De oorlog in Oost-Azië. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. LIT MOSKOU. Nieuwe stakers. - Met de blanke sabel uiteengedreven. - Een telegram. - 3000 arbeiders houden een betooging. Door do kozakken uiteengedreven. In 50 fabrieken wordt nu gestaakt. Afgewezen. MOSKOU, 25 Januari. De arbeiders in de kleine werkplaatsen van het district, die gisteren schriftelijk te hebben beloofd, dat zij door zouden werken, hebben zich wederom bij de staking aangesloten. Rustverstorende troepen arbeiders zijn met de blanke sabel uiteengedreven. Een vergadering van fabrikanten hier te stede heeft besloten een telegram te zenden aan de regeering, waarin staat, dat de vertegenwoordigers der nijverheid van Moskou een bijeenkomst heb ben gehouden ter bespreking van den tegen woor- digen toestand en dat zij verzoeken, dat de troe pen geen gebruik van hun wapenen zullen maken tegenover de arbeiders, zoolang deze laatsten geen gewelddadige handelingen plegen of plunderen. MOSKOU, 25 Januari. Des namiddags om 4 uur verzamelden zich in de Pjadnitskajastraat 3000 arbeiders. De bevelhebber der militairen gaf hun order, uiteen te gaan, maar te vergeefs. De kozakken vuurden, verscheiden personen zijn gewond, 's Avonds was de rust hersteld. MOSKOU, 25 Januari. De arbeid stond vandaag stil in 50 fabrieken, in de eigenlijke fabriekswijk van de stad met een arbeidersbevolking van 30,000 man, in de overige fabrieken werd doorgewerkt. Dit is bewerkt, doordat men de stakers verhin derd heeft naar de fabrieken te gaan en daar drang uit te oefenen. Van de grootere fabrieken is vandaag de metaalfabriek van Huebner betrok ken in de staking. Het is onrustig in de druk kerijen, in eenige drukkerijen werd het werk neergelegd. De stakende werklieden trokken troepsgewijs door de straten. Het kwam niet tot een botsing met de soldaten, behalve in de Pjadnits-kajastraat, waar de militaire macht, honderd man sterk, de arbeiders uit elkaar dreef. Een groep advocaten alhier heeft aan de rechtbank voorgesteld, de zit ting op te heften, omdat het niet rustig genoeg was. Het voorstel werd afgewezen. UIT REVAL EN RIGA. De algemeene werkstaking uitgebroken. Naar iiet huis van den gouverneur. Soldaten weigeren op te komen. REVAL. 25 Januari. De algemeene werkstaking is hier uitgebroken. REVAL, 25 Januari. Hedenavond trok hier een groot aantal werkstakende arbeiders naar het huis van den gouverneur. De menigte werd rustig op de woorden die de gouverneur tot hen richtteer werden vertegenwoordigers gekozen uit verschil lende groepen om den gouverneur in kennis te brengen met de wenschen van het arbeidersvolk. Die wenschen betreften verhooging van loon, achturigen werkdag, deelneming van de werklie den aan de vaststelling van de loontarieven. Op het bureau van den gouverneur hielden de direc teuren en de bestuurders van fabrieken tegelij kertijd een vergadering. De besprekingen leidden tot bevredigende uitkomsten. RIGA, 25 Januari. Hier is de algemeene werk staking afgekondigd. Alle werklieden hebben zich een van zin verklaard met die te Petersburg. Soldaten, die opgeroepen zijn om zich te voegen onder hun vaandels, hebben ruiten van vensters en straatlantaarns ingegooid. De politie maakfe ge bruik van de wapenen en verstrooide de rustver stoorders. Naar alle richtingen zijn patrouilles uitgezonden. UIT HET CENTRUM VAN RUSLAND. Spoorwegstaking. Samenscholingen verboden. SARATOF, 25 Januari. De arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen hebben zich bij de staking aangesloten SARATOF, 25 Januari. De gouverneur heeft elke samenscholing in de straten verboden en be kend gemaakt, dat de gewapende macht zou op treden als er tegen het verbod gehandeld werd. Gebrek aan goede