AVONTUREN. FEUILLETON. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een van zijne telegrammen dat met openbaar is gemaakt, meldt dat hij de Japanners binnen enkele dagen denkt aan te vallen. Kapitein Klado aan 't woord. Uit Petersburg wordt gemeld Haast dagelijks heeft het Now. Wremja brieven van kapitein Kladó, beschouwingen over den verderen loop van den oorlog, die hoofdzakelijk ten doel hebben, propaganda te maken voor een voortdurend en onafgebroken versterken van de vloot, niet alleen om dezen oorlog tot een goed einde te brengen, maar om ook in de toekomst de Russische hegemonie ter zee in Oost-Azië te hand haven. Kladó hamert er maar steeds op, dat Koeropatkin, al heeft hjj ook nog zoo'n machtig leger, niets kan uitrichten zonder vloot, hjj dringt aan op een beter georganiseerde samenwerking tusschen leger en vloot, dan tot dusverre het geval was. Koeropatkin's marine-staf moet name lijk niet voor zijn taak berekend zijn. Overigens zou onder de tegenwoordige omstandigheden, nu er geen Russische vloot meer in Oost-Azië bestaat, ook de bekwaamste marine-staf niets kunnen uitrichten. De val van Port Arthur kan volgens Kladó, geen invloed meer hebben op den loop van den aanstaanden zee-oorlog, ja, h(j meent zelfs dat het voor Rozjestwenski aangenamer is, van de zedelijke verplichting bevrijd te zijn om Port Arthur te hulp te komen, een zeer ondankbare taak, een onderneming, waarbij hij, met het oog op de gevaarlijke zee-mijnen, die overal om Liao-tong heen liggen, zijn vloot in een zeer hachelijke positie zou brengen. Het lot van het Port-Arthur-eskader was al beslist, toen Oeehtomski na Withöft's dood met het grootste deel der schepen terug stoomde, in plaats van zich dood te vechten, waarbij in ieder geval de Japanners ook groote verliezen zouden hebben moeten lijden. In zjjn laatsten brief dringt Kladó er op aan, dat Rusland aan alle vrije Europeesche werven, behalve de Engelsche, bestellingen geeft en ook •p zijn eigen met alle kracht aan den gang gaat, om goed voorbereid te zijn op een tweeden oorlog met Japan. Ook dringt hjj er op aan, dat de Russische werven leeren wat sneller te werken, en niet 6 tot 8 jaren over een pantserschip bou wen, of twee jaren over een torpedo-jager. Wat verder het scheepstype aangaat voor de nieuwe Russische vloot, zoo wijst Kladó er op, dat voor den modernen zee-oorlog, in hoofdzaak sterk gepantserde linie-schepen en pantserkrui sers in aanmerking komen en tot op zekere hoogte torpedojagers. Deze oorlog heeft dit ook beves tigd. Ue Russische vloot in Oost-Azië telde slechts heel enkele sterk-gepantserde schepen, en de on- gepuutserue kruisers zijn dan nu ook in den grond geOouru of liggen onttakeld in neutrale havens onniat zy den strijd tegen de Japansche pantser- scnepen met konden uithouden. De geruchten over net terugkeeren van Rozjestwenski's vloot vindt Klado onzinnig, hjj berekent de aankomst in Wla- diwostok ongeveer op einde Maart, en hoopt dat het aanvullings-eskader, (3e eskader), dst, zooals men zegt, reeds den 15den van deze maand uit Libau zou vertrekken, zich nog op tijd met Roz jestwenski kan vereenigen. Wat de schepen be treft, die nog in Kroonstad worden uitgerust, op die kan men niet rekenen, omdat zij vanwege het (js eerst in het voorjaar kunnen uitloopen, en dus in den zomer den Indischen Oceaan door moeten, wanneer het kolen innemen op volle zee, uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is. In Mantsjoerije. Bq Hoeansjan had Zaterdag een voorpostenge vecht plaats. Op 19 dezer beschoten de Japanners den Novgorod-heuvel, het dorp Jaloengsjan, den Poetilolheuvel en de dorpen Sjahopa en Oedatong. De Russische artillerie richtte haar vuur tegen de ten zuiden van Wangaeza staande Japansche troepen. De Russische soldaten zijn het afwachten moede, zij wenschen te vechten. DUITSCHLAND. De werkstaking in het Rnhrgebied. Uit Essen wordt geseind Het aantal stakers bleef Zaterdag vrijwel sta- tionnair, ook overigens is de toestand onveran derd. Alleen verbood de politie te Oberhausen alle Een Oost-A»ifitische vertelling. 