Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DENEMARKEN. De wet op het Nederlanderschap. HET GOUDEN JUBILÉ VAN HETR.K. PAROCHIAAL ARMBESTUUR sche haven bevond. De correspondent van de Echo de Paris komt met hartstochtelijke veront- ontwaardiging tegen dergelijke uitingen op. Ilij zegt, dat Frankrijk gedurende den gansehen oor log, „het mogelijke en zelfs het onmogelijke ge daan heeft ton gunste van. den bondgenoot. Zon der Frankrijk'* medewerking en steun, zou de reis van het Gallische eskader niet slechts moei lijk, maar zelfs onmogelijk geweest zijn." Wij konden gaat hij voort de bepalingen der nnzljdignotd natuurlijk nïel schenden, daar wij niet in oorlog met Japan zijn, maar wél heb ben wij die bepalingen uitgelegd en toegepast in een voor Rusland zoo gunstig en aangenaam mogelijken zin. In de Russische pers wordt de kwestie der mogelijkheid van vrede-sluiten nog druk bespro ken. Zoowel de Now. Wremja als de Sviet, en gelijkgezinde organen, verwerpen het denkbeeld met onstuimige verontwaardiging. Slechts het li berale blad Roesskoje Slavo durft betoogen, dat Rusland.'* militair prestige, 11a de schitterende blijken van moed en volharding, die reeds be toond zijn, niet zou worden geschaad. De vrede zegt het blad zou Rusland menschenle- vens en geld besparen, terwijl het voortzetten van den krijg toch nooit zou kunnen leiden zélfs als men er toe zou komen om den vrede te Tokio voor te schrijven tot, uitkomsten die in vergelijking konden staan van de offers, wrelke zullen gevergd wordenDeze „nuchtere waarheid" zal gelijk men begrijpt, de kracht be houden van de stem des roependen in de woestijn De onderscheiding van Stössel en Nogi. Ook conservatieve Rerlijnsche bladen hadden duidelijk hun mishagen erover geuit dat keizer Wilhelm aan de generaals Nogi en Stössel de orde „pour le mérite" verleend had, voor nog hun eigen souvereinen de generaals gedecoreerd hadden. Daarop maakt de Norddeutsche Allge- meine gister-avond de tusschen keizer Wilhelm eenerzijds en den Tsaar en den Mikado ander zijds gewisselde telegrammen openbaar. Er blijkt uit dat de Keizer aan beide monarchen zijn plan tot het verleenen van de orde aan hun gene raal heeft medegedeeld, erbij voegende dat hij ook bun „wakkeren tegenstander" wilde deco reeren. Reide vorsten deden van hun instem ming blijken. De Tsaar met „diep gevoelden dank", de Mikado „zeer dankbaar en met vreug de". Wel-is-waar kan men zich moeielijk voor stellen, hoe de Tsaar of de Mikado na de ont- vangst van zulk een keizerlijk telegram hadden kunnen bedanken, zonder den keizer voor het hoofd te stooten. Bovendien constateert de ministerieele Nord deutsche dat ook de oude keizer Wilhelm gedu rende en na den laatsten Russisch-Tu rkschen oor log, behalve aan een aantal Russische grootvor sten, aan zeven Russische generaals de orde „pour le mérite" verleend heeft. De Turksche leger aanvoerders kregen toen echter niets. Verspreide berichten. Naar de Daily Mail uit Mauritius verneemt, logenstraffen de Franschen het gerucht, dat een Japansch smaldeel in den omtrek der noordoost kust van Madagaskar gezien zoude zijn. (Het gerucht betrof, voor zoover ons bekend, alleen de Tsjagos-eilanden, die dichter bij Ceylon lig gen dan bij Madagaskar.) Wel zou een naar Ta- matave gegane Russische kapitein gezegd heb ben, dat Rozjestwenski den 2en vernam dat de Japanners onderweg waren naar Madagaskar. Naar de Standard uit Odessa verneemt, moeten verscheiden aanzienlijke officieren van de intendance voor een krijgsraad verschijnen om dat hun schuldige nalatigheid bij het beleg van Port Arthur gebleken zou zijn. Aan de Daily Telegraph wordt uit Peters burg geseind, dat Koeropatkin dringend om ver sterking geseind heeft, daar hij