Kerknieuws. Koloniën. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Handelsberichten. viel een eind verder bewusteloos neer, in welken toestand hij door voorbijgangers werd gevonden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en de noo- dige verbanden gelegd, waarna M. weer naar zijn woning werd overgebracht. Hij schijnt niet buiten levensgevaar. A. is in hechtenis gesteld. Te Staphorst, het beruchte dorp in het noorden van Overijsel, heeft men Zaterdag-avond weer hevig gevochten ten huize van den land bouwer Geert T. Door het kaartspel kreeg deze ruzie met zijn broeder. Plotseling ontving hij een geweldigen steek in zijn schouder. Een slagader was doorgesneden, zoodat T. kort daarop door bloedverlies bewusteloos neerzeeg. Gelukkig was doctorale hulp spoedig bij de hand. De toestand van den getroffene is niettemin zeer ernstig. In braak. Men meldt uit Amsterdam Vermoedelijk door opensluiting en daarna door het uitbreken van een gedeelte van een Brusselschen muur op den zolder van het belendende ledig staande perceel, hebben eergisteravond onbekenden zich toegang verschaft tot den goudsmidswinkel van de firma Citroen in de Galarij. Uit diverse kasten is eene aanzienlijke hoeveelheid gouden en diamanten voorwerpen ontvreemd, 800 a 900 ringen 150 diamanten broches, 250 diamanten oorknoppen enz. enz. De dieven, die hun slag tusschen 10 uur en middernacht hebben geslagen waren blijkbaar goed op de hoogte van de inrich ting van huis en magazijn. Grootere voorwerpen van zilver, hebben zij ongemoeid gelaten. Wonder genoeg is ook de geldlade niet geledigd. Het magazijn is een filiaal der bekende Neder- lansche gouden kettingfabriek van den heer Citroen uit de Sarphatistraat. Airestatie van eencoupeur. Aangaande de arrestatie van den 36-jarigen coupeur F., te Leeuwarden, kunnen we nader het volgende me- dedeelen: De man, die gedurende 7 jaren tegen hoog salaris in betrekking was bij den heer Sij bouts, genoot het volste vertrouwen en ontving daarvan bij verschillende gelegenheden de bewijzen. Tot October van het vorige jaar koesterde zijn patroon tegen hem niet de minste verdenking. Toen kwamen er van de politie te Amsterdam bij die te Leeuwarden mededeelingen, waarbij laatstge noemde bij den heer S. informaties instelde. Er zouden nl. te Amsterdam goederen (voering en zijde) te koop aangeboden zijn aan iemand, die op het aanbod niet inging, omdat hij vermoedde, dat de zaak niet zuiver was en van dit vermoeden kennis gaf aan de politie van zijn stad. De goederen te Amsterdam zouden zijn aange boden door familieleden van den thans gearres teerden coupeur. De heer S. achtte de verdenking tegen dezen ongegrond de zaak zelf was bo vendien moeilijk te eonstateeren zoo kwam er destijds niet meer van. Voor eenigen tijd meldde de politie te Amsterdam opnieuw een zelfde ver moeden. Er werd een oiiuerzoek inge- st»ld, met het gevolg, dat de coupeur werd gevan gen genomen. Hij bekende onmiddellijk aan het bureau van politie. Het is den heer S, thans gebleken, dat de hem door zijn ontrouwen employé toegebrachte schade «ver de laatste twee jaren een vrij aanzienlijk "edrag beloopt. De deelneming in het lot van het ongelukkige huisgezin van den schuldige - vrouw met zes jonge kinderen is groot. De Simplontunnel. In de maand Decem ber is de Simplontunnel 43 meter gevorderd. Met Kerstmis heeft het Doorwerk een, etmaal stil ge staan. Er moeten nn nog 192 meter worden ge boord. Daarin is ook begrepen de dam van 23 meter, dien men voorloopig heeft la,ten zitten. Tramongeluk. Bij Chateau d'Oex, in Waadtland, is een wagen van de electrische 'tram door kortsluiting in brand geraakt. Drie passa giers kregen