MMe ei Moeite Onroerende Ooederen, Ingezonden. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Ingezonden Mededeelingen. Correspondentie. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. V isscherij -berichten. Beursbericht yan AmsterdamT 1% Handelsberichten. Die soziale Prage ist eine Magenfrage. W. 83 Aan boord van het stoomschip Westward Ho, liggende aan paal 4 in de Rijn haven, te Rotterdam kreeg de stoker E. M. uit Lungby in Zweden, toen hij zich vannacht, even voor het vertrek van dit stoomschip naar zee uit het logies naar de vuurplaat wilde begeven de laadboom, die door een ongeluk van een hoogte van 2 meter viel, op het hoofd. De man bleef, tengevolge van schedelbreuk, op de plaats dood. Zijn ljjk is naar het politiebureau aan de Nassau- kade en van daar naar de algemeene begraafplaats in Crooswijk gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de berichten, U laatstleden Zaterdag uit Dellt toegezonden, en door U in het nummer van dien dag gepubliceerd, betreffende de staking in de glasindustrie, zou het mij zeer aangenaam zijn, als U het hiervolgende plaatste. De mededeeling betrelt eene vergadering te Delft ge ouden. Er wordt niet bij vermeld, door wie ie vergadering was uitgeschreven, maar alleen at ze voor het meerendeel bestond uil glasblazers, en dat de heer van Erkel er het woord heeft gevoerd. Zoo vluchtig gelezen, zou dat stukje allicht bij ve en, die de beweging tot nog toe genegen waren, een verkeerden indruk maken. Dit is de reden, die mij tot schrijven noopt. Algemeen werd in den lande toegejuicht het streven der arbeiders naar bemiddeling, en de eer van Erkel heeft er zelf het zijne toegedaan, dat de bekende bemiddelings-commissie tot stand kwam. En nu beweert hij te Delft, dat door de schuld van de zwakken van beginsel, de wankel moedigen naar die bemiddeling gestreefd is. De neer v. E. had misschien liever gezienhard tegen hard tot het einde. Welk einde l Dat de staking verloopen was en de werklieden van onger naar de fabriek gegaan waren om zich op genade of ongenade over te geven. Dat zou gegeven hebben: ontevredenheid, haat tusschen patroons en- werklieden, en tusschen werklieden onderling. Maar in sommiger oog is dit een uitstekendding. liet kweekt volgelingen voor het socialisme. wil met nagaan in hoeverre de heer v. E. dit gewenscht oordeelt. In een Christelijk licht beschouwd is bemidde- tnrit i gf ,en de weg niet staking. Dit wordt als het alleruiterste middel beschouwd, en b(jna nooit aanbevolen. De Christelijke organisaties, N. R. K. Volksbond en Patrimonium hebben dus, zoodra zij daartoe de mogelijkheid zagen het dien weg opgestuurd. van fGn deze organisaties als loon daarvoor van den heer v. E. den liefelijken bnnaam enkele zwakkelingen. Ik beweer het tegendeel De Christelijke organisaties, al hebben zij de minderheid over het geheel, hebben zich kianm gehouden en getoond, hun beginsel te kennen, en en te durven belijden. Zij hebben geloond gezond verstand genoeg te bezitten om liet eindoordeel der bemiddelings commissie aan te nemen als het beste, dat°in deze omstandigheden kon gegeven worden. Als men niet per se er op uit is om den voort- durenden strijd tusschen patroons en arbeiders gaande te houden, dan moet men niet spreken, zooals de heer v. E. gedaan heeft. hij zegt, de strijd is niet geëindigd, doch slechts een wapenstilstand gesloten Dit is niet juist, n ïen van weerszijden te goeder trouw de bepa lingen worden gehandhaafd, door het bemiddelimm- comite vastgesteld, dan is er geen strijd meer noodig. Immers door de volledige erkenning der organisaties