Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Agenda ons departement van Buitenlandsche Zaken, kan blijken uit het volgende, dat ohs wordt medege deeld van een zijde, die twijfel aan de juistheid er van buitensluit De heer mr. VV. F. II. von Weckherlin, oud gezant te Konstantinopel, is sedert Nieuwjaar werkzaam op het departement van Buitenlandsche Zaken. Geen gewichtig stuk (b. v. over neutrali teit) mag het departement verlaten zonder zijn visum. »De minder belangrijke zaken worden ech ter nog steeds afgedaan onder de enkele paraaf van den minister Van Lynden." Nederland op de Tentoonstelling te Luik. Met zekerheid mag nu wel reeds worden aange nomen, dat Nederland op de aanstaande tentoon stelling te Luik, flink voor den dag zal komen. De ligging der voor de Nederlandsche afdeeling bestemde plaatsruimte is zeer gunstig en door den architect, den heer VV. Kromhout, zijn aardige aantrekkelijke schetsen gemaakt voor versiering en ingang. Groot is dejbeschikbare plaatsruimte niet, maar met deze is gewoekerd, en wat wel het beste is zij is reeds nagenoeg geheel genomen. Zooveel mogelijk is door het comité getracht inzendingen te verkrijgen op elk gebied, waarop Nederland met eere met het buitenland kan wedijveren. Doodgeschoten. Zaterdag-avond te 11 u,ur heeft te Haarlem in de Leidschestraat 49A een droevig ongeluk plaats gehad; een commensaal van de weduwe Frans, die daar met drie kinderen woont, heeft n.l. die weduwe bij. ongeluk doodgeschoten. De commensaal, H. v. d. Veldt genaamd, en pas 24 jaar oud, was reeds eenige jaren als commensaal in het gezin opgenomen en gedroeg zich geheel en al als een oudere broeder der kinderen, waarvoor hij alles over had, terwijl hij vtou,w Frans veelal haar taak verlichtte door haar behulpzaam te zijn. Zaterdag-avond, terwijl het gezin en een buur vrouw bijeen zaten, kwam v. d. V. thuis met een zeer oud geweer, dat hij uit gekheid aan legde op de 14-jarige dochter, die daarvan zoo verschrikte, dat de moeder haar vermaande toch niet zoo bang j.e zijn. Dat ding was toch niet geladen. Maar plotseling ging een schot af, dat vrouw Frans in het voorhoofd trof. Zij viel da delijk dood neer. Van der Veldt vloog met de kinderen, luid jammerende de straat op, en holde op zijn kou sen naar het ,hulpbureau van politie op het Leidscheplein, waar hij; vertelde, wat er gebeurd was. Ilij werd aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Gisteren heeft de rechter commissaris hem, de kinderen, de buurvrouw en den verkooper van het geweer gehoord. Het lijk van de verslagen vrouw is naar het gasthuis gebracht ter schouwing. Het jongste kind was juist gister 7 jaar. De dader staat gunstig bekend. Alleen drinkt hij een stevigen borrel, zonder zich echter te bedrinken. Ongelukken. Nabij Maarssen is Vrijdag-avond een 23-jarige remmer, G. de J. genaamd, wonende te Utrecht, van den trein uit Amsterdam gevallen en zwaar verwond. Hij is met denzelfden trein naar Utrecht overgebracht en by aankomst onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen. Uit Nieuwerschans (Gr.) wordt gemeld, dat op de Oldenburgerbahn te Stickhauzen, nabij de grens, het lijk gevonden is van een persoon door een binnenkomende locomotief. De ongelukkige was totaal vermorseld. Zaterdag omstreeks elf uur had de acht jarige Pier de Haan van Bols ward de onvoorzich- zichtigheid om van een in beweging zijnden open goederenwagen der tram gaande in de richting Sneek, waarmede hij een eind had mede gereden, nabij het tolhek af te springen met het noodlot tig gevolg dat bij met zyn linker voet onder den volgenden wagen 'kwam én dit lichaamsdeel ge deeltelijk werd verbrijzeld. Door een voorbyganger aan den weg gevonden is hij per handkar naar zijne woning vervoerd. Het personeel der tram had niets van het on geval bemerkt. Uit Rinsumgeest schryft men aan het 2VM. v. Dokkum Sedert geruimen tijd staat aan het westeinde van de buurt alhier een woonwagen, waarin een gezin van zes personen verblijf houdt, man, vrouw en vier nog jeugdige kinderen. Ombelet, de vader van het