kaarten. Sedert lang wordt, door de Russische offi cieren in Mantsjoerije geklaagd over het gebrek aan goede kaarten van het oorlogstooneel. De kaarten, door den Russischen generalen staf ver strekt, zijn verouderd en onnauwkeurig, en de goede kaarten, van de militaire topografische af- deeling voor het Amoer-gebied afkomstig, om vatten merkwaardigerwijs slechts het gedeelte van Mantsjoerije, dat zich ten zuiden van Liao-jang uitstrekt. Deze toestand verschijnt in een zonderling licht door een brief van generaal-majoor M. Polinofs- ki, het vroegere hoofd van bovengenoemde af- deeling. Het NowojeWremja maakt dezen brief openbaar. „Evenals vroeger, zoo schrijft de generaal, voe ren wij alweer oorlog zonder voldoende kaarten van het gevechtsterrein te bezitten. Toen ik in 1900 de militair-topografische afdeeling overnam, 90bestond er bijna niets bruikbaars. Uitgaande van het denkbeeld, dat er zoowel op de grens van het Amoer-gebied, als in Mantsjoerije in de eerstvolgende jaren dingen konden gebeuren die het. bezit van nauwkeurige kaarten op groote schaal van onschatbare waarde konden maken, werkte ik in 1900 een plan uit, en zond dat ter goedkeuring naar Petersburg. Ik verzocht daarin om vier ambtenaren met het maken van astronomische plaatsbepalingen vertrouwd, on honderd topografen. Met dezen staf maakte ik mij sterk, binnen twee 'jaren het geheele zuidelijke gedeelte van Mantsjoerije, van de. breedte van Charbin af, op groote schaal op te meten, en ten noorden van Charbin alle aan den spoor weg, de groote' wegen en bevaarbare rivieren gelegen plaatsen naar hun ligging te laten be palen, voor zoover dezen punten van belang kon den zijn voor liet vervoer van de troepen. Helaas, om redenen die mij onbekend gebleven zijn en waarvan ik niets begrijp, werd mijn voorstel te Petersburg afgewezen. In het jaar 1901 kreeg ik de beschikking over '20, in 1902 over nog eens 20 topografen; in het volgende jaar werd in 't geheel niet gewerkt. Zoo kon er niets afge daan worden dan de opneming van Kwantoeng tot Liao-jang. „Uit dat alles Volgt dat zoo lang de krijgs verrichtingen ten zuiden van Liao-jang werden afgespeeld, onze troepen van moderne kaarten voorzien waren, op de schaal van 1 duim 2 werst. Toen echter de onvriendelijke Japan ners het oorlogsterrein verlegden naar de streek ten noorden van Liao-jang, moesten wij. het al weer zonder behoorlijke kaarten en plannen doen." Wat voor redenen men te Petersburg gehad heeft, om indertijd Polinofski's voorstel te ver werpen, is niet na te gaan, te minder omdat reeds in het jaar 1902 de jongste luitenant in Mantsjoerije overtuigd was dat binnen enkele ja ren een oorlog met Japan onvermijdelijk moest zijn. De historie doet levendig denken aan den Fransch-Duitschen oorlog, toen de Fransche sta ven wel kaarten hadden om naar Berlijn te gaan, maar niet, zooals de Duitschers, goede kaarten van Frankrijk. Uit Wladiwostok. Gisteren werd uit Tokio aan de Daily Telegraph gemeld, dat, volgens berichten door een uit Wla diwostok te Mozji aangekomen schip meege bracht, de Russische kruiser Rossia wel is waar hersteld is, maar de Gromowoj nog in het dok ligt. De torpedoflottielje zou nog 20 booten tel len. China's neutraliteit. De Chineesche gezant te Washington heeft mi nister Hay China's antwoord overhandigd op de beschuldigingen der Russische regeering in zake de schending van China's onzijdigheid. De re geering te Peking verzekert, dat zij in het minst niet afgeweken is van haar onzijdigheids-plichten; de algemeene houding der regeering is zoo cor rect geweest als de mogendheden het slechts kon den verlangen. Maar China is van oordeel, dat Rusland zelf in verscheiden gevallen de onzij digheid van China geschonden