Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Revolutie in Mand. 28ste Jaargang Vrijdag 27 Januari 1905. No. 8115. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. FË UILLETOR Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver te er en worden ui ter, I ij k e overeenkomsten aangegaan. t :bi 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Grondbelasting op de ge bouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 1905, door den heer directeur der di recte belastingen te Rotterdam op den 25sten Januari 1905 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welke bezwaarschriften te en eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. V De Concentratie. De liberalen zijn er, juicht de Standaard en zij vervolgt Alle tweespalt smolt weg. Om strijd reikte men elkaar het eerst de hand. Ben program werd pas klaar gemaakt. Borgesius en Treub zijn het. over dil program eens geworden. Geen negatief, maar een positief program. Niet te groot en niet te klein. Keurig en kunstig geformuleerd. Een stukje mozaick om er uw politiek oog aan te vergasten. En toen zijn op één dag in de hoofdstad de groole vergaderingen gehouden. Op die vergaderingen is gebazuind meer dan overlegd en geredeneerd Oppositie was or op de ééne vergadering gan se lie tijk niet, op de andere enkel van tien mal contenten. En met verpletterende meerderheid is toen op 'beide vergaderingen het program er door- gegaan. Als de kiezers nu maar komen willen. De tafel i? gereed. De heeren zijn er. De stormloop tegen het Kabinet vangt nu, aan. Saam bezitten deze twee partijen nu nog slechts 28 a 29 van de 100 zetels in de Tweede Kamer. Een wanhopig werk, zou men zoo zeggen, om op 50 'plnjs; 1 te komen. Maar dit hoeft ook niet. Het program was voor de concentratie alleen; niet voor de stembus. V oor de stembus heeft men een heel andere leus. Nu niet positief, alleen negatief. Maar een negatieve leus waarin het geheim van een nog veel grootere concentratie. Een leus als band om den grooten hoed ge bonden. De leus niet van Borgesius, en niet van Treub, maar de leus van Troelstra. Men herinnert zich de leuze nog van de Pro vinciale verkiezingen, waar toen geen liberaal aan wilde, maar die nu alle liberalen saam van buur man Troelstra leenen zullen. De leuze: Tegen de clericalen, tegen het Cal vinistisch Kabinet, tegen Kuyper. Een Oost-Aziatische vertelling. 21) „Zijne drie zonen, allen echte staaltjes van menschelijke gezondheid, dat kan ik u verze keren." „Bestaat er dus geen. mogelijkheid voor u, om ooit Lord Fremorne te worden?" „Oh, alles is mogelijkdoch waarschijnlijk is het niet. En ik mag gerust zeggen, dat nie mand er zooveel spijt van zou hebben als ik, indien zulk eene gebeurlijkheid zich voor deed." „Wenscht ge dan geen titel te bezitten?" „Ik zou er geen cent voor geven." „Inderdaad? Ik dacht, dat iedereen in Enge land belust was op een titel." „Wel ncin! Er zijn menschen in Engeland eenvoudig mijnheer zus of zoo, die hun naam niet zouden willen verruilen voor den hoog- sten titel, welke men hun zou kunnen aan bieden." „Waarom?" „Ze behooren tot oude, deftige families en beschouwen de nieuwe aristocratie als een ge slacht van parvenu's." Armer kan liet al niet. En toch, onder dien hoed moet liet hooge spel gespeeld worden. Immers met het quasie-program van actie be zetten ze nog maar 28 zetels, maar onder dien hoed hebben ze er reeds 42 in hun bezit. En toen er bij krijgen, daar is nog kans op. Y Mr. Aalberse over Allerzielen". In Het Centrum van gister-avond spreekt nir. A. zijn instemming nit. met het verbod van den Leidschen burgervader, om Heyerman's