Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Vrijdag 10 Februari 1905 No. 8127. Db tazieiii van ons Inw-Taricf. AVONTUREN. Offlcieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. BB PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tiveemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen het volgende ter kennis van belangheb benden a. Houders van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend vóór 1 Mei 1904 worden in hun eigen belang gewezen op art. 59 der Drankwet luidende lo. Eene vóór 1 Mei 1904 verleende vergun ning voor den verkoop in eene voor het publiek toegankelijke localiteit blijft, behoudens intrekken ot vervallen, van kracht tot 1 Mei 1905 voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2°. Indien een houder van eene vergunning, als bedoeld in het eerste lid, het bedrijf na 30 April 1 JU, wenscht voort te zetten, wordt op een noor 1 Maart i905 tot Burgemeester en Pet ouders te richten verzoek, waarbij opgave wordt overgelegd van de oppervlakte der localiteit of loca- liteiten, m de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aangebracht, dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liter voor ge- ruik ter plaatse van verkoop of elders met ver melding van de oppervlakte der localiteit of localiteiten. 3° Bij gebreke van een verzoek, als bedoeld in 1905 6 vervalt de vergunning met 1 Mei veLSerS var\eene °P 1 Mei 1904 bestaando In het n •V00r v;erkooP van sterken drank in het klein m de localiteit van een sociëteit worden in hun eigen belang gewezen op art. 61 der Drankwet luidende P lo. Eene op 1 Mei 1904 bestaande vergunning voor den verkoop in de localiteit van eene socië teit blijft, behoudens intrekken of vervallen tot 1 Mei 1905 van kracht voor den verkoop' bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2o. Indien de houder van eene vergunning, als bedoeld in het eerste lid, het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, wordt op een vóór 1 Maart 1905 lot Gedeputeerde Staten te richten verzoek, waarbij opgave wordt overge legd van de opervlakte der localiteit of localitei- ten in de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aangebracht, dat xij voortaan gelden zal voor den verkoop bedoeld in art. 1, tweede lid, letter a. met ver melding vau de oppervlakte der localiteit of localiteiten. 3o. Bij gebreke van een verzoek, als bedoeld in ?QANWee(1e verva^ vergunning met 1 Mei 1 «JUu. De hier bedoelde verzoeken behooren op zegel te worden ingediend. Schiedam, 10 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. leerderij staande aan de Nieuwe Haven no. 103 kadaster sectie M no. 374, door plaatsing daarin van een gasmotor van 4 paardenkracht en 2 zuig en perspompen met drijfwerk en leidingen. Schiedam, 9 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan P. Hoppe en zijne rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot uitbreiding zijner distil- Men kent liet. rumoer, dat gemaakt, werd na de indiening van het nieuwe Tariefwet-ontwerp van minister Harte van Tecklenburg. Corpora- lies, fabrikanten en mannen van do wetenschap gordden zich om strijd aan tot het bestrijden van dat, ontwerp, waarbij de bekende bewerin gen natuurlijk dienst deden dat enkel van vrij handel heil en welvaart te verwachten is, en allerlei argumenten, dikwijls zeer onjuiste en ge waagde, werden bijgebracht om hunne verzeke ringen te stavén. Te midden van dien strijd, waarin zich natuurlijk ook tegenstanders meng den, aan wier argumenten echter meestal weinig aandacht werd geschonken door de voorstanders van den vrijen handel, is eene Vereeniging opge richt onder den naam van Tariefvereeniging, wel ke zich ten doel stelt te strijden vóór de be scherming van de nationale nijverheid, en ook de onjuiste argumenten bevechten wil van de terecht of ten onrechte zich noemende vrijhan delaren. In een door deze Tariefvereeniging