Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Donderdag 12 Januari 1905. No. 8102. AVONTUREN. CHINA. Officieele Berichten. Kennisgeving. K e n.n i s g e v i n g. Kennisgeving. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. (Wordf verv«lgd.\ ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f~2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- stiaat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1-6 regels f0.ll met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van P. Hoppe om vergunning uitbreiding zijner distilleerderij staande aan 37A fuwe Haven no. 103 kadaster sectie M no. i, u ooi plaatsing daarin van een gasmotor van paardenkracht en 2 zuig- en perspompen met drijfwerk en leidingen Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 26sten Januari a.s., des 1 f ags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwarentegen het es aan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en r gedurende drie dagen, vóór het tijdstip loven genoemd, op de secretarie der gemeente, LIl sch,nfLuren' die ter zake mochten zijn g omen, kennis kan worden genomen. hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Deven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden aan liet bestuur der Schietvereeniging «Het vaandel" en zijne rechtverkrijgenden, vergunning verleend is tot oprichting van een schietinrich- ting in een der lokalen van de Sociëteit »Har- monie" aan de Nieuwe Haven no. 233a. kadaster sectie M. no. 840. Schiedam, den 12den Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris. V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat vermits het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van Th. L. van der Kort, om verdun ning tot oprichting vaneen Smederij, tevens her- ■telplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand staande aan de ,Westvest no. 8G kadaster sectie C. no. 382, nog niet geëindigd is' hun College heden besloten heeft de beslissing omtrent genoemde aanvraag te verdagen. S c h i e d a m, den 12den Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Een Oost-Aziatische vertelling. 8) O. zoo! Ik dacht, dat ge misschien mijn vader waart, komen bezoeken om de een of andere aangelegenheid, het jacht betreffende. Toen hel meisje dat zeide, viel het mij op_ eens in, dat ik eigenlijk onder valsche vlag' voer. Ik was de ondergeschikte haars vaders en ze wist. het niet. Ik herinnerde me, dat ze met het minst acht op me sloeg, toen de oude heer mijn naam noemde, doch mij een- vrien delijken blik had toegeworpen, zoodra ze hoor de, dat ik de neef was van lord Fremorne. Ik zag derhalve in dat het mijn plicht was, eenige nadere verklaring te geven en deed dat dan ook zonder uitstel. „Juffrouw Hemster", zeide ik, toen ik dezen hiorgen bij uw vader kwam, was ik arm en zonder betrekking. Ik ging naar het jacht in de hoop iets te doen te krijgen. Mijnheer Hem ster was zoo goed, mij den post van secretaris aan te bieden, wat ik met blijdschap heb aan genomen." De jonge dame, gelijk ik verwacht had, trok dadelijk hare hand terug uit mijn arm en bleef Westersche beschaving in liet Hemelsche Rijk. Chineesche stu denten in Japan. De Chineesche pers. Men is het algemeen er over eens, ofschoon hel, velen ongerust maakt, dal de oorlog tusschen Japan en Rusland, hoe hij ton slotte ook moge afloopen, een geweldigen invloed op de ontwaking van China zal hebben. In verhand hiermede ach ten wij het wel de moeite waard, in 'tkort mede te deelen, wat de Pekingsche Tïwes-correspondent in een algemeen overzicht van het Chineezenrijk in 1904 schrijft. Ondanks de restricties van den handel en den verhoogden druk der binnenlandsche belastingen, is het land voorspoedig en zijn toestand