Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De aanstaande Yerkiezimen. 28ste Jaargang. Woensdag 4 Januari 1905. No. 8096. Officieele Berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. PORT ARTHUR. Voor den val. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35. per maand 45 rent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteer en worden uiterst b i 1 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. STRAATSCHROBBEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 18bis der verordening ter hand having van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie geven vergunning aan de ingezetenen tot het schrobben van de straten waaraan hunne panden zijn gelegen en wel op Donderdag 5 dezer voor de panden gelegen ten westen van de lijn gaande door de as van de Overschiesche straat, Boterstraat, Hoogstraat en Buitenhavenweg; en op Vrijdag 6 dezer voor de panden gelegen ten oosten van bovenbedoelde lijn. Op beide dagen van des morgens 8 tot des middags 12 uur. Schiedam, 4 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, V. S1CKENGA. De hand aan den ploeg. Het is van groot, ja overwegend belang, dat men reeds nu bard gaat werken voor de aanstaan de gr00te verkiezingen. Wat Schiedam als S tat e n-district de laat- Ste maal heeft getoond, behoort zij ook weder als Kamer-district te doen. De Lijd is nu aangebroken, dat de kiezerslijst voor 1905 in orde moet worden gemaakt. Met groote, onvermoeide krachtsinspanning dient er dus van nu af gewerkt te worden aan de „kiezers- kweek." Er mag onzerzijds geen verslapping zijn Wij behooren te zorgen, dat niemand der onzen op de kiezerslijsten van dit jaar ontbreekt! Hiex onder laten wij volgen de voorwaarden, welke voor het kiezerschap worden vereischt. Letten we allereerst op de be 1 as t i n g k i e- z e r s. Belastingkiezer is bij, die over het laatste dienst jaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn: personeele belas- grondbelasting, vermogensbelasting en be- di ijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaar;, men moet een voudig de belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te ge ven; zij worden ambtshalve op de kiezerslijst gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een on- verdicelden boedel, waarvoor in 1904 grondbe lasting is betaald, terwijl bun aandeel in die belasting 11 bedraagt, behooren zich tusschen 2 en 15 Februari aan te geven aan de secre tarie, waar zij een formulier ontvangen, dat vóór Een Oost-Aziatische vertelling. 2) Er lagen vaartuigen genoeg in de baai, en mogelijk, indien ik slechts weten kon waar, stond de een of andere vriend van mij op dit oogenblik op het dek van zijn jacht naar de elkander opvolgende terrassen te vol speelgoed- huisjes te kijken, tusschen welke ik mijn ver- Wijf hield. Misschien was mijn schip al aan gekomen, als ik maar kon ontdekken welk het was onder die menigte daar in de verte. Ter wijl ik zoo voor mij uitstaarde, ontwaarde ik up eens op het indigo-blauw van het water en m sterke tegenstelling daarmede een schitte rend wit, schip, dat langzaam en bijna onmerk baar nader kwam. De zeilen die breed waren uitgespreid gaven het uitzicht van ©ene zwaan en ik mompelde in fnijzelven „Het is als eene duif, die mij komt ver tellen, dat mijn zondvloed van ellende voorbij is; er is zeker een onzichtbare olijftak in haar bek." Toen het vaartuig dichter bij kwam, bemerkte ik, dat het, evenals de zeilen, zuiver wit was. 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet, worden ingeleverd, met het be lastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in een vorige gemeente belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. De rijwielbelasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet vol daan heeft, krijgt van den ontvanger een waar schuwing tehuis, een gratis waarschuwing, waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet Voldaan, men niet op de kiezerslijst, komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de h u u r-, i n- k o m e 11-, spa a. rbank- en examenkiezers behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Febr. ter secretarie. Zij ontvangen een formulier, dat onderteekend en ingevuld moet worden ingele verd aan het gemeentehuis. H uurkiezer is hij, die op den 31en Januari sedert. 