gepubliceerd geschrift, aangevende wat deze Vereeniging wil, worden reeds verschillende pakkende weerleggin gen gegeven van door vrijhandelaren geuite be weringen. Zoo wordt tegen het onjuiste argument dat Nederland door den vrijhandel groot is ge worden, er op gewézen dat ons tegenwoordige tarief van invoerrechten niet berust op vrijhan del, maar integendeel meer op matige bescher ming; terwijl het ook blijkt dat al onze goed gaande, industriën door dat tarief beschermd worden, ter- wijl die, welke niet gesteund worden, meestal ook niet tot flinke ontwikkeling zij:n gekomen. Zoo werd ook beweerd al dikwijls trou wens dat bijv. Rotterdam zijn bloei aan den vrijhandel dankt; maar weet, niet een ieder, dat het de met enorme kosten gemaakte en onder houden prachtige Nieuwe Waterweg, de goede, dure havenwerken en ook de gunstige ligging zijn, die de ware oorzaken Van dien bloei ge noemd moeten worden? Verder werd verleden jaar nog te Amsterdam beweerd, dat de bierbrouwerijen in Nederland bloeien, niettegenstaande den vrijhandelboe „vrij moedig" klinkt deze bewering, als men weet dat juist deze industrie onder ons tegenwoordig ta rief zeer sterk beschermd wordt! En te Utrecht wérd in eene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid beweerd, dat de invoer van steenkolen sedert. 1899 met 50 0/0 is toegenomen, dus dat het de industrie in Neder land goed gaat. llier werd ei" niet over gesproken, Een Oost-Aziatische vertelling. 32) Hun Woe antwoordde, dat hij aan Zijne Ma jesteit onze bedenkingen zou kenbaar maken en gaf te verstaan, dat onze wenschen zeker zouden worden ingewilligd, indien hij den kei zer kon overhalen zijn eigen inzichten te deelen. Hij verzekerde mij, dat hij zijn best zou doen om eene oplossing te vinden voor de opgerezen bezwaren en nam afscheid. Ik vergezelde hem naar buiten, waar ik hem een bewijs onzer tevredenheid gaf in klinkende goudstukjes. Het duurde eenigen tijd, eer Hun Woe iets van zich liet hooren en ik begon al te den- Een, dat hij niet geslaagd was, toen ik eene boodschap Van hem kreeg, mij bij hem te ver voegen. Hij deelde mij mede, dat Zijne Ma jesteit toegestaan had, mij geheet alleen te ont vangen; zelfs de minister mocht er niet bij tegenwoordig zijn. Daaruit leidde hij af, dat ons vérzoek kans had van aangenomen te wor den, terwijl hij mij tevens aanried niet spaar zaam te zijn met het goud, als ik in de kei zerlijke tegenwoordigheid was toegelaten. Ik zag zijne Majesteit in een der bijzondere vertrekken van het paleis en bemerkte al spoe dig, dat hij om al de grootheid van mijnheer Hemster geen zier gaf. De kleine glinsterende oogjes van den potentaat drukten niets anders uit dan hebzucht. Die was te lezen in al de trekken van zijn gelaat, te merken in elke beweging, die hij maakte. Zijne klauwachtige handen slaken uit de wijde mouwen van zijn rood zijden, met, goud geborduurd kleed en kromde zich zenuw achtig op de tafel voor hem. Met ongeduld on derbrak hoe mij in mijne uiteenzetting van de hooge positie der Westersche bezoekers en zei niets anders, dan hetgeen uit het Koreaansch Vertaald, zou luiden: „Hoeveel? Hoeveel?" Tastbare bewijsgronden zijn beter dan de mooi ste redeneeringen, in het Oosten zoo goed als bij ons. Ik hield dus op met praten, haalde Rog een zakje met goud voor den dag, gelijk aan dat., hetwelk ik hem reeds gegeven had, en tiet de glinsterende muntstukken rinkelend Voor hem op de tafel vallen. Hij slak zijne bruine handen erin, woelde ze om en om, terwijl hij lucht gaf aan zijne te vredenheid in ©en knorrend geluid, hetwelk meer op dat van een varken geleek dan op iets door eene mcnschelijke stem voortgebracht. Ik beloofde hem, dat er over al het verhan delde geen woord door mij zou gesproken wor den, en dat, zoodra de audiëntie was afgeloo- pen op de wijze, duor de bezoekers voorgesteld, dat die ingevoerde kolen niet enkel door fabrie