Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Kunst en Letteren. DUITSCHLAND. Prins Eitel Fritz. De laatste berichten van den zieken prins zijn nog niet geheel bevredigend. De nacht van Zondag op Maandag was in het begin zeer on rustig, hoewel de temperatuur niet gestegen was. Tegen den morgen viel de zieke in een rustige sluimering, maar bij het ontwaken transpireerde hij zwaar. De temperatuur was toen 38.1. De ontsteking der rechterlong had zich uitgebreid; het hoesten was minder. Trots de matheid van den lijder, zijn de artsen niet ontevreden. De benauwdheid en het hoesten schijnen de grootste zwarigheden te blijven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Julius Andrassy, die gelijk men weet algemeen beschouwd wordt als Tisza's opvolger aan het bewind, beeft gezegd dat hij den toestand, die het gevolg is van de verkiezingen, wel als ern stig, maar niet als wanhopig beschouwt, daar de aanhangers van het Vergelijk van 1867, tot wie ook de volkspartij: en de Banffyanen behoo- ren, ook thans in de meerderheid zijn, zoodat men niet kan zeggen dat het land het Vergelijk heeft geketst. Overigens zou ook de onafhanke lijkheidspartij genoeg inzicht hebben, om de za ken niet op de spits te drijven. De 389 uitkomsten van verkiezingen die giste ren bekend waren geworden, zijn als volgt over de partijen verdeeld: gekozen zijn 152 liberalen, 24 dissindenten, 161 leden van de onafhanke lijkheidspartij, 24 van de volkspartij, 13 Banf fyanen. Uit 24 districten was de uitslag nog niet bekend. Graaf Khuen heeft den Koning reeds monde ling op de hoogte gesteld van den ongunstigen afloop van de verkiezingen en aangekondigd dat het kabinet wenscht af te treden. Tisza zal ech ter met de indiening van de aanvrage nog wachten tot 2 Februari, wanneer de verkiezingen overal gedaan zijn. TIBET. Er is gisteren een derde blauwboek betref fende Tibet openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat er tijdens de expeditie een gespannen ver houding was tusschen de Engelsche en de En- gelsch-Indische regeering. Deze wilde te Lhas- sa een Engelschen resident vestigen en in elk geval het Tsjoembidal langen tijd bezet houden, totdat Tibet de oorlogsschatting afbetaald zou hebben. De Engelsche regeering daarentegen wil de de kortst mogelijke bezetting en de kleinst mogelijke schadevergoeding. Zij gaf daarom ko lonel Younghusband last, door tusschenkomst van de Indische regeering, om van Tibet niet meer te eischen dan 160.000 schadevergoeding, waar bij het Tsjoembidal ten hoogste drie jaar be zet zou worden. Younghusband schijnt deze last geving te Lhassa niet op tijd ontvangen te heb ben, zoodat een verdrag gesloten werd, dat de Tibetanen verplichtte 480.000 te betalen in 75 jaarlijksche termijnen, terwijl het Tsjoembidal bezet zou blijven zoolang die som niet afbetaald was. De Engelsche regeering nam daar geen ge noegen mee, en verklaarde er zich niet door gebonden. Zij zond Younghusband ook een scherpe berisping. Toen deze Lhassa verliet was hij dan ook zeer in ongenade. De kosten van de expe ditie blijken meer dan een millioen pond geweest te zijn. EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag 30 Januari. Geopend 's avonds Si/2 uur. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stukken en besloten heden (Dinsdag) ten 11 ure aantevangen met de algemeene beschouwingen over de Staats begrooting. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin zal heden-avond het concert van Tilly Coeaen bijwonen. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen te kennen gegeven om de Liefdadigheids-uitvoe ring, door mej. W. Wessels georganiseerd ten be hoeve van het KoniBgin-Emmafoncis (ondersteuning van hoogbejaarde behoeftigen te 's-Gravenhage) en die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dat fonds, onder bescherming van H. M., op Dinsdag 14 Februari e.k. in het gebouw voor K. en VV. zal plaats hebben, met haar tegenwoordig heid te vereeren. Diner. Naar men mededeelt, zullen de herkozen liberale leden der Eerste Kamer deze week een diner aanbieden aan de onlangs niet herkozen liberale leden dier Kamer. Vaandel van het 10e reg. infanterie. Naar wordt gemeld, ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin, in den aanstaanden zomer aan het nieuw opgerichte 10e regiment infanterie een regimentsvaandel uit te reiken. Zoo mogelijk zal deze plechtigheid plaats vinden in de legerplaats bij Milligen en tijdens H. M. op Het loo verblijf houdt. In eere hersteld. De luchters met de kaarsen op de tafels voor de ministers en den voorzitter zijn in de Eerste Kamer in eere hersteld, na gedurende een lange reeks van jaren afgeschaft te zijn geweest. De Scheveningsche haren. Naar wij vernemen is reeds het besluit geno men om de binnenhaven te Scheveningen een nieter dieper te maken, waardoor dok de loggers te allen tijde vlot zullen liggen. De uitvoering van het werk is opgedragen aan den aannemer Van Ilattum. Handelsreizigersrereeniging „Eendracht". Zondag werd de vergadering te Rotterdam voort gezet en werd nog aangenomen een voorstel van de afd. Rotterdam, geamendeerd door de afd. Am sterdam, luidende »Het hoofdbestuur benoemt uit haar midden een commissie, welker taak zal zijn a. alle ingekomen klachten omtrent de behan deling van reizigers door hunne patroons te onder zoeken en daarover rapport uit te brengen b. zich beschikbaar te stellen eventueele ge schillen tusschen patroons en reizigers tot een voor beide partijen goed einde te brengen." Woningonderzoek. Bij de Naaml. Venn. Bred. Boekh. en Uitg. Mij., voorheen Broese Comp. te Breda is ver schenen het rapport omtrent het woning onder zoek, ingtesteld door de afdeeling Breda van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. De vragenlijst, bij dat onderzoek gebruikt, gaf aan de ligging en huur der woningen, beroep en aan tal der bewoners, hoogte en grootte der kamers, verlichting en ventilatie der kamers, slaapplaatsen en stookplaatsen, watervoorziening en wateraf voer, onderhoud der woningen en privaten, en algemeene gebreken. De grens van het onderzoek werd gesteld bij woningen van f 1-50 huur per week; ook enkele woningen met een huurprijs boven f 1.50 werden onderzocht. Het. aantal onder zochte woningen bedroeg 1044. Van de 1044 onderzochte woningen zijn 58 pet. in sloppen gelegen 46 pet. éénkamer woningen, 32 pet. van f 0.50f 1 huur per week, 34 pet. met onvoldoende hoogte, 48 pet. met on voldoenden inhoud, 34 pet. met onvoldoende lucht- ruimte, 46 pet. met onvoldoende woonruimte, 37 pet. zonder afzonderlijk privaat (ongerekend de woningen, waarin het privaat slechts bestaat uit een ton op zolder), 93 pet, zonder waterafvoer binnenshuis. Voor de éénkamerwoningen zijn sommigen de zer percentages nog hooger, n.l. 47 pet met on voldoende hoogte, 57 pet. met onvoldoenden in houd, 60 pet. met onvoldoende woonruimte. Gunstig teekenen hierbij af de cijfers voor wa tervoorziening en verlichting. Ruim 96 pet. dei- woningen zijn van waterleiding voorzien. Den zeer matigen eisch stellende, dat de ver houding van het vensteroppervlak tot de opper vlakte van den vloer Va moet bedragen, vindt men, dat de meeste (ruim 97 pet.) woningen vol doende verlicht zijn. Daar 58 pet. der woningen in slobben zijn gelegen, laat de verlichting, niet