Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Agenda Posterijen en Telegrafie. Faillissementen. Koloniën. St. Josephsgezelle n-V ereeniging. eigen vrienden bekennen, dat het niet langer aan het bewind mag blijven. Het moet er dus uittrekken. L'Eclair zegt, dat het de plicht is van den president der republiek, 's lands wil te vertol ken en een einde te maken aan de verklikking. Het kabinet ligt op sterven. L'Autorité schrijft, dat de Kamer niet heeft gewild, dat het kabinet viel ten gevolge der verklikking, welke dagteekent van het kabinet- Waldeck. Le. Soleil, eveneenseen oppositie-orgaan, be weert, dat eens te meer de Kamer zich mede plichtig maakte aan de eerloosheden, welke wor den afgekeurd door het land. SPANJE. De veelbesproken reis van koning Alfonsus naar het buitenland zal nu toch, volgens de Impar tial, einde April beginnen. Den lsten Mei komt hij|t e Parijs aan, waar hij tien dagen denkt te vertoeven. Daarna komen Berlijn en Kiel aan de beurt. Later bezoekt de Koning nog Londen, Am sterdam en Brussel. De heele duur van de reis is op zes weken berekend. ITALIë. Koning Victor Emmanuel heeft 100.000 lire gegeven voor de tentoonstelling, die in 1906 te Milaan zal worden gehouden ter gelegenheid van de opening van den Simplon-spoorweg. MAROKKO. Zaterdag is het Fransche gezantschap uit Laraiche naar Fes vertrokken. De gemeenschap met de kust zal door postduiven in stand worden gehouden. ZUID-AFRIKA. Lord Milner heeft als scheidsrechter in de waterkwestie te Johannesburg uitspraak gedaan. De eisch tot schadevergoeding voor onteigening ten bate van de watermaatschappijen is verlaagd tot 1,800,000. Maar ook deze som zal beletten, dat de waterprijs verlaagd wordt, omdat de som, voor de ontginning vereischt, de raming over schrijdt. Officiëeie berichten. De heer A. C. van der Hoop, consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, met verlof hier te lande, zal vóór zijn terugkeer naar zijne stand plaats voor belanghebbenden te spreken zijn aan het departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, op Donderdag 19 dezer, van 10 12 uren des voormiddags en van 24 uren des namiddags (Stct.) De minister van Buitenlandsche Zaken brengt, met verwijzing naar de mededeeling, voorkomende in no. 177 der Staatscourant, dd. 30 Juli 1904, ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens be richt van ilr. Ms. zaakgelastigde en consul-gene raal te Caracas, de extra-belasting bij den invoer in Venezuela van alcoholische dranken geheven, bij decreet van 14 December 1904 als volgt is veranderd De onder 1) genoemde brandewijnen zijn in twee soorten gesplitst en betalen als volgt: la brandewijn en ander gedistilleerd van niet meer dan 21° Cartier, B 0.50 per flesch van 7/io liter, benevens Bs 0,05 voor eiken graad Cartier hooger. lb. op brandewijn uit cocuy vervaardigd (agu ardiente de cocuy) van niet meer dan 21° Cartier B 0,70 per flesch van 7/io liter, benevens Bs 0,05 voor eiken graad hooger. (Stct.) Diner. Het diner, door de leden van den Raad van State aan den vice-president van dat college, jhr. mr. van Swinderen, aan te bicden en waaraan ook Z. K. H. de Prins, adviseerend lid van den raad, werd genoodigd welk gastmaal aanvan kelijk was bepaald op 24 dezer is uitgesteld, vermoedelijk tot 14 Februari. De Saksische Missie. De leden der Saksische Missie kwamen heden ochtend te 10 uur per staatsspoor te 's-Graven hage aan. Aan het diner, dat Donderdag a.s. in het ge bouw der Duitsche legatie ter eere dezer buiten gewone zending wordt gegeven, zullen mede aan zitten de minister van Buitenlandsche Zaken en eenige Hofdignitarissen. Na afloop van dat diner zal minister Melvil te zijnent een receptie houden, welke door de leden der Missie zal worden bezocht. Het Vredespaleis. De Londensche correspondent van de N. Ct. meldt, dat reeds twee architecten zijn aangewezen, om mee te dingen als ontwerpers van het Vre despaleis. Sir Aston Webb is de ontwerper van het gedenkteeken voor koningin Victoria, hij bouwde de school voor adelborsten te Dartmouth, de nieuwe school voor de Bleu Coat Boys, en heeft in of bij Zuid-Londen