heeft. Verbeurd verklaard. Het Nederlandsche stoomschip Wilhelmina dat, met kolen voor Wladiwostok geladen, d oor de Japanners werd opgebracht, is verbeurd ver klaard. DUITSCHL AND Prins EitelFritz. Uit Berlijn wordt geseind De officieren van gezondheid Wiedemann oberstabsartz en Wiemuth stabsartz hebben bij prins Eitel Friedrich een begin van longontsteking geconstateerd. De temperatuur is 39.6, de eetlust van den patiënt gering. Wegens de ongesteldheid van prins Eitel Fritz heeft de Keizer het feest op zijn geboortedag in het keizerlijk paleis op 27 dezer afgelast. Uit Essen wordt geseind Er staakten gister 194,856 man, d. i. 802 stakers minder dan eer gisteren, over een mijnwerkerspersoneel van te zamen 243.872 man. Z. D. H. de aartsbisschop van Bamberg, mgr. v. Schorck, is overleden. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin heeft gister-avond het con cert bijgewoond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, gegeven door de Haagsche zang- vereeniging Excelsior (christelijke zangvereeniging voor gemengd koor) onder directie van den heer J. H. B. Spaanderman. H. M. verscheen even half acht uur in de zaal, eerbiedig begroet door het talrijk opgekomen pu bliek en na ontvangen te zijn door mr. J. G. Patijn, eere-lid der vereeniging, en de heeren J. R. Snoeck Henkemans, W. J. Jalink en G. van der Leeuw, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van het bestuur, welke heeren de Koningin bij haar vertrek ook weder uitge leide deden. Dat vertrek viel samen met het einde der uit voering van Ein Deutsches Requiemvan Brahms ongeveer 9 uur met welk requiem het concert aanving. Het programma had n.l. wijziging ondergaan, in verband met de afwezigheid van mej. Harry van der Harst, alt uit Leipzig en den heer Th. J. M. Vreven, bas uit Frankfort, die beiden door ongesteldheid verhinderd waren te komen. In het requiem werden zij nu vervangen door mej. Anna Kappel en Arnold Spoel. II. M. de Koningin gaf bij het vertrek haar bijzondere tevredenheid te kennen over het gehoorde. Tweede kamer. In sommige bladen is medegedeeld dat na Paschen de Tweede Kamer vermoedelijk niet meer zal bijeenkomen. Dit bericht kan met grond worden tegengesproken. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat ter afdoening van het vele dat gereed ligt, de Kamer niet nog tussclien Pa schen en de Juniverkiezingen enkele weken zou vergaderen. Het tegendeel is waarschijnlijk. (Ned.) Gouverneur Lely. Naar het Vad. thans uit goede bron verneemt, is de heer C. Lely, gouverneur van Suriname, voornemens in het komende najaar te repatrieeren. De debatingclub der luitenants. Naar wij vernemen heeft de heer S.A.Reitsma te Assen als voorzitter en als lid der luitenants- debating-club bedankt. (As.s. Crt.) Spoorwegbrug te Velsen. De nieuwe spoorbrug te Velsen zal, naar wij vernemen, 29 Januari in gebruik worden geno men. De Nieuwe Maasmond. In den Nieuwen Maasmond nabij Heusden, wor den gedurig peilingen gedaan, ook in de nabij heid van de groote brug. Bij elke peiling blijkt, dat vanwege den sterken stroom, de Maas aan de Noorderzijde steeds dieper wordt. Moord. De 23-jarige P. uit Ophoven, gem. Sittard, die onlangs door een messteek in den arm werd verwond, is thans in de inrichting Calvariënberg te Maastricht aan de gevolgen overleden. Ongelukken. Te Alkmaar is gisteren een man door de stoom tram AlkmaarHaarlem aangereden. Hij is, na door dr. Schroder verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. Door het schichtig geworden paard voor het rijtuig van den veears O. te Gouda, is de ruim 60-jarige P. K. overreden. Met verschillende kneuzingen en verwondingen (o.a. een gebroken arm) werd hij met rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand wordt door den geneesheer ernstig geacht. Men meldt uit Schoonhoven aan de N. Ct. Gister-morgen werden bij een familie alhier de beide logés (een heer en dame) in bewusteloozen toestand op hun slaapkamer gevonden. Daar liet kraantje van de gaskroon niet geheel was geslo ten, had zich des nachts door de kamer gas ver spreid. Nadat de vensters waren opengegooid en medische hulp was ingeroepen, duurde liet nog ruim vier uur voordat de beide gasten weder bij kennis waren. Een anderhalfjarig kind van A. (ite Asten (N.