Binnenland. Groote brand te Sas van Bent. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BELGIë. Twee extra-treinen hebben gister-ochtend eerst ministers, leden ran biet corps diplomatique en andere personen van hooge waardigheid, daarna prins Albert met gevolg naar Luik gebracht. Aan de stad was weinig ongewoons te zien. Dit prinselijk bezoek had dan ook slechts de be- teekenis van een kijkje naar den stand der ten- toonstellingswerken en hoewel men belooft op tijd te zullen gereed zijn, schiet men nog niet hard op, maar dan loodsen staan er nog niet. Alleen in het feestgedeelte, dat oud- Luik zal heeten, is men iets verder gevorderd. Vijf bestuursleden vertegenwoordigden de Neder- landsche afdeeling. De prins onderhield zich vrien delijk met den voorzitter, Scholten, en informeerde naar den omvang onzer afdeeling, waarvan het bestuur goede verwachting heeft. FRANKRIJK. In de Kamer nam Doumer gister plaats op den voorzitterszetel en sprak zijn openingsrede uit. Telkens werd hij in de rede gevallen door kreten der uiterste linkerzijde. Men hoorde roe pen: „Gij zijt gekozen door de kalot I Gij zijt een verrader I" Doumer beloofde een onpartij dig voorzitter te zullen zijn; hij beroept zich op de nagedachtenis van Floquet en plaatst zich onder diens patronaat. Hij spreekt over het be wijs van vertrouwen, dat de Kamer hem heeft gegeven en vraagt deze de hervormingen tot stand te brengen, waarom het land vraagt. Combes verklaarde zich bereid oin heden de interpellatie van Chopiteau over de algemeene politiek te beantwoorden. De zitting werd daarna opgeheven. MAROKKO. De Standard verneemt uit Tandzjer, dat alle stammen van Marakesj Moelai, des Sultans broe der, tot sultan hebben uitgeroepen. AMERIKA. Do Senaatscommissie voor handelsaangelegen heden heeft een gunstig verslag uitgebracht over het ontwerp betreffende de aanstelling van offi cieren der koopvaardijvloot tot reserve-officieren bij de Marine en over het ontwerp op scheep vaartsubsidies. Natioualiteitsbewijzeu. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin in de pro vinciën een schrijven gezonden van den volgenden inhoud »Ue minister van Buitenlandsche Zaken heeft mij noen toekomen een schrijven van den vice- con-ui te Runrort, d d. 10 November, waarin deze mede-ieeit, dat door de burgemeesters hier te lande op eene aanvrage van dien consulairen ambtenaar om een nHeimatschein" voor een aldaar gevestigd .Nederlander dikwijls door hen zeiven afgegeven verklaringen van Nederlanderschap wor. .en o gezonden, in plaats van het verlangde, door U i.E.G. uit te reiken nationaliteitsbewijs. Daar ue Duitsche autoriteiten een door den burgemeester afgegeven bewijs, op grond van de sedert 1875 geldende overeenkomst, niet voldoende achten, zijn van eene dergelijke handelwijze van de burgemeesters dikwijls moeilijkheden voor de belanghebbenden het gevolg. Ik heb daarom de eer U.H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters in uwe provincie uit te noodi- gen ten behoeve van Nederlanders, in Duitschland gevestigd, slechts bewijzen van Nederlanderschap, door U.H.E.G. afgegeven (nationaliteitsbewijzen) uit te reiken." Jhr. mr. C. J. den Tex. Wegens zijne vele werkzaamheden, vooral als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, zal, naar wij vernemen, jhr. mr. C. J. den Tex zich bij de aanstaande verkiezingen voor de Twee de Kamer niet meer herkiesbaarstellen. (N. C.) Oranje-Nassau-oord. Naar wij vernemen is door den Raad van Beheer van het Sanatorium Oranje-Nassau-oord te Renkum benoemd tot directrice, mevrouw de wed. Graaf land, te 's-Gravenhage, ter opvolging van mej. R. Piebinga. die zich zich in het huwelijk gaat be geven. Commandant Lategan. Commandant Lategan, de