Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ie ie Rnsl De Kamemrtaii ii Brielle. 28ste Jaargang Donderdag 20 Januari 1905 No. 8114. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. bil- Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van C. H. Windhorst, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij staande aan den Noordvestsingel no. 85, kadaster sectie H no. 230, door plaatsing daarin van een stoom waterketel met een verwarmingsoppervlak van 14 M*; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 9den Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. De uitslag der gister in het district Brielle gehouden stemming voor de Tweede Kamer is voor de verbonden christelijke partijen niet bijzonder gunstig geweest. Hij is als volgt Aantal kiezers 6066. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5062. Volstrekte meerderheid 2532. Herstemming tusschen de heer A. ROODHUIZEN (lib.), die 2518 en den heer H. Cu. VEGTEL (antir.), die 2254 stemmen kreeg. De heer L. M. Hermans (soc.-dem.) had 290 stemmen. Den 14en Juni 1901, toen het aantal kiezers 5505 bedroeg, verkreeg de heer mr. Goekoop (lib.) 1079 stemmen, de heer Vegthel (anti-rev.) 1936 en Hermans (soc.-dem.) 595 stemmen. Het stond toen 2574 st. links en 1936 rechts. Bij de her stemming bekwam van de 4827 uitgebr. geldige stemmen mr. Goekoop en 2442 en Vegthel 2385. Mr. Goekoop kwam er dus met een meerder heid van slechts 58 stemmen. Uit het een en ander blijkt, dat op den candi- daat der chr. partijen, die bij de eerste stem ming in 1901 43 stemmen achter bleef, nu door den liberalen candidaat een voorsprong is behaald van 264 stemmen. Maar dit wil nog niets zeggen, want er zijn ditmaal niet minder dan duizend en vier thuis blijvers en als die flink bewerkt worden zou de herstemming misschien nog wel een verrassing kunnen brengen. Een Oost-Aziatische vertelling. 20) „Oh, daar heb ik geen bewijs voor noodig antwoordde ze vroolijk. Maai' ik moet u be kennen dat ik half gek was van kwaadheid, toen ik hoorde, wat gij aan mijn vader ver teld hadt. Ik heb storm genoeg gemaakt orii het jacht te doen zinken." „Zoo?" „Zoo? Dat weet. ge toch heel goed." „Ik heb er niet het geringste van gemerkt." „Go zijt nog trager van begrip dan ik dacht. En ik die mij den geheelen achtermiddag het hoofd heb gebroken, uit vrees, dat ge belee- digd waait, over de wijze waarop ik u vroeg uwe plaats aan tafel in te nemen!" „Beleedigd. Ik zou niet zoo aanmatigend zijn, om daaraan zelfs te denken. Ik vond het heel vriendelijk van u, mij mijn plaats aan te wij zen. Zulke dingen worden gewoonlijk aan de bedienden overgelaten." Ze wierp een zijdelingschen blik op mij, en vertrok de lippen tot een klein glimlachje. „Is dat een steek onder water voor mij be stemd?" Vooral de christ.-historischen behooren, indien zij den naam „christelijk" in hun vaan willen behouden, een grootere activiteit dan totnogtoe werd betoond, in dit district aan den dag te leggen. Een verblijdend verschijnsel bij deze verkie zing is, dat de sociaal-democraten sterk ach teruit zijn gegaan. I11 1901 had bun candi dal 595 stemmen en thans290. Nu kan men wel zeggen, dat door de meer dere eenstemmigheid tusschen de Unie-mannen en vrijz.-democr. een aantal stemmen in 1901 op den soc.