brandwonden. De kortsluiting was het gevolg van sneeuw op de lijn. Armoede. Manchester kan over de armoede onder zijn bevolking van ruim 550.000 zielen meespreken. Een week of drie geleden was 't zoo erg, dat dé burgemeester voor onlusten vreesde. Een troep werkeloozen schoolde dreigend voor het stadhuis samen eneischte onmiddellijk onderstand en werk. De burgemeester liet vier van de mannen boven komen, en legde hun uit, dat geweldpleging niets zou baten, en, wat meer is, beloofde spoedig te helpen. En hij heeft woord gehouden, dank zij den krachtigen steun van de burgerij in het algemeen, kerkelijke vereenigingen, schoolbesturen, onder wijzers, enz. Sedert wordt er uit de fondsen van den burge meester (ongerekend wat de vereenigingen doen) wekelijks aan ruim tienduizend gezinnen onder stand verleendniet in geld, maar in bons die bjj winkeliers ingewisseld kunnen worden. Acht tienhonderd man zijn aan het stratemaken gezet. Inmiddels tracht de burgemeester, vast werk voor hen te vinden. Het bestuur der openbare school geeft de kinderen een vrij maal, en toen de Kerstvacantie begon, hield het achttien scholen open om die voeding voort te zetten. Om negen uur des 's morgens kwamen in de vacan tie de kinderen, en zij kregen dan een goed ontbijt. Tot twaalf uur hield men ze dan aangenaam bezig met vertellen, een tooverlantaarn, cinematograaf, gramafoon, enz. Daarna kregen de kinderen nog volop warm eten. In de vacantie, die beden afloopt, zal men aldus een zestigduizend malen hebben verstrekt. Drieduizend onderwijzeressen en onderwijzers stonden een of meer vrije dagen voor deze vacantieschool af. Een raad huis op een brug! Londen het groote Londen van den graafschapsraad - heeft een nieuw stadhuis noodig. Het tegenwoor dige in Spring Gardens is veel te- klein. Er zijn allerlei ontwerpen in de lucht, maar de grond is buitengewoon duur in Londen, en dat maakt een besluit moeilijk. A. R. Bennett, een electrisch ingenieur, beeft nu een, eigenaardig plan aan de hand gedaan. In de Daily Chronicle van Zaterdag vindt men te-ekening-en en beschrijving. Hij wil een nieuwe, breede brug over de Theems leggen, tusschen de Blackfriars- en de Waterloo-brug. Het stadhuis komt op die brug. Op den beganen grond van de brug zijn ontworpen; een weg voor een electrische tram, twee wegen voor voertuigen en twee v£>or voelgangers, alles onder gewelven. Op de eerste verdieping zijn er aan weerszijden terrassen; daarboven nog twee verdiepingen. oor 't gemak zóu er langs de terrassen en door de gang op de tweede verdieping een electrische tram met smai-spoor kunnen loopen. Bennett schat de kos ten van de brug op ten hoogste f 30,000,000 en van een statig en rijk versierd stadhuis op f 27,000,000samen f 57,000,000. Maar hij trekt daar ruim f30,000,000 van af voor besparingen elders (het tegenwoordige stadhuis enz.) en nieu we inkomsten, wat die dan zijn mogen. R e f o r m k 1 e e d i n g. Dr. Josef Sorgo heeft onlangs te Weenen een lezing over reform-kleeding gehouden en daarbij- gezegd dat, naar zijne mee ning, de reform-japon nad-eelig werkte op de lon gen en de gemakkelijke ademhaling en dienten gevolge den aanleg voor tuberculose verhoogde. Door het zware gewicht dat op de toch al zeer gevoelige longtoppen rast, wordt namelijk zoo zegt hij: het ademhalen moeilijker. De weleerw. heer G. Bosch, geboren te Nijme gen, is van pastoor te Buras bevorderd tot pastoor te Chataigniez, diocees, New-Orleans staat Loui siana. De eerw. mère Madeleine, overste der Zusters te Weltevreden (Java) vierde Zaterdag 3 Decem ber haar zilveren jubelfeest. Men meldt uit Batavia »De tocht van kapitein Colijn is succesvol nergens treft hy beduidend verzetde hoofden melden zich vrijwillig aan. Geboren; 7 Jan. Johanna Liduina, dochter van H. Etman en B. IJaarmann, Oostsingel. 