Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ten geschenke aan, welke zeide volgens militaire gebruiken het paard niet als een persoonlijk ge schenk te mogen aannemen. Hij aanvaardde het echter als een eervolle herinnering voor het gan- sche .Tapansche leger en gaf de verzekering dat dit het in eere houden zou. Generaal Nogi inspecteerde terloops het kozak- keneskorte en richtte enkele vriendelijke woorden tot een Russischen soldaat met het St. George- kruis. Toen namen de generaals met een warmen handdruk afscheid. Generaal Von Stössel liet zijn paard achter, besteeg dat van een zijner officieren en reed in galop naar Port Arthur terug. In Mantsjoerije. Het blijft rustig in Mantsjoerije. Kleine scher mutselingen komen er echter nu en dan voor, doch aan de resultaten daarvan is weinig waarde te hechten. Nu weer meldt Generaal Sacharof aan den gene- ralen staf Op 5 Januari is aan den rechteroever van de Hoen-ho bij het dorp Koe-dja-tse, 9 werst ten noorden van het dorp Si-fon-tai, een Japansche patrouille gevangen genomen, bestaande uit een officier en 5 manschappen. Bij het gevecht met de bajonet is de officier gedood, en een van de manschappen. De overige 4 dragonders en 6 paarden vielen in onze handen. De patrouille keerde denzelfden dag nog terug. Zij had met nog eenige andere patrouilles den eersten Januari den spoorweg bij Hai-tsjeng vernield, later vernielde zij in den omtrek van Nioe-tsjwang een Japansche veldtelegraaf. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Admiraal Wirenius, chef van den Russischen marine-staf, heeft den correspondent van de Matin te Petersburg beslist verzekerd, dat, in strijd met alle in omloop zijnde geruchten, Rodes- wensky geen order is gezonden om naar Rusland terug te keeren. Aangenomen mag dus worden, dat het eskader zijn weg zal vervolgen. DENEMARKEN. Het aftreden van vier Deensche ministers, na het ontslag van den minister van Oorlog, wordt aldus verklaardEr was oneenigheid tusschen Madsen, den minister van Oorlog en Jöhnke, den minister van Marine. Madsen wil forten om Kopen hagen bouwen, Jöhnke is daar tegen. Madsen, wien men ook verwijt modellen van geweren aan Rusland te hebben afgestaan, nam zijn ontslag. Nu wilden de vier minister Binnenlandsche Zaken Justitie, Onderwijs en Landbouw, dat ook Jöhnke zou aftreden. Maar de minister-president hand haafde dezen. Daarop dienden de vier hun ontslag in BELGIë. De staking van de glasblazers te Charleroi duur de de laatste weken nog steeds voort, doordat de arbeiders, die niet met de bediening der ovens wa ren belast, weigerden op de door de patroons ge stelde voorwaarden in te gaan. Daar de fabrieks directeuren en de arbeidswilligen bovengenoem de categorie van werklieden beschuldigden tegen den zin der overige glasblazers de staking voort te zetten, werd besloten de kwestie bij referendum te beslechten. Met 1391 tegen 108 stemmen ver klaarden de stakers zich vóór voortzetting van den strijd, die nu reeds langer dan tien maanden duurt en den arbeiders een loon van 10 millioen frs. heeft doen derven. ZWITSERLAND. Paul Ceresole, die in 1875 president van Zwit serland is geweest, is Zaterdag op 72-jarigen leeftijd te Lausanne overleden. ITALIë. Uit Rome. Het Consistorie zal waarschijnlijk omstreeks Paschen gehouden worden, en daarna zullen drie of vier Italiaansche kardinalen en misschien een nieuwe Duitsche kardinaal,benoemd worden. MAROKKO. De Petit Parisien meldt, dat het vertrek van den Franschen gezant naar Fes opnieuw uitge steld is. Ook moeten Duitsche en Engelsche koop lieden aan hun regeeringen Verzocht hebben, oor logsschepen naar Tandzjer te zenden. AMERIKA. In den Amerikaanschen