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente be paald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijn; mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Doch nu komt, er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis, dat men be woont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daarmee het, voor de gemeente gekiende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens net zoo lang in huur hebben als het huis. De huurkiezer moet zich aangeven. Alleen wan neer hij in dezelfde woning fdeef, als het vorig jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers; zij moeten alleen den vast- gesteklen tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 M8. inhoud, of 25000 Kg. laadvermogen. Thans komen we aan de inkomsten- of loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van 't tegenwoordige achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bi- zondere instellingen in dienstbetrekking zijn ge weest, en daar een loon hebben genoten, dat óók voor i edere gemeente in de wet is vast gesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van min derjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon, het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of In liet eerst hield ik het voor een zeiljacht, dat naar Nagasaki ging, voortgestuwd door de zachte bries, die er woei, doch weldra zag ik, dat het een stoomboot was van een maaksel en eene grootte, welke in den eigenaar een man van ongewonen rijkdom deed vermoeden zoo ze ten minste alleen voor zijn pleizier diende. Toen ze in het drukkere gedeelte der baai was gekomen, werden de zeilen neergelaten en gleed ze voort met haar eigen beweeg- kracht. Jk verbeelde mij het geraas van de ketting te kunnen liooren, terwijl het anker viel en nu zag ik met ©ene verrassing, welke mij uit mijn stoel deed opspringen, dat de vlag die uitwoei van haar achtersteven de sterren en strepen vertoonde van de Vereenigde Staten Toch had ik weinig redenen om dankbaarheid te gevoelen voor het land, dat hier zijne vlag deed wapperen, want had het mij niet be roofd van alles wat ik bezat? I11 die verre streken beschouwt een Engelsch- man de sterren en strepen met ietwat andere oogen dah de vlag der overige natiën, behalve die van zijn eigen. Misschien is het door een halfbewust gevoel van bloedverwantschap; wel licht door de overeenkomst der talen; hoe het zij, ik schudde mijne lusteloosheid van mij af, terwijl ik naar die kleuren keek en het jacht werd omringd door een menigte kleine bootjes, als eene zwaan door een troep eenden. de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend en ook dat, door ondernemingen of bi- zondere instellingen uitbetaald. Ongevallenrente wordt ook als loon be schouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet, gewerkt wordt,, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het, loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, maar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trek ken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Zien we nu even naar de Spaarbank- en Groothoek-kiezer s. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f 100. nominaal op het Grootboek heeft staan of f50. in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigen dom is, kan op grond daarvan aanspraken ma llen op het kiezerschap. Hij moet (usschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Groothoek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebben van de Rijkspostspaarbankandere spaar banken, zooals die van het Nut, tellen ook meê; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan de ze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid heb ben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Grootboek- of Spaarban k- kiezer is, behoeft zifh niet opnieuw aan te geven; daarvoor wordt ambtshalve gezorgd. Blijven ten slotte de Examen-kiezers. Welke examens geldig zijn, kunnen wij niet uitvoerig opgeven; die lijst'beslaat ruim een kolom van ons bladde wet zegt, dat zij kiezers kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep." Herinneren we ten slotte, dat in het alge meen het kiesrecht aan bovengenoemde catego rieën van personen wordt toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlandei's, die den leeftijd van 25 jaren heb ben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei z ij n 25s te jaar En toen werd het mij duidelijk, dat mijn ge duldige en allerbeleefdste huisheer voor mij stond, wenschende mijne aandacht te trekken en mij toch niet durvende storen, diep bui gende met. een rol in de hand, welke, naar ik vermoedde, mijne reeds lang verschuldigde rekening moest zijn. Ik had het voordeel in Yansan's oog, dat ik met hem konde spreken in zijne eigen taal en deze zelfs lezen konde, waarom hij mij met meer eerbied behandelde dan eenig ander Europeaan. „Wel Yansan," riep ik uit, de koe maar da delijk