ken worden gebruikt en ook voor een goed deel weer worden uitgevoerd naar.Denemarken, Spanje enz. Volgens de statistieke cijfers echter bedroeg de invoer in 18995220, in 19005963, in 1901 5363 en in 1902: 5620 millioenen kilo's. Uit het vrije verkeer werden uitgevoerd, in 1899 615, in 1900 962, in 1901: 490 en in 1902: 849 millioenen kilo's. Er ontbreken dus nogal eenige percenten, zou men zoo zeggen, aan de 50 meer invoer. Toch wordt het maar beweerd. Wat overigens de groote welvaart, betreft, welke volgens de bestrijders va,n het Tarief-ontwerp heet te heerschen in Nederland, daarop valt, wel het een en ander af te dingen. De Taariief-vereeniging wijst daarto op de ongun- stuge vérslagen van menige industrieele Vennoot schap; op het feit dat voor eene betrekking met f 1000 a f 2000 salaris zich honderden sollicitanten opdoen, waaronder mannen van eersten stand en ontwikkeling; op het feit dat stapels sollicitaties inkomen op eene advertentie voor' kantoor- of magazijnbediende, velen van lieden die betere da- gpn hebben gekendverder op de lage loonen welke in ons land nog worden betaald, en ein delijk ook op het feit, dat haast huis aan huis de agenten van buitenlandsche firma's wonen, die het werk uit den vreemde hier helpen in voeren, terwijl alle loonen en verdiensten daar van in het buitenland blijven, en onze werklie den zonder brood, onze industrieele inrichtingen zonder werk zijn. Is het daarentegen niet beter, vraagt de Vereeniging, dat het loon aan ónze werklieden blijft, het salaris aan Nederlandsche directeufen of chefs, en de winsten aan de Ne derlandsche aandeelhouders of ondernemers? Het is ondoenlijk, zegt de Tariefvereeniging, in, enkele regelen alles te weerleggen wat jarenlang in dagbladen, tijdschriften, vergaderingen enz. te gen de bescherming van de industrie is gezegd. Toch wil zij daartegen krachtig opkomen, vooral door het verspreiden van zaakkundige geschrif ten en het. doen houden van lezingen. Zij wil het beginsel van matige bescherming, neergelegd in het Tarief-ontwerp van den tegenwoordigen minister van Financiën, verdedigen. Waar zoo goed als alle landen, groot en klein, hunne nij verheid beschermen en daarbij wél varen, daar zal dit ook voor Nederland mogelijk zijn. Een drietal brochures zijn reeds door de Ta riefvereeniging uitgegeven, nl. over: Het Tarief- ontwerp en onze Scheepvaart; Onze handelspo litiek, Volkswelvaart en Rijksfinanciën, en Ta riefherziening en Douane-Wetgeving. Het is jam nier, dat deze brochures niet meer algemeen zijn spreid. Wij echter willen trachten, daarvan ach tereenvolgens een beknopt overzicht te geven. 10 Februari. Uit Wladiwostok. Een telegram van gisteren uit Tokio meldt een gelijk bedrag in Zijne Keizerlijke handen zou worden gestort door mij en op dezelfde wijze als nu, in liet geheim namelijk. Mijne zending was dus volkomen geslaagd en er werd vastgesteld, dat de ontvangst zou plaats hebben den volgenden dag om twee uur. Ik bracht de tijding van mijn welslagen over aan mijnheer Hemster en zijne dochter en bijna onmiddellijk daarop kwam de eerste minister zijne gelukwenschingen aanbieden. De goede man had zijn keizerlijken meester gesproken en was klaarblijkelijk zeer in zijn nopjes, dat alles zoo gemakkelijk ging. Het bracht hem geld in1 den zak en hij werd rijk met pene snelheid, waarvan de beurs geen voorbeeld kent Hij had zijne bevélen ontvangen betreffende de plechtigheid van den volgenden dag. De ont vangst zou plaats hebben in hetzelfde vertrek, waar ik den keizer had gezien, met geen andere getuigen Van het hof dan den eersten mi nister. Al dien tijd had ik nog geen gelegenheid ,ge- Uad juffrouw St.ret.lon weer te spreken, die zich sedert mijn aanzoek een weinig op een afstand. Van mij scheen te houden. We dineerden vroeg, om hall zes ongeveer want er waren kaarsen, noch lampen 111 het paleis en indien we wachtten tot de