Dagblad mor Schiedam j De Molntie in Rusland. 28ste Jaargang Zaterdag 28 Januari 1905 No. 8116. EERSTE BLJD. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiter,stj;bil 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. 'jPostbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. 28 Januari. De toestand blijft nog onveranderd. Hoewel in St. Petersburg de gemoederen, sedert het bar- baarsch optreden van den nieuwen gouverneur Petrol, die voor niets terugdeinst, eenigszins zijn gekalmeerd, komen ér uit tal van steden be richten van uitgebroken werkstakingen, betoo gingen en botsingen tusschen militairen en bur gers. Wat, Zal de afloop zijn? Zal de beweging langzamerhand doodbloeden of kan er elk oogen- blik een nieuwe crisis uitbreken? De beantwoor ding dier vraag lijkt ons voorshands onmogelijk, maai aan te nemen valt toch wel niet, dat waar de leiding bij de eerste mannen van het ont wikkelde Rusland berust; waar de intellectueele beschaafde kringen zoo onverholen hun sympa thie met de beweging uitdrukken, dat de politie het noodzakelijk acht om, blijkens een telegram van gister, zelfs een kleine '200 vrouwen, óók uit, de de betere standen, als gevaarlijke mis dadigsters 's nachts van haar bed te lichten in welk ander land zou men zich zulk een op treden tegen weerloozc vrouwen hoog of laag kunnen verbeelden! dat er onder zulke om standigheden niets zou terechtkomen van de jongste worsteling voor vrijheid en maatschap pelijke verheffing, dat komt ons ondenkbaar voor. UIT ST. PETERSBURG. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: Trepof heeft aan dc redacteurs van cte dagbla den medegedeeld, dat zij: alleen de officieele be richten over de crisis mogen opnemen. Tegelij kertijd dat hij dat bevel gaf, noodigde Trepof evenwel een zeer geacht hoofdredacteur van een regeeringsgezind blad heimelijk uit om bij hem te komen, teneinde samen te bespreken, welke maatregelen er ten bate van de regeering zou den genomen kunnen worden, zoinder dat de kranten volkomen het zwijgen zou worden op gelegd. Bedoelde hoofdredacteur liet die uitnoo- diging echter zien aan de commissie uit de dag bladredactiën, welke besloot, dat de hoofdredac teur geen gevolg zou geven aan het verzoek. Deze antwoordde daarop aan Trepof in dien geest De commissie uit de redactiën besloot heden weer aan te vangen met het drukken van kran- ten. Zij gispt scherp den maatregel van Trepof om de werklieden te dwingen tot het hervatten van den arbeid, en verklaart, dat er honderd- vijftigduizend man troepen noodig zouden zijn om de arbeiders te beschermen, die het werk hervatten. De politie deed gister-avond onderzoek op de bureaux der liberale bladen Nachaschisn en Na- schidni. Beide bladen zullen waarschijnlijk heden niet verschijnen. In de streek tusschen de staalgieterij van Alexandroff en van de chaussée-Schlüsselburg is de arbeid hervat, met uitzondering van eene che mische fabriek, een electriciteitsfirma en»de staal gieterij Atlas. Op de Newsky-werf is de afreke ning met de arbeiders afgeloopeh. liet in 't leven roepen van de betrekking van gouverneur-generaal wordt door officieele krin gen en dc Beurs beschouwd als een voorloopige maatregel, dien men ten onrechte zou beschou wen als ©en bewijs van reactie. De Peter^burgsche correspondent van de Stan dard meldt, dat Trepof in een onderhoud met hem, ongevraagd en vrijmoedig verklaarde dat het volgende te melden is over het herstel van de orde: Talrijke werklui willen den arbeid her vatten. Technische moeielijkheden verhinderen al leen de onmiddellijke heropening van sommige fabrieken. Het manifest, zeide Trepof, dat ik en de minister van Financiën tot de werklui heb ben gericht, bewijst dat wij voortdurend bedacht zijn op de verbetering van hun lot en heeft dan ook een gunstige» indruk gemaakt De mi