laatste tooneelwerk te Leiden op te voeren. In ile af keuring der liberale pers van dat verbod ziel hij ©en bewijs te meer van de andere levens- en wereldbeschouwing, welke ter linkerzijde heerscht. „Een stuk", zoo- zegt. hij, „waarin op de schan delijkste wijze, zonder voldoende tegenspraak, God wordt gelasterd, noemen wij in strijd zoowel met de openbare orde, als met de zedelijkheid. Artikel 188 der gemeentewet beveelt dan burgemeester, dusdanige vertooningen te ver bieden." En verder luidt het: „Zou dus de burgemeester, indien hij niet anti revolutionair, maar vrijzinnig geweest was, aan hen, die hem wezen op het feit, dat in een bepaald sluk God openlijk vervloekt in gelas terd werd, en daarom al voor de groote meerder heid der bevolking een grievende ergernis, een meerderheid, die toch ieder jaar met af keuring aan een overigens weinig controleerbaar schouwburgbestuur 'een subsidie uit de gemeente kas ziet verstrekt, om de opvoering van vaste, ergerlijke stukken mogelijk te maken, zou dan die burgemeester, indien bij „vrijzinnig" was, hun geantwoord hebbenGij: zijt blijkbaar niet van plan om de orde te verstoren, dus is dit stuk niet in strijd met de openbare orde, en kan ik de Vertooning ervan niet verbieden? Duis van bovenaf feitelijk aanmoediging tot. orde verstoring Wie zóó averechtsch begrip van „openbare orde en zedelijkheidblijkbaar bij „vrijzinnige" ge meente-autoriteiten veronderstelt, zal toc.h waar schijnlijk zijn hart wel voor de gevolgen vasthou den, wanneer hij1 zich afvraagt, wat er dan van de handhaving dier „orde" terecht zal komen, wanneer overal de geliefde „vrijzinnige idee" heeft getriomfeerd!" 27 Januari. Er zijn thans eenige teekenen waar te nemen, dat de revolutie in Rusland aan kracht, heeft vierloren. Op verscheidene fabrieken wordt de arbeid weer hervat. Waarschijnlijk heeft, het be kende manifest, dat gister overal is aangeplakt, daartoe veel bijgedragen. De berichten zfjn echter niet te vertrouwen, „Het schijnt dwaas, vari oude families te spre ken, want alle zijn even oud. We stammen im mers allemaal van Adam af, niet waar?" „Zeker. Maar de Raad van Adel houdt daar geen rekening mee." „Beschouwt ge familietrots niet als een dwaas heid?" „Och, ik weet het niet. Om u, de waarheid te zeggen, heb ik er nog weinig over nage dacht. Ik zie echter niet in, waarom we zou den. pronken met, den stamboom van een paard en beschaamd zijn over den stamboom van een rnensch." „Dat is niet hetzelfde. Een paard kan edele voorouders gehad hebben, terwijl naar men mij verteld heeft, de meeste uwer aristo craten afgestamd zijn van dieven en struik- ro overs." „Wat dat. betreft, sommigen hunner doen nog aan het rooversvak. Dezulken namelijk, die deel hebben in vennootschappen en maatschappijen van twijfelachtig allooi. Maar wat andersik geloof dat de stamboom van de oudste geslach ten in Europa niets beteekent bij dien der Oos- tersche koningen, want de monarch van Ko rea. bijvoorbeeld, dien we gaan bezoeken, voert zijne afkomst op tot de tijden van Poo-Bah." „Denkt ge, dat we moeite zullen hebben bij Zijne Koreaansche Majesteit te worden toege laten?" vroeg juffrouw Hcmster met een zweem pje van ongerustheid in hare stem. „Ik weet het niet. De etiketle aan het hol want de hand van den censor is in verschillende telegrammen zeer goed merkbaar. DE TSAAR. Volgens een correspondent van het Berliner Tageblatt heeft de hertog van Leuchtenberg thans eindelijk den Tsaar de volle waarheid van het bloedbad te Petersburg onder het oog gebracht, en bewerkt dat verscheiden gearresteerden weer vrijgelaten zijn. De Tsaar is nu radeloos. Groot vorst