Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Donderdag 19 Januari 1905 No. 8108. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. FEUILLET ON. 14) ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. A\: I; 111 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van '16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 ceut per regel. Voor herhaaldelijk ad verteereu worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van C. II. Windhorst, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij staande aan den Noordvestsingel no. 123 kadaster sectie 11 no. 108, door plaatsing daarin van een stoom waterketel' met een verwarmingsoppervlak van 11 M2 Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2den Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löden Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Üe Secretaris. V. S1CKENGA. 19 Januari. Een aanvallend» beweging der Russen op til. Het plan dat Koeropatkin wordt toegeschreven, o.m. aan te vallen, wordt in St. Petersburg nog druk besproken. Langs de geheele Hoen-ho, d.w.z. aan hun rechtervleugel, geven de Russen blijk van de grootste roerigheid. Zij werpen er verschan singen op die bestemd zijn, om bij een terugtocht den vijand te stuiten, Terzelfdertijd sturen zij groote massa's ruiterij de groote vlakte in die van de Hoen-ho naar den spoorweg loopt, om door mid del van dat bewegelijke gordijn hunne bewegingen voor de Japanners te verbergen. Eindelijk, kwellen zij zonder oponthoud den vijand aan zijn rechter vleugel, ten O. van Baniapoetse, om hem tot versnippering van zijne krachten te dwingen, hem daarbij steeds in het onzekere latende aangaande het punt waar de aanval werkelijk zal begonnen worden. Het schijnt naar hetgeen men te Petersburg verzekert dat Koeropatkin, steu nende op zijn overmacht aan ruiters en geschut, een beslissenden slag wil trachten te slaan in de vlakte van de Hoen-ho. Hij zou 350,000 infante risten onder zich hebben. Daarmee vallen vanzelf de onrustbarende geruchten, volgens welke hij nauwelijks 200,000 man infanterie onder zijne bevelen had. Er zouden dan ook, volgens den correspondent van de Echo de Paris, reeds meer dan 650,000 man naar den oostelijken oever van het Baikalmeer gezonden zijn, en deze stroom houdt maar eiken dag aan. Generaal Grippenberg zou, in de vlakte van de Een Oost-Aziatische vertelling. Ik zette tafel en stoel zoover mogelijk weg om niet te hooren wat er misschien volgen zou. De kapitein was weer op de brug, met zijn pijp in den mond en een half komischen grijns op het gezicht. Het scheen mij toe, dat hij een oogje tegen mij1 knipte. De koffie kwam niet éii ik stond op om een praatje met hém te maken; ik moest wel of ik wilde of niet de ernstige beslissende stem hooren van den man beneden, nu en dan afgebroken door eeni- ge luide, krijschende woorden van de vrouw. Op eens klonk er een gil zoo scherp en oorverscheurend, dat iedereen aan boord ervan had moeten opschrikken en toch bewoog zich niemand. Toen volgde er een geraas, alsof de tafel omver werd geworpen, hetwelk onmogelijk was, daar ze aan den vloer was vastgemaakt. En nu hooide ik die zenuwachtige uitbarsting, half gil, half snik van eene vrouw, die in doods angst, verkeert, waarop üc werktuigelijk naai de kajuitstrap snelde. Daar ontmoette mij juffrouw Stretton, die hare armen wijd uit spreidde om mij tegen te houden. De smeekende Hoen-ho, met zijn vier Europeesche legercorpsen en veldartillerie den aanval leiden. Linjewitsj en een gedeelte van het leger van Kaulbars zouden midderwijl de linies ten Z. van Moekden bewaken, terwijl de rest van het leger van Kaulbars den rechtervleugel van de Japanners zou