nister van Financiën deelt nog mede dat het daarop betrekking hebbend wetsontwerp al na genoeg klaar is. Hel is onwaar, dat ik de fa brieksarbeiders bedreigde met deportatie naar de dorpen. Trepof verklaarde alleen over Petersburg te kunnen spreken, maar twijfelde niet aan het spoe dige herstel van de orde in het geheele rijk, daar de regeering bij machte en vastberaden was om dit te doen. Er bestaat niet de minste ver wantschap tusschen de partij; van de „litterai- ren" en die va,n Gapon. Trepof ontkende ver antwoordelijk te zijn voor de inhechtenisneming van intellectuels. Laat in den avond vernam de berichtgever, ondanks Trepof's verzekering, dat, de politie de werklui had laten weten dat zij onmiddellijk te kiezen hadden tusschen hervatting van het werk en deportatie naar de dorpen. De col-respondent van de Daily Telegraph ont kent dat massa's werklui weer aan den slag zijn gegaan. Er zijn nog 150.000 hunner werk loos, maar het is waar dat de meesten hongerig rondloopen. UIT MOSKOU. De gouverneur heeft een bekendmaking uitge vaardigd, dat de verlangens der arbeiders, na her vatting van het werk, zouden worden onderzocht en binnen de grenzen der wet bevredigd. Tegelij kertijd noodigt hij de arbeiders uit onverwijld weer aan het werk te gaan, met de bijvoeging dat iedere poging om tot staking aan te zetten gevangenneming van den schuldige zal ten gevolge hebben. Eergisteren zijn de arbeiders van nog 19 fa brieken, waaronder zeer belangrijke, tot staking overgegaan. Het personeel der suikergoed-fabrieken werkt door, op dat van een fabriek na. Maar de arbeiders hebben de volgende eischen gesteld invoering van den 10-urigen werkdag sluiting der tabrieken op de dagen vóór feestdagen om 3 uur 's middags. Loonsverhooging van 20 pet. Uitbe taling van het halve loon gedurende twee maanden aan vrouwen, die tengevolge eener bevalling niet tot werken in staat zijn verkiezing van arbeiders vertegenwoordigers ter beslechting van kwesties, die de arbeiders betreffen. In eenige tabrieken in de wijt Samoskwatjesje is de arbeid hervat. De afgeloopen nacht is rustig voorbijgegaan. Uit Moskou wordt aan de Standard gemeld: De Engelsche consul heeft opnieuw den waar- nemenden prefect bezocht, die cynisch erkende dat het beruchte plakkaat er op berekend was om tijd te winnen en het volk afleiding te ge ven in de crisis. Intusschen gaat het plakkaat door het heel© land, niet alleen zonder gelogen straft te worden, maar ook met toevoeging van allerlei fraais. Zoo vertelt men te Petersburg dat de Japanners stellig met de Engelschon, en misschien ook met de joden, een syndikaat vor men om de Russen in opstand te brengen en geld te verstrekken daarvoor, Velen gelooven dit en vragen, waar het geld betaald wordt. Inmiddels is een tweede plakkaat verschenen te Moskou, mededeelende dat financiers in de Londensche City een syndikaat met achttien mil- lioen roebels hadden gevormd, om de werk stakers in Rusland te helpen en de regeering te dwingen tot sluiting van den vrede, voor Japan bankroet gaat. Een proclamatie van den gouverneur te Odessa herhaalt dit vertelseltje. Een telegram van gister-avond meldt De toestand is nog niet gunstiger geworden. In eenige fabrieken, waar gisteren de arbeid hervat was, is heden weêr gestaakt, o.a. in de fabriek van manufacturen van Prokhoroff, waar 600 arbeiders werken. In alle drukkerijen is het werk hervat. De bladen zullen heden weer verschijnen. Alle eischen der arbeiders in de drukkerijen zijn toegestaan. Een groep van 60 leden wil eene buitengewone raadszitting bijeenroepen om over den toestand, in verband met de staking, te be raadslagen, daar de stad bij vele ondernemingen geïnteresseerd is. UIT RIGA. In de gasthuizen is geconstateerd, dat gisteren 29 mannen en 2 vrouwen gedood, 36 mannen ge wond zijn. Acht soldaten