bevre digend, schrijft hij. De oogsten waren prachtig en de uitbreiding van het spoorwegnet was be vorderlijk aan een evenrediger verdeeling van den voorspoed en regeling der prijzen. (Hij noemt het ten onrechte zinneloos van de Chineesche regeering, om den uitvoer van granen te verbie den. In dit opzicht is die regeering verstandiger dan de Russische, die toelaat en in de hand werkt, dat het graan geëxporteerd wordt terwijl de boeren sterven door gebrek daaraan.) De bevolking heeft zich voortdurend uitgebreid, ook in Mongolië en Mantsjoerije. China heeft in het afgeloopen jaar trouw zijne financiëele plichten tegenover Westersche staten vervuld, hetgeen mogelijk was door de 4.388.000 p. st. die de in komende rechten opleverden, 360.000 p. st. meer dan in 1903. De christelijke zending maakt groote vorderingenalleen in de moederprovincie werden 16.000 bekeerlingen gedoopt. De Chinee sche overheid is haar sympathiek gezind, be weert de correspondent, en het vooruitzicht was voor de zendelingen nooit zoo gunstig. China gevoelt thans de dringende noodzakelijk heid der Westersche geestesontwikkeling. In 15 provinciale hoofdsteden werden gedurende het, jaar provinciale colleges opgericht, terwijl lagere, middelbare en technische scholen en landbouw- peditie- en militaire opleidingsinstituten over liet gansche rijk als paddestoelen uit den grond ver rijzen. De verbreiding der Engelsche taal is groot, maar gro.oter nog de verbreiding der kennis van de Japans'che. Gedurig vertrokken, zelfs uit de afgelegen en meest achterlijke provincies, Chineesche studenten naar Japan, in welks universiteiten thans 1753 onderdanen van. den „Zoon des Hemels" studee- ren. Een groot aantal dier studenten koeren uit Japan terug met revolutionaire ideeën, en diep ontevreden over de regeeringstoestanden van hun geboorteland. Hunne geschriften worden in Japan gedrukt, en verontrusten de reactionaire keizerin en de geestverwante onderkoningen. Andere Chi neezen begroeten dien geest der studenten als het begin der hervorming in China. Merkwaardige veranderingen hebben plaats in het leger. Een militaire geest heerscht alom en staan. Ik staakte insgelijks mijne wandeling en zoo stonden we daar een pooslang elkander aan te kijken in de drukke straat, van Naga saki. Haar gelaat drukte de grootste verba zing uit. „Wel zeide ze eindelijk. „Ge zijl dus iemand, die door papa gehuurd is." Dat viel mij wel eenigszins koud op het lijf. Ik boog echter tegen haar. „Mejuffrouw", zeide ik, „ge hebt met de meeste juistheid den toestand uit elkander gezet." „Ge wilt dan zeggen, dat. ge in het vervolg altijd met ons op het jacht zult blijven?" „Ik veronderstel, dat zulks de bedoeling uws vaders zal zijn," Tot mijne verbazing slak ze op eens beide handen uit en drukte er de mijne mede. „Wel, hoe heerlijk!" riep ze uit „Ik heb al in ik weet niet hoe lang geen blanken man meer bij mij gehad om mee te praten, behalve papa. Maar ge moet. alles doen wat. ik van u verlang, hoor." „(ie moet u als in mijn dienst beschouwen. I'apa zal er niet om geven. „Ge zult in mij een trouwen vazal vinden juffrouw Hemster." „Och, hoe aardig!" riep ze opgetogen uit. „VazalDat roept den ouden tijd in het ge heugen terug en doet denken aan een kasteel met torens en Inlogvensters en al die soort va» dingen," een groot aantal officieren worden in Japan ge traind. 