Kaapsche rebel die niet naar de Kaapkolonie wilde terugkeeren, zoo lang gerecht en gevangenisstraf hem wachtten, en sedert het einde van den oorlog hier te lande heeft gewoond, heeft bericht gekregen, dat hij ongehinderd in de Kaapkolonie kan terugkeeren. Voor het Onderwijs in Transoranje. De heer F. J. D. Theijse te Amsterdam, pen ningmeester van het Christelijk-nationaal Boeren- Comité, heeft ten behoeve van al de Christelijk- nationale scholen in Transoranje (dus niet alleen voor de kerkscholen) van N. ontvangen de som van f5000. Uit Dordrecht, meldt men: Gister-namiddag zijn generaal Kritzinger en ds. Heerden naar België vertrokken, waar zij te Aalst het eerst zullen spreken. Als resultaat van hun bezoek aan Dordrecht namen zij f 700 mee. Oorlogsbodems. Naar wij vernemen, zullen de Friesland en de Piet Hein binnenkort in dienst worden gesteld; de eerste met bestemming voor Oost-Indië en de laatste voor West-Indië. Hbld. De Scheveningsche haven. Met het aanhoudend stormweer wordt 'ter voor de Verzandingen in de Scheveningsche visschers- haven niet beter op. De plaat aan den ingang der binnenhaven groeit sterk aan zoodat de be staande geul, welke naarmate zij den wal nadert toch al ondiep is, steeds nauwer wordt, terwijl die in de buitenhaven, aan welke de zandzuigers sinds eenigen tijd niet werken wegens stormweer en herstellingswerk, eveneens niet vrij van meerdere verzanding blijft. Daarvan is het gevolg dat 'tvoor de loggers en bommen, welken het gehikte binnen te loopen met het doel om klaar gemaakt, te worden voor de verschvisscherij, hopeloos wordt om weder naar buiten'te komen. Reeds liggen een viertal loggers kant en klaar met het trawlnet op zijde, maar men ziet meer en meer in, dat men zal moeten blijven liggen tot dat de geulen bevaar baar zijn en men meent dat daaraan bevorderlijk zou zijn, wanneer alvast werd aangevangen met de uitdieping van den binnenhavenmond. En dat men dit verwacht blijkt wel hieruit dat sedert gisteren en drietal stilliggende bomschui ten van de ligkade naar de loskade zijn verplaatst om in gereedheid te worden gebracht voor de kantvisscherij. In 't algemeen is men echter onder de belang hebbenden pessimistisch gestemd, dat in den eersten tijd de haven bruikbaar zal zijn en meent men dat men al zeer tevreden mag zijn als dit tegen April of Mei gelukt. Vanwege den aannemer wordt overigens druk gewerkt aan het voorzien in de beschadigingen welke de havenwerken door de jongste stormen ondergingen, vooral de basaltglooiing langs de binnenzijde van het zuiderhoofd. 350,000 frcs schade. Het Ilandelsbl. van Antwerpen meldt Op den Hollandschen Stuiver (Sas-van-Gent) staat, langs het kanaal, dicht bij Zelzate, de fabriek der Société Anonyme de Glaceries Néerlandaises. Daarnemens staat de verffabriek van de heeren H. en A. Krické Bo. Dinsdag-avond, rond halfnegen, is in de glasfa briek brand ontstaan in eene plaats waar afval lag. De timmerq is daarnevens. Daar ligt eene groote massa bout. meest fijne schafelingen, om glas in te pakken. Seffens sloegen de vlammen uit. Een stoker ging den machinist verwittigen, die de alarmfluit deed werken. Iedereen snelde ter plaats. De fabriek ligt in eene diepte, op honderd meters van het kanaal. In het gedeelte waar glas gemaakt wordt, werkt men dag en nacht. De werklieden, die aan den arbeid waren, snelden seffens ter plaats. Ladders werden gehaald. Weldra stond de smederij, die aan de timmerij paalt, in vlammen. Het dak stortte in. De bureelen van den meestergast der fabriek werden ook de prooi der vlammen. De meestergast en de machinist klommen bij middel van ladders op de daken. Zij kapten alles stuk om het vuur te beperken. Men wilde de brandspuit der fabriek halen, doch alle