Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PARIJSCHE KRONIEK. hun belet door anderen, een sterke patrouille kwam tusschenbeide, en de stakers antwoordden met revolverschoten. Een telefonisch bericht zegt, dat het schieten voortduurt. FRANKRIJK. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 21 Jan./3 Febr. 1905. De Russische troebelen. Wat oud-minister Hanotaux er van zegt. Dynamietaanslagen. De uitwer king der manifestaties. De laatste weken, die wij hier doorleefden, waren rijk aan émoties. Terwijl Rouvier bezig was zijn ministerie samen te stellen, bij her haling te wijzigen en, na van rechts naar links gezwenkt te zijn, eindelijk met een „cabinet mul ticolor" voor het parlement verscheen en daar met zijn vaag en dubbelzinnig programma een onverwacht „succes d'un jour" behaalde, brach ten de telegrammen uit St. Petersburg de on- rustbarendste berichten over werkstakingen en de daarmede gepaard gaande optochten en on lusten in Rusland. Deze door het geavanceerde en uiterst vrijzinnige internationale telegrammen- bureau zeer overdreven en naar de wenschen der vrijzinnigen opgestelde tijdingen maakten overal opgestelde en gepeperde tijdingen maakten overal een geweldigen en gezochten indruk en velen zagen Rusland reeds in handen der Revolutie. Ook hier vielen deze tendens-telegrammen in vruchtbare aarde en misten hunne noodlottige uitwerking niet, zoodat alles wat maar ©enigs zins naar het revolutionnaire overhelt, om wraak begon te schreeuwen en den Tsaar voor moor denaar uit te maken. De Engelsche, Duitsche en ook vele Fransche dagbladen deden gedurende de laatste tien da gen hun best om alles wat in Rusland voor viel op het ergst voor te stellen, doch na de verbeterde en gewijzigde berichten over den op stand van Zondag 22 Januari, die Petersburg met bloed bespatte, heeft men zeker recht om zich af te vragen of dit droevige drama op de pleinen en in de straten van de Russische hoofd stad wel in het volksverlangen naar sociale her vormingen zijn ware oorzaak vond, zooals na tuurlijk van alle zijden werd uitgeroepen, of dat het niet alleen het lang voorbereide werk ge weest is der professioneele volksleiders en der dwepers en opstokers, die, evenals de Commune mannen in 1871 te Parijs, van de nederlagen en ongelukken van het Russische leger dachten te kunnen profiteeren en thans het oogenblik ge komen achtten om de werklieden en de bevol king tegen het gevestigde gezag op te jagen en de revolutie te doen uitbreken. Dat alle klassen van het Russische volk, zoo wel de gewone stedelingen als de eenvoudige böeren, meer vrijheid eischen en daar ook ze ker recht op hebben zal wel niemand betwij felen, doch deze hervormingen en rechten kun nen in dit groote rijk alleen door den Tsaar aan zijn volk geschonken worden. De Fransche oud minister van Buitenlandsche Zaken, de republi kein Hanotaux, heeft nog geen acht dagen ge leden aan een Parijsch journalist rondweg ver klaard, dat de Russische natie, tengevolge van de enorme uitgebruidheid van het rijk en de verscheidenheid der rassen, waaruit zijne bevol king is samengesteld, onmogelijk op zich zelf kan rekenen om ©ene ernstige, nuttige en blijvende hervorming tot stand te brengen. Het Tsarisme is volgens hem, de eenigste zekerheid en de eerste voorwaarde der Russische eenheid. Een parle ment uit Finlandsche, Siberische, Poolsche, Mo- covische en Kozakken-afgevaardigden samenge steld, zou de verwarring en de onmacht zelf wezen. De Tsaar, die Rusland tegen de nihilisten ver dedigt, dat is tegen de anarchisten, is nu een tyran, evenals Lodewijk XVI; zooals iedereen weet, er ook een was. Doch deze laatste heeft niet gewild, dat op de opstandelingen en gewelde naars geschoten werd, omdat hij zich als de va der van zijn volk beschouwde. De geschiedenis is daar om ons te leeren, dat de conventie-man nen, nu de voorgangers en voorvaders