Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Woensdag 8 Februari 1905 No. 8125 feuilleton. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. IStaten-ljeiieraui. l)e oorlog in Oost-Azië. be"lS:rOOk GriPenb,0rg alS aanStaand ABONNEMENTSPRIJS: v ^lad verschijnt-dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en wool \°n" f o Per maanden 1.35, per maand 4-5 cent en per \fv a61:1; Fl'anco l)er Post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. strn^t^O1 oi?6]1"3n11w<^F(derl dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. inrfimmiinmuiiiiirhTiiiiiiiihiii iii'i nnmmti PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteer en worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 8 Februari. Nu een jaar. Bister was het juist een jaar geleden, dat de wereld werd opgeschrikt, door het bericht, dal Japan de diplomatieke betrekkingen met Rus land had afgebroken. Wat ontzettend veel offers heeft deze oorlog ui het atgeloopen jaar reeds gekost! Volgens hun eigen opgaven verloren de -Ja panners aan dooden en gewonden 115.000 man en de Russen 125.000; samen 240.000 man. In gevangenschap geraakten bovendien 600 Japan ners en 35.400 Russen. Daarbij moet nog gere kend worden een groot aantal manschappen, die aan ziekten en ontbering bezweken. Koeropatkin. Jean Rodes seint uit Petersburg aan de Pa- iqsche MatmHet gerucht van den aanstaanden erugkeer van Koeropatkin verspreidt zich hoe hmger hoe meer. Gripenberg die langs den kortst mogelijken weg terugkomt, zou aan den Tsaar geseind hebben om zichzelf te verdedigen en Koe ropatkin te beschuldigen. Naast Linewitsj noemt Daarentegen seint Gaston Dru aan de Echo de Paus dat inderdaad aan Koeropatkin's terug roeping is gedacht, maar dat de beslissing daarin viel ten nadeeJe van Gripenberg. Sommige berichtgevers gaan zoo ver van te zeggen dat Koeropatkin's verstandelijke vermo gens gekrenkt zijn! Gripenberg zou om een bij zonderen trein gevraagd hebben, teneinde den Isaar zoo spoedig mogelijk van hoogst ernstige dingen op de hoogte te kunnen stellen. Een Russisch succes. Koeropatkin seint van 6 dezer: In den afgeloopen nacht tastte een afdeeling van den linkervleugel, bestaande uit jagers en kozakken, onder aanvoering van prins Magalof, een vijandelijk dorp aan en doodde met een ba- jonetaanval 50 Japanners. Tegen den morgen rukte Japansch voetvolk aan. Daar echter onze troepen hun taak volbracht hadden, trokken zij zich terug en maakten nog een gevangene. Aan Russischen kant werd geen verlies geleden. Het vriest 20°. Het Noordzee-incident Volgens een Reutertelegram uit Parijs staat het Vast. dat het particuliere jacht van den koning van Griekenland toen het, in den tijd van het gebeulde bij Doggersbank, Van Denemarken naar frankrijk stevende, ook door de Russen bescho ten is. toen de Koning te Parijs aankwam, vertelde lnj zijn wedervaren, niet, om de Russen te la ken, maar meer als verzachtende omstandigheid voor het vuren op de Engelsche trawlervloot. Wint indien zij zijn jacht voor een torpedoboot Een Oost-Aziatische vertelling. 30) Alles in aanmerking genomen was ik dus wel tevreden met mijn tochtje naar de hoofd stad. Nadat ik afscheid van zijne Majesteit had genomen, bedankte ik den eersten minister voor de wijze, waarop hij mij geholpen had en gaf hem nog een zekere som op hand als bewijs mijner hoogachting. Wat Hun Woe zelf betreft, hij beschouwde mij als den voordceligsten bezoeker, die in jaren den voet in Korea had gezet. Ik deelde nog wat geld ujt onder de min dere beambten en Vertrok weer naar Chemul po, waar ik zonder ongevallen aankwam. Mijnheer Hemster zat op zijne gewone plaats aan dek en luisterde met onverschillig gezicht naar het verslag van mijn wedervaren. De kei zerlijke uilnoodiging om het paleis te bezoe ken, scheen minder indruk op hem te maken, dan ik verwachtte. Hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven te logeeren in het voorna, rins te hotel der stad zeïde hij. Maar toen ik bem