deuren waren gesloten. De wind blies uit het Noord-oosten. De vlammen sloegen dus niet over de hallen, waar men het glas maakt. De spuit van M. Wittouck, suikerfabrikant, werd gevraagd. Deze werkte weldra, alsook de spuit van de brandweer van Sas-van-Gent. Men trok water uit een put, die achter het gebouw ligt. Gendarmen moesten ter plaatse komen om de menigte op afstand te houden. De twee gebouwen stonden spoedig in vlammen. Hier worden de kisten met gepolijst glas, dat voor de verzending gereed staat, bewaard. Rond tien ure, vielen de daken der twee gebou wen in. Men verwichtigde de pompiers van Gent, die echter niet konden komen zonder eene toe lating van de Hollandsche overheid. De werklie den kapten de daken af. De fabriek is elektriek verlicht. Aan de machienen is geene schade. De elektrieke draden werden seffens afgesneden. Om half drie was alle gevaar geweken. De pompiers van Assenede waren ook toegesneld, doch zijn teruggekeerd, toen zij hoorden zeggen dat de brand op Hollandsch grondgebied was uitgebor sten. De voorraad glas, die vernield is, wordt op 2Ö0.000 frs. geschat. De totale schade beloopt 350.000 frs. Woensdag-namiddag was men nog altijd aan het spuiten. Het zal wel acht dagen duren voor men aan de opruimingswerken kan beginnen. De hitte van het gesmolten glas is onverdragelijk. Veel volk kwam den ganschen dag naar de plaats der ramp. Er zijn drie gebouwen totaal vernield. Aan twee andere is schade aan de daken. Het eerste gebouw is 100 meters lang en 15 breed, 't Gewelf van de kelders hieronder is ingestort. De twee anderen zijn even lang en twaalf meters breed. De fabriek is ge bouwd in 1899. In 1901 begon men er te werken 350 werklieden zijn er arbeidzaam, meest Walen, anderen zijn van Wachtebeke, Assenede, Echtvelde, Zelzate, Sas en Westdorpe70 van die werklie den zullen door den brand niet kunnen arbeiden. De firma bezit nog fabrieken in Frankrijk. De Middelb. Ct. meldt gister-avond De brand te Sas-van-Gent is nog beter afge- loopen dan hij zich eerst liet aanzien. Hij kon gestuit worden door het afbreken van het dak van de vijfde atdeeling der spiegelfabriek, zoodat de verbinding met het brandend gedeelte verbroken werd. Vier afdeelingen zijn uitgebrand en dus bleven zeven afdeelingen, het hoofdgebouw, de paarden stallen, de woningen en ketelhuizen, gespaard. De werkzaamheden in de fabriek zullen door het het incident geen belemmering ondervinden. Niemand heeft op zulk een goeden afloop durven hopen. Een ooggetuige schrijft aan de Middelb. Ct. nog het volgende Het bleek geen zeer gemakkelijke taak de spuiten goed geplaatst te krijgen, niet alleen omdat slooten, hoopen steenkool, enz. den weg zeer versperden, maar ook omdat eenige reeds op zich zelve staande muren dreigden in te storten. Dit kon echter, dit mocht ook voor de brandweer geen reden wezen werkeloos te zijn, zoodat men, het gevaar trotseerend, weldra een paar flinke waterstralen in de brandende machinekamer spoot. Waarlijk, een treurige aanblik bood die kamer. Die prachtige, dure, blinkende machines, stonden daar als reeds geroosterd te midden van een rook- en vuurzee. Er door heen kon men echter nog de wijzers zien, die de atmospheer aangeven, waarop men Dinsdag-avond te circa tien uur nog 7 atmospheeren kon waarnemen, zooals een des kundige zich uitdrukte. En dat, nadat de stoom reeds vijf kwartier lang ontsnapte. Het ontsnappen van den stoom, dat met een akelig geluid gepaard ging, ongeveer het zware getoet der zeestoomschepen, duurde tot circa middernacht. Op dat uur bewoog zich nog steeds een massa volk op en om de plaats van het onheil. Zelfs uit gemeenten, twee of meer uur van Sas van Gent, waren toen nieuwsgierigen. Thans ligt daar de massa, smeulend nög