Wladimir verzet zich heftig tegen het ver trek der keizerlijke familie uit Tsarskoje Selo, waar vertrouwde troepen voor zijn veiligheid zor gen. De Tsaar, zegt hij, mag niet op de vlucht gaan. EEN BRIEF VAN PIUS X. Z. H. Paus Pius X heeft twee leden zijner adelslijfwacht. naar St. Petersburg gezonden met een eigenhandigen brief voor keizer Nicolaas. Pius X die diep onder den indruk is van het sedert Zondag in Rusland voorgevallene, waar van hij zich om zoo te zeggen van uur tot uur op de hoogte liet houden, besloot na een lang onderhoud met twee kardinalen, een brief aan den Tsaar te zenden. In dezen brief, welke in een zeer vriendelijken, bijna vaderlijken toon is gesteld, vraagt Pius X den keizer verlof hem riiet een woord van raad te mogen dienen in een uur, dat zoo beslissend kan zijn voor Rus- land's lot. De Paus herinnert den Tsaar aan de woorden van liefde en vrede, die naar aan leiding der Haagsche Vredesconferentie van St. Petersburg zijn uitgegaan en geeft hem dan in overweging, zooveel mogelijk te luisteren naai den kreet, die opstijgt uit het hart van het Rus sische volk. Slechts een daad van liefde, be sluit Pius X, kan nu het Russische volk redden. EEN MISLUKTE AUDIËNTIE. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: Een deputatie, bestaande uit de hoofdredacteurs van de voornaamste bladen, is bij Mirski ge weest, om hem een adres aan te bieden waar in, uithoofde van de hachelijke tijdsomstandig heden, volledige vrijheid van drukpers geëischt werd en de onverwijlde bijeenroeping van een vrij gekozen, met voldoende volmachten bekleed volksparlement teneinde een onderzoek in te stel len naar en orde te brengen in den toestand van den staat. Soeworin, de hoofdredacteur van het Nowoje Wremja, lichtte vervolgens het voorgelezen adres toe, verklarende dat de jongste gebeurtenissen zijne (Soeworin's) opvattingen over de onrijp heid van de liberale beweging in Rusland ge wijzigd hadden. Hij was thans o,vertuig*l dat het Russische volk die beweging steunde en het Russische leger zou medegaan met het Russische volk. Mirski viel hem hier in de rede en zeide dat de Russische troepen Zondag dan toch maar op het volk hadden geschoten. Ja, antwoordde Soeworin, nu nog. Maar morgen en overmorgen zullen zij weigeren, op de werklui te vuren en dan heeft het keizer- is zeer streng. Een ruiter bijvoorbeeld moet afstijgen, als hij het paleis voorbijkomt, hoe wel dat slechts bestaat uit een opeenhooping van onoogelijke gebouwen. Iedereen, die in zijne tegenwoordigheid wordt toegelaten, moet zich op de knieën werpen voor den koning." „Wel, dat zal ik ^eker niet doen," zei het meisje. Ik hoop eene afwijking van dat gebruik te verkrijgen ten gunste van eene prinses als gij mejuffrouw Hemster. Indien Zijne Majesteit uwe hand mocht aanraken, eischt de wet van Korea, dat, ge voor altijd daarna een teeken draagt van de onderscheiding welke u te beurt is ge vallen." „Oh, dan zal ik een ring dragen met het wapen van Korea er in," riep juffrouw Hcm ster met groote opgewektheid uit. „Dat wil zeggen, aJs Korea een wapen heeft. Het is heel vriendelijk van u, zooveel moeite voor ons te doen. Maar nu moet ik u goeden nacht wen- schen en u bedanken voor het aangenaam onder houd, dat we gehad hebben." En daarmee verliet ze mij. VIII. Ik ontwaakte den volgenden morgen uit een verkwikkenden slaap. Het was maanden en maanden geleden, sedert ik op een gewoon bed had geslapen en dit was eene weelde voor mij, daar ik al dien tijd gewoon was geweest aan rijk afgedaan. Vijf geestkrachtige mannen zouden thans gemakkelijk een voorloopig bewind kunnen vormen. Mirski's houding