zeide, dat er geen hotel was, geschikt voor een fatsoenlijk mensch, had konden aanzien, hoeveel gemakkelijker konden zij zich dan vergist hebben mét de trawlers. RUSLAND. Een dreigbrief a a n den T s a a r. De correspondent van het Berliner Tageblatt die zich eenigszins schijnt te verheugen in de welwillendheid 'van de politie en van de cen suur, seint bet volgendeToen de Tsaar zich eer g i s te ren -och tend in het paleis Tsarskoje Solo naar zijne werkkamer begaf, bemerkte hij, Ier- wijl hij de daarheen leidende vertrekken door liep, in een ervan op den grond een gesloten brief die aan hem gericht was. Do Tsaar opende hem en las dat twaalf man besloten hadden, den Tsaar wegens het. gebeurde op 22 Ja nuari te vermoorden. De eerste hunner was roods te Petersburg aangekomen, om zijn plan te volvoeren. De brief wekte ontzaglijke opschudding in het gansche paleis en er werd dadelijk een streng onderzoek ingesteld naar de wijze waarop het stuk in het paleis kon binnengesmokkeld zijn. De brief is geschreven op mooi in het buiten land Vervaardigd luxepapier en geschreven, met een zeer fraaie hand. Toch blijkt uit de Fran- sche zinswendingen dat hij van Russischen oor sprong is. Het is een volslagen raadsel, wie den brief het paleis heeft, binnengesmokkeld. In elk geVal zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen te gen een mogelijken aanslag genomen. De kozak- kenpatrouillës in het park worden verdubbeld, het station wordt door geheime politieagenten bewaakt. In de kringen van de ingewijden ziet men de zaak zeer ernstig in, daar er tegen een bom b.v. geen andere voorzorg valt te nemen dan dat de tsaar geen voet buiten het paleis zet, wat ech ter op den duur onmogelijk is. De redactie van hot Tageblatt brengt in he rinnering dat ook de voorgangers van Nikola as II af en toe zulke dreigbrieven in hunne particu liere vertrekken vonden. Achteraf placht dan uit te komen dat die dreigementen niet ernstig be doeld en de brandbrieven verva.lschingcn waren. Men heeft het. wel nooit zonneklaar kunnen bewijzen, maar men weet het daarom toch zeer stellig; dat al dergelijke „dreigbrieven" die de I saren in hun paleis vonden, door hun eigen omgeving waren neergelegd, om hen te bewegen tol. dwangmaatregelen tegen de revolutionairen. Ditmaal zal het ook wel niet anders zijn; want dat, een nihilist of een ander verdacht individu het paleis kan binnensluipen of dat er in de omgeving van den Tsaar menschen zijn, die aan moord en doodslag denken, is onmogelijk. De dreigbrief zal dus „besteld werk" zijn. De machinisten b ij Witt c. De Standard meldt, uit Petersburg: Witte heeft een afvaardiging van machinisten ontvangen, die hem een adres aanbood, betoogende dat de toe stand van Rusland's nijverheid gaandeweg dul- deloos wordt, vooral als de Russische regeering Voortgaat met de werkgevers en de arbeiders hij vrede met het voorgestelde. Dij had tijdens mijne afwezigheid Chemulpo bezocht en in verband met. hetgeen hij daar Scheen gehoord te hebben vroeg hij mij, of er geen gevaar was gelegen in een verblijf in de hoofdstad. Ik antwoordde hem, dat de Koreanen over het algemeen van vreedzamem aard zijn tenzij ze door de overheid tot gewelddadigheden wor den aangezet en zoolang wij de besluurders maar rijkelijk genoeg de handen stopten, zou den ,zo wel zorgen, de bron, waaruit al het goede hun toevloeide, niet te doen opdrogen. Hij gelastte mij derhalve maatregelen te ne men om den volgenden morgen te kunnen ver trekken. Ik had juffrouw Hemster niet gezien op den dag, toen ik naar Seoul was gegaan en thans verwelkomde zij mij met hare vorige meisjes achtige hartelijkheid, juist alsof er niets bijzon ders was voorgevallen. Ze scheen hare teleur stelling, dat ze den Mikado niet bezoeken kon, geheel vergeten te zijn eti was vol van opge wondenheid over de aanstaande reis In tegen stelling van haar vader was ze ten zeerste in genomen met de keizerlijke uilnoodiging en stei lte mij hondeide vragen omtrent het paleis te