bang is, dat de Japanners hem reeds in de volgende maand zul len aanvallen. In sommige militaire kringen begint men Stössel reeds af te breken, bewerende dat zijn rapporten grovelijk onjuist waren. hebben, op voorwaarde dat het geheim gehouden werd tot na den 14en Mirski's opvolger zou dan benoemd zijn. Wie zijn opvolger zijn zal, is nog onbekend. Ook moet de Tsaar het ontslag van grootvorst Sergius aangenomen hebbende pro vincie Moskou zal nu een prefectuur worden gelijk Petersburg. De correspondent van de Standard te Peters burg noemt den referendaris Doernowo als Mirski's opvolger; Witte zou nooit eenige kans hebben gehad. RUSLAND. Het binnenlandsche nieuws uit Rusland brengt in de eerste plaats in het Petit Journal een her haling van het reeds weken lang loopende gerucht omtrent een ophanden zijnd aftreden van prins Mirski. De Peterburgs che correspondent van het Petit Journal vertelt ons nu, dat de a.s. benoe ming nan Witte als opvolger van den prins «officieel" bevestigd wordt en eerstdaags zal worden bekend gemaakt in de Regeeringsbode. Witte zou van plan zijn de in den keizerlijken hervormings- oekas aangegeven maatregelen snel en volledig ten uitvoer te leggen, maar van vergaderingen met wetgevend karakter moet hij niets hebben. Ook een gewezen ambtgenoot van Witte— ook een heel bekend Russisch staatsman nl. Moe- rawjof, de. minister van Justitie, doet zijn best te toonen, dat hij beter is dan zijn reputatie. Hij heeft aan den correspondent van de Matin ver klaard dat hij volstrekt nooit tegen de constitutio- neele hervorming in Rusland is geweest en zelfs zijn tijd grootendeels heeft gewijd aan de bestu deering der vraagstukking van den dag. Zijn eenigste voorbehoud is slechts, dat de hervorming gelijdelijk en niet plotseling gaat. Aan het hervormingswerk is nu overigens begonnen en de regeering zou het zonder ophouden voortzetten. Nader wordt geseind De Tsaar moet Mirski's ontslag aangenomen Hol ministerie heeft den Koning zijn ontslag aangeboden. De Koning heeft den ministers ver zocht, hun ambt voorloopig te blijven waar nemen. Een later telegram meldt: De koning heeft den minister van Eeredienst Christensen de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen. DUITSCHLAND. De staking in het RuhrgebietL De staking breidt zich uit. De kolenvoorraden. Hetgeen voor eenige dagen eene onmogelijk heid scheen, is thans werkelijkheid geworden. De staking van mijnwerkers in het steenkolen bekken van de rivier de Ruhr heeft zich zoo snel uitgebreid, dat er nog slechts enkele schachten zijn waar gewerkt wordt. Alleen in het kolen- district Bochum bedraagt het aantal stakers reeds 24000. De arbeid werd neergelegd in de schachten «Karl Friedrich", «Friedlicher Nachbar", «Baa- kes Mülde" in het Dortmunder district»Freie Vogel", «Gneisenau" en »Preuszen". Verder wordt gestaakt in de schachten «Volhmond", bij Lan- gendreer, «Hardenberg", «Minister Stein", «Schles- wig Holstein", «Schürbank", «Charlotte" en «Freiberg", ook »Neumühl". In het district Essen is daarentegen alles rustig. Te Oberhausen kwa men de mijnwerkers met eenige eischen bij den opzichter en toen deze verklaarde deze niet dade lijk te kunnen inwilligen, werd de arbeid neerge legd. De Duitsche bladen, speciaal de Kölnische en de Rheinisch- Westfalische bevatten lange hoofd artikelen, waarin het optreden van de arbeiders ten zeerste wordt gelaakt en beweerd, dat de staking, begonnen tegen den wil der leiders, op ondeugelijke gronden berust en dat zij niet ge schroomd hebben het arbeidscontract willekeurig te verbreken. Waar de staking echter nog in het eerste sta dium verkeert, is daarover nog moeilijk een oor deel te vellen. Belangrijker komt ons de vraag voor of het kolen-syndicaat, zelfs