-dem. uitgebracht, thans den lieer Roodhuyzen zijn ten goede gekomen, maar drie honderd en Vijf stemmen verlies wordt daar alleen niet door veroorzaakt 26 Januari. UIT PETERSBURG. Volksvertegenwoordiging. Honger-oproer ver wacht. Begrafenis der slachtoffers. Uit den Pctersburgsclicn Baad. De toe stand. By prins Mirsky. Een terechtzitting opgeheven. - On gegronde geruchten. Een protest. De scholen. Student Sawinski. PETERSBURG, 25 Jan. Gister-avond had een algemeene vergadering plaats van de redactie en de directeuren van de Nowoje Wremja. Na lange discussie besloot de vergadering heden den mi nister van Rinnenlandscbe Zaken een lijst van ciscben aan te bieden. Op deze lijst wordt in de eerste plaats verlangd, dat de pers zal wor den toegestaan, de feiten en gebeurtenissen van het maatschappelijk leven te publiceeren en vrij uit te spreken. Ten tweede geeft de vergadering van direc- deurs met de volste overtuiging te kennen, dat het eenige middel om uit den tegenwoordigen toestand te geraken bestaat in de bijeenroeping van een Staten-Generaal, anders gezegd Zesmz- kioe Sabor. PETERSBURG, 25 Jan. Er heerscht hier een waar schrikbewind. Bij groote massa's worden de menschen gearresteerd. De politie doet in vallen in verschillende woningen. Onder het volk worden geldinzamelingen gehouden. Werklieden worden in hechtenis genomen. Men vreest, dat de algemeen gehate Trepof de intellectueelen zal ophangen. Men belooft een welwillend optreden tegenover werklieden, die zich zonder noemenswaardigen tegenstand onder werpen en zich van de leiders losmaken. De toestand wordt dreigender, omdat de mas sa's honger lijden en velen, die anders in de fabrieken slapen, dakloos zijn. Men verwacht een honger-oproer. „Volstrekt niet, Het is alleen maar eene ver melding van efiten." „Somtijds denk ik", zoo ging ze voort, meer tot zichzelve dan tot mij, „dat ge niet zulk een dwaas zijt, als ge er uitziet." Ik kon niet na laten te lachen en antwoordde op den beleefd- sten toon, die mij ten dienste stond. „Het doet me genoegen, die verklaring te hooren. Ik boud het voor een bewijs, dat ik vorderingen maak. Zoo iets moedigt iemand altijd aan." „Wel", sprak ze met een licht schouderop halen, „laten we er niet meer over spreken. Ik wilde terug naar Yokohama en nu gaan we toch naar Korea, tegen mijn zin. Houdt ge me niet voor zeer goedhartig, wanneer ik het gebeurde zoo gemakkelijk vergeet." „Zeker houd ik u daarvoor." „Dat is dus afgesproken. Zeg me eens, wat juffrouw Stretton u al zoo vertelde." Ik was min of meer uit het veld geslagen over zulk een zonderling verzoek, doch ant woordde zoo onbevangen mogelijk „Och we hadden nog niet lang op het dek gewandeld en hebben niets behandeld, dat van aanbelang was, voor zoover ik mij kan herin neren." „Wat zeide ze over mij?" „Ik verzeker u, juffrouw Hemster, dat uw naam niet eens door ons genoemd is." „Inderdaad? Over wat ter wereld hebt go dan kunnen spreken?" De huizen der welgestelden zijn verschanst Voorwerpen van waarde worden in veiligheid ge bracht. De prijzen van alle waren stijgen; die van petroleum zijn schrikbarend hoog. Grootvorst Wladimir gaf gisteren een gast maal, waaraan verschillende personen genoodigd waren. Machine-kanonnen zijn op verschillende pun ten der stad geplaatst. 