tegenstaande het aanwezig zijn van een flink raam toch dikwijls veel te wenschen. Op vrije voeten gesteld. Men meldt uit Haarlem De rechter-commissaris heeft geen aanleiding gevonden, om M. v. d. Veldt, die Zaterdagavond bij ongeluk zijn kostjuffrouw doodschoot, aan te houden. Hij is in vrijheid gesteld. Moord. Te Beilen wierp een zekere Wassen glasruiten in bij Vlieghuis, die daarop met een paal sloeg, waardoor Wassen getroffen werd en overleed. Ongelukken. Gister-morgen werd te Nijmegen op het lage gedeelte der kade levenloos gevonden de 22 jarige slager P. J. B., die .eergisteravond zou heb ben deelgenomen aan een bal van de Slagers- vereen iging. Men vermoedt, dat hij 's nachts van de hooge kade is gevallen en op de plaats dood bleef. De weduwnaar v. d. B., bijgenaamd Smitje Schoenmaker, te Drunen, wilde aldaar eergisteren voor een fiets uitwijken en kwam daardoor onder de stoomtram. Hij werd bijna onmiddellijk ge dood. In de vorige week geraakte te Oosterbeek een 3-jarig kind door met vuur te spelen in brand het kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het gisteren is overleden. Italiaansche Opera. De directeur der ltaliaansche Opera, de heer De Hondt, verzoekt ons te willen melden, dat de extra-treinen, die na afloop der voorstellingen te Rotterdam het gezelschap naar Den Haag brengt voortaan ook in Schiedam zullen stoppen, teneinde hen, die uit Schiedam de Opera te Rotterdam bijwonen, in de gelegenheid te stellen ook hier mede naar Schiedam terugtekeeren. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 7 Februari 1905, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Deor den Burgemeester zijn met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot agent van politie 3e klasse. A. W. H. Witberg en L. van den Tempel. Yolksbadhuta. In de week van 23—29 Jan. 1905 werden geno men 201 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 26 regen 5 regen 113 school 30 kinder a 3 ct 10 Gisteravond vergaderde voor het eerst de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrij ven alhier, zooals zij thans sedert 27 Januari, is samengesteld. Zij bestaat uit de heeren A. Bubberman, Th. M. A. van Dijk, L. van Eijk, G. van Meurs en T. A. J. Zoetmulder, leden-patroons en de heeren J. Fijen, A. de Goederen, W. M. Kloppers, G. J. van der Meer en J. Stegman, leden-werklieden. Tot patroon-voorzitter werd benoemd de heer A. Bubberman tot werkman-voorzitter de heer J. Stegman tot patroon bestuurslid de heer T. M. A. van Dijk, tot werkman-bestuurslid de heer W. M. Kloppers. De heer J. Stegman zal gedurende het eerste halfjaar als voorzitter optreden. Heden-morgen is de 48-jarige G. V. wonende te Rotterdam, op heeterdaad betrapt, toen hij uit een winkel aan de Broervest een halve worst stal. Hij werd overgebracht naar het bureau van politie, waar proces-verbaal tegen hem is opge maakt. De vier personen, T. J. G., H. B., G. v. d. H. en L. van E., die door de politie waren aangehouden wegens diefstal van moutwijn uit de branderij van den heer Meijer, zijn gister-avond weder op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Brutaal stukje. Men meldt uit Amster dam Een bediende van een effectenkantoor hier ter stede had gister-morgen op het postkantoor een aangeteekenden brief met geldswaarde afge haald en ging terug naar zijn kantoor. In de Damstraat werd de brief hem plotseling uit de hand gerukt, zoodat de jonge man zelfs geen tijd had om de daders op te nemen. Gister-middag gelukte het der politie echter reeds de hand te leggen op een paar verdachten, Engelschen, die kort vóór de berooving dm jon gen man zeer verdacht tegen het