-B.), dat een ketel kokend water naar zich toe wilde trekken, kreeg den inhoud over zich lieen en bekwam zulke hevige brandwonden, dut het aan de gevolgen is overleden. Gisteren viel te Weert een arbeider in een bak met kokende zink. Hij werd door de ge broeders S. gered, die onmiddellijk de brandende kleeren verwijderden. Men vreest intusschen toch het ergste. Te Sittard ontstond brand in een woonwagen van zekeren S., waarbij drie kinderen zoo ernstige 'brandwonden aan handen en borst kregen, dat het jongste aan de bekomen wonden is bezweken. Te Maastricht had verleden week de heer Ph. het ongeluk van zijn paard te vallen. Hij kreeg daarbij een trap van het beest, die een hersenschudding veroorzaakte, aan de gevolgen waarvan hij gister-nacht overleden is. Schiedam, 26 Januar 1905. Politie. Bij de politie is terug te bekomen een kleine gladharige zwarte fannyhond, teef, met lederen halsband. Binnen 2X24 uur door den eigenaar niet afge haald, wordt hij afgemaakt. De heer II. Gabel alhier, zal aan de Dirkje Meesterstraat en de Hendrik Gabelstaat 14 nieuwe woningen bouwen. Bij het gemeentebe stuur bestaat het plan om den onbebouwden grond tusschen die panden tot gemeenschappe- lijken tuin te doen aanleggen en te onderhouden. Bij de gehouden tentoonstelling van Avicultura te 's-Gravenhage zijn ter dier gele genheid uitgegeven reclame-kaartjes in den vorm van spoorwegkaarljes, welke tevens als lot dien den in een gratis verloting. De uitslag dier ver loting is thans bekend, en daar zeker ook hier ter stede veel van die kaartjes onder bezoekers dier tentoonstelling zullen zijn, willen wij ook ter dezer plaatse de uitslag mededeelenle prijs 1/3 Friesche goud pellen op Serie B no. 7008; 2e prijs 1/1 Zweedsche eenden op Serie C no. 85813e prijs 2 zilveren Padua hennen op Serie E no. 2657; 4e prijs 2 chamois padua kippen op Serie B no. 2702; 5e prijs een paar duiven op Serie D no. 4670; en 6e prijs een paar dui ven op Serie E no, 7298. Tegen afgiften van het lot kunnen de prijzen wor den afgehaald in het Hoenderpark van den heer W. J. M. de Bas te 's-Gravenhage. Op het terrein van de firma Smul ders alhier heeft een te Rotterdam wone nde werkman zijn linkerhand ernstig aan eenige glas scherven verwond. De rnan werd door een dokter verbonden en is daarna naar Rotterdam teruggekeerd. Naar wij vernemen, heeft zich al hier een comité gevormd, dat met Mei in »Musis Sacrum" een fancy-fair zal organiseeren ten bate van de Schied. Gezondheidskolome. Uit Delft. Ongeveer drie weken geleden heeft het arbei- derspersoneel der Lijm- en Gelatinefabriek zich tot eene vakvereeniging vereenigd, met aanvan kelijk ongeveer 80 leden. De directie der fabriek toonde zich daarover ontstemd, en na eene voor- loopige gedachtenwisseling had er eene samen komst plaats aan de fabriek en werd van de zijde der directie de oprichting der vereeniging ontra den, omdat zij overbodig was, wijl toch de directie het voornemen heeft eerlang ook aan de Lijmfa- hiiek, evenals aan hare andere fabrieken (Ned. Gist-, en Spiritusfabriek en Oliefabriek), eene Kamer van den Arbeid in het leven te roepen. Van de 80 oorspronkelijk tot de vereeniging toa- getredenen