verontrusten. Koeropatkine zal dan, in het centrum staande met het gros van zijne strijdmacht, links of rechts hulp brengen, al naar dit noodig blijkt. »De naderende slag, die zich van den oever van de Hoen-ho tot ten O. van Baniapoetse zal ont wikkelen, over een front van 80 K.M., belooft nog bloediger te worden dan die van de Sjaho. »Meer dan een millioen menschen zullen daar op elkaar botsen, met een schok die zijn weder gade niet beeft in de geschiedenis van de heden- daagsche oorlogen" enz. Aldus dreigt men te Petersburg. RUSLAND. Grooto werkstakingen. In. Rusland zijn op verschillende plaatsen groote werkstakingen uitgebroken. De staking, aan de fabriek van Poelilof te Petersburg, van welke onderneming meer dan de helft van de aandeelen in handen van de regee- ring zijn, en waar men kanonnen giet, machines, waggons en veel oorlogsmateriaal maakt, wordt als een ernstige gebeurtenis beschouwd. De staking is, gelijk men weet, uitgebroken omdat, vier werklieden, leden van het bestuur van de vakvereeniging, waren ontslagen. Der tienduizend arbeiders lieten toen het werk in den steek. Daarna staakten ook 40.000 werk lui van de fabriek Oboetkof, die aan den staat behoort, en enkel regeeringsbestellingeii uitvoert. De beweging dreigt zic-h uit te breiden tot alle scheepsbouwvverven en werkplaatsen, waar be langrijke bestellingen van oorlogsmateriaal on der handen zijn. De Westnik meldt dat gisteren ook de werk lieden van de fabriek van Stieglilz, ten getale van 8000, het werk hebben gestaakt; zij ver langen een achtuurswerkdag. De werklieden van de Nefski-scheepswerf, 12.000 in getal, hebben in een eergisteren-nacht gehouden vergadering, om de eischen der werk lieden van de fabriek van Poetilof en der Fransch- Russische werkplaatsen te steunen, besloten gis teren het werk te staken. De gouverneur van de stad verscheen gisteren bij1 de werklieden op de scheepswerf, en vermaande hen, zich rustig te houden. De directeur der Fransch-Russische werkplaatsen had eergisteren aan de werklieden eenige tegemoetkomingen toegezegd; gisteren ver klaarde hij1 echter plotseling dat hij geen tege moetkomingen kon toezeggen, en dat hij de eer gisteren toegezegde moest intrekken, daar hij deze zonder toestemming van den gouverneur der stad had beloofd. De Nefski-fabriek Is in den laat- sten tijd, tengevolge van groote regecringsorders, in een uitmuntende positie. Er worden door te- blik, welke ik reeds vroeger had opgemerkt, lag wederom in hare oogen en ze zeide met zach te stem „Ga niet naar beneden. Ge kunt er geen goed doen." „Is er iemand bezeerd'?' vroeg ik. „Neen, neen. - Maar ga niet naar bene den." Ik ging terug en nam weer plaats in mijn stoel. Het gesnik hield op en mijnheer Hem- ster verscheen boven aan de kajuitstrap met een vastberaden uitdrukking op het gezicht en riep tot den kapitein: „Korea!" VI. Het uitroepen van dat, ééne woord was als het uitspreken een ar tooverformule in de Ara bische legende. De drukkende stilte werd op eens afgebroken door leven en beweging. Een kleine stoommachine begon te puffen en te blazen en de ankerketting kwam rinke lend in de hoogte. Daarna waarschuwde het welluidende geklin gel van een bel, den machinist zich gereed te houden. Het scheepsvolk borg het anker op het voorschip. Nog een belgerinkel benéden en de machines begonnen ie werken, terwijl de voorsteven van het jacht langzaam de verwij derde heuvels scheen opzij te schuiven en in beweging te zetten. Voor een bereisd man als ik, is er iets op- genwoordig onderzeesche booten, type Protector gebouwd, waarvan een gedeelte reeds klaar is. t erder wordt er een geheim mechaniek onder leiding van een Amerikaansch monteur