der te genwoordige socialistische journalisten, vrijmet selaars, verklikkers en radicale advokaten, hem deden guillotineeren met duizenden van de no belste der Fransche natie. En nu willen de na komelingen van zulke beulen de gevoeligen en zachtaardigen uithangen en zouden niets liever wenschen, natuurlijk uit zuivere humaniteit, dat Nicolaas II en al zijn onderdanen, die niet van hun gevoelen zijn, evenals den Koning-Martelaar en zijn getrouwen, de slachtoffers hunner goed heid en kortzichtigheid werden. De hervormingen moeten in Rusland komen, doch voor alles blijvse het gezag gehandhaafd. De Parijsche revolutionnairen en anarchisten door het laatste nieuws uit St. Petersburg, waar de kalmte schijnt, teruggekeerd en gelukkig de macht in handen der regeering bleef, als dol geworden, hielden Maandag-avond in Tivoli Vaux- Hall, waar enkele Russen en Polen, doch meer Franschen zich verdrongen, een groote meeting. Op de estrade hadden tusschen talrijk opge komen Israëlieten, de Fransche afgevaardigden Vaillant, Jaurès en Préssensé, alsmede de oude communard Allemane, plaats genomen. De Russen waren het eerst aan 't woord en gingen in hunne heftige taal zóó ver, dat er een verklaarde dat men den Tsaar de landen moest ontnemen, die hij bij het vrijmaken der lijfeigenen gestolen had. Wie dit begrepen heeft, is meer dan snugger. Allemane viel den minister van Buitenlandsche Zaken, den lieer Delcassé, aan en de geheele zaal brulde„Weg met Delcasséen om het oude commune-lid pleizier te doen, riepen eenige schooiers: „Leve de CommuneI" wat hier ge heel ad rem was. Toen de naam van den Rus- sischen gezant werd uitgesproken, klonk het „Weg met Rusland! Weg met de moordenaars 1" De Préssensé, de zoon van een predikant, hield een rede, waarvan niemand wat verstond en ein delijk verklaarde Jaurès, dat Rusland thans meer klaar voor de revolutie is dan Frankrijk dit in 1789 was. Het Tsarisme heeft zijn doodvonnis en zijn schande geteekend. En hierop werd een orde van den nacht gestemd en begon de uit tocht., die meer dan luidruchtig e n onstui mig was. Doch al die opgewondenheid en aanhitsingen moesten toch een dadelijk gevolg hebben en toen np de revolutionnairen van hun meeting kwa men, werd eensklaps een bom tegen den gevel van het huis, op den hoek van de Quai Valmy en de Avenue de la, Republique gelegen, gewor pen en ontplofte op weinig afstands der daar geposteerd staande politie-agenten, waarvan er drie en eenige voorbijgangers gewond werden, terwijl al dé agenten tegen den grond vielen. In den nacht van Zondag op Maandag werd een voorwerp tegen de deur van het huis in de Rue d'Argenson, door den prins Troubets- koï, attaché bij het Russische gezantschap, be woond, gevonden. Door de politie medegeno men, bleek het een toestel te zijn wat met zwa velzuur en choratepoeder gevuld was, en dus bestemd eens ontploffing te veroorzaken. Er wer den vele arrestatiën gedaan, doch de schuldigen zijn nog niet gevat. De aandoening en ontsteltenis, welke deze aan vallen op het leven en eigendom der bewoners verwekt hebben, waren zeker gewettigd en men vroeg zich overal met ongerustheid af, of die anarchistische misdaden zich weder gingen her halen. Jaurès, Vaillant, Préssensé en consorten, zijn met hunne buitensporige, hevige taal, door de tot opstand en oproer aanzettende gezangen, zoo- als de „Internationale", aangevuld, alle perken te buiten gegaan, zoodat de wraakzuchtigen on der hunne toehoorders tot daden overgingen, welke hun zaak zeker meer kwaad zal berokke nen dan. al hun geschreeuw de Russische re volutie tot stand zal helpen brengen. Zulke manifestation werken voor de protesten tegen Rusland, zijn Tsaar en zijn regeering zoo ongunstig, dat zij, die ze ontwierpen en uitvoer den, onverbiddelijk veroordeeld zijn. Zeker is het diep te betreuren, dat er zooveel bloed ver goten werd en zelfs tal