hij de hoorns vattende, ik dacht juist aan u. Ik wenschte dat. ge wat vlugger waart met mijne rekening klaar te maken, Door dat uitstel kunnen er fouten in komen, welke ik niet kan nagaan." Yansan maakte drie buigingen tegen mij, elke volgende een weinig dieper dan de voorgaande en trachtte min of meer verlegen, de rol in zijn wijde mouw te verbergen. „Uwe Excellentie, zoo begon hij, bewijst te veel eer aan het stof onder uwe voeten. Maar daar Uwe Excellentie beveelt, zal ik heengaan en het stuk voor u gereed maken." „Och, doe niet zooveel moeite, Yansan," zeide ik. „Haal het maar uit uwe mouw en iaat me het inzien." Het gerimpeld gezicht vertrok zich in een grimas, welke het meer dan ooit op dat van een aap deed gelijken en Yansan haalde de rol te voorschijn en overhandigde mij die met her- bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden. 4 Januari. Omtrent hetgeen voor den val van Port Arthur is voorafgegaan, meldt een draadbericht van Stös- sel aan den Tsaar van den 29 December Gisteren-ochtend om tien uur lieten de Japan ners de borstwering springen van het derdë fort, waarna zij over het. geheele front een hevig ar- tilleriegeveeht begonnen, dat zich voornamelijk tegen het derde fort richtte. Omstreeks een uur gingen zij uit de loopgraven tot den aanval op de borstwering over. Twee aanvallen werden afgeslagen, maar de Japanners bezetten de bres die door de ontploffing teweeggebracht was, en om vijf uur vermeesterden zij de horstwering. Tegen het vallen van den avond drongen zij in grooten getale het fort binnen. Twee Russische bataljons, die op de wallen vochten, werden ver nietigd. Afdeelingen van onze troepen trokken zich in de kazematten terug, maar de Japanners stelden revolverkanonnen voor de ingangen op, zoodat het den verdedigers onmogelijk was, ze te verlaten. De onzen deden nog drie tegen aanvallen, maar zonder goed gevolg: het fort bleef in handen der Japanners. Onze verliezen, vooral aan officieren, zijn aanzienlijk. De man schappen weken door een venster uil hef fort. Na do verovering van dit fort beheerschcn de Japanners liet. geheele noordoosten. Wij zullen hel nog eenige dagen kunnen uithouden, maar de munitie is bijna op. Jk neem maatregelen om bloedige jsftraatgevechten te vermijden. Het garnizoen lijdt aan scheurbuik, er zijn 10.000 zieken. De generaals Fock en Nikitin hebben mij heldhaftig bijgestaan. De verliezenlijst der hoogere officiers rangen toont onze ontzettende verliezen aan. Van tien generaals zijn er twee gesneuveld, een ge storven, twee gewond en een kreeg een schamp schot. Van tien regiments-commandanten sneu velden er twee, twee stierven, vier werden ge kwetst. Van acht commandanten van veldbatte- rijen zijn er vier gewond, één is gevallen, twee kregen onbeteekenende kwetsuren. Ook van de overige officieren is een groot gedeelte gesneu veld, overleden of gekwetst. Vele compagnieën worden door vaandrigs aangevoerd, gemiddeld bestaan de compagnieën nog slechts uit zestig man. Generaal Stössel meldt nog aan den Tsaar, d.d. 28 December, dat de Japanners den 27en een mijn tot ontploffing brachten onder het fort no. 5. Een twintigtal vermetele Japanners be klommen den wal, maar werden met de bajonet en met handgranaten alge 111 a 'a k t. De vijand zoo meldt Stössel beschiet ons dag en nacht van alle zijden met elfduims geschut, haalde kniebuigingen. Daar stond dan in Japansclie letters de lange iijst van mijne talrijke schulden aan hem. Wan neer iemand, in welk oord van de wereld ook, de betaling eener rekening wil uitstellen, moet hij beginnen met een of twee der posten te betwisten. Zulks deed ik dan ook. „Het spijt mij te zien „Yansan", zeide ik mijn vinger op het papier leggende, „dat ge op den vierden dag een rijstmaaltijd voor mij hebt opgeschreven, terwijl ge zeer goed weet, dat ik toen de eer had bij Zijne Excellentie den gouverneur te dineeren." Wederom boog Yansan drie maal, betuigde zijn spijt over de vergissing en zei, dal hij ze onmiddellijk zou hei-stellen. „Ge behoeft geen haast te maken met die verandering", antwoordde ik hem, „want als het tot eene vereffening kond, zal ik zoo nauw niet zien op den prijs van een schotel rijst." Yansan was klaarblijkelijk blijde, dat te hoo ien, ik kon echler zien, dat mijn uitstel mei het betalen zijner rekening hem niijt weinig onge rust maakte. De vrees voor geldelijk verlies worstelde te gen zijne aangeboren beleefdheid. Toen kwam hij met de bewering voor den dag, welke in dergelijke omstandigheden gebruikt wordt, de geheele wereld over. Wovdt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1