Seoul, dat haar, vreesde ik, tegen zou val len, daar het in een zekeren staat van verval verkeerde en er alles behalve indrukwekkend uitzag. Maar eea paleis was een paleis, zeide ze tegen elkaar op te zetten door middel van agents provocateurs.. Adressanten bepleiten vrijheid voor de werklui om vakvereenigingen op te rich ten en te besturen, wat nochtans alleen moge lijk zou zijn onder een grondwettig régime. Witte luisterde aandachtig en deed herhaal delijk van zijn instemming blijken. Alleen wraakte hij den wenseh naar een grondwet. Hij zeide dat er geen verschil van meening beslaat over hel feit. dal het Russische staatslichaam ont redderd was door de fouten, van de regeering en van anderen. Maar Witte wilde liever niet zeg gen, wie de blaam trof. Ik zeg niet, vervolgde Witte, dal gij ongelijk hebt met een grondwet te eiscihen, maar evenmin dat gij gelijk hebt. Het Russische volk is zeer verdeeld over deze zaak. De meerderheid vraagt stellig om een grondwet. Maar wie zal uitmaken, of de minderheid geen gelijk heeft, die zich er tegen verzet. Witte be loofde het adres aan den Tsaar en aan het minis tercomité te zullen voorleggen. DUITSCHLAND. Uit naam van het centrum bracht Trimborn gisteren in den Rijksdag een interpellatie in, waar bij een arbeidsdag van ten hoogste tien uur werd gevraagd. Minister Posadowsky antwoorddeIk heb on langs al de verbonden regeeringen hierover ge raadpleegd. Tot. nog toe heb ik slechts acht ant woorden ontvangengedeeltelijk wezen zij het denkbeeld onvoorwaardelijk af, ten anderen deele vonden zij, dat een zoo diepgaande kwestie eerst rijpelijk, overwogen moet worden. In de kwes tie van een maximum arbeidsdag voor fabrieks arbeidsters beslist de buitenland sche mededin ging. Ik heb een vraag gericht tot de regeerin gen van Zwitserland, Oostenrijk-Hongarije, Italië en Relgië betreffende gemeenschappelijke hande ling ten deze. Tot. dusver hoeft alleen Zwitser land geantwoord, en wel in welwillenden, ik zou baast zeggen instemmeadon zin. Indien een sa mengaan met de genoemde landen gelukt, zijn de hoofdbezwaren opgeheven. Laat ons op een gun stige uitkomst, van de onderhandelingen hopen. Toejuiching Prins Karei van Bourbon, infant van Spanje, en een deputatie officieren uit het, Numancia-re- giment. Spaansche dragonders zijn gisteren-avond te Berlijn aangekomen. Zij brengen den Keizer de uniform van kapitein-generaal, van het Spaan sche leger en die van. bevelhebber van het Nu- mancia-regiment. Het gezelschap is, na plechtig door hel; keizerlijke paar ontvangen te zijn, op het paleis aan een groot feestmaal genood, waar bij ook de rijkskanselier met vrouw en de staats secretaris van Buitenlandsche Zaken aanzaten. De Keizer bracht een dronk uit op den Koning van Spanje en diens huis. De infant antwoordde in het Fransch met een dronk op Keizer en Keizeri n. De Keizer heeft, prins Karei van Bourbon de orde van den zwarten adelaar verleend. Het keizerlijk paar gaat einde Maart een en ze verheugde zich al bij voorbaat over, welke oogen men te Chicago zou opzetten wanneer het nieuws daar overgeseind werd. Juffrouw Stretton zat zwijgend, met neer geslagen oogen, gedurende dat gesprek, ter wijl haar schrander gelaat even ondoorgron delijk was als dat van den ouden millionair zelf. Ik sprak haar dien avond niet meer en daar het laat was, toen ik aan wal ging om de noodige beschikkingen te maken voor onzen tocht van den volgenden dag, bleef ik dien nacht te Chemulpo. We hadden een schoonen dag voor onze reis en maakten het ons zoo pleizierig mo gelijk. Op juffrouw Hemster's verzoek reed ik naast haar, terwijl juffrouw Stretton zich somtijds bij ons voegde, doch meestal den ouden heer gezelschap hield, die weinig of niet sprak en in zijn eigen gedachten verdiept scheen. Juf frouw Hemster praatte den geheelen dag, doch tegen den avond werd ze vermoeid en begon met ongeduld uit te zien naar de poort van Seoul. Toen wij er eindelijk doorgingen, drukte ze hare diepe minachting uit, was die stad van hutten, gelijk ze het uitdrukte en gaf op steke lige wijze uiting aan haar gevoel van teleur stelling, waarop ik haar tevergeefs had trachten voor te bereiden. Middel 1 andsche-Zeereis maken. Het huwelijk van den kroonprins zal einde Mei gesloten worden.. ITALIë. Uit Rome. 