gemaakt. De fabriek heeft o-ok nog verdere opdrachten der regeering, welke in de twee eerste maan den uitgevoerd moeten worden; ook staan twee groote oceaanbooten van het type der stoom schepen van de vrijwillige vloot, alsmede een aantal torpedo- en kanonneerbooten op de hel ling. Reuter seint d.d. 18 Januari uit Bakoe: De werkstaking der werklieden is tengevolge van het tegemoetkomen der werkgevers, bij gelegd. De Westnik behelst een do.or den Tsaar goed gekeurde aanschrijving 'van den minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de hoofden van de gou vernementen, waar samensprekingen gehouden zullen worden over de herziening van de wet gevende maatregelen voor den boerenstand. De aanschrijving verklaart dat het onjuist is om aan te nemen dat het keizerlijke besluit van 25 De cember 1.1. de grondslagen voor een herziening geheel en al gewijzigd en verdere beraadslagin gen overbodig gemaakt zou hebben. De ockas sluit volstrekt niet uit dat de deputaties van den boerenstand, die zich van oudsher gevormd hebben, blijven bestaan. De oekas handelt slechts over de naleving en verwezenlijking van de in de wet van 1861 aangegeven beginselen. In de conferenties moet volkomen vrijheid van gedachte heerschen, opdat de ware. opvattingen van de mannen die vertrouwd zijn met de be hoeften van den boerenstand, ten volle tot uiting komen. Naar de Westnik uit goed ingelichte bron mededeelt is het in het buitenland verspreide gerucht dat de minister van Binnenlandsche Za ken, prins'Swiatopolk-Mirski, zijn verzoek om ont slag heeft ingediend, onwaar. Bij het zemstvo te Saratof is een adres, adres, onderteekend door boeren, landeigenaars, burgers en anderen, ingekomen, waarin de onder teekenaars ten getalè van 10.000 verklaren dat zij hunne instemming betuigen met de be sluiten, die in December jl. door de vertegen woordigers der zemstvo's te St. Petersburg ge nomen zijn. ZWEDEN. In de gister bij de opening van den Rijksdag voorgelezen troonrede wordt gezegd dat de be trekkingen met vreemde mogendheden voortdu rend zeer goed zijn. In het afgeloopen jaar zijn arbitxage-tractaten gesloten met Frankrijk, Enge land, België, Rusland en Zwitserland. Over de invoering van afzonderlijke consultaten van Zwe den en "Noorwegen valt te zeggen 3at zij zoover is opgeschoten, dat men verwacht de Uitkomst van de onderhandelingen binnen korten tijd aan den Rijksdag voor te leggen. Verder zal inge diend worden een wetsontwerp tot uitbreiding wekkends in het eerste gestamp van een ma chine aan boord van een schip, lid betee- kent nieuwe tooneelen, nieuwe ervaringen. Vaar wel Nagasaki en ellende, ja, somtijds wan hoop! Toch gevoelde ik iets in mijn hart voor die oude handelsstad, met hare aardige schil derachtige inwoners, wier bekwaamheid in za ken, toch alle gevoel niet in hen heeft ge dood. De man die met zijn bevel at die veran dering teweeg had gebracht, liet zicli luste loos in zijn gewonen armstoel vallen en leg de de beenen kruiselings over de borstwe ring. Er was iets in zijn houding, dat me waar schuwde hem niet. te storen. Ik leunde dus over den anderen kant van het jacht, en keek naar de wijkende stad. Hot. schip beweeg zich zonder schokken en ta melijk snel. De trilling der machines was bijna niet waar te nemen en alles gaf iemand den indruk, of er een groote kracht bewaard werd, waarop men zicli in geval van nood verlaten konde. 