en alles door elkaar. De drie rechterloodsen zijn totaal uitgebrand, de vierde en vijfde hebben hun dak nog, doch leden inwendig ook veel schade. Ingestort en geheel uitgebrand is de ma chinekamer. De oorzaak van den brand ligt in het duister, wel echter weet men dat de brand in de timmer- loods was ontstaan. De aanvankelij k kleine vlam trachtte men met emmers water tejblusschen, doch toen dit faalde, zocht men de spuit der fabriek, die echter, waarschijnlijk door zenuwachtigheid van hen die zochten, niet spoedig gevonden werd. En toen men ze had, hielp aan het brandende gedeelte geen blusschen meer. Het particulier eigendom der timmerlui, dat zich in de timmerloods bevond, is grootendeels gered. Wij vernamen dat het afgebrande spoedig weer zal opgebouwd worden. Ongelukken. Te Heerewaarden is het 8-jarig dochtertje van G. H. V. op straat uitgegleden. Door dien val kreeg zij hersenschudding, waaraan zij een dag later overleed. Eergister-avond zijn de schipper v. d. Heide en zijn zoon bij de Wedderklap te Oude Pekela in het Kanaal geraakt. De vader wist zich te redden, doch de zooo verdronk. Te Borsele is een ingezetene, de heer J. I., na het gebruik van mosselen plotseling ongesteld geworden en twee dagen daarna overleden. Schiedam, 13 Januari 1905. Heden is door de politie gearres teerd de 63-jarige koopman H. E. die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor f 1 boete, subs 2 dagen hechtenis. Daar hij de boete niet kon betalen, is hq naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Een bewoner van de Stationsstraat heeft gister bij de politie aangifte gedaan, dat men, terwijl hij met zijn vrouw naar een bruiloftspartij was, uit zijn woning een zilveren heeren-remontoir heett ontvreemd. Uit het leger. Twee miliciens van het 9e reg. inf. te Leeuwarden, die tijdelijk te Amster dam zijn gedetacheerd, zijn zonder verlof naar Leeuwarden teruggekeerd, omldat naar hunne mee ning de voeding en de ligging te Amsterdam onvoldoende zijn. Zij zijn onder behoorlijk geleide naar Amsterdam teruggebracht. Twintig kinderen. Een huisvader in de gemeente Reeuwijk (bij Gouda) deed aangifte van de geboorte van zijn twintigste kind. Van dit twintigtal (allen uit één huwelijk) zijn er nog zestien in leven. S t o r in. De storm heeft hoogstwaarschijnlijk te Groningen ook een drietal gezinnen in rouw gedompeld. De drie gebroeders, kapitein P. Jan nes, verliet namelijk begin December met een lading haver de haven van Pilau met bestem ming naar IJstad, in Zweden. Sedert dien tijd heeft men noch van schip, noch van bemanning iets méér vernomen. Onder de bemanning bevond zich een Duitscher. Fooien. Dat zou een curicuse oplossing van de kwestie der nieuwjaarsfooien voor telegram- en postbeambten wezen, als algemeen werd wat tot dusver afzonderlijk voorgekomen is: eene vrouw schelt aan eene woning aan, noemt zich „de post" en vraagt een nieuwjaarsfooi. „Mijn rnan", zegt ze, „mag niet wachten en niet vra gen; ik wel." Zoo'n handig vrouwtje! Maar was ze wel de vrouw van een brievenbesteller? Sen a tie wekkende arresstatie. Uit Nieuwepekela wordt aan de Veend. Ct. gemeld: In verhand met de gevangenneming van Alida H. M.,' eerst weduwe van den landbouwer Harm Hommes, te Muntendam, en laatst gehuwd met nu wijlen den graanhandelaar en wethouder Feu- nekes alhier, verdacht van verduistering van ef fecten, is door den wachtmeester van Munten dam een uitgebreid onderzoek bij familieleden te Muntendam ingesteld en naar men zegt, met goed resultaat. Gisteren zijn reeds 4 getuigen voor den rech ter van instructie te Winschoten gehoord. De aanklacht tegen de wed. F. is ingediend door den heer de Grooth, architect te Winscho ten, wiens echtgenoote is uit het eerste huwe