van onschuld i gen de slachtoffers dezeronlusten werden, doch een Tsaar die zijn huis, zijii troon en land verde digt, kan voor geen moordenaar uitgescholden worden. Veronderstellen wij nu eens, dat hier honderdduizend koningsgezinden naar het Elysée trokken of liever nog naar de Kamer der Ver tegenwoordigers, om daar de republikeinen weg te jagen en te vervangen en dat Jaurès en zijn volgelingen geen ander middel meer zagen om hun Republiek te redden dan de troepen te hulp te roepen en op de menigte te laten schieten? Wie twijfelt er aan dat zij „Vuur!" zouden com- mandeeren? Niemand immers!" Fidelius. TIBET. Volgens een Reuter-telegram uit Calcutta is men daar in regeeringskringen zeer verbaasd over de [verschijning van het laatste Blauwboek over Tibet. De verbazing is zeker van zeer onaange- namen aard. De klanten zeggen, dat nu Bro dick naar zijn eigen woorden, zich tot bepaling van de politiek tegenover Tibet heeft laten lei den door overwegingen, die het geheele Britsche rijk betreffen, en niet alleen Indië's belang kon betrachten, het ook onbillijk is Indië alleen de kosten der expeditie te laten betalen. Dat lijkt inderdaad onbillijk. Maar 'tis de gewoonte, In dië te laten betalen voor ondernemingen, die het niet alleen raken of zelfs het minst raken. Al leen, men kan nu zeggen, dat de expeditie toch eigenlijk geheel het werk is van den onderkoning van Indië, en niet van de Engelsche regeering, 't zij dat deze door haar goedkeuring mede ver antwoordelijk is. Het Nowoje Wremja vindt, dat de expeditie nu blijkt van heel wat, minder gewicht te zijn dan men eerst dacht. En in dit verband geeft het Russische blad te kennen, dat ook de po- litiek-commercieele expeditie naar Perzië een mis lukking is gebleken. Dan bedoelt het blad zeker de reis van Curzon in de Perzische Golf, want de Engelsche handelsexpeditie door Perzië oost waarts naar Indië is nog niet afgeloopen. AMERIKA. De commissie uit den Amerikaanschen Senaat voor buitenlandsche aangelegenheden heeft be raadslaagd over de arbitragetractaten met vreem de staten die haar door president Roosevelt zijn voorgelegd. Daarbij bleek dat de meerderheid niet gezind is, die tractaten zonder verandering goed te keuren. Een voornaam amendement stelt voor om te bepalem dat geen scheidsrechterlijk tractaat van toepassing is zonder de goedkeuring van den Senaat. Dit zou echter natuurlijk veel van de beteekenis van zulke tractaten te niet doen. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint i In het bivak te Boeah in Loh-Seumawe is een troep van 17 man onder sergeant Volaerts uitge moord door een vertrouwd kamponghoofd met zijn volgelingen. Een inlandsch fuselier ontkwam alle wapens gingen verloren. Kolonel van Paaien. Uit Batavia wordt aan het Hbld. geseind «Toen de gouverneur-generaal Van Heutsz het commandeurskruis der Millitaire Willemsorde aan kolonel Van Daalen uitreikte, brandmerkte hij het dooden van vrouwen en kinderen gedurende de gevoerde campagne. Z. E. deed daarbij echter uitkomen dat de kolonel Van Daalen zijn plicht deed en kondigde diens spoedige benoeming tot gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden aan". Gemeente-ambten» reit. De voorzitter der afdeeling Zuidholland van den Nederlandscben Bond van gemeente-ambtenaren heeft den Commissaris der Koningin in deze provincie verzocht te bevorderen, dat een deputatie uit het afdeelingsbestuur in een vergadering van Gedeputeerde Staten worde toegelaten voor een bespreking van de salarisregeling der gemeente secretarissen en -ontvangers, naar welker verbe tering de afdeeling streeft. Het afdeelingsbestuur heeft vastgesteld een tot verschillende gemeentebesturen te richten verzoek om het salaris van den secretaris te brengen op de norm, door Gedeputeerde Staten vastgesteld. Propagundnbond. Aan de Besturen Van de R. K. Politieke Propa- ganda-Vereenigingen in