en antwoord maakten e en hoogst ongunstigen indruk. De minister zeide dal herstel van de orde vooraf moest gaan aan de invoering van hervormingen. Hij kon de depu tatie geen hoop geven dat do opgesomde grie ven zouden worden weggenomen, maar zou er Trepof over spreken. De deputatie ging daarna diep teleurgesteld heen. Dezelfde correspondent meent uit gezagheb bende bron alle geruchten over de moedeloos heid van den Tsaar te moeten tegenspreken. De Tsaar is integendeel zeer kalm, zelfs opgeruimd. Hij floot een vroolijk deuntje even voor hij het oekas tot aanstelling van den dictator Trepof onderteekende. De berichtgever meldt nog als feiten die vast staan lo. dat agents provocateurs de winkels geplun derd en andere baldadigheden bedreven hebben, alleen om er daarna de werklui van te kunnen beschuldigen *2o. dat Finsche troepen in Wasili Ostrof wei gerden te vuren op de stakers, waarna zij onmid dellijk naar de kazerne terug werden gezonden; 3o. dat overgeloopen officieren van de genie barrikades hebben helpen ophouwen; 4o. dat blijkens verklaringen van een paar dokters de Russische troepen Zondag ontplofbare kogels hebben gebruikt. Trepof heeft honderden werklui die weigerden het werk te hervatten, weggezonden, anderen wer den tot werken gedwongen, doordat zij honger leden en Trepof hen bedreigde. Maar zij ble ven slechts korten tijd aan het werk. De Russi sche regeering heeft trouwens door hare hou ding zelfs de groote fabrikanten van zich ver vreemd. Dezen vroegen eerst om militaire be scherming, maar sympatliiseeren thans met de werklui. De Standard verneemt uit Petersburg dat bo vengenoemde deputatie van persmannen ook den draak stak met de cijfers die de regeering over het aantal dooden en gewonden van Zondag open baar heeft gemaakt Mirski verklaarde dat hij gebonden was door de officieele cijfers en voegde erbij dat som mige eischen van de werklieden van dien aard waren dat de regeering er zelfs niet over kon spreken. UIT PETERSBURG. Het is veel kalmer geworden. Zaterdag zullen de kranten weder verschijnen. In de fabrieken van Petroff, Nobelsche petroleumfabriek, Oboek- noeff-fabrieken en aan de Baltische werf is het werk weder hervat. In de streek bij Wiborg is gister in geen der fabrieken de arbeid hervat. De werklieden ble ken onverschillig voor de bekendmaking van den minister van Financiën en van den gouvemeur- generaai; zij verklaren dat morgen beslist zal worden, of de arbeid zal hervat worden. een matje om op te liggen met een blok hout voor hoofdkussen. Er waren allerlei gemakken aan boord, welke ik nooit in een dergelijke betrekkelijke kleine ruimte bijeen had gezien. Electrisch licht was natuurlijk overal aangebracht. Er was eene machine om ijs te maken en al die in richtingen welke wij heden ten dage op de groote Oceaanbooten aantreffen. De badkamer was Oostersch in pracht en Westersch wal de inrichting betreft. Door eenvoudig een wijzer op een plaat te verzetten werd de groote mar meren kom gevuld met water van de tempera tuur, welke door cijfers werd aangewezen van kokend heet tot ijskoud. Dat was inderdaad een heerlijkheid voor mij en toen ik terug kwam in mijn kamer, stond daar de JapanSche jongen met een kop geurige thee, zooals men die alleen kan verkrijgen in de onmiddellijke nabijheid van China. Op een blaadje waarvan, de fijn bewerkte figuren slechts gedeeltelijk waren bedekt door een kanten ser vetje, lagen geboterde broodjes, zoo lang en zoo breed als een vinger. „Rumpert, beste jongen", zeide ik tot. mij- zelven, „ge zijt werkelijk op uw beenen terecht gekomen." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1