l)e oorlog in Oost-Azië. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. UIT MOSKOU. Dc staking der zetters breidt zich uit. Heden konden verschillende bladen niet verschijnen. In'de werkplaatsen van den spoorweg Moskou Kazan, op het station Terowo, is gisteren het werk gestaakt. Men zegt dat een staking in de tram way-werkplaatsen voor de deur staat. De gasfabriek werkt weer. Waar maatregelen tot bescherming van - den arbeid genomen worden, werkt men voort, dientengevolge duurt het be drijf op veel groote fabrieken voort. Toch breidt de werkstaking zich uit. Over 't geheel heerscht er rust in de stad, zelfs in het gebied waar de staking 'tsterkst is, ziet men alleen wat meer drukte op straat. De Engelsche gezant heefl een vertoog gericht tot de regeering naar aanleiding van het laster lijke telegram, dat eergisteren in de straten van Moskou aangeplakt is, en waarin gezegd werd dat kolossale geldsommen uit Engeland gezonden waren om een opstand der Russische werklieden mogelijk te maken. De gezant kreeg de verze kering dat er dadelijk een onderzoek ingesteld zou worden en d,a,t men een herhaling van derge lijke dingen zou voorkomen. Het bedoelde telegram was afkomstig uit Pa rijs, en was gedrukt op de pers van den prefect van politie te Moskou. De verontwaardiging en de angst onder de Engelsche kolonie aldaar zijn groot. Het Engelsche gezantschapsgebouw wordt door schildwachten bewaakt. UIT RIGA. Er heeft bij het station van Toekoem een bot sing plaats gehad tusschen werklieden en soldaten. Er zijn 30 dooden en gewonden. Twee soldaten en de onderchef der districtspolitie, Bilef, zijn zeer zwaar gewond. De werkstakers trekken bij troepen de stad door, om de fabrieken tot sluiten te dwingen. De werkstaking is algemeen. De bladen ver schijnen niet. UIT REYAL. Gister-nacht is de stad in 't donker gebleven. Vandaag is alles rustig, de winkels zijn open. De onderhandelingen tusschen de werklieden en de fabrikanten duren voort met medewerking van de overheid. UIT KOWNO. De werkstaking duurt voort. In eenige fabrie ken was gister-ochtend de arbeid hervat, maar men staakt daar opnieuw, 's Middags reden er geen trams meer. (lp straat trekken troepen werklie den rond, die zich rustig houden. UIT I WAN O F W OSN ESEN SKI. Uit Iwanof Wosnesenski komt bericht, dat in dat nijverheidsgebied gister de staking begonnen is. Te Dorpat heelt een uit 2000 personen be staande menigte een betooging gehoudenven sters werden ingeworpende menigte werd door de politie uiteengejaagd. Ook vrouwen namen aan de betooging deel. UIT KIËF. Te Kiëf is de bevolking zeer opgewonden. Men zegt dat tegen 29 dezer de algemeene werksta king uitgeschreven is. De bevolking slaat groote voorraden meel, brood en petroleum in; er wor den dientengevolge drukke zaken gedaan. Sedert gisteren wordt de watertoren door een compag nie infanterie bewaakt. In de fabrieken wordt het werk gestaakt. UIT LIBAU. Het Russische Telegraaf Agentschap meldt het volgende Gister-ochtend om zes uur zijn als werklieden verkleede personen binnengedrongen in het telefoon kantoor, waar zij de ambtenaren die dienst had den, dreigden neer te schietenzij bechadigden vervolgens de geleidingen. De verwachte werk staking is begonnen in de ijzerdraadtrekkerij. De werklui trokken naar het spoorwegstation, zij drongen met geweld in de fabrieken door en lieten daar het werk stilstaan. In eenige fabrieken werden de vensters vernield. De winkels zijn gesloten. De telegrafen zijn beschadigd. Vanmid dag hielden de fabrikanten op de beurs een bijeenkomst. Uit Saratof verneemt men dat de werkstaking zich uitbreidt. In alle drukkerijen en werkplaatsen wordt gestaakt. Ook het personeel van den Rja- zan