zijn door revolverkogels gewond. De directeur der spaarbank Nemstcbnof is gisteren overleden. Op eisch der arbeiders is de schouwburg gesloten. UIT LIBAU. De gouverneur is eergister-nacht aangekomen. Gistermiddag werden aan de beurs proclamaties verspreid en met juichkreten ontvangen. De fa brikanten hebben de aandacht van den gouver neur gevestigd op de beweging, die geen oecono- misch karakter draagt. Het werk is overal neer gelegd. UIT WARSCHAU. In de buvrt Wola brak gisteren de staking uit. De houding der arbeiders is kalm. De bladen ver schijnen nietde winkels zijn gesloten, de staking breidt zich uit, het telephoonverkeer is gestoord. In de Leschnostraat had een samentreffen plaats tusschen arbeiders en politie. De troepen maakten van hun wapenen gebruik. Het aantal gewonden is onbekend. Tegen bum 's avonds drong een troep arbeiders de volkswijk Volski binnen en verwoestte de wijnhuizen. Bij het samentreffen met de politie wierpen de ar beiders met steenen. Een nader telegram meldt Bij het samentreffen tusschen arbeiders en poli tie vielen 2 dooden en werden 7 personen ge wond. UIT KIËF. Op bevel van den inspecteur van het fabrieks wezen werd in alle fabrieken en werkplaatsen dei- stad het door den minister van Financiën en den generaal gouverneur van Petersburg uitgevaardig de manifest opgehangen. De stad is kalm. doch de bevolking verkeert in opgewonden toestand. Het roggebrood kost per pond 5 kopeken. UIT MITAU. Nadat op eene door duizenden bijgewoonde bij eenkomst de staking was doorgezet, ging de ver gadering kalm uiteen. De soldaten keerden naai de karzerne terug. Patrouilles door kruisende stra ten. Uit Riga aangekomen agenten organiseerden des ochtends de staking. Een voortdurend aan wassende arbeidersmenigte dwong in de fabrie ken en werkplaatsen de staking van den arbeid. De militaire macht werd opgeroepen, doch tot den middag had geen botsing plaats. De werklieden trekken zingende met vaandels door de straten en verspreiden geschriften. UIT TEADOSIA. De havenarbeiders hebben voor eenige dagen den arbeid gestaakt en eischten het ontslag van den havenmeester. De politie nam krachtige maatregelen de arbeid is gisteren weêr hervat. UIT SARATOF. De staking duurt voort. De zitting der Doema (Raadsvergadering) ging gister niet door, daar alle leden in staking zijn. De nieuwsbladen zijn niet verschenen. De gouverneur maakte bekend, dat de noodige maatregelen zijn genomen tot handhaving der orde, dat fabrieken, die hét werk willen hervatten, om assistentie kunnen vragen, wanneer ze door de stakers worden lastig gevallen. UIT LODZ. Hier is de algemeene werkstaking geproclameerd. UIT KOWNÖ. De gouverneur ontving eergisteren 3e afgevaar digden der arbeiders en beloofde hen zooveel 'mogelijk een regeling hunner betrekkingen tot de werkgevers te zullen helpen tot stand bren gen. Op initiatief van den gouverneur hielden de fabrikanten eergisteren-avond een beraadsla ging, waarin een reeks maatregelen ter verbetering van den dtoffelijken welstand der werklieden werd uitgewerkt. De uitslag der 'beraadslaging werd in alle fabrieken bekend gemaakt EEN SPOORWEGSTAKING Y00RK0MEN. Vele beambten van de lijnen van den staat in het binnenland hebben bij de regeering een lijst van grieven ingezonden. De regeering wil ligde terstond alles in, teneinde een crisis te vermijden onder het spoorwegpersoneel. Uit Koeroki's kamp. Uit. Koeroki's kamp wordt (over Foesan, 26 dezer) gemeld, dat. een hevig en aanhoudend ar tilleriegevecht aan den gang is in het westen. Het schieten is den geheelen dag gehoord. Het grootste gevecht sedert October schijnt aan den gang te zijn. Volgens hier ontvangen berichten zijn de Russen de Hoen-ho overgetrokken, tegen over den Japanschen linkervleugel; de Japanners zijn opgerukt ten aanval. Tevens wordt uit Koeroki's