gezin, is verlakker en was Zaterdag op reis gegaan naar Leeuwarden, vanwaar hy Dins dag-middag terugkeerde. In den tijd, .dat hij afwezig was, gebeurde er in zyn gezin iets vree- selyksde beide jongste meisjes, tweelingen van anderhalf jaar, stierven in éénen nacht, den nacht van Maandag op Dinsdag. Maandag-avond waren ze, zegt de moeder nog gezond en welDinsdag morgen stond de vrouw huilende bij den wagen en gaf op de vraag eener in de nabijheid wonende vrouw ivyat er aan scheelde" ten antwoord »Myn beide kindertjes zijn dood." En helaas, dit was maar al te waar 1 Dit plotselinge overlijden van twee kinderen tegelijk gaf natuurlijk aanleiding tot allerlei gis singen en veronderstellingen. De dokter met den doodschouw belast, verklaarde geen doodsoorzaak te kunnen opgeven, wat tengevolge had, dat de justitie zich met de zaak ging bemoeien om zoo mogelijk klaarheid in deze duistere zaak te bren gen. Dientengevolge waren Woensdag te Rinsuma- geest aanwezigde officier van justitie, de rech- ter-commissaris, de burgemeester en een paar rijksveldwachters, terwijl de doctoren van Eden van Leeuwarden en van der Sluis van Akkerwoude een onderzoek instelden naar de doodsoorzaak. Wat dat onderzoek aan het licht heeft gebracht, is nog niet bekend, doch we vernamen, dat er geen uiterlijke teekenen van geweld aanwezig waren. Men vermoedt echter, dat de verraderlijke kolen damp hier weder deze noodlottige uitwerking heeft gehad. De moeder der ongelukkige slacht offertjes althans heeft den avond te voren van een bakker een partij doove kolen gekregen om daarmee haar wagen, waarin niet anders dan een petroleum-kacheltje werd gestookt, wat in de koude der laatste dagen niet voldoende was, te verwarmen. Hoewel een gerechtelijk onderzoek in een zaak als deze daarover steeds een schijn van kwaad vermoeden werpt, is toch de algemeene volks opinie, dat men hier niet te doen heeft met een misdaad, maar met een ongeluk. Te Oud-Zevenaar viel het jarigkind van H. in een kokenden varkenspot, met het ongeluk kige gevolg dat het na een hevig lijden aan de brandwonden bezweek. De 9-jarige v. d. H. te Leeuwen, gemeente Wamel, is bij het naar school gaan door het ijs gezakt en verdronken, en te Hoogwoud (N.-H.) is het 4-jarige dochtertje van J. B. op dezelfde ma nier verongelukt. Men meldt ons uit Hoorn De timmerlieden, die aan de Hoornsche boot een reparatie moesten verrichten en daarin bleven overnachten, zijn 's nachts bijna gestikt door de ontwikkeling van kolendamp, wijl de kachel niet goed was afgesloten. Men slaagde er in ze allen bij te brengen. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Gister middag werd in de groote zaal van »Mu- sis Sacrum" de gewone maandelijksche vergadering gehouden der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer Th. J. Mouwens, met gebed was geopend, werd door de zangvereeniging »St. Cecilia" het Bondslied gezongen. Daarna werd door den Secretaris, den heer Marrevee, voorlezing gedaan der notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd werden goed gekeurd. Alsnu trad de Zangvereeniging »St. Cecilia" weer opde verwachting was ditmaal meer nog dan anders gespannen omdat_de cantate Herinnering" van F. A. Bonten, die met het 42£-jarig feest van den Bond met zooveel succes was uitgevoerd, nu zou gezongen worden in tegenwoordigheid van den componist zelve, zooals bekend was, ook de dichter van den tekst, de heer Kouwenhoven van Warmond, was tegenwoordig. Prachtig werd dit werk uitgevoerd, solisten en koor kweten zich voortreffelijk van hun taak, overweldigend klonken de koren, die een kolossale, doch steeds beschaafde kracht ontwikkelden heer lijk de pianissimo's en de solisten Aan wien den voorrang toe te kennen zou moeilijk zijn. Toen dan ook het slotkoor gezongen was barstte een daverend applaus los voor de kranige zangers, maar ook niet minder voor den componist en den dichter, beiden hadden zoowel van zangers als toehoorders luide bijvals betuigingen in ontvangst te nemen. Het is dan ook een zeer mooie en goed gedachte compositie die