avond ge vallen was, moesten we liet. op het gevoel doen, gelijk mijnheer Hemster het uitdrukte. Niettegen staande den goeden uitslag van hare plannen, Wladiwostok kan nu overzee slechts bereikt worden door de Tsoesjima- en Tsoegaroe-straten, daar de Soja-straat feitelijk door ijs is versperd. Om de moeilijkheden voor de vaart naar Wladi wostok te vergrooten, kondigt de regeering aan, dat de vuurtorens in de nabijheid van de Tsoe- garoe-straat slechts nu en dan zullen worden aangestoken. De Japanners kruisen de Tsoegaroe- en Tsoesjima-straten met de grootste waakzaam heid en men gelooft, dat de blokkade van Wla diwostok nu afdoende is. Naar verluidt, zijn de kruisers Rossia en Gro- moboj hersteld, maar het is twijfelachtig of zij buiten Wladiwostok zullen komen. In verband met de groote hoeveelheden, die het door de jongste aanhoudingen heeft gekregen en den grooten voorraad, die reeds was aangekocht, bestelt Japan verder geen steenkool meer. Verspreide berichten. Een oekaze beveelt, dat, zoolang de oorlog duurt, Wladiwostok beschouwd moet worden als een vesting van den eersten, en niet van den tweeden rang. Jammer maar, dat men de werkelijke sterkte van een vesting niet evenzoo bij oekaze ver- hoogen kan. Sjanghai is vol met uitgewekenen van Port Arthur. De menschen gedragen zich goed, en allen hebben, naar Reuter's correspondent seint, geld in overvloed Zij slapen echter op straat. Men is intusschen druk bezig met het oprichten van barakken, om de uitgewekenen een onderkomen I te verschaffen tot zij plaats kunnen vinden op de stoombooten die hen naar Rusland zullen over brengen. De Petersburgsclie correspondent van de Standard zegt vernomen te hebben, dat een af- deeling van het derde smaldeel der Russische Oostzeevloot, onder bevel van admiraal Mibogatof, reeds den 14en dezer uit Libau zal vertrekken. Het smaldeel zal bestaan uit het slagschip Imperator Alexander 1, de kruisers Admiral Oe- sjakof, Senjawin, Apraxin en Wladimir Mono- mach, en drie transportschepen. Men weet echter bij ondervinding, dat derge lijke besluiten nog al eens herzien worden, tegen het naderen van den vastgestelden dag. Uit het hoofdkwartier in Mantsjoerije wordt gemeld, dat de Russen aan de Sjaho met geschut blyven vuren en zich tegenover Liaotsjenpao en Heikoetai verschansen. RUSLAND. De Standard verneemt uit Petersburg, dat de regeering de fabrikanten aanspoort den werktijd te verkorten tot 57 uur in de week. Zes staats fabrieken en dertien partikuliere geven reeds het voorbeeld, maar de meeste fabrikanten schijnen er niet toe geneigd. Daarom bestaat er gevaar, dat de werkstaking weer algemeen wordt. DUITSCHLAND. Een vergadering van stakende mijnwerkers in het Roergebied, die gister-ochtend om 9 uur be was juffrouw Hemster min of meer uit haar humeur gedurende den maaltijd. Ze maakte da delijk een eind aan mijne pogingen om een ge regeld gesprek aan den gang te brengen en deed (aan juffrouw Stretton meer dan ooit ge voelen, hoe bitter eene afhankelijke positie soms kan zijn. Mijnheer Hemster zeide niets. Ik kon merken dat hij hunkerde naar zijn gewone kranterilec- tuur, ©n ik had innig medelijden met hem, ter wijl hij daar met het uiterste geduld luisterde naar allerlei bitse aanmerkingen zijner dochter. Tegen het einde van het diner werd er iets gezegd, dat de jonge dame niet aanstond, waar op zo de t afel verliet met een gebaar van min achting voor ons allen. De gramschap scheen haar te vullen als de electriciteit een accumu lator en vóór de batterij was ontladen, kon men nooit weten wie den schok zou hebben te door staan. Toen juffrouw Stretton ook wilde heen gaan nam ik de vrijheid, haar te verzoeken te blijven. „Ik zou u gaarne het licht op Nam-san laten zien," zeide ik. „En wat. is het licht op Nam-San?" vroeg ze, stilstaande met de hand op den rug van haar stoel. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1