wanneer de staking eenigen tijd mocht aanhouden, hetgeen niet verwacht wordt, in staat zal zijn, zijne ver plichtingen na te komen en de afnemers van de noodige kolen te voorzien. Te oordeelen naar de verschillende statistieken uit het vorig jaar moet er 'nog een enorme voorraad aanwezig zijn. Ter wijl toch in de eerste elf maanden van het jaar 1903 ruim 48.500.000 ton kolen werden geleverd bij een vraag van ruim 49.200.000 ton, zien wij in 1904 geheel andere verhoudingen. Gevraagd werd nl. 61.400.000 ton, geleverd slechts 52,000.000 ton, waaruit men ziet, dat de verhouding tusschen vraag en aanbod heel veel slechter is geworden. Maar daar staat tegenover dat de productie in 1904 weer grooter was dan in 1903. Waar is dus de geheele voorraad geble ven Daarbij komt nog, dat in de ijzerindustrie betrekkelijk tegenwoordig minder kolen worden gebruikt, terwijl in de 12 groote steden van Duitschland het kolenverbruik slechts met 2£ pc. is gestegen. Volgens de jongste berichten wordt de toestand steeds bedenkelijker. De leiders kunnen absoluut geen invloed meer uitoefenen op het volkde opgewonden massa luistert naar geen rede. Op de vergaderingen worden achter den rug der leiders om moties aangenomen om de leiders bekommert het volk zich bijna niet meer. Onder hun eischen zijn er bovenal twee, die van het standpunt der werkgevers, niet in te wil ligen zijn. Ten eerste de eisch om minium loopen en ten tweede de eisch om den achturigen werkdag, het in- en uitbrengen daarbij inbe grepen. Dit zijn de twee eischen, waar het voorname lijk om gaatde andere voorwaarden zijn klei nigheden hierbij. Het is niet aan te nemen, dat de werkgevers toegeven zullen en het laat zich aanzien, dat de staking nog in lang geen einde nemen zal. De werklieden van de mijn Kaiserstuhl en van Kaiserstuhl II eischen behalve den achturigen werkdag, het in- en uitbrengen daarbij inbegre pen, ook nog ëen loonsverhooging van 25%. Engelschen, die nog geen twee jaar in Transvaal wonen, wekt algemeen* verbazing. Men ziet er het streven van de mijneigenaars in om den steun der Roeren te zoeken. Ook leest men in Milner's uitlatingen dat er oneenigheid is tusschen hem en de Engelsche regeering. Van de Koninklijke fnmiiie. II. M. de Koningin en Z. K. If. de Prins, met gevolg, vereerden gister-avond het concert, door de Koninklijke Nationale Zangschool voor handwerks lieden in Dillgentia, te 's Gravenhage," gegeven met Hunne tegenwoordigheid. De vorstelijke personen kwamen om half negen aan de zijde van de Hooge Nieuwstraat, de concert zaal binnen, waar een loge was ingericht. Zij werden aan den ingang ontvangen door den voor zitter, den heer Wilh. van Leeuwen, en den onder voorzitter, den heer K. J. Rrandwijk. Een doch tertje van den heer van Leeuwen bood Ilare Majesteit een bouquet aan. Onmiddellijk nadat Hare Majesteit en de Prins in de loge hadden plaats genomen, zong liet gemengd koor het Domine Salvam Fac van A. Giesen. De vorstelijke bezoekers bleven tot ruim halftien en betuigden bij Hun vertrek den president en den directeur, den heer A. J. J. Eeijersberg van Henegouwen, Hunne ingenomenheid met hetgeen was ten gehoore gebracht. Zeer belangstellend informeerde Hare Majesteit naar den tijd, die voor het instu- deeren der nummers beschikbaar was geweest, en betuigde Hare verwondering over hetgeen in dien betrekkelijk korten tijd verkregen was Ook verzocht Hare Majesteit aan de solisten, de h.h. W. Renaud, tenor te 's-Gravenhage, en ,1. HaelTgen, hoboist, uit Rotterdam, die zich tijdeus het bezoek hadden doen hooren, Hare ingenomenheid te betuigen zoomede aan de koren, die met groote opgewekt heid hadden gezongen. Zij hebben zich om medewerking gewend tot een groot aantal spekers en