lijk van den heer Feunekes, en dus een stief dochter van verdachte. De effecten moeten te Stadskanaal verzilverd zijn en het verduisterd bedrag moet eenige dui zenden guldens bedragen. De gearresteerde zou binnenkort huwen met den weduwnaar Blaauw te Kropswolde, waar zij bij haar arrestatie ver blijf hield. Jacht op schadelijk wild: Te Hilvarenbeek zoo schrijft men uit Til burg doet zich het volgend getal voor: Bij het kasteel Groenendaal behoort een heerlijk jachtreclit van circa 5000 II.A. De boeren, eige naars dezer gronden, togen immer, voorzien van eene permissie tot delging van schadelijk wild, ter konijnenjacht, tot in 1900 de rechtbank te Breda besliste, dat de boeren daartoe geen recht hadden. Van dien tijd af waren de vruchten des landmans meedoogenloos aan dezen vijand van het akkerbedrijf overgeleverd. Ten spijt van de rechterlijke uitspraak trachtten intusschen de boeren nog zooveel mogelijk den verwoester van hun erf te houden, al liepen zij ook gevaar zich een vonnis op den hals te halen. Evenwel, de strijd was hopeloos. Gansche roggeakkers werden kaalgevreten. Van eene aanplanting van 60.000 mastplan ten op het landgoed van den heer N. v. Dijk te Diessen is bijna geen enkele meer te vin den. Sommigen, wien het bedrijf daar ter plaatse onmogelijk werd gemaakt, brachten dit naar elders over. Op 24 Dec. des vorigen jaars, besliste de Hooge Raad evenwel, in een dergelijke zaak, die voor de rechtbank te Zierikzee voorkwam, ten gunste der boeren. Nauwelijks was dit besluit bekend, of de eigenaars der gronden, behoorende tot het heerlijk jachtreclit, trokken uit ter verdelging van het schadelijk wild. Tegen de jagende boeren, schoon in 't bezit van een permissie is nu echter proces-verbaal opgemaakt, en men wacht met belangstelling den afloop af. Oude menschen in Noord-Afrik a. Terwijl in Europa honderdjarigen tot de zeldzaam heden behooren, is het in gansch Marokko, Algerië en Tunis volstrekt niets ongewoons, als men over de honderd jaar oud wordt. Menschen van 70 en 80 jaar worden beschouwd als nog beneden den gemiddelden leeftijd te zijn. Een Engelsch toerist verhaalt in een Londensch blad, hoe een 70-jarig koopman hem het drievoudige van den waren prijs wilde vragen met betuigingen als deze »Bij den baard van den profeet moge mijn grootvader sterven, wanneer het niet waar is wat ik u zeg"- Uit andere informatiën bleek, dat de 70-jarige nog een grootvader had, die HO jaar oud was en nog zijn dagelijkschen arbeid verrichtte. Op markt dagen verscheen hij geregeld ter markt. Men zegt, dat de menschen in genoemde lan den zoo oud worden, doordat het leven der Muzelmannen in Afrika zoo kalm daarheen vliedt. Alles geschiedt daar met de grootste gemoedelijk heid, ook het oud-worden. Wanneer iemand 70 jaren oud is, dan is hij de eerste jeugd te boren en wordt niet meer tot de knapen gerekend. Pas wanneer hij 90 jaar oud is, verwacht men, dat hem de eerbied zal worden betoond, welken men den grijsaard verschuldigd is, en ook dan moet hij nog achterstaan bij den honderd-jarige, die overal voorgaat. Op het land komen honderdjarigen vaker voor dan in de stad. Ook komen onder hen vele vrou wen voor. Vele Berber-stammen spannen hoogbe jaarde vrouwen nog samen met den os en den ezel in het juk en het bloed van den Europeeschen reiziger gaat aan het koken, wanneer hij de eer waardige grootmoeders en overgrootmoeders ziet, die als trekdieren worden gebruikt. Dezen gevoelen echter het vernederende van het werk niet. Ook is de arbied niet zoo zwaar als hij lijkt. Van Maraboes of heilige mannen, die bij de heilige tempels en graven worden aangetroffen bereiken er dikwijls een ongelooflijk hoogen ouder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2