Oeralspoorweg staakt. Morgen zullen er geen kranten verschijnen. De orde is niet verstoord. Het Telegraaf-Agentschap verneemt nog Troe pen trekken door de stad, maar er zijn geen bot singen voorgevallen. Een gendarme, die aan den leider van een bende een vlag ontrukken wilde, is doodgeschoten. De oproermakers bestaan meest uit opgeschoten jongens, wier optochten een be lachelijk schouwspel vormen. De werklieden nemen er geen deel aan. Zij 'zijn bereid, het werk te hervatten. De lading van de schepen die in de haven liggen, is gestaakt. Om de be volking en de fabrikanten gerust te stellen worden 's nacht op vele plaatsen wachtposten opgesteld. De telegrafen zijn hersteld, met het herstel van de telefonen is men bijna klaar. UIT I'OLEN. Hoewel ontkend wordt, dat de Duitsche regee ring voorzorgsmaatregelen laat nemen aan de Russische grens, melden de bladen toch bijzonder heden over de bevelen, door de Pruisische gene rale commando's te Posen en Breslau uitgevaar digd, en die de maatregelen betreffen welke het 5e en 6e legercorps bij verdere uitbreiding der troebelen ep de grens moeten treffen. Volgens Silezische bladen is in Russisch Polen ook het landvolk goed gewapend sedert lang worden er vooral uit Oostenrijk in 't groot wapens binnen gesmokkeld, zoodat de Polen spottend beweren, thans beter bewapend te zijn dan de Russen tegen de Japanners. Somtijds moeten veel reser visten met hun wapens gevlucht zijn, zij houden zich nu verborgen. Te Sytomir moeten alle sol daten van een trein, die naar het oorlogsterrein gezonden werd en ontsnapt zijn met uniformen en geweren. UIT HELSINGFORS. Eergisteren-avond hielden de werklieden hier een betooging. Een menigte van 5000 menscben werd toen door de politie met sabelhouwen uit eengejaagd. Vele aan de betooging niet deel nemende personen zijn gewond, een tiental aan het hoofd, een kreeg een schot door de borst. Een agent, is door ee;n revolverkogel in de hand, een ander in den rug gewond. Al deze schoten zijn, naar 't heet, door de politie zelf gelost. De bereden politie sloeg er met de knoet op in. De georganiseerde werklieden hebben in de bla den geprotesteerd tegen de rustverstoringen die niet van hen uitgegaan zijn. China's neutraliteit. Uit Washington wordt geseind Hay heeft den Russischen gezant verzocht, aan zijn regeering in overweging te geven, de kwesti- ën betreffende China's onzijdigheid te onderwer pen aan de beslissing eener internationale confe rentie. Het antwoord der Russische regeering is nog niet ontvangen. Het Noordzee-incident Uit de vergadering van de internationale com missie voor het Noordzee-incident wordt nog "het volgende medegedeeld. Beeching, de directeur der Hullsche visscherijvereenigirig, beschreef den houw van de treiters en deelde mede, dat er in den nacht van het onheil 46 booten aanwe zig waren; hij verzekerde dat er noch torpedo's noch eenig ander oorlogstuig aan boord geweest was, ook had hij er nooit van gehoord dat er Japanners op de vloot geweest waren en evenmin dat men oorlogsschepen in de buurt had ge zien. De Russische assessor Mandelstam vroeg, of het mogelijk was, visschersbooten, die geen zeil voerden, voor torpedobooten aan te zien. Daarop antwoordde de getuige beslist ontkennend. Baron Taube vroeg nog, of er geen ander schip zich bij de visschersvloot gevoegd kon hebben. Geen enkel, antwoordde de getuige. Van het oorlogsterrein zijn geen berichten ont vangen. DUITSCHLAND. Ook gisteren is de toestand in het Roerbekken over het geheel onveranderd gebleven. Volgens mededeelingen, door de commissie van zeven verstrekt, heeft het „Oude verbond" ontvangen omstreeks 200.000 mk., de Christelijke werklie- denvereeniging omstreeks 60.000 