden, het bruiloftsfeest op Eimeo, den tocht naar de Pomotu- en Samoa-eilanden, den ouden braven master Frick Turnerstick en misschien ook den Germani met de groote zeemanslaar zen, wien heden, terwijl hij ze neerschrijft, nog de klagende woorden van 'tlied in de ooren naklinken „Te uwa to te malema, „Te uwa to hinarro.... „Het wolkje rond de maan, „Het wolkje min ik..." De Scheveningsche visschershaven. Men schrijft uit Scheveningen Men heeft thans waargenomen, dat hier en daar in de muren van de binnenvoorhaven scheu ren zijn gekomen, en dat de muren ook op enke le plaatsen een weinig verzakt zijn. Het zand in de haven, dat tegen het Noorderhoofd lag, is ge heel weggestormd, en de voet van het hoofd is nu zichtbaar. De Storm. De storm, die Vrijdag-avond te Scheveningen gewoed heeft, overtrot in kracht den beruchten storm aan 1895. De zee stond gelijk met den bo venkant van den strandmuur en de golven sloegen er over heen. Het wachthuis bij de kanonnen is een ruine en de duinreeks heeft weder belangrijk geleden. De Pier heeft geen schade bekomen. Het laatste wrakstuk van de Henriette is met den stormvloed van gister-avond aangespoeld. De strandvonder heeft er bezit van genomen en reeds zijn een zestal arbeiders met sloopen bezig. Daar het strand zeer afgenomen is, zoeken weer vele Scheveningers bij laag water aan den smaad" van het strand naar geldstukken, die 's zomers worden verloren. Reeds zijn er die aardig wat vonden. De polder Madroelen onder de gemeente Pernis, welke in 1894 is ingedijkt, is weder onder- gevloeid. Uit Egmond a/Zee Het stormtij heeft vóór het dorp veel grond weggespoeld en schade berokkend aan de villa van den heer Ter Spill, die half is ingestorteene bergplaats ten gebruike bij het Herstellingsoord is geheel verwoest, terwijl de veranda's vaii de hotels Welgelegen" en »Zeerust" door den vloed schade beliepen. De Zuiderzee heeft de Eempolders bij Baarn en Eemnes overstroomd, Van Urk Te Urk steeg de zee tot 1.8 M. boven volzee, waardoor de kade, welke het weideland omringt, overstroomde, en dit geheel onder water gezet werd. Het hooger liggend dorp bleef vrij wel kwam de zee tot bij de laagst staande huizen en over den weg langs de omrastering. De visschersvloot was geheel wegens den jaar- lijkschen dankdag thuisgekomen. Uit Noordwijk a/Zee Bij het hoogwatergety van gister-avond zijn van den duinvoet ongeveer 5 meter weggeslagen. Ongelukken. Bij het Oudejaarsschieten heeft een knecht van den veerman P. Jonk te Weere (N.-ti.) zich den arm verbrijzeld. Op de Uitgeester-meer is door den hevigen wind een man uit Wormerveer overboord gesla gen en verdronken. De ongelukkige laat eene vrouw en twee kinderen na. Zaterdag-avond laat is onder de gemeente Maar tensdijk op de Oosterapoorlijneen vroegere Ut recht- sche trambeambte door den trein overreden en ern stig aan hoofd en voeten verwond. Hij werd naar het stedelijk Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Schiedam, 2 Januari 1905. Schied. Tramweg Mij. De Schied. Tramweg Mij. vervoerde gedurende de maand December 25878 passagiers. Politie. Bij de politie is terug te bekomen een glad licht bruinharige hond, reu, witte punt aan de staart. Binnen 2X24 uur niet afgehaald, wordt hij afgemaakt. Vechtpartij. Op den Rotterdamschen dijk heeft Zaterdag nacht een hevige vechtpartij plaats gehad, tus- schen een Rotterdammer en Schiedammer. De Rotterdammer bekwam eenige bloedende wonden aan het hoofd en werd naar het wacht huisje van de R E. T. M. gebracht en daar door een geneesheer verbonden. Verbonden. Op het bureau van politie is heden-morgen verbonden de 70-jarige weduwe Fröhleich, wonende Kleine Baan, die in de Kethelstraat een fust tegen haar rechterarm had gekregen en tengevolge daarvan eenige lichte kwetsuren bekwam. Een koud bad. De heer Loef de Meyer, directeur van »Schie- dam Vooruit" had hedenmorgen omstreeks 10| uur, toen hij op de pont van den A. P. v. d. Burg stond het ongeluk uit te glijden met het gevolg, dat hij in de Schie viel. Hij werd echter spoedig gered en had oogen- schijnlijk geen letsel bekomen. Inbrnak te Rotterdam. De agent van politie 3de klasse A. Quispel ontdekte gister-morgen omstreeks halfzes, dat een stuk spiegelglas van het onderste gedeelte der deur van het winkelhuis van de firma Bernard Conrads en Co. aan het YVest-Nieuwland no. 9 te Rotterdam naar binnen was weggeslagen, waar door een gat was ontstaan, groot genoeg om iemand gelegenheid te geven van de straat naar binnen te kruipen. Toen hij ook binnenshuis ge rucht hoorde, maakte hij onmiddelijk gebruik van zijn signaalfluit, waarop eenige agenten zich bij hem voegden. Daarop waarschuwde hij zijn chefs en toen de inspecteur, de heer P. J. A. van Dam met den agent-majoor A. H. P. N. de