en de belofte, dat eventueele nieuwe loonlijsten in overleg met deze organisaties zullen worden samengesteld als de proef Lijd is afgeloopen wijzen duidelijk op den goeden wil der werkgevers! Maar dan rust op de organisaties ook de taak om dezen proeftijd behoorlijk te volbrengen, en dan moeten er van de zijde des heeren v E seen verdachtmakingen worden geuit als »De patroons mogen denkenals we ze maar eerst weer m de fabriek hebben, zal alles wel los luopen Dat kan niet leiden tot verbetering der ver houding tusschen werkgever en werknemer. En dit moet toch hoofddoel zijn m.i. Een bedenkelijken kant heeft ook voor de niet ingewijden de zinwant het medelijden met de patroons, kan men voorloopig wel opbergen. De fabriek te Culemborg keerde b.v. in de laatste 32 jaren 250 pet. dividend uit. Hier wordt eene fabriek bijgehaald die buiten de geheele beweging staat, waar ook geen staking is geweest. Bovendien zal niemand beweren dat het bovengenoemden nog geen 8 pet. per jaar zulk een buitensporig percentage in de industrie is, en allerminst als voorbeeld kan strekken, daar deze fabriek onder andere omstandigheden werkt, als de in de staking betrokkene. Om nog meer over deze vergadering te schrij ven acht ik overbodig, wijl ik er zelf niet geweest ben en dus moet afgaan op de berichten. Maar op de vergadering van de bemiddelings commissie, van 24 Dec., waar èn patroons èn werk lieden waren en op de vergadering der glasblazers te Rotterdam op 28 Dec. ben ik toei geweest, en ik beweer, dat vergaderingen, als waar de heer y. E. de vorige week gesproken heeft, niet zijn in het belang der werklieden. Wie gezond oordeelt, zal met mij constateeren dat de staking niet verloren is, doch dat men tot een eerlijk vergelijk is gekomen, dat door beide partijen ongetwijfeld zal gehandhaafd wor den, niet alleen onder het oog der bemiddelings commissie, maar onder het oog van geheel Neder land; dat bij vasthouden aan het vorige, de verhou ding tusschen patroons en arbeiders zeker zal beter worden dat de organisaties zich flink hebben ontwik keld, en deze ontwikkeling moeten voortzetten, opdat men niet meer tot zulk een uiterst middel zijn toevlucht behoeven te nemen; dat de werklieden zich zonder uitzondering tooeten aansluiten hij die organisaties, welke naar hunne meening hunne belangen het best kunnen behartigen. Th. J. H. Mouwens. Mgr. W. van de Ven. Zaterdag was het 12£ jaar geleden, dat Z. D. H. mgr. W. van de Ven de H. Bissschopswijding ontving en het bestuur over het Bossche diocees aanvaardde. Die 12£ jaar, zegt het Huisgezin, zijn jaren geweest van wijs beleid, vaderlijke zorg en vrucht bare werkzaamheid. Veel is door zijn initiatief, onder zijn aanmoediging tot stand gekomenen indien in dit Bisdom de werken der Katholieke sociale actie in haar onderscheidene uitingen bloeien, dan is zulks op de eerste plaats aan den kerkvoogd te danken, die naast het suaviter in mode ook het fortiter in re in toepassing brengt. Moge Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid nog vele jaren gespaard blijven voor zijn diocesanen, die allen met eerbiedige hoogachting en kinder lijke toewijding hun geliefden Bisschop omringen. De toestand van den zeeree r\v. heer Koenraad, pastoor der parochie van den H. Antonius Abt te Bergen op Zoom, is, zijn hoogen leeftijd in aan merking genomen, zoo ernstig, dat hem de H. Sa cramenten zijn toegediend. Te Kerkrade overleed de eerw. Moeder Sera- phica aan wie het klooster veel van zijn bloei te danken heeft. Tijdschriften. Zaterdag verscheen het eerste nummer van een nieuw weekblad: Stemmen onzer