8. Joseph Theodoras Marie, zoon van H. J. Zoetmul der en A. J. M. Thijssen, Kreupelstraat. 9. Maria Johanna, dochter van A. van der Kooij en M. J. de J_.eeuw, Rotterdamsche dijk Overleden: 7 Jan. Hermanus Johannes Ra phael Kreuger, oud 7 weken, Broersveld. Moord te 's Hage. Men seint ons uit Den Haag; Heden-morgen heeft alhier een moord plaats gehad. Een 21-jarig jongmensch heeft bij een twist een 34-jarig bij zijne moeder inwonend commensaal met een mes doodgestoken. De dader heeft reeds volledig bekend. Het moeteen anders oppassend persoon zijn, terwijl de verslagene niet goed bekend stond. Uit den Haag seint men ons; H. M. pantserschip Zeeland is heden te Algiers aangekomen. Men meldt ons uit Rotterdam Door de rechtbank alhier is heden vrijge sproken de makelaar en agent in assurantiën J. O. v. B., beschuldigd van strafbare handelingen tegenover een ambtenaar. Uit Hoek van Holland meldt men ons Er is in den toestand van het Engelsch stoom schip nEmma dat op den Zuiderpier gestrand is, nog geen verandering waar te nemen. Men meldt uit Delfzijl De hier thuisbehoorende sleepboot Borkum, kapt. Toxepeus, had aangenomen de tjalken Na vigation en Maria van Norden naar Munster te sleepen en aanvaardde Vrijdag met lichten Z.W. wind en kalm water de reis. Reeds des avonds namen zee en wind echter reeds toe en bij 't looden werd bemerkt dat steeds minder water werd gepeild, waaruit was op te maken dat de sloep naar de Oost-Friesche kust zette. De kapi tein der sleepboot beval daarom dat beide tjalken de ankers zouden uitwerpen, terwijl hij zelf met spoed naar Delfzijl dacht te stoomen om de hulp van een tweede sleepboot te halen. De schippers waren echter bevreesd dat de ankers niet zouden houden en verzochten daarom, wijl wind en zee steeds toenamen, met hun bemanningen op de sleepboot te worden opgenomen. Op de Maria bevonden zich de schipper, diens vrouw en twee knechts, op de Navigation de schipper, diens vrouw, 8 kinderen en een knecht. Deze 45 per sonen in totaal bracht de sleepboot dan ook druipend van 't nat hier aan. Gisteren namiddag is de Maria drijvende hier in 't gezicht gekomen. De onmiddellijk vertrokken sleepbooten slaagden er door de wilde zee echter niet in het schip vast te maken. De Maria is later dwars van Oterdam gezonken. De Navigation is den Dollard ingedreven en zit thans bij Ditzum hoog en droog in 't groen. Schipper De Vries is derwaarts vertrokken. Op de botermarkt werden aangevoerd; le. kw. 58, 2e. kw. 26, 3e. 50 ets. van stukken van kilo werd 75 4 70 ets. bezaaid. HAMBURG, 10. Januari. Maart Mei Sept. Dec. Koffie: kalm 41 '4 413/4 42s/4 43>/4 Maart Mei Aug. Oct./Dec. Suiker: vast 34.95 32.30 32.55 24.20 HAVRE, 10 Januari. Maart Mei Juli Sept. Koffie: - 50 50'/2 51 51'/2 K. DE OORLOG IN OOST-AZIË. PETERSBURG, 9 Januari. Tusschen den 28en dezer en den 2en Februari zullen de volgende oor logsschepen Lihau verlaten om zich te vere-enigen met Rozjes twenski's smaldeel: het linieschip Imperator Nikolaj 1, de pantserschepen voor de kustverdediging General-Admiral Apraxin, Admi ral Senjawin, en Admiral Oesjakof, en de gepant serde kruiser Wladimir Monomach. LONDEN, 9 Januari. Reuter's correspondent in N-ogi's kamp zendt een beschrijving van den af tocht der Russen door de Japansche liniën naar het spoorwegstation Tsjang-lin-tsoe, waar zij op den trein naar Dalni gingen. De officieren, die hun sabel aan hadden, overeenkomstig de voor waarden van de overgaaf liepen met hangend hoofd; ook aan -de manschappen was de uit werking te zien van d-e geestelijke en