spreeksters van ver schillende richting, en zijn van plan de plaatse lijke comités, die 2 jaar geleden met zooveel succes werkzaam waren in de beweging voor het verkrijgen van een rijkswet tegen het houden van openbare huizen van ontucht, weer te ver zoeken zich te constitueeren, om hen in het beleggen van openbare vergaderingen behulpzaam te zijn. Het comité stelt zich voor om nog dezen win ter openbare vergaderingen te beleggen in Am sterdam, 's Gravenhage, Deventer, Apeldoorn, en in die plaatsen, waar men er op staat deze zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben in de overige pas tegen het komende najaar. De Velzerpont. Naar men aan de N. Crt. meldt, slaagt de dienst met de Velzerpont, die nu reeds een paar weken weer geregeld in de verbinding tusschen de beide kanaaloevers voorziet, zeer naar vvensch. Ten bewijze hiervan zullen door de commissie voor het Noordzeekanaal uit de K. v. K. te Am sterdam spoedig de noodige cijfers worden gepu bliceerd. MAROKKO. Reuter seint uit Tanger: De Fransche missie heeft per kruiser Duchayla verlaten. Een Koninklijk Besluit. Men schrijft aan de Tel Een hoogst aangename nieuwjaarsverrassing heeft H. M. de Koningin bereid aan een aantal Harer ambtenaren op het Loo. Dezen ontvingen uit 's-Gravenhage de mededeeling, dat H. M. de door hen bewoonde huizen met uitgestrekte tuinen en weiden, behoorende tot het koninklijk domein, in eigendom wenscht af te staan en wel op voorwaarden, die alleszins aanmerkelijk genoemd mogen worden. Wegens het gemis van vrije woning worden aan deze ambtenaren bovendien nog salarisver- hoogingen van f400, f300 en minder toegekend. Door deze gunstige bepalingen komen vooral de ambtenaren van de Koninklijke Intendance en het jachtdepartement in het bezit van mooie huizen met uitgestrekte tuinen, alle grenzende aan het Koninklijk Park. I)r. Kuypcr. Men meldt uit den Haag De minister van Rinnenlandsche Zaken, dr Kuy- per is gisteravond om half acht om gezondheids redenen naar Rerlijn vertrokken, waar de minister vermoedelijk tot het einde dezer maand zal blijven. Dr. Mees. Naar men verneemt, blijft dr. Mees de afgevaar digde voor Rotterdam IV, bij zijn reeds vroeger te kennen gegeven voornemen om zich niet weder" voor een candidatuur voor de Tweede Kamer beschikbaar te stellen. ZUID-AFRIKA. De Daily Chronicle verneemt uit Johannesburg Milner's verklaring, dat hij een demokratisch zelfbestuur in Transvaal voorstaat met een stem recht, dat ruimer voor de Boeren is dan voor Ridder de van de Schueren. f Te Beek bij Nijmegen is gister-nacht overleden jhr. mr. J. B. J. N. ridder de van der Schueren. Men seint uit Londen: Ongeveer honderdvijftig hier ingezeten Neder landers hebben gister-avond een protestvergade- ring bijgewoond, welke belegd was door de Ne derlandsche Vereeniging alhier. De vergaderden namen eenstemmig de volgende motie aan: „Tengevolge van het verzuimen van de for maliteiten welke door de wet op het Nederlan derschap worden voorgeschreven, hebben vele Nederlanders buitenslands, buiten hun wil en we ten, hun nationaliteit verloren. De Londensche Nederlanders dringen daarom ten sterkste aan op een wetswijziging waardoor het onrecht, den Nederlanders buitenslands aangedaan, herstel baar wordt." Afschriften van de motie zullen aan de mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Justitie en aan de Kamerleden in Nederland worden toe gezonden. Er had weinig discussie plaats, maar de aan wezige vertegenwoordigers van Nederlandsche in stellingen te Landen betuigden hun instemming met den tekst van de motie. Daarna hief de vergadering het Nederlandsche volkslied aan. Populariseering. Men meldt uit Den Haag Eenige mannen en vrouwen van verschillende richting op godsdienstig