Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De aanstaande strijd. 28ste Jaargang Zaterdag 4 Februari 1905. No. 8122. TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland fi.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau - BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Nog is de verkiezingsstrijd ver in 't verschiet en toch gordt men zich van verschillende kan ten reeds aan, om daaraan op- geduchte wijze deel te nemen. Vooral de socialisten zijn druk in de weer en velen hunner voormannen zijn reeds kandi daat gesteld; ook treden zij al op in vergaderin gen, waar voor hunne zaak wordt geijverd. Tot heden gaat dat nog enkel vpor den eigen kring, en zij beklagen zich, dat niemand eens met hen m debat komt treden. Alsof dat ©enig nut zou hebben 1 Daarvan hebben we in den vorigen zomer, bij de verkiezing voor de Provinciale Staten, nog staaltjes gezien. Wij waren toen ook geheel en ai verzeild geraakt in het politieke vaarwater. En door al wat niet anti-liberaal is, was een strijd aangebonden tegen het ministerie, en wel voornamelijk tegen den premier, Dr. Kuyper, wel ke van groote felheid het merk droeg. In die campagne gingen liberalen en socialisten hand aan hand; en het was verbazend te zien en te hooren, hoe in woord en geschrift allerlei kwaad waar en onwaar, maar mééstal het laatste, tegen dezen eminenten leider werd uitgekraamd. Dat. die socialisten vol gal en bit terheid zitten tegen dr. Kuyper, die hun voor ©en paar jaar zulk een leelijke kool heeft ge stoofd, was uit elk hunner woorden merkbaar. En de aanvoerders van den troep, zooals vooral de soms uit twee monden sprekende mr. Troel stra, steunend op den bijval van ©en vaak on beschaamd en niet begrijpend publiek, zeiden maar zoowat alles wat hun voor den mond kwam. Met zulke lieden zou men dan nog moeten gaan debatteerenl Een antwoord op zijne bemerkin gen of vragen krijgt men niet; met allerlei uit weidingen en dikwijls niets zeggende woorden wordt men afgescheept. Een voorbeeld hiervan leverde het optreden, verleden jaar, van mr. Troel stra alhier, toen hem door een der aanwezigen eene vraag werd gesteld. Heel veel woorden kwa men er, maar een antwoord niet! En hoe ge droeg zich een deel van het publiek tegenover dien vrager? Vrijwel onbeschaamd. Opstaan, lachen, hem brutaal in het gezicht staan kijken, en vooraf al pret hebbend in het neerduwend antwoord dat hem wachtte. Wat- ter wereld kan men winnen, met te gaan redetwisten met zulke lieden? Letterlijk niets! Toch is het hun om zoo'n „debat" te doen. Zij weten, die socialistische sprekers, dat zij reke nen kunnen op den al of niet verdienden hij- val van hun lieve volgelingen, terwijl de tegen standers al spoedig worden afgevallen en be spot. Maar vooruit komen doet men er niets mee. 't Is dus onbegonnen werk, en wijs doet hij die niet eens naar hen gaat luisteren, en nog wijzer degenen die, zooals men het noemt, geen parelen voor de zwgaan werpen 1 Was de strijd verleden jaar hevig, niet min der zal hij het in Juni zijn. Dan zal alles te hoop loopen tegen bet ministerie. Zooals wij zeiden, zijn de socialisten met hunne kandida turen al aardig op dreef, en de liberalen en geavanceerden hebben een soort van concen tratie bewerkt, waarvan zij zich goede vruch ten beloven. Van alle zijden komt men dus in t geweer, en de regeeringsgezinden zullen hunne beste kraebten moeten inspannen, om de meer derheid te kunnen behouden. Hoe gewenscht dit is, behoeven wij wel niet nader uiteen te zet ten. Het tegenwoordig kabinet heeft reeds veel gedaan, maar het moet en wil nog méér doen. Daartoe moeten wij, kiezers, het de gelegenheid Verschaffen, en allen die iets kunnen bijdragen tot het bereiken van dat goede doel, mogen dat niet verzuimen. Er zijn er zoovelen, die iets kunnen bijbrengen tot bevordering der goede zaak, ieder in eigen kring. Het bestuur der kiesver- ©eniging doet zijn best, maar die pogingen moe ten gesteund worden. Straks zal men gaan ijve ren voor het vermeerderen van het kiezerstal; men zal ze opsporen en als bet ware dwingen hm in te gaan. Dan worden later de Voorloopige kiezerslijsten