't Volgend jaar wordt te Milaan een groote internationale tentoonstelling gehouden. Dezer dagen heeft de H. Vader een der leden van het uitvoerend Comité in gehoor ontvangen en de toezegging gedaan dat aldaar zullen geexposeerd worden dè twee galakoetsen van Pius IX en de vermaarde luchtballon van Napoleon 1, welke op het Vaticaan bewaard wordt. Op die tentoon stelling zullen ook te zien zijn de slaapwagon en de wagen tot kapel ingericht, waarvan Pius IX zich op zijn reizen bediende. Pater Martin, generaal der Jezuiëten ligt ernstig ziek in het Duitsche college te Rome. ARGENTINIë. De minister van Oorlog bevestigt, dat de leiders van den opstand in Cordoba gevlucht zijn en de beweging gedaan is. De sporen loepen weer door het heele land. De staatstroepen bezetten Cordoba. De vice-president der republiek, Uie uoor ue op standelingen gevangen werd geiiouoen, is oevnju. Volgens de bladen is de opsninu in Corooba zonder gevecht atgeloopen. De opstandelingen hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven. De leiders zijn gevlucht. EciJtWsTE iv.i.uijik, Vergadering van Dinsdag ±- curaan. Staatsbeg rooting. De heer van der Does de VV ïllebois bepleit pensionneentig van gemeeute-anioteiiaren en regeling 111 ellc geval van Ue positie van de commissarissen van politie. Voorts vraagt hij inlichtingen nopens de werk zaamheid van de YV'erkgevers'-risicooauk. De minister van Binnenlandsche Zaken, thans aan het woord komende, neemt met genoegen acte van de verklaring van den heer 8tork, dat de door hem in zijn tweede rede voering bij de algemeene beschouwingen gesproken woorden niet bedoelden, spr. eenige partijdigheid ten laste te leggen nopens werknemers of werk gevers. De grief van den heer van Houten, dat sol licitanten naar de betrekking van burgemeester hun belangen behalve bij den Commissaris der Koningin, nog bij een ander, niet ambtelijk bur ger zouden moeten bepleiten, is geheel ongemo tiveerd. De klacht van den heer van Leeuwen, dat de taak der burgemeesters steeds zwaarder wordt door de uitvoering van de vele rijkswetten, die aan hen zijn opgedragen, wordt door spr. gedeeld. De minister zegt regeling toe van de accoun tancy en overweging o. a. van subsidie voor de bestrijding van de epileptie bij een volgende begroo- ting. De gewilde regeling van de positie der politie commissarissen heeft vele formeele bezwaren,doch ook deze zaak zal ernstig worden overwogen. Of het mogelijk is, by ons den volkszang zoo te ontwikkeien als dat in Duitschlandhet geval is, betwijfelt spreker. XII. We waren beter gelogeerd in de keizerlijke vertrekken, dan we hadden durven verwachten. Mijnheer Hemster had zijn kok meegebracht en den Japanschen jongen om te bedienen; hij had ook. de voorzorg genomen, mondvoorraad voor eene week mee te nemen, zoodat we, wat de keuken betreft, geheel als naar gewoonte konden leven. De beambten maakten geen aanmerkingen, ja,, ze waren er zelfs mee ingenomen, daar, gelijk Hun Woe met veel naïveteit zeide, het nun in staat stelde, ons onderhoud op de kei zerlijke schatkist Ie verhalen zondfer iels'te be hoeven uit te geven. Blijkbaar waren wij het meest, geziene gezelschap, dat ooit in het kei zerlijke paleis bad gelogeerd. Unze eerste moeilijkheid sproot niet voort uit eenige handeling van de hofbeambten, doch uit enkele bedenkingen van den kant van juffrouw Hemster tegen sommige gebruiken in het pa leis. Het bleek dat de keizer en de keizerin ons in volle statie wilden ontvangen en de eerste minister nam op zich, ons de noodige aanwij zingen te geven, 'betreffende onze verschijning in tegenwoordigheid van hunne Majesteiten. Wordt vervolgd.\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1