Senaat heeft Baily het voorstel gedaan, de grondwet te wijzigen in dezen zin, dat de ambtstijd van den President voorlaan zes jaren zal duren, maar geen herkiezing mogelijk zal zijn. Te Washington achtte men het waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag het Congres zou bijeen roe pen tot een buitengewone zitting in het voorjaar, welke zich zou moeten bezig houden met de her ziening van het tarief. Offieiëele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. C. .Manssen, predikant bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente, te 's-Graven- hage. Hulde aan de Kon.-Moeder. De hoofdcommissie tot het brengen van eene hulde aan H. M. de Koningin-Moeder maakt bekend, dat na afsluiting harer rekening, waarvan het eindcijfer in de bladen werd meegedeeld, nog een bedrag van f469.65 werd ontvangen, waar onder het saldo der uitgave «Koningin- Emma, Koningin der Weldadigheid" ten bedrage van f 437.35, aan de hoofdcommissie afgedragen door den uitgever den heer J. A. Wormser te Amster dam. Ver. «Nederl. en Oranje" te Berlijn. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct. gemeld Koningin Wilhelmina heeft aan de vereeniging «Nederland en Oranje" alhier, waarvan H. M. beschermvrouw is, als blijk van bijzondere belang stelling in het liefdadigheidswerk der vereeniging, een som van f 150 geschonken. Onderscheidingen. Men meldt uit den Haag De president der Eransche Republiek heeft, naar wij vernemen, benoemd in de orde van het Legioen van eertot commandeur prof. van de Sande Bakhuyzen, directeur van 's Rijks sterren wacht, te Leidentot officier luit.-kolonel Bruce, van den generalen staf van ons leger, die voor ons land de legeroefeningen in Frankrijk heeft meegemaakt en tot ridder den heer de Groot, consulair agent van Frankrijk te Egmond. De hertog van Saksen-Coburg Gotha. Met de nachtmailboot kwam gister-morgen te Vlissingen aan de groothertog van Saksen-Co- burg Gotha, die met den aansluitenden mailtrein de reis naar Berlijn voortzette. Mr. van Diggelen. De Kaapeen nieuw weekblad voor Doorn, meldt, dat aan den minister van Justitie een adres zal worden aangeboden, inzake de handhaving van mr. Van Diggelen als vice-president van de Zwolsche rechtbank. Naamlooze Vennootschappen. De minister van Waterstaat heeft het volgend schrijven gericht tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bij de bewerking van eene nieuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschappen zou de regeering er prijs op stellen door hen, die met de practijk zijn vertrouwd, te worden voorgelicht omtrent de misbruiken, die zich thans op het gebied dier vennootschappen voordoen, en omtrent de middelen, waardoor deze misbruiken zouden kunnen worden tegengegaan. Gaarne zou ik over deze beide punten binnen niet al te langen tijd het oordeel uwer Kamer vernemen. Daarbij zag ik o. a. gaarne beantwoord de vraag, of de wetgever moet volstaan met publicatie voor te schrijven van balans en winst en verliesrekening, dan wel of hij daarbij moet bepalen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur een voor alle naamlooze vennootschappen geldend model voor die stukken zal worden vastgesteld. Een valsch doodbericht. Men meldt ons uit den Haag Naar aanleiding van een door den wed. W. Erkelenv. d. Berg onderteekende advertentie in De Avondpost van 8 en 9 dezer, waarin het over lijden bekend gemaakt wordt van den heer C. Erkelens, chef ter secretarie bij de Algemeene Rekenkamer, welke advertentie geheel valsch is, is namens de echtgenoote van genoemden heer door dezen een aanklacht bij de justitie ingediend. De justitie moet reeds den dader op het spoor zijn. De Storm. Men meldt van den