geïnspecteerd, en nagegaan of de aangegevenen en zij' die recht hebben om er op te staan, ook werkelijk daarop voorkomen. Maar als wij daarbij een raad mochten geven, dan zouden wij zeggenlet niet alleen op dege nen die er soms niet op zijn vermeld, maar let ook eens op hen die er wél op staan. Men zal wel begrijpen wat wij bedoelen, en véél nut zal kun nen gesticht worden, met het opvolgen van dézen raad EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 3 Februari. Staatsbegrooting. De heer Van Limburg S t i r u m bespreekt bij de voortzetting van de beraadslaging over liet Hoofdstuk IV (Justitie) het gevangeniswezen. Hij beeft met veel genoegen de invoering gezien van het cellulaire systeem, ook juichte hij het toe, dat men. de gevangenen liet werken, doch nu is men z. i. daarin te ver gegaan. De gevangenissen lijken tegenwoordig vaak meer op werkinrichtin gen voor de verschillende departementen dan op strafplaatsener zijn opzichters, bazen, onderba zen, veel cellen worden gebruikt tot berging van gereedschap, van grondstof enz. De afgevaardigde vraagt voorts meer oordeel kundige toepassing van de voorloopige invrijheid stelling en vermijding van gevangenisstraf voor jeugdige personen. De heer Van Waterschoot van der Gracht is evenals de heer Van den Biesen van oordeel, dat de voor huwelijk noodige forma liteiten zeer zouden kunnen vj:~J den. vereenvoudigd wor- Verder wijst hij op liet euvel, dat bij iemands overlijden de nabestaanden vaak niet weten of een testament is nagelaten en zoo ja, of dit testament het laatste was. De notaris, bij wien het testa ment gemaakt is, kan niet steeds het oog houden op de dikwijls wisselende woonplaats van al zijn cliënten. Volgens spreker zou een centraal bureau waar alle testamenten, in het land gemaakt, moeten worden ingeschreven, op eenvoudige wijze daarin voorzien. De heer Hovy bespreekt de voorgenomen wij ziging van het burgelijk wetboek inzake het on derzoek naar het vaderschap Hij dringt aan, op uitbreiding van de bevoegdheid van den voogdij raad, de moeder zij niet per se voogdes. Koppelarij zoowel waar het meerderjarigen als waar het minderjarigen geldt worde steeds ge- struft met gevangenisstraf. De heer Van der F e 11 z wil een tegemoet komen aan het bezwaar van de langzame berech ting van Ongevallenwet-geschillen. De heer Schol ten vraagt wettelijke regeling van de accountancy. De heer Van der Does de Willebois vraagt de commissarissen van politie inzake pensionneei'ing gelijk te stellen met rijksambte naren. De heer Van Bergma klaagt over het toe nemend misbruik van het recht van verzet en het groeiend aantal verstek-vonnissen. De minister van J u s t i e, de heer Loeff, repliceerende, zegt het tot op zekere hoogte inzake de vele formaliteiten, noodig hij het huwelijk, met de heeren Van den Biesen en Waterschoot van der Gracht eens te zijn. »Dan zijn wij er al!" meent de heer Van den Biesen bij interruptie, doch de minis ter herhaalt, dat hij gezegd heeft »tot op zekere hoogte". De afgevaardigde verloor immers uit het oog, waarom het gewraakte wetsvoorschrift bestaat het huwelijk is een zóó gewichtige zaak, dat de wetgever heeft gewild, dat verwanten jongelieden te dezer zake tegen onberaden stappen zouden kunnen hoeden. Eik voorschrift kan in zijn toe passing weieens onder verkeerd licht komen. Noodzakelijkheid om in ongeoorloofde betrek king te leven mag nooit worden aangenomen, ook niet in het geval dat er geen voldoende »papie- ren" aanwezig zijn om tot een huwelijk te kunnen overgaan. Maar ook de minister meent, dat voor de be reiking van het aangewezen doel niet alle thans gevorderde formaliteiten noodig zijn. Aan het denkbeeld van de instelling van ean centraal bureau voor testamenten zal aandacht worden gewijd, evenzoo aan het door den heer Hovy aangevoerde,, maar daar de Kinderwetten nu aanhangig zijn, is het niet noodig er nu nader op in te gaan. Den gevangenisarbeid acht hij een te nuttig iets dan dat het opperen van eenige bezwaren bij de uitvoering, het stelsel zouden kunnen aantas ten. Bij voorwaardelijke in vrijheid stelling wordt in de meeste gevallen door den