24 October gradueerden 92 Chineezen aan het militaire college van Tokio. Een modern systeem van goed gedrilde politie is, onder Duitsch toezicht, ingevoerd in de steden langs den spoor weg in Shantung, terwijl in vele andere provin cies de politiescholen geleid worden door Japan ners of door in Japan opgeleide Chineezen. Het succes in den oorlog heeft den Japanners een machtige positie te Peking en in de provincies gegeven. Een Japansch adviseur heeft gedurende het afgeloopen jaar feitelijk de zaken van het Chi neesche nijverheidsdepartement geleid. Elk deel van het Rijk is in dit jaar door Japanners be zocht en bestudeerd. Duizenden Japanners wo nen in China en, met uitzondering der gedane poging in de Fo-kion provincie zich het kam- fermonopolie te verzekeren, is hun invloed zeer gunstig, vooral op onderwijsgebied. De Japanners voerden te Peking en Canton een telephoondienst in en zijn daarmede thans in andere steden bezig. Zij bouwen zes rivier-kanon- neerbooten voor den onderkoning Tsjang Tsjih- tung, en overvleugelen alle Westersche mogend heden in hun invloed onder de Chineezen. Merkwaardig is ook nog de uitbreiding der inlandsche pers. Enkele jaren geleden waren er in China slechts 7 nieuwsbladen, thans zijn er reeds 157 dag- en weekbladen en maandschrif ten. De postdienst breidde zich even belang rijk uit: in 1904 werden door middel daarvan 72.150.000 artikelen verzonden tegen 49.350.000 in het voorgaande jaar. 1192 postkantoren zijn thans open en postkoeriers reizen ongehinderd het land door, uitgezonderd in twee districten, aan de provincies Kwang-si en Kwei-tsau gren zende. Na de Japanners, hebben de Duitschers aan invloed in China gewonnen. Zij zijn ver op weg het Jang-tsche dal te beheerschen. Zij contro leeren de mijnen en den spoorweg van Ping- hsiang en de belangrijke ijzerwerken van Han- jang. Een Duitscher van den consulairen dienst is buitenlandsch adviseur van bovengenoemden onderkoning. Een Duitsche kanonneerboot pa trouilleert de Jang-tsche. Duitsche postkantoren vermeerderen. Duit schers zijn thans bezig het recht te verkrijgen om het groote arsenaal uit te rusten, dat China te Ping-shiang denkt op te richten. En terwijl in de laatste 13 jaren het aantal Engelschen in de provincie Han-kau stationnair bleef, vermeer derde het aantal Duitschers achtvoudig. Deze mededeelingen wijzen er overtuigend op, dat China door het twaalf maanden kanonge bulder aan zijn grenzen flink wakker is gewor den, en zich uitrust met de wapenen dor Wes tersche beschaving tegen de overheersching van het Westen. Van een verdeeling van het Rijk der Chineezen kan thans geen sprake moer zijn. Ook daarvan is men hier vrij algemeen over tuigd. Duizendmaal jammer is het echter, dat de geestelijke en oeconomischc verheffing van Ik stuitte haar in hare ontboezeming met de opmerking, dat we hij den porceleinwinkel waren. Weldra was ze geheel verdiept in het uit zoeken en kiezen van verschillende stukken en ik nam de gelegenheid waar om den eigenaar in zijne taal orders te geven, het door mijnheer Hemster bestelde aan boord te doen brengen, hem op het hart drukkende, mijne inkoopen en die van de jonge dame niet samen te ver zenden. We bezochten nog verscheiden winkels en het meisje scheen geheel en al opgetogenheid over het uitstapje. De winkeliers in Nagasaki liadden niet alle dagen zulk een buitenkansje. Ze stoorde zich volstrekt niet aan de prij zen en betaalde, wat men haar vroeg als er iets was, dat in hare smaak viel. Niet lang duurde het, of haar gereed geld was op, doch dat was hij haar geen bezwaar. Zo ging voort met koopen en beval alles aan boord te brengen, waar het betaald zoude worden. Toen we uit den laats ben winkel kwamen riep ze op eens uit: „We hebben straks van de opera gespro- sproken. Zijn hier geen theeliuizen zooals op het tooneel?" „Ja, in overvloed", antwoordde ik. „Breng me dan naar het minst fatsoenlijke. Wat geeft het all, in een groot jacht de wereld rond te reizen, als ge het leven niet ziet." het Rijk der gevlechten, onvermijdelijk gepaard gaat met zijn militaire