1 Buiten de baai gekomen, nam de kapitein den koers vlak west, alsof hij de ondergaande zon wilde nastoomen. Ik veronderstelde, dat hij de voorkeur gaf aan een veilige boven een snelle reis en dus de Gele Zee wilde doorvaren in plaats van de doolhof van den Koreaanschen Archipel. "Nog eer 'de gong 'klonk voor het diner had van het .stemrecht voor de Tweede Kamer, dat ten naastebij overeenstemt met het verleden jaar ingediende. De troonrede verklaart met voldoe ning dat. alle kosten, noodig voor de uitvoering van verschillende nog in te dienen wetsontwer pen, bestreden kunnen worden zonder verhoo- gmg van bestaande of invoering van nieuwe be lastingen. NOORWEGEN. De Ramp. Thans is gebleken dat door de vloedgolf te Naesdalen vijf hoeven, bewoond door 34 men schen, zijn weggeslagen, en dat te Bodel 25 men schen zijn omgekomen. Bij het onderzoek naar de oorzaak is gebleken dat de geweldige rotswand die bij Naesdalen over het water naar voren stak, in het Loen- wandmeer is gestort. Onder het puin zijn acht personen gekwetst vandaan gehaald; een is dade lijk gestorven. DUITSCHLAND. De werkstaking ia liet liulirgebiedo Met veel belangstelling volgt men Je pogingen tot bemiddeling. Eergisteren-middag is in het Oberbergamt te Durtmunt een conferentie gehou den. De Barlijnsche commissie van regeerings- vertegenwoordigers, met Überberghaupimann v. Velsen aan haar hoofd, en de president van het Dortmundsche mijndistriet, hadden de afgevaar digden van de vier vakvereenigingen, die ook het stakingscomité vormen, tot een sainenspreking uiigeuoocligd. Vjer uren iatig lichtten de afgevaar digden de bekende'ebchén toe. De uitkomst van het gehouden overleg was als volgt De regeerings- commissarissen hebben gisteren de afgevaardigden van de mijneigenaars geboord. Heden, Donderdag zat dan een gemeenschappelijke conferentie van regeeringscommissarissen, mijneigenaars en werk lieden belegd worden. Langs dezen weg hoopt de regeering dé verzoening tot stand te. brengen. Uit alle provincies komen nog voortdurend gendarmes en politieagenten aan. De herbergen worden overal om acht ot negen uur 's avonds gesloten. Veel schepen in de Duitsche havens, die al sin de winterkwartieren lagen" gaan naar Engeland om daar steenkolen vandaan te halen. De vrach ten rijzen dientengevolge. Uit Essen wordt d.d. 18 Jan. geseind Van de ochtend- en middagploegen staakten heden 184,868 man. Gisteren zijn wederom tot werken gezinde arbeiders bestookt. Op de mijn Zentrum werd de politie gesteenigd. Zij moest van haar wapens gebruik maken en bracht daar mee ettelijke verwondingen toe. Op de mijn Graf Bismark is een man die doorwerkte, door revol verschoten gewond. FRANKRIJK. Combes en de overige ministers hebben gister ochtend hun aanvrage om ontslag aan den Pre sident van de republiek overhandigd, die het don we het land uil het gezicht verloren. Ter wij! ik de kajuitstrap afdaalde, gevoelde ik niij niét zeer op mijn gemak in het vooruitzicht van den maaltijd, vreezendé, dat de atmosfeer wederom even eleetrisch zoude zijn, als gedu rende het ontbijt. Mijne vrees was echter voor barig. Mijnheer Hemster, de kapitein en ikzelf na men plaats, doch de dames verschenen niet. Mijnheer Hemster sprak niet veel, doch de jo viale kapitein vertelde eenige aardige gescliie- deuisjos, waarover ik tot zijne verbazing har telijk lachte, want hij had altijd in de mee- uing verkeerd, dat geen EngelsGhmuii ooit den humor gevoelde van de verhalen) welke hij op- dischte. Mijnheer Hemster glimlachte zelfs niet eens. Hij had waarschijnlijk die vertelseltjes ai meer gwiooru en halt onder den maaltijd, zulks scheen de minder beleefde gewoonte van den ouden zeeman te zijn, stond deze op en verliet ons. Aan den voet der trap bleef hij weer staan, wendde zich tol den eigenaar van liet schip en vroeg „Geen bijzondere haast 0111 in Korea te ko men, is wel?" „Waarom?" vroeg Hemster kortaf. Wordt vervolgd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1