Eeuw, katholiek algemeen weekblad, onder redactie van Alph. Laudy (uitgave van De Tijd te Amsterdam.) Het blad maakt, wat zijn typografische uitvoe ring betreft, een goeden indruk. De redactie van Stemmen onzer Eeuw is bij den heer Alph. Laudy in goede handen. Het eerste nummer getuigt daarvan. In een artikel zegt hij »Wat wij _heden beginnen, beginnen wij in den Naam des Heeren. In naam van denzelfden God, die Wiilibrordus herwaarts wenkte, om voor Hem te winnen hetgeen wij, Katholieken, geroepen zijn voor Hem te bewaren. Te bewaren in zijn gaven oorsprong of in zijn oorspronkelijke gaafheid te herstellen!.... Wat wij willen bewaren is het geloof, dat onze vaderen beleden, waarvoor hunne zonen streden, naar welks vrijheid alle geslachten hebben gehijgd. Wat wij wenschen te herstellen is de roomsche cultuur, die eeuwen geleden in ons land ineenstortte onder de slagen van de stormknechten der vervolging, doch tot welker wederoprichting uit het puin de getrouwen zich vereenigden, de ijverigen aan het werk zijn getogen, geloot en liefde en talent gelijkelijk hebben bijgedragen." Het eerste nummer bevat voorts bijdragen van J. C. Alberdingk Thijm s.j-, Felix Rutten, D. A. P. N. Kooien, J. F, M. Sterck, Ant. Averkamp, Hub. Cuypers, Th. Molkenboer, Melati van Java, Mathilde, en L. J. C. van Gorkum. 25 cent per regel. Bebel, chef van de Duitsche socialistische partij Bovenstaand opschrift wil in het Hollandsch zeggen: „Het sociale vraagstuk is het vraagstuk van de maag" en het is Bebel, een der chefs der Duitsche socialistische partij, die deze zeer juiste uitdrukking gebezigd heeft. Het is zeer zeker dat elk mensch, waarvan de spijsvertering geregeld plaats heeft, een mensch is dat vrije en edelmoe dige denkbeelden heeft. En dan zelfs wanneer wij de moreele zijde weglaten om ons slechts bezig te houden met de lichamelijke zijde, zal men de belangrijkheid der Pink-Pillen begrijpen, het beste geneesmiddel voor de maag dat Uwe pijnen radicaal doet verdwijnen, dat Uwe spijsver tering regelt en dat opgeruimdheid geeft om te leven. De Pink-Pillen genezen de maagkwalen. Buizende bewijzen zijn reeds geleverd geworden. Wij laten er nog een volgen op geluk af geno men onder de talrijke attesten die ons dagelijks toekomen. De heer J. Chaulet, hotelier, Elisabethstraat te Utrecht, verklaart volgaarne dat de Pink-Pillen van Di. illiam bij hem met een volkomen succes gewerkt hebben; steeds met maagpijnen behebt, zoo schrijft hij1, is het mij een genoegen U te kun nen mededeelen, dat ik daarvan thans volkomen bevrijd ben. Tegenover mijne medeburgers ge voel ik mij verplicht dit schrijven tot U te rich ten, waarvan IJ naar goedvinden kunt gebruik maken. i De keuze van een geneesmiddel voor de maag is hoogst belangrijk, wacht U wel die geneesmid delen te nemen die niets anders zijn dan kunst matige gistmiddelen, die schijnen de spijzen te verteren in plaats van de maag. Deze geneesmid delen zullen Uw maag ten slotte geheel enal bederven. Neemt de Pink-Pillen die het bloed hernieuwen en het geheele lichaamsgestel ver sterken met inbegrip van de spijsverteringsorga nen, zij zullen Uw slechte maag genezen en te gelijk Uw uitgeputte krachten herstellen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. H. alhier. Uw ingezonden stuk is niet ge schikt ter plaatsing in eene courant. Nieuwe Russische leening. De Cóte Europeënne verneemt, dat de uitgifte van het voor Frankrijk bestemde gedeelte der nieuwe Russische leening niet voor Maart a. s. zal plaats hebben. Veiligheid op de spoorlijn. Men meldt ons uit