Stads- en Gewestelijk Nieuws. schappij het kwaad zullen kennen, dat velen hun ner op het pad der misdaad bracht. Tegenspraak. De L. K. meldt, dat zij het bericht als zou de heer Merckelbach zich niet meer beschikbaar stellen als lid der Tweede Kamer na ingewonnen inlichtingen uit de beste bron kan tegenspreken. Er staat nog niets met zekerheid omtrent een wederaanvaarding van het mandaat vast. Generaal des Tombe, f VVederom is uit de reeds zoo gedunde schare der strijders van 1830 en '31 een metalen kruis ridder gevallen door het overlijden, te 's-Graven- hage, van den gepens. generaal-majoor jhr. A. H. des Tombe. In het jaar 1814 geboren, trad hij reeds op jeugdigen leeftijd in dienst als kadet-kanonnier bij de Kon. Militaire Academie, later ging hij over als kadet-wachtmeester bij het regiment lanciers, bij welk wapen hij in 1832 werd be noemd tot 2e-luitenant. Vervolgens diende hij bij de jagers te paard, bij de dragonders, bij het laatste korps als hoofdofficier, en bij de transfor matie van dit wapen tot de huzaren werd hij ook daarbij overgeplaatst en commandeerde hij als kolonel het le regiment huzaren. Den 9en April 1873 werd hij als zoodanig gepensionneerd, waarna hem in September 1893 de rang van generaal- majoor werd verleend. Behalve tot hen die deel namen aan den tiendaagschen veldtocht, behoorde hij ook tot het mobiele leger van 1832—'33 en '34, gedurende- den opstand tegen België. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederl, Leeuw en commandeur van de Eiken Kroon. Het Vredespaleis In De Bouwwereld haalt de heer J. H. W. Leliman de mededeeling aan van het Bouwkundig Weekblad, dat het de bedoeling is een internatio nale prijsvraag uit te schrijven voor het Vredes paleis, waartoe in elk land de meest bekwame en op den voorgrond tredende architecten zullen worden uitgenoodigd. De heer Leliman blijft zich tegen dit plan verzetten. Wie zijn de architecten die het meest op den voorgrond getreden ziju Die monumentale ontwerpen op papier maakten bijv.? Wie zijn de meest bekwame? »Is het nu niet de meest rationeele en voor de hand liggende weg om dit te onderzoeken door voor het onderhavige geval in het bijzonder de gelegenheid open te stellen, ter beoordeeling proe ven van die bekwaamheid in te dienen Wie weet welk verborgen talent van monu mentale bouwkunst door de omstandigheden ge noopt, zich moet beperken tot huis- en villabouw, en slechts wacht op eene gelegenheid zich te ont plooien. Waarom zou het bestuur zich alle kans afsnijden om van de ontdekking van dat talent te profiteeren »Het heeft er allen schijn van dat de heer Jos. Th. J. Cuypers gelijk had, toen hij, na het bekend worden van het regeeringsvoornemen, waarschuwde voor het gevaar dat de uitnoodigingen tot deel name uitsluitend weggelegd zijn voor deofficieele architecten, de bouwkundige ambtenaren der on derscheiden regeeringen. Ik wil niet nader ingaan op de door den heer Cuypers opgeworpen vraag of zulke ambtenaren voor een ontwerp van de beteekenis als het Vredespaleis meer of minder geschikt plegen te zijn. Dat zou trouwens moeilijk in het algemeen uit te maken wezen; de rijks-bouw-meesters van het eene land zouden mogelijk in gelijke mate geschikt, als die van het andere land ongeschikt zijn. Moet er gekozen worden, dan is het misschien nog het beste om in 's hemelsnaam maar de officieele bouwmeesters ambtshalve aan te wijzen. Dan wordt het persoonlijke gekonkel, althans tot een minimum teruggebracht". De heer Leliman blijft bij zijn plan >Eerst zouden nationale prijsvragen zijn uit te schrijven, ten einde voor eik land of voor elke groep van gelijksoortige