lichamelijke overspanning, door het langdurig beleg veroor zaakt. Zij schenen aangenaam verrast door de vriendelijke wijze waarop de Japansche soldaten zich gedroegendeze toonden zich natuurlijk wel nieuwsgierig, maar zij boden de gevangenen bier, voedsel, en sigaretten aan, en droegen zelfs de bagage voor hen die te vermoeid schenen te zijn. De correspondent maakt ook melding van een onderhoud van Stoessel met een Japansch staf officier. Stoessel scheen er zeer over teleurgesteld, dat Koeropatkin naar Moekden teruggedreven was. Hij zeide, van Chineesche ge noord te hennen, dat Koeropatkin slechts op een dertig mijlen van Port Arthur stond. Stoessel vroeg ook, waar de Oostzee-vloot zich bevond, en toen men hem inlichtingen gaf, zeide hij-, dat nu Port Arthur gevallen was, die vloort niet verder be hoefde te gaan. TOKIO, 9 Januari. Het departement van Ma rine drukt zijn spijt uit over het misverstand be treffende de zending van den Engelschen kruiser Andromeda. Hij geeft te kennen dat de bevel hebber van Port Arthur het aanbod weigerde we gens zijn algemeene instructie. De Engelsche over heid te Wei-hai-wei gaf den Engelschen gezant eerst laat kennis van de afzending van den krui ser; zoodra dat geschied was, nam de Japan sche reg-eering dankbaar het aanbod aan, maar toen het Bevel om den voorraad in ontvangst te nemen, Port Arthur bereikte, was de Andromeda reeds teruggekeerd. MOEKDEN, 9 Januari. De Japanners krijgen ver sterkingen uit het zuiden, ze dienen hoofdzake lijk tot, aanvulling der Bezettingen van Liao-jang, Jen-tai en and-ere versterkte plattsen. De Japanners moeten aan de Liao sedert 18 October meer dan 3000 man verloren hebben, terwijl aan den Rus- sischen kant 7 officieren en 183 man sneu velden, 41 officieren en 1032 minderen gewond werden. PARIJS, 10 Januari. De Echo de Paris bevat een rapport van den gouverneur van Formosa, generaal Kodama, uit het jaar 1902, gericht aan den ministerraad over de rol die Formosa te ver vullen heeft in den noodzakelijken strijd die Japan voorbereidt, tegen het gehsele Westen; die strijd zal gericht zijn tegen Hongkong, Kanton, Hanoi, Saigon, Manilla, Bangkok en Batavia. Het rapport noemt Nederland onder de landen wier koloniaal bezit onwettig is, en besluit dat de oorlog tegen Rusland zal gevolgd worden door een oorlog tegen Frankrijk op een bepaald aan gegeven tijdstip Uit Rusland. BAKOE-, 3 Januari. Den 5en hebben bij Bibrei- bat botsingen plaats gehad tusschen twee groe pen van werklieden. De eene groep vernielde eigendommen, aan ordelievende werklieden toe- behoorend; daarbij werden een werkman gedood en tien gewond. Den, 6en zijn te Balachany, bij het herstel van de rust die verstoord was door ernstige ongeregeldheden van werkstakers, vijf menschen gedood en 26 gewond. Sedert den 6den zijn 60 boortorens verbrandsedert het begin van den brand een honderdtal. De werkstaking duurt voort. Uit Spanje. CADIX, 9 Januari. Een be-tooging tegen het douanekantoor is ontaard in een opstootjede gen darmerie moest schieten en er werden een per soon gedood en drie gewond. Uit Duitschland. DORTMUND 10 Januari. De werkstaking der mijnwerkers in het Ruhr-gebied neemt toe. De Harpener mijnbouwmaatschappij deed een oproe ping aan de stakers, om den arbeid te hervatten doen zij het niet dan zullen zij volgens de bepa lingen van de arbeids-verordening gestraft wor den. In het district Horde hebben de werklieden in alle mijnen het werk gestaakt. In de mijn Neu- meuhl te Oberhausen weigerde de eerste morgen- ploeg in de mijn te gaan, nadat de gestelde eischen verworpen waren. RIJNHOOGTE. Caub 10 Januari: 2.42 M; 0.32 M. was. Huningen 10 Januari: 1.42 M; 0.18 M. val. Kehl 10 Januari: 1.88 M; 0.27 M. Keulen. 