250 liberalen hebben een beroep op de natie gedaan, om de arbeiders te hulp te komen. De rechters hebben het verzoek der advocaten ingewilligd om de behandeling der loopende rechtszaken uit te stellen. Te Moskou breidt de beweging zich snel uit. 2.0000 stakers zijn de Hopper-fabriek binnenge drongen, joegen de werklieden weg en vernielden de machinerieën. Weldra zal het getal jsltakers 120.000 bedra gen. De opwinding is ontzettend. Te Odessa vreezen de joden voor de stakers uit Kowno; zij hebben het hoofdbureau van po litie aangevallen en daarvan de ruiten vernield. In het gouvernement Radom is de toestand ernstig. Gisteren hebben een groot aantal re servisten de barakken vernieldde vergaderde werklieden sloten zich bij de revolutionnaire be weging aan. Werklieden zijn gewapend met revolvers en ontplofbare stoffen; bij het hevig gevecht, dat volgde, zijn drie officieren, tal van soldaten en personen uit de massa gedood. De gebouwen zijn verwoest door dynamiet. Te Smolensk en Kertsch heerscht ook een toe stand van anarchie. Bij het terugdrijven der stakers van Kolpino heeft een groot bloedbad plaats gehad; de weg was bezaaid met dooden. Vele stakers zijn voor zien van geweren, die zij uit de regeeringsmaga- zijnen vermeesterd hebben. PETERSBURG, 25 Januari. De afgeloopen nacht is rustig voorbijgegaan, slechts in de stadswijk Wassili Ost.rof hoorde men schieten. Den gan- schen nacht trokken er door het eigenlijke Pe tersburg patrouilles, die de voorbijgangers aan hielden en uitboorden. Troepen arbeiders trok ken tot middernacht door de hoofdstraten. Vandaag zijn de winkels gesloten. Door een aantal straten trekken nog patrouilles. In het algemeen ziet de stad er rustig uil. Er verschij nen geen kranten, behalve de regeeringsbode, en die onvolledig. Aan inrichtingen van hooger on derwijs worden geen colleges gegeven. Alle pro fessoren van de polytechnische school hebben met. den rector heden de begrafenis bijgewoond van de studenten en arbeiders, die Zondag ge dood zijn. Op de Nefskiwerf komen de arbeiders om de rest va.n hun loon in ontvangst te nemen. Zij gedragen zich rustig. ST. PETERSBURG, 25 Januari. In twee ta baksfabrieken hier ter stede is het werk hervat. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft heden de vertegenwoordigers der St. Petersburg- sche pers ontvangen, die hem een petitie en de hesluiten der conferentie van redacteuren over- Wanneer ik het genoegen heb in uw bij zijn te wezén, mejuffrouw, schijnt het me on mogelijk toe, zelfs aan iemand anders te den ken dan aan u. Maar ik zou niet gaarne over eene dame spreken tot eene andere." Het meisje trok met een nik hare hand van mijn arm terug, terwijl hare oogen fonkelden van drift. I „Hoor eens, mijnheer Fremome" zeide ze, als ge iets tegen mij hebt, moet ge het recht uit zeggen, gelijk een man en er niet zijde lings op zinspelen, als een kwaadsprekende vrouw." „Wat heb ik nu weer gezegd?" vroeg ik op nederigen toon. „Dat weet ge zelf heel goed. Maar indien ge u verbeeldt, dat ik even dom ben als ge u voordoet, dan vergist ge u. Zoo is het mij bijvoorbeeld duidelijk genoeg, dat Hilda Stret ton op het dek kwam met de bedoeling u te ontmoeten." „Dan ben ik zoo vrij u te verzekeren, dat gij die jonge dame onrecht aandoet. Ik weet dat ze liever op het dek zou gewandeld heb ben doch ze was te beleefd om zulks te zeg gen. Ik vrees veeleer, dat ik haar mijn gezel schap heb opgedrongen." „Ja, ja dat begrijp ik allemaal. Dat is juist de indruk, welke Hilda Stretton gaarne op een man zou willen maken. Ik ben oprechter. Ik ben aan dek gekomen, alleen om eene wande ling met u te doen." handigden. Een lid der deputatie wees op de noodzakelijkheid van vrijheid van drukpers en dat de zemst.vo's in congres bijeengeroepen wor den. Dat was het eenige middel om de gemoe deren te kalmeeren. De minister antwoordde, dat hij het verzoek schrift zou nagaan, maar hij had er niet alleen over te beslissen; dat behoorde ook tot Trepof's bevoegdheid. PETERSBURG, 25 