Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Kunst en Letteren. ontslag ook verleende. Op verzoek van den Pre sident, blijven zij echter belast met de afdoe ning van de loopende zaken tot de opvolgers be noemd zijn. In den brief van zijn ontslag aanvrage aan Loubet zet Combes uiteen dat hij afziet van de tenuitvoerlegging van het hervormingspro gram hetwelk de goedkeuring van de meer derheid wegdroeg, omdat hij sedert 18 maan den is vervolgd door de samenspanning en eer zucht van ongeduldigen en den haat van cle- ricalen of nationalisten, die er ten slotte in geslaagd zijn, verdeeldheid in het hlok te zaaien. Hoezeer de meerderheid ook geslonken is, zegt Combes verder, zoo geeft zij niettemin, constitutio neel, den wil van het republikeinsche land weer. Ilare besluiten moeten wet zijn voor de komende re geering, gelijk zij het waren voor de vroegere.Ik ver trouw in de eenheid van de groepen der linkerzijde om het werk voort te zetten van geestelijke vrij making, socialen vooruitgang en toenadering tus schen de volken. Combes besluit met Loubet te bedanken voor nimmer falende welwillend heid. OOSTENRIJK-HON GARI JE. De verkiezingen beginnen den 26en Januari, en de politieke campagne in Hongarije is in vol len gang. De socialisten en nationalisten van de oppo sitie, Serviërs, Roemenen en Slovaken, nemen dezen keer aan de verkiezingen deel en bren gen meer dan 150 candidaten aan uit de di stricten, die tot dusver trouw waren aan de re geering, wat Tisza's kansen op een meerderheid weer aardig vermindert. De verkiezingen zullen vooral in Boedapest in teressant zijn. Tisza zal alles op haren en sna ren zetten om graaf Andrassy te verslaan. Maar of het hem gelukken zal? De minister van Han del Hieronymi zal waarschijnlijk de vlag moeten strijken voor den democraat Yassonyi, die in zijn district zeer populair is. In welonderrichte kringen te Boedapest wordt beweerd, dat graaf Tisza, indien hij in de eer ste maand, dat de nieuwe Kamer zal zitting hou den, niet tot zijn doel komt, opnieuw het par lement zou ontbinden, en desnoods nog eens en nog weer eens tot hij over de vereischte meer derheid zou kunnen beschikken. Maar het is toch nkt aan te nemen, dat kei zer Frans Jozeph zich voor zulk gewaagd spel leenen zou. Eenige regimenten infanterie en cavalerie in Galitië en Croatie in garnizoen, zijn gedetacheerd naar Hongarije, om bij voorkomende onlusten van dienst te 'zijn. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Trutha meldt dat Wilhelm Maherero kennis van zijne onderwerping heeft gegeven. Kapitein Zacha- rias Zerana, welke zich reeds onderworpen heeft, verklaart dat verscheidene aanvoerders der op standelingen gestorven zijn, dat het volk gedeelte lijk van dorst omkomt, dat de krijgslieden ver strooid zijn en grootendeels trachten uit Sanfeld in Hereroland terug te keeren en dat slechts Wil helm Maherero nog de rest van de goedgewapende lieden uit Okahandya bijeen hield. Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 20 dezer lo. de schout-bij-nacht H. F. Kouwenberg eer vol ontheven van de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie en personeel bij het departement van Marine; 2o, bevorderd tot kapitein ter zee, de kapi tein-luitenant ter zee J. J. Hissing, en deze tij delijk belast met de waarneming der betrekking van chef van den marinestaf en van de afdee ling defensie en personeel bij het departement van Marine. Bij Kon. besl. is de hoofdcommies bij het Dep. van Kol. P. R. Beukers, ben. tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Saksische Missie. Het Saksische gezantschap werd gister-middag van het Hótel des Indes naar het koninklijk paleis geleid door Hr. Ms. ceremoniemeester graaf