Hoek van Holland Zaterdag-avond om tien uur is het gelukt met de reddingsboot van de Zuidpier een lijn over het ss. Emma heen te schieten en de bemanning te redden. Een der matrozen was echter door een laadboom getroffen en overleden. Zijn lijk is aan boord gelaten. De kapitein brak een arm, en van den loods werden beide beenen gekneusd. Om elf uur waren alle 22 aan wal. Zaterdag-middag om vier uur was het te Sche- veningen hoog water en de zee stond tot aan den strandmuur. H. M. de Koningin deed een rijtoer over den strandboulevard. Uit Gorinchem Talrijk waren de schepen die zich Vrijdag-nacht op de Waal nabij Brakel bevonden. De geweldige storm had hun overvallen en de schepen drongen dicht op elkander om eene veiligereede te vinden. Een motor-schip uit Lobith kreeg averij en een lek de schipper sprong op een naastbijzijnd schip en liet zich door zijn vrouw hun kind aangeven, toen gaf hij zijn vrouw een hand om ook over te springen, doch zij stapte mis en viel. Tegelij kertijd sloegen beide schepen tegen elkander en werd deze 26-jarige vrouw verpletterd. De dood trad onmiddellijk in. Kort daarop zonk het motor-schip. Op het Hollandsch diep bij Willemstad is een schippersknecht over boord geslagen en ver dronken. Bij Elburg is een schip gezonken de be manning is vermoedelijk verdronken. Het eiland Marken is weer ondergeloopen. Uit Egmond a/Zee schrijft men Heeft de storm van 30 December ons dorp ge teisterd, erger nog heeft de zee huisgehouden. Droevig is het ons dorp van de zeezijde te beschouwen. Een villa, toebehoorende aan dan heer Boelmans, voor een tiental jaren gebouwd, ligt in puin op het strand. Een chaos van steenen, plan ken, balken, enz. is alles wat er nog van over is. Hotel Welgelegen is voor een groot deel wegge slagen, wat er nog van over is zal, als de zee het met rust laat, moeten afgebroken worden. Hotel Zeerust aan de Noordzijde van het dórp, op een hoog duin gelegen, met een éénig gezicht, is door de zee ondermijnd. Nog staat het, maar zoo kan het niet blijven. Minstens de helft zal moeten afge broken worden. Een stuk bouwgrond aan zee ge legen, waarvoor dezen zomer nog f3200 werd geboden, is voor meer dan de helft door de zee verzwolgen. Hotel Zeezicht staat nog ongedeerd, maar het terras met koepel en muziektent is verdwenen, niet meer dan een strookje yan vier meter grond bleef er voor het gebouw. Treurig is de toestand en de aanblik is zoo bedroevend, dat velen vragenhoe komt Egmond dezen slag te boven. Uit Enkhuizen Het tjalkschip Fhroukina, schipper A. Lucht- kist, dat Zatermorgen nabij deze plaats, de nood vlag heesch, is door visscherslieden behouden in de haven gebracht. De opvarenden hadden een verschrikkelijken nacht doorgebracht. Uit Puttershoek meldt men Men mankt zich hier ongerust over P. D., die Zaterdag-middag op de rivier de Oude Maas, hoogte van Goidschalxoord is gezien met een met hoephout geladen platte aak op weg naar hier. Aangezien hij heden nog niet was aangekomen, is men op onderzoek gegaande aak is drijvende gevonden en het hout aangespoeld. Men vermoedt dat de man verdronken is. Ongelukken. Zaterdag-morgen omstreeks zeven uur hoorden een tweetal arbeiders, die van Arnhem naar hun werk gingen, op den Zjjpschen weg nabij den Deelenschen weg het gekerm van een mensch. Bij nader onderzoek vonden zij op het punt waar de genoemde wegen samenkomen, een man liggen in een grooten plas bloed, een rijwiel met afge broken stuur lag naast hem. In den man her kenden de arbeiders G. de Roos, wonende aan den Kemperberger weg te Arnhem. Het bloed gutste hem uit de beide ooren en uit den neus bij de komst van de beide arbeiders verkeerde de R. reeds in bewusteloozen