mk. aan bijdra gen. De werklieden beweren dat de arbeiders- vereenigingen, die bij het begin van het jaar 11.0000 leden telden, sedert den aanvang van de bewoging een aanwas van 60.000 nieuwe leden kregen hebben. Te Bremen is een door een aan tal bekende burgers onderteekende oproeping ver spreid om ondersteuning te verleenen aan de werkstakers in het Roerbekken. Wegens de staking zijn er omstreeks 200 werk lieden te Siegen en in den omtrek zonder werk. De groote fabrieken hebben zich voorshands kleine hoeveelheden steenkool verschaft, door hun eigen werklieden naar de mijnen te sturen, die daar dan zelf een gedeelte van den beschikbaren voor raad inladen en verzenden. Daarbij; laten de sta kers hen ongemoeid. Eergisteren heeft de sociaal-democratische partij in den. Rijksdag besloten, de eischen, door de stakers in het Roergebied gesteld, neer te leg gen in een voorstel dat zij zullen trachten zoo spoedig mogelijk door den Rijksdag in behande ling te laten nemen. Het voorstel zal omvat ten de kwestiën betreffende den arbeidsduur, den Zonflagsarbeid en het overwerk, opheffing van het nietigverklaren van wagenladingen, vorming van commissiën uit de werklui, benoeming van wagen- en gangencontroleurs uit de werklieden zelf. BELGIë. A.s. Dinsdag staking Over den toestand in het kolengebied van Mons meldt de correspondent van de Frankf. Ztg. te Brussel, dat de staking, die zoo onverwachts in het kolengebied van de Borinage is uitgebroken, door „dissendenten" wordt gesteund en aangewak kerd. D.w.z. personen, die om een of andere reden van de organisatie zijn uitgesloten, spelen er de voorname rol in. Daar de staking is geproclameerd zonder dat, naar de wet eiseht, acht dagen tevoren den werk gevers daar modedeeling van is gedaan, zal tegen de strikers schadevergoeding worden geëischt. Met het oog daarop is door de leiders de raad gegeven, dadelijk loonsverhooging te eischen en tegen a.s. Dinsdag de staking uit te schrijven. Het zal echter zeer groote moeite kosten om de arbeiders in bedwang te houden. Men stuurt met kracht op de algemeene staking aan. FRANKRIJK. In zijn ministerieele verklaring zal het kabinet Rouvier het program van Combes overnemen, en nadruk leggen op de noodzakelijkheid, zoo spoedig mogelijk de begrooting af te handelen Daartoe zal het ministerie aan de Kamer voorstellen, lederen dag te vergaderen. De regee ring zal liet verklikkings-systeem afkeuren en maatregelen daartegen beloven. 00 STENRIJK-HON G ARI JE De uitslag van 40 verkiezingen is als volgt23 liberalen, 9 aanhangers van Kossuth, 4 afge scheidenen, 1 aanhanger van Banffy, 2 wilden, 1 democraat. Tot de gekozenen behooren Elderyl, oud-minister van Justitie, Eukacz, minister van Financiën, Jaeobtfy, ondervoorzitter van de Kamer. SPANJE. Het geheele kabinet heeft ontslag gevraagd. De Koning heeft Villaverde belast met de vorming van een nieuw ministerie. MAROKKO. liet Fransche buitengewone gezantschap naar liet hof van den Sultan van Marokko werd gisteren te Fes verwacht. Prins Hendrik ziek. Uit Schwerin wordt aan de Germcmia gemeld, dat Prins Hendrik door een val bij bet schaatsen rijden een kwetsuur aan bet achterhoofd heeft bekomen en genoodzaakt was te bed te blijven. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seinde gister Het ongeval, aan prins Hendrik overkomen, is onbeduidend. De Prins moest gisteren wegens lichte hersenschudding te bed blijven, maar voelde zich weldra beter zoodat hij, na nog eenige bezoeken te Schwerin afgelegd te hebben, vandaag naar Dresden vertrokken is, waar zijn moeder haar verjaardag viert. Briefkaarten. De invoering van briefkaarten met verminderd tarief voor lokaal verkeer wordt naar uit het Regeeringsantwoord op liet begrootingsverslag dei- Eerste Kamer blijkt overwogen. Daarvoor zal evenwel een wijziging van de Postwet noodig zijn. Stichtings-Comité voor de Katholieken Sociale Actie in liet Bisdom Haarlem. Men meldt ons Woensdag 1.1. vergaderde te 's-Gravenhage liet Diocesaan Stichtingscomité van de ^Katholieke Sociale Actie" in het Bisdom Haarlem. Besloten werd, om thans krachtig een aanvang te maken met de oprichting van Plaatselijke Comité' s, waartoe door bet Stichtingsnorm té het initiatief moest genomen worden. Daarom werd de arbeid aldus verdeeld, dat mgr. Konings zich speciaal belasten zal met Zee land, en te zamen met Rector Stoffels, Noord- Holland, terwijl de Heeren Bredius, Kolkman en Aalberse Zuid-Holland voor hun rekening nemen. Met het oog op de bijzondere omstandigheden in landelijke gemeenten, waarin nog geen ver- eenigingen bestaan, werd besloten, om na te gaan, of het aanvankelijk niet te gewenscht zou zijn, verschillende dezer gemeenten te vereenigen, bijv tot dekenale comité's, waarin dan bijv. uit iedere parochie een of twee personen als lid zitting zou den hebben. Overeenkomstig de Statuten van de Kath. Soa. Actie zal vooraf overleg worden gepleegd met de plaatselijke Kerkelijke Overheid. Het Vredespaleis. De Standaard bevat de volgende driestar Nogmaals heeft de Gemeenteraad van 's-Graven- hage zijn medewerking geweigerd om de dringende zaak der Carnegie-stichting tot afdoening te brengen. Dit schaadt ons in het oog van het buitenland, is dom-Haagsch, en ziet voorbij het groote voor deel, dat in het bezit van eene stichting tot zelfs voor onze nationale zelfstandigheid heeft. Te Brussel en Genéve ligt men reeds op de loer, om ons dit Vredespaleis af te snoepen en gaat het dien kant uit, dun zal de Gemeente raad van Brussel of Genéve geen oogenblik aarzelen veel, veel grooter offer te brengen dan hier gevraagd werd. Zie maar eens, wat men in Brussel voor het Paleis van Justitie en voor zijn postkantoor heeft gedaan. Hier te lande echter durft men zoo kleingeestig zijn, dat een liberaal orgaan der residentie er reeds als de kippen bij was om ook voor deze kwestie de schuld weer op de Regeering te werpen. Verstaat men dan niet, of wil men niet ver staan, hoe in deze internationale aangelegenheid m oe t gerekend worden met wenschen en ver langens van buiten af, en als nu de pressie alge meen -is, om dit Vredespaleis niet op grooten af stand, maar vlak bij, zoo na mogelijk aan het centrum der stad, te hebben, mag het dan op Zorgvliet of in de Boschjes worden weggestopt? We hoopen dan ook van harte, dat nu de Gemeenteraad zelfs geen oog had voor zijn stede lijk belang, de Piegeering niet langer talmen zal, maar zal doortasten. Zoo kan het niet langer. Immers het oogenblik zou niet verre meer zijn, dat het reeds van zoovele zijden geopperde denk beeld, om heel het Hof van Arbitrage dan maar naar elders te verplaatsen, vaster vorm zou gaan aannemen. Zulk een denkbeeld zou spoediger dan men waant, te verwezenlijken zijn. Met één stemming in eene daarvoor belegde vergadering zou liet kunnen doorgaan. En dan zat Den Haag er meê. Dan zou natuurlijk ook heel de Carnegie-stich ting moeten verhuizen, en verloor met als ge rechte straf voor zijn onverklaarbare onhandel baarheid al 't profijt, dat voor de bloeiende stad en voor het prestige van ons land uit het hier- blijven van het Hof kan voortvloeien. Kolonel J. W. Draayer. f Te Haarlem is gister-nacht plotseling overleden de commandant van het 10e regiment Infanterie aldaar, kolonel J. W. Draayer. Wetenschap onder de Katholieken. Zondag 11. werd te Utrecht eene gemeenschap pelijke vergadering gehouden van het Hoofdbe stuur met de afdeelingsbesturen van de »Vereeni- ging tot het bevorderen van de beoefening der^ wetenschap onder de Katholieken in Nederland." Besloten werd de eerste algemeene ledenvergade ring te doen plaats hebben te Utrecht op 21 Mei a.s. I)e moord te Leer. De dader van den moord te Leer is aangehou den het is de 24-jarige Schulz, pas twee maan den gehuwd, Hij werd gearresteerd in zijn eigen woning. Het volk wilde hem lynchen, de politie dreef het met de sabel, terug. Hij wordt ook verdacht den ingenieur Gerdes aldaar te hebben vermoord. Ongelukken. Van twee kinderen te Baarland, die zich Woensdag uit de school komende, op het ijs be gaven en er doorzakten, is een, een 6-jarig knaapje, verdronken. De heer V. d. A. te Zaandam, die Dinsdag op schaatsen naar Purmerend is gegaan, is sedert niet teruggezien. Men vermoedt, dat hij den dood in het ijs heeft gevonden. Gister-middag kreeg de meesterbakker in de broodfabriek »De Hunze", die voor een woning aan het Schuitendiep te Groningen stond te pra ten, eenige steenen uit den gevel, die los waren geraakt, op het hoofd. Met een ernstige schedelbreuk werd hij in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag omstreeks 4 uur is tusschen de sporen nabij het waterreservoir en den wacht post terrein N. C. S. te Utrecht het lijk gevonden van den Zwolschen machinist le klas. A. W. Kranenburg, yermoedelijk is hij bij het smeren zijner machine door een andere locomotief gegre pen. Hoe de vork precies in den steel zit, is moeilijk vast te stellen. Niemand was er bij tegen woordig. R. K. Kiesvereeniging It. P. en Orde. Wij herinneren er aan, dat heden-avond de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" ver gadert. Op de agenda komt o.m. voor bespreking der periodieke verkiezingen 1905. Met het oog op dit belangrijke punt is een flinke opkomst zeer gewenscht. De vergadering heeft plaats in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond ten 8 ure. De Sneeuwjonkvrouw. Door leerlingen van de zangschool van mej. Jo sephine Winter werd gister-avond in de groote zaal van »Musis Sacrum" een uitvoering gegeven van »De Sneeuwjonkvrouw," kinder-operrette in 5 bedrijven. Het was een welgeslaagde uitvoering, die velen eenige genoeglijke uren heeft bezorgd. Vooral de kleintjes in de zaal hebben naar hartelust geno ten. Onder de leerlingen der zangschool, in het bi zonder onder de ouderen, zijn verschillende dilet tanten, die over een mooi, zuiver stemmetje be schikken, dat door de volijverige directrice zeer zeker tot meerdere ontwikkeling zal worden ge bracht. De operette bood zeer veel verscheidenheid. Cos tumes en decoraties waren uitstekend verzorgd en het effect dat hiermede werd verkregen, was ver rassend. Zeer aardig waren o.a. de dwergen met hun typische bruine pakjes en lange grijzen baarden. De dansen, die in het 2e en 4e bedrijf werden uitgevoerd, hebben een goeden indruk gemaakt. Vooral in het 4e bedrijf hebben de jeugdige dan seressen, die in fraaie lichtblauwe costumes optraden, niet weinig tot het welslagen der uit voering medegewerkt. Het talrijk publiek, dat de voorstelling bijwoon de, beloonde de jeugdige dilettanten herhaaldelijk met een daverend applaus voor hun aardig spel en vroolijken zang. Uit hetgeen we hier over de uitvoering schrij ven blijkt, dat de operette door de mooie costu mes en aardige dansen veel succes heeft gehad, doch de opmerking dient hier te worden gemaakt, dat de zang over liet algemeen beneden het mid delmatige bleef. De zang had toch, dunkt ons, beter verzorgd moeten worden. B ij een gister-avond in de E m m a- straat plaats gehad hebbende vechtpartij heeft een 13-jarige jongen een knaap van gelijken leeftijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2