17) Een dag of zoo later bij gelegenheid dat de hofmeester afwezig was, verzocht Hare genade de Hertogin van Pentonville mij, haar met de kussens van haar dekstoel te helpen. Ik deed het en zoo begon eene aangename bekendschap, welke de geheele reis voortduurde." „Wel", zei juffrouw Stretton, op wie dat al les blijkbaar weinig indruk maakte, „wat schijnt het u go|pd te doen, zoo over leden van den hoogen stand te kunnen spreken." „Velen ervan zijn mijne vrienden geweest of zijn het nog, waarom zou ik hunne namen dan niet mogen noemen? Mijne bedoeling was echter anders. Indien ik zoo iets verteld had aan mevrouw Jones of mevrouw Smith, zoudt ge hebben kunnen twijfelen, of die personen wel echte dames waren zoo zou mijne toelich ting niets geholpen hebben. Ge hebt gespro ken van Engelsche dames en ik heb u de na men gegeven van twee harer, dames van den hoogsten stand en echt Engelsch, want geen van beide is een Amerikaansche, die met een lid van onzen adel gehu,wd is." openbare vermakelijkheden. De reden voor dezen maatregel is onbekend. De nijverheid begint onder de gevolgen der staking te lijdenverschillende fabrieken moesten wegens gebrek aan kolen het bedrijf inkrimpen, enkele hoogovens zijn reeds gedoofd. Over de staking komen op het oogenblik slechts korte berichten binnen. Zoo wordt uit Gladbach gemeld, dat een vergadering van ruim 1000 tex tielarbeiders aldaar besloten heett zich solidair te verklaren met de stakers. De vergadering sprak de verwachting uit, dat alle arbeiders de stakers steunen zal. De Vorwdrts publiceert een lijst van inzamelin gen ten bate der stakers, die sluit op een bedrag van 31.000 Mk. Onder de giften noemen we 25.000 Mk. van de sociaal-democratische partij in Duitsch- land en 190 Mk. van het personeel van de Vor wdrts. Ook in Beieren volgt men het verloop der sta king met groote belangstelling, ofschoon men er nog niet juist veel nadeel van ondervindt. De Beiersche industrie laat, zoolang de staking duurt, haar steenkolen uït Bohemen komen. Reeds nu is een zeer levendig verkeer aan de Oostenrijksch- Beiersche grens daardoor ontstaan, zoodat het ïn- lasschen van nieuwe goederentreinen noodzakelijk is geworden. Uit den Rijksdag. Reuter seint d.d. 21 Januari uit Berlijn Bij de voortgezette beraadslaging over de inter pellatie betreffende de staking in het Ruhrgebied, sprak minister Möller ten slotte zijn voldoening er over uit, dat de beraadslaging zoo kalm is ver- loopen. Dit zal niet missen indruk te maken in het Ruhrgebied en toonen dat men goed zal doen tegenover de vastaaneengesloten openbare meening de begane ernstige politieke fout weder te herstellen. Luide toejuichingen.) In de aller eerste plaats is het wenschelijk voor de arbeiders stabiele loonen te hebben, daarom kon men de loonen niet te zeer opdrijven, opdat men ze later niet weer behoefde te verlagen. Veel wetten die hier worden verlangd, zijn reeds lang in voorbe reiding, en zullen nog voor het einde der zitting bij den Rijksdag inkomen. Zoo de wet betreffende de wettelijke bevoegdheid der vakvereeniging, de wet betreffende de Kamers van Arbeid. Verder is een ontwerp betreffende het stilleggen van mijnen in voorbereiding. De herziening van de mijnwet, die reeds lang gereed was, werd ten gevolge van de uitgeoefende critieken weder aan een omwer king onderworpen. De minister verzocht ten slotte dat men ook verder op gematigde wijze zijn meeningen zou uiten. Toejuichingen Maandag worden de beraadslagingen voortgezet. Offlciëele berichten. Bij Koninklijk besluit is de heer J. L. Becking lid van de Algemeene Rekenkamer, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Bij Koninklijk besluit, is met ingang van de dagteekening van dat besluit, de heer jhr. S. M. S. de Savornin Lobman, benoemd tot voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. Minister Kuyper. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, is Zaterdag uit Duitschland in de residen tie teruggekeerd. President Steijn. Zaterdag-middag is President Steijn uit Parijs te Antwerpen aangekomen. De heer van Kerck- hovenDonnez, leden van het Boeren-comité, en de bekende Vlaamsche schrijver Max Rooses ver welkomden den President. Door den President zijn appartementen betrok ken in het Hótel «Saint-Antoine". President Steijn vertrekt Woensdag-namiddag met zijn vrouw en dochters per stoomschip Kronprinz van de Duitsch-Oost-Afrikalijn naar Kaapstad. Gister-namiddag te 5 uur was er bij President Steyn een strict intieme feesttafel. Buiten de leden der boeren- en ambulance-comité's werd niemand toegelaten. Uit de beste bron wordt intusschen Indien er ooit vuur gefonkeld heeft in het oog eener vrouw, dan was het bij deze gele genheid. „Mijnheer!" riep ze uit. „Die laatste opmer king was eene beleediging aan mijn landgenoo- ten en bedoeld als zoodanig. Ik wensch u goe den nacht en verzoek u, nooit weer tot mij te spreken. „Juist, gelijk i k dacht", zeide ik. „Zoo dra de strijd ernstig begint gaat ge op de vlucht." Ze had een paar schreden gedaan in de rich ting van de kajuitstrap; doch mijne woorden hielden haar terug. „Verschoon me. Wees zoo goed voort te gaan," sprak ze kalm. „Ik zal niet voortgaan, doch de vrijheid ne men, een oogenblik te verwijlen om u het ver keerde te toonen van al te haastige getrekkin- kingen. Begrijp me goed. Ge hebt gezegdEn gelsche dames. Mijne voorbeelden zouden ner gens toe gediend hebben, indien de gravin en de hertogin Amerikaansche waren geweest. Is u dat duidelijk of zijt ge te boos?" Ik wachtte op een antwoord doch er kwam er geen. „Laat ik u verder zeggen," zoo hernam ik „dat ik verscheiden Amerikaanschen ken, die adellijke titels bezitten en dat ik, zoo een man in mijne tegenwoordigheid minder eerbiedig over eene van haar zou durven spreken, hem tegen den grond zou slaan, als ik kon en er geen gemeld dat er drie redevoeringen werden gehouden de eerste door den heer van Kerkhoven Donez. die het heil dronk van den president; de tweede door den heer Van Doeselaere, ter eere van mevrouw Steynen den laatste door den heer Max Rooses, namens de ambubantie. Preident Steyn antwoordde met een aangrijpende rede. Er was groote geestdrift en echte gulhartigheid. Heden-avond te 8 uur is er receptie. Raming koffieoogst 1905. Blijkens een telegram van den gouverneur-ge neraal van Nederl.-Indie van 21 Januari 1905, wordt de gouvernements-koffteoogst op Java voor dit jaar geraamd op 99.000 pikols. Statenverkiezing Brielle. Het Vad. verneemt dat voor de Statenverkie zing in het district Brielle van antirevolutionnaire zijde geen candidaat zal worden gesteld. Anti-Oorlog- Kiezersbond. Er is een brochure verschenen, waarin o. a. de ontwerp-statuten voorkomen van een opgerichten «Anti-oorlog-kiezersbond." Doel van den bond is een einde te maken aan den oorlog. De bond tracht dit doel te bereiken door le. uiting te geven aan den diepgevoelden afkeer van oorlog, zijnde oorlog een handeling in strijd met elk juist begrip van recht, beschaving en menschelijkheid 2e. een verklaring der leden dat allen zijn be sliste voorstanders van arbitrage 3e, medewerking te verleenen aan het tot stand brengen van een bond tusschen beschaafde staten, den doel hebbende alle internationale geschillen te doen beslechten door arbitrage; 4e. te bewerken, dat de verschillende politieke partijen candidaten voor de volksvertegenwoordi ging stellen of steunen, die geheel met het doel van dezen bond instemmen en zich bereid verklaren, tot bereiking van dit doel krachtig mede te werken. Lid van dezen bond kunnen zijn kiezers voor de volkvertegenwoordiging, onverschillig van welke politieke richting. Relastiiig-detectires. Een circulaire