uitrusting. „Gij, die het Evangelie van den Vrede met voeten trapt", zeide een invloedrijke Chinees eens tot een Wester ling, „gij hebt ons geleerd, dat in deze wereld het recht hulpeloos is zonder macht, Twijfel niet, dat wij deze les ter harte zullen nemen. Maar bedenk, dat ge vier honderd milliocn menschen wapent, een natie die, totdat gij kwaamt, geen anderen wensch had dan in vrede met zichzelf en de wereld te leven." V Mr. van Diggelen. Ned. Stemmen, orgaan der nationaal-historische partij, meldt De arrondissements-rechtbank te Zwolle heeft, naar wij vernemen, haren vice-president den heer mr. P. J. G. van Diggelen dezer dagen schriftelijk medegedeeld, dat zij eenparig van oordeel is, dat het hoogst bedenkelijk is voor liet noodige pres tige der rechterlijke macht in liet algemeen en der Zwolsche rechtbank in het bijzonder, dat de heer nar. van Diggelen zich in die betrekking blijft handhaven. De lieer mr. van Diggelen heeft daarop aan de rechtbank bericht, dat nij die meeniug niet deelt en heeft dan ook Donderdag j.l. alweder de straf zitting gepresideerd, hetwelk tot dusverre na de bekende ïstaten-vergadering in November jongst leden door den president der rechtbank, den heer mr. W. F. E. baron van Aerssen Reijeren van Voshol, was geschied. Het zou werkelijk schandelijk wezen, indien het den liberalen zou gelukken mr. van Diggelen uit zijn werkkring te stooten. Reeds nu behoord een woord van protest te svorden uitgesproken tegenover de schandelijke handelwijze in deze van de Zwolsche rechtbank. Zij toch mist beslist het recht zicii in bovenge noemden toon uit te spreken. De leden der Zwolsche rechtbank zullen dan ook wel allen mannen zijn, die geheel aan de zijde van de liberale Statenclub staan 12 Januari. Rozjestwensky's eskader. Rus land en Frankrijk. Vrede De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris meldt aan zijn blad, dat ten aanzien der terugroeping van Rozjestwenski nog geener lei beslissing genomen is. Het schijnt aanneme lijk voegt hij er aan toe dat men thans een combinatie heeft gevonden, waardoor 't mo gelijk zou zijn, dat de admiraal de versterking, welke hem wordt toegezonden, zou afwachten.... Met deze mysterieuze toespeling heeft de lezer zich voorshands te vergenoegen. De lioess bevat een voor Frankrijk allerhate lijkst artikel, waarin de bondgenoot beschuldigd wordt van lafheid, van, angst voor verwikkelin gen met Engeland, zoodat o. a. de Russische vloot genoodzaakt was om, op open zee kolen te laden, terwijl men zich vlak bij een Fran- ik dacht bij mij zelf, wat haar vader er wel van zou zeggen. Doch ik bleef mijne rol van vazal volhouden en deed,'wat zij ver langde. Ze was blij als een kind met alles wat ze zag mi het was over zes uur, toen we uit onze rick-shaws stapten aan de kaai. De roeiers wachtten ons en even daarna wa ren we weder aan boord. De oude lieer leun de over de borstwering en draaide zijn onaan gestoken sigaar tusschen de lippen in hot rond. „Oh, papa", riep ze opgetogen uil, „ik heb z.uo'ii pleizier gehad. Mijnheer Fremorne kent Nagasaki als een boek. llij heeft me overal heengebracht." Ze logde dacht mij, oen onnoodigon nadruk, op hot woord overal. De millionair bloef volkomen onverschillig. „Mooi zoo, zeide hij. „Ik hoop, dat ge u niet al te Voel vermoeid hebt." „Neen, neenIk zou Wel van voren af aan willen beginnen. Is er niet iets aan boord ge zonden voor mij." „Ja, er is eon geheele optocht van allerlei menschen geweest, zoolang als gij weg zijl. Mijn heer Fremorne, het diner is gereed. Ge eet na tuurlijk met ons." „Neen, dank u, mijnheer Hemster", zeide ik/ ik moet een sampan nemen en naar de stad terug keeren."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1