lijt waren ge- loopen. Zij zijn voorloopig in hechtenis gehouden. Verduistering en oplichting. Te Nijmegen is gister gearresteerd en naar Arnhem overgebracht J. S., candidaat-notaris en leeraar aan het instituut Wegerif, verdacht verduisterin gen en oplichtingen, gepleegd te Antwerpen, Gent, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Diefstal. Vrijdag j.l, werd aan het bijpost kantoor in de Driekoningendwarsstraat te Arnhem een pakket bezorgd, met bestemming naar Nijme gen en o.a. inhoudende een brief en f 10. Toen dit pakket den geadresseerde in handen kwam, bleek de brief en het geld daaruit te zijn verdwenen Valse he munters. Te Gouda zijn in hechtenis genomen de koopman in gipsbeeldjes L. Raymond, Spanjaard van geboorte, en L. Bossche, varensgezel, geboren te Overschie, beiden wonende te Rotterdam, die in 't bezit werden bevonden van valsche guldens en rijksdaalders, die volgens hunne bekentenis, door eerstgenoemde zijn vervaardigd. Daar deze personen in den laatsten tijd van de eene gemeente naar de andere trekken, verzoekt de commissaris van politie te Gouda inlichtingen. Misdaad? In den nacht van den 26 op den 27 Januari werd de heer N. V., veehandelaar te Enter, vergeefs tehuis verwacht; hij zou met den laatsten trein te Wierden aankomende vandaar met paard en tilbury terugkeeren. Den volgenden dag vond men hem bewusteloos aan den weg liggen. Hersenschudding werd ge constateerd en de ongelukkige overleed den 27en zonder tot bewustzijn terug te zijn gekomen. Men schreef het voorval aan een ongeluk toe. Thans wordt gemompeld van misdaad en is de zaak in onderzoek. Paard en rijtuig zijn op den Wierden- scheweg terug gevonden. Schandelijk. Te Afferden is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige personen, die 's nachts boomen op de rails der tram Maas en Waal hadden gelegd. Nieuwstookmiddel. Vrijdag-morgen, ver haalt het Dagbl. vnn Nbr. passeerde te Breda een locomotief met 5 wagens; zij kwam van Til burg en reed naar Lage Zwaluwe. Op de lo comotief zagen we ©en ingenieur en meerdere technici. Wat was er aan de hand? Er werd een proef genomen met petroleum als stookmid- del. Oorzaak van dezen proef is natuurlijk de staking in het Roerbekken. Naar wij hoorden, is men zeer tevreden over dezen eersten proef en is men van plan om meerdere treinen te laten Joopen, waarvan de locomotieven zullen in gericht zijn om met petroleum te worden ge stookt. Waarschuwing. De commissaris van politie te Maastricht verklaart zich bereid, dege nen, die relation wenschen aan te knoopen met Th. Gori, voorschotbank Neerlandia, 564 B Beek laan te-'s-Gravenhage. informatiën te verstrekken. Hij plaatst advertentiën in Limburgsche cou ranten onder het motto Toekomst positie Alge meene Schuldinvordering-Maatschappij aHumani- tas", Directie firma Gori Co.Algemeen Assu rantiekantoor (Frans Diederen, Puth-Schinnen) bijkantoor van de firma Gori Co. 's-Graven- hngeHartelijke dankbetuiging of Wilt ge ver loren sommen binnenkrijgen Wie wil geld lee- nen Particuliere geldschieter Handelsinformatie schuldinvordering en rechtskundig bureau »Hu- manitas", enz. (L. K.) Inbraak. Naar de Midd. Crt. verneemt, beweert de houdster van een bierhuis aan den Molenberg te Middelburg, aan wier perceel in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tijdens haar afwezigheid, de ruiten zijn verbrijzeld, dat men bij haar heeft ingebroken en een geldkistje met een inhoud van f173 aan Nederlandsche en vreemde muntspecie heeft ontvreemd. De dader of daders van een en ander zijn onbe kend wel schijnt door de buren in den bewusten nacht tot tot twee malen toe eenig geraas aan het