la Couture ter plaatse gekomen was en door dezen inspec teur met behulp van verschillende politie-agenten, ter assistentie uit het bureau in de Lange Toren straat ontboden, maatregelen genomen waren ter afzetting van het blokhuizen, waarvan het winkel huis van de firma Bernard Conrads Co een deel uitmaakt, werd door de politie, om zich toegang tot den winkel te verschaffen, de ruit in het bovengedeelte van de deur met de sabel stuk geslagen. Binnen gekomen hoorden de politie mannen hoog boven zich ruiten breken. Zij stormden onmiddellijk naar boven, maar de inbre kers bleken al gevlucht te zijn. Naar het schijnt waren zij een groot deel van den nacht op hun gemak aan het werk geweestde lessenaars in het kantoor op de tweede verdieping waren open gebroken, een brandkast in dat kantoor was ge deeltelijk geforceerd, enz. De inbrekers hebben de vlucht genomen langs de derde verdieping, daar sloegen zij aan de ach terzijde een paar groote ruiten stuk, uitzicht ge vende op een binnenplaats, en langs de spijlen van de ramen hebben zij zich naar boven, naar het dak gewerkt. Verder hebben zij, overal bloedsporen nalatende, (blijkbaar zijn zij verwond geworden bij het inslaan der ruitten) een goed heenkomen gezocht en ge vonden, eerst over het dak van het tijdelijk dooi de firma R. Mees en Zoonen in gebruik genomen huis en daarna over dat van de voormalige Re- monstrantsche kerk. Hier hebben zij zich waar schijnlijk langs een goot naar beneden laten glij den, om te komen op een binnenplaats, vanwaar zij door te klimmen over de poort, die toegang geeft tot het slop op den Visschersdijk, tegenover de Beurssteeg uitkomende (de voormalige ingang tot de Remonstrantsche kerk) in dat slop moeten zijn te land gekomen. Aan den knop van de deur van die poort zat ook bloed. De bovenste deur van de brandkast hebben de inbrekers niet kunnen open krijgen. In den winkel bleken uit verschillende vakken stukken tricot en andere goederen te ontbreken. Een groot aantal van deze goederen heeft de politie later teruggevonden in een kar van de gemeente- reiniging, die op het West-Nieuwland onder het brandspuithuisje was geplaatst, waaruit schijnt te blijken, dat de inbrekers, terwijl zij binnen hezig waren, buiten op de straat helpers hadden om het gestolene aan te nemen en verder te ver voeren. Of er meer gestolen is dan de grooten- deels teruggevonden tricot- en linnengoederen, kon heden niet vastgesteld worden. Men vermoedt, dat er geen geld is ontvreemd. De inbrekers hebben in het kantoor een briefje achtergelaten, waarop geschreven staat: »Nieuw- jaarswensch, veel heil en zegen in het nieuwe jaar, uw dienstwillige dief". Het winkelhuis van den Bernard Conrads wordt niet bewoond. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 125 sche pen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 114, voor8chiedam 1 en voor Hoek van Holland 10. In hetzelfde tijdperk van 1903 kwamen binnen 1.13 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 1 zeelich ter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 131 en voor Hoek van Holland 2. Gasontploffing. Zaterdag-middag had in de dezer dagen geopende vischhal van den heer Blauw, aan de Baangracht te Alkmaar een hevige gasontploffing plaats, dooordat de loodgieter met een licht in den kelder kwam om te zoeken naar een lek in de gasbuis. De kelder stond blijkbaar reeds vol gas. Van den voorgevel van het perceel werden deur en ramen totaal vernield. De lood gieter werd aan gelaat en handen tamelijk ern stig verwond. Oplichting. De reiziger van den heer Spijkman te Koevorden. zekere K.. heeft zij n patroon voor f 800 opgelicht. Hij moet de wijk naar Londen genomen hebben. Pest te Singapore. De correspondent te Batavia van het Ublad seint: Singapore is besmet verklaard. Er kwamen vijf pestgevallen voor. Telephoon in den trein. Een Ameri- kaansch vakblad bericht dat onlangs een welge slaagde proef is genomen met een treintelephoon Zij had plaats in een afzonderlijken trein, waar mede de leden eener vereeniging van kooplieden uit Pittsburg een tocht door Pennsylvanië en Ohio maakten. De acht Pullmann-wagens waren telephonisch verbonden, zoodat ieder der reiziger8 zonder op te staan met anderen, elders in den trein, gesprekken kon houden. Bovendien was. vooraf gezorgd dat overal waar de trein een half uur of langer stilhield aansluiting aan de gewone telephoonleiding kon worden verkregen. Dit ging uitstekendaan één station konden binnen uur 50 gesprekken uit den trein gehouden worden met personen in verschillende plaatsen. Men is nu voornemens alle Pullmann-wagens van teleho- nen te voorzien en aan een aantal stations te zorgen voor aansluiting van het telephoonnet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2