Van Randwyck, die het hoofd der missie, graaf Yon Seebach, in een galarijtuig deed plaats nemen. Ten 6 ure ontving H. M. de Koningin de missie in audiëntie en kweet de heer Von Seebach zich van zijne zending, om H. M. mededeeling te doen van de troonbestijging van Z. K. den koning van Saksen. Na het diner ten hove, dat tot half elf duurde, verleende H. M, den drie leden der missie hooge onderscheidingen in de Oranje-Nassau-orde. De heeren werden weder op dezelfde plechtsta tige wijze naar hun hótel teruggebracht. Heden-middag ten 6 ure ontvangt H. M. de Koningin-Moeder de missie in audiëntie. Liberale Commissie van Advies. Naar de N. Ct. verneemt, bestaan er ernstige plannen om, met het oog op de aanstaande verkiezingen, een aaneensluiting tot stand te brengen van de liberalen in het land, die zich tot heden óf niet óf slechts in enkele plaatselijke kiesvereenigingen hebben georganiseerd. De voor bereiding van deze plannen is reeds zoover gevor derd dat een openbare opwekking vanwege een Liberale Commissie van Advies binnen korten tijd kan worden verwacht. R. K. Volksbond. Met zeer veel genoegen kan het centraal bestuur den afdeelingen berichten, dat het Z. D. H. den Bisschop van Haarlem heeft behaagd gunstig te beschikken op de uitnoodiging van het centraal- bestuur tot bijwoning eener buitengewone verga dering van den bond. Deze bijeenkomst, waarbij leden van alle afdee lingen toegang hebben en waarvan de nadere regeling binnenkort zal worden medegedeeld, zal plaats hebben te Amsterdam op den Tweeden Paaschdag e. k. De dienstreis van mgr. Luypen naar de Minahassa. In het «Indisch Genootschap" te 's-Gravenhage sprak eergister-avond jkvr. H. B. de la Bassecour Caan in den breede en zeer gunstig over«De (protestansche) zending in Ned. Indië als opvoe dingsmiddel. Bij het debat kwam ook de katholieken zen ding ter sprake. De heer Maclaine Pont achtte het noodlottig wanneer, zooals onlangs door de regeering in Indië is toegestaan, een katholiek bisschop een dienstreis mag maken naar een streek waar de protestansche zending is opge treden. Ds. J. W. Gunning, directeur van het Ned. Zendelingengenootschapen de inleidster verklaarden het een groote schade voor de zending te vinden, wanneer katholieken en protestanten op hetzelfde terrein werkzaam zijn. De heer Van Zanten evenwel zag geen gevaar in het zenden van den katholieken bisschop naar Menado om het vormsel toe te dienen. De bedoe ling dier zending is zoo onschuldig en eenvoudig mogelijk. Propaganda wordt daarmede niet bedoeld. Het vormsel is een zeer eenvoudige formaliteit. Spr. begrijpt niet dat de protestanten dit niet weten. De heer Callenbach zeide dat het gevaar veel eer hierin ligt dat men destijds toen de Minahas sa overwegend protestantsch was, de katholieke zending daar heeft toegelaten. Maar tegen de te genwoordige dienstreis bestaat van protestantsche zijde weinig bezwaar. De Bond en de Sociale Actie. In verband met de circulaire no. 371 dst. 8 Dec. 1904, in zake de toetreding tot de Katho lieke Sociale Actie, bericht heeft het Centraal- Bestuur dat van de 28 Bondsafdeelingen slechts tien tot onmiddellijke aansluiting zich hebben bereid verklaard, terwijl door de overigen ver- schilliende bezwaren worden geopperd. Het Centraal-Bestuur heeft daarom gemeend, de Afdeelingen in deze geheel vrij te moeten laten, maar wenscht niet tot aansluiting te advi- seeren. Spoorwegongeluk. Gister-avond had bij de halte Lunetten te Ut recht een botsing plaats tusschen de sneltrein no. 106 van 's-Hertogenbosch, die op een goederen trein no. 1204 liep. De achterste wagen van den goederentrein werd vernield. De bak van den wagen schoof op den volgenden wagen, terwijl het onderstel