zijn toen verscheiden afgevallen, maar de eenmaal gestichte vereeniging blijft in leven en heeft inmiddels de statuten ter goedkeuring aan de directie aangeboden. Men wil weten dit echter onder reserve dat binnenkort ook uit de arbeiders aan de Gist fabriek zich eene vereeniging zal vormen van hen, die niet ingenomen zijn met de werking van de Kamer van Arbeid aan die fabriek. De poging, vóór eenigen tijd ondernomen om te komen tot stichting van eene wasscherij ten bate van den arbeidenden stand, kan voorloopig als geslaagd worden beschouwd. Een kleine honderd arbeidersgezinnen laten tegen matig tarief thans de lastige wasch buitenshuis beredderen. Thans is men beacht op stichting van een gebouw, be hoorlijk ingericht voor het doel, en plaatst te dien einde kleine aandeelen. Men gaat uit van het beginsel van lage, vaste winst uit te keeren en tot het behalen daarvan te komen door ook te wasschen tegen hooger tarief voor meergegoeden. Verkiezing te B r i e 11 e. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Brielle was op een van de als van onwaarde beschouwde stembiljetten, te Nieuw-Helvoet ingeleverd, ge schreven Jakobus V, vers 4. (Ziet, de loon der werklieden, die uwe landen gemaaid hebben, welke van U verkort is, roept en het geschrei dergenen, die geoogst hebben, is gekomen tot in de ooren van den Heere Sabaóth.) De verdwenen notaris. De voortvluch tige notaris van Wermeskerken, moet zich, naar men uit goede bron verneemt, in Egypte bevinden. Brutale aanranding. Dinsdag - avond omstreeks halfacht heeft er in een woonhuis in de Lazerijstraat te Middelburg, naar de Midb. Ct. mededeelt, een brutale aanranding plaats gehad. Een 27-jarige gehuwde vrouw, die meende dat zij de voordeur niet goed gesloten had en nu naar beneden ging om die deur te sluiten, werd, toen zij bijna de deur bereikt lud, onverhoeds aange vallen dooreen haar onbekend mans persoon, die haar eerst zand in de oogen wierp en trachtte een prop in haar mond te duwen. In de duisternis, die om haar heen was, kon de vrouw haar aanrander niet her kennen. Zij wist echter de prop uit haar mond te houden en takelde den man danig toe zij beet hem geducht in de vingers en verwondde hem ook bloedend in het gelaat. Hierdoor en door haar hulpgeroep wist zij los te komen en de deur te openen. De aanvaller nam daarop ijlings de vlucht de prop en een zakdoek achterlatende. Naar de Midb. Ct. verneemt, is als verdacht van deze brutale aanranding, waarvan de bedoeling nog niet moet gebleken zijn, aangehouden een 19-jarige schildersknecht uit Middelburg. Doodgestoken. Dinsdag was er groote droefheid in het huisgezin van N. van der Veld in de DompvlOedslaan te Overveen, daar vanwege het ministerie een telegram was ontvangen van het vermoorden van hun zoon P. van der Veld, die als matroos naar O.-I. op weg was, en te Algiers bij het passagieren was doodgestoken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer F. W. De Rooij belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Wijkeroog tot kapelaan benoemd te Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den WelEerw. heer Th. H. J. Win kelman en tot kapelaan te Waadinxveen den WelEerw. heer B. M. J. Van Rooy, 21 Dec. 1.1. priester gewijd. Gister herdacht de Z.Ew. heer C. Zoetmulder, pastoor der St. Dominicuskerk te Utrecht, den dag waarop hij voor 12$ jaar tot pastoor dezer parochie werd benoemd. Op verlangen van den Z.Ew. jubilaris werd het feest op zeer eenvoudige, maar niettemin plechtige wijze gevierd. Te 10 uur werd door den jubilaris een H. Mis opgedragen, die werd opge luisterd door de meerstemmige gezangen van het zangkoor. Tal van geloovigen vulden het kerkge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2