zelf heel wat gebhuwd de mannen van zaken kennen het best het Insti tuut voor chartered accountants in Moorgate Place. jare van het Duitsche eskader aan de Nederland- sche wateren, verschillende onderscheidingen ver leend. De Scheveningsche haven. Men moet onder de reederij te Scheveningen niet zeer ingenomen zijn met de in de ontwerp verordening voorgestelde havengel en, welke te hoog worden geacht in verhouding ook tot de prijzen dusver te Maassluis en Vlaardingen betaald. Het verschil wordt te groot geacht. Ook gaan er stemmen op voor uitdieping van de binnenhaven zelve, in welke wegens de aanhou dende verstuivingen en indringen van zand uit de buitenhaven veel zand staat. IJs. De Zuiderzee tusschen Marken en Volendam was gister dichtgevroren. Uit Urk van gister: Er is ineens veel jong ijs in zee. De postboot kon Urk niet aandoen. De waterstand is buitengewoon laag. Uit Lexmond De Lek was gistermorgen voor een vierde be dekt met drijfijs, water vallende. De scheepsbrug te Vianen is gistermorgen reeds weggenomen. IJs-ongelukken. Gister-ochtend is te Vlissingen een twaalfjarig knaapje, A., door het ijs gezakt en verdronken. Te DrievVegen(Zeeland)zijn eergisterenmiddag twee jongens, een van 14 en een van '10 jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Een 10-jarige knaap, zoon van den arbeider P. de Leeuw, te Nes (N.-H.), is door. het ijs gezakt en verdronken. Ongelukken. Te Deventer is men zeer onder den indruk van een treffend ongeluk dat een geacht jongmeqsch, den heer J. v. E. Zaterdag-avond tijdens een par tijtje in de Binnen Sociteit is overkomen. Tengevolge van een val van de trap, is hij, zonder tot bewustzijn te komen, eenige uren daarna overleden. Schiedam, 17 Januari 1905. Volksbndhuis. In de week van 9 15 Jan. 1905 werden geno men 208 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 36 regen 9 regen 106 school 30 kinder» a3ct!2 Door tl e M a a t s c h a p p ij »N u t r i c i a," fabriek van Melkproducten te Zoetermeer, is aan de firma Ingelse en Co alhier de levering opge dragen van een Cornwallstoomketel van 60 M2 verwarmingsoppervlak en 8 atmospheer stoomdruk en van een stoommachine van 45 effectieve paar denkracht. Bij de examens, gehouden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienóen- Vereenigingsn, z(jn uit deze gemeente geslaagd voor boekhouden de heeren P. v. Meurs, N. H. De Roo en VV. Smoor; voor Fransche handelscorres pondentie de heer J. M. J. Jansen voor Engelsche handelscorrespondentie de heer C. Metzelaar. Hedenmorgen is in een logement alhier aangehouden de 53-jarige koopman P. H., die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor f2.— boete, subs. 2 dagen hechtenis, ter zake van openbare dronkenschap, hem opgelegd door het Haagsche kantongerecht. H. ontkende zijn straf, zoodat hij naar Den Haag werd overgebracht, waar hij ter beschik king van den ambtenaar van het Op. Min. is gesteld. Door de politie alhier is opge spoord de daderes van den diefstal van een zilve ren heeren-remontoir in de vorige week ten nadeele van M. in de Oosterstaat gepleegd. Het horloge is in beslag genomen. Proces-verbaal wordt opge maakt. De drie Rotte rdamsche jongens, die in het bureau van politie alhier waren opge sloten, ter zake van diefstal, zijn gister na verhoor en opgemaakt procesverbaal weder op vrije voeten gesteld. Onderscheidingen. Naar men verneemt zijn door den Duitschen Keizer, in verband met het bezoek ten vorige n Op den trein geschoten. Tusschen Voorschoten, en Den Haag is op trein 113, van Amsterdam komende, geschoten. Het schot trof een raam van een 3e klasse-wagen, zoodat een scherf door den coupé vloog. Gelukkig is er nie mand getroffen. Het schot kwam vermoedelijk van uit een juist passeerenden trein. fS H e t mes. Zaterdag-middag vervoegde zich bij de politie te Dordrecht een 18-jarige jongeling, met de mededeeling dat hij bij een twist tusschen zijne ouders was tusschenbeide getreden en zijn vader met een mes een drietal hoofdwonden had toegebracht. Hij kwam dat zelf maar vertellen om dat het geval toch spoedig genoeg bekend zou zijn. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld, waar uit de juistheid van 'sjongelings verhaal bleek zijn vader had zich reeds onder behandeling van den geneesheer Benjamins gesteld. De dader is daarna in verhoor genomen en aan het bureau gehouden. Gister-voormiddag is hij ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Laag water. Men meldt uit Gouda Het water 'dn den Use], en daardoor ook in de binnenwateren en grachten, was gisteren zóó laag, dat verscheidene fabrieken niet konden wer ken. Van de kaarsenfabriek en de garenspinnerij o.a. liep een groot gedeelte van het personeel werkloos rond, terwijl ook vele bleekerijen moesten worden stop gezet wegens gebrek aan water. De peilschaal in den IJsel teekende met de vorige week een verschil in waterhoogte aan van bijna 4 meter. Vergiftiging? Naar men meldt, zijn te Halfweg verschillende personen uit een gezin en- gesteld geworden, na het eten van gedroogde appelen, die te Amsterdam waren gekocht. De politie heeft den aanwezigen voorraad appelen bij dien winkelier in beslag genomen. Verschrik kei ij ke schipbreuk. In de Vlaamsche Gazet worden uitvoerig beschreven de lotgevallen van de bemanning van de Texas die in den nacht van 24 op 25 December schip breuk leed, 280 mijlen ten noord-oosten van de Azorische eilanden. Bedoeld schip was met 33 koppen bemand en was op weg van Dantzig naar Galveston. De woeste zeeën sloegen het schip zoo lek, dat het binnen enkele minuten zonk. In alle haast, werden drie booten met beschuit en water gevuld, en nadat de mannen in de booten gesprongen waren, liet men het schip aan zijn lot over. Door de hooge zee sloegen twee booten om, waardoor de twintig inzittenden verdronkon. In de derde boot bleven nu alleen 12 matrozen en de kapitein over. Veertien dagen lang zwierven de ongelukkigen rond, geheel en al veriaten, in een kleine boot, op den Atlantischen Oceaan. Reeds op den zeven dag was het laatste stukje brood opgegeten en de laatste druppel water gedronken. Het lijden der mannen ving toen eerst goed aan. In hun wanhoop dronken zij zeewater, waar door zij ontzettend leden. De ellende werd al erger en erger. Sommige mannen werden krankzinnig, een matroos sprong over boord. Den dertienden dag wilden de uitgehongerde wezens in hun tot waanzin gedreven wanhoop een van hen slachten, om zoodoende dan toch maar iets te eten te hebben. Den veertienden dag, toen men alle hoop op redding had opgegeven daagde de Mercedes op, die hen met veel moeite aan boord heesch. De Mercedes ontmoette eenige dagen later de Zeno op weg naar Waterford, die de ongelukkigen overnam en hen zoodoende eindelijk in Engeland weder aan wal bracht. der publieke vermakelijkheden, concerten, ten toonstellingen, vergaderingen enz. ROTTERDAM: Groote Schouwburg. 17 Jan. 8 u. Rotterd. Tooneelg. »De Familie raad". 18 Jan. 8 u. Opera »Italiana Lucia di Lammer- moor". Tivoli Schouwburg. 17 Jan. 8 u. Haarlemsch Tooneel. «Schakels". 18, 19 en 20 Jan. Vereen. Rott. Tooneelisten De Gebochelde. 19 Jan. 8 u. Rotterd. Kunstkring. Concert. Groote Doelezaal. 18 Jan. 8 u. Feestuitvoering door het Dameskoor Capella en Rotterdams Kinderkoor. Lijst van brieven, over de le helft der maand Januari, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Schiedam. Mej. J. M. Muijs, Amsterdam. Mej. M. van Veen, Delfshaven. J. B. Rijnten, Langstraat. Briefkaarten. J- Pascal, Amsterdam. W. v. Kruining, Hilligersberg. J. v. d. Berg, Rotterdam. Wed. J. W. Jansen, id. W. v. d. Wal, id. J. M. v. d. Berg, id. Buitenland. Le Daijer Nottelaum, Aachen. G. Sassenheim, Elberfeld. N. Braun, Ixelles. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Amsterdam, 13 JanuariJ. G. van Teeseling, te Amsterdam. Rechter-commissarismr. P. Co- ninck Westenbergcuratormr. L. S. G. de Hartog. 