bewuste perceel te zijn gehoord. Geweldige brand. Uit Jekaterinenburg (Rusland) wordt gemeld, dat er in een groote (kolenmijn) van prins Lazarewa een geweldige brand is uitgebroken, waarbij twaalf mijnwerkers en twee opzichters om het leven zijn gekomen. Het vuur tastte ook de kolenvoorraden aan, en aan blusschen van den brand viel niet te den ken. De schade beloopt millioenen, en er zijn 5000 werklieden broodloos geworden. De eerste hooge hoed. In de Times van 16 Januari 1797 staat een bericht over den man, die het eerst een hoogen hoed ging dragen. „John Hetherington, kramer van de Strand", aldus luidt het bericht, „was gisteren voor den Lord Mayor gedagvaard wegens rustverstoring en het veroorzaken van een samenscholing. Hij werd op vrije voeten gelaten tegen het storten van een waarborgsom van 500 pond sterling. Het bleek, dat de welbekende heer Hetherington op den openbaren weg was verschenen met een ding op zijn hoofd, dat hij een zijden hoed noem de, ©en groot, glimmend voorwerp, zeer goed in staat om schroomvallige menschen vrees in te boezemen. De officieren van de Kroon stel den als ©en feit vast, dat verscheidene vrou wen bij het zien van dit voorwerp zijn flauw gevallen, dat kinderen gilden, en dat een zoon van den looier Thomas door de samengestroomde menigte is omvergeworpen en zijn rechterarm ge- brokefi heeft." De zeereerw. heer Chr. W. Sars, pastoor te Zijtaart (Veghel) is gister aldaar overleden. Selesianen. Mevr. Waszklewicsvan Schilfgaarde schrijft aan De Tijd: Nu eventjes een een sprong naar Holland. Ik, die hier de Salesianen van Don Bosco zie werken, heb met de grootste voldoening vernomen dat door Don Run, den Directeur der Orde, in over leg met Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht besloten is tot vestiging van een thuis in dit middelpunt des lands. Spoedig zal men dus de gezegende vruchten van hun werken in Neder land kunnen zien en waarschijnlijk zal in velen de lust ontwaken, zich bij hen aan te sluiten. In elk geval wordt hunne inrichting eene kweek plaats van Salesianen, zooals overal, waar zij ge vestigd zijn. Hun practisch ingrijpen in het wer kelijk leven schijnt meer met den geest dee tijds overeen te komen dan het contemplatieve leven. In elk geval is er geen orde, die heden ten dage zoo snel toeneemt, als de hunne. In het jaar 1904 werden 64 nieuwe huizen gesticht, de grootste helft in Europa, de andere in Amerika. In het najaar werden ruim 300 zendelingen uitgezonden. Bijzondere penitentie wordt den Salesianen niet opgelegd, behalve een eenigszins streng vasten op Vrjjdag. Hunne penitentie bestaat echter uit hard werken, van vroeg tot laat, b(jna zonder verpoozing. Polyhymnia. De zangvereeniging Polyhymnia, directeur de heer B. Jurgens, gaf in de groote zaal van »Mu- sis Sacrum" gister-avond een uitvoering, die zeer goed was bezocht. Over het geheel is de vereeniging dezen avond met haar verschillende zangnummers niet bizon der gelukkig geweest. In meer dan een opzicht schoot het koor in zijn taak te kort. 'n Stem in Rama van Brandts Buys opende de eerste afdeeling. Dit nummer maakte al dade lijk een ongunstigen indruk, omdat er in de forto's, vooral door het mannenkoor, niet helder en krachtig genoeg werd gezongen. Bovendien ontbrak het fijne gevoel, dat bij de instudeering van dit nummer veel zorg eischt, hierin bijna geheel. Van de daarna opgetreden solisten beviel ons den heer A. v. d. Stap (baryton) van Delft het best. Hij vertolkte uitmuntend Spoels' Van een Koningsvrouwe. 't Geuzenvendel op den thuis- marsch van F. van Duijse en Liedeken van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2