Januari. Er heeft heden een zitting plaats gehad van de rechtbank, waar het geding zou worden behandeld tegen de moor denaars van twee rijke dames. In den loop der behandeling van. het strafproces verklaarde de ver dediger, dat hij tengevolge van de opwindende gebeurtenissen van de afgeloopen dagen niet in staat was de verdediging rustig en zakelijk te voeren. Nauwelijks had de verdediger gesproken of de voorzitter van de gezworenen stond op en verklaarde namens de gezworenen, dat deze om dezelfde reden niet in staat waren onbevooroor deeld recht te spreken. De voorzitter van de rechtbank hief toen de zitting op. PETERSBURG, 25 Januari. Er is een menigte ongelooflijke geruchten in omloop, die men niet beslist kan tegenspreken. Zoo is o. a. het be richt over het. vertrek der Keizerin-weduwe ge heel ongegrond. Ook het gerucht van de ge vangenneming van Maxim Gorki is niet waar. liet gerucht gaat, dat Foulon tot gouverneur- generaal van Warschau is benoemd, doch ge- teraal Tsjerkof heeft nog geen ontslag gekregen. PETERSBURG, 25 Januari. De raad van be stuur van de politechnische school heeft een be sluit vastgesteld, waarin hij zijn verontwaardiging te kennen geeft over den dood van den student Sawinski, 22 Januari in het Alexanderpark hij een geweersalvo tegen een ongewapende vreed zame menigte gelost, gedood werd, waardoor be wezen is, dat in Rusland zelfs het leven der vre delievende burgers niet zeker is. De raad ver klaart, dat de voortzetting van het onderwijs on mogelijk is. De regeering heeft verlof gegeven aan alle professoren en studenten van de school, waar nu geen lessen meer worden gegeven. De raad van bestuur van de ingenieur- en mijnbouwschool heeft kransen neergeleg op de baren der twee mijnbouwkundige studenden, die 22 Januari gedood zijn. PETERSBURG, 25 Januari. Op het gymnasium en op de burgerscholen is het onderwijs vandaag weer aangevangen. De schoolopziener van het district heeft bekend gemaakt dat het gelden zou als een deugdelijke reden voor schoolverzuim, wanneer dat plaats had uit vrees voor onlusten. De teraardebestelling van den student Sawinki heeft plaats gehad op kosten van de polytech nische school. In tegenwoordigheid van den directeur van die instelling, prins Gagarin, de professoren, en alle studenten, tweeduizend man samen, zette een student van de universiteit in een lijkrede aan tot het voortzetten van den strijd tegen de autocratische regeering. voor recht en voor vrij leven en denken. „Daar gevoel ik mij zeer gevleid mede." „Nu, dat moogt ge wel. Ik moet u nog eens iets zeggen dit namelijk, dat ge volstrekt niet tot mij praat als andere mannen. Geen hunner heeft, me nog ooit durven tegen spreken." „Heb ik dat gedaan. Dat spijt me vrees lijk, want zoo iets lag in hel geheel niet in mijne bedoeling." „Wel, ge hebt niets anders gedaan, en ik vind het niet beleefd van u. Maar daarover heen gepraat. Nu wenschte ik eens over uzelven te spreken." „Ik denk, dat we een meer onderhoudend on derwerp zouden kunnen kiezen." „Dan zullen we Lord Fremorne nemen." „Laat Lord Fremorne naar de maan loo- pen." „Dus hebt gij en juffrouw Stretton het al over hem gehad?" „Wel neen! Maar hij verveelI me. Toch is hij een goede vent en ik zal hem nooit het geringste kwaad toewenschen, al gebruik ik te zijnen opzichte eene minder gepaste uitdrukking, gelijk daar straks." „Indien hij kwam te sterven, zoudt gij dan Lord Fremorne worden „O, heere, neen!" „Wie staat er tusschen u?" Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1