minister het advies gevolgd van het college van regenten van de betrokken gevangenis, er zijn evenwel ook geval- len, waarin van zulk advies wordt afgeweken. Het toezicht op de Rijksverzekeringsbank, dus ook op haar wijze van doen bij de behandeling van beroepszaken, behoort eigenlijk bij het depar tement van Binnenlandsche Zaken. Toch kome men niet in de dwaling, dat door de eigenaardige handelwijze van de Rijksverzeke- ïingsbank de goede rechtspraak in gevaar zou komen. In de Beroepswet toch is het geval voor zien, waarin één van partijen geen uitleg geeft. Met den heer Van Beyma verschilt hij in meening, dat zoo groot misbruik zou worden ge maakt van het recht van verzet bij verstekvon- nissen: slechts 3 pCt. van verstekvonnissen kwam verzet en slechts in 5 pCt. van de verzetgevallen volgde geheele ot gedeeltelijke vernietiging van het vonnis. De Justitiebegroting is aangenomen evenals de naturalisatiën o.a. van den oud-Transvaalschen gezant dr. Leyds. Bij den aanvang van de behandeling van hoofd stuk V. Binnenlandsche Zaken, bespreekt de heer R e g o u t de bepaling in de Ongevallenwet, vol gens welke het loon van leerlingen en volontairs ten-opzichte van de uitkeering niet beschouwd wordt te zijn het werkelijk gewonnen, maar een fictief loon, waardoor de uitkeering dikwijls veel booger wordt dan het loon en waarschuwt tegen te groote haast en overdrijving hij het maken van sociale wetgeving, nadat deze ten onzent zoo langen tijd ten eeneinale heeft stil gelegen. De voorgestelde ziekteverzekering acht hij te inge wikkeld en voor vele bedrijven te drukkend, en gezinsverzekering zou hij eerst willen zien inge voerd, wanneer de arbeidersverzekering zelf reeds eenige jaren heeft gewerkt. De heer van Velzen bespreekt de positie van de bezoldigde beambten bij de schutterij, die bij in-werking-treden van de landweer ontslagen zullen zijn, terwijl deze wet daar niet in voorziet. Hij vraagt, of de Regeering maatregelen wil nemen om de dreigende onbillijkheid te vermij den- De heer Vermeulen wijst op de ongelijk heid van de toepassing der Drankwet in verschil lende gemeenten. De heer Hovy beveelt de vereeniging voor de bestrijding van epileptie aan, voor het ontvangen van eenige subsidie. De beraadslaging wordt geschorst tot Maandag 2 uur. Diefstal. December van het vorige jaar was uit een der woningen aan de Javastraat te 's-Gravenhage ontvreemd een bedrag van ongeveer f 680 en tevens een zilveren remontoirhorloge met gouden wijzers en een geldbakje De dienstbode had toen verklaard, dat een on bekende man, wiens signalement zij opgaf, zich toegang tot de woning had verschaft en na haar in een kast te hebben gesloten, zich het geld en de voorwerpen had toegeeigend. De verdenking viel echter onmiddellijk op de dienstbode, maar de zaak was niet tot klaarheid te brengen, tot dezer dagen zooveel aanwijzingen kwamen, dat de dienstbode, de zuster van deze en een der kostgangers van de zuster, werden aangehouden. De aangehoudenen bekenden volledig en ver klaarden dat de geheele insluitingsgeschiedenis verzonnen was. Voor het ontvreemde geld waren verschillende goederen, o.m. een fiets gekocht en was duchtig feest gevierd. Door den commissaris van politie van de 4e afdeeling werd het drietal ter beschikking van de Justitie gesteld. richt. Hoewel al de bepalingen van de nog aan wezige ordonnantie niet worden toegepast en het Gilde niet meer alle rechten en vrijheden bezit als daarin worden vermeld, is er toch nog veel van de oorspronkelijke instelling behouden; o.m. in verband met het sterven van Giidebroeders waarvan art. 17 zegt: „Item sooder yemandt van de giidebroeders quaeme te hijelycken, deslve sal betaelen voor een trounobel acht schellingen grooten vlaemsch, ende compter yemandt van de voorsc. giidebroe ders te sterven ofte zijne huysvrouwe, sal men betaelen voor een doodtnobel gelijcke acht schel lingen grooten vlaemsch, ofte de busse met flesse ende aencleve, tot obtie van de weduwe ofte erffgenaemen van den overledene, ende voor de vrouwe halft geit, ende wes kinderen van eenich schutter commen te sterven sullen betaelen half soe veele