onder de locomotief van den sneltrein geraakte. Verder derailleerde een wagen van den goederentrein. De machine van den sneltrein werd beschadigd. De reizigers van den personentrein kwamen met den schrik vrij en werden per hulptrein naar Utrecht vervoerd. Van het personeel van den goederentrein wer den twee remmers verwond, waarvan een ernstig. Beiden werden naar Utrecht overgebracht. De treinenloop ondervond door het ongeval eenige vertraging. Reeds zeer spoedig waren verschillende spoor wegautoriteiten op het terrein aanwezig en werd een aanvang gemaakt met de opruiming van het beschadigd materiaal. Moord te tiinneken. Men schrijft uit Ginneken aan de 's-Hert. Ct. Onze anders zoo rustige gemeente werd Dinsdag avond in opschudding gebracht doordat het gerucht zich verspreide, dat een moord had plaats gehad. Een kermisreiziger, die zich met een woonwagen alhier bevond, had een achtjarig knaapje om melk uitgezonden. Het kind was wat lang uitgebleven en de ontaarde kerel had het daarom doodgeslagen. Aldus wordt verhaald. De Justitie en maréchaussee uit Breda zijn ter onderzoek aanwezig. Het lijkje is naar het Raadhuis overgebracht en de kermis reiziger is in bewaring gesteld. Ongelukken. Ten huize van den sigarenmaker J. v. d. Tuin, te Groningen, had Dinsdag-avond, omstreeks 11 uur, een ongeval plaats. De vrouw van v. d. T. liet, toen zij naar bed ging, de brandende pe troleumlamp, die zij op de bedplank wilde neer» zetten, vallen. De brandende petroleum verspreidde zich in een oogwenk over het tweejarig meisje, dat er lag te slapen. Naar de N. Gr. Ct. meldt, kreeg het kind vreeselijke brandwonen aan hoofd, borst en armen, terwijl de moeder, die de vlam men trachtte te dooven, eveneens ernstige brand wonden aan handen en armen bekwam. Moeder en kind werden door dr. Calcar ver bonden. Het brandende bed was inmiddels weer gedooid. Schieuam, 19 Januari 1905. Nederlandsclia Boerenbond Afdeeling «Schiedam en Omstreken''. Verslag van de Bestuurs vergadering gehouden op 17 Januari 1.1. Te. 7 uren opent de voorzitter mr. Von Briel Sasse de vergadering. Alle leden zijn aanwezig, Lezing en goedkeuring der notulen. De Secretaris-Penningmeester deelt mede, dat de volgende stukken bij hem zijn ingekomen 1. Een ex. van het Staatsblad no. 251, be vattende het Koninklijk Besluit, dat de overne ming door het Rijk ter slachting van runderen, die geacht worden aan tuberculose te lijden, een aanvang neemt op 1 Januari 1905. 2. Een schrijven van den Provincialen Zuid- Holla-ndschen Boerenbond met een aantal formu lieren, ter mededeeling van het verlangen om bovenbedoelde runderen tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen overnemen; benevens een lijst van deskundigen, uit wier midden in voor komende gevallen in Zuid-Holland de personen zijn te benoemen, door wie de schatting van die runderen zal geschieden, met een instructie voor de schatters. Uit die lijst blijkt, dat in ons district zijn be noemd, voor Schiedam Th. G. van der Burg en M. J. LindemanOverschieM. Roeling en N. Veenman KethelA. Lansbergen Sr.Vrijenban Q. Heinsbroek en C. van Koppen Hof van Delft A. L. J. Ammerlaan en A. Jongerbloed. Als nieuwe leden worden voorgesteld en aan genomen L. Rohling en G. Snijders te Overschie Jac. Olsthoorn te Vlaardinger-Ambacht en A. Lokker, Directeur van de Landbouw- en Veeteelt- Maatschappij te Rotterdam. De bestuursleden Hoogerbrugge en Roeling ver klaren nu, dat deze vergadering door hen is ver langd, om te beraadslagen over het stichten van een onderling veefonds voor onze afdeeling, als mede de oprichting eener Boeren-leenbank voor de onder-afdeeling Overschie. Na breede discussie wordt besloten, dat het Bestuur de noodige stappen zal doen om tot de oprichting van beide te komen. Daartoe zal allereerst een algemeene vergade ring worden uitgeschreven tegen Woensdag 25 Januari, des avonds te 7 uren, in »de Harmonie" te Schiedam. De agenda der leden-vergadering worden geplaatst in De Boerenstand van a.s. Zaterdag. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de bijeen komt te 9'/4 uur door den Voorzitter gesloten. De D i 1 e 11 a n t e n c 1 u b »A 1 b. T b y m" geeft Zondag 29 Januari, in een der bovenzalen van het Bondsgebouw een huishoudelijk concours. Heden -m org en omstreeks 7 u ur is in de Houtstraat, die niet bestraat is, een vuil niskar tot aan de assen in den grond gezakt. De koetsier kwam met den schrik vrij. De wagen werd met groote moeite uit het gat omhoog gebracht. Men had ter plaatse waar het ongeluk gebeurde, kort geleden in den grond graafwerk verricht. De vereenigirig «Vriendenkring" alhier, geeft a.s. Zondag, des avonds 8 uur, een Tooneeluitvoering en Bal in de Tooneelzaal van «Musis Sacrum". Het programma bevat een tweetal tooneelstukjes, voordrachten van J. M. Voorhuyzen en een komisch duet van Solser en Hesse. Een zeldzaam feit. Te Boxtel is op 90- jarigen leeftijd overleden, de dienstbode Hendrika Wouters, die gedurende zeventig jaren bij één familie in dienst is geweest. Het mes. Uit Ambt Almelo wordt aan de Zw. Ct. gemeld Zondag-avond tusschen 10 en 11 uur heeft op het Sluitersveld alhier een woeste vechtpartij plaat gehad. Van de 8 daarbij betrokken personen zijn er 7 meer of minder verwond. Toen 3 jonge lui over den Rappersweg huiswaarts keerden, werden zij ter hoogte van de herberg van Bonke door een 4-tal personen, gewapend met messen en stokken aangevallen. Een hunner, G., ontving direct een slag over den arm, welke zoodanig aankwam, dat hij zijn werk niet kan verrichten. H., die ter zelfverdediging van zich afschopte, kreeg een snede over zijn hand de derde, A. S., ontving een messteek in den arm. Daarmede niet tevreden, volgden de aanranders hem tot binnen de omheining bij de woning van 11. Diens vader, door het rumoer buitengelokt, ontving tot ant woord op zijn aanmaning om de plaats te verlaten een slag op zijn hoofd, waardoor ook deze bloe dend verwond werd. Ter zelfverdediging ont rukte hij een der woestelingen een met spijkers beslagen lat, waarop het met vereende krachten gelukte deze met bebloede koppen te doen af deinzen. Een reden voor deze aanranding bestond niet. Alleen de lust tot vechten schijnt voor de aan randers motief geweest te zijn om lieden, die rustig huiswaarts keerden en hen niets misdeden, op een dergelijke manier te overvallen. De daders, A. L., G. H., A. v. d. B. en J. G. staan zeer onguntig bekend. De meesten hunner kwamen reeds meermalen met de Justitie in aanraking. Groote Engelse lie steden. Volgens de statistische opgaven, is Londen de grootste stad der wereld, leder jaar wordt haar getal in woners met ongeveer 30.000 vermeerderd. Indien dit zoo zal doorgaan, hetgeen hoogst waar schijnlijk wel gebeuren zal, zal Londen bij het einde der twintigste eeuw twaalf millioen zielen tellen. Het merkwaardigste is echter, dat in de andere Engelsche steden met nog grootere snelheid het getal der inwoners vermeerdert. Terwijl Londen mot 7.2 pc. toenam, vermeer derde de bevolking van Liverpool met 9 pc., Leeds met '17 pc. en Huil zelfs met 20 pc., Cardiff met 28 pc. en Craydon met 30 pc. De laatste stad breidt zich dus, wat het aantal inwoners betreft, viermaal sneller uit dan Londen zelf. Een t ij ge r jacht met treurigen af loop heeft plaats gehad in de bosschen van het Djembersche, lezen wij in de Semarang-Courant. Zes heeren, waaronder de heer van Prehn, die op reis naar Salatiga was, volgden in het