landen vertegenwoordigers aan te wijzen, in den internationalen eindkamp. »Waar men toch het denkbeeld aanvaarden wil om het aantal deelnemers in het eindkamp te beperken, waarom zou men dit dan niet doen langs den meest ruimen en veiligen weg Waar om opzettelijk de deur openen voor onverkwikke lijk gekonkel, voor protectie, voor willekeur En ten slotte vraagt hij vZou de solidariteit van den architektenstand hecht genoeg wezen dat een eventueele uitnoo- diging voor een harer leden aan een doovemansoor kwam en ook »Een voor allen" opkwam Geen premies meer. Naar mén verneemt is met ingang van 1 Januari j.l. bij de H. IJ. S. M. een nieuwe loonregeling ingevoerd, tengevolge waarvan ingetrokken wor den alle, niet een zuiver persoonlijk karakter dragende toelagen, die, uit welken hoofde ook, thans genoten worden, tenzij zij alsnog uitdruk kelijk worden gehandhaafd en de premiën voor zuinig gebruik van smeermaterialen voor rijtui gen en wagens, voor zuinig gebruik Van mate rialen voor verlichting en schoonhouden van trei nen, en voor de behandeling der treinlantaarns. Voorts wordt nog bepaald, dat de invoering der nieuwe loonregeling en de intrekking der bo vengenoemde toelagen en premiën voor niemand vermindering van inkomsten mag ten gevolge heb ben. Derhalve zullen zij, die thans een hoogere bezoldiging hebben dan waarop de nieuwe loon- i iug hun aanspraak geelt, die hoogere b zol- diging behouden en zal de bezoldiging van hen, die thans de ingetrokken toelagen en premiën ont vangen, met een overeenkomstig bedrag verhoogd worden. De Velser pont. De proefnemingen met de stoompont zijn Woens dag jl. weder aangevangen. Voorloopig gaat het goed en wordt alles, behalve de tram, die nog over de brug passeert, per pont overgezet. Waar deze proefneming van langen duur zal zijn, worden de wachthuisjes, die bij den voorsten steiger stonden, verplaatst naar de voorloopig alleen gebruikte achterste steigers. Vereen, van R. K. Neringdoenden. In eene te Arnhem gehouden Vergadering is als afdeeling van den Arnh. R.-Kath. Volksbond opgericht een vereeniging van R.Kath. neringdoen den. Een 25-tal personen traden als lid toe. O. a. zullen door het aan de leden zenden van adres sen, het en gros (aankoopen enz., eikaars belangen worden behartigd. Brand in een R. K. kerk. Sedert vele jaren wordt in de R. K. Kerk te Oldenzaul bij gelegenheid van het Kerstfeest een kerstkribbe geplaatst, rijkelijk van mos, ver sierselen en kaarsen voorzien. Nadat de dien sten Woensdag-ochtend hadden plaats gehad, werd de kerk voor het grootste deel gesloten, nadat de kaarsen ook bij de kerstkribbe waren gebluscht. Ten ongeveer 12 uur werd plotseling het geroep van brand gehoord en zag men dikke rookwol ken zich hier en daar door openingen een weg benen. Toen de deuren geopend waren, bleek het ten gevolge van den rook niet mogelijk de kerk te betreden. Eindelijk gelukte het eenigen tot de plaats van den brand door te dringen en bleek het dat de kerstkribbe bijna geheel was verbrand. Een prach tig Mariabeeld werd beschadigd. Een der pila- laren van Bentheimersteen was voor een groot gedeelte verbrokkeld en een der zitbanken ver brand. De oorzaak van den brand wordt gezocht in baldadigheid van eenige jongens, die de gebluschte kaarsen weder hebben ontstoken, of aan het val len van eenige vonken bij het blusschen der kaarsen. (z. C.) Ongelukken. Tusschen Winschoten en Scheemda werden gister avond den wegwachter aan Wachtpost 97, door trein 916 de beide beenen afgereden. De ongelukkige overleed spoedig na het on geval. Men schrijft uit Groningen De drank heeft in onze stad weder een slacht