's-Gravenhage, 13 Januari. J. van Deelen, ma trassenmaker en stoffeerder, te 's-Gravenhage. Rechter-commissarismr. E. II. E. Brantscu rator: mr. J. C. Witteveen. J. A. Strickling, pensionhouder, te 's-Graven hage. Rechter-commissarisjhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten; curator: mr. II. de Ranitz. Winschoten, 13 Januari. Harm Tuin, koopman, te Zuidbroek. Rechter-commissarismr. H. Hesse curator: mr. R. Ph. Veenhoven. Geëindigd: Wijnand Stoof, te Amsterdam; Jac. Hamilton, broodbakker te Vlaardingen; C. M. van Kimme- naede, wed. J. J. Koehorst, winkelierster, te Roer mond. Opgeheven: J. Lansdorp, te Amsterdam. Verzoekomsurséancevanbetaling: De naamlooze vennootschap Eerste IJmuider Haringvisscherij, voorbeen H. van Blaaderen, ge vestigd te IJmuiden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Maandag 16 Januari. Uitgesproken: Arie Johannes van Nieuwenhuijzen, koopman en winkelier in aardappelen, Warmoezierstraat 52, aldaar. Rechter-commissarismr. K. W. Bre vet; curator: mr. J. G. L. Nolst Trenité, advo caat en procureur, aldaar. (Uit de Mail.) Atjeh. Uit Batavia werd den 17den December aan de Deli Ct. geseind Bij het toezicht op het vaccineeren in de onmiddellijke nabijheid van het bivak Geudong is luitenant J. Oudsburg door een Atjehschen jongen van 12 jaar plotseling meteen pinangmesje door een steek in den buik zwaar verwond. Uit Koeta-Radja wordt dato 11 December aan de Java-Bode geseind Bij het omsingelen van de gampong Tjirih en Doewé-Doewé, in Pidië, door eene marechaussee patrouille onder den le-luitenant J. E. W. Verschuir, werd een inlandsch marechaussee gewond In de handen der onzen vielen zes gesneuvelde tegenstanders, munitie en blanke wapens. De dezer dagen nabij Geudong door een jeug digen knaap verwonde le-iuiten*nt der infanterie J. Oudsburg is buiten gevaar. Z(jn toestand is zeer gunstig-. Het gouvernement Sumatra's West kust opgeheven! Een telegram uit Batavia meldt aan de Deli Ct. Het Bat. Nbld. verneemt, dat de gouverneur van Sumatra's Westkust zal aftreden en worden opgevolgd door een resident. Ook onder de jongere ambtenaren op de Westkust zal een verplaatsing geschieden. Een Japanner te Era ma haven aan gehouden. Een Japanner, die met de Atjeh- boot den 9en December van Padang vertrok, heeft volgens de Sumatrabode, het genoegen mogen smaken, de aandacht van politie en justitie op zich gevestigd te zien. Te Emmahaven werden zijn goederen aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen en toen vond men in zijn koffer een gedruk te kaart van Sumatra en een schetskaartje. De eerste verklaarde de Jap te Singapore gekocht te hebben, om zich in dit land te kunnen orienteeren en het tweede zelf vervaardigd te hebben, voor stellende plaatsen op de kust van Malakka, welke door hem bezocht zijn. Vervolgens liet men den ontdekkingsreiziger ongemoeid vertrekken. Het vroeger medegedeelde telegram van het Indische Nieuws v. d. Dag blijkt dus, op z(jn zachtst uitgedrukt, sterk overdreven te zyn. Borneo. Aan de Deli Cl. wordt dato 17 December uit Batavia geseind Per Glatik en Hazewind zijn gisteren drie brigades maréchaussee onder luitenant Christoffe 1 van Olehleh naar Bandjermasin vertrokken. Donggola. Uit Weltevreden wordt dato 21 December aan de Sumatra Post geseind Uit Makassar wordt aan het Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië geseind, dat het flottielje vaartuig Borneo van Kongala (Donggola) is terug gekeerd met het bericht dat met alle vorsten contracten zijn gesloten, uitgezonderd twee, die, onder suzereiniteit staande van den vorst van Benawa, weigerden hun opwachting te maken bij den gouverneur C. A. Kroesen. Een poging hen daartoe te dwingen, gaf aanleiding tot een klewang- aanval op de soldaten, die drie-en-veertig man neerschoten. Onzerzijds werden gewond de korpo raal Itink en twee inlandsche fuseliers. Aan de Deli Ct. werd nog uit Batavia geseind De troepenmacht, die de weerspannige hoofden van Donggola zou oplichten, omsingelde de woning van den vorst. Een Europeesche en drie inlandsche fuseliers werden onzerzijds gewond, de vjjand had 18 dooden en vele gewonden. ,j Singkel. Uit Singkel wordt aan het Adv.blad v. Atjeh geseind Volgens ingekomen berichten is Pankalan Belegen (boven Singkel) 19 December om 8 uur v. m. door een bende van ongeveer 90 Batakkers uit de Kepaslanden aangevallen en geplunderd. De bevolking is in het oerwoud gevlucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2