als de vrouwen, dies zullen de Rodt- gesellen, onder wijens rodt deselv© schutter ofte zijn huysvrouwe gestorven is, gehouden wesen deselv© eerlijck ter eerde te draegen, gelyck alle de schutters sullen gehouden wesen met haere paluere, ofte mantel (indijen datter geen paluere geordonneert en is) met den lijeke te grave te gaene, op de boete van een pondt vlaemsch ofte acht stuyvers daer vooren, mits dat heurluijden bij den Cnape van de schutterij© een wete wert gedaen omme ten grave te commen, ofte aen yemandt van den huyse, welverstaende, dat-die exempt sullen wesen van de boete, die over wae- ter buijten slandts sullen sijn, ende sal de Cnape van deselve schutterij© alle de naemen oplesen van de schutters ende de. absenten optijekenen, ende den Gezworen overleveren." De Giidebroeders volgden nu eergisteren hun deken grafwaarts, terwijl een zilveren vogel met opstaande vleugels op het dekstuk van de dood kist was geplaatst; aan weerszijden van dezen vogel hangt door middel van een zwaren zil veren ketting ©en schild van vierkanten vorm, waarop verschillend attributenhet eene draagt tot opschrift: „Anno 1632. Jan Marinisse van der Burcht" en het andere „1630 Marinus Baeck. Eerste Coninck. Scherpenisse." Het was een eigenaardige begrafenisstoet. Op vrije voeten gesteld. De candidaat- notaris S., die dezer dagen te Nijmegen door de politie gearresteerd en naar Arnhem overgebracht werd, is uit de hechtenis ontslagen en heeft zijne Japanse he tooneelisten. Ondernemers van vermakelijkheden op de kermissen of wel spullebazen mogen zich misschien dezen zomer afvragen wat op 't oogenblik het meest in den smaak moet vallen van het publiekeen Russische schommel of een Japansche ladder geheel an ders denkt er een hekend Hamburgsch impres- sario over, die, naar wij uit goede bron verne men, eerstdaags naar Nederland en allereerst naar Amsterdam komt om daar voorstellingen te ge ven met een tooneelgezelschap uit Tokio geen nagemaakte, maar echte dwergmenschen, die een voortreffelijk ensemble vormen en de Hollanders dus een proefje zullen geven van Japansche dra matische kunst. We kunnen natuurlijk nu reeds zelfs niet bij benadering een oordeel uitspreken over het gehalte van hetgeen vertoond zal wor den, doch onze zegsman verzekert ons dat het voor ieder genietbaar zal zijn. Zoo zal o. a. wor den ten tooneele gevoerd een episode uit de jeugd van generaal Koeroki. werkkring hervat. als leeraar aan het instituut Wegerif Verduistering. De justitie uit Zierikzee begaf zich gisteren naar Sint Maartensdijk, om een onderzoek in te stellen naar verduisteringen, die aldaar door den burgemeester N. P., in zijne qualiteit van rentmeester, zouden zijn gepleegd. Een'eigenaardige begrafenis. Woens dag is te Scherpenisse begraven de heer C. D. Bolier, burgemeester dier gemeente, welke Zondag op 44-jarigen leeftijd is gestorven. Deze begra fenis ging gepaard met een plechtigheid, welke waarschijnlijk eenig in ons vaderland is. De over ledene toch was deken van de confrerye of Gilde van Cloveniers, bij ordonnantie van 7 Maar 1594 door Maria van Nassau, dochter van Prins il- lem, gehuwd met den graaf Van Hohenloo, opge- Diefstal in het groot^ Te Marseille heeft een diefstal plaats gehajff die getuigt van ondernemingsgeest. Er is 's nachts ingebroken in -de goederenloodsen van het spoorwegstation, en daaruit hebben de dieven een kudde schapen meegenomen, en niet een stuk of wat, maar 80 schapen. Die beesten moesten eerst ovei de spoorlijn worden gejaagd, en daarbij zijn er 20 achtergebleven, die door een tiein weiden ovei- reden. Men vond 's morgens 11 doode schapen en 9 o-ewonde. De overige 60 zijn nog steeds zoek. De nieuwste uitvinding op tele grafisch gebied, de telautograaf, wordt thans beproefd door de Fransche postorijen tus- schen de telefoonkantoren Paris-Central en Rou- aan-Beurs. Het toestel bestaat uit een overbrenger, waar op men met behulp van een gewoon potlood schrijft, terwijl de ontvanger bestaat uit een papierrol, die afgewonden wordt. Hetgeen op het eene kantoor wordt geschreven of geteekend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5