offer gemaakt. Trijntje de V. eene vrouw reeds op jaren, wonende in de Smakkersgang, verkeer de Dinsdag in beschonken toestand. Door het vuur in een stoof is zij in brand geraakt zij werd in deerniswaardigen toestand door eene buurvrouw gevonden. Aan de bekomen brandwon den is de vrouw gestorven. Uit Oirschot wordt gemeld Eenige dagen geleden brandde zich de bode Steijn alhier, vrij ernstig aan het been doch bleef er mee loopen, en behandelde de wond met. gekookte aardappelen. Het been zwol op, gisteren werd bloedvergifting geconstateerd en reeds gis ter is de patiënt overleden. Bij G. K., te Daarlerveen, viel de brandende kachel, om, waarop een pot met water stond te koken. Een tweejarig meisje van K., dat zich in de nabijheid bevond, bekwam zulke hevige brand wonden, dat het dientengevolge is overleden. Men schrijft uit Sloten (N.-H.) Tengevolge van het gebruik van z.g. door ko king geconserveerd vleesch, naar beweerd wordt afkomstig van het abottoir te Amsterdam, zijn vijf personen ten huize van de familie B. on gesteld geworden. Ook drie hondjes, anders voor geen vuiltje ver vaard, ondervonden de gevolgen. Men meldt uit Venlo: Gister-morgen is de verificateur B., op het ter rein der Köln-Minderbahn, onder een trein ge raakt met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Schiedam, 7 Januari 1905. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam, op Dinsdag 10 Januari 1905, des namiddags ten 2 ure. Vaststelling notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken Agenda lo. Benoeming van een Regent van de Hofjes van Belois tengevolge van periodieke aftreding Aanbevolen worden de heeren lo. A. W. Schade van Westrum. 2o. W. A. Beukers A Jz. 2o. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding. Aanbevolen worden, met welke aanbeveling Burgemeester en Wethouders zich hebben ver- eenigd, de heeren lo. .1. Hoek Az. 2o. M. II. Kranen. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, bedoeld in artikel 3c. der Ver ordening. 4o. Verzoek van II. Romein om ontheffing van betaalde inkomstenbelasting; met advies van Bur gemeester en Wethouders. 5o. Adres van de Commissie voor kindervoeding en kleeding om subsidiemet praeadvies daarop van B. W. 6o. Voostel van Burgemeester en Wethouders tot bestendiging der tegenwoordige regeling der Arbeidsbeurs. lo. Adres van A. van der Meer en D. Vink, om afstand in eigendom van gemeente grond met advies van B. en W. 8o. Ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeen te begrooting voor 1904 en 1905. 9o, Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van bij de Verordening bepaal de verhoogingen der tractementen van leeraren en beambten bij het Hooger en Middelbaar On derwijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van bij de verordening bepaalde verhoogingen van jaarwedde «aan Onderwijzers bij het Lager Onderwijs. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gouden jubilé R. K. Paroch. Armbestuur. Wij herinneren er aan, dat morgen (Zondag) onder alle II. Missen een collecte met open schaal zal worden gehouden door de leden van het Arm bestuur, bijgestaan door het College »Uit liefde tot de armen" Zooals bekend, wenscht het Armbestuur ter gelegenheid van het gouden jubilé een fonds te stichten, uit welks renten de te korten op de rekeningen van Armen en Weezen kunnen gedekt worden. Waar de verzorging van Armen en Weezen jaarlijks aanzienlijke financiëele offer» vraagt, daar lijdt het geen twijfel of ieder zal naar vermogen morgen het zijne bijdragen om de Eerezuil een schitterend aandenken te doen zijn van de milddadigheid van Schiedam's Katholieken. Naar wij nog vernemen, zal het R. K. Paro chiaal Armbestuur Donderdag 42 dezer van 13 uur in het Weeshuis receptie houden. Kinderfeest. Evenals vorige jaren werd gister voor de kin deren van leden van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond een Kinderfeest gegeven. Het zeer gevarieerde programma viel in aller smaak en de kleintjes hebben naar hartelust ge noten. De kinderen hebben hierdoor weer ruim hun deel gehad van de feestvreugde, die de Bondsaf- deeling in den aanvang des jaars haren leden pleegt te bieden. Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor overtegaan tot verkoop van een stuk Gemeentegrond 445 M. en 74 M. ten Oosten van het verlengde van de Dirkje Meesterstraat en ten Noorden van de straat, ge projecteerd als parallel loopend aan de Groenelaan, aan A. v. d. Meer en D. Vink alhier voor de som van f3025. Muziek-Avond Cath. van Rennes. Het bestuur der afd. Schiedam van het Alg. Ned. Verbond heeft een circulaire gericht waarin het zegt, dat het Bestuur zoo gelukkig is geweest, Mej. Cath. van Rennes uit Utrecht bereid te vinden, voor de leden der Afdeeling en hun kin deren op te treden. Ons wacht daardoor het zeldzame genot, een hoogstaande kunstenares haar eigen fijne liederen en vertellingen te hooren voor dragen. Daarbij zijn een aantal gedichtjes van Gezelle, eerst kort geleden door Mej. van Rennes op muziek gebracht. De zangeres-componiste heeft hetzelfde programma dezen winter te Gent uit gevoerd. Naar aanleiding daarvan schrijft het Gentsche 'Volksbelang-. „Sedert langen tijd is geen „muziekfeest zoo algemeen in den smaak van „het publiek gevallen. Gedurende een paar uur „heeft de begaafde zangeres de kinderen der le den, evenzeer als de ouders, door haar echt be- „tooverende voordracht geboeid gehouden." De muziekbeoordeelaar van de Flandre Libérale zegt, dat haar kinder-liederen geschreven zijn met groote distinctie. Zij, draagt voor met een eenig zegsters- en zangsterstalent. Onder de ver- franschte leden van den „Cercle Artistique" hoor de men: „C'est une révélation 1" Wij mogen hier te Schiedam toch ook op een volle zaal rekenen? Van deze gelegenheid maakt het bestuur tevens gebruik om boeken te vragen voor Z.-Afrika. In het voorjaar van 1903 heeft men hier, dank zij algemeene medewerking, ruim 7000 boeken voor dit doel bijeengebracht. Doch nu raakt de voor raad der commissie uitgeput. Leerboeken, jon gens- en meisjesboeken, uitspanningslectuur, al les is welkom. Eik der bestuursleden zal ze gaarne in ontvangst nemen. Jubilé. Dinsdag 40 Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat G. J. Magielsen werkzaam is aan den Stoom- korenmolen »de West" alhier. Schiedarasch Volksblad. Bij de firma Gebr. van Noortwijk verscheen heden het eerste nummer van een nieuw weekblad Schiedamsch Volksblad. Gevonden Voorwerpen. Een R.-K. kerkboekje bij B. v. d. Kruit, Spoorsingel 82 verschillende manchetknoopen bij C. v. Zomeren, Willemshofje; 4 zwarte dameshoed bij W. Hoek, Korte Achterweg 424 R. K. Kerk boekje bij A. Jeup, Grofbaan 3441 paar kinder wantjes bij J. Krabbendam, Raam 60; 4 porte- monnaaie met eenig geld, bij J. A. de Heer, Dam 46; 4 beitel en 1 boor bij G. Pel, Houtstraat 44 4 brief met getuigschriften bij Kneupke, Hoofdstr. 344 praam van ongeveer 40 ton bij Verhoeckx, overhaalpont a/d. Buitenhavenweg. Door den heer A. van den Brink is bericht gezonden, dat hij de benoeming tot lid patroon der Kamer v. Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen niet aanvaard. Door het verleend verlof tot her stel van gezondheid van mejuffrouw C. H.