Nederland is de volgende uitnoodiging .gezonden L. S.l Zooals u wellicht bekend is, werd op Zondag 4 December te 's-Gravenhage een algemeen© ver gadering gehouden van 11. K. Propaganda-vereeni- gingen, waarin statuten en reglement voor een Nationalen Bond van deze vereenigingen werden ontworpen. Deze zijn ter goedkeuring opgezon den aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, bij wien tevens door de Voorloopige Commissie, een audiëntie werd aangevraagd en verkregen. Op deze audiëntie verklaarde Monseigneur onder meer dat Hij op het voetspoor der Pauselijke Encyclieken geen Bond zou kunnen goedkeuren die niet een strenge scheiding maakte tusschen politieke en sociale actie, maar overigens geen bezwaar had tegen de oprichting van een Bond, die alleen verhooging van R. K. Politieke actie beoogt, daar Mgr. zich als zoodanig buiten de politieke beweging houdt. De Voorloopige Commissie overwegende, dat bij het meerendeel der Propaganda-vereenigirigen de politieke actie op den voorgrond treedt, heeft daarom de eer uwe vereeniging uit te noodi- gen, één of meer afgevaardigden te zenden naar een algemeene vergadering op Zondag 19 Februari 1905, 's middags 1 uur, in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage, tot stichting van een Nationalen Bond van R. K. Politieke Propaganda- Vereenigingen en tot verkiezing van een Bestuur. In de statuten wordt natuurlijk volgens den uit- drukkelijken wensch van Mgr. Van de Wetering, alles geschrapt wat betrekking heeft op de so ciale actie. Elke vereeniging heeft één stem. R. K. Propaganda-vereenigingen, welken deze Circulaire niet werd toegezonden, worden be leefd verzocht hiervan kennis te geven aan den ondergeteekende. Namens de Commissie voornoemd, H. F. FLUITMAN, Secretaris. NB. Verzoeke van het al- of niet zenden van afgevaardigden bericht te zenden. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Stichting van den Bond. 4. Verkiezing van een Bestuur. 5. Bespreking over de houding van den Bond bij de a.s. verkiezingen. 6. Rondvraag en sluiting. N.B. De afgevaardigden moeten voorzien zijn van een legitimatie-bewijs, geteekend door den voorzitter en secretaris hunner vereeniging, en van een mandaat imperatief in zake punt 3 van de agenda Eventueel verlangde wijzigingen in statuten en reglement kunnen alsnog ter sprak^ worden geOracht. Kath. Soc. Actie. De aartsbisschop van Utrecht heeft tot geeste lijk adviseur voor het comité der katholieke soc. actie te Utrecht benoemd den heer B. A. Baten burg, plebaan. Moordaanslag te Swalmen. In verband met den gepleegden moordaanslag op den opzichter, onbezoldigd rijksveldwachter L. Beek. te Swalmen, in den nacht van 30 van 31 Januari j. 1. werd Donderdag onder die gemeente door de maréchausssee van brigade Roermond,op rechterlijk bevel alsnog gearresteerd Ch. C. arbei der te Beasel, en overgebracht naar de gevangenis te Roermond, terwijl P. C., oud 53 jaren (vader) van beroep voerman, en diens zoon B., oud 21 jaren arbeider, beiden wonende te Swalmen, nog werden aangehouden. Na verhoor werd alleen in verzekerde bewaring gehouden P. C. (vader), de overigen werden op vrije voeten gesteld. L. K. Een moordenaar ontdekt? Men schrijft uit Dinxperlo aan de Arnh. Cou rant Men herinnert zich wellicht den vóór eenige jaren te Doctinchem gepleegden moord op den heer Reling Brouwer, waarvan de dader, on danks alle nasporingen, onontdekt bleef. Door een hier wonende vrouw, vroeger bij den ver moorde werkzaam, zijn nu mededeelingen gedaan, welke, zegt men, er toe kunnen leiden, den wer- kelijken dader op te sporen. Ongelukken. De nog jonge vrouw van J. G. van Putten, te Steenwijk, kwam vóór enkele dagen met een paar emmers water op zeer noodlottige wijze te vallen. Inwendig zwaar gekneusd moest zij direct naar Groningen vervoerd worden. Thans is zij aldaar overleden. Ook gisteren heeft de storm weer bij enkelen te N.