beslist indruk maakt. Wij vernemen dat én componist én dichter hunne volkomen tevredenheid over de vertolking van hun werk hebben te kennen gegeven en getuigd dat het tot zijn volle recht is gekomen. Hierna deed de Voorzitter eenige mede- deelingen. Sedert de vergadering van 4 December zijn 42 nieuwe leden tot de afdeeling toegetreden, terwijl er 2 leden de vereeniging door den dood ontvielen, die de Voorzitter in de gebeden der leden aanbeval. Door de commissie, die benoemd was voor het nazien der boeken, wordt medegedeeld, dat alles in orde is bevonden en zij haar dank betuigt voor het zuinig beheer, den wensch tevens uitsprekend, dat de heer Voorwald, de penningmeester, die zeer accuraat de boeken heeft bijgehouden, nog vele jaren die functie mag blijven vervullen. Den penningmeester werd toen décharge van zyn beheer verleend. Van den gemeenteraad is bericht ontvangen, deelde de Voorzitter vervolgens mede, dat gunstig is beschikt op het adres, eenigen tijd ge leden door de Bondsafdeeling aan den Raad gericht, inzake de sluiting der bruggen van 12121/2 uur. Van B. en VV. is tevens ingekomen een schrijven, waarin zij namens den Raad dank zeggen voor de uitnoodiging tot dat college gericht voor bywoning van de feest vergadering ter gelegenheid van het 12l/2-jarig bestaan der Bondsafdeeling. Van mgr. Callier werd nog ontvangen een gelukwensch ter gelegenheid van het 121/2-jarig feest. Daar thans nieuwe reglementen moeten worden gedrukt, verzoekt het bestuur den leden, die even tueel wijzigingen hierin wenschen te zien aange bracht, die in den loop dezer maand aan het bestuur kenbaar te maken. Van het Centraal bestuur is een schrijven ont vangen inzake de aansluiting bij de Kath. Sociale Actie. Het afdeelingsbestuur heeft alleen nog bezwaar tot toetreding wegens de financiëele gevolgen die dit voor de afdeeling zou kunnen hebben. Mochten die bezwaren worden opgeheven, dan zal het bestuur gaarne toetreden. De jaarvergadering van het Ondersteuningsfonds zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari, des avonds 8 uur, in het Bondsgebouw. Een bestuurskeuze zal ditmaal niet plaats hebben, aangezien er geen canuidaten bij het bestuur zijn ingekomen. Voorts wijst spr. op de agitatie die in ons land op touw is gezet tegen de nieuwe onderwijswet, waardoor eindelijk de rechtsgelijkheid tusschen openbaar- en bijzonder onderwijs kan worden ver kregen. Deze agitatie gaat uit van de openbare onder wijzers en liberalen. Hiertegen nu zullen van katholieke zijde verschillende brochures enz. worden uitgegeven en is hiervoor de steun gevraagd der afdeeling. Het bestuur stelt voor hiervoor een gift uit de kas beschikbaar te stellen. De vergadering schonk daarop voor dit doel f 10. Het plan bestaat om bij voldoende deelneming in het Bondsgebouw een cursus te geven in een voudige boekhouding. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, kun nen zich in den loop dezer week hiervoor aan melden. Heden, Zondag-avond, zal door de dilettantenclub »Alberdink Thijm" een huishoudelijk concours worden gegeven. Verder spoorde de Voorzitter de leden aan om vooral te zorgen, dat zij, die hiervoor in aan- aanmerking komen, op de nieuwe kiezerslijst komen te staan. De volgende week Zondag zal een circulaire worden verspreid, waarin de aan dacht hierop zal worden gevestigd, terwyl de weleerw. pater Hendriks S. J. van Amsterdam hier een lezing zal komen houden om de katholieken op hun kiezersplicht te wijzen. Door de propagandaclub zal voor de versprei ding der circulaires worden zorggedragen. Men komt echter nog eenige personen te kort, zoodat zij, die alsnog hieraan mede willen werken, zich bij de propaganda-club kunnen aansluiten. Den 26en Februari zal het 12£-jarig feest wor den gevierd van de zangvereeniging »St. Cecilia" met een soirée amusante. Op 19 Februari, den eigenlijken feestdag, zal een plechtige II. Mis wor den opgedragen en het feest meer in het bizonder onder de leden worden herdacht. »St. Cecilia" bracht nu Sur les Remparts van Saintis ten gehoore. Krachtig en frisch in de forto's teeder en liefelijk in de piano's werd dit werk gezongen de serenade, met Brumstimmer die er in voorkomt, voldeed vooral. De uitvoering werd dan ook uitbundig toegejuicht en dit applaus was ten volle verdiend. Vermelding verdient de zeer goede uitspraak van het Fransch. De Voorzitter bracht een woord van dank aan de zangvereeniging voor de uitmuntende uitvoering en aan de heeren Kouwenhoven en Bonten voor hunne tegenwoordigheid. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren bespro ken, werd de vergadering weder met gebed ge sloten. Dileltanteiiclub „Alberdink Thyin". Gister had in een der zalen van het Bondsge bouw alhier het eerste huishoudelijk concours plaats van de Dilettantenclub »Alberdink Thijm", onderafd. van de afd. Sehiedam van den Ned. R. K. Volksbond. De Jury voor dit concours, dat zeer goed ge slaagd mag heeten, was samengesteld uit de liee- ren Th. J. Mouwens, A. M. den Draak en J. van Niopen van Rotterdam. De pianobegeleiding was toevertrouwd aan den heer Jac. Boekbinder van Rotterdam. Duidelijk bleek dat door verschillende leden, die dezen avond voor het eerst in hei strijdperk tra den, ijverig was gestudeerd en dit concours een uitstekende gelegenheid bood om zich voorie bereiden voor deelneming aan een nationaal con cours. De volgende prijzen werden toegekend le afd. Reciteerwedstrijd, 4e prijs H. van Asten, 2e prijs P. Albers en eere-prijs Th. de Jager2e afd. Voordrachten met zang, eere-prijs H. van Asten, 4e prijs VV. Kemper, 2e prijs A. Pil, 3e prijs P. Albers, 4e prijs Th. de Jager en 5e prijs A. de Rooy. Een goede vangst Door de politie is in den nacht van Zaterdag op Zondag een goede vangst gedaan. Toen in dien nacht de politie in den omtrek van de Westerkade surveilleerde, ontdekte zij twee personen, die nabij de branderij van den heer Meijer op den uitkijk stonden. Bij de nadering der po litie gingen beiden op de vlucht. De politie nader de daarop bedoelde branderij. Twee mannen, die geen onraad vermoedden, kwamen toevallig op hetzelfde oogenblik de branderij uit. Zij droegen ieder een kit moutwijn. Toenjzij de politie zagen, lieten zij het gestolene in den steek en kozen het hazenpad. Een der inbrekers werd evenwel her kend en nog den zelfden nacht gearresteerd. In den loop van den nacht en den vroegen morgen werden zijn medeplichtigen gevat, zoodat op het oogenblik op liet bureau van politie de volgende personen in bewaring zijn gesteldT. J. G., 26 jaar, II. B., 26 jaar, G. v. d. H. 20 jaar en L. v. E. 25 jaar, allen wonende alhier. Proces-verbaal wordt opgemaakt en de mout wijn is in beslag genomen. Om 40 uur is gister-avond een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van P. v. d. Bos in de Overscliieschedwarsstraat. De vereeniging «Vergunning" heeft tegen Woensdag 4 Februari, des avonds 7 uur, in i)Musis Sacrum" een algemeene vergadering uitgeschreven, waarin de heer Bartmae van Am sterdam als spreker zal optreden met het onder werp »De nieuwe Drankwet". B, Moorse 1, wonende te Maassluis, is heden-morgen door trein 525 overreden. Zijn rechterbeen werd tot boven de knie afgereden. De afdeel ingen Delft, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van den Bond van Ne derlandsche onderwijzers zijn voornemens om, aan vangende 4 Maart a. s., een blad uit te geven, getiteld Onze School. Het plan is, het blad minstens eenmaal in de drie maanden te doen verschijnen en het gratis uit te reiken, voornamelijk aan de ouders van schoolgaande kinderen in bovengenoemde steden. De oplaag zal telkens minstens 8000 ex. zijn. Het blad bedoelt propaganda te maken voor de openbare school en zal artikelen bevatten over neutraal onderwijs, de beteekenis der openbare school, voeding en kleeding op school, schoolart. sen, samenwerking tusschen huis en school, kin derlectuur enz. Een waarborgfonds, om de uitgave mogelijk te maken, moet reeds ten deele bijeen zijn. In verband met den grooten aan voer van Engelsche steenkolen, ten gevolge van de staking aan de Ruhr, kwamen de afgeloopen week te Rotterdam niet minder dan 72 schepen meer binnen dan het vorig jaar. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 487 sche pen, waarvan 4 zeilschepen en 4 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 475, voor Schiedam 4 en voor Hoek van Holland 44. In hetzelfde tijdperk van 4904 kwamen binnen 407 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 2 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 403, voor Schiedam 4 en voor Hoek van Holland 3. Sedert 4 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 577 schepen, metende 530,476 netto reg. ton, tegen 457 schepen, met. 437,754 netto reg. ton in 4904. Alzoo een vermeerdering van 420 schepen, met. 92,725 netto reg. ton. Doodgewaand. Men meldt uit Wagenin- gen Een paar jaar geleden vervoegde zich by de politie alhier zekere J. T., die uit het signalement van een te Rotterdam verdronken persoon meende te herkennen zijn broeder Marinus. Men reisde naar Rotterdam, maar vond daar het lijk reeds begraven, wegens vergevorderden staat van ont binding, doch daar het signalement beantwoordde aan Marinus' uiterlijk en T, ook de kleeren her kende als eigendom zijns broeders, was alle twij fel opgeheven en werd de overlijdens acte opge maakt. T. nam ook het op zijn broeder verzekerd bedrag in ontvangst. Wie beschrijft echter de schrik en verrassing die" zich van de familie mee sier maakte, toen eergisteren de doodgewaande plotseling bij zijn broeder binnenkwam Kloosterman. Men meldt uit Zaandam De anarchist Kloosterman verkocht Zaterdag-avond hier op de markt. pepermuntjes tegen 3 cent per stuk, en gaf dan als emballage toe een ge- schriftje, getiteld »de commissaris naar Meeren- berg". Zijn debiet was vrij groot, maar na eenigen tijd werd hij door de politie weder van de markt verwijderd en onder grooten toeloop naar het bureau overgebracht, alwaar weder proces-verbaaal tegen hem is opgemaakt. Bij het overbrengen van Kloosterman naar het politiebureau, ging het niet malsch toe. Door het opdringen van het publiek, dat tot de politie al lerlei bedreigingen en verwenschingen uitte, moest deze van de blanke sabel gebruik maken om het volk van zich af te houden. Kloosterman zelf schold braaf mede. Eén burger werd in arrest genomen, doch na het opmaken van proces-verbaal losgelaten. Even na tien uur vertrok Kloosterman weder naar Alkmaar, omstuwd door eene grootte menigte, die uit volle borst het vrijheidslied zong. Op het verlengde Rustenburg hield IC. nog eene uitvoerige toespraak tot het publiek, met de belofte, Zaterdag te zullen terugkomen. Hij rekende dan op steun van partijgenooten, naar hij zeide, zoo de politie hem andermaal mocht bemoeilijken in het uitoefenen van zijne rechten als koopman in brochures en geschriften. Worstvervalschers. In Duitschland loo- pen worstvervalschers, dank zij de strenge strafbe palingen, niet zoo gemakkelijk vry als hier. Voor de gezworenen te Leipzig heeft een vleeschhouwer uit het naburige Miigeln terecht gestaan, die be schuldigd werd in drie verschillende gevallen le vers van tuberculeuze runderen, die afgekeurd waren, uit den mesthoop opgegraven en tot lever worst verwerkt te hebben. De knoeier kreeg 3 maanden gevangenis en 300 mk. boete. Deze straf zou nog zwaarder geweest zijn, indien niet de rechter had aangenomen dat het ten laste geleg de maar in één geval bewezen was. Een nieuwe reusachtige trust is in de maak in de Vereenigde Staten. Drie en veertig telefoonmaatschappijen uit de V. S. en Canada gaan zich vereenigen tot een trust met een kapi taal van 250 millioen dollar. Er zal één groote hoofdlijn 'van New-York naar San Francisco worden aangelegd, waarop alle zijlijnen uitkomen. der publieke vermakelijkheden, concerten, ten toonstellingen, vergaderingen enz. SCHIEDAM: Musis Sacrum. Maandag 30 Januari, 8 u. Uitvoering Polyhym nia. Woensdag 1 Februari, 7 uur, algemeene ver gadering van de vereeniging «Vergunning". Zondag 5 Febr. 8 u., Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel, afd. Schiedam. 2e Jaarfeest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2