Rotterdam Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen drie seinhuiswachters van seinhuis F. in den Varkenoordschen Polder, die Zaterdag-nacht den convooiirein U. hadden laten passeeren, door het geven van een veilig sein, terwijl zich nog een anderen trein in dat baanvak bevond. Dankbetuiging. Men meldt ons uit Rotterdam De burgemeester heeft uit 's-Gravenhage een schrijven ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder met verzoek de ingezetenen dank te willen zeggen voor de betoonde blijken van belangstelling en verknochtheid bij H. M. 25-jarig verblijf in Nederland. Kaaimuurrerzakking. Men meldt ons Hedennacht is aan den Schieinond te Delfts haven, bij de Ruige Plaatsluis, de kaaimuur over eene lengte van 40 meter ingestort, vermoedelijk door het onderloopen der fundeering. Brand. Gisler-avond laat zijn in de Kleine Drift te Hilversum twee arbeiderswoningen, bewoond door J. H. de Vries en J. Molenaar, totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend, daar het huisgezin van den eerste afwezig was en de brand hier door de buren het eerst werd bemerkt. De huisjes, eigen dom van den heer W. Houtman, waren verzekerd, evenals de inboedels. Met drie slangen op de waterleiding werd het vuur gebluscht, Koffie: HAVRE, 9 Januari. Maart Mei Juli Sept. 50i/4 SO3/) 51'/4 51 s/4 DE OORLOG IN OOST-AZIE. Port Arthur. TOKIO, 8 Januari. De uitlevering van de krijgs gevangenen van Port Arthur is afgeloopen. In het geheel zijn het 878 officieren en ambtenaren en 23.491 minderen. Naar het heet heeft de Sanjo- spoorweg aanzegging gekregen zich gereed te hou den om 20.000 Russen van Sjimonoseki naar Koere te vervoeren. Waarschijnlijk worden de krijgsgevangenen bij Koere ingekwartierd. De zwaarst-gewonden en zieken blijven voorloopig in de veldhospitalen van Port Arthur. Al wie ver voerbaar is wordt naar Japan overgebracht. De toebereidselen om ze te huisvesten zijn gereed. TOKIO, 8 Januari. De Japanners zijn van plan een marinestation te Port Arthur te vestigen. Waarschijnlijk wordt vice-admiraal Sjibajama aan 't hoofd ervan geplaatst. Admiraal Togo zal de haven van zee uit bewaken, maarschalk Ojama in het noorden. Voor het militair bestuur wordt er slechts een kleine bezetting gelaten, zoodra de krijgsgevangenen vertrokken zijn en de orde her steld is. De vloot is druk bezig de mijnen op te ruimen, maar er zijn er zoo ontzaglijk veel, dat de scheepvaart nog lang - onveilig zal wezen. Alleen staatsschepen zullen voorshands in de ha ven mogen komen. Dalni echter wordt waarschijn lijk spoedig voor de onzijdige scheepvaart geopend. Japansche scheepvaartmaatschappijen hebben we- kelijksche diensten geopend. Het plan is, binnenkort een vierde binnenland- sche leening uit te geven, op dezelfde voorwaar den als de derde. LONDEN, 8 Januari. Reuter's correspondent in Nogi's leger seinde den öen: Bij de ontmoeting tusschen Nogi en Stössel dankte Stössel Nogi voor het overbrengen van zijn telegram aan den Tsaar en van het antwoord van dezen. Nogi zeide: Ik heb alle officieren het welverdiende voorrecht toegestaan naar Rusland terug te keeren onder de verplichting niet meer aan den oorlog deel te nemen, of anders in het lot van hun man schappen te deelen. Ik dank u en de moedige bezetting voor de dappere verdediging. Heden zijn er te Port Arthur twee branden uit gebroken. Stössel zond aan het Japansche hoofd kwartier zijn verontschuldigingen. De vrijwilligers die in de stad waren achtergebleven, nadat de troe pen er uitgerukt waren, waren niet in staat behoor lijk toezicht uit te oefenen. De Japansche troe pen trokken dadelijk de stad binnen om de orde te handhaven. TOKIO, 9 Januari. De generaals Fock, Smyrnof en Goldbatfoeski en schout-bij-nacht Wilman wor den ais krijgsgevangenen naar Japan gebracht. Stössel vertrekt Donderdag uit Dalni. Uit Frankrijk. PARIJS, 9 Januari. Bij de verkiezing voor een lid van de Kamer in de plaats van Syveton, is gister te Parijs admiraal Bienaimé (nat.) verkozen toet 6437 Van. de 11.667 stemmen. Geboren: 6 Jan. Antonius Bernardus, zoon van L. H. van Gerven en J. M. Koevermans, Ge dempte Broersvest. 