-Weerdinge ernstige schade veroorzaakt. Het huis van den landbouwer L. Bosma, dat bewoond wordt door twee gezinnen, is gedeeltelijk inge waaid. Bij enkele andere gezinnen werden dak pannen en schoorsteenkappen verbrijzeld. Wijziging Verordening op het Havengeld. In de vergadering van den Raad van 29 No vember 2 December werd besloten op het adres van de firma A. Prins Co. tot restitutie van havengeld naar hun meening ten onrechte gehe ven van het Spaansche stoomschip Urquiola, te berichten dat de beslissing in dergelijke geschil len bij B. en VV. behoort, doch werd tevens de motieLagerweij aangenomen luidende De Raad gezien het adres van de firma A. Prins Co. noodigt Burgemeester en Wethouders uit voor alsnog art. 4 toe te passen en voor bedoeld stoom schip af te wijken van het tarief." In die raadzitting werd van de zijde van B. en W. reeds duidelijk te kennen gegeven, dat zij art. 4 der verordening in dit geval niet van toe passing achtten, en derhalve ook aan de uitnoo diging van den Raad tot hun leedwezen niet zou den kunnen voldoen. Na het Raadsbesluit hebben zij de zaak opnieuw overwogen, doch zijn gebleven bij hun oordeel, dat art. 4 in dit geval niet van toepassing is. Dit art. 4 spreekt van afwijkingen van het tarief vermeld in art. 2. Het bedoelt enkel B. en W. de vrije hand te geven tot het afsluiten van speciale contracten, waarbij aan ondernemers die zich verbinden schepen op onze havens te diri- geeren, een lager tarief wordt geschonken. Inder daad moet dat zijn voor zeer buitengewone ge vallen, waarbij het gemeentebelang in hooge matt is betrokken. B. en W. moeten in die gevallen van de afwijking ook zoo spoedig mogelijk mede- deeling doen aan den Raad. Zij vragen wat er van het grondwettig voor schrift, dat op het stuk van belastingen geen pri vilege mag worden verleend, wat er van den goeden naam van onze haven zou terecht komen als de gemeente maar lichtvaardig, zonder ernstig belang aan haar zijde, in een willekeurig geval, dat bovendien reeds heeft plaats gehad", beneden haar tarief ging. Bovengenoemde adressanten maakten in hun adres aanspraak op behandeling volgens art. 9 der verordening en vroegen daarin niet de gunst van buiten de verordening te worden gesteld door toepassing van de uitzonderingsbepaling van art. 4. Het is ook in geen geval de strekking van art. 4, dat langs een omweg artikelen van de veror dening worden toegepast op gevallen, waarop zij niet van toepassing zijn. aar B. en W. derhalve de verantwoordelijk heid niet op zich konden nemen aan de uitnoodi ging van den Raad gevolg te geven, hebben zij er te ernstiger naar gezocht op welke wijze het in zicht van den raad, zooals B. en W. dit meenden te kunnen constateeren, in de verordening kan worden neergelegd, opdat in volgende gevallen volkomen wettig op de verlangde wijze kan wor den gehandeld. Zij vertrouwen dat de wijzigingen der verorde ning in het overgelegd ontwerp opgenomen, in den geest van den Raad zullen zijn. Zij betreft art. 9. De gewraakte uitdrukking «gebroken last", wordt verwijderd. In plaats van schepen welke met gebroken last hier aankomen of van hier vertrekken, wordt gesproken van schepen welke hun lading hier slechts voor een gedeelte komen innemen ol lossen. Deze bepaling geeft een dui delijke omschrijving en tevens een rationeele rege ling. Zij is uitgebreider dan de bestaande. Want onder de schepen die met gebroken last aanko men of van hier vertrekken, kunnen alleen die worden gerekend, die een lading hadden toen zn hier binnenkwamen, en van welke lading hetzij reeds elders is hetzij hier wordt gelost. Onder de voorgestelde bepaling vallen ook de schepen, die hier ledig binnenkomen, en eveneens, die welke met gebroken lading binnenkomende, hier bijladen. Verder wordt als laatste lid de bepaling opge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2