bosch gekomen, de sporen van twee tijgers, die den vorigen dag een kalf hadden weggehaald. Kort nadat zij zich hadden gesplitst, werd de heer Blodin door het mannetje aangevallen, de drie anderen klommen dadelijk in de nabijzijnde hoo rnen. De heer van Prehn, die het andere spoor gevolgd was, kwam op het gebrul en geschreeuw om hulp en overzag den toestand waarin de heer Blodin zich bevond. Vast beraden ging hij stap voor stap vooruit, en naderde de beesten tot op zes pas en gaf vuur op het beest, waaronder de heer Blodin lag. Het wijfje nam daarop haar kans waar en trachtte den heer van Prehn aan te vallen, die zich dadelijk op zijn knie liet vallen en ten tweede male vuur gaf, het geweer weigerde echter, en de tjjger, die achter den jonkman terecht kwam, liep daar het bosch in fluks trok de heer van Prehn zijn jachtmes, en gaf het stuiptrekkende beest nog 'n paar stooten achter in het schouderblad en trok het beest van den heer Blodin, die er haast onder stikte, weghij werd met een hoerah begroet. De verwonde werd naar huis gedragen, waar men hem nog in bet leven denkt te behouden hij is zwaar aan den schouder verwond. Alle respect voor den heer Prehn. Hij heeft de jacht meegemaakt met een geleend geweer, dat met hagel was geladen daarom ook dat hij den koningstijger tot op ongeveer 6 pas naderde om zeker van zijn schot te zijn. 25 cent per regel. De verzekering tegen maagpijnen. De Pink Pillen genezen dezelven. Ik heb het genoegen U mede te deelen, zoo schrijft ons den heer J. de Kruyf, Damstraat 18bis te Utrecht, dat na sedert ruim vier en een half jaar aan hevige maagpijnen geleden te heb ben, ik na een geregeld gebruik van de Pink-Pillen geheel en al genezen ben geworden. Vele midde len had ik voorheen aangewend, doch niets mocht mij baten. Doch reeds na het gebruik van de eerste doos Pink-Pillen gevoelde ik reeds verbe tering welke verbetering steeds toenam tot mijne radicale genezing. Zoo groot mijn verdriet eerst was, zooveel grooter is nu mijne vreugde. Men kan zich heden ten dage tegen alles verze keren, brand, ongelukken, ziekten enz. Verze kert U ook tegen de maagziekten, door de Pink- Pillen te nemen, die de hernieuwer van het bloed zijn. Zoo gij er reeds aan lijdende zijt, zullen de Pink-Pillen verhinderen dezelve zich te openba ren. De Pink-Pillen hebben een dubbele werking namenlijk zij zuiveren en versterken het bloed. Zij geven aan het bloed de goede elementen die het mist, zij doen de slechte elementen verdwij nen, die het vergiftigen. Deze twee gecombineerde deugden zijn het kenmerk der Pink-Pillen en ma ken dat zij in niets op andere geneesmiddelen gelijken. Zij maken ze onovertreffelijk tegen tal rijke ziekten die in schijn verschillend zijn, doch die wel degelijk denzelfden oorsprong hebben, na menlijk bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagziekten, rheumatiek, ze nuwzwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heup- jicht, onregelmatigheden bij de Vrouwen enz. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen, ver krijgbaar bij Snabitié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De overste van het pensionaat St. Louis te Roermond, broeder Aegidius, heeft om gezond heidsredenen ontslag gevraagd en verkregen. Tot overste is benoemd broeder Willebrordus (in de wereld de heer C. M. Rombouts). Onder het bestuur van broeder Aegidius is de inrichting tot hoogen bloei gekomen. Le Sage ten Broek. Aan de Gelderlander wordt geschreven Er zal weldra in Nederland een monument ver rijzen naar een breed plan opgevat, en waarvan het fundament reeds voor ons ligt. Het geldt den vierenswaardigen bekeeringsdag tot den katholie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2