10 Januari: 3.63 M; 0.29 M. was. Mannheim 10 Januari: 3.30 M; 0.14 M. val. Ruhrort 10 Januari: 3.15 M; 0.26 M. was. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Weerkundige Waarnemingen. van Dinsdag 10 Januari, 's morgens tusschen 7 en 8 uur. PLAATSEN. Barometer- stand, Heden. Wind richting. Toestand van de Lucht. Thermom. 1 Celsius. I Heden. Bodö 739.9 W sneeuw -4.6 Christiaansund 748.7 N id. 0.4 Skudesnaes 754.8 NW betrokk. 1.0 Stornoway 764.7 wzw regen 1.7 Blacksod 770.0 WNW bewolkt. 6.7 Valentia 777.9 WZW betrokk. 61 Scilly 778.5 NNW zw. bew. 7.2 Holyhead 773.9 WNW betrokk. 5.6 St. Mathieu 778.6 stil id. 6.4 Biarritz 780.0 0 id. 7.1 Cherbourg Wick 763.7 N zw. bew. 0.0 Schields 769.8 ZW bewolkt 0.6 Sylt 759.0 NW betrokk. 1.8 Hamburg 760.5 NNW id. 1.2 Groningen. 760.2 NW bewolkt 1.5 Helder 768.1 NNW regen 3.0 Rotterdam 770.5 WNW zw. bew. 2.0 Vlissingen. 771.5 WNW licht bew. 3.2 Gris-nez 773.5 WNW onbew. 3.5 Haparanda 732.1 NO betrokk. -13.4 Hernösand. 734.2 NW onbew. -3.0 Stockholm 737.9 WNW id. 1.0 Neufahrwasser 747.6 W betrokk. 2.6 Kopenhagen 751.4 WNW onbew. 1.9 Breslau. 757.3 W betrokk. 1.8 Munchen 770.0 W sneeuw -0.6 Chemnitz 763.9 WZW zw. bew. 0.8 Carlsruhe 770.7 w betrokk. 2.6 Maastricht. 771.0 WZW zw. bew. 1.0 Parijs. 774.8 WNW onbew. 05 776.6 NNW betrokk. 2.7 Nice (Obs. 340 M. .Officieele opgave van heden-middag van de filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 0.7° C. Over Zuid-Westelyk Europa ligt een belang rijk gebied van hooge drukking terwjjl over de Botnische Golf zich het centrum houdt van een diepe uitgebreide depressie. In een groot deel van Europa heersch daardoor een krachtigen wind. De temperatuur is aan de Oostzee- Duitschland en ons land een weinig boven de normele, in Engeland daar bddeden. De algemeene toestond duidt voor onze streken op Westelijken windt. Temperatuur te Rotterdam te 11 u. 30 m. 4.2' C. Laagste temperatuur gister-middag 2 u. 7.0* C. Hoogste temperatuur heden-morgen 8 u. 2.0° C. Wisselkoersen te Rotterdam, 10 Januari. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05J Disc. 3 pCt. Parijs - 47.97£ 3 Antwerpen s - 47.821 3 Duitsche Rijksbankpl. -40.10 4 BEURS VAN SCHIEDAM, 10 Jan. 1905. Officieele noteering van de Commissie uit d« Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 10 Januari. Moutwijn f 10.per Hectoliter cont zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: 1 Moutwijn: f lOVj. Jenever: f 14.50. Amst. proef f 16. Prima Graanspiritus f 20 a 21,1/8. Spoeling: 2. ROTTERDAM, 10 Januari. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 55 paarden, veulen, ezels, 1082 magere en 541 vette runderen, 206 vette en graskalveren, 147 nuchtere kalveren, 4 schapen of lammeren, 2 varkens, 29 biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Vette runderen le kw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 50 ct., ossen le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 50 ct., stieren le kw. 58, 2e kw. 50, 3e kw. 48 ct., handel tamelijk levendig. Kalveren le kw. 108,2e kw. 90, 3e kw. 80 ct., schapen le kw. 50, 2e kw. 40, 3e kw. 36 ct., varkens le kw. 40, 2e kw. 38, 3e kw. 36 ct., en licht soort ct., alles per kilo. Mager vee. Melkkoeien f220 120, kalfkoeien f 225 a 125, stieren f 170 a 70, pinken f 110 a 50, graskalveren f65 a 25, vaarzen f130 a 60, paar den f35 a 100 handel station nair. VEEMARKT TE LONDEN, 9 Jan. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 1400 Runderen, 10000 Schapen 20 Kalveren, Varkens. Men noteert Runderen 2/9 a 4/9 Schapen 3/8 a 5/9 Kalveren 3/4 a 5/4 Varkens a Olermont

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3