en maatschappelijk ge bied hebben zich vereenigd tot een comité, met het doel openbare vergaderingen door het geheele land te bevorderen, ter bespreking en populari seering van het 6 September 1.1. verschenen ont werp tot wijziging en aanvulling van art. 342 B. YV. (onderzoek naar het vaderschap) De luitenants club ontbonden. Naar wij vernemen is de Luitenants-debating club te Assen, waarvan de ie luitenant Reitsma voorzitter was, op last van hoogerhand ontbonden. Wat heeft die club dan toch misdaan zegt de Ass. Crt. Spoorwegpersoneel. Vanwege de H. IJ. S. M. zijn thans uitgevaar digd nieuwe wijzigingen der «Bepalingen voor het personeel." In hoofdzaak bevatten deze wijzigingen verbeteringen in de salarissen der beambten. De maxima der loonen van de beambten worden bijna alle met 20 a 30 cents per dag verhoogd. Deze verhooging is binnen eenige jaren te verkrijgen. De salarissen der ambtenaren blijven onveranderd. Voorts is de volgende belangrijke wijziging gebracht in de «Bepalingen voor het personeel der H. IJ. S. M." «Doen dezelfde wenschen of bezwaren van alge- meenen aard zich in meer dan één groep voor, dan kunnen de gezamenlijke vertegenwoordigers dier groepen die wenschen of bezwaren bij één gemeenschappelijk schrijven mededeelen. Zij wijzen daarbij tevens uit de vertegenwoordigers van iedere groep één persoon aan om aan de bespre king deel te nemen." NCt.) Glasblazers. Het Volk heeft het volgend schrijven van den secretaris van den Glasblazersbond ontvangen Door deze maakt het hoofdbestuur van den Nederl. Glasblazersbond bekend, dat het heden van de bemiddelingscommissie vernomen heeft, dat de Vereeniging van Glasfabrikanten de over eenkomst, getroffen door genoemde commissie, onderteekend heeft. Verder deelt hij mede, dat de glasblazers op een proeftijd van een half jaar, aanvangende den 5en dezer, zijn ingegaan, doch vestigt er de aan dacht op, dat op verschillende fabrieken vooreerst geheel of gedeeltelijk nog niet zal worden gewerkt. Voorts brengt het hoofdbestuur namens de stakende glasblazers zijn oprechten dank aan allen, en in bijzonderheid de georganiseerde arbeiders, die hen zoo krachtdadig geholpen hebben om den strijd zoo'n langen t(jd vol te houden. Ongelukken. Te Beverwijk heeft een tweejarig kind in een onbewaakt oogenblik kokende koffie gedron ken uit den te vuur staanden ketel. Na het gebeurde speelde het kind nog eenige uren rustig door, totdat de gevolgen van de in wendige verbranding zich plotseling voordeden en het voor hulp te. laat was. Op weg naar het station, wijl men h«t kind naar het ziekenhuis te Haarlem wilde brengen, is de kleine in vaders armen helaas bezweken. Uit Neede meldt men Dinsdag-middag had de voerman G. J. B., die werkzaam was op de steen- en pannenfabriek 't Kisveld van de wed. S. ten Bokkel Huinink al hier, het ongeluk van een met leem beladen kip- kar te vallen. De paarden kwamen met de kar zonder voerman aan de fabriek. Toen men hem ging zoeken, vond men hem dood op den weg liggen. Te Voorburg had gister een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats. De bakkersvrouw, mej. K„ die in het Oosteinde der gemeente klanten had bezocht, wilde per stoomtram huiswaartskeeren, werd echter door een melkkar, welke juist naderde, gegrepen en overreden. De dood trad onmiddellijk in. Schiedam, 12 Januari 1905. Het R. K. Parochiaal Armbestuur viert heden feest. Het herdenkt vandaag den dag, waarop vóór 50 jaren het R. K. Parochiaal Armbestuur door Z. D. Hoogw. mgr. Van Vree, z.g„ werd opge richt en ingesteld en dus het apostolaat van liefde begon, dat nu reeds een halve eeuw onze lijdende katholieken stadgenooten in zoo ruime mate is ten goede gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2