- E. Smith, is tot tijdelijk onderwijzeres voor school E (hoofd den heer Hage) door Burgemeester en wethouders benoemd Mej. A. Vaandrager, terwijl de tijdelijke aanstelling van Mej. C P. Beth, als onderwijzeres aan dezelfde school verlengd is ge worden tot 4 Februari, a.s. H e d e n-m orgen werd in perceel 52 aan de Hoogstraat een begin van brand gebluscht. De brand was ontstaan door het springen van een petroleumlamp. De schade is gering. De werkstaking der glasblazers. Men meldt uit Delft: Voor een tamelijk talrijk publiek, voor de meer derheid bestaande uit glasblazers trad gister avond de heer G. van Erkel, van Amsterdam, op om te spreken over; het verloop der sta king. De voorzitter der bijeenkomst bracht bij den aanvang der. vergadering openlijk dank aan de Delftschc burgerij en aan vele anderen, die door hun steun hadden mogelijk gemaakt, dat de sta king drie maanden kon duren. De heer van Erkel ging stap voor stap na, het ontstaan en het verloop der staking, en con stateerde dat de stakers hun zin niet gekregen hebben. Dit vond spr. niet vreemd, want de ar beiders moeten leeren offers te brengen in de tijden van werkzaamheid en gebrek te lijden in dagen van strijd, ter wille van hunne organisatie en hun beginsel. Maar er waren zwakken van beginsel onder de glasblazers, wankelmoedigen, en daardoor kwam het, dat men moest zinnen op het inroepen van bemiddeling. En deze commissie heeft haar taak naar hare krachten volbracht, terwijl de eindbeslissing ten slotte aan de stakers bleef. Met. dat al is de strijd niet geëindigd, maar is slechts een wapen stilstand gesloten. Over een half jaar zal blij ken of de strijd moet worden hervat. De tijd van een half jaar moet worden benut om de organisatie sterk te maken. De patroons mogen denken: „als we ze maar weer eerst in de fa briek hebben, zal alles wel losloopen", maar zegt spr. arbeiders houdt de voorwaarden vast, door de bëmiddelingscommissie gesteld, en maakt u sterk in uwe organisatie, opdat ge uwe rech ten zult weten te verdedigen als het weer noodig mocht zijn. Want het medelijden met de patroons kan men voorloopig wel opbergen. De fabriek te Culemborg keerde b.v. in de laatste 32 jaren 250 pet. dividend uit. Verloren is de staking niet, maar geëindigd, voorloopig althans, door toedoen van enkele zwak kelingen. De winst is de vermeerderde kracht der organisatie, en bovendien is door de sta king voorkomen, dat grooter loonskorting dan resp. 5. en 10 pet. werd toegepast en dat men doorgaat eene industrie in stand te houden door de arbeiders honger te doen lijden. De staking zei van Erkel ten slotte moet de arbeiders een les zijn om zich in de toekomst te wapenen en, mocht ook al een enkele met gebalde vuist de fabriek ingaan, men moet zichzelf beheerschen, in het bewustzijn dat de toekomst aan de arbeiders is. Uit Maassluis. De gemeenteraad van Maassluis weigerde om op de gemeentebegrooting voor 4905 een naar het oordeel van het college van Ged. Staten voldoen den post te brengen voor toelage aan de aldaar gevestigde gezondheidscommissie en nadat Ged. Staten den betrekkelijken post (door den raad op f600 gesteld) met f500.83 hadden verhoogd, weigerde de raad ook de middelen aan te wijzen tot dekking der door Ged. Staten verhoogde uitgaaf. Op grond hiervan hebben Ged. Staten nu, met toepassing van art 212 der gemeentewet, beslo ten, tot herstel van het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven, den post voor on voorziene uitgaven verminderd met genoemd bedrag van f500.83. Uit Rotterdam. Eer gister-morgen meldde zich op het politie bureau in de Lange Torenstraat te Rotterdam aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2