7. Huig, zoon van W. van Wingerden en E. J. van Leeuwen, Raam. Su sanna, dochter van C. Ruseier en M van der Stoep, Laan ons genoegen. 8. Adriana, dochter van M. Struik en C. Silvis, Stationsstraat. Susanna Wilhelmina en Frans, dochter en zoon van W. A. de Vos en A. J. Zitman, Lange Nieuw- straat. - Johanna Hermina Wilhelmina, dochter van J. S. M. Brinkhaus en I. G. Grandjean, Noor derstraat. Gerritje, dochter van J. F. G. Dul- fer en K. in 't Wout, Hoogstraat. Overleden: 7 Jan. Johanna Maria Paternot, oud 66 jaar en 6 maanden, laatst weduwe van Nicolaas Dries, Leliestraat. te Schiedam. Afslag: Zaterdag 7 Januari. Notaris D. van den Berg te Overschie en Makelaar J. F. W. Meijer. Een pand, zijnde Gistpakhuis met Kantoor, Bo venhuis, overbouwde gang, erve en open grond, aan de Schie no. 62, groot 207 centiaren in vei ling f3650. Daarvoor verkocht. SCHIEDAM, 9 Jan. Vertrokken ter beugvis- scherij de loggers SCH 307 t>De Hoop", schipper S. Roeleveld, SCH 343 Johanna"schipper M. de Ruiter, en S^H 120 ^Noordzee"schipper A. Baak. 9 Jan. Per Telefoon, 2% °/o Nederland Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal 41h °/9 Turkije C 7 0/0 China 4 o/0 Japan 5 0/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj. Moeara Enim Common Schibaiff. 6 »/o Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 0/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 79% ?4V' 40»/, 44 90% 419 566% 1143/4 86 39% 31 783/, 341/, 112 Wisselkoersen te Rotterdam, 9 Januari. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05J Disc. 3 pCt. Parjjs - 47.97£ 3 Antwerpen - 47.82J 3 Duitsche Rjjksbankpl. -59.5 BEURS VAN SCHIEDAM, 9 Jan. 1905. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 9 Januari. Moutwjjn f 10.per Hectoliter conL zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 10%. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Prima Gr aan spiritus f 20 k 21%. Spoeling: 2.— ROTTERDAM, 9 Januari. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 4 paarden, veulen, ezels, magere en 231 vette runderen, 190 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 518 schapen of lammeren, 576 varkens, en biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Vette runderen le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 48 ct., ossen le kw. 2e kw. 3e kw. ct., stieren le kw. 2e kw. 3e kw. ct., handel matig. Kalveren le kw. 102, 2e kw. 92, 3e kw. 78 ct., schapen le kw. 62, 2e kw. 58, 3e kw. 48 ct., varkens le kw. 42, 2e kw. 40, 3e kw. 34 ct., en licht soort 3634 ct., alles per kilo. Mager vee. Melkkoeien fa kalfkoeien f a stieren f a pinken fa graskalveren fa vaarzen f a paar den fa handel middelmatig. ROTTERDAM, 9 Januari. Vlas. Aanvoer 26664 steen blauw 3144 stui vers. 3900 steen Groningsch 28—34 stuivers, 2850 steen Wit Zeeuwsch 2933 stuivers, Eieren. Zeeuwsche f 5.40 a f 5.60" Overmaas- sche f5.80 f6.per 100 stuks. Kaas geen aanvoer. Lijnzaad. Flinke aanvoer en goede kooplust. Prijzen onveranderd, f71/2 a 8% per H.L. Aardappelen. Geen aanvoer noch vraag. Prjjzen onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3