toestand. Voorzichtig werd de ernstig gewonde man naar de naastbij- zijnde woning van den bosctiwachter B. vervoerd en vandaar zoo spoedig mogelijk per rijtuig naar het Stedelijk Ziekenhuis getransporteerd. Des middags was de gewondde nog niet tot het bewustzijn gekomen. Omtrent de toedracht van het ongeval verkeerd men dus in het onzekere. Waarschijnlijk is evenwel dat de R., die omstreeks half 7 de ouderlijke woning verliet om op zijn rijwiel naar de firma v. d. Wall Co waar hij in betrekking was, te gaan, met den sterken wind in den rug de zeer steile helling van den Zijpschen weg bij den Kattenberg is afge reden. Door de verbazende vaart schijnt hij het stuur niet meer in zijn macht te hebben gehad en is bij den Deelenschen weg tegen een boom aangereden, met het gemelde noodlottige gevolg. Dat hij tegen een boom aanreed wordt afgeleid uit de omstandigheid, dat tusschen de ingedrukte voorvork van het rijwiel een stuk boomschors zat. De toestand van de II. is hoogst bedenkelijk. (IV. Arnh. Ct.) Uit Zeist meldt men Twee kinderen van den arbeiders Van S. alhier speelden in een onbewaakt oogenblik met vuur. Daarbij geraakten de kleeren van een hunner, oud 14 maanden, in brand. De kleine is aan de bekomen brandwonden overleden. Te Schoonrewoerd (Z -H.) is een 19-jarig meisje door de duisternis te water geraakt en verdronken Eergister-avond is door trein 238 der H. IJ. S. M. bij de halte Brandenburg, tusschen Vorden en Ruurlo een hoofdconducteur, uit Amsterdam, over reden en terstond gedood. De ongelukkige, dié naar Winterwijk moest om van daar uit een goederentrein te begeleide n, was onderweg behulpzaam met controleeren en moet hierbij zijn uitgegleden en onder den trein ge raakt. G. was gehuwd en telde reeds 27 dienst jaren. Zalerdag-middag heeft er te Haarlem, naar de O. 11. Ct. meldt, een droevig ongeval plaats gehad. In den Kinderhuissingel voer de 21-jarige M. Kuiper, met een schuit met puin. Het ongeluk wilde, dat de vaarboom in de modder bleef zit ten, waardoor K., die vast bleef houden, in het water werd getrokken. Hij verdween in de diepte, diepte. De politie, die gewaarschuwd werd, ging spoedig aan 't dreggen. Zij slaagde na ruim een half uur er in den persoon levenloos op te halen. Hij was in de modder gestikt. Schiedam, 9 Januari 1905. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de groote zaal van de S. O. V., die geheel bezet was, werd gister-avond het 13e jaarfeest gevierd door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. De heer Th. J. H. M o u w e n s, de voorzitter der bondsafdeeling, heette de aanwezigen, inzon derheid de eerw. geestelijken en broeders, harte lijk welkom en deelde mede dat er een collecte zou worden gehouden, die spreker in aller milddadig heid aanbeval. Het programma was ditmaal weer met zorg samengesteld. Nadat het Harmonie-orkest »St. Ambrosius Ouverture Marie Henriette van Montagne had ten gehoore gebracht, trad de zangvereeniging St. Cecilia, onder leiding van den heer A. den Draak, op met Sur les Remparts en Avondlied van Verhulst. Met beide nummers oogstte St. Cecilia veel bijval, vooral met Sur les Remparts, dat door de mooie wijze van voordragen wel een succes- stukje mag genoemd worden. Overvloedig stof tot vroolijkheid bood het daar na opgevoerde blijspel in éen bedrijf, Kwartjes vinders. Tot verhooging van de pret droeg het goede spel en juiste typeering van kastelein Pampus en diens knecht niet weinig bij. De schermvereeniging St. Michaël voerde alsnu eenige scnermoefeningen uit met een apothéose tot slot, die luide werden toegejuicht. Toen hierna de Polka Ernstine, solo voor Piston, ten gehoore was gebracht, werd een drietal