kamp gemeld, dat de soldaten in het gevecht nu ontzettend van de koude te lijden moeten hebben, daar na een lang tijdvak van opmerkelijk zacht weer de ther mometer weer beneden nul staat. De vlakte is bedekt met een duimendikke laag sneeuw, die gisteren begon te vallen, en de grond is te hard om snel vooruit te kunnen komen met loop graven. Russische overwinningen. Een gisteren te St. Petersburg openbaar ge maakt telegram dd. 25 dezer van Koeropatkin aan den Tsaar luidt als volgt: Het offensief op treden tegen den vijand is op den rechtervleugel bij 16 graden koude begonnen. ij hebben Khai- latoja en Rheigoetaga zeven wersten zuidwestelijk van Sandepoe bezet. Den 26en heeft Koeropatkin geseind, dat er over de verliezen, geleden bij den aanval op de tweenoemde plaatsen, geen nauwkeurige mede deelingen waren 'te doen. Khailatoja is geno men zonder dat er een schot gelost werd. De Russische troepen hadden slechts van hun ba jonetten gebruik te maken. Rheigoetaga is dap per verdedigd en bleek eerst 's avonds om tien uur werkelijk genomen te zijn. De Russische ca valerie zette twee regimenten dragonders na, die ijlings in zuidoostelijke richting terugtrokken. De linkervleugel van het Russische leger heeft, na den vijand te hebben teruggedreven, een Bau wen pas bezet aan den weg van Khoea-jensau, naar Ex-Fansan. Een andere afdeeling is den vijand in de flank aangevallen en heeft, hem bij 1 lind-hesjeng tot den terugtocht gedwongen en daarbij tweehonderd stuks vee buit gemaakt. Generaal Koeropatkin telegrafeert dato gisteren aan, den Tsaar: Volgens vannacht ontvangen be richten, is een aanval, waarmede de Japanners hebben geantwoord op den aanval van onze troe pen, die gisteren de stellingen bij Sandepoe had den aangevallen, afgeslagen. Onze cavalerie ma noeuvreerde tegen den linkervleugel van de Ja panners en greep den vijand in den rug aan. Hierna zetten onze troepen den aanval op de stelling bij Sandepoe voort. Om zeven uur 's avonds hadden onze troepen, door sappeurs ge holpen, na hevigen strijd alle kunstige hinder nissen overwonnen, en drongen zij in het groote, krachtig versterkte dorp Sandepoe binnen. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. Het heeft gister weer gespannen in de Fran sche Kamer 1 Toen Rouvier de ministerieele verklaring voor las, vond het eerste gedeelte luide instemming bij het centrum, maar bij een toespeling op het Fransch-Russisch verbond riep de uiterste lin kerzijde Weg met den Tsaar-moorde- n a ar! Van de tribune afkomende, is Rouvier door het centrum toegejuicht. De rechterzijde, de lin kerzijde en de uiterste linkerzijde zijn onbewegelijk gebleven. In de verklaring wordt gezegd, dat het mini sterie zich tot taak gesteld heeft een ontspan ning en een kalmeering van de gemoederen te weeg te brengen, en door een herstel van de republikeinsche eenheid zoo spoedig mogelijk de hervormingen door te drijven, waarvan de Kamer door een plechlig besluit met indrukwekkende meerderheid de urgentie heeft beslist. Elke dub belzinnigheid moet worden weggenomen. Met de meest mogelijke stelligheid de onduldbare wij zen van handelen betreurend en afkeurend, welke de Kamer heeft veroordeeld, zal het kabinet wei geren te zwichten voor de heftige in mora stel lingen, welke de vijanden van de republiek in een met groot gerucht gevoelden, tegen de re publiek gerichten veldtocht, durven doen hoo- ren, op gevaar af de landsverdediging in gevaar te brengen. Het kabinet vraagt de natie, dat zij met het kabinet zij, opdat in het belang van het vaderland de herinnering der oneenigheden moge worden weggenomen. Het kabinet wil het einde van het wetgevend tijdvak, dat nadert, niet zien aanbreken, zonder aan het land althans óen der beloofde hervormingen te hebben gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1