door den hoofdambtenaar van de plaatselijke directe belastingen te Rotterdam rondgezonden, is in handen van de redactie van Het Volk gekomen. In deze circulaire wordt gewezen op de meer malen vernomen klacht, dat veie personen, die een belastbaar inkomen genieten, niets of veel te weinig bijdragen in de lasten der gemeentehuis houding. Verder wordt daarin gezegd, dat telken jare door genoemden hoofdambtenaar aan onder scheiden firma's het verzoek gericht wordt, hem een opgaaf te verschaffen van haar personeel met vermelding van hetgeen door ieder wordt verdiend. Vijfhonderd firma's steunen den hoofdambtenaar reeds in deze poging, waardoor deze aangaande 8000 personen gegevens heeft. In het algemeen belang dringt deze ambtenaar op medewerking aan en vraagt hij op een nevens gaande lijst te willen vermelden de namen, sala rissen en emolumenten der bij de firma, waarnaar de circulaire verzonden is, in dienst zijnde per sonen, zoowel werklieden als kantoorpersoneel. Hoogere krijgsschool voor officier en. Men schrijft uit 's-Gravenhage Meer en meer trekt het de aandacht van de militaire autoriteiten, dat de hoogere krijgs school voor officieren hier te lande niet dat nut afwerpt voor het leger, dat men zich daarvan heeft voorgesteld en, met, het oog op de groote uitgaven, welke daarmede gemoeid gaan, billij kerwijs had mogen verwachten. Er worden zelfs autoriteiten aangetroffen, welke het onverantwoor delijk zouden achten, op den tot dusverre ge volgden weg te blijven voortsukkelen. De hoofdoorzaak van de weinig schitterende uitkomsten wordt toegeschreven aan de omstan digheid, dat de ware stof zich niet aanbiedt, om als leerling te worden toegelaten. Niet alleen blijft het leger zoodoende versto ken van de voordeelen, welke het zich had ander dan mannelijk gezelschap aanwezig was. Ge ziet dus, dat ik volstrekt geen blaam wilde werpen op uwe landgenooten, doch slechts meen de te redeneeren in de richting, welke gijzelven hebt aangewezen." „rk zie het in en vraag verschooning. Ga voort als ge zoo goed wilt zijn." „Dank u voor die toestemming. Van uw kant, gelieve mij te vergeven, dat ik mis schien een weinig al te veel heftigheid heb gelegd in mijne tegenspraak. Een Engelsch man is zeer gevoelig op het punt van welle vendheid, al is het ook, dat andere natiën hem daarin in veel opzicht voor zijn. Maar om op ons onderwerp terug te komen. Etikette is een woord met rekbare beteekenis. Ze is niet overal dezelfde. Aan het hof stelt men bijvoorbeeld andere eischen dan in een gewoon gezelschap en de etikette van het vasteland verschilt van die, aan boord van een schip." „Ik zou niet weten waarom," zoo onderbrak mij juffrouw Stretton. „Dan zal ik zoo vrij zijn, er u eene verkla ring van te geven. Verondersteld, dat we schip breuk leden op een vreemde kust. Indien bij voorbeeld onze kapitein een minder bekwaam man was dan hij is en ons deed stranden op de rotsen van gindsch eiland, zoudt ge be vinden dat alle etikette had gedaan." „Waarom?" „Omdat we genoodzaakt zouden zijn alle vor men op zij te zetten en elkander te helpen. voorgesteld, doch het verschaft menig officier teleurstelling, ja zelfs bittere teleurstelling, En dit geldt niet alleen voor de officieren, die de krijgskundige studiën volgen, doch ook voor hen, die de lessen in het intendance-vak bij wonen. Bij laatstgenoemde categorie officieren is 't zelfs zoover gekomen, dat, niettegenstaande jaarlijks drie officieren tot het volgen der lessen wer den toegelaten, thans geen enkele geschikte ad- spirant beschikbaar is, om een opengevallen plaats bij de intendance te vervullen. De minister was in de noodzakelijkheid daar van aan de Tweede Kamer mededeeling te doen, Zijne Excellentie kwam daarbij gelukkig tot de overtuiging, dalx het nemen van maatregelen dringend noodig is. Met belangstelling ziet het leger die maatre gelen tegemoet. De moord te Ginneken. Naar men verneemt is het aan