Komische voordrachten opgevoerdHanneske van Duimpt, Dat hebben wij en De philosophische schoenmaker, die veel succes hadden. Nadat eenige kwartetten tot aller genoegen waren uitgevoerd, werd De Boeren bruiloft ge speeld. Deze spectakel scéue bracht herhaaldelijk de lachspieren in beweging. Een daverend applaus beloonde de spelers voor hun aardig spel. Onder de opwekkende tonen van »St. Ambro sius" keerde men, zeer voldaan over den genoeg lijken feestavond, huiswaarts. Verdronken. Gister-middag waren in de Schie ter hoogte van de boerderij »De Zeeuw" eenige jongens met een roeibootje aan het varen. De 15-jarige D. Elzing, wonende in een blok huis aan de spoorlijn alhier, ging opeens overeind in de boot staan en begon, zooals jongens weieens meer doen, met de boot te schommelen. Elzing verloor daarbij het evenwicht en viel in het water, in zijn val een zijner kameraden meesleepend. Elzing's kameraad kon worden gered, maar Elzing zelf verdween in de diepte. tioewel men den geheelen namiddag heeft ge dregd is het gister niet mogen gelukken het lijk te vinden. Eerst heden-middag werd het lijk van Elzing door de Overschiesche politie opgehaald en naa r de ouderlijke woning overgebracht. Verduistering. Bij de politie alhier is gister aangifte gedaan door iemand, die als kostganger bij een bewoner van den Rotterdamschen dijk inwoont, van de vermissing van een bedrag van f 17 dat zich bevond in een der zakken van een pantalon, die in een kast op den zolder hing en van een som van f7welk geld was geborgen in een geslo ten kist op dien zolder. Voorhetonderwijsin Tran s-0 r a n j e is thans aan ds. van Heerden en generaal Krit- zingar uit Schiedam verzonden de som van f 377.85 zijnde de opbrengst der tijdens de lezing gehouden collecte en eenige nagekomen giften. De aanbeveling voorde benoeming van een gemeente-ontvanger te Maassluis bestaat uit jhr. R. W. P. F. von Muhlen, gemeente- ontvangen te Haastrecht; P. Huijdecoper, volontair bij den gemeente-ontvanger te Schiedam. De werkstaking der glasblazers. Uit Delft wordt gemeld Nadat door het afdeelingsbestuur van de glas blazersorganisaties met de directie der flessch en- fabriek te Delft een conferentie was gehouden, is bepaald, dat het werk vermoedelijk op Maandag "16 dezer zal kunnen worden aangevangen. De wensch der arbeiders, om allen zonder uitzonde- tegelijk aan den arbeid te gaan, ontmoette eenig bezwaar. In afwijking van andere flesschen- fabrieken, waaronder er zijn die voor 70 pet. van haar productie doorloopend gedekt z(jn, is dat cijfer voor de tabriek alhier zeer beduidend lager er moet hier in hoofdzaak gewerkt worden voor loopende orders. En daaraan is juist thans behoefte. Verschillende afnemers toch wenden zich tijdens de staking tot de Duitsche industrie en deze wilde de directe order wel uitvoeren, mits zij de zekerheid had althans eenigen tijd de levering aan den in den nood zittenden cliënt in handen te houden. Vandaar dat er thans niet voldoende werk is om het gansche bedrijf te doen werken. Zeer waarschijnlijk zal men tevens de vulling van de voorraadloodsen ter hand nemen, die thans nage noeg ledig zijn. In elk gevalop het oogenblik brandt een groote oven, en de arbeiders hopen dat de directie nog den anderen grooten en een klei nen zal doen heet worden, liever dan twee kleine, omdat in het eerste geval allen zouden kunnen werken. De proefneming met machinaal blazen zal nog eenigen tijd worden voortgezet Een groep arbei ders is naar het buitenland, om zich in deze wijze van fabriceeren te bekwamen. Slaagt deze onderneming, dan zal met machinaal blazen worden doorgegaan, anders niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2