de justitie na een ijvervolle, onvermoeide instructie mogen ge lukken den vader van het doodelijk mishandelde 8-jarig kind in den woonwagen te Ginneken tot de bekentenis te brengen, dat hij aan den dood de schuldige is. De ontaarde vader blijft alzoo voorloopig in het huis van bewaring bewaard. Ongelukken. Te Afferden is een loodgieter bij het doen van zijn werk door de gladheid uit de goot van een huis gevallen. Hij is kort na den val over leden. Uit Veendam meldt men In een stroostoffabriek is gister-morgen een ongeluk gebeurd. De arbeider Willems kwam met de as in aanraking, waardoor hij een ernstige beenbreuk en een verwonding aan het onderlijf kreeg. Hij is naar Groningen vervoerd. Schiedam, 23 Januar 4905. Geronden Voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een damesceintuur, een zwart tricot handschoen. Terugtebekomen aan de volgende adressen corset, wed. H. J. Combrink, Kortlandstraat 5U 2 verschillende zwarte kousen, D. v. Woerkom, Nieuwstraut 32; heerenhandschoen, D. M. v. d. Leden, Bakkerstraat 212Skinderlaarsje, wed. Etman, Vellevest 6trede van een wagen, H. Nauman, Nieuwe Haven 23boterhammenzakje met eenig geld, J. W. v. d. Burg, Lange Achter weg 6; rozenkrans, J. Goedvolk, Hendrik Gabel straat 24; kinderzak waarin zakdoek enz. T. J. Mackaij, Zijlstraat 4 zakdoek waarin eenig geld G. v. d. Zee, Hoogstraat 186. Van een wissen dood gered. Heden-morgen had de glasblazersjongen K. van Andel zich ter ruste gelegd in een ledigen oven in de glasfabriek «De Schie." Een der werklieden van de fabriek bemerkte den knaap en nam gelijktijdig een sterke gaslucht waar. Hij wekte den jongen, doch deze was reeds bewusteloos. Met moeite gelukte het van Andel weder tot bewustzijn te brengen. Bij een nader onderzoek bleek, dat er een lek was ontstaan aan de gasleiding. Door het intijds ontdekken van het ongeval werd hier gelukkig grooter onheil voorkomen. De vereeniging «Vriendenkring'' alhier gaf gister-avond in de tooneelzaal van «Mu sis Sacrum" een welgeslaagde tooneeluitvoering. Allereerst werd opgevoerd het kluchtspel met zang in twee bedrijven van A. A. v. d. Stempel «Het keizerrijk op de flesch of Napoleon op den hooizolder". Vervolgens«Ebbe en vloed", ko mische voordracht van J. M. Voorhuizen. Na de pauze werd voorgedragen «Mensch- lievendheid" van J. M. Voorhuijzen, gevolgd door het blijspel met zang in een bedrijf«Een gezel lige Kamer" van Anthonie. Het komisch duet van Solser en Hesse«Twee klantjes van de Diaconie" werd tot slot opgevoerd. Of ik aan u was voorgesteld of niet, ik zou trachten u voedsel en schuilplaats te verschaf fen, gij op uwe beurt zoudt mij verzorgen, in dien ik een van die kwaadaardige ziekten opliep, waardoor deze streken berucht zijn. Nu is een schip slechts punt van verbinding tusschen het Vasteland der Beschaving en Tiet verlaten eüan'd der Barbaarschheid. Dat feit wordt bewust of onbewust, erkend, en zoo zijn de regelen der etikette aan boord minder streng en heb ik er derhalve niet tegen gezondigd." „Ik geloof, dat ge uwe bewering duide lijk en overtuigend hebt toegelicht," gaf de da me toe." Vreemd moge het schijnen, doch deze woor den gaven me een gevoel van voldoening, als ik niet gekend had, sedert eene aanspraak van mij eens uitbundig was toegejuicht door mijne medestudenten op eene bijeenkomst te Oxford. Ik ging echter voort met mijne terechtwijzing. „Nu, mejuffrouw, geef ik u de gelegen heid mij te beschuldigen van tegenstrijdig te zijn in mijne beweringen. Ik verzet me ten sterkste tegen het woord „bediende" of „dienstbode", straks gebruik om ons beider positie te verdui delijken. Ik ben geen bediende." „Maar mijnheer Frcmorne nog geen kwartier geleden hebt ge het zelf gezegd, en er bijgevoegd, dat uwe waarheidsliefde niet toe zou laten het anders voor te stellen." „Ik weet het, doch dat was vóór dat het vernis wegviel." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2